Cjroen 2tmrL-Jexels in het hart Selein Jansen stapt CDA-raadslid p als w. Artsen post toeristen groot succes In één maand 1000 patiënten: keuze bestuur voor Nel Eelman: T^orszel Boos ummer OOSTEREND PRESENT Talk of the Town Vésxel pHS CRISPY CHIPS VERDER \T IN DIT IN Circus maakt reputatie meer dan waar 2 bf Toeristen zien het van de zonnige kant 5 b+ Duitse toeristen beklagen zich over geschiedenis 5 b* Oosterend Present neemt diepe duik in geschiedenis 7 bt De praktijk van een dierenarts: stoer vakwerk 9 Texelse tipgever in cocaïnezaak Texel wil politie in De Cocksdorp T EX ELS F.'^COURANT 5, 6, en 7 augustus Kleren maken de man (vrouw) Wat je vers maalt -\yo/n is lekker DROS Bakkerij/maalderij LcHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10802 VRIJDAG 30 JULI 1993 «ftenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v„ Postbus )AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel 02220-12741. ling dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48.50 per half jaar; 5. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel .qer Redactie buiten werktijd Joop Rommets, De Kuil 2, Den elefoon 02220-19547. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48,50 per half jaar; Los fl.35 gemeenteraadsverkiezingen van 1994 zullen de Texelse s de naam van Gelein Jansen niet op de kandidatenlijst et CDA aantreffen. Jansen voelt zich, als de huidige frac- rzitter, gepasseerd door het CDA-bestuur, dat afgelopen de voorkeur gaf aan Nel Eelman als lijsttrekker en wethou- andidaat. Wel wil Jansen de lopende termijn als CDA- id gewoon uitdienen. Jansen wilde graag wethouder m het volgende college van b naar ziet zijn ambities thans ceerd. Met zijn raadservaring jaar dacht Jansen (46I itere papieren te beschikken concurrente, ook al maakt nenteel deel uit van de CDA- in de Provinciale Staten. Het oordeelde echter anders. „Deze jongen stopt ermee, iluit staat vast. Ik stel me niet oor het CDA beschikbaar. j, want ik heb bij de vorige ingen de kar getrokken. Bij de vorming liepen de onderhan- helaas uit op een fiasco, onze partij in de oppositie Ik had nu graag een her- willen krijgen." dat wel. Het regent al da- idanks dat je beseft, dat ^^wioliyk een normale Hol- zomer is en we de af gelo te ontzettend zijn 1 met al die warme en i dagen, word je er niet [er op. Je gaat maar weer winkelen, een beetje doel- kanr je moet toch wat in je In de winkels lijken medewerkers wat geïr- te raken. De atmosfeer I steeds klammer. De klan- [Mven verregend rond, i alles tien keer op en het idruppelt van natte regen- J op de artikelen. Er zijn van iderwetse" ouders, die iost goed onder de duim „Kijken met je ogen en s aan komenI" Geweldig, discipline. De alternatie ten hun kindern helemaal |sot zo kunnen zij hun tenjes volledig ontplooien. I slopertjes zijn het! Corri- J optreden van winkelme- |en -mevrouwen wordt niet 'deerd: „U houdt zeker niet 'deren?!" Maar dan die Icht/ge ouderparen. „Leg f/enta/, anders wordt die r boos..." Bah, afschuiven verantwoordelijkheid. Die ''wordt pas echt boos als "iet boos wordt en ingrijpt! "ten winkelenHeerlijk... Horszei RECTIFICATIE J rommelding in TC di. 27/7 j.l.l K paprika, fe-onion of pepper ^ebaal 300 gram 284 Jide prijs van fOET ZIJN lo" Het raadslid wilde als wethouder liefst ruimtelijke ordening onder zijn beheer krijgen. ,,Aan oppervlakkige teksten hebben we niets, de bestuur ders moeten de komende jaren heel duidelijk het initiatief nemen. In de kwestie van de 47.000 toeristische slaapplaatsen bijvoorbeeld. Ook had ik graag de woningnood voor de eigen bevolking willen oplossen en zou daarbij niet te benauwd zijn om knopen door te hakken", zo profileert Jansen zich en passant. Volgens Jansen heeft hij zelf bij het CDA-bestuur aangedrongen op een standpunt. „De vorige keer draaide het uit op een strijd tussen Nel Eel man en mij. Daar had ik niet nog maals zin in. Ook voelde ik er weinig voor om opnieuw aan het partijpro gramma te schrijven, zonder daarvan zelf de vruchten te plukken. In het huidige collegeprogramma zijn hele passages terug te vinden, die ik heb geschreven." Streven Jansen, die op 30-jarige leeftijd de buteerde in de Texelse raad voor de toenmalige Christelijk Historische Unie (CHU), was bij de verkiezingen in 1990 wethouderskandidaat, na het afscheid van Piet Zegers. Nel Eelman zou fractievoorzitter worden. Omdat het CDA buiten de boot viel, was Jansen aanvankelijk „gewoon" raadslid. Een teleurstelling voor de veelzijdige Texelaar, die om deze re den het eerste raadsjaar dan ook „niet lekker in zijn vel zat". Pas toen Eelman de stap naar de provincie maakte, kreeg hij het leiderschap in de fractie, een positie die hij ten tijde van wethouder Zegers ook al enige jaren had bekleed. Zijn streven om wethouder te worden bleef in tact. Toen hij in de wandelgangen van de mogelijke terugkeer van Nel Eelman hoorde, wilde hij duidelijkheid om trent zijn positie van het CDA- bestuur. Vorige week hakte het bestuur de knoop door. De leden werden per brief op de hoogte gesteld. De inhoud van deze brief draagt Jansens goedkeuring. Andere partij? Jansen bedankt echter voor de posi tie van nummer twee op de kandida tenlijst, zoals het bestuur wilde voorstellen in de ledenvergadering van oktober. „Er hoeft dan niet meer te worden gekozen. Zoals gezegd heb ik geen zin in een nieuwe race. Per soonlijk heb ik niets tegen Nel, ik vind haar een aardige meid. En in de fractie gaat het nu juist prima, daar ligt het niet aan. Maar het vertrou wen in het bestuur is weg. Kennelijk was dat andersom ook het geval, want als fractievoorzitter ben ik slechts een of twee keer uitgenodigd bij een bestuursvergadering, terwijl het vroeger normaal was om bij elke vergadering aanwezig te zijn. Hopelijk kunnen we het komende jaar nog wel normaal met elkaar communice ren." Op de vraag of hij eventueel voor een andere partij in de gemeenteraad wil terugkeren, houdt Jansen zich op de vlakte „Je hoort me niet zeggen dat ik me nu uit de politiek terugtrek. D'66? Nee, daar ben ik niet voor in. Bij het CDA stop ik, dat staat vast, en wat er verder gebeurt zien we wel." Afweging CDA-voorzitter Riet Huitema betreurt Jansens besluit. „Jammer, maar het is niet anders." Volgens haar beston den in het bestuur geen bezwaren te gen de persoon van Gelein Jansen. Diens vermoeden dat het bestuur klaarblijkelijk weinig vertrouwen in hem had en hem daarom zelden voor vergaderingen uitnodigde, noemt me vrouw Huitema onterecht. „Ik herin ner me geen vergadering, dat we Gelein opzettelijk niet hebben uitge nodigd. Behoudens natuurlijk de laat ste tijd, toen we over hem en Nel moesten beslissen. Regelmatig ge beurde het echter dat Gelein voor een vergadering was verhinderd." Jansen zelf spreekt dit tegen; vol gens hem was dat slechts een enke le keer het geval. De voorzitter wil niet zeggen waarom het bestuur Nel Eelman een betere lijsttrekker vindt dan Gelein Jansen. „Voor ons waren ze allebei accepta bele kandidaten. We moesten een af- Gelein Jansenop de foto als raadslid in ac tie: „Ik had graag een herkansing willen krij gen." weging maken, daar is een aantal vergaderingen en gesprekken aan vooraf gegaan. Uiteindelijk sloeg de schaal met Nel iets verder door." Opvolging Formeel spreken overigens de leden zich nog over de volgorde uit; dat ge beurt in de ledenvergadering in okto ber. Volgens mevrouw Huitema heeft het bestuur nog geen nummer twee aangewezen. Vast staat dat Ate Rienstra zich vanwege zijn leeftijd te rugtrekt uit de gemeentepolitiek. De speciaal voor toeristen opgezette artsenpost in De Koog blijkt te voor zien in een nog grotere behoefte dan verwacht. Begroot op 1650 patiën ten in twee maanden, kon de post gisteren na nog geen vijf weken te zijn geopend al de 1000e „bezoe ker" verwelkomen. Voorzichtig kan daarom nu al worden geconstateerd dat de taak van de Texelse huisart sen volgend jaar opnieuw op deze wijze kan worden verlicht. „Mis schien dan ook met langere ope ningstijden en spreekuren in het weekend", meldt initiatiefnemend huisarts Klaas Eissen redelijk opti mistisch. „Ik kan het succes van de post afle zen in mijn eigen huisartsenpraktijk. In deze weken heb ik maar twaalf toeristen over de vloer gehad. Omge rekend naar het aantal arbeidsuren een winst van een week. En dat geldt dan alleen nog voor mijn eigen praktijk. Pure winst voor de kwaliteit van de behandelingen van de patiën ten die je wel hebt", aldus Eissen. Chique De winst wordt ook zo ervaren door de gemiddeld iets meer dan veertig patiënten, die dagelijks hun heil zoe ken bij de artsenpost. „Het is chique hoor, zo te kunnen binnenlopen zon der afspraak", zegt Ineke van Koeve ringen, de verpleegkundige die arts Onno Zeijlstra ter zijde staat. „Langer dan drie kwartier heeft nog niemand hoeven wachten. We laten wel via de logiesverstrekkers weten dat het ple zierig is als mensen even bellen voor een afspraak. Zo proberen we de stroom zoveel mogelijk te spreiden. Toch zijn er duidelijk pieken waarin iedereen tegelijk komt. Op maandag is het altijd ontzettend druk en stan daard elke ochtend bij het opengaan om tien uur. Dat loopt door totonge- veer half één. Dan krijg je een rustige periode en tegen het einde van de middag loopt het weer vol. Misschien dat we volgend jaar om negen uur open moeten, als je de drukte 's och tends nu ziet." In de drukke perioden is het voordeel van één - tijdens openingstijden altijd bezette - post voor alle toeristen dat niet meer over het hele eiland hoeft te worden gebeld welke huisarts nog een plaatsje over heeft. Eissen: „We hadden gedacht dat we de stroom van toeristen die al langer naar het eiland komen en naar een vaste huis arts gaan langzaam zouden moeten ombuigen. Maar dat is ontzettend snel gegaan. Het is echt boven ver wachting." Sfeer Zeijlstra en Koeveringen ervaren dat toeristen de goede sfeer op de post als prettig ervaren. Koeveringen: „Mensen zijn op vakantie en verkeren ook in die stemming, heel vrolijk. Ze vatten het over het algemeen wat luchtiger op als ze naar de dokter moeten. Normaal gesproken is het natuurlijk maar voor één keer en op z'n hoogst een keer terugkomen. In de wachtkamer hebben we ook niet van die opvoedkundige zaken gehan gen, maar vrolijke posters." Het werk van de arts is daarom ook 1 anders. Zeijlstra: „Een gewone huis arts kent zijn patiënten natuurlijk. Hier komen steeds nieuwe mensen. Het zijn ook typische vakantiekwalen die je tegenkomt: snijwonden, kneu zingen, zelfs zonverbrandingen. Ja in derdaad, en niet een beetje, maar enorm. Mensen willen zó profiteren van de zon als die schijnt dat ze er veel te lang inzitten. Verder natuurlijk breuken, maar die sturen we door naar Den Helder. En we hebben een ECG-apparaat", zegt hij trots. „Dat is via de telefoon aangesloten met de cardioloog in het Gemini. Daar kun nen ze direct aflezen of iemand hart patiënt is en naar hun moet doorverwezen. Ja, als je buiten staat zie je alleen maar een armoedige; ka le container, maar binnen hebben we de modernste apparatuur." Pijngrenzen Veel patiënten mogen in vakan tiestemming binnen stappen en het niet erg vinden even te moeten wachten, niet anders dan in een ge wone huisartsenpraktijk zijn de ver schillende pijngrenzen die mensen hebben. Zeijlstra: „De een heeft een verkoudheidje en denkt dat-ie dood gaat, de ander zit rustig in een hoek je kortademig te wezen en vraagt nergens om, terwijl hij acute hulp no dig heeft. Dat verschil tussen men sen is altijd weer leuk." De suggestie dat Duitsers andersoor tige klachten hebben dan Nederlan ders kan volgens arts en verpleegkundige naar het rijk der fa belen worden verwezen: „Duitsers zijn gewend iets sneller behandeld te worden met antibiotica, maar hun kwalen zijn echt dezelfde." De enige aantekening van iets nega tiever aard die Zeijlstra en Van Koeve ringen maken, is dat sommige mensen medischehulp als wel heel vanzelfsprekend beschouwen. „Er wordt wel eens vreemd opgekeken als blijkt dat direct moet worden be taald als mensen hun ziekenfonds kaart niet bij zich hebben. Omdat wij hier maar twee maanden zitten, moet de administratie aan het einde van die periode zijn afgewerkt. Dan moe ten er geen rekeningen meer lopen. Maar ziekenfondspatiënten kunnen hun geld van hun fonds terugvragen, dus roept het wel eens irritatie op als Lees verder pagina 5 De politie heeft onthuld dat de co- caïnekoeriers die vorige week zijn aangehouden konden worden opge pakt door een tip van een Texelaar. Over verdere Texelse betrokkenheid wordt echter niets losgelaten. De Texelaar meldde de politie dat op het wad ter hoogte van molen 't Noorden twee mannen voeren in een rubberboot vol pakketten. Een soort gelijke tip was bij de douane binnen gekomen. De tip werd snel nagetrokken, waarna onderschepping van de drugs volgde. Vuurtorenwachter Piet Stam is ver bolgen omdat hij niet werd ingeseind. „Wij vonden dat niet nodig", aldus politiewoordvoerder Peter van der Heiden. „Het ging om een tip waar we snel op moesten reageren. We hebben wel de kustwacht gewaar schuwd." Op Ameland is woensdag een pakket cocaïne aangespoeld dat behoort bij de partij die op Texel werd onder schept. Met de vondst van deze 18 kilo drugs is de partij van 500 kilo compleet. Het onderzoek van de politie richt zich momenteel op het moederschip dat bij de transactie betrokken moet zijn geweest. Over de voorlopige re sultaten worden echter geen mede delingen gedaan. maar dat Jan Koolhof en Kees Hm zich opnieuw beschikbaar stellen. „Momenteel is het bestuur bezig met nieuwe kandidaten, van wie enkelen zeer geschikt lijken." Onderzocht wordt of het mogelijk is een politiepost in te stellen in De Cocksdorp. „Dit jaar wordt het in ieder geval niks meer, maar mis schien volgend jaar", aldus woord voerder W. van Vemde. De wens voor een politiepost in het meest noordelijke dorp van het eiland, komt van burgemeester Schip per. „Gezien de toenemende recreatie drukte in dat gebied zou het inder daad een goede voorziening zijn. De politie op het eiland en de dorpscom missie staan er ook achter", aldus Van Vemde. Momenteel wordt onderzocht hoeveel zo'n post zal kosten, wie 'm moet bemannen, op welke lokatie er iets moet komen enzovoorts. „Het hangt allemaal van geld af, we werken met een zeer krap budget. Maar het stre ven is er." l/in» ^Djrl f,\rl> lehtf IjJrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de feestkrant van IM ADVERTENTIE A.s zaterdag deurprijs: waardebon t.w.v. f175,- te besteden bij Mant je Mode Misschien doen ABrie of Barend zelf de trekking IM ADVERTENTIE Telefoon 02220 - 12723

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1