Wmm Veel animo voor nieuwe Jeu de Boule baan WOU... 2SË Agenda TEXELSE^? COURANT Inspectie: Hondenclub mag niet naar zwembad Schipper te gast bij radio Noord-Holland Verloting landbouwdag r .-'v'y Brand in bungalow snel geblust Vrouwen bereiden zich voor op arbeidsmarkt Anjercollecte De schuur van Sil Boon Bedankt chauffeur Parkeerprobleem Verdraagzaamheid Geldwolven Geduld? tn DINSDAG 27 De inspecteur van de volkgezond heid geeft geen toestemming voor gebruik van een deel van het zwem- badveld door de hondenclub. Het enige terrein dat nu nog over is voor de vereniging is het stukje grond bij de wielerbaan, maar daar kleven voor de club veel bezwaren aan. „Ik heb me heus sterk gemaakt voor de hondenclub, zelfs zó erg dat mijn collega's in b en w zeiden: hou nou eens op over dat onderwerp", aldus wethouder Tine Krijnen. Het college wil openbare speelterrei nen honden-vrij houden. Andere op ties voor de hondenclub, zoals het voormalige autowrakkenterrein, zijn uitgebreid besproken. „Dat ging alle maal niet. Over het zwembad wilde ik eerst advies van de inspecteur volksgezondheid, maar die raadde het af." De wethouder beaamt dat het ter- reintje bij de wielerbaan de enige overgebleven mogelijkheid is. „We bieden ze dat nog steeds aan. Als ik hen was zou ik het aanvaarden. Al gebruiken ze het als tussenoplossing, ze kunnen dan tenminste ergens te recht." De hondenclub vindt het stukje grond te dicht bij de wielerbaan lig gen en is bang dat daardoor een ge vaarlijke situatie kan ontstaan. De wethouder vindt dit overdreven. „Ze trainen maar twee dagdelen. En die wielrenners zitten ook met de hele dag op de fiets. Er moeten toch on derling afspraken te maken zijn over zodanige tijden dat men elkaar niet in de weg zit?" Tijdens de zomer zendt Radio Noord- Holland iedere werkdag tussen 12.00 en 13.00 uur een magazine uit met het regionale nieuws, een agenda rubriek en iedere week een ander thema. In de week van 2 tot en met 8 augustus is dat het thema water. De geschiedenis van Noord-Holland is nauw verbonden met het water en de strijd daartegen. In deze week on der meer een gesprek met de burge meester van een gemeente die letterlijk in het water ligt: de heer Schipper van Texel. Texel is niet het enige eiland in Noord-Holland, ook het dorpje De Woude bij het Alk- maardermeer is alleen over water be- reikbaaar. De inwoners van Hoorn knokken op een nadere manier vóór het water; in hun zwembad wel te verstaan. Verder gaat Radio Noord- Holland op pad met de Rijkspolitie te Water en neemt een kijkje bij mensen die op het water wonen. De verloting ten bate van de restau ratie van het Hoornder kerkje, die donderdag op de Landbouwdag werd verricht, heeft de volgende uitslag: oranje; 164, 190, 232, 258, 404, 485, 499, 535, 554, 669,718, 736, 817, 841, 846, 858, 860 en 927. De prijzen kunnen worden afgehaald bij Ferry Zwanenburg, Naalrand 9, tel. 19272 of donderdag bij de rommel markt in „Ons Huis". Ook mensen die nog spullen hebben voor de rommeltjesmarkten en deze willen laten afhalen, kunnen contact opnemen met eerstgenoemd adres. 7- Notaris Boswijk gooit behendig de boule door het papieren spandoek. Notaris Boswijk had zich serieus voorbereid op het openen van de nieuwe Jeu de Boulebaan in Den Burg. Hem viel die eer ten deel, om dat de baan is gemaakt in de voor malige notaristuin aan het Achterom. Het werd een nostalgi sche opening met een Frans tintje. Omdat de Jeu de Boulebaan in Oosterend in een grote behoefte voorziet, heeft de Stichting Welzijn voor Ouderen (SWOT) gepeild of ook in Den Burg belangstelling bestond voor zo'n baan. Henk Snijders: „Het is niet alleen een leuk spel, er zou den met banen in twee dorpen ook uitwisselingen kunnen worden ge houden." Er meldden zich meteen zo'n vijftien geïnteresseerden. Er werd een club opgericht met in het voorlopige bestuur Henk Snijders, Cees van Houten en Fenny Spanhaak. Als lokatie kwam al snel de nota ristuin naar voren. Daar is ruimte voor vier banen, die zijn gemaakt van zand met kiezels en asfaltgruis. Snij ders: „De gemeente was gelukkig ook meteen enthousiast. De aanleg van de banen kost zo'n f1000,-. Het is de bedoeling dat dit geld uit de vereniging komt, maar de SWOT staat garant als dat niet lukt." Verlichting Tijdens de aanleg van de baan groei de het ledental van de club al. Er zijn nu al 26 belangstellenden voor het van oorsprong Franse spel. Er wordt gespeeld op de dinsdagavond vanaf 19.00 uur en de zaterdagmiddag van af 14.00 uur. In de winter wordt op dinsdagmiddag gespeeld, want er is geen verlichting bij de banen. Hoewel een hek de tuin afsluit, is de baan ook buiten de uren van de club beschikbaar voor Jeu de Boulespe- iFoto Tessa de Graaft) Iers. „We hopen wel dat er geen zootje van wordt gemaakt, want we kunnen natuurlijk niet als een politie agent iedere keer erbij blijven als iemand komt spelen." Spandoek Nadat hij met een Boule een papieren spandoek had stukgegooid, toonde notaris Boswijk een oude foto van hemzelf met zijn ouders, gezeten op dezelfde plaats waar de baan nu ligt. Onder het genot van een glaasje wijn en een stukje stokbrood maakten ve len kennis met het spel. Verschillende ervaren spelers gaven uitleg. Cees van Houten, die in Oosterend de Jeu de Bouleclub heeft helpen op zetten, is erg blij met de baan in Den Burg. „Het is een fijne sport, die niet duur is. Voor zo'n 7120,- heb je een paar goede boules, waar je je hele le ven mee kunt doen. En nu zijn er twee goede banen op het eiland. Ik hoop dat meer buitendorpen het voorbeeld volgen, dan kunnen we pas écht een competitie opzetten." Dirk Roeper neemt de voorzittersha mer van de nieuwe club over van Henk Snijders. Dinsdag 27 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Jungle Book" en om 16.00, 19.00 en 21.15 uur „Hot Shots 2". Van 19.00 tot 20.00 uur is via Radio Texel een aflevering van het jeugdprogramma Channel 35000 te horen, deze keer met Marcel Buysman (herhaling). In de R.K. kerk van Den Burg wordt een zomeravondconcert gegeven door Mark Heerink (or gel) en Frans Moussault (klari net); aanvang 20.15 uur. De Wielervereniging Texel houdt een criterium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt M. Mantje een dia vertoning over Texel met toelich ting in het Duits; 20.00 uur. Woensdag 28 juli Programma Cinema Texel: zie on der dinsdag. Om 11.00 uur wordt een excursie gemaakt naar het fort De Schans. Kaarten moeten tevoren zijn gekocht in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Van 19.00 tot 20.00 uur kunnen in de bibliotheek van De Schuil hut in De Koog boeken (ook Duitse) worden geruild. Donderdag 29 juli Programma Cinema Texel: zie on der dinsdag. Om 14.00 uur start bij De S<j hut in De Koog een historisci kerkentocht. Wie geen autoh kan proberen mee te rijden een ander. In Den Hoorn wordt een ring steekwedstrijd gehouden, uk lend voor de Texelse compej aanvang 19.30 uur. Vrijdag 30 juli In Cinema Texel draait om 14 uur „Jungle Book" en om 19.00 en 21.15 uur „Hot Shj 2". Wielervereniging Texel houdt tijdrit over 32 kilometer, die-, start gaat bij de PEN-centrak Start jeugd 18.15 uur; seniois 19.00 uur. Cabaretier Marcel Boon treea vanaf 21.00 uur op in theait restaurant Klif 12. Entree flj Voor de overige evenemente wordt verwezen naar de Vak '9 tiekrant Texel. Hoogwater Oudesch >f 02.00 en 14 03.00 en 16 04.10 en 17. 05.38 en 18. 07.25 en 19. 08.25 en 21 09.14 en 21. 10.05 en 22. Aan het strand is het ongeveer eei eerder hoog water. De zon komt gustus op om 5.59 u. en gaat ord 21.29 u. 2 augustus volle maan, gustus springtij Dl. 27 Wo. 28 Do. 29 Vr. 30 Za. 31 Zo. 1 Ma. 2 Di. 3 Een heet geworden pijp van een ver warmingsketel was er gistermorgen de oorzaak van dat de dakbedekking van een vakantiebungalow aan de Zanddijk in Eierland begon len. De Duitse gasten in het waarschuwden de beheerder, beginnende brandje met een blusser te lijf ging. De ondertussen gealarmeerd! weer bluste na en verwijderd blakerde plafondbeplating. Wederom is met succes de cursus afgerond voor Texelse vrouwen die (weer) aan het werk willen. Uit han den van Mijkje Uittenbogaard, direc teur van Open School Texel, ontvingen elf dames het certificaat voor hun deelname aan het „Voorbe reidend Beroepsjaar voor Herintre dende Vrouwen". De „geslaagden" zijn Lia Grisnich, Emmy Boom, Carla Kikkert, Ilse Lode- wijckx, Agda Witte, Gonda Kiewiet, Ingrid Wassenaar, Joanne Beens, Nel- da Hillen, Tiny Daalder en Jeltje Jon- gejan. Twee vrouwen hebben inmiddels een baan. De meeste ande ren oriënteren zich op vervolgcursus sen, vooral in de administratieve richting. Sommigen hebben dankzij de cursus een bewuste keus ge maakt voor vrijwilligerswerk in plaats van betaalde arbeid. Een deel van de cursus speelde zich af in Den Helder, waar de deelneemsters konden ken nismaken met beroepen en opleidin gen. Komend najaar start een nieuw voorbereidend beroepsjaar voor Texel se vrouwen. Inmiddels zijn al negen aanmeldingen binnen, maar er is nog plaats voor meer kandidaten. Wie be langstelling heeft kan contact opne men met de docenten Mieke Rietveld (tel. 13747), of Siem Zijm (tel. 11741). Overigens vindt de cursus dan niet meer plaats onder de vertrouwde vlag van Open School Texel, maar van de nieuwe organisatie „Open Leercentrum Texel". Dat is een ge volg van de fusie tussen tal van in stellingen op het gebied van volwassenen-educatie in Den Helder en omstreken. Deze grootschalige sa menvoeging krijgt binnenkort zijn beslag. De vorige maand gehouden Anjercol lecte heeft 71681,40 opgebracht. Vo rig jaar was dat 72784,75. Een derde gedeelte van de opbrengst komt toe aan de collecterende verenigingen. Dat zijn Peuterspeelzaal DeKooterkeet (Oudeschild), 't Amateurtje (De Waal), D.E.K. (Den Hoorn) en Excelsi or (Oosterend). De organisatie was in handen van de Stichting Ondersteu ning Welzijnswerk. Brandweerman Chris Meijer verwijdert de zwartgeblakerde dakbeplating in de vakanti ider iFoto t ld V Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie In het artikel over de gedwongen sloop van de schuur van Sil Boon, in de TC van 16 juli staat een aantal punten die om een antwoord vragen. Allereerst de angst van de wethouder voor het scheppen van een prece dent, onder het motto „wat de één niet mag, mag een ander ook niet". Heel simpel zal men zeggen maar zo simpel zijn de zaken meestal niet en ze zijn veelal moeilijk te vergelijken, zo ook ten aanzien van bouwvergun ningen. Natuurlijk zijn daarvoor re gels, voorschriften, die de overheid moet hanteren, maar de wijze waar op is bepalend voor de deskundig heid en autoriteit van de overheid. De waarde van deze regels krijgt tevens meer inhoud door de daarbij behoren de geschreven en/of ongeschreven toleranties. Vanuit deze visie moet mijn inziens ook elke aanvraag voor een bouwver gunning worden beoordeeld, dat wil zeggen elke aanvraag op z'n eigen merites, en in moeilijke gevallen maximaal integrerend dus alle aspec ten laten meewegen. Behalve de technische en juridische beoordeling, dient in het geval van Boon ook ex ploiteren van de toeristische bootver binding Texel-Vlieland een kernpunt te zijn en dan vooral de wijze waarop hij het al jaren doet; een kwalitatieve aanwinst voor Texel waarmee hij te recht diverse keren de landelijke pers haalde; dit is Texel-propaganda bij uit stek en nog gratis ook! En dan het kaartje voor zo'n boot tocht; wanneer men hogere en extra eisen stelt rondom de exploitatie, dan zal de prijs ongetwijfeld een forse stijging ondergaan. En dat is vooral nu bij de wat slechter wordende, in het bijzonder voor de minder gesitu eerde een ongewenste zaak. Een ander punt is de door de ge meente geadviseerde verplaatsing naar het industrieterrein van Oude schild; dit bevreemd mij in het bijzon der. Wanneer er geen andere mogelijkheden zijn dan zo'n bestem ming, dan dient de gemeente er zorg voor te dragen dat er op het in dustrieterrein in De Cocksdorp plaats is, en zo lang dat niet het geval is, behoort men de bestaande situatie te gedogen; het gaat hier ook om een bedrijfje dat sterk plaatsgebonden is. Of is er misschien een mogelijkheid voor bedrijfsruimte ter plaatse bij Paal 33, dichtbij de vertrek- en aan- Hierbij een woord van dank aan de Texelse buschauffeurs voor de manier waarop zij met ouderen omgaan. Tij dens mijn jaarlijkse vakantie met de kleinkinderen heb ik nogal wat baga ge. Maar geen nood. De chauffeur kwam naar achteren en bracht, zon der te vragen, alles naar buiten. Ik vind dit een prima dienstverlening en ben van mening dat dit wel eens mag worden gezegd. D. de Jong, Egmond aan Zee. komststeiger. Een eindoordeel over deze zaak vereist een gedegen afwe ging; hoewel waarschijnlijk over te weinig gegevens beschikkende, be hoort mijn inziens aan wijziging van het bestemmingsplan voorkeur te worden gegeven en dan niet alleen vanuit 't oogpunt van kosten. Resumerend: angst voor 't scheppen van een precedent, fysiek produkt van het modernistisch denken, hoort in dit post moderne tijdvak niet thuis, ook niet in deze zaak. En het zal ook geen luxe zijn om Sil Boon, met z'n vaak buitendijks denken en handelen, duidelijk te maken dat gepaste regel geving ook voor hem geldt, maar de ze uitleg dan wel in eenvoudige en eenduidige bewoording. Dat „De Vriendschap" nog lang blijft varen is een hartewens van velen, ook uit verre landen. G. M. te Kronnie Amsterdam Op de grote parkeerplaats aan de Ni- kadel in De Koog vond ik een par keerbon onder mijn ruitenwisser: 71,= parkeergeld en maar liefst 758,= kosten. De parkeerwachter, druk bezig met het uitschrijven van bonnen, wees mij op het bord waar op vermeld stond dat de parkeer plaats een automaat heeft. Bij het oprijden had ik dit bord niet gezien en ik was zeker niet de enige. Twee vragen: 1. Zou een lager bedrag, bij voorbeeld 710,= niet genoeg zijn ge weest als waarschuwing? 2. Mocht de grote parkeerplaats in Den Burg ook van een parkeerautomaat worden voorzien, zou dit dan duidelijk kunnen worden aangegeven? D. E. van Waart-Bourgonjen, De Koog. De luchtfoto's van Texel tonen het ei land als een veelkleurig mozaïek van honderden stukjes land: cultuurgrond, bebouwde kommen, wat industrie, en een heel aantal natuurgebieden. Al die mozaïekstukjes zijn net zo divers als de veelzijdige dingen die Texel te bieden heeft en het eiland Texel zo interessant maken voor bewoners en toeristen. Als trouw Texeltoerist vraag ik me wel eens af hoe al die verschillen elkaar verdragen, nu en la ter. Hoe houden de Texelaars met hun verschillende belangen het eiland in stand als geliefd vakantie-eiland? Doen ze dat met de rokende bergen van brandend bollenafval? Of met de steriele, op de tekentafel van de ruil verkaveling ontworpen stukken land bouwgrond waar het hoornloze hi-tech vee in staat is om slechts el kaar of een verdwaalde kievit aan te staren? Of met het aanleggen van stukken cultuurgrond waar de origi neel Texelse veelsoortige plantengroei geweerd wordt als een besmettelijke ziekte (en waar soorten uit verre lan den -wie heeft ooit van Amsinckia gehoord?- langs het voetspoor van Thijsse opduiken)? Bewust en vaak onbewust ondergaan Texelaars en bezoekers van de over kant de schoonheid van het unieke eiland Texel; de schoonheid die vooral leeft in het nog authentieke Texel. Wie de zorg op zich neemt omdat te beheren, zorgt tevens voor het be houden van de aantrekkingskracht op al die tienduizenden toeristen. Ik heb grote bewondering voor die Texelaars die als beheerder van al die stukjes mozaïek elkaar blijken te kun nen verdragen. Ondanks de kracht van de natuur die hier en daar wat probeert terug te pakken, zoals de wilde planten dat doen op landbouw grond. Wat zullen sommige boeren bijvoorbeeld de vele soorten distels vervloeken die zo graag op hun land pionieren. De grazende grauwe en andere ganzen zullen ook wel niet zo populair zijn. Wat een opgave moet het zijn om de natuur in de cultuur van Texel te verdragen! Natuurlijk ma ken de vele toeristen die op de Texel se natuur afkomen die opgave wel wat gemakkelijker, want stel je voor, als die zouden wegblijven... Nog altijd komen vele mensen naar Texel die op zoek zijn naar de resten van het bijna uitgewiste voetspoor van Thijsse dat tussen de mozaïekstukjes doorslin gert, maar het gevaar dreigt dat som mige stukjes vanhet mozaïek te groot worden. En dan past het niet meer! Nico de Bruin Zeist O, wat hebben wij ons besti daan van de week. Nu Sil z weer dicht geknepen. Hiep,! hoera, welke Texelaar zal nu volgen. Waren wij maar met net als een projectontwikke. ze|, heb je alles zo voor elkaar. I Texelaar heb je hier niets te* ten, laat staan te vertellen, f te, wordt het niet eens tijde be c een beetje meer aan de Te>? lent denken, in plaats van aan d wolven van de overkant. Marja van der V Rs. Voorlopig wonend te De (kamperen heet zo iets) we? niet kunnen wonen in mijn*® huis. Geduld is een schone zaak, behalve voor automobilisten en dan met na me de Texelaars. Wij suppoosten heb ben dat aan den lijve ondervonden tijdens de kwart-triathlon van Texel. Als men daar staat te posten en er komt een wielrenner of hardloper aan, dan verwacht je dat de automo bilisten je aanwijzingen opvolgen en in het bijzonder de Texelaars. Nou vergeet het maar, links en rechts zoeven de wegpiraten langs je heen, vlak langs de wielrenner of hardloper. Deze wegpiraten zorgen voor gevaar lijke situaties en ze hebben zelfs het lef een suppoost voor z'n donder te rijden of tegen zijn knie te duwen omdat deze barbaren niet kunnen of willen wachten. Onbegrijpelijk dat de ze personen hun rijbewijs hebben ge haald. Als er ook nog examen moest worden afgelegd voor geduld, dan waren deze personen glansrijk ge- zakt, jammer dat ze geslaa< Ook zijn er personen die hd open doen en je voor alles en vast zit uitteschelden een kwaaie kop aankijken^ Jfji moeten wachten. Dan vrag? af, waar zijn we mee bezig de Tezelse suppoosten doe se automobilisten voor hun' worden gereden. Wij offeren onze vrije tijd# organisatie de helpende den voor een goed verloop wedstrijd. Eeó ding hopen als er voor deze wegpirate" wordt georganiseerd en m« dan vrijwilligers nodig omd goed te laten verlopen, d0* eens aan dat zonder deze® geen goed verloop moe u zeer veel moeite heeft werven van suppoosten. Names alle supf de kwart-tn*

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2