un schoffelgenoegen buurtbewoners" Zaalvoetbalteam De Bolder begaf zich op transfermarkt I Texels Sport oten gemeentegrond heet hangijzer PvdA-delegatie TEXELSE 7 couRANT smaking, afscheid letbal op Boysdag Riolering Rozendijk maandag van start Insluipingen bij bejaarde Texelaars - VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1993 een stukje grond van de gemeente willen overnemen krijgen volgens de raadsleden te vaak nul op het rekest. Nelie Zijm woon de Buytengors. hier met dochter Marlon en zoon Jordie. zou graag het erf wat vergroten. tFoto Gerard Timmerman) ien een strookje grond naast ons erf overnemen, maar ïeente wil niet meewerken." Een terugkerende klacht er b en w de raad om advies hebben gevraagd. Het col- at nu kijken of de mogelijkheid voor particulieren hun tui- vergroten met kleine stukjes gemeentegrond kan worden om kleine groenstrookjes in Ie woonbuurten die als open- in niet of onvoldoende benut Bi| de inrichting van toekom- onwijken kijkt de gemeente istaan van deze versnipperde :an worden voorkomen, epelmg geldt niet voor stuk die nodig zijn voor onder- i openbare voorzieningen of ibels of leidingen liggen, ilterreintjes of stukken nodig eerveiligheid blijven gemeen- Ule andere terreintjes komen e wel in aanmerking, hoewel jevallen de raad om advies rraagd. r gemeente moet zich wat opstellen", verwoordde Kees lening van het CDA donder- I in de commissie FET. Zijn dt dat structureel openbaar aar ok stukjes grond die lidshinder of voor het ca rl van bepaalde zaken best culieren kunnen worden ver- erbrand Poster (Texels Be- lelde over deze zaak vaak jers te worden benaderd. Hij een geval in Oosterend waar iclub. B en w kunnen zich een voorstel van de corn er het welzijnbeleid om rond we veld van de Hondenclub igdelijk en vandaalbestendig te plaatsen. Hierop was ingen door de Wielervereni- gebruiker van de aangren- ielerbaan, die vreesde voor leid van de renners. Het hek 50 meter hoog. De geraamde f8.500,-) worden gedekt uit Algemene Reserve van de De gemeenteraad moet stel nog goedkeuren. iemand een groenstrook van een me ter wil kopen. „Ik heb de situatie be keken en begrijp niet waarom de gemeente dit als structureel open baar groen beschouwt. Dit soort ge vallen geeft irritatie bij de bevolking." CDA'er Hin liet weten dat ook in Den Burg en De Koog grote vraag is naar deze stukjes grond. Schoffelgenoegen Hin opperde om stukjes groen door woonwijken te laten adopteren. Hij vindt dat het „schoffelgenoegen", zo als hij dit gebruik introduceerde, beter aan liefhebbers aan de wijk kan wor den overgelaten. Wethouder Dirk Terpstra (grondzaken) beloofde te zul len kijken in hoeverre terreintjes door particulieren kunnen worden bijge houden. „Maar mensen kunnen hier aan in de toekomst echter geen rechten ontlenen", aldus Hein van Daalen van de afdeling grondzaken. Grondzaken voelt niets voor bruikleen-overeenkomsten. Van Daa len: „Je moet dan afspraken maken op welke manier de grond moet wor den onderhouden. Dat kan aanleiding tot misverstanden geven." Raadslid Hin ziet er echter geen probleem in. „Als de grond niet volgens de af spraak wordt onderhouden, wordt de gebruikersovereenkomst gewoon beeïndigd. Er is vast wel een juridi sche invulling voor te vinden." Verkoop Hoewel de gemeente het niet aan moedigt en er veel beperkende voor waarden zijn, zijn de stukjes tuingrond sinds enkele jaren wel te koop. De gemeente rekent een prijs van f50,- per vierkante meter. Voor waarde is dat het terrein zijn plant soenfunctie houdt. „Want openbaar groen is openbaar groen. De bestem ming moet hetzelfde blijven, erop bouwen is uitgesloten", vindt ook Hin. Deze voorwaarde is volgens wethou der Terpstra de reden dat er van par ticuliere zijde weinig belangstelling bestaat voor de verloren hoekjes, die sinds enkele jaren op kleine schaal zijn verkocht aan particulieren. „Meestal wil men het voor bebou wing gebruiken." Sprekend voorbeeld daarvan zijn Adrie en Nelie Zijm, die interesse hebben in een een terreintje dat grenst aan hun woning aan de Buytengors in De Mars. „Nu heeft eigenlijk niemand er iets aan. Onze buurt heeft er wel interesse in om de tuinen te vergroten of er een garage op te bouwen." Maar voor bebou wing moet de openbaar groen- bestemming worden veranderd en dat is niet de bedoeling, vindt wet houder Terpstra. De kwaliteit van de woonwijken loopt dan achteruit. De groenstrookjes zijn onderdeel van de openbare voorzieningen in deze buur ten. De kosten daarvan en het ge noegen zijn in de grondprijs bij de woningen inbegrepen. In feite betaal den de mensen voor de terreintjes in hun buurt." Planologisch „In dat opzicht is het onjuist als de gemeente dat nu alsnog verkoopt", vindt ook Peter Bakker (Groen Links), die de tiezwaren van de wethouder voor dn de grondtransacties wel be grijpt- Toch vindt Bakker dat er talloze stuk jes zijn, waarvan de bewoners nau welijks profijt hebben. „In De Mars kan ik de hoekjes zó aanwijzen. Daar liggen bij sloten of erfscheidingen veel stukjes gemeen tegrond die destijds met bij de erven zijn getrokken. Vaak lastig bereikbaar en daardoor duur in onderhoud." Zo klopte de familie Zijm aan de Buyten gors eens bij de gemeente aan voor een strook naast hun huis. „Dat mochten we er in geen geval bijtrek ken, want de strook is nodig voor het slootonderhoud. Nou, dankzij de lange arm van de kraan maaien ze de kanten mooi van de andere kant." Grotere stukken „Waarom geven we geen grotere bouwkavels uit, dan ben je van die hoekjes af en maken we de kosten beter beheersbaar", vindt Peter Bak ker. Hij roept het college op bij de in vulling van bestemmingsplannen planologisch rekening te houden met de verdeling van openbaar groen in een wijk. Wethouder Terpstra verdedigde het beleid door erop te wijzen dat raadsleden zelf altijd betrokken waren bij de totstandkoming van bestem mingsplannen. „Het lukt niet altijd om stukken groen even gelukkig te verdelen." foys opent het voetbalsei- I traditioneel met de §9 Bijna alle teams van de 19 komen vanaf 10.00 uur plfelderweg in actie. Jon asjes die graag op voet- kunnen meedoen met de "stuif die om 13.30 uur be- s van de wedstrijd stervogels 1, aanvang wordt officieel afscheid van de vorige trainer Piet a9" is bedoeld als een ge- yoor leden, ouders en Voor nieuwe leden is het 9elegenheid voor een ken- anderen benutten de dag Paten na de lange zo- elk geval kunnen alle 's in de kleedkamers de ge beerde douches en toilet- tleren Vóór de zomer vond ^"de inpandige verbouwing 9evoerd door Vissers Bouw bedrijf met hulp van 'vrijwilligers, oefenwedstrijdjes is de Boysdag ook het moment waarop de nieuwe oefenmeester Henk de Ruyter „zijn" eerste team aan het publiek presenteert. Het duel tegen Watervo gels wordt een tweestrijd tussen de nieuwe en oude seniorentrainer van Texelse Boys. Watervogels wordt ge traind door Piet Bakker, die de afgelo pen vijf seizoenen de Boys diende. Omdat Bakker meteen na afloop van het vorige seizoen met vakantie ging, was er geen gelegenheid om op ge paste wijze afscheid van hem te ne men. Dat gebeurt daarom nu zondag. In het programma ontbreekt het da mesteam, dat echter wèl in de com petitie van start gaat. De selectie bestaat, na het afhaken van enkele speelsters, nog uit slechts tien da mes, maar coach Norbert Kager wil het er toch op wagen gezien het en thousiasme van de groep. Gehoopt wordt dat zich spoedig nieuwe voet balsters aanmelden, zodat het team voltallig op pad kan gaan. Junioren Cl doet zondag niet mee wegens deelname aan het Nike-toernooi in Amsterdam. Dat is een groot evene ment, opgezet door het bekende sportschoenenmerk in samenwerking met dealers in Nederland. Sportshop Texel nodigde Texelse Boys C1 uit Lees verder van pagina 1 vervoersregio Noord-Holland-Noord. „In oprichting", zei hij er uitdrukkelijk bij, want het college is niet blij met deze door de rijksoverheid gestimu leerde samenwerking in de vervoers sector. De discussie met de PvdA'ers breidde zich al snel uit naar algeme ner terrein, omdat het college kans zag de gevreesde „uitholling van de positie van de lokale overheid" aan de orde te stellen. „De bestuurlijke driedeling in Nederland heeft altijd gewerkt. De lokale overheid staat dicht bij de burgerij. Het mag niet zo zijn dat de gemeente straks alleen een loketfunctie krijgt, om de beslis singen die in grotere bestuursorganen zijn genomen uit te voeren", aldus Barendregt. Burgemeester Schipper viel de wethouder bij door te stellen dat samenwerking op regionaal ni veau weliswaar gewenst is, maar niet via een „harde regeling" moet wor den afgedwongen. „Het moet langs de vrijwillige weg gaan, want het is een groeimodel. De regio Noordkop bestaat per slot van rekening nog niet zo lang. Wanneer je harde regels opstelt, heb je er als gemeente geen vat meer op. Maar de provincie kan vertrouwen hebben, want we gaan ook zo de goede kant wel op", vatte Schipper de problematiek samen. Volgens Tineke Molenaar, lid van de Provinciale Staten, sluit het een het ander niet uit: „In de provincie bestaat weinig angst om bevoegdhe den te decentraliseren, maar dan wel via een stevige regeling." Schipper concludeerde daarop: „Het doel is kennelijk hetzelfde, alleen de weg is anders." Rijkstaak Aan het slot van de bijeenkomst maakte de burgemeester nog melding van het depot voor onderwaterarche ologen dat Texel zes jaar geleden al is beloofd. Daarin zou een expositie kunnen worden ingericht van spullen die uit de scheepswrakken rond het eiland boven water zijn gebracht. „De toenmalige minister vond het een goed idee, maar hij had geen geld. Nu zegt de huidige minister (D'Anco- na) dat we het zelf maar moeten be talen. Dat idee bestrijden we. Voor ons is het een principevraag, want een dergelijk initiatief behoort tot de taken van het rijk." Schipper meldde van de PvdA-afdeling Texel te hebben begrepen dat er een apart aan dachtspunt van wordt gemaakt bij het bezoek dat minister D'Ancona 14 september aan het eiland brengt. „Ongezien kunnen we haar al verze keren van 200.000 bezoekers", lach te Schipper. Tweede-Kamerlid Joop van den Berg beloofde „het mee te nemen" tijdens het debat over VOC- schepen en toerisme dat 6 septem ber in het parlement wordt gevoerd. Vanaf maandag geldt op de Rozen- dijk drie weken éénrichtingsverkeer. De weg wordt gedeeltelijk opgebro ken wegens de aanleg van riolering. De komende weken wordt de eerste fase uitgevoerd, die betrekking heeft op het stuk vanaf de Grensweg tot 175 meter voorbij de afslag Laanweg. Wegverkeer vanaf de Pontweg is op de Rozendijk wèl toegestaan, in de omgekeerde richting niet. Het verkeer uit de Dennen wordt via Grensweg en Gerritslander dijkje weer naar de Pontweg geleid. Fietsers hebben vrije doorgang, want het fietspad langs de Rozendijk blijft op zijn plaats. Aanne mersbedrijf Tatenhove voert het werk uit. Door handig gebruik te maken van koordjes die door de brievenbussen hingen, slaagde een onbekende er vorige week in de woningen te betre den van drie bewoonsters van de Emmalaan. In het huis van een 83-jarige werd ƒ500,- ontvreemd uit een portemonnee. Een 87-jarige vrouw miste ƒ37,50. In het huis van een 81-jarige wist de insluiper niets van waarde te ontdekken. De dader moet binnen drie kwartier zijn „tri- pleslag" hebben geslagen. De PvdA-gemeenteraadsleden Dirk Terpstra. Gré Zegers en Hans Roeper in traditionele pose op de trap van het gemeentehuis met hun partijge noten uit de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. (Foto Joop Rommets) George Eelman maakte de overstap van ZDH naar De Koog 6. Ruud Heuving, ook al een oud-Zwaluw, verhuisde eveneens naar De Koog. Wie mocht denken dat het hier een tegenactie betreft van de plaatselijke sportvereniging om het aankoopbe leid van ZDH te bekritiseren heeft het mis. De aanvoerder van De Koog (en, oh ironie, ook al een voormalig ZDH'er) Theo Franchimon verklaart: „Die jongens horen gewoon in dit team." Onderwerp van gesprek zijn de spe lers van het zaalvoetbalteam van so ciale werkplaats De Bolder. „Het eerste G-team in de geschiedenis van het Texelse zaalvoetbal", zegt de ini tiatiefnemer trots. En dat willen ze weten ook. Met een enorm enthou siasme trainen de jongens elke don derdagmiddag in de Sporthal, maandag doen ze sprinttraining op het strand en met ingang van sep tember komen ze uit in de eiland competitie. Bovendien is het plan vriendschappelijke wedstrijden te spelen tegen andere G-teams van de overkant. „De jongens moeten erva ring opdoen. Dat kan alleen door veel wedstrijden te spelen", legt Franchi mon uit, met een zelfverzekerdheid als ware hij Ajaxtrainer Louis van Gaal zelve. „We zijn ook uitgenodigd voor de voorronden van het Neder lands kampioenschap, maar dat is in oktober. Dan zijn de jongens er nog niet aantoe." Voor Franchimon is het overigens te hopen dat zijn zus Mar- janne zich niet tekort voelt gedaan, want eigenlijk is zij de coach. Theo: „Zij heeft nu niet zoveel tijd, want volgende maand gaat ze trouwen." Op termijn mag het dan misschien afgelopen zijn met de prominente rol van Theo, nu is hij nog de grote ani mator. „We hebben geen keepersge brek, want er lopen bij ons zelfs twee fantastische doelwachters rond", legt hij uit. „Dat kan menig club niet zeggen." 9 September om 20.15 uur speelt het G-zaalvoetbalteam de eerste competi tiewedstrijd tegen uitgerekend De Koog 2. „Ik hoop dat de sporthal een beetje volloopt, want we zijn vast besloten onze huid zo duur mogelijk te verkopen", meldt Franchimon vast beraden. voor de voorronde in Amsterdam. Mocht het team daar goed presteren, dan liggen een landelijke finale en Europees kampioenschap in het ver schiet. De uiteindelijke winnaar mag het WK voetbal volgend jaar in Ame rika bijwonen. Pupillen-instuif De instuif zondagmiddag duurt van 13.30 tot 15.00 uur. Het evenement is bedoeld voor de F-pupillen van de vereniging en andere geïnteresseer den (jongens en meisjes) vanaf vier jaar. Tijdens de instuif worden ver schillende voetbalspelletjes gedaan. Uiteraard is het ook mogelijk lid te worden. Spelertjes die bij de Boys willen voetballen, maar zondag zijn verhinderd, kunnen zich aanmelden bij jeugdsecretaris H. Pennings (tel. 15761). De rest van het programma: A-veld: 10 00 uur Tex. Boys 3 - recreatieteam; 11.20 u Tex. Boys D1 - meisjes C-junioren; 12.30 u Tex. Boys 2 - Watervogels 2; 14.15 u Tex. Boys 1-Watervogels 1. B-veld: 10 30 u Tex. Boys A1 - Oosterend A1; 12.15 u Tex, Boys B1 - Texel B1; 14 00 u Tex Boys E1 - SV Cocksdorp El en Tex Boys E2 - SVC E2 Het G-zaalvoetbalteam van De Koog. vastbesloten om te gaan stunten. Bovenste rij vlnr.: George Eelman. Jan Daalder, Anton Staal, Paul Bakker. Jos Bakker. Benno Dros. Midden: coach Marjanne Franchimon. Jaap Plaatsman. Dirk Keijser. Onder: Peter Tu'rtman. Ruud Heuving, Chris Zijm. Pe ter van der Vis, Theo Franchimon en Frans Bos. Erwln Beusekom ontbreekt wegens een blessure. (Foto Joop Rommets)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7