i Kunstenaar Huisman negeert modetrends Gitaarduo speelt in op nostalgisch gevoel E Agendas TEXELSE couRANT Voor het weekend van 28 en 29 augustus 1993 Kerkdiensten zondag 29 augustus CD Vivid straks in hele land te koop Feestelijke middag bewoners Gollards Peuterspeelzalen beginnen seizoen Canadees leger eert Bakker met medaille Andere naam VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1993 Kunstenaar Raymond Huisman kent een toenemende voorliefde voor portretten. „Ik beleef de wereld in beelden. Bi] alles wat ik zie, denk ik constant 'hé, dat is een onderwerp voor een schilderij'. Steeds vaker vind ik din gen alleen mooi, wanneer ze ge schikt zijn om te schilderen." Spreker is oud-Texelaar Raymond Huisman, de 26-jarige schilder/teke naar die op het moment met een groot aantal landschappen en por tretten exposeert in atelier 't Schil- dertje in Den Hoorn. Zijn visie lijkt, met alle respect, enigszins maniakaal, maar hij kan het nog sterker vertellen: „Salvador Dali heeft eens geschreven dat hij tijdens het vrijen altijd beelden van schilde ringen voor zich zag. Op het moment dat hij z'n orgasme kreeg, zag hij steeds hetzelfde Delftse landschap waar-ie kennelijk nogal wild van was." Of Huisman tijdens zijn eigen eroti sche activiteiten De Dennen voor ogen heeft, laat hij in het midden, maar dat hij een voorliefde heeft voor dit Texels natuurschoon lijdt weinig twijfel. Zowel potloodtekeningen als schilderijen hebben boompartijéh" langs de Randweg en de Fonteinsnol als object. Huisman: „Bomen intrige ren me. Moet je maar kijken: wan neer je op een bepaald punt staat, kun je rondom op een afstand van 25 meter alle stammen aan de on derkant goed onderscheiden. Maar naar boven toe is dat niet goed mo gelijk en lopen alle bomen door el kaar. Dat probeer ik vast te leggen in mijn werk." Achterhaald Een fotografische danwel realistische visie op het scheppen van kunst, zo lijkt het, die in de ogen van veel collega-kunstenaars tamelijk achter haald is. Een getrouwe weergave van de werkelijkheid is kennelijk niet meer „in". Huisman met stemverhef fing: „Ik vind dat zó raar, als mensen zeggen dat mijn werk niet origineel is. Met dezelfde argumenten zou ik ook hun werk kunnen afkeuren, want alles is al eens gedaan." Huisman, die in 1991 afstudeerde aan de Rietveldacademie in Amster dam en sindsdien met het aannemen van opdrachten van restaurants en bedrijven voorzichtig op weg is HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. Joh. Moens uit Breezand; uitzending via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. ds. J. ter Haar. De Koog: 9.30 u. dhr. M. D. Kuiper Interkerkelijke zomeravonddienst: 19.30 u. mw. E. van Heerwaarden en dhr. C. Klaassen, m.m.v. Gerard Smeenk (viool) en Johan Ran (orgel). Den Hoorn: 9.30 u. ds. J. ter Haar. Oosterend: 9.30 u. ds. J. H. Pieterse uit St. Maarten, m.m.v. Jan Bruin (zang). Oudeschild: 11.00 u. dhr. M. D Kuiper. De Cocksdorp: 19.00 u. ds. J. H Pieterse uit St. Maarten, m.m.v. Jan Bruin (zang), F Visser (orgel) en kopergroep Excelsior. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. F. J. Daane; 19.00 u. drs. F. J. Daane; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. ds. J. van Loo uit Al melo; 19.30 u. ds. J. van Loo uit Almelo. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. en 16 30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. dhr. R. Kuiper; uitzending via Radio Texel; extra collecte voor Doops gezind monumentenfonds Friesland. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ev. H. van Oenen, gezins- dienst; 19.00 u. ev. H. van Oenen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za 19.30 u. The Gospeltrain; uitzending via De Lichtboei. zo. 10.45 u. herenkoor; crèche. Oudeschild. zat. 19.30 u. Sint Jan: zon. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19. Den Burg. Openbare Lezing: 10.30 u. „Hoe goed kent u God?" Wachttorenstudie: 11.20 u. „Reageer gunstig op Gods beloften door geloof te oefenen." IFoto Joop Rommets) financieel- onafhankelijk te worden, heeft de laatste tijd een voorkeur voor het maken van portretten. „Daarbij staat het onderwerp centraal en ben je veel gedetailleerder bezig. Het gaat om het gezicht en de ach tergrond speelt nauwelijks een rol. Bij landschappen probeer je een bepaal de sfeer te treffen en heb je meer vrijheid bij het vullen van het vlak." Schaduwen Huismans groeiende voorliefde voor het portretteren houdt gelijke tred met een toenemend streven de wer kelijkheid te benaderen. De kunste naar illustreert zijn veranderende visie aan de hand van enkele schilderijen: „In dit landschap uit '89 heb ik ge probeerd schaduwen aan te brengen door ze te schilderen in een heel an dere kleur. Een groene bosgrond met oranje schaduw." En wijzend op een doek van latere datum: „Hier is de basiskleur bruin en de schaduw uiter aard donkerder, maar ook bruin." Bij een portret (van nog latere oor sprong) dat bijna een foto lijkt: „De plooien in het overhemd heb ik ge probeerd te schilderen door het leg gen van verschillende accenten. Maar het hemd is en blijft oranje." Schoolmeesterachtig „Fraai gelukt, dat aanbrengen van licht en schaduwen", is een gedachte die zich steeds opdringt tijdens het aanschouwen "Van Huismans Vvérk, ware het niet dat dit lekenoordeel zo schoolmeesterachtig klinkt. Vandaar het deskundige commentaar van ate lierhouder en Huismans kunstbroeder Henk Noorlander: „Mooi hoor, wat Raymond maakt. Toen ik zo oud was als hij, kon ik dat niet." De expositie in 't Schildertje (Diek 11a. Den Hoorn) is (vrijwel) dagelijks nog te zien tot 12 september. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter W. Vos, Schilder end 38, Den Burg, tel. 12023. Dokter H. van Dijk, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies, Hogereind 10, De Waal. Bij ongevallen of bloedin gen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: 'Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527 Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). 'Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tand heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particulie re. praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spree kuur, maandag van 9.00 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. Vanaf 1 september is de cd van de Texelse rockband Vivid ook in de rest van Nederland verkrijgbaar. De promotie- en distributiemaatschappij Via toonde zich onder indruk van „Seed Pearl" en zal de komende tijd proberen het debuutalbum onder aandacht te brengen van muziekbla den en radiostations. „Tot onze verrassing werden we al een week na het uitbrengen van de cd gebeld door Via. Een ijzersterk de buut, zeiden ze. De totale presentatie, zowel de muziek als het hoesje, maakte een verzorgde indruk. Via wilde ons daarom graag promoten", vertelt gitarist Pinie. De cd wordt vooralsnog in een kleine oplage uit gebracht. Sommige platenzaken zul len hem in de collectie opnemen, maar om de interesse te wekken van de grote winkelketens en het grote publiek is publiciteit via pers en radio nodig. Het eerste succesje is al bin nen, want een lokaal radiostation in Amsterdam, dat op Texel beslag had weten te leggen op de cd, riep „Seed Pearl" uit tot cd-tip van de week. „Bizar", vindt Pinie. Zelf probeerde Vivid deze zomer de bekendheid op het eiland verder op te wekken via een toernee langs jeugdherbergen, strandpaviljoens en café's. „We kregen goede reacties", blikt Pinie terug. „Eén keer is het slecht uitgepakt, maar op de meeste plaatsen hadden we succes. In de strandpaviljoens, waar een ander pu bliek komt, hebben we het volume aangepast met akoestische optre dens. Het bleef evengoed rock hoor, maar in een mildere uitvoering." Door de landelijke „release" hebben Texelse popliefhebbers nog slechts enkele dagen de kans om de cd te gen gereduceerde prijs aan te schaf fen. Volgende week geldt in het hele land de normale verkoopprijs van f39,90, een tientje hoger dan nu op Texel. Onder prima weersomstandigheden hebben bewoners van de Gollards zaterdag een rijtoer over het eiland gemaakt. De twaalf druk bevolkte aanspanningen, eigendom van leden van de Menvereniging Tussen Wad en Duin", werden hierbij begeleid door politie te paard. Via de Mars, voor sommige deelne mers nog een geheel nieuwe buurt, ging het gezelschap langs een mooie route naar Catherinahoeve, waar een ruime hoeveelheid versnaperingen werd aangeboden en uiteraard genut tigd. Ook de terugtocht verliep gesmeerd, zo meldt onze correspon dente mevrouw A. C. Koolhaas, die een woord van dank uitspreekt aan allen die de feestelijke middag heb ben mogelijk gemaakt. Voor de Texelse peuterspeelzalen zit de zomervakantie er bijna op. Op 6 september openen ze voor het eerst weer de deur voor kinderen van 2 tot 4 jaar. Nieuw dit seizoen is bui tenschoolse opvang, die binnenkort zal worden opgericht. Deze activiteit richt zich op jeugd van 4 tot onge veer 12 jaar. Het is een voortzetting van het kinderdagverblijf, dat in Den Burg is gevestigd en zich richt op kinderen van 0 tot 4 6 jaar. Deze voorziening draait het hele jaar. De verschillende opvangvormen val len onder de Stichting Kindercentra Texel. De peuterspeelzalen bevinden zich in praktisch alle dorpen. Ouders die willen dat hun kind met andere kinderen van ongeveer dezelfde leef tijd speelt, en bereid zijn om zo nu en dan een ochtend of middag mee te helpen, kunnen zich bij een van de zalen opgeven. De peuters spelen met speelgoed en materiaal dat bij hun ontwikkelingsfase past, in een groepje van ongeveer twaalf kinderen met een leidster en een hulpouder. Gedurende de schoolvakanties zijn de peuterspeelzalen gesloten. De meeste speelzalen hebben weer plaats voor peuters. Informatie kan worden ver kregen in Den Hoorn bij De Wald hoorn (tel. 19586), in De Cocksdorp bij De Kokkeltjes (tel. 16285), in De Koog bij De Kooterkeet (tel. 17645), in Oosterend bij De Bijenkorf (tel. 18691) en in Den Burg bij Spelen- maer (tel. 14995) Het kinderdagverblijf is in Den Burg gevestigd aan de Burdetstraat naast de CVO-school. Het is er voor jgnge kinderen waarvan de oudèr(s) wer ken, studeren of om andere redenen de verzorging van hun kinderen met anderen willen delen. De openingstij den zijn daarom ook langer, van 8.00 tot 17.00 uur. Ook in de schoolva kantie is het gebouw open. Er wordt gewerkt met groepjes van vier tot ze ven kinderen met zoveel mogelijk een eigen leidster (geen ouderhulp dus). De opzet hier is huiselijker. De buitenschoolse opvang (BSO) is een voortzetting van het kinderdag verblijf en is nog in oprichting. Tot zolang kunnen de kleuters nog ge bruik maken van het dagverblijf. Uit gebreidere informatie over het kinderdagverblijf en BSO zijn ter plek ke verkrijgbaar, of via tel. 15958. Vrijdag 27 augustus. Om 20.00 begint in de Burg. De Koninghal de Teso- jaarvergadering van aandeelhou ders. De agenda vermeldt onder meer: benoeming nieuwe direc teur en commissaris. In Cinema Texel begint om 14.00 uur de Walt Disney-tekenfilm Jungle Book. Om 16.00, 19.00 en 21.15 uur is de rolprent Inde cent Proposal te zien. Alle leef tijden. Wielervereniging Texel houdt een tijdrit van 32 kilometer. Start bij de PEN-centrale, aanvang: jeugd om 18.15, senioren 19.00 uur. Van 19.00 tot 20.00 uur is de (D/N) bibliotheek in de Schuilhut geopend. Zaterdag 28 augustus. In zwempark Molenkoog in Den Burg start om 11.00 uur een vrij markt, met o.m. muziek, kramen- mark en andere attracties. Toegang gratis. Cinema Texel: zie vrijdag. Zondag 29 augustus. Op een terrein aan de Laagwaal- derweg beginnen om 9.00 uur de Nederlandse kampioenschap pen schapendrijven. Op het pro gramma staan kwalificatieswedstrijden voor de Europese kampioenschappen. Vanaf 10.00 uur start op het ter rein van Texelse Boys de Boys dag. Alle teams komen in acu Om 14.15 uur begint de vrieni schappelijke wedstrijd Texelse Boys 1 tegen Watervogels 1 j 13.30 uur wordt een instuif houden van nieuwe leden en F pupillen. Cinema Texel: zie vrijdag 27 augustus. In de NH kerk in De Koog beg om 19.30 uur de interkerkelijke zomeravonddienst. Voorgang», zijn E. van Heerwaarden en C Klaassen. M.m.v. Gerard Smeenk op vim en Johan Ran op orgel. Maandag 30 augustus. Cinema Texel: zie vrijdag 27 augustus. Om 19.55 uur start op hetv van SV De Koog de vrienschj pelijke wedstrijd tussen het G- team en het recreantenelftal i De Koog. Raadpleeg voor de overige i viteiten de Vakantiekrant, dis vrijdag als bijlage bij de Texal Courant verschijnt. Hoogwater Oudeschl Vr. 27 Za. 28 Zo. 29 Ma. 30 Di. 31 Wo. 1 Do. 2 Vr. 3 03.50 05.30 06.54 07.55 08.54 09.34 10.04 10.35 en 16.4) en 18.3S en 19.44 en 20.45 en 21,4; en 22.05 en 22.3) en 22.3I Aan het strand is het ongeveer een i eerder hoog water De zon komt 29 gustus op om 06.45 u. en gaat ortdj om 20.33 u. 1 september volle ma* september springtij. L Wilhelm Bakker uit Den Hoorn is een bijzondere eer te beurt gevallen. On langs ontving hij een militaire medail le, toegekend door de commandant van de Canadese troepen in Europa. Haastig stappen de beide admiraals door het stille, verlaten dorp. Ze zijn op zoek naar enkele schepelingen die nog niet zijn teruggekeerd van hun verlof om te passagieren. Behoorlijk ontstemd gaan ze van de ene kroeg nar de andere taveerne. Morgenoch tend vroeg moet de oorlogsvloot de Rede van Texel verlaten en de be manning moet compleet zijn. Er zwaait wat voor de laatkomers... Vanuit de ramen van het witte kerkje schijnt enig licht naar buiten. Zouden die schavuiten wellicht in de kerk zit ten? Even binnen kijken en meteen controleren of hun koperen kronen wel netjes zijn gepoetst. De Ruyter denkt aan zijn vakantiegeld, dat hij na een verregend verblijf op Texel dan maar heeft geofferd voor de aan schaf van een koperen kroonluchter die zijn faam tot in lengte van jaren moet laten gelden. Tromp denkt met spijt aan zijn aangeboren zuinigheid, waardoor zijn kaarsenkroon wat klei ner is uitgevallen dan die van zijn col lega. Vastberaden stappen de twee vlootvoogden over de dremple van het oude zeemanskerkje, waar ze hun gedroste varensgezellen slapend en snurkend hopen aan te treffen. Maar krijg nou wat, het is daarbinnen heel anders dan ze hadden verwacht. In de kerk klinken zachte en intieme tonen van twee gitaren, die door twee vrouwen worden bespeeld. Cla- sien Langenberg en Joke de Mol, die samen het „Guitarduo Arias" vor men, geven een concert in de zomer avondserie. Ze hebben een keurig programma samengesteld. De volgor- Wilhelm Bakker toont de medaille die hij els dank voor zijn inspanningen kreeg van ói se legercommandant in Europa. ifotoh De commandant besloot hiertt gens Bakkers inspanningen w herdenking van de op Texel p velde Canadezen en zijn hulpl opsporen van oud-oorlogsvliej 1985 stelde Bakker het overgs bedrag van een sponsoractie I baar voor een extra herdenkn, het geallieerde gedeelte van ft mene begraafplaats in Den 6» Daarvoor had Bakker zich no) gemaakt; aanvankelijk probee. een plechtigheid bij het Land monument op de dijk van det te krijgen. Vorig jaar was Bakker persoon de bloemlegging betrokken, fo Canadese ambassade niemart sturen maar zich door een Tei wilde laten vertegenwoordigt! gemeente nam daarop contxt met Bakker, die positief reagt Voorts hielp hij twee Canades rofficieren, die op Texel parad sprongen, met het zoeken na graf van de in de oorlog gest» commandant van het Canada parachutisten-regiment. Dit ja kwam dat verhaal ter ore var groep Canadese militaire paf. der wie een luitenant-koloné had hen uitgenodigd om aai zijn bij de Dodenherdenking n Burg. De groep toonde zich 9 der indruk van de plechtighet De kwestie werd vervolgens aandacht gebracht van de I „Hoe gewichtig deze medat weet ik niet", zegt Bakker. het dan ook liever geen ondb ding. Voor mijzelf heeft de a* in elk geval veel waarde, om*1 een officiële blijk van waarde* Ik ben er dan ook best trots kens de bijgevoegde brief is medaille de laatste die door ft mandant wordt uitgereikt, W nada bezig is zijn troepen In trekken uit Europa. de van de werken is chronologisch van Praetorius uit 1600 tot en met Hindemith uit onze eeuw. De toe hoorders moeten eerst wel wennen aan de zachte klank van de twee gi taren. Je zou in een kerk immers veel forsere geluiden verwachten. Via be werkingen voor gitaar van wat oude muziek belanden we bij componisten die echt voor gitaar hebben geschre ven: Carulli, Diabelli en vooral Sor en Satie. De muziek blijft zacht en ei genlijk steeds in dezelfde sfeer met veel voorspelbare wendingen. Mooi en vakkundig gespeeld, dat wel, maar er zijn geen emotionele hoogte punten en uitschieters. De luisteraars kijken geboeid toe, maar op de tonen van de snaren wiegen hun gedachten vèr weg. Naar het Oudeschild van weleer, waar het woest lallende scheepsvolk de smalle straatjes van het dorp onveilig maak te en de moeders hun lieftallige dochters angstvallig binnenshuis hielden... Ook in de laatste Spaanse volksmelo dieën worden er wel lucifers af gestreken, maar lont en kruit willen maar niet ontbranden... Door een kier in de deur hebben Tromp en De Ruyter nog een poosje meegeluisterd totdat ze allebei be gonnen te knikkebollen. Terug in de werkelijkheid hervatten ze hun zoek tocht door het kille dorp. Morgen moet de vloot uitvaren. Een echte zeeman moet wakker blijven onder alle omstandigheden. Frans Visser. In ons artikel in de vorige k"1 de oud-Texelaars die weer evf waren op hun geboortegrond fout geslopen. Het betrof h|fl aard niet de familie Wolfsft s Wolse.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2