s /oetje voor voetje naar e volgende attractie Bungy-jumpen op Texel: angst of heldenmoed? \couting had lak in Deense regen v vXJBÈ }ezelligheid troef bij straattheater «SL Ofr 1 i v JL* TEXELSE^" COURANT Ondernemerskraam trok veel bekijks Zo diep lag het feestterrein voor de elastiekspringers. Ifoto Ronald Oosterend is zo gek nog niet. Aldus luidde de slagzin die deelnemers aan de puzzel in de ondernemersstand op Oosterend Present moesten raden. De goedbezochte kraam was inge richt door zo'n dertig Oosterender be drijven waarvan in de naam één letter steeds een andere kleur had. Van de 325 deelnemers hadden 280 het bij het goede eind. Om hieruit winnaars voor een fiets, een Texels dekbed en een levensmiddelenpakket te selecteren trok Jolanda van der Vis een drietal namen. De gelukkigen waren: Nel Vermeulen, H. Huinen en Marieke Timmer. US' DAG 10 AUGUSTUS 1993 De reeks voorstellingen werd afgeslo ten in de Verlorenkost, waar een groep enthousiastelingen, begeleid door verschillende popinstrumenten, ,/jrie maal drie is negen" speelde, waarna iedereen zijn of haar lied mocht doen. Het al aardig vermoeide publiek rechtte nog een maal de rug en schreeuwde de musici herhaalde lijk suggesties toe. Toen de varianten op „Ik zag twee beren broodjes sme ren" leken uitgeput, hoefde iemand slechts slakkenbandenplakken" te roepen om de band met hernieuwd elan in te laten vallen. Een vrolijke af sluiting van een leuke middag, maar gezien de stroom mensen die zich daarna richting kroeg begaf, bij lange na niet het einde van de dag. ebuurt. Achtertune, Verloren- Toeristen die al met bevreem- kennis namen van deze waardige namen, laat staan dat ^ten waar de straten zich be- |in, hoefden zich vrijdagmiddag „s het straattheater van Ooster- Piesent geen zorgen te maken. voor voetje werden ze door óuwe straatjes meegevoerd in menigte van honderden nieuws te, waaruit geen ontsnappen ■lijk was. ussahteit bracht niet alleen ge heid. Op lokaties die slecht op hoeveelheden mensen zijn bere- klonk hier en daar gemor van en die met geen mogelijkheid het theater konden aan- ,wer. Vooral tijdens het optre- Kerkstraat aan het einde fe middag was er geen doorko- weer aan. Kleine kinderen die schouders van hun vader wa- thesen, werden er met de vaart weer af gebruld door en wier uitzicht hierdoor werd rnerd. Ook de fotografen en vi ms die in het dorp actief wa- hutten nogal eens op onbegrip eer ze zich een weg door de probeerden te banen om hun pimheden te verrichten. Toch sprake van een grote ver- mmheid jegens elkaar. Toe- ivers die niet erg aan het •wen" toekwamen, konden »k prima vermaken door alleen men naar het gebodene. is niet direct bij het begin van uterreeks om 13.00 uur al zo De acteurs in de Schoolstraat Westraat wisten zich bekeken ■en llinke handvol mensen die hierdoor wel alle gelegenheid had om een oordeel te vellen. Bij laatstge noemde straat bestond nogal wat verschil van mening over de kwaliteit. Opvallend was dat niet werd gezon gen, terwijl het thema toch Holland se liedjes" was. De straat, spelend het overwinnmgsmaal'Ina de victo rie op de Friezen), kreeg wel de la chers op haar hand toen een gillend varken werd weggevoerd dat zich nog geen minuut later aan een spit boven een vuur wist. „Dat zal toch hetzelfde varken niet wezen", was het ongelovige commentaar van en kele omstanders. „De kermisgangers" brachten al mar cherend door de Mulderstraat de stemming er goed in met een pot pourri van bekende liedjes. Ook de maffe kleding van de al even vrolijke acteurs stuitte bij de langzaam talrij ker wordende toeschouwers op vee! enthousiasme. Onbetwist hoogtepunt van het festi val was het optreden van de bewo ners van de Kotterstraat, de Slotskolk en een deel van de Peperstraat, alias „de fijne buurt". „De beste buurt van Oosterend, want er wonen alleen maar echte Texelaars", wist één van hen. Of dat waar is, doet weinigter zake, maar feit is dat vrijwel iedere bewoner zijn medewerking verleende. Onderwerp van het „speulen" op het schoolplein van de School met de Bijbel waren de verschillende be roepsgroepen van de buurt zelf, die een oude meester in hadden gehuurd om zich te laten portretteren in een Nachtwacht-achtig schilderij. De schilder was een nors figuur die tij dens zijn werk flink aan Bacchus of ferde en over iedere bewoner snel zijn mening klaar had. Telkens wan neer de artiest een groep op zijn „doek" had vastgelegd, zong de rest van de buurt een toepasselijk lied over de geportretteerden. Over de plaatselijke garagehouders: „Eén Ren tenaar die renteniertde ander doet dat nietZe werken veelal bij elkaar/ Opschieten doen ze niet De acteurs hadden veel bekijks, maar wegens de breedte van het schoolplein waande iedereen zich op de eretribune. Erg aardig was ook het „Ja zuster, nee zuster"-optreden van de Koete- buurt, maar door het oprukkende pu bliek zullen weinigen veel van de muziek en zang hebben meegekre gen. De „Bosch-street-singers" van de Achtertune hadden dit probleem vooraf ondervangen en zongen hun aanstekelijke liedjes over bewoners van de eigen straat op een hoge wa gen. Door de verschillende song teksten op een nog hoger opgestelde draaibare rol te tonen, had iedere toeschouwer de gelegenheid uit volle borst mee te brullen. Vanaf dat moment liep de menigte compleet vast in de nauwe straatjes. De gelukkigen die zich nog een aar dig plaatsje wisten te veroveren ke ken merkwaardig op bij „De huiskamer" in de Peperstraat. „We hebben nog niks", had een be woonster van deze straat een uur eerder nog geroepen. „Ik hoop maar dat het straks regent, dan hoeven we niet." Helaas werd het weer steeds beter, zodat de straat maar tot „stil" spel besloot. Hier zat iemand de krant te lezen, daar speelden twee mensen een partijtje dammen en weer ergens anders poogden enkele familieleden fanatiek de sjoelschijven in de goede vakjes te krijgen. De schilder is klaer met zijn werk Alle beroepsgroepen ven de Kotterstraat. de Slotskolk en een deel van de Peperstraat zijn vastgelegd op het doek Enkele tientallen Texelaars waagden de sprong In het diepe. de springers. „Maar nou is hij de klos. Hij kan maandag aan de bak!" Langer door Bungy-jump-medewerkster Alida was tevreden over de deelname tijdens Oosterend Present. „Boven verwach ting ja, we hebben zelfs de kraan een uurtje langer gehuurd dan aanvanke lijk gepland." De bungy-jumpers gaan evenementen af in heel Europa. „Soms moeten we echt leuren om mensen zover te krijgen. Maar als er een paar liefhebbers zijn, wil de rest er vaak niet voor onder doen." die achterin de reeks voorstellingen van het straattheater lagen, hadden een enorm 'e Achtertune was dit meer dan terecht. Aan de kleinste details werd gedacht. ■man sterke Texelse scou- <oep is na een tiendaags ije vorige week veilig te- eerd uit Denemarken. Hoe- Ie in een tentenkamp (jvende groep regelmatig geteisterd door het slechte op Jutland - één van de er- totten in de begeleiding zei iog nooit zoveel regen te gehad - bleef de sfeer igen zeggen uitstekend, i'd dan ook genoeg georga- 'd om de zinnen te verzet- langrijkste activiteit - de idige mens vraagt steeds «it - was het etenkoken op ilfgebouwd houtvuur. Op- d genoeg deden de weer- i hun dagelijkse concessie etenstijd, zodat dit ritueel kon geschieden, 's Avonds iedere dag een kampvuur Imatig werden met de chauffeur Jan J. Kager les georganiseerd naar ver schillende steden in de buurt. Vooral de havenstad Arhus en het beroem de Legotand vielen daarbij zeer in de smaak. Een succes was ook de tweedaagse Hike, waarbij werd over nacht op een hooizolder. De oudste jeugd hield zich hier van afzijdig en zakte in kano's een rivier af. Deze groep sliep 's nachts onder een klein zeiltje. „Lekker primitief, net als het kampeerterrein", aldus een van de organisatoren. „Eigenlijk ideaal voor scouts. De tafels en de keukens wa ren ook eigenhandig gemaakt." De kaartenactie, ten bate van de clubkas, wordt een succes genoemd. Ruim zestig mensen hadden de scouts opdracht gegeven uit hun naam vanuit Denemarken een an sicht te sturen naar familie en vrienden. Ouders en belangstellenden krijgen nog een uitgebreide impressie van de succesvolle trip tijdens een dia- avond, die waarschijnlijk half sep tember wordt georganiseerd. Lijkbleek werden sommigen van het elastiek gekoppeld. Anderen waren zo opgetogen over de ervaring dat ze zich voor een tweede sprong aan meldden. Bungy-jumpen, een rage, die bezoekers van Oosterend Present zaterdag geboeid aan de tribune kluisterde. „Een bijzondere ervaring. Nee, ik hoef niet nog een keer." Toch wat wit om de neus werd Marloes van der Vis van het elastiek ontdaan. Als één van de organisatoren van Oosterend Present waagde zij de eerste bungy jump, onder groot enthousiasme van vele toeschouwers. „Je krijgt ƒ150,- als je niet springt", riep Ger de Jong benauwd tegen zijn dochter Petra, die zich door twee on verstoorbare Denen in een tuigje liet hijsen. Dochterlief bleek onvermurw baar en zweefde even later sierlijk tussen hemel en aarde, soepel opge vangen door het elastiek, dat een on zachte aanraking met de aardbodem ruimschoots voorkwam. Ze gilde niet eens. „Ik krijg al knikkende knieën als ik er een ander af zie springen, laat staan dat ik zelf zou gaan", rilde een andere toeschouwer. Niet gevaarlijk Hoe spektaculair het bungy-jumpen er ook uit ziet, het is nagenoeg van ieder gevaar ontbloot. De veiligheid seisen waaraan de drie Deense initia tiefnemers en hun Nederlandse vriendin zich strikt houden zijn enorm. Het grote opblaaskussen dat voor de vorm onder de grote tele- kraan is gelegd, ligt er zuiver voor de sponsor (een kauwgomproducentl, onthult één van de blonde Vikingen. Het elastiek wordt na 100 sprongen vervangen. Alle verbindingen zijn ge zekerd. De jumpers hebben een spe ciaal tuigje aan, waarmee ze tijdens het naar boven hijsen van het bakje met springplank zitten vastgeketend, om voortijdig uitstappen te voorko men. Bovendien zit het elastiek be halve aan de enkels tevens aan dat tuigje bevestigd, zodat bij calamitei ten nog geen ongelukken gebeuren. Veel animo Om het publiek warm te maken, deed één van de Denen zaterdag twee proefsprongen. De telekraan van Mosk uit Den Helder verhief zich 70 meter boven het feestterrein en was daardoor tot ver in de omtrek goed te zien. Een „opwarmronde" was nauwelijks nodig; Texelaars en toeristen verdron gen zich om zich aan te melden voor een dodensprong, „Mijn vriendin zei dat ik dat niet zou durven, maar ik zal bewijzen dat het wel zo is", aldus een gegadigde. Parachutist Piet Knol wilde wel eens ervaren wat het ver schil is met uit een vliegtuig stappen. Professioneel deed hij de salto na die de Deense stuntman in zijn oe fensprong aan het publiek de monstreerde. Enkele kottervissers wilden niet voor elkaar onderdoen en meldden zich vol bier en bravoure aan. Eenmaal in het tuigje gegespt met de blik op het bakje met springplank in de hemel, luwde het enthousiasme enigszins. „Hij is door de week zelfs niet in de mast te krijgen voor schilderwerk, zo'n hoogtevrees heeft hij", werd langs de zijlijn gegrapt over één van En daar hang je dan....

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5