Cjrocn ^warts jexeh in het harL, smeente in beroep tegen horsing bouw hoteltoren 1 i Oosterend weerstaat Friezen en weergoden College werkt niet mee aan golfbaan Kogerveld bijstering bij „10 voor Texel" Vëxel \orszel Telekraan plukt bonnen Vernielingen in eendenkooi ViNmTR Nummer Talk of the Town Is oudste ner overleden •yiLr^Q£D Boeven Storm richt schade aan op campings Vernieling winkelruit Nu al twijfels over veiling Lindeboom s» Taxistandplaats in Dorpsstraat 4 Nieuwe expositie in Galerie 't Posthuys 4 5» Duinker schreef boek over voormalige oesterhaven 5 w Extra geld voor bestrijding iepziekte 5 w Bollenkwekers houden open huis 7 SH Oosterend Present 8/9 w Harry over vliegangst 7 Rustig in De Koog Dan is het in Oosterend Beere-gezelligü Boer Bakker Bloem van Texel HT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10804 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1993 unties, abonnementen, etc. en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele- [20-12741. Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon |741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan tel uw bezorger. buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den k|M„ 02220-14687 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742. I.N.G. bank nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A48,50 per half jaar; Los H,35 «ante probeert de schorsing jouw van het ,,hotel"-com- )e Koog door de Raad van igsdaan te maken. Het col- dt dat bij de besluitvorming aspecten voldoende zijn logen. Over het college- wordt op het eiland verschil- dacht. s w-beroep volgt op de toe van de Raad van State eind Ie schorsing van de bouw. itsorgaan vindt dat er eerst bestemmingsplan moet en dat hierop niet mag wor- nntgelopen door toepassing artikel 19-procedure. argumenten, die wethouder ■gt (ruimtelijke ordening ind op het beroep niet wil in, zijn voor het college (una- anleiding de schorsing aan te Verbazing wethouder Barendregt (ruim- ningl het beroep steunt en tander is van de 18 meter oudste inwoner, de i mevrouw M.A. de "uiper, is dinsdagavond in overleden. Zij werd op 1892 geboren op Texel. P.G. Noordijk-Muijs is dste. Zij kwam op 8 juli r wereld in Schagen. poging van een aantal ne/e criminelen om on- bij Oost een grote partij san land te smokkelen, weer eens volop in de publiciteit gekomen. Bij- lijks wordt erover ge- Op Texel wordt er wat op gereageerd, want een transactie spreekt tot de verbeelding en is ~rom vaak onderwerp van pannend Ijongenslboek, n iet?l ion riekt het naar jutten, avontuur en onvervalste antiek. En dat zijn za- armee vele Texelaars zich rwant voelen. Zo'n beet- an boven de wet, daar wij wel van. Niet tè gek jk, want we hebben zo tsoonlijke grenzen. Ach, ijtje hout, een paar slof- 'ttten en vroeger menig "hrskey, wat zou het! at doe ye nu als je zo'n e' dat verraderlijke spul Tlijk aangeven of voor Phjsje proberen te ver- Mmmmm... Voor sommi- achte gewetensvraag, iongensgevoe!" en lek- tnemend bezig zijn, staat °P gespannen voet met Cocaïnesmokkel wordt boor iedereen veroor- aar moet zo'n vindingrij- iaar die - helaas wel ben - een broodnodige imte heeft gebouwd net handig worden aangepakt a beroepsboeven? Dat anders gekund... Horszei hoge toren, wekt verbazing omdat hij onlangs verklaarde voorstander te zijn van een tien tot twaalf meter hoge toren. Volgens Barendregt is dit ech ter een tweede keus. „We staan nog steeds achter het oorspronkelijke plan en de bouwprocedure daarvoor is correct gevoerd." „Tien voor Texel" De vereniging „Tien voor Texel", die de Raad van State met succes ver zocht om de schorsing, is verbijsterd over het collegebesluit. Woordvoerder Menno Stam vindt het getuigen van onbehoorlijk bestuur. „Het college luistert niet naar wat onder de bevol king leeft, want het merendeel vindt net als ons dat de toren er niet moet komen. Kennelijk wegen de laatste loodjes voor het college zwaar." Vol gens Stam zitten er financiële argu- Gisteren werd een 150 tons tele- kraan van de firma Mosk uit Den Helder ingeschakeld bij het ver wijderen (met kapvergunning!) van drie populieren bij de CVO- school in Den Burg. Tatenhove B.V. had opdracht gekregen de bomen op te ruimen maar het probleem was dat ze nogal in gesloten stonden tussen gebou wen. Met de kraan konden de bomen nadat ze waren doorge zaagd eenvoudig over het school gebouw naar de Wilhelminalaan worden getild IfotoI. Van deze gelegenheid werd gebruik ge maakt omdat de kraan er toch al was voor diverse andere werk zaamheden. Een olietank van 20.000 liter, die gedeeltelijk on der de school zat, werd ermee worden verwijderd en afgevoerd. Dat gebeurde ook met tanks bij woningen aan de Lieuwstraat en bij de Vaargeul. Dezelfde tele- kraan wordt zaterdag gebruikt bij het ,/elastiekspringeneen van de attracties van Oosterend Pre- Sent. (Foto Harry de GraafI menten achter het besluit. Angst voor schadeclaims is volgens een woordvoerder van de gemeente ech ter niet het motief. Menno Stam verwacht dat de afde ling Rechtspraak van de Raad van State niet op het verzoek van de ge meente in zal gaan. Het is de eerste keer dat de gemeen te in beroep gaat tegen een besluit van dit rechtsorgaan. Of dat succes vol zal zijn, is inderdaad de vraag en hangt af van de bereidheid van de raad om de zaak opnieuw in behan deling te nemen. De zakelijke argu menten heeft het college samengevat in een brief die onderweg is naar Den Haag. Mocht de staatsraad instemmen met een beroepsprocedu re, dan worden de belanghebbenden opnieuw gehoord. Het stormachtige weer van de afge lopen nacht heeft schade veroor zaakt op diverse kampeerterreinen. Alleen al op Texelse grootste cam ping Kogerstrand gingen 25 tenten tegen de grond (hoofdzakelijk op het jongerenterreinl en werden min of meer vernield. Ongeveer veertig an dere tenten liepen schade op. Een medewerkster: „Het valt eigenlijk nog mee, als je bedenkt dat er op het ogenblik zo'n 1200 tenten staan". Ook op „Loodsmansduin" werd scha de gemeld, zij het in mindere mate Veel kampeerders hielden het na deze ervaringen voor gezien en keerden vervroegd huiswaarts. In de nacht van zondag op maandag werd bij een winkelier in de Binnen- burg een winkelruit van 4 x 2,50 me ter vernield. De schade bedroeg ongeveer ƒ1500,-. Hoe de ruit is ge broken, kon niet worden achterhaald. De openbare verkoop door notaris Boswijk van De Lindeboom op 30 augustus die elders in deze krant staat aangekondigd gebeurt op last van de bank. De kans is echter groot dat de verkoop niet doorgaat. Eigenaar Springer BV kan mogelijk te elfder ure nog aan z'n verplichtingen voldoen. Een eerder aangekondigde veiling van het hotel ging om dezelf de reden niet door. Volgens notaris Boswijk, die de vei ling in „Havenrestarant Texel" zal lei den, zijn de achterstallige betalingen echter nog niet voldaan en gaat de verkoop in principe door. „Maar de ervaring leert dat in dit soort gevallen tussentijds een oplossing wordt ge vonden." Dat kan zijn door alsnog aan de verplichtingen te voldoen. Ook kunnen kopers tot 14 dagen voor de veiling onderhands een bod uitbrengen op De Lindeboom bij de notaris. Het is de tweede keer in korte tijd dat een openbare verkoop van De Lindeboom wordt aangekondigd. Toen gebeurde dat niet op last van de bank, maar volgens insiders door andere schuldeisers. A.H. Notenbomer van eigenaar Sprin ger BV was niet bereikbaar voor commentaar. De uitspraak in een rechtszaak die de RST tegen Springer BV over ongeoorloofd gebruik van de Schouwburgzaal had aangespannen, laat nog steeds op zich wachten. Bushokje. Een bushokje aan de Ni- kadel in De Koog werd volkomen ver nield, toen een onbekende met een steen drie ramen en de verlichting stuk gooide. Overvloedig vallend hemelwater kon de Oosterenders er giste ren niet van weerhouden een daverend feest te beginnen. Hoe harder de regen, hoe luider het gezang klonk tijdens de dorpsmaaltijd op straat. De stemming zat er zó in, dat de weergoden zich halverwege de middag gewonnen gaven, waarna Oosterend Present 1993 een zonnig vervolg kreeg. Het indrukwekkende historisch spel, bekeken door een paar duizend toeschouwers, vormde het voorlopig hoogtepunt. Na een boeiende „slag bij het Galgenlandje" wisten de fraai ge kostumeerde dorpelingen de vijandige Friezen te verjagen. Het driedaagse evenement wordt vandaag en morgen voortgezet. Elders in deze krant geven wij u alvast een impressie in woord en beeld. In de eendenkooi bij Dijkmanshuizen hebben onbekenden vorige week 51 rietmatten vernield. De vereniging voor Natuurmonumenten, die de eendekooi beheert, raamt de schade op zo'n f3.000,-. De eendekooi is weliswaar niet meer als zodanig in gebruik, de vanginstal- latie wordt nog wel intact gehouden. De vereniging behoudt daardoor het omliggende kooirecht. Vorige week ondekte Cees Boot van natuurmonu menten dat in de rietmatten van de vangpijpen aan de onderzijde gaten waren getrapt. De beheerder denkt niet dat het om een protestactie gaat. „Volgens mij is er gewoon bal dadigheid in het spel." I.M ADVERTENTIE B en W zijn niet van plan planologi sche medewerking te geven aan een golfbaan in het Kogerveld bij de Maaikeduinweg. Het college vindt dat voor een dergelijke bestemming geen kwalitatief hoogwaardige land bouwgrond mag worden opgeofferd. Het gemeentebestuur acht een golf baan op Texel wenselijk, maar dan op marginale landbouwgrond. Dit stand punt is de consequentie van de hou ding die de gemeente inneemt ten aanzien van relatienotagebieden op Texel. Altijd is betoogd dat Texel geen landbouwgrond kan missen omdat daardoor de bestaansmogelijkheden voor agrariërs en daarvan afhankelijke andere ondernemers ondermijnd zou den worden. De gemeente zou zich ongeloofwaardig maken als nu wel grond voor een golfbaan zou worden afgestaan. Het comité dat streeft naar de golf baan is daarover erg teleurgesteld, zo blijkt uit een reactie van woordvoer der Wim Mets. Het comité had het oog laten vallen op een stuk van 21 hectare (bollengrond met beperkte gebruiksmogelijkheden) dat thans te koop wordt aangeboden door de fa milie M. Koorn. Hier zou een baan met 9 holes kunnen worden aange legd. Volgens de initiatiefnemers wordt de agrarische waarde van de grond door de gemeente overdreven en is er in werkelijkheid op Texel geen schaarste aan landbouwgrond, in tegendeel. Naast dit recentelijk ontwikkelde plan bestaat al jaren het voornemen om een golfbaan tot stand te brengen in noordelijk Texel in de buurt van De Krim. Woordvoerder Martin Warnaar laat desgevraagd weten dat die plan nen allerminst van de baan zijn. „We werken er nog steeds aan, maar het ligt moeilijk". Dat op Texel twee golf banen naast elkaar zouden komen, acht Warnaar zeer ongewenst. Hij wijst erop dat een golfbaan op zich zelf moeilijk winstgevend is te ma ken. Dat hij er toch moet komen is omdat zo'n baan zeer gunstig is voor de toeristische bedrijvigheid in de wijde omgeving. Realisering is moge lijk als het een onderdeel wordt van een bestaand bedrijf of als het een projekt wordt waarin meerdere bedrij ven samenwerken. Ook in De Krim wordt in eerste instantie aan een baan met negen holes gedacht. l-M. ADVERTENTIE DROS Bakkerij Maalderij Telefoon 02220 - 12723

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1