Cjrocn ^warL-Jexels in het harL, andeelhouders vragen m uitstel verkiezing ïi genkandidaat nog even geheim PvdA-delegatie blijft op de vlakte tijdens bezoek Groen Zwart ummer E^Qorszel Eigen Serieus nemen loeming commissaris emotionele zaak" Verkoop Lindeboom gaat niet door Zware hersenschudding na valpartij met fiets Anker weg uit sloep Rapport afschaffing Wadden-vrachttarief nadert voltooiing Schuurtje volledig in de as gelegd VERDER XT IN DIT JLY Sjeik geëerd door Canadezen 2 s» „Bos en Duin" verwisselt van eigenaar 3 v» Provincie negeert Texelse wensen in relatienota Harry kuste de verkeerde vrouw w Afstoten gemeentegrond stuit op verzet PICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10810 VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1993 vk 652 »iies ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 flVnr. 36 25.01 742; I.N.G. bank nr. 67 34.60 398 M dinsdags en vrijdags ^entsprijs ƒ48,50 per half jaar; Los ƒ1,35 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele foon 02220-12741 Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kan tooruren bel uw bezorger Redaktie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. gndeelhouders die bezwaar hebben tegen de voordracht de nieuwe commissaris vragen Teso de verkiezingen op te ten. Vooruitlopend op het besluit wil woordvoerder Co Vin- g niet bekend maken wie de tegenkandidaat is. Een petitie n de grieven van de aandeelhouders zijn opgenomen, krijgt vanavond tijdens de algemene jaarvergadering in de Burg. ininghal. Het late tijdstip van de actie vindt Vinke wel verklaarbaar. „Op verjaar dagen en zo wordt er wel over ge praat, maar iedereen denkt dat een ander wel tot actie over zal gaan. Toen bleek dat dit niet gebeurde, hebben de aandeelhouders mij bena derd. Dat was maandag. Toen vond ik het nog te vroeg om me al bekend te maken, want dan heb je geen mo ment rust meer." Ondanks de aarze ling onder de aandeelhouders vertrouwt Vinke erop tijdig de beno digde veertig namen onder de petitie te hebben. itie telde gisteravond echter voldoende namen om een il wegstemmen van de voor- i forceren. Omdat twijfel- is of Teso de verkiezingen wil tn, is de verwachting dat de Hing volgens de agenda ver- ling tot de actie is onvrede on- groep aandeelhouders over tóten, die geen van beiden >1 wonen en daarom volgens weinig affiniteit met het eiland i hebben. noeming van een nieuwe ssaris is voor veel mensen een ile zaak, dat is me deze il duidelijk geworden", ver woordvoerder Co Vinke gis- na afloop van de besloten omst van de ontevreden aan- iders. Bang i heeft heel wat losgemaakt, viel me tegen dat menigeen wel sympatiseerde met ons naar geneigd is z'n naam on- petitie te zetten. Men heeft in de openbaarheid te treden ligen zijn zelfs bang dat de ining later tegen hen wordt hoewel ik die angst onge- id." spelt de Texelse Courant naai uit en roept voor de zo- e keer dat er weer niks in Ja, jal Afgelopen dinsdag de krant bol van veel „Tes- eigen". Na vijftien jaar loopt i///'e Wolse „nog als een Texelaar over het strand". ie ondernemers uit De vragen zich af waarom de ente Texel een toeristenver- d parkeerbeleid voert. Het i Verbond voor Onderne- legt zich niet neer bij een mde verhoging van het gsrecht. Het echte „Tes- eigen" vind je natuurlijk bij onze eigen" stoomboot- iming. Je kunt erover 'en hoe eigen die onderne- werkelijk is, maar ge- ia tig is er toch niets zó Is als onze veerdienst. De 'acht van twee kandidaten nieuwe TESO-commissaris idanks hun eilandverleden ixelse ouders, voor een i anonieme (is dat ook ty- Tessels?) aandeelhouders nvaardbaar. Ze willen een 1 Texelaar. Mag import ook 8 is de nieuwe TESO- ^leur ook een overkanter. Als laar goed gaat! Zijn we hier fciit zo arrogant dat we ars superieur achten, of n fe aan een eng nationa- Is een TESO-commissaris 'I op het eiland huist bij wat geschikter? Welnee. Je hier toch niet per se te wo on iets van dat .eigen" te Wn... Horszei Keus Als dat lukt, gaat het erom spannen. Artikel 11, lid 2 van de Teso-statuten stelt de raad van commissarissen dan alsnog voor de keus de verkiezingen van de agenda te schrappen. Zo niet, dan moet de vergadering van aan deelhouders zich over de voordracht uitspreken. „Als dan blijkt dat de meerderheid tevreden is over de kan didaten, leggen we ons er bij neer en wordt gewoon volgens de agenda gestemd." Blijkt echter dat tweeder de van de uitgebrachte stemmen te gen de voordracht is, dan volgen vrije verkiezingen volgens Vinke, die om zeker te zijn advies inwon op het no tariaat. Voor het tot een „wilde" stemming komt, zal de voorzitter on getwijfeld de Teso-vergadering schor sen en komt er in principe een vrije stemming. Poolse landdag „Een soort Poolse landdag, maar dat is niet onze doelstelling, en deze fol klore is zeker niet in het belang van Teso. Wellicht zadelen we de raad van commissarissen dan op met iemand met wie ze niet overweg kunnen. We zien dus liever dat het bestuur voortijdig de verkiezing op schort." Zekerheidshalve heeft de groep wel een Texelaar benaderd die ze ge schikt acht als commissaris. „Het is iemand met een bestuurlijke staat van dienst die representatief voor Texel is. Daarmee geven we aan dat we op het niveau van de raad van commissarissen hebben nage dacht om ze positief te beïnvloeden." De kandidaat, die zich nog niet be kend wil maken, is volgens Vinke be schikbaar voor de functie Dat de persoon in kwestie zich nog niet openbaar wil maken vindt Vinke geen teken van zwakte „We willen eerst dat de raad van commissarissen of de aandeelhouders zich uitspreken over deze zaak." Da ravage In de totaal uitgebrande schuur was De openbare verkoping van hotel De Lindeboom door notaris Bos wijk die maandag in het Haven restaurant zou worden gehouden, gaat niet door. De bank die ge lastte tot de verkoop, heeft de opdracht ingetrokken, zo meldt een woordvoerster van de nota ris, die verder geen bijzonderhe den wil verstrekken. Aan het eind van het gesprek dankte burgemeester A. Schipper de leden van de PvdA-delegatie voor hun aan wezigheid en de bereidheid tot mee denken met de gemeente Texel over de diverse problemen, maar tevreden konden b en w moeilijk zijn. Op geen enkel terrein deden de fractie leden van Tweede Kamer en Provin ciale Staten woensdagmiddag in het gemeentehuis toezeggingen. Slechts hier en daar een handreiking, maar vooral adviezen om „rond de tafel te gaan zitten" waren het parool. Het gesprek met b en w vormde voor de leden van de PvdA-delegatie de afsluiting van een dag waarop ze zich ondermeer op de hoogte stelden van de zandsuppletie, de te bouwen strekdam bij De Cocksdorp en de Texelse bezwaren tegen een mogelij ke overdracht van de haven van Ou- deschild. Tijdens het programma ontbrak een bezoek aan Ecomare uiteraard evenmin. OV-kaart Het college, waarin Tine Krijnen we gens vakantie ontbrak, maakte uitge breid van de gelegenheid gebruik om de problemen waar Texel mee kampt aan te kaarten. Over de gemeentelij ke grieven tegen de grondverdeling in de tweede fase relatienota kunt u el ders in deze krant lezen. Een ander heet hangijzer was voor de gemeente de weigering van het ministerie van onderwijs om de OV-kaart voor „Waddenstudenten" te verruimen. De eilanden hadden in een gezamenlijk initiatief gevraagd om voor de gratis weekendkaart het vrijreizen al om 13.00 uur in te laten gaan in plaats van 19.00 uur, omdat veel studenten anders de laatste boot niet kunnen halen. Het ministerie deed de zaak af met een verwijzing naar de gratis weekkaart waar studenten ook voor kunnen kiezen. In dat geval is het mogelijk in het weekend met korting te reizen. „Een teleurstellend antwoord van de minister", meende wethouder Dirk Terpstra. Burgemeester Schipper ging nog verder: „Een typisch voorbeeld van een regeling waarin de eilanden worden vergeten." Sjoukje Akkerman, lid van de vaste Kamercommissie Verkeer en Wa terstaat, vroeg zich af of het niet lo gisch is dat Waddenstudenten kiezen voor gratis reizen door de week en met korting in het weekend. „Op de eilanden is immers weinig openbaar vervoer, zodat ze toch nauwelijks ge bruik kunnen maken van de mogelijk heid tot gratis reizen." Terpstra wees deze gedachtengang van de hand: „Dat geldt misschien voor de kinde ren die één keer per maand naar huis gaan en denken 'die ouwe lui op dat eiland redden het wel'. Maar veel an deren gaan regelmatig terug en die kiezenhoogstwaarschijnlijk voor de gratis weekendkaart, want de reis van en naar huis is het kostbaarst." Tweede-Kamerlid Joop van den Berg raadde gemeente en ministerie aan samen over een oplossing na te den ken: „Zo gaat het altijd. Als je een ministerie iets vraagt, is het stan- daardantwoord 'Njet!' Maar als je er over praat, dan moet het lukken." Vervoerregio Barendregt vroeg aandacht voor de Lees verder pagina 7 Een 58-jarige vrouw uit Den Hoorn liep maandagmiddag een hoofdwond en een zware hersenschudding op toen zij op de Witteweg met haar fiets ten val kwam. Het ongeval ge beurde toen de 23-jarige dochter van de vrouw, die enkele meters voor haar reed, even afremde zodat beiden gelijk op konden fietsen. Bij deze ma noeuvre raakte de moeder haar ach terwiel en ging onderuit. De gewonde is na verzorging door een arts naar huis gebracht. Een 48-jarige Hoornder ontdekte de ze week dat uit zijn houten sloep die afgemeerd lag in de haven van Oude- schild een anker met 40 meter lijn en een ankerketting van 5 meter lengte waren gestolen. De dief moet vorige week zijn slag hebben geslagen. De waarde van het gestolen goed was nauwkeurig te taxeren: f452,70. Hebben de Waddenbewoners ook in de toekomst recht op een goedkoper bootkaartje of niet? Het antwoord op deze vraag zal mogelijk komend najaar bekend worden, want het onderzoek inza ke de eventuele gelijkschakeling („harmonisatie") van de vrachtta rieven bij de veerdiensten van de Friese eilanden is bijna afgerond. Vrijdag 3 september vindt op Ameland de eindbespreking van het concept-rapport plaats. De onderzoeksresultaten worden nog niet meteen openbaar ge maakt, maar zullen op Texel met grote belangstelling worden afge wacht. Op basis van de nieuwe gegevens en het eerder in op dracht van Teso vervaardigd rap port „Schipper mag ik overvaren?", dat uitsluitend betrek king heeft op de Texelse situatie, zal staatssecretaris Yvonne van Rooy (Economische Zaken) een besluit nemen over de tariefshar monisatie. Drie jaar geleden toon de zij zich daarvan voorstander, na een klacht van een onbekend ge bleven overkantse vervoerder, vol gens wie de ongelijke tarieven in strijd zijn met de Wet Economi sche Mededinging. Mede dankzij protest van de eilanden stelde een Tweede Kamer-commissie de beslissing uit. De staatssecretaris moest eerst de economische en sociale gevolgen van harmonisatie voor de eilanden onderzoeken. Net als bij het Teso-rapport werd de Rotterdamse Erasmus Universi teit hiervoor benaderd. Na verloop van tijd bleken de studenten en docenten daar, mede wegens ziek te, niet in staat het onderzoek tij dig af te ronden. TNO uit Delft werd bereid gevonden de opdracht over te nemen. Het onderzoek richt zich op het goederenvervoer, maar als harmonisatie noodzakelijk blijkt, zal waarschijnlijk ook het gereduceerde personentarief van de baan zijn. Voor de bewoners van de Waddeneilanden kan de uitkomst dus verstrekkende gevol gen hebben. Volgende week wordt het voorlopi ge eindrapport doorgenomen met de begeleidingscommissie, waarin vertegenwoordigers van de eiland gemeenten, veerdienst-directies, ondernemers, ambtenaren van EZ en de onderzoekers zélf zitting hebben. Naar aanleiding van de op Ameland gemaakte opmerkingen zal het rapport eventueel worden bijgesteld. Vervolgens wordt de definitieve versie aan de staatsse cretaris overhandigd. Gisteravond brandde in zeer korte tijd een schuurtje achter een woning aan de Kikkertstraat compleet uit. Tot de verwoeste inboedel behoorde een Hobie 18-catamaran. De uitslaande brand ontstond tijdens reparatiewerk zaamheden aan de boot. Eigenaar Hans Zuidema kwam met de schrik vrij. „Het gebeurde toen ik met een slijpsteen bezig was", vertelt Zuide ma. „Plotseling hoorde ik een vreemd geluid achter me. Ik draaide me om en schrok me rot: een grote vuur- wolk verspreidde zich razendsnel on- derlangs het dak." Zuidema verliet meteen de brandende hobby- IFoto Frans Hopman) werkplaats en liet zijn vrouw Mabel het alarmnummer 06-11 bellen. Zelf haalde hulp bij in de buurt wonende leden van de Cocksdorper brandweer. Het doven van de vlammen met een brandblusser bleek echter onbegon nen werk. De eerste brandweerwa gen was zeer snel ter plekke. De bemanning begon onmiddellijk met spuiten, maar het nog vrij jonge schuurtje was al niet meer te redden. Verslagen nam Zuidema even later de verkoolde resten in ogenschouw. Al leen de zwartgeblakerde wanden stonden nog overeind, het dak was geheel weggevaagd. Temidden van de ravage lagen de verschrompelde drijvers van de catamaran, waarmee Zuidema binnenkort het Texels kam pioenschap zou zeilen. Redactioneel commentaar De aanstaande directeur van Teso be leeft vanavond mogelijk een „hete" start. De verkiezing van een nieuwe commissaris, slechts twee agenda punten na de benoeming van Hoo- gerheides opvolger, blijkt de gemoederen op het eiland danig be zig te houden. Hoe de uitkomst ook zal zijn, Teso's nieuwe roerganger leert vanavond tij dens de aandeelhoudersvergadering meteen de Texelse verhoudingen ken nen. De kersverse directeur zal wor den geconfronteerd met een uiting van ongerustheid over het „Texels Eigen" van de stoombootonderne ming. Een discussie die niet van van daag of gisteren dateert, maar die drie jaar geleden weer eens actueel werd door de dreigende afschaffing van het Texels tarief voor goederen- vervoerders. Teso zag zich hiertoe ge dwongen door de Wet Economische Mededinging. Verdwijning van het goedkopere personenkaartje zou de volgende stap zijn. Uitstel volgde op verzoek van een Tweede Kamer commissie (na Texels verzet), maar dat betekende geen afstel. Het rap port inzake de gevolgen van tariefs harmonisatie voor de Waddeneilanden is bijna klaar, zodat van de herfst weer vuurwerk kan worden ver wacht. Alleen al met het oog op deze kwestie is de roep van de groep ver ontruste aandeelhouders om een op Texel woonachtige kandidaat begrij pelijk. Te beweren dat die per defini tie geschikter is dan een overkantse commissaris, is minder logisch. Zeker gezien de Texelse afkomst van de twee kwalitatief prima lijkende kandi daten hoeven de aandeelhouders niet bij voorbaat het hart vast te houden. In elk geval zal de groep-Vinke zelf met een sterke kandidaat moeten ko men om de vergadering te kunnen overtuigen. (Of de vergadering moet de groep de tijd gunnen naar een an dere geschikte Texelaar te zoeken.) Om kans van slagen te hebben zal zeker ook de waas van geheimzinnig heid rond de groep en de Texelse kandidaat direct moeten worden weggenomen. Raad van Commissarissen en directie van Teso zullen op hun beurt de criti ci serieus moeten nemen. De onvre de op het eiland over de invloed van buitenaf is groeiende: steeds meer mensen raken geprikkeld door de ver dwijning van arbeidsplaatsen (ophef fing kaas-, water- en electriciteitsfabriek) wegens schaal vergroting, de bemoeienis van rijk, provincie en de nieuwe bestuurslaag het gewest, toenemende regelgeving en het grote aandeel van overkantse investeerders in de recreatiesector. Als je als Texelaar dan straks ook nog het volle pond voor een over tocht moet betalen, is de maat vol. Voor de eilandbewoners is de tocht over het Marsdiep immers geen vrije keuze, maar noodzakelijk als zij willen reizen. Het gemeentebestuur is van plan het goedkopere bootkaartje met hand en tand te verdedigen. Het zou Teso sie ren als de onderneming zich even eens niet zonder slag of stoot neerlegt bij eventuele tariefsharmoni satie, maar zoekt naar creatieve oplossingen. De Raad van Commissa rissen zou daarop moeten toezien, zonder uiteraard het voortbestaan van Teso in gevaar te brengen. De groep-Vinke heeft wat dat betreft ge lijk: affiniteit met Texel is niet ge noeg. Eigenlijk zouden alleen degenen die tot het uiterste willen strijden voor eilanderkorting commis saris mogen zijn. Het woord is nu aan de aandeelhouders.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1