Vuurproef voor 10-jarig Tropical Sea Festival Film Jehova's Getuigen mogen toch nieuwe kerk bouwen Koger café's maken nog teveel lawaai 91 Maatregelen voor een soepel verloop Ondanks protesten uit Noordwester Agenda TEXELSE^? COURANT Klapband speelt voor Tesselhuus Buitenschoolse opvang nog in voorbereiding „Toekomst" tweede dwangsom opgeleg Natte landing m stuurcorrectie DINSDAG 31 AUGUSTUl CLIFFHANGER Sylvester Stallone mag nog een weekje op herhaling met zijn ij zingwekkende survivaltocht "Cliffhanger", een actie-thriller die een trapje hoger gaat dan al le voorgangers in zijn genre. Alles is in deze film verwerkt: vlie gangst, hoogte- en ruimtevrees, angst om levend begraven te worden, gillende vleermuizen en hongerige wolven, sneeuw- en steenlawines, en... wat wilt u nog meer? O ja, doodgewoon neergeknald worden door sluip schutters in de bergen, dat kan ook nog. NINJA TURTLES III De derde aflevering in de serie van de „Teenage Mutant Ninja Turtles" die dit keer een reis door de tijd maken en belanden in het zeventiende eeuwse Ja pan. Ze raken verwikkeld in de strijd tussen een prins en zijn dictatoriale vader. Met veel spe cial effects komen deze reuze schildpadden als ware stripfigu ren tot leven. Alleszins de moeite waard, de jeugd ging in ieder ge val voor de twee voorgangers plat. Bovendien dit zou wel eens de laatste aflevering kunnen zijn... (CvH) do. t/m zo. en wo.middag 14.30 uur: NINJA TURTLES III dagelijks om 19.00 uur: CLIFFHANGER dagelijks om 21.15 uur. DRA GON, THE BRUCE LEE STORY. maar bleef erkenning door de ge meente uit. De dorpswacht, die vori ge zomer voor het eerst werd aangesteld en wel een officiële sta tus geniet, heeft echter al een punt achter het seizoen gezet. Hoe het ook zij, susploeg en dorpswacht heb ben hun waarde bewezen, zodat deze maatregel niet omstreden is. Taps eerder dicht Het biertappen op straat is van de baan. Zaalexploitanten mogen ko mend weekend geen mobiele taps meer plaatsen bij hun terrassen. Er geldt een algemene sluitingstijd van 04.00 uur. De organisatie heeft besloten de exploitatie al om 03.00 uur te stoppen, zodat het publiek ge leidelijk naar huis gaat en de zalen een uur later daadwerkelijk op slot kunnen. „Na drie uur wordt met meer getapt en gaat het grote licht aan. Een gebaar naar het dorp en de gemeente", aldus woordvoerder ReinStam. Grootste probleem is in feite het gro te aantal jongeren dat op de bonne fooi naar Texel komt te „tropicallen". Elk jaar weer levert dat beelden op van feestgangers die in portieken hun roes uitslapen, clandestiene kampeer ders en overnachtingen in auto's. Iets dat de organisatie moeilijk zelf in de gaten kan houden. De politie zal er dit jaar daarom extra op toezien. Verwarring Door de late behandeling bij de Raad van State was het lang onzeker wan neer het festival zou plaatsvinden. De voorbereiding op het tweede lustrum feest was derhalve niet ideaal. Stam: „We zijn overspoeld door telefoontjes van hoteliers, artiesten en gasten. Het feit dat het festival altijd het laatste weekend van augustus was, zorgde voor verwarring. Het stond bijvoorbeeld aangekondigd in een lan delijke VVV-kalender. Afgelopen weekend kwam menig Tropical- ganger voor nop naar De Koog." „Of neem ter illustratie de band Ka- limba, de laatste vier jaar een vaste verschijning op ons festival. De muzi kanten wilden met hun hele familie komen, 35 man sterk. Tot tweemaal toe moesten ze hun hotelreservering wijzigen." Kwaliteit Kalimba is een van de bands, die graag naar Texel wilde komen en daarom het lange wachten op de de finitieve datum voor lief nam. Dat zegt iets over de aantrekkingskracht van het Koger muziekfestijn. Het mu zikale aanbod stemt Rein Stam in elk geval tevreden. De programmering is voor vrijwel alle zalen geregeld door een Nederlands bureau, dat voor veel Caribean festivals de artiesten vast legt. „Ik sta in voor de kwaliteit van de muziek", zegt Rein Stam opti mistisch, terwijl hij vrolijk zingend al vast in tropische sferen belandt: „Doe een stapje naar voren, doe een stapje terug...." Voor het gedetailleerde programma van het Tropical Sea Festival verwijzen we naar de Va kantiekrant. die vrijdag j.l. als bijlage bij de Texelse Courant verscheen. Het festival begint donderdagavond met een opwarmconcert in De Kuip, aanvang 22.00 uur. Vrijdag- en zaterdagavond barst het echte muzikale geweld los in alle cafe's en discothe ken Startsein is een vuurwerkshow, vrijdag avond om 21.30 uur Op straat brengt een Arubaanse sambadansgroep (een andere dan in voorgaande jaren) het volk alvast op de juiste temperatuur. Wie er nog niet genoea van heeft, kan zondagavond nog eenmaal alle remmen losgooien tijdens het slotconcert in De Toekomst. Passepartouts voor het hele festival kosten f35,-, per avond f25,- (vrijdag en zaterdag). Niet-passepartouthouders dienen voor het opwarm- en slotconcert afzonderlijk entree te betalen. Ondanks protesten van buurtbewo ners mogen de Johova's Getuigen hun Koninkrijkszaal bouwen op een grasveld aan de Noordwester. Het terrein wordt nu als voetbalveld ge bruikt. Omdat de bouw conform de bestemming is, ziet het college geen reden de vergunning te weigeren. B en w vinden bovendien dat de buurt voldoende alternatieve speelruimte herbergt. Oorspronkelijk was het terrein gere serveerd voor de bouw van een kleu terschool. Toen dit niet doorging bleef de bestemming „openbare en bijzondere doeleinden" wel op het grasveld rusten, waardoor er volgens de gemeente „geen speld tussen de bouwplannen van de Jehova's is te krijgen." Om tegemoet te komen aan de pro- tes ten van de jeugd uit de buurt, die met spandoeken gewapend onlangs de trap van het raadhuis bezette, ver plaatst de gemeente de doelen naar een grasveld aan de Golfslag, dat volgens een gemeentwoorvoerder voldoende ruimte biedt. Verkeersdrukte Om de angst voor parkeerproblemen weg te nemen moeten de Jehova's op het eigen terrein parkeerruimte in richten. Overigens maakt het college zich weinig zorgen over toenemende verkeersdrukte. Ook bij het huidige onderkomen aan het Schilderend doen zich geen problemen voor. Voor eventuele schadeclaims is het college niet bang. „De bewoners wisten van de bouwlokatie, schade is daarom niet aantoonbaar." Om te voorkomen dat op een braa- De Texelse vertolker van de smartlap, de Klapband, geeft in samenwerking met eetcafé De Gravenmolen vrijdag avond 24 september vanaf 20.00 uur een zogenaamd „promotie-gala benefiet", waarvan de opbrengst is bestemd voor het Tesselhuus. Deze avond zal bestaan uit een akoestisch („ontstekkerd" zeggen de bandleden zelf) optreden, waarbij en kele nieuwe nummers ten gehore zul len worden gebracht. Door Aris van Zeijlen en Inge Timmermans wordt tijdens en tussen de optredens door een 5-gangen-surprise-menu bereid en geserveerd. Voor dit evenement zijn slechts 25 kaarten beschikbaar, te verkrijgen bij restaurant De Gravenmolen in Den Burg (tel. 12204). Kosten 100,-, ex clusief drankjes. kliggend terrein achter de Noord wester garageboxen worden gebouwd, krijgt de veld een perma nente bestemming als speelweide. „Dat terreintje is een lachertje", ver bijt buurtbewoner Henk Boeijen zijn teleurstelling. „Een voetbalterrein aan de Golfslag is geen goed alternatief. De kinderen schieten zo de Pontweg op. Omdat de ouders daar geen oog je in het zeil kunnen houden, zullen ze de kinderen voortaan wel binnen houden." Buitenschoolse opvang (BSO) voor kinderen van 4 tot 12 jaar zal wel licht in de loop van het nieuwe schooljaar op Texel een feit worden. BSO is een voortzetting van het kin derdagverblijf en is nog in oprichting. In de vorige Texelse Courant meldden we dat BSO binnenkort al van de grond zou komen, maar die conclusie was voorbarig. In hetzelfde artikel werden bovendien de gegevens van de peuterspeelzalen in De Koog en Oudeschild door elkaar gehaald. Kin deren van 2 tot 4 jaar kunnen in de badplaats terecht in „Olleke Bolleke", telefoon 17645, en in het havendorp in „De Kooterkeet", tel. 13733. In een deel van de Texelse peuterspeel zalen is nog plaats vrij. Het kinder dagverblijf aan de Burdetstraat in Den Burg, dat bestemd is voor de opvang van kinderen van 0 tot 4 jaar, heeft in sommige leeftijdsgroepen nog plaats. Informatie is verkrijgbaar in het kinderdagverblijf, of telefonisch via 15958. Dinsdag 31 augustus In Cinema Texel draait om 14.00 uur Jungle Book en om 16.00, 19.00 en 21.15 uur „Indecent Proposal". Wielervereniging Texel houdt een criterium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; seni oren 19.00 uur. In de Hervormde kerk van Den Burg wordt een zomeravondcon cert gegeven door Joost Veer man (orgel) en Els Kal (mezzo-sopraan), aanvang 20.15 uur. Woensdag 1 september In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Jungle Book" en om 16.00, 19.00, en 21.15 uur „Indecent Proposal". Donderdag 2 september Muziekliefhebbers krijgen in cafe De Kuip in De Koog een voor proefje van het „Tropical''- weekend. Vanaf 22.00 uur geeft de Engelse formatie Red Lemon Electric Soul Band daar een( treden, entree f5,-. Vrijdag 3 september In De Koog barst vanavond h Tropical Sea Festival los. Aan Nikadel wordt om 21.30 uur startsein gegeven met een vi werkshow, die is aangekond^ als „het grootste spektakel d Texel op dit gebied heeft be leefd" Terwijl vanaf 22.00 ut een Arubaanse sambadansgn de festivalgangers op straat i stemming brengt, treden in twaalf horecagelegenheden e zovele bands op. Om 04.001 moet iedereen weer naar hirs Hoogwater Oudeschi Di. 31 Wo. 1 Do. 2 Vr. 3 Za. 4 Zo. 5 Ma. 6 Di. 7 08.54 09.34 10.04 10.35 10.54 11.24 11.54 12.25 en 21.4! en 22.0! en 22.3C en 22.3; en 23.0! en 2331 en 23.<( en 23.50 Aan het strand is het ongeveer eer^ eerder hoog water De zon komt 5 sq tember op om 06.56 u. en gaat oftfc om 20.16 u. 1 september volle m& september springtij. Overschrijding van de geluidsnormen komt discotheek De Toekomst in De Koog op een boete van f15.000,- te staan. De dwangsom volgt na eerde re geluidsovertredingen, waarbij me tingen in de nacht van 31 juli op 1 augustus de doorslag gaven. In 1991 kreeg de Toekomst ook al een dwangsom opgelegd, waartegen eigenaar Frits Langeveld bij de recht bank in Alkmaar verzet heeft aange tekend. Om geluidsoverlast te controleren verricht de gemeente regelmatig me tingen. Ook dit weekend bleek daar uit dat vanuit verschillende lokaties in de Dorpsstraat teveel lawaai lekte, hoewel De Toekomst dit keer wel bin nen de normen bleef. Enkele caféba zen kunnen een waarschuwing tegemoet zien. In een aantal gevallen is al eerder te veel geluid geconstateerd, maar on danks waarschuwingen door de gemeente, zijn geen afdoende maat regelen getroffen. Café's die de nor men één keer eerder overschreden krijgen een aanschrijving. „Het is een soort drietraps raket", aldus Kees Witte, chef van de afdeling milieu. „Na de eerste keer volgt een waar schuwing en bij de tweede keer drei gen we met een dwangsom. De derde keer gaat de gemeente over „De Van Tasjes" nog eenmaal Wegens overweldigende belangstel ling heeft de organisatie besloten de kindervoorstelling die wekelijks in Klif 12 was te bewonderen te prolonge ren. Donderdag treden „De Van Tas jes" nog eenmaal op in Den Hoorn, aanvang 16.30 uur. tot een dwangsombeschikking, ke overtreding volgt zogenaam: beurdverklaring, wat inhoudt café's naar hun draagkracht ee dwangsom krijgen opgelegd Oi van State stelde Langeveld in roep tegen de dwangsombesdt in het ongelijk omdat de meting volgens de richtlijnen zijn uitga De geldigheidsduur van de dwa sombeschikking verviel hierdoa zodat de gemeente naar aanlei van de metingen eind juli de som verbeurd verklaarde. De gemeente kan tot een mai van H 50.000,- dwangsommen gen. Als dat nog met helpt ka? uiterste geval tot sluiting word overgaan. Volgens Witte zijn openstaande deuren vaak de van de problemen. Een cursus Met de auto te ter" kwam een vakantiegai uit Den Haag goed van pas auto waarin hij zat belandde gistermiddag in de sloot lafc Postweg. Op weg naar De Cocksdorp was de 30-jarige chauffeuse, eveneens uit Haag, ten zuiden van de Oer sprong weg na een stuurcon tegen drieën de macht ovei stuur verloren. Behalve de en de vrouw konden zaten vier kinderen in de auto. Mi dankzij kordaat ingrijpen van man kon het zestal ongehtf de auto verlaten. De wagen te licht beschadigd. iFoto Gero'd Tl Voor het Tropical Sea Festival breekt het weekend der waarheid aan. Het massaal toestromende publiek zorgde negen jaar lang voor een gezellige zomerafsluiting in De Koog, maar was tevens een bron van ergernis voor rustzoekende vakantiegangers. Op last van de gemeente heeft de organisatie nu verschillende maatregelen getroffen om de hinder binnen de perken te hou den. kwartier hebben we meer bereikt dan in een half jaar procederen...." De maatregelen hebben betrekking op de openbare orde. Groot struikel blok in het verleden was de trage af voer van het publiek. Door de nieuwe taxistandplaats hoopt de organisatie Meest in het oog springende wijzi ging is de afvoer van feestvierders. Taxi's rijden af en aan vanaf de standplaats op het parkeerterrein achter de Spar aan de Nikadel. Op andere plaatsen zal niet worden gestopt om mensen te laten instap pen. Hierdoor hoopt men kabaal el ders in het dorp (vooral bij de hotels aan de Dorpsstraat/Pontweg en aan de Boodtlaan) te voorkomen. Muzi kaal lijkt het 10-jarig bestaan geen hinder van de moeizame aanloop te ondervinden, want het programma klinkt als een klok. Donderdagavond gaat de kop eraf met een opwarm- optreden in cafe De Kuip, vrijdag en zaterdag is er levende muziek in alle zalen en zondagavond isin disco theek De Toekomst het slotfeest. Dit jubileumfestival is voor de organi satie dus een ware vuurproef. Het gemeentebestuur heeft laten door schemeren dat, mocht het muzikale feest uit de hand lopen, de vergun ning kan worden ingetrokken zodat De Koog het volgende „Tropical" mis schien op z'n buik kan schrijven. Zo- BRUCE LEE IS TERUG! Bij Cinema Texel draait de ko mende week tijdens de avond voorstelling van 21.15 uur de enige echte film die gemaakt werd over het leven van de le gendarische Kung Fu-fighter Bru ce Lee, ofwel: "Dragon, The Bruce Lee Story". Dragon is behalve een vechtfilm met spectaculaire actiescènes meer het levensverhaal van een Chinese jongen die naar Amerika trekt met de overtuiging dat daar het goud voor het oprapen ligt. Als bordenwasser begonnen, gaf hij al gauw Kung Fu-lessen en kwam per ongeluk in kontakt met wat mensen van de filmin dustrie, die dus het gat -oosterse vechtsport-films- in de markt za gen. Bruce Lee leefde intens, vocht zich niet alleen omhoog op het witte doek, maar ook tegen het racisme in de Amerikaanse samenleving; maar vooral tegen een vervaarlijke geharnaste de mon die hem in zijn dromen ach tervolgde. Een symbolisch figuur dat verwijst naar de dood, „om dat een man die in zo'n korte tijd zo intens heeft geleefd, wel moet beschikken over innerlijke kennis van het verstrijken van de tijd en de korte duur van het le ven" (aldus regisseur Cohen). Lee heeft dan ook lang de veer tig niet gehaald. Exotisch uitgedoste danseressen zijn ook tijdens het aanstaande jubileumfestival te bewonderen. iFoto archief Tejtelse Couranti als bekend raakten de gemeente en de Stichting Tropical Sea Festival dit jaar verwikkeld in een juridische strijd, die pas in juli voor de Raad van State werd beslecht De organi satie haalde z'n gelijk: het festival hoefde niet pas in het weekend van 10 en 11 september plaats te vinden, zoals de gemeente eiste, maar mocht een week eerder. Ook dat was al een compromis, want liefst wilde de Ko ger natte horeca het traditionele laat ste weekend van augustus inpikken. De gemeente vond dat te vroeg, om dat ditmaal door de late schoolvakan ties het seizoen nog aan de gang was. B en w lieten de eis om de da tum te verschuiven gepaard gaan met diverse beperkende maatregelen. Hiertegen was de organisatie bij de gemeenteraad in beroep gegaan. De bezwaar- en beroepsschriftencommis- sie van de raad vond echter dat alle voorwaarden terecht zijn. De uitvoe ring van maatregelen is inmiddels met de gemeente doorgesproken. Mede-organisator Rein Stam: „In drie dit knelpunt op te lossen. Ter bevor dering van een soepel verloop wor den bij de taxistandplaats bonnen met volgnummers uitgedeeld, zodat geen gevecht om taxi's uitbreekt. De bonnen zijn verkrijgbaar in de beken de dubbeldeksbus, die omstreeks 02.00 uur van de Dorpsstraat naar de Nikadel wordt verplaatst. Vanaf de taxistandplaats vertrekken 's nachts ook bussen. „Het is een experi ment", zegt Rein Stam. „Of het helpt moeten we afwachten, maar we doen in elk geval iets om de situatie te verbeteren." Susploeg Festivalgangers die evengoed willen proberen bij het binnenrijden van het dorp een taxi te bemachtigen, zullen door een susploeg naar de Nikadel worden gedirigeerd. Deze susploeg is door de gemeente verplicht gesteld. Stam moet er een beetje om grinni ken. Enkele jaren geleden ontstond dit team nachtelijke ordebewakers op initiatief van de plaatselijke horeca,

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2