Cjrocn ^wartrjexels in het harL, Barendregt huilt rokodille tranen N Horeca: „Dwangsom is buiten alle proporties Marmerende conclusies in harmonisatie-rapport itiek op GS verbaast Landschapszorg ummer Hort isei TEXELRACE 1993 Vandalen urineren over geldautomaat Bruinvis zwicht voor sterke arm Prof. Smalhout vloog voor „Jongensdroom" naar vliegveld Texel VERDER IN DIT jw Raad van State geeft Agrarisch Museum gelijk 2 Natuurecxursies in naseizoen 2 s-f Is Scheurrak-wrak de beroemde „Maria"? 5 w Recordbezoek musea 5 w Gemeente zet voetbalclubs Den Burg onder druk 7 Harry ziet het weer scherp 7 Belasting op Texel nog steeds laag In de sloot na uitwijkpoging Fietsers vanaf Texel via autodek veerboot TEXELSE^COURANT ondermode-folder van Eline ondermode ,ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10812 fEXELSE VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1993 COURANT jyertenties. abonnementen, etc. ridende Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n02220-12741. Telefax 02220-14111. i, Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan- n bel uw bezorger. «buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den jleloon 02220-15639. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f48,50 per half jaar Los f 1,35 litkomst van het TNO- ,zoek over gelijkschakeling veertarieven dat vandaag |t besproken op Ameland is de eilandbewoners weinig igevend. Dat liet wethouder ndregt (ruimtelijk ordening) dg vooravond van het overleg ichemeren. Namens de wad- ilanden zetelt hij in de bege- igscommissie van het rzoek. De wethouder heeft al ime tijd inzage in het concept- jrt over de eventuele afschaf- van het Wadden-tarief. er op de specifieke inhoud van irtrouwelijke gegevens in te .voorspelde de wethouder gag „een heikele discussie" te verwachten. De conclusie van TNO, die het onderzoek in op dracht van het ministerie van Eco nomische Zaken uitvoert, is dat de zakelijke tarieven geharmoniseerd moeten worden, waarbij te ver wachten valt dat de tarieven van personenauto's om juridische rede nen ook moeten worden rechtge trokken. Dat druist in tegen de wens van de gemeente de automo biliteit op Texel terug te dringen, omdat vakantiegangers bij harmoni satie naar verhouding minder voor hun overtocht gaan betalen dan nu het geval is. Mocht de minister van Economische Zaken desondanks volharden in de tariefsharmonisatie, dan zal Barendregt erop aandringen dit in Europees verband te doen. zodat ook veerdiensten op bijv. Deense eilanden die gedifferen tieerde tarieven hanteren hieraan een eind moeten maken. De wethouder liet doorschemeren deze argumenten vandaag ter tafel te brengen. „Want harmonisatie mag geen puur Nederlandse aange legenheid zijn." Landbouw De verwachting van TNO is dat de Texelse landbouw onevenredig zwaar wordt getroffen door de ge volgen van de Wet Economische Mededinging, wat de drijfveer is tot het onderzoek van de minister. „Een reden te meer aan te dringen op aanpassing van het advies aan de minister", besluit de wethouder. Per vliegtuig Barendregt vertrok vanmorgen om 9.00 uur vanaf vliegveld Texel voor de eindbespreking van het concept-rapport, die in Hotel De Kaap op Ameland plaatsvindt. De wethouder werd op zijn reis verge zeld door piloot en Kamer van Koophandel-bestuurslid Bob Rienks, KNOV-bestuurder Wim Mets en Wilhelm Bakker (Spyk), die drie jaar geleden met succes één van de ac tievoerders was tegen de tariefs harmonisatie en wellicht ook nu de aanzet zal geven tot protest tegen de plannen. globale begrenzing heeft de provincie wel degelijk reke- lehouden met de Texelse wensen", vindt Sytske Dijksen werkgroep Landschapszorg. Ze vindt de kritiek van wet- i Barendregt (ruimtelijke ordening) dat GS voorbij zouden aan gemaakte afspraken inzake de tweede fase relatienota itisch". „Het veroorzaakt ten onrechte een anti-stemming, ee bewijst hij de Texelaars, de natuur en de agrariërs geen De provincie neemt het college nu wellicht minder se- ttiek aan het adres van de der, die vorige week verklaar- een kaart van GS waarop de je begrenzing van toekomsti- lers-, reservaat- en natuuront- igsgebieden staan aangegeven id op het dak was gevallen, thouder had al veel eerder op ite kunnen zijn van de globale mg, want het besluit dateert ovember." Door contacten provinciehuis wist Land- org al sinds die datum van de „Het college heeft kennelijk moeite genomen zich even te ren naar de stand van zaken, iepen dan ook niet waarom ouder tijdens commissiever- jen dit voorjaar volhield nog irhandeling' te zijn met de Het toeristenseizoen zit er P en nu mogen al die over- en, overbelaste en gestress- Ktver/eners er zelf op uit want de boog kan niet al- bennen zijn. Achteraf besef hoe druk het is Igeweesten tien mat rustiger wordt, ko- de ontwenningsverschijnse len. Maar omdat we ons Spanningen getroosten om Wen steeds meer te verbre- het hier nooit meer echt let doet u nou in de winter" ie nog maar zelden ge- 's WintersDan houden bezig met het ware eiland- Ie tientallen culturele mani- toneel, muziek, de plaat- Politiek, de nieuwe burge- Teso-aandelen, openbare Makken, verbouwingen, fl>9 van het toeristisch pro- enz. We bruisen van acti- velen van ons hebben het aléer dan in de zomermaan- it die Texelaars vormen :?i9 volkje. Wil je je dus wer- letspannen dan moet je moet je domweg ergens 'een. En dat gebeurt ook. van nu is Horszei voor I" de hort op... Horszei provincie. Want GS hadden toen de globale grenzen al lang vastgesteld. Texel staat al ruim een half jaar voor een voldongen feit." Informele contacten Landschapszorg heeft kennelijk bete re informele contacten in Haarlem dan de gemeente, reageert Baren dregt geïrriteerd op de kritiek. „We hebben regelmatig vragen gesteld, maar nooit een duidelijk antwoord gekregen." „De statencommissie LHNO adviseer de gedeputeerde Tïelrooy afgelopen herfst overeenstemming te bereiken met Texel en niet terug te grijpen naar het 'groene boekje', waarmee de provincie desnoods kwaadschiks haar doel probeert te bereiken. Nou, daar zie ik niets van terug." Dat Barendregt in de raadscommissie ROH aanvoerde geen „eindbod" te hebben, verklaart de wethouder als volgt: „In april heb ik in Haarlem in gesproken op het Streekplan Noordholland-Noord. Daarin stond de hele binnenduinrand van de provincie ingetekend als natuurontwikkelings gebied. Toen ik gedeputeerde Tïelrooy eraan herinnerde dat voor Texel ande re afspraken gelden, beaamde hij dit en beloofde een uitzondering te ma ken." Om zijn gelijk te bewijzen heeft de wethouder onlangs de notulen van deze bijeenkomst opgevraagd. Los van deze kwestie vindt Land schapszorg dat de nota voldoende re kening houdt met de agrarische belangen op Texel. „Aan de totale oppervlakte (850 hectare) valt wel licht niets af te dingen, de inhoud van de nota biedt nog de ruimte om eventueel van de grenzen af te wij ken en de status (beheersgebied of reservaatsgebied) te wijzigen. In dit opzicht vermelden GS in de nota uit drukkelijk flexibiliteit voor Texel. Bo vendien blijft het voor landbouwers een vrijwillige zaak." Dijksen vindt dat veel landbouwers te negatief tegen de relatienota aankij ken. „Het plan is in de zeventiger ja ren deels ontstaan om boeren met onrendabele gronden de kans te ge ven het hoofd boven water te hou den. In de loop der jaren werd de nadruk meer gelegd op natuurvor- ming en milieubescherming." De stelling dat het plan een versmal ling betekent van het economisch draagvlak op het eiland wordt vol gens Dijksen onderuit gehaald door het rapport van het Landbouw Eco nomisch Instituut (LEI) „Texel en na tuurbeleidsplan rond 2000". GS concludeert daaruit dat de effecten „acceptabel en beheersbaar" zijn en dat de werkgelegenheid in en rond de landbouw niet sneller dan elders zal teruglopen. „Gezien de internatio nale prijsontwikkelingen moet je je zelf afvragen of er op Texel nog wel een toekomst is voor grootschalige akkerbouw. Ik denk het niet." De so- lidariteitsgedachte onder de landbou wers, die vrezen noodzakelijke cultuurgrond kwijt te raken, vindt ze begrijpelijk, maar met terecht. „Het natuurbeleidsplan biedt klein schalige boeren wél de kans hun be drijf in stand te houden. Je mag hen toch niet die kans ontnemen. En het kleinschalige in het landschap is nou net typerend voor het buitengebied. De ontwikkeling van natuur zorgt wellicht voor méér werkgelegenheid Lees verder pagina 5 Onbekenden die maandagnacht hun plas deden over het toetsen bord van de geldautomaat van de ABN AMRO-bank in De Koog hebben daarmee het computer programma van de „flappentap" in de war gestuurd. De vandalen bewerkten bovendien het toet senbord met een mes. Volgens de politie vinden dit soort vernie lingen met de regelmaat van de klok plaats. „Het is wel spannend zoals de school steen voor steen wordt afgebroken", oordeelt directeur Ria Visser over de sloop van de Bruinvisschool in Oudeschild. Een kraanmachinist van aannemer Westerlaken zette deze week de sloophamer in de uit 1932 date rende basisschool. Westerlaken ligt goed op schema en verwacht binnen vier weken het puin te hebben opgeruimd, zodat met voorbereidingen voor de nieuw bouw een begin kan worden ge maakt. De nieuwe school, waarvoor het rijk inclusief de sloopkosten circa 1,3 miljoen gulden beschikbaar stelt, zal plaats bieden aan vijf lokalen, een speelzaal en een peuterspeelzaal. Aan welke aan nemer de bouw wordt gegund is nog niet bekend. Het is de be doeling dat de school volgend schooljaar in gebruik wordt geno men. Tot die tijd krijgen de leer lingen les in het groothandelscentrum, peu terspeelzaal de Koterkeet en de oude bakkerij van Dros. IFoto Gerard TimmermanI De Utrechtse hoogleraar prof. dr. B. Smalhout was gisteren op Texel, waar hij werd geïnterviewd door de EO-televisie voor het nieuwe pro- gramnma „Jongensdroom". De nationaal befaamde medicus arri veerde om 17.00 uur op het vliegveld Texel met een Dakota van de Dutch Dakota Association. Het EO- programma telt dertien afleveren, waarin bekende Nederlanders worden ondervraagd over hun jongensdroom, die dan ook zoveel mogelijk wordt bewaarheid. Smalhout heeft als zo veel jongens piloot willen worden, maar dat liep dus anders. Overigens is hij later wel gaan vliegen als hob by. De opnamen werden op Texel ge maakt omdat de omstandigheden daar leuker en landelijker werden ge vonden dan Schiphol. Wanneer deze aflevering van de serie wordt uitge zonden, is nog niet bekend. In vergelijking met andere ge meenten in de kop van Noord Holland is het belastingklimaat op Texel nog steeds gunstig. Dat blijkt uit een vergelijkend onder zoek door de Kamer van Koop handel en de Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. Geke ken werd naar de lastendruk voor bedrijven en huishoudens, aan de hand van tarieven voor onroerend goed belasting, reini gingsrechten en rioolgelden. Bij de huishoudens komt Texel op de voorlaatste plaats en bij bedrijven scoort Texel als laagste. Bij deze laatste categorie is overigens het reinigingsrecht niet meegewogen, omdat nog maar weinig gemeen ten in Noord Holland op dat ter rein actief zijn. Een Texelaar die een bedrijfswagen had uitgeleend aan een toerist uit Midlaren kreeg zijn auto dinsdag to taal vernield terug. Bij een uitwijkma noeuvre von- een overstekende fietser op de kruising Vuurtoren- weg/Krimweg, raakte de man aan het slingeren en belandde aan de overzij de in de sloot. Niemand raakte ge wond. Fietsers vanaf Texel die met de boot mee willen mogen van maandag tot donderdag voor één keer via het au todek de boot oprijden. De fietsena- frit aan de westzijde van de brug in Den Helder is namelijk buiten gebruik in verband met schilderwerkzaamhe- den. Van maandag 13 september tot donderdag 16 september wordt de Helderse afrit aan de oostkant onder handen genomen. Het opleggen van een „boete" van maar liefst f15.000,- aan disco De Toekomst in De Koog heeft in hore- cakringen op Texel verontwaardiging gewekt. ,,We zijn zeer teleur gesteld", aldus voorzitter Mans Se- gers van de afdeling Texel van Horeca Nederland. „Zo'n zware straf staat in geen enkele verhouding tot de geconstateerde overtreding". Zoals in de krant van dinsdag werd gemeld, gaat het in dit geval om het „verbeurd verklaren" van een in 1991 opgelegde dwangsom, nadat de ge meente had geconstateerd dat in de nacht van 31 juli op 1 augustus j.l. teveel lawaai uit De Toekomst in een naburige woning hoorbaar was. Dat was niet te wijten aan gebrekkige geluidsisolatie van het gebouw, want daar mankeert niets meer aan, maar aan het feit dat tijdens de metingen een deur open stond. Horeca Neder land ontkent niet dat die deur dicht had moeten zijn, maar wijst op over macht. De spanjoletten van de be trokken deur waren defekt en waren al lang weer hersteld toen de ge meente optrad. Oneigenlijk Als de gemeente het nodig vindt dat deze overtreding toch wordt bestraft, moet dat niet gebeuren door de exor bitant hoge dwangsom verbeurd te verklaren, aldus Segers. De horeca- voorzitter spreekt van een oneigenlijk middel. „Die dwangsom is immers bedoeld om een ondernemer te dwin gen bepaalde voorzieningen te treffen en niet als straf voor degenen die de ze voorzieningen hebben aange bracht, maar nadien incidenteel in de fout gaan zoals in dit geval". Segers zegt dat nooit voor 100% is uit te sluiten dat er gedurende korte tijd wel eens teveel geluid naar bui ten komt. Een probleem vormen de nooduitgangen die volgens de veilig heidsvoorschriften van binnenuit met een lichte handbeweging geopend moeten kunnen worden. Het komt voor dat een discobezoeker zo'n deur open maakt. De ondernemer moet daar tegen optreden, maar kan het niet voorkomen. Segers: „Jammer dat de gemeente daar niet een beetje begrip voor heeft, temeer daar de contacten tussen de georganiseerde horeca en de gemeente verder heel goed zijn. We houden elkaar ook over milieuzaken goed op de hoogte, voor al daarom vinden we het teleurstel lend wat nu is gebeurd". Voorspelbaar C. Witte, de nieuwe chef van de ge meentelijke afdeling milieubeheer, wijst erop dat de dwangsom geen echte boete is. „Het is een voorspel baar gevolg van de gepleegde forse overtreding". Hij zegt dat de effecti viteit van de dwangsom staat of valt met de bereidheid van de gemeente om deze ook werkelijk te innen. „Een zorgvuldig ondernemer zorgt ervoor dat zijn zaakjes ook milieutechnisch in orde zijn". Volgens hem zijn meer dere horecabedrijven deze zomer over de schreef gegaan. „Bij herhaling kunnen ook zij de dwangsombeschik king tegemoet zien". I.M. ADVERTENTIE t/r.yj p\rl- im Ijff ItjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een Gasthuisstr. 4. Den Burg S 10353 en de brochure van de

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1