i ch en traan vechten om lorrang bij historisch spel ILXhLbh.^ COURANT V „Rondje ondernemers" zeer de moeite waard m Oslgen/snd/e. De foto's van Oosterend Present zijn gemaakt door Dirk Kuiter, Joop Rom- mets, Frans Hopman en Gerard Timmerman. 6 AUGUSTUS 1993 T^ITVUT ot? Willem Duvekot opende zijn stand op originele wijze: met een wasbeurt van zijn kinderen in het door hem ge demonstreerde bubbelbad. De meest bijzondere inrichting is te zien bij As surantiekantoor Bremer. De Ooste- render verzekeraars hadden zelf weinig showprodukten, maar ruimden de gehuurde oppervlakte graag in voor de modelbouwers Th. Witte en C. Daalder. Zij tonen voor de eerste keer de complete maquette van het oude vliegveld Texel. Eerder was een gedeelte van dit knappe staaltje han denarbeid te zien tijdens de laatst ge houden Texelse luchtshow. Nu is het werkstuk aangevuld met panden langs de Muyweg (waaronder de vroegere school) en een panorama- schildering, vervaardigd door Gerd Jan Roos. Voor maker Theo Witte was het gisteren een mooie dag: „Eindelijk hebben we de maquette kunnen uitstallen, zoals we hem voor ogen hadden. Helaas wordt alles na de tentoonstelling weer afgebroken en niet meer opgebouwd. Ik heb nog één harte wens: een Texel s luchtvaart museum, zodat deze maquette per manent een plaatsje krijgt." De hoofdrolspelers Johan. Biem en Annechien driftig in gesprek Het schouwspel was druk bezocht. Soldaten om het kampvuur Tientallen Texelse bedrijven hebben de kans om zich tijdens Oosterend Present te presenteren met beide handen aangegrepen. Een fors ge deelte van de feesttent wordt geheel door hen ingevuld. Opvallend is dat vrijwel alle deelnemers veel werk hebben gemaakt van de inrichting van hun stands. Uiteraard zijn alle Oosterender ondernemers present. Op een gezamenlijke reclamezuil staan de namen van 28 plaatselijke zaken vermeld. „Probleem" voor hen is dat de meesten bij de diverse feestelijkheden betrokken zijn, zodat ze niet in eigen persoon reclame kun nen maken. In de meeste gevallen wordt dit opgelost met een goed ver zorgde uitstalling van prod uk ten, va riërend van kruidenbitters tot de nieuwste automodellen. Supermarkt A-markt lost het op met dames bij het rad van avontuur, en trekt daar mee vanaf het eerste uur veel aan dacht. Voor een gulden is het altijd prijs en alle kinderen krijgen een bal lon en een zonneklep. Installateur frontatie met de Zwarte Kolonel wor den afgeslacht en behoeft dus de dringende hulp van de weerbare mannen uit het dorp. Zijn visie lijkt inderdaad niet van eni ge realiteit gespeend, want de man nen van hopman Wouter Hageman brullen weliswaar heel hard bij onder linge oefeningen, voor de rest hou den ze zich rond een kampvuur onledig met dobbelen en het drinken van grote hoeveelheden drank. Een van de acteurs zou na afloop zeggen: „Ik had al aardig wat drank in mijn mik. Eerst die wijn bij de gezamenlij ke maaltijd en later nog tijdens het spel. De kruiken gingen rond, maar of het nou limonade was, of jutter of witte wijn, dat maakte op een gege ven moment niet meer uit. En later moesten we wéér, want de hopman vond dat we ons wel wat moed kon den indrinken voor de strijd." De strijd, de term is gevallen, lijkt niet ver meer, wanneer aan de einder langzaam en majestueus de schepen van Caspar di Robles naderen, met de pompebledden in top. Moeder An nechien doet nog een laatste poging haar zoon Biemvan vechten te weer houden en spreekt de profetische woorden: „Ik heb liever een levende zoon, dan een dode held." Er is ech ter geen houden meer aan en onder het zingen van een woest lied berei den de Spaanse Friezen zich Voor op een bloedbad: „Wij zijn de grootste overmacht die ooit nog heeft be staan/ Geen tegenstand is ooit ge noeg, wij zijn niet te verslaan Opgesteld in slagorde lijken zij maar al te gelijk te krijgen. Het handjevol dorpelingen op het galgenlandje is weliswaar strijdlustig, maar ongedi sciplineerd. De strijd brandt los en dan blijkt dat de kapers zich behoorlijk hebben mis rekend. Onder de angstige aanmoedi gingen van vrouwen en kinderen in het dorp, leggen de geuzen hun hele ziel en zaligheid in het gevecht. De Spanjaarden worden langzaam terug gedreven en Biem verovert hun vaan del. Hij sneuvelt alsnog en met hem blijken velen, geuzen en Spanjaarden, de laatste adem te hebben uitgebla zen. Het slagveld ligt bezaaid met do den en gewonden. Onder het spelen van een treurmars worden de doden met een kar naar het dorp gereden. De strijd is gestreden, Biem is heen gegaan als held. Moeder Annechien treurt en het geweeklaag van de dor pelingen is met van de lucht. De prijs van de onafhankelijkheid is een dure gebleken, maar Texel blijft als enige Waddeneiland niet-Fries, zo luidt de conclusie van de verteller. Wanneer de bijna 250 acteurs en le den van de organisatie in rijen aan het publiek langstrekken, klinkt een minutenlange staande ovatie. En die zegt alles. en kletteren, hellebaarden vervaarlijk rond gezwaaid, motsen breken af als lucifers, veld vechten Spaanse Frie- Texelaars met verbeten en een strijd uit op leven en e onafhankelijkheid van het taat op het spel, levens van nen kinderen worden be- Dramatische muziek zwelt n stort de eerste krijger ker- »r aarde. nan, kijk hem 'ns creperen", t iemand uit het publiek, ,,'t nooie dode hoor, dat moet Er stijgt een schaterlach op tribune. Even lijken de Texe- t hardvochtige volk dat het geleden misschien was. Een heeft meer gevoel en be- terscheurend te huilen. De „Het is niet echt hoor." ind bemoeit zich er mee: iedereen stom te lachen? Er her doden hoor!" Wanneer de het verhaal lafhartig wordt loken en een treurmars klinkt, Imand nog de kreet: „Ja is ook dood", maar de j verwachte bijval blijft uit. (t mee. duidelijk zijn, „De slag om \enlandje", het historisch spel i legertje geuzen de geolie- macht van de Zwarte Kolonel laf, liet gisteren niemand on- I En terecht, want het verhaal fi apocrief zijn - gebaseerd op li/fce historische waarheden - \ardedigde waarden zijn van Wie staat voor termen als dsliefde, vrijheidsstrijd, moe- vriendschap mag er om daar schuifelen de in zestiende eeuw se kleding gestoken dorpelingen het beeld binnen. Twee minuten later is het stilleven omgetoverd in een le vend dorp. De schoorsteen van de steenoven rookt, nijvere vrouwen boeten de netten, boeren bewerken hun land, hout wordt gehakt en kin deren rennen joelend achter elkaar aan. Een schip meert af en wordt met hulp van enige dorpelingen be voorraad. En onder het gebruikelijk geleuter „doen" een paar mannen „een koppie", zittend op het hek bij de boet. Kortom, pais en vree in een Typisch dorpstafereel onschuldig dorp, hoewel een klein kampementje met wat drinkende sol daten enige angstige vragen doet rijzen. De verteller schrikt de aandachtige R van één van de schepen. huilen, dat staat hem vrij. die ze beschimpt is een I, of - erger - een Fries, was volgens de verteller fo in de tijd waarin het ver- elt: liever vrij dan Fries, mgsscène van het spel is ir dan bovenstaande schets moeden. We schrijven het 5. Het decor is leeg. Rechts esque huizen met kerk van Oosterend, dat afsteekt te- laaghangende, pikzwarte he- vorzien door de regie, maar ch voor het dreigend gevaar, de Kaap en de Waddendijk, en masten van schepen uit- hddenachter bevindt zich de n van Oost, op de voorgrond ipenboet met hek. Smalle s en tuunwoallen doorkrui- andschap. Naast een oude 'n vrouw, ds verteller. Zelfs aanwezigheid van enig ac- mond open bij dit staaltje hap en zelfwerkzaamheid losterender bevolking. Cli- yvaar een klein volk groot i" dringen zich op. wordt nog mooier, want kijker vervolgens op met het aankon digen van „een verhaal van een ver geten veldslag. Een verhaal van leed, maar ook van karakter en wils kracht." Het dreigende gevaar tekent zich inderdaad snel af, wanneer kort op elkaar enige schepen het dorp aandoen. De verschillende beman ningsleden voeren steeds de zelfde mare met zich mee: Caspar di Ro bles, de Spaanse stadhouder van Friesland, is op oorlogspad en wil Texel, Wieringen en Huisduinen bij zijn grondgebied trekken. Het lijdt geen twijfel dat de Zwarte Kolonel, zoals zijn bijnaam luidt, in zijn snode plannen weinig mededogen zal tonen met de boerenbevolking. Een van de dorpelingen, Biem, is wat we nu een jonge hond" zouden noemen, avontuurlijk en een tikje overmoedig. Zijn boezemvriend Jo han, maar vooral moeder Annechien die haar man aan de zee heeft moe ten afstaan, proberen Biem wat in te tomen. Diens besluit staat echter vast: de op Texel gelegerde kleine mi litie van de Prins van Oranje (van het eerder genoemde kampementje bij het dorp) zal in een eventuele con-

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9