Cjrocn c2wartsJ~exels in het treekvervoer gaat term Teletaxi" aanvechten r~ Provincie: Groen licht voor gebroeders Lap aam al wettig gedeponeerd in Benelux roen Zwart Restant Compass 1 zwicht voor 1000 paardekrachten SPA REINE f1,09 al fuif ■mssmë: in dit IN ummer Aanhoudingen bij inbraak strandhuisjes Gemeente wil extra huizen in Oosterend Inbraak op klaarlichte dag s» Oosterend Present in alle opzichten een succes 2 sw Deense regen deert Scouting Texel niet 5 Ambulancepersoneel doet boekje open 7 Veel schade bij botsing op Postweg 3 Ingrid van Lubek wint triathlon op Vlieland 7 Diefstallen Overstekend wild verrast chauffeur Van de tv 15 SEPTEMBER 1887 10805 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1993 dvartenties, abonnementen, etc. .?iden de Rooy B.v., Ftastbus 11, 1790 AA Den Burg, tele- S2220-12741. Telefax 02220-14111 ^Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 0.12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan- oei uw bezorger. A» buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den beloon 02220-14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs M8.50 per half jaar, Los /1.35 Hereniging voor Streekvervoer Nederland (VSN-groep) gaat aam Teletaxi via juridische weg aanvechten. De VSN-groep ide naam eind vorig jaar wettig gedeponeerd. Onder deze zijn streekvervoerders in het land vijftien experimenten art voor passagiersvervoer als aanvulling of vervanging van «guliere busdiensten. dan de Texelse Teletaxi, die ad moet bedruipen, subsidieert eiheid het VSN-project wel. „De meuten zijn in overleg met het larie van Verkeer en Waterstaat it. Minister May-Weggen heeft goedkeuring aan verleend", d VSN-woordvoerder C. Sled- Het betreft een vijftiental ver ende experimenten die twee jaar Na afloop kijken we welke te de beste is." k van het passagiersaanbod streekvervoerders perso- igens of busjes in. De VSN- koos eerst voor de naam Ray- „Maar die was al gedepo- door een particuliere irder. Vanuit het ministerie kwa- toen met de naam Teletaxi." merkelijke zaak, want de ge laat weten dat de naam van else Teletaxi is bedacht door naren op het provinciehuis in Motief ring verzekert dat concurrentie Teletaxi en vervoersdienst «t het motief is voor de gang rechter. Texelse Teletaxi die half juni is koste gaat van het aantal igers staat volgens de NZH et vast. „Vergelijken met vorig voor ons moeilijk. Toen hadden i mooie zomer, terwijl veel va- ierders door de regen nu mis- besluiten thuis te blijven rt NZH-rayonchef Alfrink. Over ibod in de zomer maakt hij zich overigens nog geen zorgen. An ders ligt dat in de winter, als de ma ger bezette lijnen naar de buitendorpen het kritische niveau be naderen. „Als Texelaars dan vaker kiezen voor de Teletaxi, staan deze busverbindingen misschien op spel." Géén uitzondering Instandhouding van deze „kritische" lijnen kan alleen doordat naast de vervoersopbrengsten Den Haag NZH subsidieert. „Het rijk is echter niet van plan er meer geld in te stoppen. Als moederbedrijf van de AOT kun nen wij het ons niet veroorloven het wegvallen van reizigers-opbrengsten uit eigen zak bij te passen. Texel is voor de NZH in dat opzicht geen uit- Twee inwoners uit Schagen zijn za terdagnacht aangehouden, toen zij zich toegang probeerden te ver schaffen tot een aantal strandhuisjes bij De Koog. De twee, die behalve op verscheide ne goederen uit waren op een slaap plaats, werden op heterdaad betrapt door een medewerker van een bevei ligingsbedrijf en de eigenaar van de strandhuisjes. Deze leverden hen uit aan de politie, die ze insloot en met de eerste boot van het eiland zette. Beide verdachten zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. Redactioneel commentaar de inwoners van Oosterend duizenden Texelaars en toe drie dagen lang een waar eest beleefd. sal heeft de Oosterender bevol- ich ingespannen voor een boei- Oosterend Present 1993. De om het eigen dorp te presente niet voorbehouden aan een fanatieke groep, maar komt bij toot deel van de Oosterenders hart. Voorzitter Willem van Ta- ie van het feestcomité verge et met een virus dat om de vijf kop opsteekt en in korte tijd iet hele dorp besmet, an alleen maar in Oosterend", de afgelopen dagen door me- heweerd. Of dat waar is, valt et zekerheid te zeggen. Maar t bijzonder moeilijk is om een smeenschap te activeren, we- diverse organisatiecomité's en lingsbesturen op dit eiland el te goed. Vaak is men tot de avond bezig om voldoende Bers op de been te brengen, el vaker opgemerkt: mensen fidualistischer geworden en hun vrije tijd liefst voor zich tend dat dit tegenwoordig 1concludeerde een rasechte endse op de slotdag dan ook En dat het juist in Oosterend is niet zo toevallig als je tij en rondgang door het dorp S' hoeveel eigen voorzieningen l,e'enders beschikken. Mede osterend Present, want uit st kon om de vijf jaar telkens 'eis voor het hele dorp worden leerd. Terecht vroeg Van Ta- het gemeentebestuur om doende nieuwe woningen te drgen, zodat de leefbaarheid toekomst gewaarborgd is. Of de gemeente aan die wens kan voldoen is echter mede afhankelijk van de provincie. Helaas staat Haar lem woningbouw in „kleine kernen" slechts mondjesmaat toe. Oosterend Present 1993 was vooral een feest voor Texelaars. Toeristen kwamen weliswaar in groten getale en hebben ongetwijfeld genoten van het prachtig versierde dorp, het histo risch spel, de lammerenmarkt en de verklede dorpelingen. Maar 's avonds, toen de volumeknop in de tent om hoog ging, was het een uitbundig sa menzijn van eilanders. De rest van Texel mag Oosterend dan ook best hartelijk danken voor hun „knalfuif". De essentie van Oosterend Present liet zich het best opmerken in de straten. De toch al fotogenieke dorpskern was nu heleméél een plaatje. Talrijke gekostumeerde inwo ners brachten bezoekers verder in de stemming. Dit folkloristische element maakt Oosterend Present tot iets aparts. Wel is het belangrijk om op details te letten. Zo hing het kolossa le reclamebord „Frites snacks" bij de feesttent tijdens het historisch spel hinderlijk in het zicht. Van een spetterend slotprogramma was -ook tot teleurstelling van de organisatie- helaas geen sprake. Met elastiekspringen Iwaarvoor de aan dacht na een aantal doodssprongen verslapte), het monotone geronk van de oude trekkers en vooral het stun telende stuntteam Igeef ons maar de autocross) was het gebodene wel erg mager voor de entreeprijs van een tientje. Het mooist zou zijn om over vijf jaar -want we twijfelen niet aan het vol gende Oosterend Present- ter afslui ting het historisch spel nogmaals op te voeren. In kringen van deelnemers is al geopperd om hiervoor een apart terrein in te richten, zodat de fraaie decorstukken drie dagen kunnen blij ven staan. Velen, met name Texe laars, die waren verhinderd wegens werk of die pas door mond-tot-mond reclame en het kranteverslag enthou siast waren geworden, zouden dit spektakel graag nog hebben gezien. En ach, dan verdrijven de Oosteren ders de Friezen toch gewoon nóg een keer? 1 zondering. Het enige verschil met de vaste wal is dat de hele dienstrege ling aan de bootverbinding is opge hangen." Veel bootpassagiers laten zich nu door de Teletaxi naar hun be stemming op het eiland brengen. Dupe Alfrink vindt dat de provincie beter had moeten luisteren naar de bezwa ren die de NZH aanvoerde tegen de Teletaxi. „Bij de overname van de AOT door de NZH moest de werkge legenheid zijn gewaarborgd. Dat was een eis van de gemeente. Als we door de Teletaxi in de winter lijnen niet in stand kunnen houden, zou de werkgelenheid wel eens op het spel kunnen komen te staan. Behalve de passagiers zijn dan ook de chauffeurs de dupe. Men kan niet van ons eisen dat we bestuurders in dienst houden, terwijl de bussen stilstaan." Tarief Overigens benadrukt Alfrink dat het nog maar de vraag is of er daadwer kelijk lijnen zullen vervallen. „Het blijft koffiedik kijken. Maar mocht het zover komen is het onterecht als Texel dat de NZH verwijt." Een woordvoerder van de gemeente verklaart dat het college de bezwaren van NZH tegen Teletaxi ondersteunde en een hoger tarief adviseerde. „De provincie heeft uiteindelijk voor een compromis gekozen." De gemeente gaat zich bij de provin cie sterk maken voor extra bouwmo gelijkheden in Oosterend. Die belofte deed burgemeester Schipper in zijn slotwoord op Oosterend Present. Schipper reageerde op een oproep van festival-voorzitter Willem van Ta- tenhove, die tijdens de opening om meer huizenbouw in zijn dorp had gevraagd. Het dorpsfeest was echter niet de aanleiding tot het b en w- voornemen. Waar in andere dorpen wel ruimte wordt gemaakt voor wo ningbouw, komt Oosterend er be kaaid af, verklaarde Schipper. „Extra woningen zijn nodig om de leefbaar heid in stand te houden." Over de lo- katie voor eventuele nieuwbouw is nog geen definitieve beslissing geno men. Schipper complimenteerde de Oosterenders met hun feest. „Het dorp is om door een ringetje te ha- V 'Af V V Aannemer Willem Bakker zette groot materieel in om de restanten van de Compass 1 te bergen. IFoto Gerard Timmerman) Op het strand ten zuiden van paal 12 zette aannemer Willem Bakker dit weekend groot materieel in om de restanten op te ruimen van de Com pass 1. Geladen met sojabonen liep de kustvaarder op 12 januari 1986 aan de grond. De aannemer sloopte destijds al het grootste deel van het schip. De ach tersteven was toen al onder het zand verdwenen en bleef achter. Het wrak verscheen door verdere kustafslag weer gedeeltelijk aan de oppervlakte. Waar strandwandelaars de resten als een bezienswaardigheid beschouwen, dacht Rijkswaterstaat daarover an ders. „Voor de kustverdediging is het een ongewenst obstakel, dat volgens de Wrakkenwet moet worden opge ruimd. Door stroming eromheen wordt de zeebodem rond het wrak uitgehold. De kustafslag op die plek is groter dan elders", verklaart Kees Smit van RWS. Omdat de resten door de zandsuppletie volgend jaar ten." En tenslotte had hij ook een ad vies: „Blijf van elkaar houden." Troubadour Rob Manse voegde de daad bij het woord en zong: „Willem Taat, 'k hou van jou." Een loflied aan het adres van de festival-voorzitter en de andere organisatoren. Hen wachtte tot besluit een een ovatio neel applaus. onder een dikke laag zand zouden verdwijnen, besloot Bakker in overleg met RWS de berging alsnog af te ronden. Een zware klus, want het veertig ton wegende achterstuk zat bijna twee meter onder de grond. Ondanks de inzet van twee draglines, drie shovels en twee bulldozers (sa men goed voor zo'n duizend paarde- krachten), verliep het karwei stroef. ,,'t Is een taaie rakker", verzuchtte kraanmachinist René Hoogenbosch, die de klus niettemin een welkome onderbreking vindt. Gadegeslagen door een groeiend aantal nieuwsgieri gen slaagde Hoogenbosch en zijn collega's erin het wrak stukje bij beetje omhoog te trekken. Daarbij kwam ook de schroef aan de opper vlakte, die nog redelijk intact was. Gisteren was nog onzeker of het bij na twintig meter lange restant van het wrak in z'n geheel kon worden gelicht. Op klaarlichte dag werd zondag tus sen 13.00 en 14.00 uur ingebroken in de woning van iemand uit Burg. Hier toe werd een deurslot totaal vernield. De exacte buit is nog niet bekend, maar zeker is dat foto- en videoappa ratuur, sieraden en contant geld wor den vermist. Vpnnpï. l'f 5W SH ÏH Van een kampeerterrein in De Cocks- dorp werden twee campinggasflessen met branders gestolen. Het slachtof fer was een 19-jarige inwoner uit Wognum, wiens tent niet was af gesloten met een slot. De waarde van de ontvreemde goederen be droeg ongeveer f250,-. Een 46-jarige man uit Borken, kampe rend in De Koog, deed aangifte van de diefstal van flessen drank en een kunststof waterzak van 17,5 liter. De spullen lagen naast zijn tent. De Gebroeders Lap uit Den Hoorn krijgen vergunning voor de bouw van een grote landbouwschuur aan de Westerweg. De provincie heeft de in dit geval benodigde verklaring van geen bezwaar afgegeven en heeft zich daarbij niet laten weerhouden door het protest dat de Werkgroep Landschapszorg tegen het bouwplan had ingediend. De loods verrijst in een open land schap en zal daarom flink in het oog springen. Alle betrokkenen realiseer den zich dat en er zijn zowel door de broers Lap zelf als door de gemeente pogingen gedaan om een andere vestigingsplaats te vinden. Dit bleek in de praktijk onhaalbaar. Wel was het mogelijk om de bouwplek die aanvankelijk recht tegenover een wegkruising was, een klein stuk te verschuiven waardoor de situatie licht verbeterde. Protest De Werkgroep Landschapszorg vond de schuur een ontoelaatbare aan tasting van het landschap, strijdig met het bestemmingsplan waarin staat dat in dit gebied moet worden gestreefd naar instandhouding, her stel en uitbouw van landschappelijke, cultuurhistorische en natuurlijke waarden. Als een dergelijke schuur nodig is moet deze aansluiten bij be staande agrarische bebouwing, zo werd betoogd. Handreiking De werkgroep trok dit bezwaarschrift naderhand in. Argument was dat men goedwillende particulieren niet het slachtoffer wilde laten worden van het volgens de werkgroep slecht werkende en falende beleid van de gemeente wat betreft de bescher ming van het landschap. Wel werden enkele voorwaarden gesteld. Zo zou moeten worden overeengekomen dat de schuur weer wordt afgebroken als deze te zijner tijd aan zijn agrarisch gebruik zou worden onttrokken. Ver der zou uitgesloten moeten zijn dat de schuur naderhand nog wordt uit gebreid en er zou ter plaatse zeker geen a-blok moeten komen. B en W besloten uiteindelijk om niet op de voorwaarden van landschaps zorg in te gaan wat betekende dat het bezwaarschrift in stand bleef. Met de werkgroep is daarover overi gens verder geen kontakt geweest. Prevaleren B en W vonden de plaatsing van de schuur noodzakelijk omdat een be- drijfssplitsing heeft plaatsgevonden. De oudste broer J. Lap heeft de fir ma verlaten en heeft het ouderlijk be drijf voortgezet. De broers P. en J. Lap hebben op het overige deel een nieuw bedrijf opgezet en hebben daar een schuur nodig. Gezocht is naar een landschappelijk gunstiger oplossing, alvorens werd gekozen voor de huidige lokatie aan de Westerweg. Overname van een bestaand of reeds beëindigd agra risch bedrijf bleek onmogelijk., al thans niet binnen redelijke afstand. Of de bedrijfsbebouwing was niet rendabel voor de noodzakelijke be drijfsvoering. B en W vonden daarom dat de belangen van Lap moesten prevaleren boven het belang van de instandhouding van het landschap. Wat de voorwaarden van Land schapszorg betreft: dat zou neerko men op een tijdelijke bouwvergunning met de verplichting tot afbreken bij gewijzigd gebruik. Het college verklaarde daar niet aan te willen beginnen. Gedeputeerde Staten hebben daar mee ingestemd. De schuur wordt ook door hen toelaatbaar gevonden: er zijn genoeg pogingen gedaan om een betere plek te vinden. De Werkgroep Landschapszorg is te leurgesteld. Woordvoerster Sytske Dijksen: „We hebben ons positief op gesteld en een handreiking willen doen. B en W zijn daar niet op inge gaan. We hebben op ons voorstel zelfs helemaal niets vernomen, terwijl we weten dat met name wethouder Barendregt ook zorg heeft over de vele boerenschuren die in de toe komst vrijkomen. Jammer". Een 51 jarige taxibestuurder dacht vrijdagnacht wellicht dat hij spoken zag, toen op de Waal- derweg een ree voor hem op doemde. Hij kon het dier niet meer ontwijken en reed er fron taal tegen op De ree, die thuis hoorde op het erf van een bewoner van de Waatderweg, overleed ter plaatse. De taxi raakte aan de voorzijde bescha digd, maar kon zijn route weer vervolgen. I M ADVERTENTIE fles 1,5 liter Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1