I Een duidelijke melding het belangrijkste" Ingsteken trekt ook in [udeschild veel publiek IQ I5:4Ë Sport nbulancechauffeurs en -verpleegkundigen: ■w 4 Wat ik zeggen wou usI/ai TEXELSE 7 COURANT reel Boertien wint m crossloop Vluchtbaanregistraties militaire straaljagers Leren ontspannen door cursussen Ingrid van Lubek wint op Vlieland ZDH - Texelse Boys Verbijstering bij „10 voor Texel" Bezoekuren Gemini PAG 10 AUGUSTUS 1993 zes uur was het nog uitgestor- de straat, een uur later zag Ljrt van het volk. Waar ieder- flndaan komt weet ik niet, het lijkt wel of iedereen het leken wil zien/' verbazing of valse bescheiden de organisatie van het Texels voenschap ringsteken moest ■ondag in Oudeschild constate- nie Jt ,je sport uitermate populair jjjl Texelaars en toeristen. een aangenaam zonnetje za- toeschouwers achttien aan- mgen een spannende strijd L oe winnaars die uiteindelijk odium beklommen waren voor uwe kijkers geen onbekenden, werden (wederom) Dick en Smit, maar misschien nog wel was het succes van Rein en Eelman. Dit stel werd niet al- Iweede, maar behaalde met en wagen bovendien de extra voor het schoonste geheel. werd op het ZDH-terrein in oorn de 4e crossloop gehou- een serie van 6. Er versche- 3 deelnemers aan de start. Bij nnen op de 8 km. was Marcel en duidelijk de sterkste. In de drie lopen legde hij beslag op jjwel zekere eerste plaats in ïdklassement van de 4 km. Nu j, als de lengte van zijn vakan- toelaat, ook het klassement 8 km. nog kunnen gaan win- veteranen lijkt Toon Moelands eindoverwinning af te steve- laar in de andere klassementen gveel open. Vrijdag start om uur de voorlaatste crossloop ZDH-terrein aan de Witteweg. annen: 1 Marcel Boertien 28.19; Loemans 31.28; 3. Ralph Grabowski rouwen 1. Mirjam Arkenbout 39.37; Benstra 39.52; 3. Carla Roeper eteranen: 1. Toon Moelands 30.25; Vergouw 31.11; 3. Leon Vervoort annen: 1. Coen Schoonheden 1519, Bakker 15.22; 3. Manuel Mueller touwen. 1 Marja Huiskamp 20.29; m Sambeek 21.54; 3. Marianne 24.45. ugd t/m 14 jaar: 1 Arjan Leenstra Jan-Harmen Meijerink 17.17; 3. Eric 732. iniloop t/m 10 jaar: 1. Ronald Werk- 8,1. Jaap Witte 3.13, 3. Martin van „Harmonieus en veel enthousiasme uitstralend", aldus de lovende woor den van de jury. Derde werden Wil lem en Jopie Bakker. Donderdag wordt vanaf 19.00 uur in De Cocksdorp de een na laatste wedstrijd van dit jaar verreden. Het parcours leidt langs de Pioosterstraat, de Langeveldstraat en de Klimpstraat, waarna wordt gestoken in de Kik- kertstraat Deelnemers dienen zich verzamelen op het Keidelplein. De or ganisatie verzoekt automobilisten vriendelijk het parcours vrij te houden. Een ,,Flycatcher"-radarsysteem van de Koninklijke luchtmacht voert deze week vliegbaanregistraties uit vanaf Texel. De eenheid bestaat uit vier voertuigen en bijbehorende radar- en computerapparatuur. Dit meldt het ministerie van defensie. De Flycatcher is opgesteld op de dijk bij De Cocksdorp. Tijdens de vlieg baanregistratie worden de vluchtge- gevens vastgelegd van militaire straalvliegtuigen die trainingsvluchten uitvoeren op het schietterrein van de Vliehors. De registratie is vooral ge richt op de vliegbewegingen binnen de eenmijlszone rond Texel. Volgens de luchtmacht gaat het om registraties die regelmatig worden uitgevoerd in gebieden waar veelvul dig militaire oefenvluchten plaatsvin den. Op Texel werd dit eerder gedaan in 1989 en 1991. Over ontspanning van lichaam en geest en bewustwording van de ademhaling de cursus „Adem en Ontspanning" die in september start. De technieken zijn aangepast aan de westerse manier van denken en een combinatie van yoga, autogene trai ning en kum ney-ontspanning. De zelfde maand starten cursussen over bewustwording van spanningen en energieblokkades (Reichiaans li- chaamswerk Chakra's in beweging). Bij genoeg belangstelling start tevens een cursus „intuïtieve massage", waarin verschillende massagetechnie ken aan de orde komen, maar waar bij elkaar aanraken voorop staat. Meer informatie bij Ratnam Dros, tel. 14013, bij voorkeur tussen 18.00 en 20.00 uur. rietenrol waar. Nadat ze als derde uit de Waddenzee was gekomen, pakte ze halverwege de 40 km fietsen re soluut de leiding. „Ik dacht: doorbeu ken en zoveel mogelijk afstand nemen. Want na mijn knieblessure wist ik niet of het lopen goed zou gaan", aldus de winnares. De ver wachte terugslag bleef echter uit en pijnloos lopend wist de 22-jarige stu dente haar voorsprong zelfs nog te vergroten. Haar gevaarlijkste concur rente, de Duitse Straus, zakte nog te rug naar de derde plaats. Na 2 uur 15 minuten en 46 seconden kwam Van Lubek over de finish. „Een hele opluchting dat ik geen last meer heb van mijn knie. Ik ben nog niet in een optimale conditie, het lopen kan ze ker sneller." Voor het Nederlands kampioenschap in Ammerstol heeft ze nog bijna drie weken tijd om in topvorm te komen. Ruim vier minuten voor de winnende dame gingen Guido Banda en Rien Brouwer op herhaling. Net als tijdens het Texels kampioenschap was het onderlinge verschil bloedstollend klein. Ditmaal bleef Banda in een spannende finale Brouwer slechts drie seconden voor (2.11.02). Norbert Eelman, die na het zwemmen nog als eerste Texelaar aan land kwam, moest vooral tijdens het lopen veel terrein prijsgeven. Winnaar John Aal- bers uit Nijmegen toonde aan dat de wedstrijd, ondanks een lastige stro- Bieed lachend bereikt Ingrid van Lubek als eerste dame de finish van de sfeervolle Vlieland-triathlon Dertien Texelse sporters namen zon dag deel aan de kwart-triathlon op Vlieland. Onder hen de latere winna res bij de dames: Ingrid van Lubek, die met vier minuten voorsprong overtuigend zegevierde. Colinda Brouwer en Natascha van der Vis kwamen prima voor de dag als tweede en derde bij de dames recreanten. Texels herenkampioen Guido Banda besliste weer een se- condenstrijd met rivaal Rien Brouwer in zijn voordeel. Het „kwartje Vlieland" wordt door de triatleten als een gezellig evene ment ervaren. De passage van de on geveer 700 meter lange dorpsstraat in Oost-Vlieland vormt daarbij het hoogtepunt. Tijdens het fietsonder deel gaan de deelnemers daar twee maal door een haag van toeschouw ers en tijdens het afsluitende loopon derdeel leidt de route naar de finish weer door deze straat. Ook bij de Texelaars staat deze kwart-triathlon hoog aangeschreven, getuige het aantal deelnemers en supporters dat met een extra afvaart door Sil Boon naar het buureiland werd overgebracht. Bij de dames maakte Ingrid van Lu bek, vorig jaar al winnares, haar favo- iFoto Bep van der Meer ming voor de haven, snel kon worden voltooid. Hij liet 1.54.08 klokken. Met uitstekende tijden scoorden Tony van der Vis en Ronno Honingh (die op Texel zijn eerste kwart-triathlon deed) hoog in de categorie recreanten. Ook Ed Zegers bracht het er goed vanaf, maar Simon Appel kreeg te kampen met materiaalpech. Bij de recreanten leek Natascha van der Vis als beste Texelse te eindigen, maar tijdens het lopen moest ze de eer aan haar zuster Colinda laten. Die had haar race beter ingedeeld en haalde op het slotnummer vele deel nemers in. Met 2.17.56 finishte ze slechts 2.10 minuten later dan Ingrid van Lubek. Mariska Koenders kwam tot 2.23.56, en was daarmee weinig langzamer dan Werner van der Meer, die overweegt in september deel te nemen aan de Holland Triathlon in Al- mere. Remco Nagtegaal noteerde de langzaamste tijd van de Texelse deel nemers. In de aanloop naar de competitie spelen ZDH en de Texelse Boys zater dag een oefenwedstrijd op het ZDH- veld in Den Hoorn. Aanvang: 19.00 uur. «■■■nk-lijMw-id van tir ,1>iu- Oh, neen overdrijven is ook een vak, hooguit verbazing. Dit college, of zijn het toch de marionetten van een stelletje ambtenaren, scoort absoluut niet hoog. Je weet nooit wat je gelo ven moet. De ene week komt de heer Barendregt met een nieuw plan inzake „de toren", de andere week blijkt het plan tweede keus te zijn en is alles weer zoals het was. 23 juli lees ik in de Texelse Courant dat alle architecten en aannemers van de gemeente een brief krijgen waarin ze worden gewaarschuwd niet te snel naar een artikel 19 proce dure te grijpen. 6 augustus lees ik in dezelfde krant, dat b w van plan zijn met toepassing van artikel 19 medewerking te verlenen aan het bouwplan van Momberg Project voor het plaatsen van winkels/horeca/ dienstwoningen aan de Nikadel te De Koog. Wat heeft die Momberg nou vóór op bijvoorbeeld Sil Boon, zo vraag ik mij af. Speelt geld een rol? Ik weet het niet. De één wordt be handeld als sinterklaas en bij de an der wordt een broodnodig bouw werkje met veel bombarie afgebro ken. Oké, Sil Boon heeft geen bouw vergunning, maar Momberg toch eigenlijk ook niet echt? Dit college voelt de Texelse proble matiek absoluut niet aan. Enfin, één stopt ermee, één gaat er weg, mis schien is er nog hoop. Het college werkt niet mee aan golfbaan Koger- veld, zo lees ik in de TC van 6 au gustus. Initiatiefnemers en verkoper van de grond kunnen tot overeen stemming komen, maar dat mag niet van onze bestuurders. Texel kan na melijk geen landbouwgrond missen, ook geen bollengrond. Moet je over een paar jaar eens kijken, gezien de ontwikkelingen in de landbouw, is er dan waarschijnlijk grond genoeg te koop. Neen, zegt het college, neem liever een stuk natuurterrein in de noordkop van Texel, of schoffel het halve Krimbos om, want die grond van Koornprojectontwikkelaar?? Je weet het niet met ze. Menno Stam, Den Burg. Verloting. Uitslag verloting rom- meltjesmarkt Den Hoorn: 139, 157, 184, 203, 219, 322, 326, 328, 518, 520 en 565. Prijzen af te halen bij Ferry Zwanenburg, tel 19272 of don derdag bij Ons Huis. EflKV v-- rPflttonee/. als elke seconde telt. V.l.n.r.: Riny Roeper. Paul Smidt. Hankie Koorn en Albert Winter IFoto March Hoi/nen) "i veronderstellen nog té vaak dat de Texelse Ambulance- Minder snel een ziekenhuis bereikt dan elders in het land. Mr mij iets zou overkomen", zegt ambulance-chauffeur "inter ,,toch maar liever op Texel dan ergens in de Wie- teer. Er zijn tal van plaatsen in Nederland waar het aan- 'neer tijd kost dan hier." Een gesprek met mensen die pen waarbij elke seconde telt. jnderdjl jrs vel judenJ fnwerking tussen de ambu- |[)f en Teso is uitstekend. In vaart de boot dag en nacht in recordtijd naar Den Helder. Daarnaast staan de mariniers en het Marine Beveilings Korps op de Mok altijd klaar om in noodgevallen hun diensten aan te bieden. Een vei lig gevoel en zo ervaren de meeste Texelaars dat ook. Particulier De Texelse ambulancedienst is in par ticuliere handen van Taxibedrijf Toon Smidt aan de Wilhelminalaan. De twee Texelse ambulances worden bemand door drie vaste chauffeurs: Paul Smidt, Ben Jas en Albert Win ter. Nico Ruys is invaller. De verpleegkundige bezetting bestaat uit Riny Roeper, Hanky Koorn, Trijn Troost en Henny Festen. Ze draaien 14 dagen 24 uur per dag dienst, in clusief de weekenden. Daarna 7 da gen vrij. Gewapend met een pieper gaat men dag en nacht door het leven. Bij alles wat ze doen na de dagdienst, hou den ze permanent rekening met het feit dat ze la minute moeten kun nen uitrukken. Alle dagen van het jaar en 24 uur per dag staat de Ambulancedienst Texel bij spoedmeldingen binnen een kwartier klaar om Texelaars en toe risten naar de overkant te vervoeren. Het 06-11 alarmeringsnummer werkt goed. Belangrijkste is wel dat de mensen een duidelijke melding geven. „Een heldere plaatsomschrijving waar we naar toe moeten scheelt veel tijd", aldus de chauffeurs. De paniek situatie waarin mensen verkeren draagt er toe bij dat er nog wel eens een verwarde melding binnenkomt. Met klem benadrukken de hulpverle ners het belang van een juiste han delwijze in dergelijke gevallen. Getuigen van een ongeval moeten er niet blindelings van uit gaan dat iemand anders alarm slaat. „Beter een dubbele melding dan géén mel ding!" Het is een hardnekkig misverstand dat alleen een arts een ambulance mag bellen. „De meeste mensen hebben gezond verstand genoeg om met bij ieder wissewasje alarm te slaan", zegt verpleegkundige Hanky Koorn. „Een reanimatie vraagt spoed en zo zijn er talloze situaties denk baar waarbij elke seconde winst telt." Mentaliteit „Voorheen overkwam het ons nog wel eens dat er onderweg plotseling een weg was afgezet, zonder dat wij daarvan op de hoogte waren. Na veel heen en weer gepraat met de aanne mers en de gemeente zijn deze pro blemen nu opgelost en worden we correct op de hoogte gehouden", ver telt Albert Winter al die acht jaar op de ambulance rijdt. De grootste pro blematiek de laatste jaren schuilt in de dorpen waar in het hoogseizoen duizenden mensen zich verpozen in de smalle straatjes. Het is niet eenvoudig om op de druk ke marktdagen in de dorpskernen snel ter plaatse te zijn. De terrassen worden breder en de talloze kramen laten niet veel ruimte over voor de ambulance, om over de brandweer maar te zwijgen. „De knotten wol blijven aan je spiegels hangen", zegt Albert Winter met humor. Er is ener zijds wel begrip onder de chauffeurs voor de gezellige markten maar aan de andere kant wijst hij er op dat bij een noodsituatie ook diegenen die hun handel slijten graag snel gehol pen willen worden. „Het grootste obstakel vormen de mensen die domweg niet aan de kant gaan. Door sensatiezucht gedre ven rukt men juist op om te zien wat er loos is. Anderen daarentegen zijn zo onverschillig dat het kennelijk niet tot hen doordringt dat een mede mens in nood is. Het zwaailicht en de sirene maakt geen indruk op de menigte." Een landelijke mentaliteits verandering waar de mensen van de ambulance-met name in het hoogseizoen-steeds vaker mee ge confronteerd worden. „Als je er niks te zoeken hebt, moet je zorgen dat je de hulpverleners niet voor de voeten loopt", vindt Winter „Gelukkig is er daarnaast de grote categorie mensen die klaarstaat om daadwerkelijk hulp te verlenen. Laten we dat vooral niet vergeten." SOSA De samenwerking tussen de ver pleegkundigen en de chauffeurs is van levensbelang. De verpleegkundi ge draagt de eindverantwoording voor de patiënt, maar de chauffeur moet bij een reanimatie actief mee helpen. Een ambulancechauffeur heeft een EHBO diploma en uiteraard een rijbe wijs. Tot voor kort diende hij de rest in de praktijk te leren. Sinds een jaar of 5 is er nu de Stichting Opleidin gen Scholing Ambulance vervoer (SOSA). Vanuit het AMC in Amster dam worden tweejarige opleidingen gegeven. Deze bestaan uit een as sisterend gedeelte en een ver- voerstechnisch gedeelte. Paul Smidt rondde onlangs deze studie af en Al- bert Winter is er mee bezig. Voor de verpleegkundigen zijn er via de SOSA ook aanvullende cursussen. „Je moet allround zijn", vertelt Riny Roeper. „In ziekenhuizen ben je vaak zo gespecialiseerd bezig. Je moet moeiteloos infusen kunnen aanslui ten, kraamvrouwen bijstaan, reanime ren, met de monitor kunnen omgaan en wat het belangrijkste is: razends nel zelfstandig beslissingen nemen. Eigelijk is het een heel creatief be roep", lacht Hanky Koorn. Improvisa tietalent is een belangrijke eigenschap op een ambulance, want elke situatie is weer anders. De vier vrouwlijke verpleegkundigen vormen een uitzondering op het lan delijke beeld. „De ambulance is nog steeds een mannenwereld", zegt Hanky. „Het is fysiek een zwaar be roep. Wanneer we extra mankracht nodig hebben, bellen we gewoon bij de Texelaars aan en nooit te ver geefs." Het is redelijk te doen, met de twee ambulances, vinden de chauffeurs en verpleegkundigen. Hoewel er in het steeds breder wordende seizoen wel eens wonderlijke regelingen onstaan. Het komt regelmatig voor dat beide ambulances voor langere tijd aan de overkant zijn. Een patiënt wordt door een arts per ambulance naar huis (Duitsland) gestuurd of mensen moe ten naar Amsterdam of verder wor den vervoerd. In dergelijke gevallen wordt een extra ambulance uit Den Helder ingezet. Op die manier is er altijd een ambulance op het eiland. Maar daardoor ontstaat een kettin greactie. In Den Helder komt men krap te zitten, dus daar verschijnt een ambulance uit Schagen. In Scha- gen laat men er één uit Alkmaar ko men. Dit zijn uitzonderingsgevallen, maar het geeft wel aan dat de twee ambulances op Texel in ieder geval broodnodig zijn. Wil de Leeuw Met ingang van 1 september wijzigen de bezoekuren van het Gemini Zie kenhuis. Dagelijks van 15.30 tot 16.30 uur en 18.30 tot 19.30 uur. De PAAZ-afdeling op werkdagen van 18.30 tot 20.00 uur, op zaterdag, zon- en feestdagen van 13.30 tot 15.00 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. De kinderafdeling van 9.30 tot 13.30 uur en van 14.30 tot 19.00 uur. Op de care-afdeling zijn de tijden van 10.30 tot 11.00 uur, van 13.30 tot 14.00 uur en van 18.30 tot 19.00 uur. Als daartoe noodzaak is, kunnen hiervoor uitzonderingen worden ge maakt.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7