jjn spiegels liegen nooit.... f. 7 ;outingchauffeur Jan J. Kager: 9' juuL| .TEXELSE COURANT Scouting Texel op zomerkamp 2f ouderen Amsterdam Ho wedstrijd oj heepje brengt ^rj >efen over Noordzee Zware schade Auto over de kop Succes voor Texelse ruiters in Schoorl Met auto de sloot in Fietsendief gepakt Rommelmarkt Bom's vakantiemand op Texel verstopt Eerste klanten voor de noodcamping Verkoopavond Gemeente op vingers getikt Vaartochten vanuit museum lG 20 JULI 1993 i kilometers optelt, ben ik al heel wat keren de wereld leweest." Jan J. Kager (68) uit Den Burg reed vroeger op fachtwagen en later werd hij buschauffeur. In 1988 ging t de VUT. Op West-Java reed hij in de jaren '47-'50 dwars ivensgevaarlijk gebied. „De oorlog heeft voor mij tien jaar In dienst van de AOT vervoerde de opgewekte chauf- lalloze reizigers over het eiland, maar ook dwars door Euro- jna twintig jaar is hij in z'n vrije tijd vaste chauffeur van ing Texel en na enige aandrang heeft Kager besloten nog >er met de jongelui naar Denemarken te rijden. De slaap- t al klaar. r heeft er zin in. „In een Kiepen lukte best, na drie jaar lik zelfs een dure donzen kaan. Een chauffeur moet nachtrust hebben want je lel verantwoordelijk voor al die f." Samen met good old Niek g (senior) waakte hij over de Lrlijke padvinders en bracht ze jeer veilig thuis. Samen sliepen t heren in een apart tentje. „Niek liep s'avonds nog een inspec tierondje, als hij terugkwam lag ik al zwaar te pitten." Overdag neemt de chauffeur enthou siast deel aan veel programma onder delen van Scouting. „Vroeger reed ik veel schoolreisjes en dan vonden de kleuters het schitterend als de chauf feur ook op de wip zat in de speel tuin, of tikkertje speelde met de juf!" Met Scouting doorkruiste Kager di- verse landen. Veel reizen naar Luxem burg, Engeland en de laatste jaren Denemarken. Een land waar hij en thousiast over is. „Het is er zo heer lijk rustig. Het landschap leent zich bij uitstek voor trips met een bus. De bevolking is allervriendelijkst. We stonden een keer midden in Kopen hagen op zoek naar Tivoli. Twee bor den met het opschrift „centrum" wezen ieder een andere kant uit. Ik dacht nog: het lijkt wel België!" Kager vroeg een passerende Deen de weg. De man stapte in de bus en reed urenlang met de groep langs de mooiste attracties. In Engeland overkwam hem iets der gelijks, na een moeizame confrontatie met de douane. Die wilde dat de tjokvolle bus werd uitgepakt. „Als jul lie de boel willen uitpakken, dan pak je het zélf maar weer in", aldus sprak Kager de wetsdienaren vermanend toe, waarna de heren van de actie af zagen. De reis werd vervolgd en wonderlijk genoeg verdwaalde de routinier in Engeland. Het was stik donker en slecht weer en bij een af gelegen boerderijtje werd de weg gevraagd. De Engelsman sprong in zijn auto en reed voor de bus uit om de verdwaalde padvinders naar het betreffende kamp te loodsen. Spiegels Genoten heeft Kager van de scouting groepen. Elk jaar wordt hij uitgeno digd voor de boerenkool-fuif, waarbij hij z'n vrouw meeneemt én de boe renkool uit eigen tuin. Trots is hij op de prachtige gouden vriend- schapspeld die hij een paar jaar gele den kreeg uitgereikt. „Mijn vrouw en ik hebben zeven prachtige kinderen en dan ben je wel wat gewend. Af en toe kan je best eens een hartig woordje met de jeugd wisselen, als ze het te bont maken, maar daarna moet je niet chagerijnig blijven kijken. In de bus mogen ze best donderen, maar niet té gek. Ik zie alles. Mijn spiegels liegen nooit!" Dat was vroeger al zo op de bus van de AOT. Kager stapte met genoegen in '72 achter het stuur. Daarvoor reed hij 17 jaar op een vrachtwagen voor de LTB en de CAV. „Laden en lossen, je moest alles zelf doen en jakkeren tegen de klok. Tegenwoordig gaat alles met heftrucks maar vroe ger liep je maar te sjouwen met die aardappelen op je rug." Diepe indruk Voor de AOT maakte Kager verschil lende reizen naar het buitenland. Een bijzondere reis naar Taizé in Frankrijk eind jaren zeventig maakte een diepe indruk. „Taizé ligt een eindje onder Parijs en is een soort bedevaartsoort voor alle gezindten. Dominee Roest organiseerde de reis. Toen we met de groep Texelaars daar arriveerden werd ons duidelijk gemaakt, dat de meege brachte tenten niet gebruikt mochten worden. Er waren duizenden mensen uit de hele wereld en alles sliep in grote legertenten en met stro bedek te kerken." Kager voelde zich verantwoordelijk voor de Texelaars waaronder jonge kinderen. Met zorg vervuld zag hij het aan, maar stelde zijn mening na twee dagen bij. „Het was een open baring, alles sliep door elkaar en er was een indrukwekkende eensgezind heid. Je maakt van alles mee", zegt Kager, die de rust zelve is. Cheribon Nooit brokken, in al die jaren? „Niet echt, één keer in Parijs een beetje blikschade." Maar dan komt de herin nering aan West-Java boven, waar hij in Cheribon in '48 het ravijn in don derde. „Dat is lang geleden." „De oorlog duurde voor mij tien jaar", zegt Kager die van '47 tot '50 in Nederlands Indië bij de troepen van Hare Majesteits Koningin Wilhel- mina E.M. (Expeditionaire Macht) midden in de strijd zat. Het ravijn van Cheribon leverde hem drie weken ziekenhuis op. De tijd van de Politionele acties in Indië staan onuitwisbaar in zijn geheugen gegrift. Kager was uiteraard chauffeur en had een hecht contact met de bevolking. In de keuken schepte hij het eten dat overgebleven was uit de gamellen en gaf het aan de mensen uit de kam pong. Daarvoor kreeg hij op z'n don der van de sergeant, waarna Kager hem fijnzinnig herinnerde aan de hon gerwinter in Holland. „Als je 40-45 hebt meegemaakt gooi je geen kostelijk voedsel weg. Punt uit, dis cussie gesloten." Terugkeer Drie jaar geleden keerde Kager terug naar dezelfde kampong in West-Java met z'n makkers uit het oude regi ment en in gezelschap van z'n doch ter Gemma. „Ik stond daar wat rond te kijken, er gaat van alles door je heen en opeens hoorde ik: „Tuan Ma- kan!" (man van het eten). Tot m'n stomme verbazing stond daar Dio, een man die ik 39 jaar niet gezien had en die me op slag herkende." De taal vormde geen beletsel, want alle luikjes die bijna 40 jaar enigszins gesloten waren, vielen met een klap open en Kager sprak weer vloeiend Maleis. „Die avond zat ik met m'n dochter in Bandung op een veranda en het drong diep tot me door wat een schitterend land het is. Ja, déér zou ik nog wel een keer naar toe wil len." Wil de Leeuw Na ruim een jaar voorbereiding vertrekken op 24 juli 55 personen in de leeftijd van 11 tot 23 jaar naar Denemarken. De 40 verken ners, gidsen, rowans,sherpa's en voortrekkers worden vergezeld door een 15 man tellende leiding. Het zomerkamp duurt van 24 juli tot 2 augustus en de eind bestemming is Kulsö, een terrein aan een meer, waar met 25 ten ten zal worden gekampeerd. Er wordt gekookt in groepjes, in keukens gemaakt van touw en houten palen. Het kamp bevat een overvol pro gramma; er wordt gevaren met kano's, voor een insigne gewerkt en een tweedaagse hike waarbij men overnacht in de openlucht. Daarnaast worden er stevige wandelingen gemaakt en trips met de bus, waarbij een bezoek aan Legoland wordt gebracht. El ke dag wordt afgesloten met een sfeervol kampvuur. Diegene die het afgelopen jaar scouting steunde op de fancy-fair de „Denemarkt" kan een fraaie ansichtkaart tegemoet zien. iFoto Magda Brommersma) h lit jaar is aangewezen tot het ouderen organiseert de 18 augustus een dagje lam voor een bezoek aan de Helling „Tijd van leven" in het ;h Museum. Het vertrek is 's met de boot van 8.05 uur :elnemers komen 's avonds et de boot van 19.35 uur. en van bus, boot en entree gesubsidieerd door de ge- Texel. De kosten voor de lers bedragen f42,50 per per- ontvangt men op de heen- lBosrandweg bij De Koog laandag 26 juli om 19.30 uur jkse Tally Ho wedstrijd gehou- oiganisatie berust bij menve- Tussen Wad en Duin en De ^motion, ally Ho wordt op ongezadel- en en pony's drie keer een in 100 meter afgelegd in chillende gangen: stap, draf Deelnemers zijn verplicht te dragen. i kost f 10,-, inschrijven moet luli bij L. Eelman, telefoon Fivers betalen f2,50 entree, fV fen op de Noordzee, op de t lussen het Nederlandse en 'se continentale plat, vond Iter TX 21 „Pieter van ieen model zeilscheepje dat '°9e snelheid over de gol- cheerde. Het droeg het ken- GV 718 wat erop wijst dat abomstig is uit het Engelse taf. Toen het aan boord gehaald bleek aan een van asten een glazen potje met hel/e te zitten. Een afzen- i Jwf daarop niet vermeld, 1 l'6' WaS bedoeling dat 11 Bnder zijn naam erop zou alsmede de vindpositie, het weer te water moest 2*" gelaten. Het uit piep- gesneden vaartuig, voor in een zware kiel waardoor j®i onmogelijk is, was al van drie schepen ge- ■t<fe „Lutford Achilles", het w .Renegade" en de wacht- I'hint Elisabeth". De schip- "de 21 heeft inmiddels odschap aan het briefje eegd en het scheepje een ■M buitengaats weer te JWaten. De foto toont op- van de „Pieter van "ei het minizeilschip. IFoto Harry de GraalI reis koffie met koek in het bakkerij museum te Medemblik, dat tevens wordt bezichtigd en een diner in Vo- lendam. Op de terugreis krijgen de reizigers koffie met gebak in Alkmaar en broodjes en een drankje in de bus. Wie mee wil, kan op 22 juli vanaf 14.00 uur tegen betaling van ƒ42,50 een deelnemerskaart afhalen bij An nie Huizinga, De Zes 13, Den Burg. Deelnemers van de buitendorpen kunnen op 22 juli vanaf 14.00 uur te lefonisch een deelnemerskaart aan vragen via telefoonnummer 13533. Ook mensen die geen lid van de AN- BO zijn, kunnen aan deze reis deelnemen. Doordat de dissel van een aanhanger afbrak, Is deze op de Boodtlaan in De Koog tegen geparkeerde auto aan ge vlogen. De aanhanger was van een 22-jarige Oosterender, de geparkeer de wagen van een 42-jarige Duitser. De schade was groot, zowel aan de getroffen auto als aan de aanhanger. Een 26-jarige Texelaar week op de Laagwaalderweg zondag uit voor een tegenligger. Hij kwam daarbij in de berm terecht. Door een te heftige stuurcorrectie sloeg de auto over de kop en kwam geheel vernield aan de andere kant van de weg in een sloot terecht. De man was ongedeerd. De Kleppertjes en de Waddenruiters reden dit weekeinde een wedstrijd in Schoorl. Bij de paarden werd met na me goed gepresteerd in de B- dressuur, waardoor Suzanne van Ton gelen, Marloes van der Vis en Ria Duinker naar de LI zijn gepromo veerd. Bij de pony's waren lete Rienks en Nienke Eilander de uit schieters. Zij haalden beide twee winstpunten in de dressuur en twee winstpunten bij het springen. Op het wedstrijdterrein was ook een oefen cross gebouwd, waar verschillende ruiters aan deelnamen. Uitslagen: Pony's, 1e proef B: Nelleke Knipscheer, 2e prijs, 126 pnt 1 w.p.; Nienke Eilander 121 pnt, 1 w.p.; L1: lete Rienks, 1e prijs, 130 pnt 2 w.p.. Diana Kooiman, 121 pnt. 1 w.p.; 2e proef B: Nienke Eilander 123 pnt 1 wp); L2: Josien Wolf 120 pnt. 1 1.p.; De afgelopen nacht verloor een Texe laar op de Pijpersdijk bij De Koog de macht over het stuur van zijn Triumph-personenauto, mogelijk als gevolg van de regen. Hij schoot ter hoogte van woning 15 met de wagen de bermsloot in, maar kwam zelf met de schrik vrij. De auto zou vanmor gen worden geborgen. Op dezelfde plek zijn vaker auto's van de weg geraakt. don* iders ihou* Springen, B: Nienke Eilander, 5e prijs, 0 ft 2 w.p., lete Rienks, 0 ft 2 w.p.; Miriam Cnossen 1% ft 1 w.p., Fia Kooiman 3ft. 1 w.p. Paarden, dressuur, 1e proef, B: Ria Duinker, 2e prijs, 125 pnt 1 w.p, Marloes van der Vis, 3e prijs 126 pnt. 1 w.p.; Suzan van Tongelen 120 pnt 1 wp.; L1: Vera Blom, 3e prijs 126 pnt. 1 w.p; M1: Martine de Wit 121 pnt. 1 w.p.; 2e proef, B: Ria Duinker Ie prijs, 127 pnt. 1 w.p.; Marloes van der Vis, 126 pnt. 1 w.p.; Suzan van Tongelen 124 pnt 1 w.p.; L2: Vera Blom, 1e prijs, 123 pnt. 1 w.p. Springen. B: Chloé Weel 4ft. 1 w.p., L: Marian v.d. Geest, 4e prijs, 0 ft. 2 w.p.; Z: Corrien Duin, 4 ft 1 w.p De dorpswacht in De Koog heeft een 17-jarige jongen uit Bussum aange houden, die op de Brink een poging deed een fiets te stelen. Behalve een bon kreeg hij de opdracht het slot van het rijwiel te vergoeden. Tijdens de Hoornder Landbouwdag wordt donderdag nabij het sportveld een grote rommelmarkt gehouden. De opbrengst komt ten goede aan de restauratie van het Hoornder kerkje. Er zijn enkele fraaie meubelen, maar ook veel kleine aantrekkelijke spullen te koop. De rommelmarkt begint om 10.00 uur. De uitslag van de verloting van de markt op 15 juli is: wit 902 en 920, grijs 647, 663, 678, 687, 671, 756, 797, 876, 918, 925 en 983. Prijzen zijn af te halen bij Ferry Zwanenburg, Naalrand 9, telefoon 19272. Voormalig ombudsman en consu mentenman Frits Bom is deze weken iedere woensdagavond op RTL4 te zien als De Vakantieman in het ge lijknamige programma. Eén van de onderdelen van dat programma is het vinden van de vakantiemand, die ergens in Nederland verstopt is. Woensdagavond 21 juli zal de vakan tiemand worden verborgen op Texel. Tijdens het televisieprogramma, dat om 21.50 uur begint, worden foto's getoond van de omgeving waar de mand ligt. De aanwijzingen op die fo to's worden steeds duidelijker. Hoe eerder je de bewuste plek denkt te weten, hoe meer kans je maakt de gelukkige vinder te zijn. De vinder van de vakantiemand wordt tijdens de uitzending gekoppeld aan de win naar van het landenspel, dat in de studio wordt gespeeld. Beide gelukki gen hebben live telefonisch kontakt met elkaar. De prijs die zij hebben gewonnen is een vakantiereis. Het is overigens niet zo maar een vakantie tripje. De tot elkaar veroordeelde reis genoten moeten een reisverslag in de vorm van een videofilm maken. Aan het slot van de in totaal tien uit zendingen van de vakantieman vindt de finale plaats. Deze wordt uitge zonden op 11 augustus. De beste vi deofilm wordt dan bekroond met een wereldreis. De gelukzoekers onder ons zullen dan wel eerst de vakantie mand moeten vinden. De noodcamping is sinds vrijdag weer in bedrijf. De eerste nacht ston den er ruim 40 tenten. In de nacht van zaterdag op zondag waren dat er ongeveer 60. Beheerder Cees Maas wist voor allen een plekje te vinden op een reguliere camping. „Maar niet alle kandidaten bleven om dat af te wachten. De weersverwachting was niet bijster en dat schrikt af." Aan die mindere weersberichten wijt Maas ook het gebrek aan drukte. „En in deze regio beginnen de vakanties pas laat, dus ik denk dat het volgen de week pas losbarst." De beheerder kreeg in zijn fraaie nieuwe kantoor diverse buitenlanders voor zijn balie. „Geen enkel probleem, want we hebben tegenwoordig infor matie in alle talen." De meeste noodkampeerders waren jongeren. Voor hen werden plekjes De Vrouwenvereniging van de Gere formeerde Gemeente houdt op dins dag 20 juli een verkoopavond ten bate van de zending en bijzondere noden in het jeugdhuis aan de Oran jestraat te Oosterend, aanvang 19.30 uur. Allerlei artikelen zoals boeken, handwerken, cake, etc. zullen aanwe zig zijn. Iedereen is van harte welkom. In de gemeentelijke commissie vergadering voor algemeen en or ganisatorisch beleid maakte Wout Stam (Algemene Zaken) gisteravond melding van een „brandbrief" die de gemeente heeft ontvangen van de minister van Binnenlandse Zaken. Wette lijk is geregeld dat gemeenten zelfstandig paspoorten mogen af geven, mits voldaan wordt aan bepaalde beveiligingseisen om vervalsing tegen te gaan. De ge meente Texel heeft zich hierin onvoldoende van haar taak ge kweten, aldus de beschuldiging van de minister. Op korte termijn moeten maatre gelen worden getroffen, want „de brief loog er niet om", lichtte burgemeester A. Schipper toe. Apparatuur die voor voldoende preventie moet zorgen, kost tus sen de f8000,- en f10.000,-. Of deze kosten moeten worden op gebracht door de kopers van een paspoort is nog onbekend. Een paspoort kost nu f87,-. De burgemeester kondigde aan dat de commissieleden nog ver trouwelijk zullen worden in gelicht. gevonden bij grote campings als Ko- gerstrand, Loodsmansduin en De Krim. „Voorlopig is er nog wel ruimte. Kamperen bij de boer behoort tegen woordig natuurlijk ook tot de moge lijkheden. Maar ik ga niet alle boeren bellen of ze nog een plekje vrij heb ben. Als dat het geval is, en ze zoe ken klanten, dan moeten ze mij maar bellen." Het telefoonnummer van de noodcamping is 14080. Het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild organiseert sinds giste ren vaartochten op het Wad met de historische zeilkotter „Grote Jager". De zeilkotter is een zogenaamde Deense Snik, een houten visserschip met motor, waarmee ook uitstekend gezeild kan worden. Het schip is 11 meter lang en kan maximaal 10 pas sagiers meenemen. De „Grote Jager" wordt gevaren door schipper/eigenaar Nol Bruul uit Den Helder, die vooral bekend is als „Troubadour van het zeemanslied". Nol Bruul schrijft en componeert zelf zeemansliederen en treedt op in het hele land. Ook aan boord zal hij tijdens de vaartochten zeemansliederen vertolken. Tijdens de vaarten kan het publiek actief mee werken bij het hijsen en strijken van de zeilen en zal het een en ander worden verteld over hoe men in het verleden met dit schip viste en hoe men aan boord leefde Er zullen drie afvaarten per dag worden gemaakt vanuit de haven van Oudeschild (van 11.00 tot 13.00 uur, van 13.00 tot 15.00 uur en van 15.00 tot 17.00 uur), ledereen van 12 jaar en ouder kan meevaren. De kosten bedragen f 15,- per persoon. Boekingen voor de vaarten kunnen worden gedaan aan de kassa van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. Telefonisch reserveren is niet mogelijk. Voor meer informatie: Maritiem en Jutters Mu seum, Barendszstraat 21, Oudeschild, telefoon 02220 - 14956. Schipper Nol. de troubadour van het zee manslied, verzorgt vaartochten vanuit Den Helder.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7