TE%H£&RS j, i ochtend op stap met dierenarts Veronne Koot *Je hebt niet alleen met 'har ook met mensen te N HU 'ER /3 - lhXLLbby COURANT Finales „Tally Ho" soms erg spannend Gemeente maakt rondje om verpleeghuis kompleet Inbraken ïmaakt' laven en raminen indeling gepast, Het feit dat ze de eerste vrouwelijke dierenarts op het eiland is, zegt ze niet als nadeel te hebben ervaren. „Integendeel. De mensen hebben me van het begin af aan de kans gege ven. Ik heb het ook erg op prijs gesteld dat ik bijna nergens heb hoe ven uitleggen wie ik was. Na een paar weken werd ik door een aantal boeren al bij m'n voornaam ge noemd. Dat was ik in Brabant hele maal niet gewend. M'n mannelijke collega's hebben zich overigens wel verbaasd over de voorkomendheid waarmee ik werd behandeld. Hekken en dergelijke werden voor mij open gedaan, voor hun niet. Ach, zolang het duurt, profiteer ik er gewoon van. Het slijt er vanzelf wel uit. Ik ben hier nu een half jaar, maar ik voel me volkomen thuis. Het is hier niet alleen fijn werken, maar ook heerlijk wo nen." Op de boerderij staan de koeien keu rig apart op haar komst te wachten. Terwijl de boer de koe vasthoudt, wordt met een in mijn ogen enorme thermometer, eerst de temperatuur opgenomen. Als Veronne terugloopt naar de auto om de juiste injectie vloeistof te halen, komt een andere boer naar me toe om te vertellen dat ze „al een echt Texelaartje begint te worden". Een groter compliment kan je hier haast niet krijgen, wel? Blind De „stugge" koe levert meer proble men op. Na bloed te hebben afgeno men, vertelt ze dat het bij dieren met dergelijke vage klachten vaak heel moeilijk is om een diagnose te stel len. „Dat is wel eens onbevredigend, zowel voor ons als voor de boeren. Er is geen één duidelijke aanwijzing waardoor je in een bepaalde richting kunt gaan zoeken. Het geeft meer voldoening om ergens aan te komen en gelijk te weten wat er aan de hand is. Verleden week werd ik bij een koe met hersenverschijnselen ge roepen. Het dier was plotseling blind geworden en liep voortdurend rond jes. Het is heel dankbaar om dan een infuus aan te brengen en het dier bij na onmiddellijk op te zien knappen omdat het een tekort aan iets heeft gehad. Vaak draait het om vitamine gebrek of komt het door een stofwis- selingssto ornis. Op dat soort momenten kun je even lekker trots zijn, want je ziet vrij snel resultaat." De dierenartsenpraktijk doet ook aan bedrijfsbegeleiding van runderen, ver telt ze. Eenmaal per maand worden de aangesloten boerderijen, 20 stuks, bezocht. Er wordt ondermeer gepraat over voeding, klauwproblemen en ge controleerd op drachtigheid. „Je bent preventief in de weer, maar je springt ook in op problemen. In dit vak werk je bijna altijd achteraf. Je wordt er pas bij geroepen als de dieren al ziek zijn en nu kun je voorkomen dat er wat mis gaat. Daarom is die begelei ding een aardige kant van het vak. 30 JULI 1993 TTTVIZT vind ik. En belangrijk. Ik denk dat het voor menig bedrijf de toekomst is." Loeien We arriveren bij een boerderij aan de Zanddijk, waar ongeveer veertien kal veren moeten worden onthoornd. De dieren staan keurig in een omheinde box klaar. „Fijn, dat spaart een hele boel tijd", roept ze opgelucht. We kunnen elkaar amper verstaan, want het is in de stal een geloei van je welste. De moeders kunnen echter roepen wat ze willen, hun kroost zit afgezonderd in de box en van daaruit kan slechts met overgave worden te- ruggeloeid. De kalveren krijgen eerst een spuitje om rustig te worden, waarna de daadwerkelijke verdoving middels een tweede injectie wordt gegeven. Terwijl de meeste dieren na de eerste prik al wat slaperig op de grond zakken, blijft één kalf, al een wat „oudere", gewoon staan. Een tik je wankel blijft hij op de been, waar bij hij nietsontziend over zijn liggende lotgenoten heen stampt. ,,lk heb hem zeker vergeten", veronderstelt Veron ne in eerste instantie Of dat zo is, blijft de vraag, want ook na een ex tra prik weet hij zich nog onwaar schijnlijk lang staande te houden. Spanen Dankzij een waarschuwende kreet van de boer ontsnappen we aan een koe die achter onze ruggen een kunstje uitprobeert. „Dit is de eerste keer dat ze m'n laarzen proberen vol te schijten", klinkt het nuchter naast me. We komen er met een paar spat ten vanaf, dat valt mee. Het brandap- paraat wordt gehaald en met kordate precisie op de beginnende hoorntjes gedrukt. Na enkele seconden zit er alleen nog een gat, ter grootte van een kurk. En passant wordt bij een aantal kalveren ook nog snel het te veel ean spenen verwijderd. Hoewel de boer alle assistentie verleent, krifgt Veronne door een misverstand toch nog een trap van een kalf. „On danks een verdoving kunnen dieren toet* nog heel onverwachts uithalen", legt ze op de terugweg uit. „Daar kun je echt versteld van staan. Het gaat bijna altijd goed, maar als het eens misloopt, komt dat door een misverstand. Als de boer denkt dat je klaar bent en loslaat, voordat jij je hebt teruggetrokken. Op het spreek uur had ik laatst een hond die naar me uitviel op het moment dat ik m'n hoofd net terugtrok. Ik hoorde zijn kaken naast m'n oor tegen elkaar klappen. Dat soort situaties heb je gelukkig maar heel zelden, want je neemt de nodige voorzorgsmaatrege len en bent eigenlijk altijd wel op je hoede. Het is het vervelendst als ze in je hand bijten. Dat kun je eigenlijk niet hebben, want het valt niet mee met één hand te moeten werken." Keizersneden Op de vraag wat ze het leukste on derdeel van het vak vindt, antwoordt ze zonder aarzelen dat verlossingen bij koeien en schapen wel haar hart hebben. „Keizersneden vind ik prach tig om te doen. Het contact met mensen is echter ook een aardige kant van dit beroep. Ik moet zeggen dat Texelaars in het algemeen goed met hun dieren omspringen. Er wordt hier voor een ziek beest altijd een plekje gezocht waar het rustig in af zondering kan liggen. Ik wil met zeg gen dat dat in Brabant niet het geval was, maar het is hier gewoon alle maal wat kleinschaliger." De schapentijd vindt ze, ondanks de grote werkdruk, een prachtige tijd. „Je hebt eens in de vier nachten „eerste dienst", wat inhoudt dat je het eerst wordt ingeschakeld bij alle voorkomende gevallen. Gedurende de topweken kom je dan amper een uur in je bed. En als er meerdere keizers neden tegelijk moeten worden ge daan, wordt de collega met „tweede dienst" ingeschakeld. Het zijn zes in tensieve weken, maar wel fijn om te doen." Als we bij de praktijk aankomen, zit de deur al op slot. Het is tussen de middag, iedereen is naar huis om te eten. De middagen worden in princi pe vrijgehouden voor noodgevallen en voor zaken die tijd nodig hebben. „We hebben zo'n strak schema, dat we als we dit niet zouden doen, ge heid in tijdnood komen", verklaart ze. „Over enkele uren begint het spreek uur voor kleine huisdieren alweer, wat we tegenwoordig altijd met z'n tweeën doen. Veel tijd blijft er dus echt niet over." Op de vraag hoever ze in het alge meen de 40-urige werkweek over stijgt, moet ze lachen. „50 a 60 uur maak je zeker wel. Je bent altijd be zig, vooral ook omdat het werk zich niet laat indelen. Maar ik zou niet an ders willen. Zolang ik me kan heugen heb ik dit beroep al willen uitoefenen. Als klein kind sleepte ik al van alles je voor zieke dieren draagt. De eerste keren dat je er in je werk alleen voor staat, zijn met mis. Tot dan toe heeft er steeds iemand over je schouder mee staan te kijken, wat heel ge ruststellend is. Ik belandde in een he le grote praktijk in Brabant, waar twaalf dierenartsen werkten. De meesten waren gespecialiseerd. De één deed uitsluitend kleine huisdie ren, de ander alleen paarden en ik kreeg koeien, varkens en schapen on der m'n hoede. De eerste keren dat je alleen op pad bent, moet je wer ken met nét wat andere instrumen ten dan je op de opleiding gewend was en zijn ook de omstandigheden anders dan je verwacht. Je realiseert je opeens dat je met alleen met het zieke dier te maken hebt, maar vooral ook met de eigenaar. Een onderdeel dat bepaald niet moet worden uitge vlakt en waar tijdens de studie erg weinig aandacht aan is besteed. Je komt al snel tot de ontdekking dat omgaan met mensen een wezenlijk onderdeel van je werk is en dat je op dat gebied nog helemaal niets weet en je eigen weg moet zien te vinden. Als je bent uitgestudeerd, beheers je de theorie, maar dat is het dan ook wel." Benauwd Terwijl ze praat blijven haar vingers geen moment stil. Tijdens het afbin den van de eierstokken, die ze één voor één naar boven haalt, valt het me op dat het ademen door zo'n kapje na een tijdje wel een beetje be nauwd wordt. Als ze echter de baar moeder heeft verwijderd en met een boogje op het aanrechtblad mikt, voel ik me tot m'n grote ergernis wat slap in de benen worden. Even wan delen maar. Groeit een mens daar dan nooit overheen? Na de koffie keert m'n gewone kleur weer terug en gaan we visites rijden. Op een boerderij in de buurt van Den Hoorn hebben ze een kalfje met na velontsteking, een koe met baarmoe derontsteking en een koe met wat vage klachten - een zogenaamde „Stugge" koe - die zich afzondert en volgens de 'beer een te passieve in druk maakt. Terwijl we erheen rijden, vraag ik waarom ze Brabant na twee jaar achter zich heeft gelaten. Kon ze daar als geboren Noord-Hollandse toch niet echt aarden? „Dat heeft achteraf misschien ook een rol gespeeld, maar dan toch een kleine", luidt het antwoord. „Mijn voor naamste bezwaar was de grootte van de praktijk. Twaalf dierenartsen heeft natuurlijk weinig intiems. Daar komt bij dat je door al die specialisaties maar met een klein onderdeel van je vak bezig bent - met honden en kat ten kwam ik nooit meer in aanraking - en dat je voor de boeren gewoon één van de velen bent. Je leert ze ook niet echt kennen, want omdat je met zoveel dierenartsen werkt, kom je er met vaak genoeg. Daarom ben ik uit gaan kijken naar een andere baan. Toen ik de vacature op Texel zag, was ik gelijk ehthousiast. Een klein team van vier man en werk waarbij je met alle soorten dieren in aanraking komt. Het eiland trok me ook, ik was er als kind geweest, op werkweek en tijdens een korte va kantie. Het sollicitatiegesprek maakte me nog enthousiaster dan ik al was. Ik voelde me onmiddellijk thuis en was werkelijk door het dolle heen toen ik hoorde dat ik was aangeno men." IFoto Margreet Berndsen) De „Tally Ho"-wedstrijden voor po ny's en paarden, die maandagavond op het terrein van de Turkse Tent na bij De Koog werden verreden, ken den een spannend en sportief verloop. Amazones van de diverse Texelse maneges verdeelden onder ling de hoofdprijzen. Een Tally Ho bestaat uit drie onderde len: 100 meter stap, 100 meter draf en 100 meter galop, heen en weer op een uitgezette baan. Jaarlijks trekt deze eenvoudige opzet veel publiek naar De Koog. Ook ditmaal kunnen de organiserende menvereniging Tus sen Wad en Duin en ondernemersve reniging De Koog Promotion op een geslaagd evenement terugblikken. De maneges Elzenhof, Kikkert en Zoete lief, alsmede ruitercentrum Van der Linde verleenden hun medewerking. Tevens kon worden deelgenomen door individuele ruiters. De deelnemers kwamen in actie in drie rubrieken: Shetlanders en kleine pony's, grote pony's en paarden. In de eerstgenoemde rubriek legden drie meisjes van manege Zoetelief beslag op de eerste drie prijzen. Claudia de Haan met Karsja ging met de over winningsbeker en ƒ100,- naar huis. Tweede werd Esther Koorn met Tan- tha (f50,-) en derde Vera Braun met Loes (ƒ25,-). Erna Kikkert van ruiter- centrum Van der Linde won met haar rijdier Flower de finale bij de grote pony's, voor Gaja Westerlaken (ma nege Zoetelief) met Lady en Judith Witte (manege Elzenhof) met Natanja 1. Zak voer De meest indrukwekkende finale, die van de paarden, werd een prooi voor Mirjam Grolle van manege Kikkert met Aradin. Marianne Graaff van de zelfde manege reed met haar paard Quick naar de tweede plaats, voor Ingeborg Jaspers van manege Zoete lief met Silver. De pechprijs in deze rubriek was voor Wendy van Elk, die in de finale zou rijden maar gebles seerd raakte. Als troost heeft menve reniging Tussen Wad en Duin haar een zak voer gegeven. In de finales waren de verschillen aan de finishlijn soms minimaal. Ondanks de spanning bleef de strijd sportief, getuige de houding van Marthe Kie- nemund van manege Elzenhof, die vrijwillig afstand deed van een finale plaats omdat zij vond dat die haar onterecht ten deel was gevallen Als de gemeenteraad ermee akkoord gaat zal het door het aanleggen van een stuk voetpad, mogelijk worden gemaakt om rond het Verpleeghuis Texel te wandelen. Bij de recente verbouwing van het verpleeghuis is aan de Lijnbaan een pad gelegd om het gebouw bij brand veilig te kunnen verlaten. Dit pad sluit echter niet aan op het bestaan de voetpad, zodat de bewoners zich nu over dertig meter rijbaan moeten verplaatsen. Dat kan gevaarlijk zijn en de gemeente werkt dan ook graag mee aan kompletering van deze klei ne wandelroute De kosten bedragen f18.000,- en worden gedekt uit de post „onvoorzien". De landbouwschool aan de Beatrix- laan heeft in het weekend bezoek ge had van ongenode gasten. Eén raam is ingegooid, waarna een ander raam is geopend. Er wordt niets vermist. In een winkel in Den Burg is in de nacht van zaterdag op zondag inge broken. De dader(s) hadden een raam vernield en een toegangsdeur open gebroken. Gepoogd is de kluis te kra ken, maar dat is mislukt. Wel is de kassalade met zo'n ƒ500,- weggeno men. De inbrekers hebben verschil lende sporen nagelaten, waarnaar door de technische recherche een onderzoek wordt ingesteld. at kloppende plekje hier? hartje." In de dierenart- aan de Keesomlaan turen 'ogen aandachtig naar het ïermpje van de echo-scoop, gen drachtige merrie laat deling gelaten over zich ko- van Vliet, op paardenge- neest deskundige van de nartsen, overhandigt het aan zijn collega Veronne met het verzoek of zij rt van het veulen in beeld en. Het paard maakt van nheid gebruik even snel Yppde vloer te deponeren. I arm verdwijnt bijna tot 1 iuder aan toe in het paarde- ater verschijnt het klop- opnieuw in beeld. Wat ding toch! srt over acht. Assistente bezig een poes klaar te ma- ien sterilisatie, de enige ie volgens het grote boek igramma staat. In de gang ile wachtenden die op ver- Je dierenartsen 's morgens langskomen. Een me- een Labrador vertelt dat hond zich in een onbe- nblik aan de opsluiting n te onttrekken. „Terwijl ren is die dondersteen rder van de buren gewan- toeval wil dat de herder in n assistente Marike is, die van deze twee honden leuk zou vinden. Haar uit Den Hoorn is echter nurwen „Je moet maar hier op Texel allemaal Ze kiest voor een soort fter" injectie. Terwijl hij blikt de Labrador om zich heen. „Bedankt amine-injectie", roept zijn it vertrek. We kijken elkaar aan „Oh, daar heb ik gekscherende opmerkin- legt de assisten- gezegd dat we net of we die be- stiekem al- zouden uooi slaat het op. Alle- W natuurlijk." inter- Vectienaald tussen de tanden, gaat Veronne Koot een ontsteking te lijf. Keizersneden bij schapen zijn tijdens de lammerij dagelijks werk mee naar huis. Katten, marmotten, hamsters, zelf een keer een pony die ik langs de weg had aangetroffen. Het beest heeft de hele nacht in de tuin staan hinniken, om van de rest maar niet te spreken. Paarden en honden waren m'n ouders echter te dol, daar wilden, ze niet aan. Gelukkig woonde ik vlak bij een boerderij, waar ik heel wat vrije tijd heb door gebracht. Het is vreemd, maar de meeste dierenartsen weten als kind al dat ze dit beroep willen." Stoer Ze moet even diep nadenken als ik haar vraag of het vak voldoet aan de verwachtingen 'die ze er als kind van had. „Nee, het is wel anders. Het is wel even „stoer" als ik had ver wacht, maar het verpleegsterachtige idee dat ik er vroeger van had, klopt totaal niet. Als dierenarts verzorg je in principe nooit zieke dieren, dat doet de eigenaar." Ze vertelt dat ze bij het loten voor de diergeneeskunde aanvankelijk weinig geluk heeft gehad. „Na het vwo loot te ik uit, waarna ik aan de Land bouwhogeschool in Wageningen ben gaan studeren. Dat was eigenlijk met wat ik wilde en ik schreef ieder jaar weer in voor Utrecht. Tot mijn te leurstelling werd ik telkens uitgeloot. Pas tijdens mijn laatste jaar in Wage ningen had ik beet. Ik heb geen mo ment getwijfeld. Onmiddellijk naar Utrecht." „Of ik ooit voordeel van die jaren aan de Landbouwhogeschool heb gehad? Nee, niets. Het enige voordeel wat ik kan bedenken is dat je weet hoe je moet studeren en dat je de „wilde ja ren" achter je hebt liggen. Ik ben vervolgens in zeven jaar tijd afgestu deerd. Dat is in deze richting redelijk snel, maar ik had me plechtig voor genomen vóór m'n dertigste klaar te zijn. Dat lukte me nét niet, jammer- genoeg." Vrije avond Blijft er naast het werk nog tijd over voor andere zaken? „Eigenlijk te wei nig. Ik zou wel op tennis willen, maar dat komt er gewoon niet van. Brid gen vind ik ook leuk, maar daar heb je een vaste vrije avond voor nodig en dat is in mijn werk erg moeilijk. Misschien krijg ik mijn collega's ooit nog eens zo ver dat ze daar aanwil- len." Ze rijdt vrolijk lachend weg. Even snel eten, het is zo weer half twee... Margreet Berndsen. ooit :>ben laard van zo'n nden nms- e, de Ji ter- Zeegroene badmuts patiënt is een kat met Veronne constateert die de afgelopen niet afdoende is dat de kat maar even om de oren onder narco- uit te spuiten. Terwijl Loek ch over de kat ontfermt, chting „operatiekamer", steriliseren poes, diep on- met een keurig ontsmet choren buikje ligt te ironne wast haar handen, dat grondig wordt ver- g een soort papieren bad- reikt, zeegroen, met een nonddoekje. Binnen et grote precisie een et kattelijfje. Terwijl ze op aar de eileiders, vertelt ze moeite te hebben gehad ireren van dieren. „Niet e dieren tenminste. Tij- eiding was het wél eens l'9 in dode dieren te moe maar ook daar had ik t zoveel last van. Wat ik 'ie wel zwaar vond druk- verantwoordelijkheid die

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9