Grom 27wartsJexeU in het hart EN-centrale geschikte jimte voor starters? College kiest lokaties voor mogelijke windmolens Geen verruiming OV-kaart voor „Waddenstudenten" Raadslid Peter Bakker op lijst Tweede Kamer rdeeldheid over „fooi" f150.000,- -f\orszel Moe inrit l> ummer Eindelijk strandweer Minister Hedy d'Ancona brengt bliksembezoek Bromfietser met slok op verspeelt gitaar Badmeester van portofoon bestolen VERDER sw Ringsteken: Nelie Smit neemt afscheid met kampioenschap 4 s» Waterschap nadert fusie met positief jaarsaldo 5 Regelmatige Texelbezoekers geven mening over toeristische drukte 7 9* Willem van der Linde praat over paardenfokkerij 4 Commissie akkoord met Mieland bouwproject 5 w „Krotkettenrelletje" in De Koog 3 Sri Groet uit Curacao 3 Texels kampioenschap visroken afgelast TV Bloem van Texel Puur Tessels Puur lekker DROS Bakkerij Maalderij TUS lCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10808 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 «ftenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy bv.. Postbus AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. ing dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48.50 per half jaar; 5 Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kantooruren bel :e! enger Redactie buiten werktijd Joop Rommets, De Kuil 2, Den tfoon 02220-19547. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46 99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs ƒ48,50 per half jaar; Los /1,35 agng Mc:- S77| electriciteitscentrale bij Oudeschild per 1 januari 1995 kan de vrijkomende ruimte dan worden ingericht voor star- bedrijfjes? Deze vraag willen b en w graag beantwoord een onderzoek, dat kan worden gefinancierd uit een bij van het provinciaal energiebedrijf PEN, de eigenaar van de lie. Dit voorstel stuitte gisteravond echter op tegenstand VD, Texels Belang en CDA. ti n&s tegen elijks acties vermoeden dat de ongeschikt is en vinden dat mins irant-ondernemers zelf goed in jjn om te beoordelen waar en ten bedrijf willen beginnen. 61 lion is er irritatie over de hou- het PEN. Weliswaar stelt trgiebedrijf f150.000,- be- lar voor projecten ter com- van de verloren gegane lagenheid, maar VVD en ielang vinden dat het PEN irdere voorwaarden mag stel- 1 wil dat een deel van het irdt gestoken in een eventuele bestemming van de centrale, wikkeling van een bedrijfsver- abouw wordt daarbij als eer- oemd. B en w hebben dit lenomen. Voor ruim toet nu maar eebs afgelo- ijn met dat eeuwige ge- om het weer. Er zijn irijker zaken die onze 'ht verdienen, want de t trekt zich toch niets aan die nattigheid en som be- nemersverhalen. Hij ligt blijmoedig zijn weg markt, braderie, rommelt- ijnen en folklore. Dat hij ij voortudrend struikelt dezelfde uitbaters en at- fes deert hem niet. Inte- iel! Het feest der ining wordt steeds uit- '9M- „Hé, sta je nu hier! 'Hg, nou tot ziens in..." larde nieuws is natuurlijk Wekking van de gekraak- iis van Calluna, die onder ach te" omstandigheden is vonden. Alweer zo'n inde politiezaak voor de rechercheur „De naar wie door een 'itziende geest al lang ge- cen dorp is vernoemd, pachten is nu op een Hjke historicus, die gaat len... Alvast bedankt.) belangstelling werd ook agd voor de nieuwe fiet- aan de Elemert die 'f^ou worden gebruikt, 't ar net wanneer je gaat Wat vind u van al die Wng over de taxi stand- m De Koog, waar de ge- te (voor de zoveelste bet nou net weer eens s wil dan de betrokkenen. N fe denken van die bijna jbeer die zo letterblind is, l °f zij Rubbenoorlogin van Russenoorlogkal verde Nu duurt het waar- "ijk wéér vier jaar voordat '°°dn0dige informatiebord f nussenkerkhof wordt Steds meer smeuïge °Wen stukken in de Nog even en de Texelse bestaat alleen nog Particuliere correspon- 1 Waar hep dat nou alle- ,v°0r nodig? Je wordt er 06 van... Horszei f41.000,- wil het college een haal baarheidsonderzoek instellen. Wellicht kan hiervoor nog extra subsidie wor den verkregen. In de vergadering van de raadscom missie voor financieel, economisch en technisch beleid verdedigde wet houder Dirk Terpstra gisteravond het voorstel. Hij zei met klem dat het niet de bedoeling is dat de gemeente het gebouw overneemt. ,,U moet niet benauwd zijn dat we ons dat in de maag laten splitsen", verzekerde hij de argwanende commissieleden. Stokpaardje Peter Bakker (Groen Links) gaf aan dat tijdens een voorgaande vergade ring de indruk was gewekt, dat de donatie van het PEN een soort af koopsom voor de verdwenen ar beidsplaatsen is. Bovendien lijkt het alsof het PEN voor een koopje van de gebouwen af wil. Het college dis tantieert zich daarvan en ook volgens Bakker is deze indruk onterecht. Het lijkt hem een goede zaak de moge lijkheid van een bedrijfsverzamelge bouw te onderzoeken. Ook Hans Roeper (PvdA) ziet het nut van een onderzoek in. Voor Gerbrand Poster (Texels Belang) reden om te spreken van „een links stokpaardje". „Het col lege moet wijzer zijn. Nu ga je onder zoeken wat je eigenlijk niet wilt. Blijf van het gebouw af", adviseerde hij. Poster noemde de f150.000,- „een fooi", die in geen verhouding staat Lees verder pagina 3 De Waddendijk van de Prins Hendrik- polder en de binnendijk tussen Pol der Eierland en Polder Het Noorden zijn door het college van b w aan gewezen als locaties die in aanmer king komen om er windmolens te plaatsen. Het betreft hier een voorlo pige keuze, want de raadscommissie ruimtelijke ordening moet er haar licht nog over doen schijnen. Door het uitspreken van deze voorkeur heeft het college wel een hiaat in het concept-Bestemmingsplan Bui tengebied opgevuld. De keuze van het college voor deze locaties betekent weliswaar absoluut nog niet dat de windmolens er ook binnenkort staan, navraag leert wel waar de voor- en tegenstanders zit ten. „Dat is heel goed nieuws", rea geert Jan Kuiper, directeur van Ecomare. „We dachten eigenlijk dat de windmolens voorgoed van de baan waren." Twee jaar geleden ont wikkelde Ecomare het plan om op een van de havenhoofden van de Teso-haven een windmolen te plaat sen, die niet alleen zou voorzien in educatieve doeleinden, maar ook de mogelijkheid zou hebben 500 Texelse huishoudens van stroom te voorzien. B w stonden niet onwelwillend te genover het plan, maar onder druk van Teso werd de zaak toch afgebla zen. Kuiper: „Toen hadden we de windmolen voor een groot gedeelte kunnen financieren via een EG- subsidie, maar voorwaarde was wel dat de molen in '92 zou draaien. Ik weet niet of wij nog eens met een Opluchting bij de strandexploitanten, want deze week steeg het kwik na lange tijd weer eens tot zomerse waarden. Dinsdag was het zonnig doch fris, maar woensdag en giste ren kwam de wind uit de goede hoek en was het langs de hele Noordzee kust aangenaam toeven. De door de regen geteisterde vakantiegangers wisten de diverse strandslagen uiter aard prima te vinden. Extra aandacht was er voor de demonstraties die di- initiatief komen, maar op zich is het prachtig, wie er ook instapt. Dan ad verteren we niet alleen met een schoon milieu en rust op Texel, maar dan doen we er ook eens wat aan." Hans Roeper van de diep in ruste zijnde Windmolencoöperatie Texel is ook enthousiast. „Het zou mooi zijn een educatief idee te combineren met het van stroom voorzien van een groot aantal huishoudens. Dan zien de mensen ook het directe nut. De Waddendijk bij de Amaliaweg zou een prima stek zijn voor een paar windmolens. Het waait er meestal en ze kunnen zo worden aangesloten op de hoogspanningskabel die er al ligt. Maar er moet nog heel wat gebeuren voor het zover is. In Denemarken is men al veel verder met het opwekken van duurzame energie. Daar wordt een rij molens langs de kust niet meer lelijk gevonden." De Werkgroep Landschapszorg blijft bezwaren zien. Adriaan Dijksen: „Wanneer de plannen wat definiever worden, zullen we die nog eens goed bestuderen. We zijn eigenlijk tegen het plaatsen van windmolens, tenzij dat in een windmolenpark gebeurt. Een langgerekt lint is niet fraai, zeker niet langs de Waddendijk. Je moet niet handelen onder het motto dat al les wat goed is voor het milieu dan ook maar ook mag. Je moet ook kij ken naar natuur en landschap. We zien veel liever dat molens op het in dustrieterrein in Den Helder worden geplaatst." Dijkgraaf Jac. Dijt van het Water- Minister Hedy d'Ancona van WVC zal 14 september een kort bezoek brengen aan ons eiland. Van 17.00 tot 20.00 uur is ze te gast bij de Afdeling Texel van haar partij, de PvdA. Het eiland bestuur van deze partij beraadt zich nog over het programma. Woensdag zal een delegatie van zes Tweede Kamerleden van de zelfde partij een werkbezoek brengen aan Texel. Het gaat om fractieleden die zijn gespeciali seerd in Landbouw en Verkeer en Waterstaat. Ook enkele leden van de Statenfractie van de PvdA zullen tothet gezelschap behoren. Behalve dat ze een „ronde" over het eiland maken, zullen ze zich onderhouden met het college van b w. Gesprek sonderwerpen zijn ondermeer de zandsuppletie en de te bouwen dam bij Paal 30, de kwestie van de OV-jaarkaarten voor „Wad denstudenten", de relatienota en de economische situatie op het Texel in het algemeen. schap loopt nog niet op de zaken vooruit. „We hebben nog niets ge hoord van b w. Als straks met wa terschap wordt gesproken, zullen we alle plannen op hun merites beoorde len." Het ministerie van Onderwijs heeft een gezamenlijk verzoek van de Waddeneilanden om verruiming van de geldigheidsduur van de OV- studentenkaart afgewezen. De eilan den hadden het ministerie gevraagd hat recht op gratis reizen voor stu denten van de Wadden op vrijdag middag al om 13.00 uur in te laten gaan, omdat veel van hen wegens de lange reistijd niet meer thuis kun nen komen wanneer zij pas vanaf 19.00 uur mogen vertrekken. Het ministerie wijst er op dat in het nieuwe contract dat met de open baarvervoersbedrijven is gesloten, wordt voorzien in een keuzemogelijk heid tussen een week- en een wee kendkaart. Met de weekkaart kunnen studenten gratis reizen op werkda gen; van vrijdag 19.00 uur tot maan dag 4.00 uur geldt een korting van 40% (trein) of 50% (tram, (snel)bus en metro). Studenten die voor de weekendkaart kiezen, profiteren van dezelfde faciliteiten maar dan omge keerd: gratis reizen in het weekend en met korting op werkdagen. Een muzikale bromfietser moest een uitwijkpoging voor een roekeloze au tomobilist duur bekopen. De gitaar die de Oosterender (23) op zijn rug droeg haakte achter een verkeerspaal en sneuvelde. Bij controle door de politie bleek de gitarist net iets te diep in het glaasje te hebben geke ken. Hij blies 235 u/gl, terwijl 220 u/gl is toegestaan. De man kreeg een rijverbod en een proces verbaal. Een badmeester van het Westerslag werd maandag van zijn portofoon bestolen toen hij het water in moest om een drenkeling te redden. Hij had het apparaatje aan de haspel van de reddinglijn gehangen. Toen hij terug keerde op het droge bleek de porto foon weg. Het ding had een waarde van f2000,-. Het ministerie spreekt daarom tegen dat een student de laatste boot niet zou kunnen halen; „Hij kan immers (met een weekendkaart) vrijdags van af 9.00 uur met korting gebruik ma ken van het openbaar vervoer. Voorts kan hij natuurlijk ook de eerste boot 's zaterdags nemen, indien hij geheel gratis wil reizen." De conclusie van de minister luidt dat studenten bij het maken van hun „persoonlijke afwegingen" zelf een keuze kunnen maken tussen een week- of een weekendkaart, zodat het eerder laten ingaan van het recht op gratis reizen „mij niet als redelijk voorkomt. Ook andere studerenden zullen dit soort afwegingen immers moeten maken." De minister is wel bereid ook dit jaar een tegemoetkoming te verschaffen in de extra kosten die studenten van de Waddeneilanden voor de boot kwijt zijn. verse reddingsteams gistermiddag bij De Koog hielden. Het Texel Aktief- team en De Koog Badplaats organi seerden daar tevens een schatgraaf- en zandbouw-wedstrijd. Voor de bad meester/) was het eindelijk weer eens opletten geblazen, maar, zo verzucht te het korps bij Paal 17, ,,er gaat bij na niemand in zee". Desondanks was de watertemperatuur bepaald niet koud te noemen. De Texelse agrariërs gunden zichzelf geen tijd om bruin te bakken. Zij profiteerden massaal van het mooie weer om de graanoogst binnen te halen. De kandidatencommissie Tweede Ka mer van Groen Links heeft Peter Bakker (38) voorgedragen voor een plaats op de lijst voor de Tweede Kamerverkiezingen in 1994. Het raadslid wil zich vanaf plaats tien op de lijst beschikbaar stellen. „De voordracht verbaast me", rea geert de fractievoorzitter, die van plan is de voordracht te aanvaarden. Gissend naar een verklaring voor de nominatie: „Als raadslid kom ik regel matig in contact met provinciale en landelijke politici. Kennelijk heb ik een goede indruk gemaakt. Ik ben er wel trots op eigenlijk." Momenteel heeft Groen Links zes ze tels in de Tweede Kamer. „Maar de prognoses geven aan dat dit er in 1994 tien tot dertien kunnen wor den." Hij realiseert zich dat het ka merlidmaatschap veel werk met zich meebrengt. „Als we onder de tien zetels blijven steken moet je rekenen op werkweken van 80 tot 90 uur. Dan houd je geen tijd meer over voor je gezin. Aangezien dat voor mij niet acceptabel is, stel ik me beschikbaar op een plaats vanaf nummer tien op de koplijst. In dat geval is het wel te doen." Als kamerlid zegt Bakker een tegen wicht te willen vormen voor het grootstedelijke machtsblok binnen de volksvertegenwoordiging in Den Haag. „De politiek is teveel op de steden en internationale belangen ge richt. Het platteland komt er vaak be kaaid af, dat merk je aan de woningbouw. Door het kleine kernen- beleid mag Oosterend bijvoorbeeld nog maar nauwelijks huizen bouwen. Dergelijke zaken wil ik aanvechten." Raad Mocht Peter Bakker de reis naar Den Haag maken, dan komt een eind aan worden steeds sterker, red.) het col lege vormen." Met deze opmerking maakt Bakker duidelijk dat ondanks de voordracht het nog maar de vraag is of hij het daadwerkelijk tot kamerlid zal schop pen. „Binnen Groen Links zijn zat po litici die een kamerzetel willen. Er zijn alleen al tien gegadigden voor het fractievoorzitterschap.' Peter Bakker werd door zijn pertij voorgedra gen op de lijst in de Tweede Kamer. twaalf jaar raadslidmaatschap op het eiland. „Acht jaar voor de PSP en vier jaar voor Groen Links. De kamer zou een welkome afwisseling zijn, al realiseer ik me wel dat ik op Texel veel moet achterlaten." Door zijn politieke ambities zegt hij daartoe wel bereid zijn, zelfs als hij in het volgende college wethouder kan worden. „Vier jaar geleden was die ambitie sterker aanwezig dan nu. Groen Links is niet bereid het verkie zingsprogramma aan te passen voor het wethouderschap. We willen niet op de stoel van de PvdA gaan zit ten." De politicus houdt echter een slag om de arm. „Mijn partij wil wel samen met de PvdA en eventueel een nieuw te vormen partij (de spe culaties daarover binnen-de politiek Het Texels kampioenschap visro ken dat zaterdag in De Koog zou worden gehouden, gaat wegens een tekort een aanmeldingen niet door. De organisatie meldt dat diverse deelnemers die vorig jaar wel meededen, wegens werkzaamhe den zijn verhinderd. Een van de favorieten, Maarten Boon uit De Cocksdorp, kan geen acte-de- présence geven in verband met zijn deelname aan het gelijktijdig geplande Nederlands kampioen schap Het bestuur van De Koog Badplaats restte daarom weinig anders dan het evenement dit jaar geen doorgang te laten vinden. I.M. ADVERTENTIE Telefoon 02220 - 12723

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1