Cjrocn '2wartsJ~exels in het harL. DA-bestuur draagt Statenlid elman voor als lijsttrekker ajoor Bosshardt neemt scheid op Texel Veel geruchten rond cocaïnesmokkel Oude graven moeten het veld ruimen a lang nadenken „ja" gezegd Oprichting Dorpscommissie Den Burg vlot moeizaam CAFUEGO KOFFIE 3.49 Notaris opent nieuwe Jeu de Boule baan w Den Hoorn in de Middeleeuwen: interessant onderzoek Texelse postzegels sw Klapband steelt show tijdens strandfestijn sw Monstertocht toerclub Bastogne naar Texel s» Tennistoernooi grotendeels droog Winkeldiefstal men- en vogelexcursie de Horsmeertjes Pen Hoorn TEXELSE^COURANT Pluk de dag met een bloem van Texel DROS Bakkerij Maalderij L,cHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10801 DINSDAG 27 JULI 1993 »rtenties. abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v Postbus JaA Den Burg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111. LParkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. Lpg dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; [35 Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kantooruren bel ufoer Redactie buiten werktijd Joop Rommets, De Kuil 2, Den telefoon 02220-19547. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G bank nr. 67.34.60 398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; Los f\.35 istuur van de Texelse afdeling t CDA heeft gisteren Nel i-Van 't Veer (49), sinds 1991 de Provinciale Staten van Holland, voorgedragen als kker voor de gemeenteraads zingen van 2 maart volgend lelein Jansen is de nummer Het ligt in de lijn der verwach- dat Eelman eveneens wethou- rodt in geval het CDA leert in het college. Gezien de ervaring die Eelman heeft komt foordracht niet als verrassing, opvallend is dat zij twee jaar in nog haar raadszetel moest en, omdat een gecombineerd itschap van raad en Provinciale door het CDA niet als wense nd ervaren. Medio oktober de ledenvergadering van de over de voordracht van het tr. b er lang over na gedacht of ik ou zeggen, want ik heb het op oment erg naar mijn zin in verklaart Eelman. „Zeker is in ieder geval deze Statenperi- It 1995 zal uitzitten. Of ik daar- nog doorga weet ik nog niet, iet lijkt erop dat de combinatie en Statenlid niet langer is uit- >n. In het landelijke bestuur !t CDA is deze discussie kort n opengebroken en tegen een gaan van de beide functies met langer bedenkelijk aange- Invloed Iman, als leerkracht verbonden CVO-school in Den Burg, had in de Texelse gemeenteraad tot 1991. Daarbij was ze met de portefeuille Welzijn en itste jaar bekleedde ze tevens die van fractievoorzitter. In de :iale Staten behoorden Wegen, i en Vervoer en Milieubeheer Br taken. „Heel interessante willes en heel leuk werk. In e vertegenwoordig je natuurlijk provincie,maar ik heb ook ze- i invloed laten gelden waar atselijke, Texelse, zaken betrof van de kop van Noord-Holland. Kandidaat-lijsttrekker Nel Eelman: ..Teveel generalist om nu al te zeggen waar ik me hard voor ga maken..." fatchlalfotol In de CDA-fractie in Noord-Holland is veel belangstelling voor de economi sche malaise in dit stuk van de pro vincie Kort geleden hebben we besloten dit gebied tot speerpunt van het beleid te maken en twee miljoen extra uit te trekken voor structuurver betering." Ook bij de totstandkoming van de Milieu Effect Rapportage, een onder zoek dat moet worden uitgevoerd bij geplande projecten die belastend kunnen zijn voor het milieu, heeft Eelman haar steentje bijgedragen. „En, hoewel het mijn portefeuille niet is, ik heb druk gediscussieerd met fractiegenoten over de bestaande plannen om plaatsen in bejaardente huizen af te stoten en welke gevol gen dat zou hebben voor Sint Jan. Natuurlijk kan ik niet in m'n eentje voorkomen dat Sint Jan wordt geslo ten, maar ik heb wel geprobeerd het Texelse tehuis in de discussie te be trekken. Zo kun je toch aandacht vragen voor zaken die je eigen eiland betreffen. Het aardige is dat Texe laars je ook weten te vinden wanneer het gaat om provinciale vraagstuk ken. Nee, gelukkig komen ze niet bij je wanneer ze vinden dat een dakka pel op hun huis naar hun mening ten onrechte is afgekeurd." Over haar toekomst als gemeente raadslid op Texel wil en kan Eelman nog niet veel zeggen: „Het is nog lang niet zover en bovendien ben ik teveel generalist om nu al te zeggen voor welke specifieke punten ik me hard ga maken. In het algemeen wil len we als CDA proberen de leefbaar heid op het eiland zo goed mogelijk te bewaren. Maar onze eerste zorg is proberen weer in het college te ko men. Nu hebben we geen CDA- wethouder en ik kan wel zeggen dat het niet-meeregeren het CDA moeilijk afgaat. Ik denk dat we het in het verleden niet zo slecht gedaan heb ben." Lachend: „We zijn toch een ac ceptabele partner voor de andere partijen, dacht ik zo. Alleen getalsma tig al." Eelman vreest niet dat het werk in een kleine gemeenteraadsfractie haar niet meer zal bevallen. „Beide func ties hebben hun charmes. Het voor deel van werken in een grote fractie als die van de Provinciale Staten is dat je kunt beschikken over veel des kundigheid. Maar in de raad bestrijk je weer een breder terrein en zit je overal dichter op. Bovendien is er veel overleg met de „brede fractie", de partijgenoten op Texel die nauw betrokken zijn bij het raadswerk. Op die manier heb je toch ook veel ken nis binnenshuis." Een eventuele combinatie van het wethouderschap en een lidmaatschap van de Staten sluit Eelman tot slot niet uit. „Dat zal zeker zwaar zijn, maar ik heb nu natuurlijk ook nog een baan naast deze functie. Bij een nieuwe combinatie kan ik eventueel iets afstoten." En lachend over dene- velen waarin ze zich bewust hult: „Dan zal ik me op mijn werkzaamhe den moeten beraden." Gelein Jansen, als nummer twee genomineerd. Het initiatief van enkele enthousi astelingen om in Den Burg een dorpscommissie van de grond te krij gen, vindt tot nu toe weinig weer klank. Het streven is tenminste negen personen bij elkaar te brengen in een kleine kerngroep, maar tot op heden hebben slechts zes mensen zich kandidaat gesteld. Gehoopt wordt dat na de zomer meer men sen zich melden, zodat nog dit jaar tot oprichting kan worden over gegaan. Het belang van een dorpscommissie is niet te onderschatten, meent initia tiefnemer Peter „Hema" Bakker: „Zo'n commissie is een aanspreek punt voor de mensen uit Den Burg. Maar ook de gemeente wil graag we ten bij wie ze moet zijn, wanneer het gaat om zaken die specifiek Den Burg aangaan. Nu is het nog te vaak zo dat bepaalde dingen zijn geregeld voordat je het weet." Aandachtspunten voor de dorpscommissie-in-spé zijn volgens Bakker ondermeer het parkeerpro bleem, het gebrek aan fietsenstallin gen en de vraag of zwembad „Molenkoog" nog voldoende bestaansmogelijkheden heeft. Op lan gere termijn zou ook de verbetering van kinderopvang aan de orde moe ten komen. Omdat wordt beseft dat veel mensen een beetje „vergadermoe" zijn, wor den kandidaatscommissieleden ge zocht die de belangen van een specifieke groep willen behartigen. Voordeel van deze werkwijze is dat niet steeds de voltallige dorpscom missie bijeen hoeft te komen voor za ken die maar weinigen aangaan. Bakker: „Niet iedereen heeft zin om te praten over andermansproblemen. Daarom willen we een kleine kern hebben, die wanneer dat zo uitkomt ad-hoc personen of instanties uitno digt. Als we bijvoorbeeld de verkeers veiligheid aan de orde stellen, dan willen we graag dat mensen van Vei lig Verkeer Nederland meepraten, evenals de politie en vertegenwoordi gers van scholen." Inwoners van Den Burg die een bij drage willen leveren aan dit initiatief of nog vragen hebben, kunnen te recht bij de medewerkers van de Stichting Ondersteuning Welzijns werk, tel. 15582. Het kantoor is in de week van 16 tot 20 augustus gesloten. Het rechercheonderzoek naar de on derschepte cocaïnesmokkel, waarbij donderdagavond op de Waddendijk bij Oost twee mannen werden aan gehouden, is nog volop gaande. In het belang van het onderzoek wenst het team van de regionale politie Noord-Holland-Noord weinig resulta ten bekend te maken. Dit heeft tot gevolg dat het op het eiland onder tussen gonst van geruchten die door de politie worden tegengesproken. Wel duidelijk is inmiddels dat het om een partij cocaïne gaat van 500 kilo, met een straatwaarde van tussen de 80 en de 120 miljoen. Twee Ameri kaanse mannen van 37 en 41 jaar probeerden om ca. 19.00 uur hun vracht met een rubberboot aan land te brengen, toen ze daarbij werden gestoord door de bemanning van het Helderse douaneschip de „Cor Boersma". De mannen vluchtten toen vanuit het bootje de dijk op, maar werden daar door de politie aange houden. Na een kort verhoor op het Texelse politiebureau werden de Amerikanen nog dezelfde nacht naar Den Helder vervoerd en later in be waring gesteld in een niet nader be kend gemaakte plaats in den lande. Voorlopig zitten zij daar tien dagen vast, maar volgens politiewoordvoer der Peter van der Heiden is het niet waarschijnlijk dat de twee voor hun berechting tussentijds vrij worden ge laten. „Het zijn niet zomaar koeriers van een klein partijtje hasj, maar het gaat om zware feiten. In dergelijke gevallen blijven verdachten over het algemeen in bewaring." Een laboratorium-analyse heeft inmiddels uitgewezen dat het om „zuivere" (niet versneden) cocaïne gaat. Veel verder gaat de politie niet in haar uitlatingen. Hardnekkige geruch ten over Texelse betrokkenheid wor den niet bevestigd. Op de suggestie dat die betrokkenheid toch op z'n minst waarschijnlijk is, omdat een soepele afvoer van de drugs anders niet lijkt gewaarborgd, antwoordt Van der Heiden: „Reken maar dat het om zware criminelen gaat, die wel weten hoe ze dat soort dingen aanpakken." Overigens menen tal van Texelaars dat het niet de eerste keer is dat Texel fungeert als plaats waar goede ren worden aangevoerd die het dag licht niet kunnen verdragen. Verscheidene mensen hebben 's nachts op de dijk „duistere" activitei ten waargenomen, zoals vliegtuigjes die laag overscheerden en scheepjes die zich om onduidelijke redenen op hielden vlak achter de dijk. In ver band met deze zaak werd door tipgevers gemeld, dat enkele figuren zich zoekend over het Wad begaven en spullen in een vrachtwagentje laadden. Duidelijkheid bestaat even min over het waarheidsgehalte van het in sommige media opgedoken verhaal dat donderdagnacht in een sloot bij Oost pakketjes met cocaïne zijn aangetroffen. De politie is geïnte resseerd in dit soort meldingen, maar weigert te ontkennen of te bevesti gen. Ook het verhaal dat de rubberboot te water zou zijn gelaten vanaf een gro ter schip of zou zijn gedropped van uit een helikopter levert niet meer commentaar op dan „dat het zeer onwaarschijnlijk is dat een rubber bootje met zo'n zware lading de hele Waddenzee is overgestoken." Bosshardt zal op 31 juli tij en feestelijke zangavond in de k te Den Burg afscheid ne- in Texel. Naast de majoor zul- andere prominenten aan de meewerken, dichteres Nel P en zangeres Renate :erk. - Benschop en Heemskerk i Christelijk Nederland bekend Je Grote Drie", hoewel ze maar (gezamenlijk optreden. Mede- 9 wordt verder verleend door fels Christelijk Mannenkoor on- f mg van Martin Visser en orga- pt Krayma. De presentatie is in f1 van Sipke van der Land, die ^programma's op de televisie pe. De toegang is vrij en het Jmma wordt bij de ingang gratis pkt. De avond begint om 20.00 ^en wordt verzocht vroegtijdig '•M. advertentie te komen in verband met de te ver wachten grote toeloop. De majoor heeft op het vaste land een grote afscheidstoernee gehouden met overal volle kerken en enthousi aste mensen. Als laatste in de serie doet ze ook de vijf waddeneilanden aan. Ze is deze zomer 80 jaar gewor den en wil nu niet meer avond aan avond spreken in stad en land. Tij dens de pauze zal haar nieuwe boek worden verkocht, waar zij als aan denken haar handtekening in zal in zetten. Ook Nel Benschop zal haar nieuwste dichtbundel signeren. De opbrengst van de collecte en de ver koop komt ten goede aan het zen dingswerk en hulpverleningswerk van de stichting „Zending zonder Gren zen", die ook het afscheid van de Majoor voor haar organiseert. Een 46-jarige inwoner van Den burg is bij een winkel betrapt op het ste len van twee sloten en een inklapba re barbecue. De goederen werden teruggegeven. M ADVERTENTIE ''dagavond 28 juli a.s. geven lsei van de IVN en de Vogel poep samen een excursie de Horsmeertjes. Er wordt 'naar vogels als naar plan eten. Start 19.00 uur op 'arkeerplaats bij de Hors- t|es (weg volgen naar De j iedere geïnteresseerde deel- gratis. Een deel van de R.K. begraafplaats in Den Burg zal worden opgeruimd en geschikt worden gemaakt voor nieuw gebruik. Het gaat om het zogenaam de vak I aan de noordwestelijke kant van het terrein. Dit is het oudste ge deelte waar in 1958 voor het laatst iemand werd begraven en waarvoor al 25 jaar geen grafhuur meer wordt betaald of in rekening gebracht. Nog maar enkele graven worden onder houden. Veel graven zijn niet meer herkenbaar omdat de stenen zijn ver dwenen of omdat er alleen maar een tegel met een nummer ligt. Het oudste herkenbare graf dateert van 1877. Het ruimen is een ingrijpend karwei dat zal worden uitgevoerd door loon bedrijf Niek Dros en waarvoor inmid dels toestemming is verkregen van de gemeente en het bisdom Haarlem. Het hele terreingedeelte zal tot een diepte van 1,80 meter door een drag line worden weggegraven en gezeefd. Alle daarbij gevonden resten zullen worden verzameld en later op ge paste wijze in een verzamelgraf wor den herbegraven. De grond van het vrijgekomen terreingedeelte zal enige jaren moeten bezakken, alvorens hier weer begravingen kunnen plaatsvin den. Zonder deze maatregel zou de begraafplaats op den duur waar schijnlijk te klein zijn. De toekomstige behoefte aan begraafruimte is overi gens moeilijk te ramen en hangt on der meer af van de groei van het aantal mensen dat de voorkeur geeft aan cremeren boven begraven. Het is mogelijk dat tevoren op ver zoek een graf op het te ruimen ge deelte wordt overgebracht maar vak IV. Rechthebbenden (dat zijn kontakt- personen die optreden en handelen namens de verdere familie) die aldus een graf willen verplaatsen, zijn dan wel de kosten voor het opgraven en herbegraven verschuldigd. Voor zover deze rechthebbenden be kend zijn, zullen deze een persoonlijk schrijven ontvangen waarin op een en ander wordt gewezen. Gehoopt wordt dat de overigen kennis zullen nemen van dit bericht of van de pu blicatie in het parochieblad De Vuurtoren. Nadere informatie kan worden inge wonnen bij J.G. van Tunen, Zuid Haf fel 34, 1791 LE Den Burg, telefoon 15437. De foto toont het betreffende begraafplaatsgedeelte zoals dit er nu 1 nog bij ligt. IFoto Harry da Graaf Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 IM-ADVERTENTIE l/rtta ^jnirL- 11 bel lurL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van Aanbiedingen geldig t/m 7 augustus Stenenplaats 6, Den Burg, 15479 1 M. ADVERTENTIE Telefoon 02220 - 12723

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1