'alkenburg van het noorden, f zomers Wadden-paradijs? exel-liefhebbers geven mening over drukte hA (t.y.c. W l-v MET UW HULP KRIJGT ELSJE GEEN LEVENSLANG TEXELSE 7 COURANT U/lzJ. ■i bc% I U' 'lltsnól [/hcP0n 0//pj A\, Usfr J"~)^-) De Nederlandse Lever Darm Stichting 20 AUGUSTUS 1993 Hn heeft 't Gouden Boltje verloren, de grens van het jkare is overschreden. Voor Texel nog steeds dé be- ig voor een heerlijke vakan- Jlaetsen sommigen daarbij kanttekeningen, ze vinden moet oppassen. Nico Eelman uit Sint ipreekt van ,,een breek- j constateert dat Texel dank- mlijke inspanningen van o.a. VVV en ondernemers tot iwaardig vakantie-oord is uit- .Momenteel kan men nog een gezellige drukte in i, op wegen, fietspaden, recreatiecentra. Het breek- té vol en té druk is echter tvoren vast te stellen. Als je merkt dat het punt is gepas- het bijna onmogelijk de si- terug te draaien. Ergo: Se recreatieve uitbreiding allen en besteedt alle ener- jeite aan kwaliteitsverbete- opzichten." 992 hadden wij voor het gevoel dat Texel te vol chrijft E. Brugge-Kooijman rend. De afgelopen acht zij in lente, zomer en antie op Texel, maar nu lesloten het eiland in het en te mijden. „Tref op rveau maatregelen ten be de natuur en rustzoekende adviseert zij. Hoogseizoen van veel briefschrijvers i toe op de zomerdrukte. eageert de familie Lam uit it, die constateert dat Texel elopen tien jaar „afglijdt /alkenburg van het noor- ffgang Thimm uit Mon- ach stelt cynisch: komt het natuurreservaat in voor drie of vijf gulden ewoners bezichtigen kan?" is het oordeel van mr. duiders uit Eindhoven, ns gedurende ons vakantieverblijf in juni/juli bevallen. Wij zoeken tuur, cultuur, rust en gast- tgeen nog steeds op Texel Toch maakt hij zich on- fi| zijn wel van oordeel dat van het toerisme, danwel imerciéle belangen, een ig effect op genoemde )l hebben. Hopelijk zijn aar bestuurders bij machte 'Klige leefwereld veilig te Verloedering J. den Haan uit Groningen, kleine twintig jaar op Texel ert, vindt het eiland 's zo- iteeds een paradijs. „Na- iet in het hoogseizoen worden door de toename biliteit en vrije tijd, maar vind je nog steeds de rust waar Texel mede om be- schrijft de heer Den 'eert: „Volgens mij is het eer het maximum aantal gasten dat de Texelaars De natuur is nog altijd Texels grootste trekpleister bezighoudt, maar de kwaliteit van die gasten." Den Haan pleit ervoor dat de gemeente de verloedering, die vol gens hem hier en daar in navolging van de grote steden de kop opsteekt, aanpakt via strengere controles. Voor de familie H. van der Vis loopt het in het hoogseizoen de spuigaten uit. Na vele jaren de vakantie op Texel te hebben doorgebracht, betrok de familie afgelopen jaar een woning in De Koog. De familie was de rust van najaar en winter gewend, maar schrok zich een hoedje van de zo merdrukte in Texels badplaats. „Veel en veel te vol, overwegend ongedisci plineerd publiek, lawaai, auto's en af geladen winkels. We houden ons hart vast." Spaans dorp De bouw van „winterharde" accom modatie, waardoor de Texelse econo mie in voor- en naseizoen een stevige impuls heeft gekregen, wordt eveneens in veel brieven aan de kaak gesteld. De aantasting van het land schap, vooral door de grote bunga lowparken, blijkt menig Texel-supporter een doorn in het oog. Mevrouw A. J. Zegers, verblijvend op de rustig gelegen camping De Rob- benjager bij de vuurtoren, noemt het „Spaanse dorp" De Krim haar groot ste ergernis. „Totaal ongepast in deze omgeving", luidt haar oordeel. Thomas Ehses uit Keulen noemt in een genuanceerd commentaar de toename van vakantieparken „een be denkelijke ontwikkeling". Hij schrijft: „Zulke projecten bevorderen een toe risme, waarbij het eigenlijk niet uit maakt waar men is. Vakantieparken met allerlei voorzieningen kunnen overal in het landschap worden neer gezet. Juist het zeer bijzondere ka rakter van Texel maakt het eiland J. A. F. KOERSELMAN, arts Prinses Irencstraat 7 2983 liX Slikkerveer Telefoon 01804 - 1 22 98 Slikkerveer, "3* vw» c^c. /Lz "pferTwk cjzasï p Kort maar krachtig was de mening van J. A. F. Koerseiman uit Slikkerveer. 1 7 ICrU f-C-L-l VU his-tj I-U. U Cf 'U Isfsv l] -T o T 'rl/C* lts tin Ti I/O Ivj AbU/fi VtlPi Pi 1 lil-}/ '7 ^Q/Ï! /l. 1 I l-l- L 'Kim, 1 Hinten 'jvers maakten veel werk van hun reactie. Met een Texel ABC ging uit Naarden op de creatieve toer. voor mij echter bijzonder aantrekke lijk. Als dat verloren gaat, is er geen reden meer om naar Texel te gaan." Rust en natuur Volgens Ehses is het nog niet te laat: „Zelfs in de zomer kun je nog van de rust en mooie natuur genieten. Ik ge loof dat het tot nog toe gelukt is om de oorspronkelijke atmosfeer Texel te behouden." Zijn landgenoot Renate Vogt uit Es sen, die al jaren tweemaal per jaar naar Texel komt, is ernstig verontrust over de ontwikkelingen van de laat ste vijf jaar. „We begrijpen de Texe laars niet meer. Ze bebouwen hun eiland, alsof het gebied nog verder uit te breiden zou zijn. De Nederlan ders zijn en waren ons in vele op zichten een voorbeeld. Maar nu treedt u in onze voetsporen. Wij Duit sers hebben het in de loop der laat ste decennia voor elkaar gekregen elk stukje natuur te bebouwen, te vergif tigen en van dieren te ontdoen. We zijn treurig over wat we op Texel zien gebeuren en hopen slechts dat het bouwen eindelijk ophoudt." Bezinning Volgens oud-ingezetene Irene Maas uit Alkmaar is het eveneens de hoog ste tijd voor bezinning. „Texel is de laatste tijd hardhollend meegegaan in de vaart der volkeren: meer, groter, drukker. Bijna niets is meer zoals 'vroeger'. Als je er woont gaat het meer ongemerkt, maar als je zoals ik niet elk jaar over langskomt, is het extra opvallend. Het is allemaal zo veel minder mooi geworden. Of je er nog wat aan kunt doen? Het is over al zo, en dat stemt treurig." Haar tip om de situatie te verbeteren: minderen. „Minder drukte, minder auto's, dat geeft uiteindelijk méér - levensgeluk bijvoorbeeld." Auto Terugdringen van het autoverkeer is voor meerdere briefschrijvers een wens. „Helaas", schrijft de al eerder geciteerde Thomas Ehses uit Keulen, „is de fiets voor vele, vooral oudere, gasten geen geschikt alternatief. Zelf zou ik graag zonder auto naar het eiland komen, maar voel me dan te zeer in mijn bewegingsvrijheid be perkt. Daarom zou het (openbaar) vervoer moeten worden verbeterd Hij doet een voorstel: alle bezoekers - dus ook de automobilisten- betalen bij het veertarief een toeslag ter fi nanciering van het openbaar vervoer. Als tegenprestatie krijgt men kaartjes voor gratis busgebruik. Toeristen zul len hun auto dan sneller laten staan en de extra kosten blijven zo voor de Texelse bevolking gering. J. E. Koenders uit Benneveld (Dr.), sinds 1973 te gast op Texel, voegt eraan toe dat met de auto „veel te hard en roekeloos wordt gereden". Hij pleit voor meer snelheidsbeperkin gen tot 50 km/u en meer eenrich- tingswegen, ook buiten de bebouwde kommen. Gelijktijdig vraagt Koenders om hogere kwaliteit voorzieningen, zoals luxere (evt. overdekte) winkels, aanleg golfbaan, beperken kamperen bij de boer en modernisering van di verse strandpaviljoens. Fietspaden De heer G. Neefkes uit Krommenie, die het eiland al vanaf 1939 be zoekt, betreurt met name de omzet ting van kampeerplaatsen in vakantiehuizen. „Tenten, toer- en sta caravans verdwijnen. Een trend dus naar de beter gesitueerden, en be paald niet sociaal." Deze doorgewinterde Texel-toerist vindt dat, ondanks de goede bezet ting van de vakantiebungalows, het voor- en naseizoen rustig en accepta bel zijn gebleven. Juli en augustus zijn volgens de heer Neefkes daaren tegen te druk, ook op Texels veelge prezen fietspaden. „Vooral tussen Den Hoorn, De Koog en de Slufter is het vaak één grote file. Begrijpelijk, maar niet echt leuk." Dat de meningen verschillen, blijkt uit de reactie van Beb en Clara van de Pol uit Utrecht (in 1992 voor de 25e keer zomervakantie op Texel). „Als je op het eiland bent, vraag je je af waar al die mensen zijn gebleven die samen met ons op de veerboot za ten. Op de fietspaden is het wel eens wat druk, vooral als er gezinnen met kinderen fietsen moet je goed uitkijken. We fietsen heel veel, maar al met al vinden we hier op het eiland de rust en zijn best tevreden over de fietspaden en de rest van de rijwegen." Sommige briefschrijvers grijpen de gelegenheid aan voor specifieke wen- ,,/s (of wordt) Texel te druk?" Deze vraag stelden we de le zers van de Vakantiekrant en Texeltoerist Magazine aan het eind van het vorige seizoen. Resultaat: een flinke stapel le- zersbrieven. Vooral Texelgangers die het eiland al lang ken nen, reageerden op onze oproep. Het afgelopen decennium hebben zij Texel danig zien veranderen en zij zetten de plus- en minpunten daarvan op een rijtje. Over sommige ontwik kelingen zijn ze ronduit teleurgesteld. Toeristen met een overwegend positief oordeel voelden zich blijkbaar minder geroepen om in de pen te klimmen. Hoewel dit dus aller minst een representatief onderzoek is, bieden de antwoor den genoeg stof tot nadenken. Een deel van de meningen is al gepubliceerd in Texeltoerist Magazine, hier volgt een uit gebreidere bloemlezing. sen en opmerkingen. J. Verhagen uit Eindhoven struikelt over het slechte wegdek van de Rozendijk tussen de Jan Ayeweg en Westerslag. „Zeer slecht. Voor de automobilist kan de verhoging in het midden en het weg zakken van de weg bij de wielsporen, moeilijkheden gaan opleveren." Het Tropical Sea Festival valt bij Armand Van Soens uit Antwerpen niet in goede aarde. „Terwijl enerzijds door de verantwoordelijken een ernstige inspanning wordt gedaan om de rust op het eiland te beschermen, worden anderzijds door deze manifestatie be paalde 'gasten' aangetrokken die be ter zouden wegblijven." De aanleg van een rotonde (Ruigendijk-Postwegl heeft bij menig een verbazing gewekt. „De zin van dit verkeerstechnisch monster ont gaat mij", schrijft J. J. v.d. Weert uit Apeldoorn. Rookbanen De heer en mevrouw Boumans uit De Bilt ergeren zich eraan dat de uit kijkpost in De Slufter ter hoogte van de Oorsprongweg door sommigen wordt gebruikt als picknickplaats. „Eén keer merkten we zelfs dat de post was gebruikt als openbaar toi let. 't Stonk walgelijk, compleet met fladderend toiletpapier." Stoepen en straten zonder planten groei maken de indruk dat de ge meente geen natuurlijk beheer toepast, volgens de Loosdrechtse fa milie Lam, die hier driemaal per jaar op vakantie komt. Onvriendelijk voor milieu en gasten vindt zij brandende afvalhopen op akkers. „Fietsen in die rookbanen is geen pretje" De familie Van der Pol uit Utrecht vindt Texel een gastvrij eiland, maar is op één punt teleurgesteld: het lukt niet om tijdens het seizoen (augus tus/september) één nachtje op het eiland te verblijven. „Bij particulieren waar notabene voor het huis een bordje hangt met 'kamers te huur' of 'kamer vrij met ontbijt' kregen we als antwoord: het is helaas vol. Ook bij een hotel of pension kregen we te horen dat er geen plaats was, en ook via de VW lukte het niet. Jammer!" Hartekreet Volgens Frits Jan Maas uit Amster dam, oudTexelaar en bekend om zijn fraaie beelden en tekeningen van vo gels, moet het accent worden gelegd op de natuur. „Dat is nog steeds Texels sterkste kant." Hij vindt dat het beleid zich op de categorie na tuurminnaars moet richten. „Bijvoor beeld door minder auto's naar Texel te transporteren (betere parkeergele genheid in Den Helder), meer en be tere fietspaden, veel natuurexcursies en uitkijktorens bij natuurgebieden." Tot besluit een relativerende opmer king en een hartekreet van Nel van Ham uit IJmuiden, die zichzelf beti telt als „Texel-verslaafde". „Ik kan me voorstellen dat de bewoners wel eens de balen krijgen van de rijen in de supermarkt, maar dagelijks in de file staan voor de Velsertunnel is er ger. Geduld is een schone zaak", schrijft ze, maar voegt er aan toe: „Hou op met het slopen van dit mooie stuk natuur. Dan maar één snee brood minder op de plank." Opvallend is dat vrijwel alle brief schrijvers hun kritiek spuien uit be trokkenheid met Texel. Allemaal hebben ze hun hart aan dit eiland verpand. Hun waarschuwingen -hoe eenzijdig hun gezichtsveld misschien ook is- zouden alleen daarom al ter harte moeten worden genomen. Door de Texelse politiek bijvoorbeeld, maar ook door iedereen die met toeristen, gasten van Texel, in aanraking komt. F.H. Texel fietseiland. Elsje heeft al sinds haar geboorte een spijsverterings ziekte. Ze heeft altijd buikpijn en kan niet gewoon eten. Elsje is niet de enige; elk jaar moe ten ruim 21.000 kinderen met zo'n ziekte het ziekenhuis in. Ook volwassenen lijden aan deze ziekten, in Nederland zijn dat er maar liefst 2 miljoen. De Lever Darm Stichting wil deze mensen helpen met wetenschappelijk onderzoek, voorlichting en patiëntenzorg. Daarbij is uw financiële hulp onmisbaar. Steun ons daarom met uw gift, dan hoeft Elsje geen levenslang te krijgen. En kan ze straks misschien weer gewoon eten. Giro 2737 Bank 70.70.70.538 De Nederlandse Lever Darm Stichting, Postbus 25,3620 AA Breukelen. Tel. 03462-64946. GEEF OM KINDEREN MET SPIJSVERTERINGSZIEKTEN

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7