omend voorjaar eerste uizen op het Mieland „Meerdere aannemers moeten kans krijgen" E Dorpscommissie en RK kerk eens over Koger dorpshuis h fëi ouwkavels Verwijdering ondergrondse tanks: 1EXELSE<5" COURANT cari6>^ assingen voor validen Barendrecht: Aanvechten schorsing is onze plicht 1 - v Taxi st(r)and plaats Computer gemeente eerder vervangen Vals briefje van honderd in omloop ,AG 13 AUGUSTUS 1993 jet ernaar uit dat het komend voorjaar kan worden begon- iet de bouw van woningen bij het Mieland in Oudeschild. zullen op het 2,4 ha grote terrein, dat vanaf de Heems straat (tegenover de Gamma bouwmarkt) zal worden ont- it 53 huizen worden gebouwd: 12 „sociale" huurwoningen, ttrekkelijk goedkope koopwoningen en voor de rest duurde- je sectorhuizen. up en uitvoering komen hele- Texelse handen: Louis Uriot irchitect. Martin Visser de mer en een nog aan te wijzen bedrijf wordt belast met en grondwerk. De organisa- coördinatie is in handen van mberg van MO Projekt uit Den jenoemde is onlangs eigenaar len van de grond en heeft het het terrein te bouwen vol- e bepalingen van het bestem- ilan Mieland dat onlangs eldig is geworden, id was oorspronkelijk eigen- in de Doopsgezinde Gemeen- jemeente Texel wilde de grond maar kwam niet tot over- nming, waarop de gemeente eidingen trof voor een ontei geningsprocedure. Inmiddels diende zich aannemer Nieuwenhuizen uit Heemskerk aan, die van plan was op het terrein woningbouw tot stand te brengen. Met hem kwam de Doops gezinde gemeente wel tot over eenstemming en Nieuwenhuizen werd eigenaar. Toen zijn bouwplan nen bij de gemeente geen genade vonden, haakte hij af en zocht een koper voor de grond. Die vond hij: MO Projekt stapte in zijn voetsporen en nam het terrein over voor een ho ger bedrag dan de gemeente had wil len betalen. Volgens Momberg is dat verantwoord omdat zijn particuliere aanpak van dit projekt aanmerkelijk voordeliger uitpakt dan bij uitvoering door de gemeente „Omdat MO- projekt de verliezen in de grondaan koop anderszins kan goedmaken, bij voorbeeld door levering van bouwmaterialen, door uitvoering van werk etc, heeft hij een (te) hoge prijs kunnen betalen", aldus schrijven b en w aan de raadscommissie. (Onlangs is wijziging gekomen in de binding van B. Rab met MO Projekt. Rab heeft zich uit de directie teruggetrok ken, maar is financieel nog wel be trokken bij het Texelse projektontwikkelingsbedrijf). Deal MO Projekt zou nu op eigen houtje en in hoog tempo de bouw tot stand kunnen brengen (wat het meest lu cratief zou zijn) maar is bereid reke ning te houden met gemeentelijke wensen die op algemeen belang zijn gericht. Dit heeft geleid tot een vorm van samenwerking waarover de raadscommissie binnenkort een oor deel zal uitspreken. Belangrijk punt van de ontwerpovereenkomst waarin deze samenwerking wordt geregeld is dat het bouwtempo op het Mieland wordt bepaald door het gemeentelijk volkshuisvestingsbeleid. Dat komt neer op ongeveer vijf woningen per jaar, zodat het tien jaar duurt voordat ieland, ten westen van Oudeschild, wordt binnenkort een begin gemaakt met woningbouw het hele plan is uitgevoerd. Dit lage bouwtempo sluit aan bij de behoefte op lange termijn van de eigen bevolking. Zouden grotere aan tallen huizen tegelijk worden ge bouwd, dan zouden die wel worden verkocht, maar merendeels aan men sen van buiten. Om die reden heeft ook de provincie gevraagd om gefa seerde bouw, vooral bedoeld voor mensen die hun werk hebben in Ou deschild en omgeving. Gemeentelijke prijs Verder staat in de overeenkomst dat MO Projekt ook eigenaar wordt van een klein stuk gemeentelijke grond dat zich binnen het plangebied be vindt (voor f6,50 per m2), dat MO- projekt zorgt voor de infrastructuur, dat de dienst gemeentewerken toe zicht houdt op de uitvoering van het werk en dat de prijs waarvoor de bouwrijpe grond te zijner tijd aan bouwlustigen wordt aangeboden, niet hoger mag zijn dan de prijs die door de gemeente in vergelijkbare situaties wordt gevraagd. Verder zijn de uitgif teregels voor bouwkavels (waarover door de gemeenteraad recentelijk is gediscussieerd) van toepassing. Op deze wijze denkt de gemeente het algemeen belang voldoende te dienen. Voordeel is bovendien dat de niet geringe risico's die de ontwikke ling van dit plan met zich meebrengt, bij de projektontwikkelaar liggen. Mooi wijkje Hoe de huizen in het plan er precies zullen uitzien staat nog met vast en ook prijzen kunnen nog niet worden genoemd. De architect is nog maar net begonnen, maar de eerste gega digden hebben zich al gemeld. Hoe wel projektontwikkelaar en architect tegen enkele details van het door de gemeente gemaakte bestem mingsplan bedenkingen hebben, ver wachten ze dat het Mieland een mooie woonwijk zal worden. Doordat één architect aan het werk is, kan evenwichtigheid in stijl worden gega randeerd. De wijk is vrij ruim opgezet met veel groen en waterpartijen. Centraal loopt een vrij brede laan. Aan zijweggetjes daarvan zijn de blokjes woningen gegroepeerd. Voor een „openluchtmuseum" van de meest uiteenlopende woningtypen stijf naast elkaar, zoals in de Mars bij de Waalderstraat, hoeft niet te wor den gevreesd. Dit najaar zal een pre sentatie worden georganiseerd waar geïnteresseerden alles kunnen verne men over bouwen en wonen op het Mieland. es verder van pagina 1 het verregaande wijzi- rstel van Texels Belang lij de Kroon zou moeten en voor vernietinging, we- eventuele strijdigheid met de Stemming wethouder Tine Krijnen was nking reden om zich niet voorstel van haar fractie Dat bleek doorslagge- «t uiteindelijk kwam het TB- een stem tekort. Naast emden ook fractiegenoot onafhankelijk raadslid Jan Erna Eelman (VVD), Peter iioen Links) en Gelein Jan- voor de TB-motie. Wegens ontbraken Jaap Vlaming nks) en Hans Roeper (PvdA) rand, maar vermoedelijk zou «rstel met hun aanwezig- igoed zijn verworpen, is stemden alle raadsleden collegevoorstel. Bezwaren Eelman (puntentelling vergt ministratie) en Kees Hin :iTR0 ■ekendob» el van het zg. inspraakplat- ler validen zal de gemeente kleine verbeteringen uit- vegen, straten en paden lenbaar te maken. De tota- tijn f11.000.-. het parkeerterrein tegen- 1 Heijn aan de Wilhelmina- "den afgevlakt. Tegenover an de Muyweg zal de kn verhard. De invalidenlift klhuis wordt verbeterd. ')llem van Beierenstraat "Pels en afvlakkingen wor- "P'd. Het trottoir bij de ^'In-Noordwester wordt la- *tpad van de Lange- 'ossen Klimpstraat en o wordt hersteld. Op de «laan-Keesomlaan wordt gevlakt. Op de algemene J* in Den Burg zal een ™or een tegelpad worden rangs de weg bij Jan (P"it een uitstapstrook. Pvan de Noordwester ver- E' Paaltjes en zal een af- "den uitgevoerd. Het "de Elemert zal op de "orden aangesloten en >°dssingel zullen paaltjes 'Iderd. (systeem tast privacy woningzoeken den aan) bleken van ondergeschikte betekenis. De voordelen van het pun tensysteem telden voor hen zwaar der. Op verzoek van Jan van Asselt zullen b en w nagaan hoe kavels van boerderijen in het systeem worden verwerkt. Rustzoekers Een ander aspect van het plan was de grens voor vrije vestiging. Tot nog toe kunnen „rustzoekers" van de overkant probleemloos een woning op Texel laten bouwen, mits deze duurder is dan 7172.000,- B en w stelden voor de grens op te trekken naar f 250 000,Dat is bijna een ton hoger dan elders in het land gebrui kelijk is. De nieuwe Huisvestingswet spreekt zelfs van maximaal f152.000,-. Het college verdedigde zich door te wijzen op de hoge marktprijzen op Texel. Om enig effect te kunnen sorteren, is een hogere on dergrens daarom noodzakelijk. Dinsdagavond bleek dat de gemeen teraad nog een stap verder wilde gaan. De raad wil de grens voor „pensioen-migranten" en andere niet- ingezetenen die graag op Texel zou den willen wonen, op 7300.000,- stellen. Weliswaar is de Huisvesti gingswet, die de Woonruimtewet ver vangt, afgelopen maand van kracht geworden, maar tot 1 juli 1994 geldt een overgangsperiode. De raad denkt van deze speling gebruik te kunnen maken. Regionaal Wethouder Barendregt ging schoor voetend akkoord met de verhoging. Hij vroeg zich af of dit bedrag te ver dedigen valt bij Gedeputeerde Staten. Probleem is namelijk dat de vrije- vestigingsgrens regionaal moet wor den vastgesteld. Texel is zo ongeveer de enige gemeente in de provincie met een vestigingsoverschot (er ko men meer mensen op het eiland wo nen dan er vertrekken). Andere gemeenten, zoals Den Helder, kam pen zelfs met een groot vertrekover- schot, en willen daarom liever in het geheel geen ondergrens. Barendregt stelde voor om eerst overeenstem ming zien te bereiken met de andere gemeenten van het gewest Kop van Noordholland, om zo bij GS een bete re kans van slagen te hebben. Raadslid Fteter Bakker (Groen Links) opperde om eventueel gezamenlijk actie te ondernemen met andere kustgemeenten en regio's waar het aantrekkelijk wonen is. Drie ton leek hem niet te hoog. „Op Texel is 2,5 ton nog een gangbare categorie. Hoe valt het anders te verklaren dat een nieuwbouwproject als het Mieland bij Oudeschild interessant is voor projec tontwikkelaars?" Waarom krijgen slechts twee bedrij ven de gelegenheid om oude olie tanks uit gemeentegrond te verwijderen? Volgens diverse raadsleden hebben meer Texelse aannemers grote interesse, maar zijn zij door de gemeente niet uitgeno digd om een offerte uit te brengen. Wethouder Dirk Terpstra antwoordde dat hij zich aan het afgesproken be leid heeft gehouden, maar beloofde aanstaande donderdag, tijdens een commissievergadering, op de kwestie terug te komen. Wegens het risico van verontreiniging wil de overheid alle oude tanks uit de Nederlandse bodem weren. In de ja ren tachtig dacht men de olierestan- ten nog te lijf te kunnen gaan met het storten van „Eco-perl"-korrels. Dat hielp echter niet genoeg, zodat er bij lekkage toch bodemvervuiling ontstond. Ook op Texel deed de gemeente een oproep om de tanks te verwijderen. Diverse particulieren en bedrijven vol deden daar inmiddels aan. Nu is de gemeente zelf aan de beurt met 19 tanks die niet meer worden gebruikt, onder meer bij scholen. Een karwei waarvoor totaal f50.000,- is geraamd (exclusief BTW). De gemeenteraad moest hierover dinsdagavond een besluit nemen. De raadsleden Eelman-van der Kooi, Poster, Van As selt en Hin sputterden tegen, omdat zij uit aannemerskringen bezwaren hadden vernomen. „Het is onze plicht tegenover de ini tiatiefnemers van de hoteltoren de schorsing van de bouw door de Raad van State aan te vechten", verdedigde wethouder Barendregt (ruimtelijke ordening) het verzoek tot de Kroon op de beslissing terug te komen. „We wilden tenslotte alle maal deze toren. Als de voorzitter er niet op ingaat, leggen we ons daar bij neer en richten we ons op een haalbaar plan." Hij antwoordde op vragen van Jan van Asselt (onafhan kelijk) die vond dat b en w een on geloofwaardig beleid voeren. „De Texelaars begrijpen er niets meer van." ,,'t Gonst van de geruchten op het eiland", aldus stak Gerbrand Poster (Texels Belang) dinsdagavond tijdens de raadsvergadering de lont in het kruitvat. Volgens hem is er sprake van irritatie over het feit dat slechts twee aannemers waren uitgenodigd. Voorts heerst verwarring, omdat niet duidelijk is of de aannemers over een milieu-certificaat moeten beschikken. Wethouder Terpstra: twee aannemers genoeg.. Ook Kees Hin (CDA) toonde zich on gerust over de wijze van aanbeste ding en volgens onafhankelijk raadslid Jan van Asselt „staan verschillende Texelse aannemers te springen". Bo vendien vond hij het bedrag aan de forse kant. Het felst was de opstelling van Erna Eelman-van der Kooi (VVD). Zij wilde de beantwoording door de wethouder liever niet uitstellen, omdat de datum 1 september snel nadert. Inwoners zijn vanaf die dag verplicht om bij de gemeente te melden dat ze een on dergrondse brandstoftank hebben. Nota Wethouder Terpstra verdedigde zich door te wijzen op de nota aankoop beleid, waaraan de gemeente zich heeft gehouden. „We hoefden niet meer dan twee bedrijven te vragen. We hebben aannemers nodig die aan de eisen voldoen, want dat geeft een waarborg voor de toekomst. Inder daad is het een fors bedrag, maar het is ook een forse klus." Terpstra ESÖË-HOE! ¥wAS DE BflWIEföTB?, MRRR NU MAG IK OP DULLIE VOCóEH GOAN yjLUE NIETTE VER HET ZOND IN. MET DIE BUTQ-'Qfó HET MOCHT DUS NIET HEER IN DE DORP&STROfTT TOEN ZEGT HO KOM OP HET 5TRAND, j TTQRTS 2PTÜ f -*•>' K vvV\ v,v>\>.n£^n\\ uan De dorpscommissie van De Koog en het bestuur van de Parochie Texel van de RK Kerk hebben het gemeen tebestuur een zogenaamde intentie verklaring gestuurd, waarin zij melden een deel van het terrein ach ter de kerk beschikbaar te stellen voor de stichting van een dorpshuis. Om beide besturen de gelegenheid te bieden de plannen nader uit te werken» is b w bereid f20.000,- aan voorbereidingskrediet te ver schaffen. Volgens de voorlopige plannen zal een deel van de kerk. De Hof ge naamd, geschikt worden gemaakt voor gezamenlijk gebruik. De Hof, dat hierbij eigen dom blijft van de paro chie, zal volgens contract minstens 25 jaar deze bestemming krijgen. Vooropgesteld wordt wel dat het dorpshuis geen „verstorend element" mag vormen bij het gebruik van de kerk. Daarnaast zal een deel van de grond bestemd zijn voor nieuwbouw. De grond wordt hierbij in eigendom over gedragen of in erfpacht gegeven aan de dorpscommissie. De kosten voor de nieuwbouw en de aanpassingen aan De Hof komen voor rekening van de dorpscommissie. Voor het beheer zal een speciale stichting worden ge vormd, waarin zowel het bestuur van de RK-parochie als de dorpscommis sie participeren. Gestreefd wordt naar een dorpshuis dat geschikt is voor sportactiviteiten (inclusief schoolsport), toneeluitvoe ringen, vergaderingen en activiteiten voor bejaarden. Uit een door de dorpscommissie verzorgd rapport uit 1990 bleek dat de animo voor cultu reel en sportief gebruik goed is. De gemeente is enthousiast over de plannen, maar wil dat ook de moge lijkheden voor huisvesting van de peuterspeelzaal, de medische post en een postkantoor worden onderzocht. Bovendien wijst zij erop dat de ge meentelijke bijdrage aan de bouw van het dorpshuis is gebonden aan een maximum. De gemeente gaat er daarom vanuit dat de dorpsgemeen schap van De Koog een aanzienlijke bijdrage zal leveren. Eerder stelde de gemeenteraad een totaalkrediet van f500.000,- vast. Aan het voorschot van f20.000,- ver bindt het college als voorwaarde, dat vóór 1 augustus volgend jaar de defi nitieve plannen worden gepresen teerd. De plannen worden .dinsdag aan de orde gesteld in een vergade ring vah cfë raadscommissie" voor het welzijnsbeleid. voelde er niet veel voor om er vol gende week op terug te komen, maar legde zich daar op advies van burge meester Schipper bij neer. „Kennelijk heerst bij de bevolking hierover on duidelijkheid. Het is goed om alles nog eens uit te leggen", aldus Schipper. Prijsopgaaf Volgens directeur gemeentewerken Piet Plug is er geen reden tot opwin ding. „Omdat dit een project is dat niet in een bestek is te vangen, hoef den we niet meer dan twee bedrijven uit te nodigen. Dat is een normale gang van zaken. Bij elk niet-openbaar werk kijken we wie we uitnodigen, we hoeven niet alle aannemers te vragen." De twee gegadigden zijn Tatenhove en De Vries v.d.Wiel. Alleen laatst genoemd bedrijf is gecertificeerd om dergelijk werk met milieu-aspecten uit te voeren. Inmiddels hebben bei den prijsopgaaf gedaan; b en w zul len binnenkort de knoop doorhakken. Plug: „In principe heeft het certificaat-bedrijf de voorkeur, tenzij er sprake is van een groot prijsver schil. Dan moet het college uitmaken wat het zwaarst weegt. Overigens wil ik hiermee niet zeggen dat een niet-gecertificeerd bedrijf het werk minder goed kan. Maar als gemeen telijke milieudienst moet je het goede voorbeeld geven." Zijn opmerking over „beunhazen" in een krante-artikel werd hem door raadslid Erna Eelman kwalijk geno men. Plug: „Met beunhazen bedoel ik natuurlijk niet de echte aannemers, maar anderen, die zo'n tank wel effe uit de grond zullen trekken." Erna Eelman-van der Kooi (VVD) felle opstelling De vijf jaar geleden in gebruik geno men mini-computer van de gemeen te krijgt met ingang van 1994 een opvolger. De gemeenteraad nam dit besluit dinsdagavond. De vervanging gebeurt eerder dan gepland, omdat het onderhoudscontract van de hui dige software ten einde loopt en de capaciteit van de huidige computer zijn grenzen nadert. Met de aanschaf is een totale inves tering van ruim een half miljoen gul den gemoeid. Daarnaast komt het jaarlijks onderhoud neer op ongeveer een halve ton. Maar, gerekend over een afschrijvingsperiode van zeven jaar, zijn de jaarlasten van de nieuwe apparatuur beduidend lager dan de huidige kosten. Nu staat de computer voor f155.000,- op de gemeentebe groting, straks wordt dat f99.000,-. Omdat de gemeente dan bovendien beschikt over een computer met meer mogelijkheden, hadden de meeste raadsleden geen moeite met deze investering. „De voordelen we gen ruimschoots op tegen het uitstel len van de aanschaf tot volgend jaar", vatte Erna Eelman (VVD) haar mening samen. Ate Rienstra (CDA) vroeg zich af of zeven jaar niet te lang was, met het oog op de snelle ontwikkelingen in de automatiseringsbranche. Gerbrand Poster daarentegen zei dat de ge meente best wel langer kan wachten met de vervanging van apparatuur. „In het bedrijfsleven vervangen ze ook niet meteen als spullen afge schreven zijn." Burgemeester Ton Schipper probeer de hem op andere gedachten te brengen. Hij benadrukte de lagere jaarlasten die het gevolg zijn. „Aan gezien we met gemeenschapsgeld bezig zijn, móeten we wel met dit voorstel komen." Poster liet zich niet vermurwen; Texels Belang stemde als enige fractie tegen het voorstel. Bij een winkel in Den Burg werd woensdag met een vals briefje van honderd betaald. Het nepgeld werd ontdekt door de bank waar de da gopbrengst naar toe was gebracht. Bij de politie zijn tot dusver geen an dere meldingen omtrent valse bank biljetten binnengekomen.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5