Oosterend Present ook financieel een succes B ffl t Duizenden genieten van versierd dorp Agenda E TEXELSE^ Sluitingsconcert Excelsior trekt veel toehoorders COURANT Koeienvlaai bezoi\ Oosterender forti 'nv'ïv-.'r.m A.vJ&V I'S -fee'- - Dat Oosterenders van aanpakken weten, bleek ten overvloede gisteren nog maar eens. Dankzij de spontane hulp van tientallen bewoners verliep de ontruiming van het feestterrein vlot. Alleen de versieringen in het dorp herinneren (tot en met aanstaande zaterdag) nog aan de viering van Oosterend Present 1993. Verdwenen is de mensenmassa die -ondanks regen en harde wind- don derdag, vrijdag en zaterdag de weg naar „Texels mooiste" wist te vinden. De organisatie toont zich tevreden over het bereikte resultaat, ook in financieel opzicht. Vooral het enthousiasme van de be volking en de kwaliteit van de zelf gemaakte creaties (kostuums, spel, liedjes, uitbeeldingen) zullen de be zoekers bijblijven. Méér dan het flau we slotprogramma op zaterdag middag. toen spektakel werd ver wacht. Met name het autostuntteam bakte er weinig van. De afsluitende concerten en de vrolijke laatste uurt jes in de stampvolle feesttent deden deze tegenvaller echter al gauw weer vergeten. Hoeveel geld het driedaagse evene ment Oosterend heeft opgeleverd, kon organisatie-voorzitter Willem van Tatenhove nog niet mededelen. In middels staat wel vast dat het een positief resultaat betreft, men is dus uit de kosten. „Ik ben tevreden", al dus de voorzitter. Het exacte bedrag zal in oktober tijdens een afsluitende avond in dorpshuis De Bijenkorf wor den bekendgemaakt. Het aantal bezoekers valt volgens Van Tatenhove moeilijk te schatten. „Het aantal verkochte kaartjes geeft alleen aan hoeveel mensen op het feestterrein zijn geweest. Daar moet je echter nog de passepartout- houders en de mensen in het dorp bij optellen." Naar zijn indruk is de verkoop zater dagmiddag het best verlopen. „We hadden hier toen misschien wel 3500 mensen op het terrein en in de tent. Maar het totale bezoek was vol gens mij vrijdag het grootst. Die dag hebben we bijna voor niks weggege ven. Alleen 's avonds voor het feest in de tent moest een tientje worden betaald. Overdag was het in het dorp met de lammerenmarkt en de liedjes op straat een drukte van belang. Zelfs de schapendrijf-show van Jaap Zuidewind en zijn bordercollies trok een volle tribune, minstens duizend man dus." Storm Na de regenachtige start donderda- Terwijl de meeste feestgangers zich op de slotavond van Oosterend Pre sent al in de grote tent bijeenschaar- den, hield muziekvereniging Excelsior in de muziektuin een vrijwel vlekke loos sluitingsconcert. De belangstel ling voor de uitvoering bleek dermate groot dat de klaargezette banken te kort plaats boden aan de toehoor ders. Ze kwamen niet voor niets, want aangevoerd door Betty Bakker bewezen de muzikanten dat ze in de tumulteuze dagen hun streven naar perfectie niet waren verloren. Dankzij een brede instrumentale bezetting, waarbij met name de tenoren goed uit de verf kwamen, klonk de uitvoe ring als een klok. Solo's op trompet en bugel en variatie in het repertoire zorgden voor de nodige afwisseling. Veel bewondering oogstten alle drie delen van een klassieke barokuitvoe- ring, die in een eigentijds arrange ment werd gebracht. Dat de instrumentalisten niet zoals veel dorpsgenoten hun stem waren kwijt geraakt was te horen in de filmcom positie „The Longest Day". Met hun zangpartijen verrasten ze de toehoor ders, die enthousiast meezongen. In de geest van het feest kreeg een compilatie van Oudhollandse liedjes ook veel bijval. Als tegenhanger speelde de Klapband populaire Neder landstalige meezingers op het pleintje bij het Robbenpad. Ook dat optreden trok veel bekijks. Oude tijden herleefden vrijdagochtend met een lammerenmarkt in de Peperstraat. gochtend volgde een stormachtige nacht. De decorstukken van het historisch spel, dat donderdagmiddag het hoogtepunt van het totale pro gramma vormde, waren tot opluch ting van de organisatie meteen opgeruimd. „Alleen één van de sche pen stond er nog. Het scheelde wei nig of die had slagzij gemaakt", vertelt Van Tatenhove. Belangrijk was dat het feest centrum, de grote tent, onbeschadigd was gebleven. In het dorp waren hier en daar echter ver sieringen kapotgewaaid. Sommige ta fereeltjes, waarin vele uren werk was gestoken, konden alweer worden op geruimd, anderen werden proviso risch hersteld. Vrijdagochtend was het nog steeds guur, maar de traditionele lammeren markt, waarvoor uit het Noordijk- fonds 71.000,- was verkregen, was een succes. De Peperstraat stond vol hokken met lammeren en voor de ogen van het goed opgekomen pu bliek besloten handelaren en boeren hun transacties met het bekende handjeklap. Verstoppingen Beregezellig werd het 's middags, na dat de zon definitief was doorgebro ken. Alle Oosterender wijken verzorgden een non-stop muzikaal programma. De meute (het was in middels beduidend drukker dan 's morgens) zorgde voor verstoppingen in de smalle straten. Hoe eenvoudig vermaak toch een groot publiek kan boeien, valt in een ander artikel in deze krant te lezen. De muzikale rondgang gaf bezoekers spelenderwijs de gelegenheid de straatversieringen goed te bekijken. De uitwerking van het thema „het sende acts op, zoals imitaties van Elvis Presley en Queen. De tent was afgeladen vol en jong en oud gingen door tot diep in de nacht. Stuntteam Zaterdag was een deel van de feest vierders alweer vroeg present, omdat de „trekking" van de „Schijt-je-rijk"- loterij op het programma stond. Ook voor dit onderdeel verwijzen we naar het verslag elders in deze krant. Het middagprogramma kwam zoals gezegd niet erg uit de verf. Op zich was dat geen ramp, omdat bezoekers die waren uitgekeken zo de tijd kre gen een kijkje in het dorp te nemen. Voorzitter Van Tatenhove erkende dat de programma-commissie zelf ook te leurgesteld was over het stuntteam Daring Dantes. „Elk programma onderdeel hebben we tevoren beke ken. Van het stuntteam hadden we alleen een video. Die beelden waren helaas veel spektaculairder dan we in werkelijkheid kregen voorgeschoteld." Met het kleinere budget voor ar tiesten en shows had het volgens Van Tatenhove niets te maken. „Het is niet zo dat we voor een goedkope re act hebben gekozen. Ook wij wil den graag een knallend slot van Oosterend Present." Schanssprong De Daring Dantes deden enkele acts met een motor en door de Oosteren der garages Rentenaar en Westend beschikbaar gestelde sloopauto's. Het optreden miste vaart en was zelfs lachwekkend, toen een motorrijder langzaam rijdend onderuit gleed en een auto niet volledig over de kop wilde slaan. Zwak was het slot waar bij twee auto's een andere gelijktijdig ramden. De schanssprong met een motor over vier auto's was één van de weinige stunts die de toets der kritiek kon doorstaan. Toeschouwers reageerden erop met melige opmer kingen en bleven niet tot het eind toe wachten. Elastiek Spektaculair was wel het „bungy jumping", het elastiekspringen, even DINSDAG 10 AUGUSTUS |5D Dinsdag 10 augustus In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Jungle Book", om 16.00 en 19.00 uur „Ninja kids" en om 21.15 uur „Cliffhanger". Wielervereniging Texel houdt een criterium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; seni oren 19.00 uur. In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt mevrouw Zegers- Goldnick een dia-avond over Texel met toelichting in het Duits; 20.00 uur. In de R.K. kerk van De Cocks- dorp wordt een concert gegeven door Helma vd Hoek (fluit) en Henk Gijzen (orgel); aanvang 20.15 uur. Woensdag 11 augustus Om 11.00 uur begint een excur sie naar het fort De Schans. Deelnemers dienen zich tevoren van kaarten te voorzien bij het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Programma Cinema Texel: zie on der dinsdag. Om 19.00 uur begint een planten- en vogelexcursie bij de Horsmeertjes, verzorgd door de Vogelwerkgroep Texel en het IVN. Deelname is gratis. Verza melen op de parkeerstrook aan de Mokweg. Donderdag 12 augustus Van 11.00 tot 16.00 uur wordt op De Noordkroon aan de Nieuwlanderweg schapendag gi houden. Programma Cinema Texel: zie^ der dinsdag. Om 14.00 uur start bij De Scy hut in De Koog een historischs kerkentocht. Wie niet over een auto beschikt kan meestal wel meerijden met een ander. Om 19.00 uur begint in De Cocksdorp een ringsteekwed strijd, meetellend voor het Te«s kampioenschap Vrijdag 13 augustus Programma Cinema Texel: zie der dinsdag. Wielervereniging Texel houdt es koppeltijdrit over 32 kilometer. Start bij de PEN-centrale; jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. In theater-restaurant Klif 12 te gint om 21.00 uur een optreda van cabaretier Vincent Bijlo. En tree f12,50. Hoogwater Oudeschild Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Di. 10 11 12 13 14 15 16 00.07 en 13.05 00.44 en 02.11, 01.40 en 14.25 02.45 en 15.50 04.46 en 17.54 06.34 en 19.15 07.44 en 20.25 Aan het strand is het ongeveer eenw eerder hoog water. De zon komt 15t; eer gustus op om 6.22 u. en gaat onder a .,3; 21.03 u. 10 augustus laatste kwarts 11 augustus doodtij. Grote toeloop op het sluitingsconcert van Excelsior. Hollandse lied" was soms heel origi neel. De Achtertune, omgedoopt tot Bosstraat, was omgetoverd in een groene laan waar o.a. de dieren van de Fabeltjeskrant en Roodkapje wa ren te ontdekken. In de Koetebuurt en Wierstraat werd de weg gewezen naar Purmerend, een verwijzing naar één van de populaire liedjes uit de vroegere tv-serie „Ja zuster, nee zuster". De Kotterstraat stond in het teken van het zeemanslied. Bewoner Jaap van der Vis was hierdoor geïnspireerd om zelf een „klein café aan de haven" te beginnen. Zater dagnacht, toen het feest in de tent voorbij was, zaten Oosterenders daar met zelf meegebrachte drank nog een tijdje gezellig na. Kikkertjes Kinderversjes waren ook in trek. De bewoners van de Verlorenkost had den voor hun huizen liedjes uit hun jeugd opgeschreven. Verder zaten aan de Kerkstraat zeven kikkertjes in een boerensloot en zagen we in de Mulderstraat twee beren broodjes smeren. In het buurtschap Zevenhui zen, dat ditmaal voor het eerst bij Oosterend Present was betrokken, kwamen voorbijgangers langs een grappige voorstelling met als motto „Boer, wat zeg je van mijn kippen". De ruimte ontbreekt hier om alle the ma's te beschrijven. Algemeen kan echter worden gezegd dat de Ooste renders er veel werk van hebben ge maakt om goed voor de dag te komen. Diverse woningen hadden een opknapbeurt gekregen (de Texel se schilderbedrijven hadden er de laatste maanden druk werk) en de tuintjes lagen er keurig bij. Slechts één (bewuste) uitzondering: een ga zon aan de Achtertune, waar het gras twee kontjes hoog was.... Uit de bol In de feesttent steeg de stemming vrijdag tot grote hoogte. Verscheide ne landelijk bekende artiesten warm den het publiek in het begin van de avond op. Conny Vink, die de optre dens aan elkaar praatte en -zong, stal de harten van de toehoorders met haar professionele show. Vooral bij de jeugd had ze het helemaal gemaakt en aan het eind van haar optreden stond de zangeres temidden van dan sende jongens en meisjes op het po dium. Het gemiddeld wat oudere publiek maakte vervolgens plaats voor feestgangers die helemaal uit de bol wilden gaan voor Noordhollands kermisband nummer één. Shoreline. Ze kregen de gelegenheid, want de „polderjongens" verzorgden een lui druchtig doch uitstekend optreden. Naast een scala aan bekende meezin gers en -swingers voerden ze verras- en Openbaar toilet. Het openter ljCC let op de Groeneplaats had ina ,|j,f nacht van vrijdag op zaterdags den van onbekende vandalen, spoelknop vastzetten en de at.: volpropten met toiletpapier. Eer stroming was het gevolg. Des wordt hersteld door gemeentwr Eén der weinige leuke stunts van de Daring Dantes eens zaterdagmiddag. Enkele tiental len Texelaars waagden de sprong, waardoor dit showonderdeel toch een eigen eiland-tintje kreeg. Ook Corina Bakker-van der Vis, zeer actief lid van de organisatie, dook in het diepe. Haar commentaar: „Gewèèèldig. Heel Texel lag aan mijn voeten!" Een an dere Texelaar, Meby Huitema, had een wel heel lugubere aanleiding. „Een cadeau van mijn vrouw. Bij mijn overlijden is ons huis voor haar....", vertrouwde hij speaker Jan Bloem toe. Ongedeerd kwam hij echter weer beneden. Ook alle anderen hielden de schade beperkt tot honderd gulden deelnamekosten, waarvoor ze een er varing rijker waren geworden. Het „bungy jumping" was voor de deel nemers leuk, maar kon het goed op gekomen publiek niet een hele middag boeien. (Zie verder het aparte verslag.) De goedwillende Oude Trekker- en Motorenclub Texel kon daaraan wei nig verhelpen. De antieke landbouw voertuigen waren uitgenodigd als aardige opvulling van het spektakel, niet om zélf de show te stelen. Niet temin vormden de glimmende en grommende tractoren een mooie pa rade, zeker voor degenen die de pri ma Pinkstershow van de club hadden qemist. Slot Uiteindelijk kwam alles nog op zijn pootjes terecht met een ontspannen optreden van de zingende vissers. Al vóór de Oudeschilders één noot had den gezongen, kregen ze een warm applaus van de volle tent. „Dat is ons nog nooit overkomen", grijnsde dirigent Alfons Boom, die op zijn be kende wijze met het publiek grapte en grolde. Het mooist waren de con versaties met collega-vissers uit Oosterend. Op een gegeven moment kreeg Boom een beker water aange reikt, zo leek het tenminste. Na een ferme slok wist de dirigent wel beter: kennissen uit de Kotterstraat hadden hem onvervalste jonge klare laten drinken.... Na het slotconcert van Excelsior in het dorp (zie elders) verzamelde een ieder zich weer in de feesttent voor de laatste uurtjes. Sterke verhalen en smakelijke anekdotes werden uitge wisseld. Bijvoorbeeld over de repeti ties van het historisch spel, waarin De foto's van Oosterend Present zijn gemaakt door Dirk Kuiter, Tessa de Graaff, Frans Hopman, Joop Rommets en Gerard Timmerman. Vel ree dei be lei sto Iwe !i|H ïde het er zó fel aan toe ging, dat de be zemstelen waarmee werd gevochten doormidden braken. Of over die Oosterendse die op het slagveld moest sneuvelen, maar een andere rol kreeg omdat ze het vertikte zich gewonnen te geven.... Of over die kottervisser die aan boord luidkeels zingend de liedjes van het spel oe fende. Of.... enzovoort. Naborrelen Het napraten ging bij menig Ooste render door tot diep in de nacht. Na dat het feest zoals aangekondigd om middernacht ten einde was en het publiek in een uur tijd met taxi's en extra bussen was afgevoerd, waren de dorpelingen weer onder elkaar. Dus wat doe je dan? Dan bouw je her en der in het dorp maar weer een feestje, onder het genot van een borrel en -zelfs- een barbecue. De Oosterenders kregen er geen genoeg van, maar wie neemt het ze kwalijk, per slot van rekening moeten ze nu tot 1998 geduld hebben. mdo Sneller dan verwacht was de naar bekend van de „Schijt je loterij, die zaterdag op het prog ma stond van Oosterend Presen organisatie had voor de ludieke de koeien Swartje 45, Hetty 7 Corry 44 van melkveehouder t Boogaard ingehuurd. Onder toe, oog van een opgeluchte notaru wijk, die verwachtte dat hetw eens paar uur kon duren voor winnende lot viel, deponeerde zwartbonte dame al na tweei een verse koeievlaai op het in opgedeelde feestterrein. Veel Boogaard, die de glimmende geen moment uit het oog vei onthulde het geheim van de „Geen krachtvoer, maar we echte mais te eten", antwo» op vragen van dominee Han die het evenement aan elkaar Kenia*f Wilmink legde uit dat de opbi van de loterij is bestemd voori schooltje in Kenia. Met het re de geld wordt een waterputs waarvan 120 Keniaans gezinn! hun bestaan afhankelijk zijn. Winnaar werd Marco Drijver, d daarmee duizend gulden in de sleepte. „Het geld blijft in Oor en zo hoort het ook", felicitee speaker dominee Han Wilmink winnaar. Drijver was koper vr' van de duizend vakjes waarin! feestterrein was opgedeeld. Omdat de darmhuishouding v koeien het bij de andere prijz* (f750,- en f500,-) verder liet) ten, kwam die eer voor reken) ;p| notaris Boswijk en TC-journafó de Graaf. Het duo gaf er dev aan om met een welgemikte s worp de winnende vakjes c" wijzen. notaris Boswijk Gadegeslagen door de producente van de koeienvlaai controleren i Han Wilmink wie de gelukkige winnaar is.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2