pvallende ontdekkingen 'in De Jager en Kikkert I: nderzoek naar Den Hoorn rond 1200 rterfeest voor gymnasten Texelse postzegels.... ïmmM m Texels •jv:" i I14u TEXELSE COURANT S:-." 251 Grotere gaaskassen toch mogelijk? Helderse asieldieren op Texel te kiek ^TEXEL/tto4Tjr.0 TEXÉLWHo o °- M Excursie: planten en vogels bij de Horsmeertjes Radio Texel herhaalt jeugdprogramma's lAG 27 JULI 1993 zijn geïnteresseerd in de historie van Texel. In het bijzon- He van Den Hoorn en omgeving. Vandaar dat Kees de Ja- Willem J. Kikkert een grondig onderzoek hebben gedaan We het zuiden van het eiland er rond 1200 uit moet heb- eiien. Ze hebben er vanaf eind 1989 aan gewerkt. Het op- resultaat staat in het blad van de Historische iging- meer, toch wordt er de laatste 35 jaar steevast in de vakantie gebivak keerd op Loodsmansduin. De Jager was bezig gegevens te vergaren over het reddingswezen (gesticht in 1825). Bij Den Hoorn was ook een reddingsboot. Met het verzoek om meer gegevens ging er een brief naar de Historische Vereniging. Deze brief werd doorgespeeld naar Kikkert en zo werd het eerste contact gelegd. Al gauw werd door het tweetal die per ingegaan op de gehele geschie denis van Den Hoorn. Paplepel Kikkert is het historisch besef door zijn vader met de paplepel ingegoten. In De Hoornder, het dorpsblad van Den Hoorn, kwamen alras stukjes van hun onderzoekingen. Eigenlijk voorpublicaties, die weer reacties uit lokten bij de lezers. Zo kon met nieu we feiten de geschiedenis weer een beetje bijgesteld worden. Volgens beide onderzoekers nuttig want elke keer als weer wat werd ontdekt, ble ken nieuwe vragen zich op te stape len. De Jager had via de Nederlandse Academie van Wetenschappen ook contact met prof. W.H. Zagwijn, een van de meest vooraanstaande mede werkers van de Rijks Geologische Dienst en prof. J.A. Huisman, hoogle raar Oudfries wat ook hier op Texel werd gesproken. Beiden zorgden voor de nodige antwoorden op specifieke vragen en waren van onschatbare waarde volgens De Jager en Kikkert. Veldnamen Er wordt door de twee grote histori sche waarde gehecht aan het boek van J. Schraag 'Veldnamen van Texel'. Sinds de ruilverkaveling gingen bijna alle historische namen verloren. Ook kreeg men adviezen en reacties van mensen van de vaste wal en zo kon uiteindelijk een vrij goed beeld worden gevormd van Den Hoorn om streeks 1200. Hoe zag Texel er uit rond 1200? Eerst werd gekeken naar vroegere tij den. Zo werd in het Pleistoceen de HOORNDER WEG DE WESTEnJ DE HEMMER oudste plaatsen op Texel gevormd: daar waar nu Den Hoorn, De Westen, De Hoge Berg en Oosterend liggen, bestaand uit kleileem. Uit Zagwijns belangrijke werk 'Neder land in het holoceen' (Haarlem, 1986) blijkt dat in de eerste drie eeu wen van onze jaartelling, de oostkust van het oude Texelse heuvelland nog vanaf de Hoornder heuvel tot bij het tegenwoordige Nieuweschild niet door zee begrensd werd, maar door een aaneengesloten veengebied. Noordelijker, dus ter hoogte van Oosterend en Oost, grensde het oude Texelse land aan een uitgestrekt kweldergebied. Enkele kilometers ten westen van waar nu de Noordzee kust ligt, lag een grote strandwal. Deze wal strekte zich zonder onder breking uit langs de hele kust van Noord Holland tot het Vlie. Tussen ongeveer 400 tot 100 voor Chr. kwam de eerste doorbraak ter hoogte van waar nu Jan Ayeslag ligt. Daar door ontstond ten noorden van de hoogten van De Westen en Den Burg een smal maar langgerekt zee- en waddengebied dat doorliep in de richting van Gerritsland, Walenburg en de Roggesloot. Ook stroomde er water zuidwaarts, dat terecht kwam in het veen tussen Texel en Wierin- gen. In dat veen ontstond daardoor een beek of stelsel van beken dat het 'Maresdeop' werd genoemd. Het woord 'deop' is oudfries voor 'diep' en 'mare' komt uit het Latijn en bete kent zowel meer als stilstaand water (zie afbeelding 1). Omstreeks 1100-1200 begonnen de duinen zich te vormen. Door grond boringen door Kloosterhuis in 1986 kon een zeer nauwkeurig beeld ge vormd worden van de waterlopen rondom Den Hoorn. Stuit men in Den Hoorn, De Hemmer of De Mars reeds op twee tot vijf meter diepte op een harde kleileem laag echter op andere plekken bereikt men ongehinderd na acht tien meter water, (zie afbeel ding 2) De Jager en Kikkert probeerden door yy- ^v0£ MAUJE5 ■ErJIEMMEfT IIEYNSI „OUlKOGfN - i?T| lif OtfSI 223 inderboerderij komen de verha- mel op tafel: Kikkert, die in de en een hoefijzer vond. Pas ja- ir wordt duidelijk dat dit nerk uit de Gallo-Romeinse mt. Dat maakt duidelijk dat op ind een paard (schofthoogte ede bepaald door de grootte ijzer) heeft gelopen, hoogst- hijnlijk in de eerste eeuwen re jaartelling. Een belangrijke che vondst volgens Kikkert, is nog nooit zo noordelijk [gelijks gevonden en wie weet bodem nog meer voor schat- ift. De Jager houdt in novem- 1 in De Lindeboom een lezing n historische bevindingen. Er 40 stoelen neer gezet, in een e, maar al snel blijkt dat de telling overweldigend is. Beide Bekers lachen als ze vertellen, s de burgemeester met een [eft moeten slepen om een iatsje te zoeken. Vakantie is deze samenwerking tot ekomen? De Jager steekt van vertelt dat hij zeer geïnteres- in de geschiedenis van zijn en Hoorn. Al woont hij er niet middel van oude veldnamen dit kaart je (afbeelding 2) bevestigd te krijgen. Zo bleek 'Veerkoog', ('koog' of 'kaag' betekent in het Oudfries 'buitendijks land') een veld dat lag op een plaats waar vroeger water werd overgesto ken. 'Uiterdijken' een veld dat buiten de dijk lag dat wonder wel in de puz zel paste. Ook de 'Kerke-ee', later verbasterd tot 'Kerrekié', was een waterloop, die tussen 700 en 1300 langs de kerk in De Westen liep en ook in het plaatje paste. Middeleeuwen Toen de waterlopen om Den Hoorn waren ingekleurd zochten De Jager en Kikkert naar andere veldnamen die iets zouden vertellen over het gebruik van het land in de directe omgeving van Den Hoorn. Er bleken enkele vel den ten noorden van de heuvel van Den Hoorn 'De Madjes' te heten. Matje, maaitje of madje betekent hooiland. Het woord 'Mat' is ook een Willem J. Kikkert llinks) en Kees de Jager zouden in 1200 op de zelfde plaats IRommelpotI in het water gestaan. (foto Cess TimmerI MftFiSLIEF 3 oppervlaktemaat: het is een stuk land dat zo groot is dat een maaier het in één dag kan maaien. Over 'Houtkogen' zijn geleerden het nog niet eens of het nu bebost land was of land voor het hoeden van vee. Kikkert houdt het voor Den Hoorn op het laatste, net als 'Heynstadt' wat omheinde plek of plaats betekent. 'Mars' betekent drassige weide of laag hooiland en zo betekent de oude naam 'De Geest' hoog droog land. Volgens prof. J.A. Huisman is de naam Hemmer ontstaan uit Hem en meer oftewel het meer bij de Hem (uitham). Volgens J. Schraag bete kent Hemmer zoveel als 'inham' De betekenis van de veldnaam 'Uke' hebben De Jager en Kikkert (nog) niet kunnen achterhalen. Tenslotte is op de derde afbeelding het eindresultaat te zien van het speurwerk van het tweetal. De teke ning geeft aan hoe Den Hoorn er rondom 1200 uit moet gezien. Het meest opmerkelijke wat ontdekt is zijn toch de waterlopen rond Den Hoorn. Zelfs deskundigen hadden de ze nog niet zo gezien. Dat de oude veldnamen deze wateren blijken te bevestigen geeft het onderzoek een extra dimensie. Wat nu het moeilijkste was bij het voorgaande onderzoek is volgens bei den het inpassen van alle gegevens in de historische legpuzzel. Met ge duld en respons van deskundigen werd gewikt en gewogen alvorens tot publicatie over werd gegaan. Kik kert: „Het is en blijft een hobby, maar we gaan zeer secuur te werk." Bij de vraag of ze wel eens helemaal op een dood of fout spoor gezeten moet Kikkert bekennen dat er altijd wel vragen blijven maar deze het on derzoek nooit volledig hebben stilge legd De Jager en Kikkert zijn nog lang niet klaar met hun onderzoekin gen en zullen zich verder verdiepen in de vormingsgeschiedenis van het zuidelijk gedeelte van Texel. Er wordt zelfs aan gedacht om al hun bevin dingen te zijner tijd in een boekwerk je te verzamelen, want er is genoeg belangstelling voor hun werk Cees Timmer lend vee. Op de IJsdijk bij lild liepen in de nacht van za- 'P zondag tientallen kalveren |g 'eg. De politie heeft de dieren I «ei gedreven. apot. In de Dorpsstraat is de sdeur van een terras vernield. rijders. Een alcoholcontrole oog en Oudeschild leverde ig twee overtreders op. Een man uit Geel blies 370 ug/l 8-jarige Texelaar 310 ug/l. Ze liden een rijverbod en een lutomaat. In de Binnenburg is Jsenbord van een geldauto- Émield. Het beeldscherm is n steen ingegooid en het toet- I Is bewerkt met een vloeistof, ■de is zeker 74000,-. krakken. De politie heeft op lande plaatsen op het eiland |n aangesproken op het laten l autowrakken. Deze moeten len bepaalde termijn worden Bedrijventerrein De gemeente blijft op zoek naar grond voor bedrijventerrein in De Cocksdorp, maar het is onwaarschijn lijk dat op korte termijn tot aankoop kan worden overgegaan. Dit ant woordde wethouder Klaas Barendregt dinsdag in de commissievergadering Ruimtelijke Ordening op de stelling van Hans Roeper (PvdA) dat Sil Boon het slachtoffer is geworden van een gebrek aan ruimte om zijn bedrijf uit te breiden op daarvoor aangewezen terrein. Epilepsie. De opbrengst van de on langs gehouden epilepsiecollecte be droeg 77715,35. Vorig jaar was dat 77869,95. Tankslag. Peter Bakker (Groen Links) vroeg waarom het verwijderen van gemeentelijke olietanks uit de grond zo'n 72000,- per exemplaar kost, terwijl bij particulieren over be dragen van rond de 7600,- wordt ge praat. Volgens Piet Plug van gemeentewerken is dat omdat de ge meente een voorbeeldfunctie heeft. „Wij kunnen die tanks niet door een beunhaas laten verwijderen. Boven dien moeten de aanvoerleidingen ook worden verwijderd." |9ens en meisjes van de gymnastiekverenigingen Oosterend en De porp waren zaterdag uitgenodigd door invallend gymleerkracht Ro- Mer, om het einde van het gymseizoen in zwempark Molenkoog [en. De vijftig kinderen die het weer trotseerden werden direct be- de zon brak door. Badjuf Ingrid van Lubek assisteerde bij het toe- pJden terwijl „de meester" in het water werd geduwd. Er werd j[Ymies gegeven, maar de kinderen en een enkele ouder vermaakten stekend in het bad. De gymlessen worden in september hervat. Winkeldiefstal. Een 36-jarige in woonster van Oudeschild werd zater dag betrapt, nadat zij bij een kassa had afgerekend. Winkelpersoneel merkte op dat zij in een boodschap pentas nog andere artikelen had, die ze niet betaald had. Het gestolen goed vertegenwoordigde een waarde van 756,40. Tegen de Oudeschildse werd proces-verbaal opgemaakt. Buureton met vakantie. De Stich ting Welzijn Ouderen Texel gaat met vakantie. Daarom is de Buureton dicht van maandag 2 tot en met maandag 30augustus. De SWOT is gedurende die periode wel telefo nisch te bereiken. Elke werkdag is er spreekuur van 9.00 tot 10.00 uur voor de Warme Maaltijdvoorziening. Bezoekersrecord Het Maritiem- en Juttersmuseum in Oudeschild kon vorige week de 30.000e bezoeker van dit jaar begroeten. Dit aantal werd vorig jaar tweeënhalve week la ter gehaald, waardoor nu al ruim 5000 belangstellenden méér het mu seum bezochten dan vorig jaar om deze tijd. Het aantal bezoekers schommelt tussen de 500 en de 700 per dag. Illegale slapers. De politie heeft af gelopen week en weekend diverse „clandestiene slapers" geverbaliseerd. Hinderwet. Zo'n 22 agrariërs heb ben nog steeds geen hinderwetver gunning. Dat komt omdat ze dicht bij verzuringsgevoelige gebieden zitten en niet voldoen aan de criteria van de richtlijnen. Het college wil ze wel aan een vergunning helpen, maar vol gens de wet kan het niet. De ge meente voert over dit probleem overleg met tal van deskundigen, maar het lijkt er toch op dat enkele van deze agrariërs met reductie-eisen te maken krijgen. Dat betekent ook dat deze boeren in de toekomst waarschijnlijk niet kunnen uitbreiden. Rotzooi. Peter Bakker van Groen Links heeft nogmaals aangedrongen op het schoonmaken van de Groene- piaats na de markt op maandagmor gen. Hij kreeg echter op nieuw nul op het rekest. Gemeentewerken heeft er geen mensen voor vrij, temeer daar de raad onlangs heeft besloten dat overwerk zoveel mogelijk moet worden vermeden. Het gebruik van gaaskassen heeft een positief effect op het milieu. Dit aspekt vindt het college van b en w belangrijker dan de eventuele versto ring van het landschapsbeeld door deze obstakels. Wethouder Baren dregt benadrukt dat de gemeente zich daarom bijzonder sterk zal ma ken voor een goede regeling voor plaatsing van deze kassen. Hij vindt dat deze intentie niet duidelijk naar voren is gekomen. „Als we er met de provincie niet uitkomen, zijn we zelfs wel bereid als gemeente een gedoogregeling in te stellen", aldus de wethouder. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingbeleid adviseerde vorige week dat bij de provincie moet wor den aangedrongen op een ruimere re geling voor het gebruik van de gaaskassen. Barendregt: „Ik heb een actieve opstelling van onze kant toe gezegd. We gaan sterk in de slag met de provincie. Misschien dat van die kant wordt geëist dat de hoogte van de gaaskassen iets wordt aange past, zodat ze minder opvallen. Maar de toegestane oppervlakte moet gro ter worden dan driehonderd vierkante meter." Tijdens de folkloremarkt morgen in Den Burg zal de dierenbescherming uit Den Helder aanwezig zijn met een kraam. De hele dag wordt een video film vertoond waarop alle dieren te zien zijn die momenteel in het asiel 't Schuthok in Den Helder reikhalzend uitkijken naar een nieuwe eigenaar of eigenares. De film geeft verder eerlij ke en uitgebreide informatie over de ze dieren. Bijvoorbeeld of een hond overweg kan met kinderen of ge schikt is samen te houden met ande re huisdieren. Wie overweegt een huisdier te ne men, neemt deze beslissing meestal weloverwogen. Een dier kost geld en heeft ruimte en verzorging nodig. Als besloten wordt een huisdier aan te schaffen, kan de aanstaande huis- dierbezitter hiervoor ondermeer te recht bij een asiel. Op de folkloremarkt, die woensdag in het O V O O O O O O O O O ZOO O O O O V O O c O O frank oc iio<2 icj-Ob-ch Is de staatkundige onafhankelijkheid van Texel aanstaande? Je zou het zeggen als je deze postzegels ziet, die in de handel zijn gebracht door Frank Polling van de „stenenwinkel" in de Weverstraat in Den Burg. Deze kunstenaar heeft diverse series zegels ontworpen met afbeeldingen die aan Texels heden en verleden zijn ontleend. Het zijn in zachte pasteltinten afgedrukte etsen die hij als kunstwerken te koop aanbiedt. Hierboven de serie met historische zee- en scheepvaartmotieven met een frankeerwaar- de van resp. één, twee en drie Texelse florijnen. teken staat van „Het Dier", wordt hierin op kleine schaal voorzien. Als iemand een dier, dat op de videofilm wordt getoond, wil aanschaffen kan de hond of kat donderdag tegen een kleine vergoeding worden afgehaald bij het asiel 't Schuthok in Den Hel der. De jonge poesjes zijn vrijwel alle maal al gesteriliseerd. Woensdagavond 28 juli geven twee gidsen van het IVN en de Vogelwerk groep samen een excursie naar de Horsmeertjes. Er wordt zowel naar planten als naar vogels gekeken. Over twee weken is weer zo'n excur sie. Leuk om de opgedane kennis op te halen en de veranderingen te zien. De beide excursies beginnen om 19.00 uur op de parkeerplaats bij de Horsmeertjes. Deelname is gratis en toegankelijk voor iedereen. Voor ver dere informatie bel Hilly, telefoon 17643 na 13.00 uur. Het populaire kinderprogramma Channel 35000 van Radio Texel treedt in herhaling. De tien uitzen dingen van het afgelopen seizoen zullen de komende weken opnieuw beluisterd kunnen worden, telkens op dinsdag van 19.00 tot 20.00 uur. Vanavond wordt begonnen met de aflevering waarin drummer Marcel Buysman centraal staat. Op 3 augus tus volgt Michael Berndsen, op 10 augustus Trud R (VPRO), 17 augustus Clown Confetti, 24 augus tus Sinterklaas/Klapband, 31 augus tus Lesley Krop/Buzz-buzz en strippenkaarten, 7 september Edward Smidt (Sequential), 14 september gi taarleraren Jan Kühne en Menno Smit, 21 september Gerrit Gerrits (le raar Thijsseschool) en 28 september Anna Albers.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5