'*m V- - Rooster G.V.T. seizoen '93-#94 Gesneuvelden Gemenebest krijgen voortaan krans Bordercollieclub houdt Nederlands kampioenschap TEXELSE f COURANT femdiploma's iketballtraining eilandcompetitie erduel De Koog in Texelse Boys -club blijft -weerclub Méér eer tijdens 4 mei-herdenking: Harde strijd bij wielertijdrit Badmintonclub start nieuwe seizoen Dwarse bromfietser Aardige scores voor Texelse ruiters Voetbalprogramma Texels kampioenschap catamaranzeilen Vrouwenloopgroep begint weer Cursus energetische vertebrale therapie Schapendrijver Zuidewind naar EK JMÉÊi DAG 31 AUGUSTUS 1993 (je derde keer dit seizoen werd jn zwembad Molenkoog afge nomen voor de diploma's A en B. jns de vakantie waren de groe- met zo groot, maar toch slaag- kinderen voor het A- en 17 het B-diploma. De geslaagden A Lotte Koomen (met Rosa Harbers), Plaatsman (met Gerrie Plaatsman); Boven: Mark Eelman; Hendrik Arend- tonald Moree (met L. Moree) Suzanne jbeig. Mark-Jan Kuip (met Yvonne Kuip), Verkaart; Daan de Lugt; Frans-Jaap l(; Mandy Beijert (met Gea Beijert), Na- Hab, Marleen Schellinger; Jaap Hoogen- jnds Keesom; Bart van der Star; Eva B; Cees Jan Kiewiet (met Lem ÏTumema); Menno Kiewiet; Patrick Si- Malou Zuidema; Anita van Leeuwen; Leeuwen; Esther van Veen; Daniél- ümp, Bob Ran, Stefan Sijtsma; Lennart jkJegem; Ben Schraag; Pieter-Jan Eel- foarten Steenvoort; Natascha Novak; ijJongejan (met Rob Jongejan); Sandy i atste mogelijkheid om dit sei- te zwemmen is op 25 sep- sketballers van „De Mareis" jen vanaf dinsdag 7 september amingen. Plaats van handeling burg. De Koninghal, de trainin- aan onder leiding van Martin i. Het schema luidt alsvolgt: ■18.30 uur junioren, 19.30 uur junioren, •20.30 uur heren, 20.30-21.30 mes. icnspraak met de trainer zal bekeken welke junioren in rste en welke in het tweede atsnemen. Nadere berichten nog. (Ving voor de eilandcompetitie jl nu mogelijk bij Drogisterij n de Parkstraat. Formulieren daar vóór 12 september te jeleverd. Het inschrijfgeld per team) wordt geïnd door van een nota aan de contact en. Bij voldoende animo wer- lunioren ook een competitie wel op de vrijdagavonden. Aan- g tijdens de training bij Martin informatie is verkrijgbaar bij mneker, tel. 12371 (na 18.00 bondscompetitie begint eind iber. lijd om de Noordholland-beker de voetbalteams van De Koog Ilse Boys elkaar donderdag in ig. Omdat beide elftallen, die competitie tegen elkaar uit tomen, met 4-0 hebben ge- van Oosterend, kan deze fjd worden beschouwd als een inale. De winnaar gaat door volgende ronde. Aanvang: «en dat ze eens een cht-zwemwedstrijd in decem- nnen overwegen, want of ze autocross of een motor- ijd organiseren, de weergoden leden van de MAB-club dit merkelijk goed gezind. Ook hadden de crossers niets te Helaas zorgde het schuiven kalender door andere clubs dat het aantal deelnemers egenviel. 9 hadden de negentien die 'den ingeschreven er duidelijk fen Goudsbloms motor was 'et geweld niet opgewassen al tijdens de training in de kleine inhoudsklasse Jan van de Vis zijn wedstrijd- Hij wist zich kranig te weren, wam nog wel wat techniek en I tekort. k>op in de seniorenklasse was ^winningen voor Otto Goënga eld Zijm voorspelbaar, maar bij ebbers was meer „reuring". Maldegem, die zijn cross- haakte, liet zien dat vier we- en veel waaghalzerij nten zijn om hard te gaan. val van Hans Adams dacht uitzicht te hebben op een tas, maar uiteindelijk jfen Maldegem toch tevreden twee fraaie derdeplaatsen. se rijders doen het ook goed Werkant. Bij wedstrijden in •der werd Otto Goënga in 125 'sse eerste. In de A-klasse zelfde aantal cc's werd Eg- l(Je Werf tweede en Siebrand (de ende clubcross wordt gehou- 3 oktober. r i'«0ost Winter 2.Jan van de .Gerard Rikkenberg 2.Rob 5 cc A- I.Egbert van de Werf lt,e. 125 cc B: I.Otto Goenga '_wps; 250 cc. 1.Ronald Zijm "efhebbers; I.Ed Stoop 2.Hans Het gedeelte van de algemene begraafplaats in Den Burg, waar de gesneuvelde geallieerden liggen begraven. Het bordje op de voorgrond is aan vervanging toe. Wethouder Krijnen wil graag een extra aanduiding bij de entree aan de Kogerstraat. (foto frons Hopmani Een krans in plaats van een bloemstuk. Volgend jaar zal tijdens de Dodenherdenking op 4 mei voor het eerst na de oorlog een kransleg- ging plaatsvinden op het gedeelte van de algemene begraafplaats in Den Burg waar geallieerde gesneu velden zijn begraven. Met dit on langs genomen besluit kiest het gemeentebestuur voor een eerbe toon, dat gelijk is aan dat op de Ge orgische begraafplaats. Tot en met 1985 trok de stoet tij dens Dodenherdenking in het geheel voorbij aan de Engelsen, Canadezen, Australiërs, Nieuwzeelanders en an dere gesneuvelde militairen uit de landen van het Britse Gemenebest op de algemene begraafplaats. De plech tigheid bleef beperkt tot een kranslegging bij het monument De Goede Herder, waarbij alle gevallenen in de Tweede Wereldoorlog werden herdacht. Wethouder Tine Krijnen nam halverwege de jaren tachtig als raadslid het initiatief om in die situa tie verandering te brengen. In de raadsvergadering van september 1985 ging de raad unaniem akkoord met het leggen van een bloemstuk op het geallieerde gedeelte. Pas nu hebben b en w, op algemeen advies van de raadsfracties, besloten om het bloemstuk te vervangen door een krans. Tegen de haren „Er heerste altijd vrees om de Rus sen tegen de haren in te strijken", blikt wethouder Krijnen terug. „Een heel saillant voorbeeld vind ik de be- vrijdingsdienst in de Hervormde kerk in 1985. Toen mocht niet op het or gel worden gespeeld, omdat de Sov jets a-godsdienstig waren en hun delegatie niet mocht worden ge kwetst. Dat daarmee tegelijk veel Texelse gevoelens werden geraakt, was zeker niet belangrijk. Die pro- Russische houding bezorgde veel mensen een kater." Dit gevoel werd nog versterkt door dat de omgekomen Georgiërs niet als de echte bevrijders van Texel konden worden beschouwd, maar dat naar verhouding wèl veel herdenkingsacti viteit voor hen werd georganiseerd. Op de jaarlijkse 4 mei-herdenking vindt op de Georgische begraafplaats op de Hogeberg een officiële kranslegging plaats. Vrij algemeen wenste men de hier gestorven geallieerden evenveel eer te bewijzen, vandaar dat de gemeen teraad in 1985 de eerste stap zette met een bloemetje. Het geld voor de extra herdenking werd betaald van het geld dat Willem Bakker uit Den Hoorn overhield van zijn sponsoractie om enkele Amerikaanse oud- oorlogsvliegers naar Texel te halen voor de herdenking van de 40-jarige bevrijding. Een volgende stap was de adoptie van drie oorlogsmonumenten door de basisscholen Thijsse, Jozef en CVO uit Den Burg. Wethouder Krijnen vindt dat de inspanningen van me vrouw N. Roeper-Matthijssen, thans directeur van de Thijsseschool, in dit verband zeker genoemd moeten wor den. Extra bord De wethouder toont zich verheugd over het nu genomen besluit. Ze zegt zich tevens sterk te willen maken voor een betere aanduiding bij de al gemene begraafplaats. Voorbijgangers worden nu niet gewezen op het feit dat daar ges neuvelde geallieerden begraven liggen. Alleen op het kerk hof zelf staat een bord. Dit bord zal op korte termijn worden vervangen door de Oorlogsgravenstichting. Mo gelijk kan ook voor een bord bij de entree van de begraafplaats aan de Kogerstraat worden geplaatst. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan zal de wet houder voorstellen dat de gemeente zélf voor een extra bord zorgt. De Wielervereniging Texel organi seerde vrijdag de voorlaatste van de tien tijdritten die dit seizoen worden verreden. Winnaars werden Loek van Vliet, Erna Kuip, Joost Hoogenbosch en Erwin Goënga. Op het parcours nabij de PEN- centrale in Oudeschild startten de jeugdwielrenners als eersten. Bij de B-jeugd, die een afstand van 12 kilo meter aflegde, was Erwin Goënga een kleine anderhalve minuut sneller dan Dennis Laan. De verrassende winnaar bij de A-jeugd, die 4 kilome ter langer in de beugels moest, was Joost Hoogenbosch. Alle tijdritten dit jaar waren gewonnen door Robert Huisman, maar vrijdag was de dag van Joost. Na drie van de vier ron den had Robert al een achterstand van bijna een halve minuut, maar door in de laatste omloop alles uit de kast te rijden, kwam hij nog behoor lijk dichtbij. Het uiteindelijke verschil was slechts 8 seconden. Bij de senioren kwamen maar liefst zes dames aan de start, die net als de heren 32 kilometer moesten rij den. De met harde, maar ongunstige wind zorgde voor een spannende strijd. Erna Kuip eindigde weliswaar met ruime voorsprong, maar de num mers twee tot en met vier zaten vlak achter elkaar. Loek van Vliet kreeg bij de heren 20 meter voor de finish ma- teriaalpech, maar omdat zijn voor sprong vrij ruim was, kon hij de strijd toch winnend afsluiten. De laatste tijdrit wordt zaterdag 11 september verreden. Tevens wordt dan gestreden om de Noordhollandse kampioenstitel, een wedstrijd waar voor al zo'n 70 deelnemers uit het gehele land zich hebben ingeschre ven, Tijdens deze wedstrijd staat ook Ook voor de badmintonspelers is het nieuwe seizoen nakende. Vanaf maandag is sporthal Ons Genoegen voor hen geopend van 19.00 tot 22.30 uur. De trainingen van Nico Groot uit Den Helder beginnen medio september. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij Margriet Rey, tel. 12345, of maan dag aan de zaal. de bedrijfsbokaal tijdrijden op het spel. Hier zullen zeven Texelse bedrij ven uitmaken wie het sterkste collec tief is. Uitslagen: Senioren: 1 Loek van Vliet, 0.49.49, 2 Jan Zijm, 0.50.00; 3. Jos Huisman, 0.51 38. Da mes: 1. Erna Kuip, 0.56.59; 2. Mariska Koen- ders, 0.59.08; 3. Colmda Brouwer, 0.59.20; 4. José Huisman; 0.59.23; A-jeugd: 1. Joost Hoogenbosch, 0 31.38, 2. Robert Huisman; 0 31.46; 3. Ivo Witte; 0 32.37, B-jeugd 1 Er win Goènga, 0.25.37; 2. Dennis Laan; 0.27.02. Surveillanten van de politie keken vrijdagmiddag vreemd op toen ze langs de Pontweg dezelfde helmloze bromfietser zagen rijden die ze een half uur daarvoor hadden bekeurd omdat hij toen ook al geen helm droeg. Om de 19-jarige Alkmaarder te doordringen van de ernst van de zaak kreeg hij met alleen een tweede prent uitgereikt, maar werd boven dien zijn voertuig in beslag genomen. Op maandag 6 september start Gym vereniging Texel weer met de lessen. De docenten Nico Soter en Yvonne Bruining staan klaar om er een spor tief en gezellig seizoen van te maken. Wie belangstelling heeft voor gym nastiek of jazzdans, is welkom om de lessen bij te wonen en/of een aantal proeflessen mee te draaien. Dit geldt voor zowel kinderen als volwassenen en is gratis. Voor inlichtingen kan worden gebeld naar de leiding, tele foon 15228. LESROOSTER MAANDAG Beatrixzaal: 15.45-16.30 uur Meisjes 4 jaar, 16.30-17.15 uur Meisjes 5 jaar, 17.15-18.15 uur Jongens 7 jaar, 18.15-19.15 uur E.T. jon gens 8, 19.15-20.45 uur E.T jongens A, 20.45-21.45 uur Dames maandag. Ferrever 17.30-18.30 uur Jazz 7-10 jaar, 18.30-19.30 uur Jazz 10-12 jaar, 19.30-20 30 uur Jazz 15 jaar exj. DINSDAG Beatrixzaal: 15.45-16.30 uur Peuters 3 jaar, 16.30-17.30 uur Meisjes 6 jaar. 17.30-18.30 uur Meisjes 8 jaar, 18.30-19.30 uur Meisjes 10 jaar, 19.30-20.30 uur Meisjes 12 jaar. 20.30-21.30 uur Asp. dames 14 j. e.o. WOENSDAG Beatrixzaal: 14.30-16 00 uur E.T. Meisjes C, Texelse ruiters hebben redelijke sco res behaald tijdens een avond- wedstrijd dressuur in Den Helder en een sprmgwedstrijd op zondag in ma nege Akenburg. In Den Helder werden winstpunten behaald door Chloë Weel (2e pr. klas se L 125 pt.), Vera Blom (4e pr. L 122+ pt. en 2e pr. Lil 121 pt.) en Marloes van der Vis (I 122 pt.). In het springen waren er eerste prij zen voor Charlotte Boeyen, Nienke Ei lander, Vera Blom, Fia Kooiman, Jetteke Zoetelief en Chloë Weel. Het springparcours werd gebouwd door dhr Haan. Jury's waren H. Smit en J. Weel. Mevropuw Haan-Pauw was toeziend jurylid. Zaterdag 4 september Junioren: Tex. Boys B1-BKC B1 13.30 u. Texel C1 -Vios (W) C1 14.45 u. Texel B1-Helder B2 13.30 u. Kaagv. B/C-Oosterend B/C 12.30 u. HRC C3-Texel C2 13.00 u. Texel C/D-Con Zelo C/D 13.30 u. Succes D2-Texel D1 12.00 u. Zondag 5 september: Texel-WGW 14.00 u. Zeemacht-Oosterend 14.30 u. Flevo-De Koog 14.00 u. N. Niedorp-Tex. Boys 14.00 u. WGW 3-Texel 2 14.30 u. Kaagvogels 2-De Koog 2 14.00 u. Wiron 3- Tex. Boys 2 14.30 u. W. waard 4-Oosterend 2 14.00 u. Texel 3- Oudesluis 2 11.30 u. Winkel 3-Texel 4 12.00 u. Junioren: Tex. Boys A1-ZAP A2 12.00 u. Oosterend A/B-Petten A/B 12.00 u. Dames. Tex. Boys-Kolping Boys 2 14.00 u. 16.00-17.30 uur E.T Meisjes B. 17 30-18 45 uur E.T. Meisjes A, 18.45-20.00 uur E.T. Jon gens A en B. 20 00-21.00 uur Springuur. Ferrever: 1915-20.15 uur Jazz 12-14 jaar, 20.15-2115 uur Jazz dames 1, 21.15-22.15 uur Jazz dames 2 DONDERDAG Beatrixzaal: 15.45-16.30 uur Jongens 4 jaar, 16.30-17.30 uur Meisjes 7 jaar, 17.30-18.30 uur Meisjes 9 jaar, 18.30-19 30 uur Meisjes 11 jaar, 19.30-20.30 uur Meisjes 13 jaar, 20 30-21.30 uur Oames donderdag VRIJDAG Beatrixzaal 15.45-16.30 uur Jongens 5 jaar, 16.30-17.30 uur Jongens 6 jaar, 17.30-18.30 uur Jongens 8-9 jaar, 18.30-19 30 uur Jon gens 10-11 jaar, 19 30-20.30 uur Jongens 12-15 jaar, 20.30-21.30 uur E,T. meisjes A ZATERDAG Beatrixzaal: ET. meisjes A8, E.T. jongens A De Cocksdorper Kustzeilvereniging houdt dit weekend het Texels kampioenschap catamaranzeilen bij Paal 33. Deelname aan het kampioenschap staat open voor alle Texelse zeilers, de briefing is zowel op zaterdag als op zondag om 10.00 uur De kosten bedragen 730,- voor een tweemans boot en f 20,- voor een éénmans- boot. Bij voldoende belangstelling start maandag de vrouwenloopgroep voor beginners met de training. De gevor derden doen vanaf dinsdag pogingen hun conditie te optimaliseren. Beide trainingen, onder auspiciën van de Atletiekvereniging, beginnen om 13.45 uur op het Turfveld nabij de trimbaan in De Dennen en duren tot 15.00 uur. De groep voor beginners bestaat uit vrouwen die nog nooit hebben hard- gelopen of voor zichzelf zijn begon nen en graag in groepsverband verder willen. Ook loopsters die al langer actief zijn, maar zich nog niet goed genoeg vinden om met de gevorder den mee te trainen, zijn welkom. De trainingen bestaan uit een warming-up, rek- en strekoefeningen om de spieren soepel te houden, loopscholing, een stuk(je) lopen door bos en duinen of langs het strand en tot besluit de cooling-down. Deelname kost voor de maanden september tot en met november f 30,-. Inlichtingen, opgaven en even tuele vragen bij Coby Bakelaar, tel. 13843 ('s middags). In het meditatiecentrum Prem Mandir in Oudeschild wordt 2, 3, 9 en 10 oktober een cursus energetische ver tebrale therapie gehouden. Tijdens deze cursus, gegeven door Jan van Baarle, wordt geleerd de wervelkolom op indirecte manier te corrigeren. Hierbij wordt gebruikt van massage van de door Masunaga beschreven meridianen van de handen en voeten. Informatie en opgave na 12 septem ber bij Ratnam Dros, tel. 14013. „Lay down Moss, stay there." Ter wijl de jonge bordercollie de oren spitst, dirigeert schapendrijvers Jaap Zuidewind de kudde lammeren bin nen de hekken. Op de Nederlandse kampioenschappen schapendrijven aan de Laagwaalderweg kwalificeer de de schapenhouder uit Oudeschild zich met zijn honden Jill en Moss zondag voor de Europese kampioen schappen in Zwitserland. Nederlands kampioen werd Ron Rogaar met de hond Mike. De organiserende Bordercollieclub Nederland had voor het kampioen schap een parcours uitgezet op een weiland bij Oudeschild. Temidden van 21 deelnemers uit het hele land ver dedigde Zuidewind de Texelse eer op het redelijk bezochte evenement. Naast de strijd om de Nederlandse ti tel was kwalificatie voor het EK on derdeel van het evenement. Bordercollies zijn door hun eigenzinni ge karakter, waardoor ze zelf initiatief nemen, uitermate geschikt voor het schapendrijven. Zuidewind: „Ze heb ben hersens en omsingelen de dieren uit eigen beweging, dat is denk ik het wolven-instinct. Door hun kracht en beweeglijkheid kunnen ze goed uit de voeten op ruw en bergachtig ter rein." Zowel herders als schapenhouders en hobbyisten waren zondag van de par tij. In het Engels of met fluitsignalen gaven de deelnemers hun getrainde honden aanwijzingen. De schapendrijvers moesten binnen een kwartier koppels van vijf lamme ren via een vastgestelde route van enkele honderden meters door poort jes binnen de hekken drijven. Voor het oog van de jury probeerden baas en hond gemerkte dieren van de rest af te scheiden. Met het teefje Jill verdiende Zuidewind naar eigen zeg gen „geen tien met de griffel". „Met haar negen jaar heeft ze eigenlijk wat tekort daadkracht. Het ging allemaal wat te traag, waardoor de kudde ver keerd wegdraaide." Uiteindelijk kwam de kudde niet verder dan halverwege het parcours. Dat zijn eigen schapen voor het kampioenschap werden in gezet, was volgens Zuidewind niet in zijn voordeel. „Het zijn jonge dieren, die snel schrikken en niet gewend zijn in kleine koppels te lopen. Want deze wedstrijd is wel wat anders dan het gewone boerenwerk. Ze moeten precies langs het lijntje lopen en hap pen naar de schapen is er al hele maal niet bij." Zijn Jill mag dan als drijver iets tekort komen, in de fokkerij doet het teefje het prima. „Met de inmiddels gestor ven reu Don van Henk Prins vormde ze een prima combinatie." Zijn gelijk bewijzen zo'n vijf bordercollies uit zijn stal, die op het kampioenschap din gen naar de nationale eer. Zuidewinds jonge reu Moss, nakome ling van Jill, liet zondag een goede indruk achter. „Een jonge zelfverze kerde hond, die ik zelfs een beetje in toom moet houden omdat hij soms wat al te wild tekeer gaat. Schapen moeten namelijks niets van onver wachte bewegingen hebben want ze gaan dan van schrik liggen." Voor „stugge" koppels schapen komt een sterke hond als Moss het best uit de verf, vindt de Oudeschilder, die een zevende plaats behaalde. Dat bordercollies gevoelig zijn voor een compliment van hun baasje be wees Moss, die na afloop een frisse duik in een drinkbak van de schapen nam. Schapendrijver Zuidewind dirigeert met zijn hond Moss (zie inzetde schapen binnen de hek ken. (foto Gerard TimmermanI

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7