Weekend Smidsvuur in museum mag op kolen blijven branden R< VOOR s Agenda E Smakelijke muzikale maaltijd door zangeres en organist Toeristen de natuur in ecensie TEXELSE NatuurP^ra COURANT Nieuwe deelnemers Voor volksdansgroep Extra boten voor Finkers, Van 't Hek en Hoofdstadoperette van 4 en 5 september 1993 Kerkdiensten zondag 5 september Veel animo voor excursie op Schans Repetities Excelsior weer van start Geslaagd Landelijke voorzitster gast bij Zusterkring VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1993 rra\lan vogels Nu het seizoen voor de reguliere rondleiders van Staatsbosbeheer erop zit, wordt de Stichting Na- tuurexcursies Texel weer actief. Tussen 7 september en 7 april fungeren vrijwilligers van de SNT dagelijks als gidsen voor groepen toeristen (en Texelaars!) die in natuurgebieden zoals de Geul, de Muij en de Slufter willen rondkij ken. De SNT kijkt terug op een succesvol jaar: er werden 80 ex cursies gemaakt waaraan 1000 mensen meededen. De SNT werkt nauw samen met EcoMa- re; aan de balie van dit bezoeker scentrum kan een afspraak voor een excursie worden gemaakt. Kosten f7,50 (jeugd f5,-). De foto toont voorzitter Teun de Wit en pr-man Stan Boon, die dinsdag in de hal van het VVV-kantoor in Den Burg een informatiepaneel met tekst en foto's hebben ge plaatst. De „off saison"-toeristen worden aldus attent gemaakt op deze aantrekkelijke mogelijkheid om de natuur te beleven. (Foto Harry de Graaf) De Texelse Volksdansgroep is van plan om met ingang van het nieuwe seizoen een start te maken met een nieuwe beginnersgroep. Als deze groep voldoende groot is, kan daar speciale aandacht aan besteed wor den in de dansuren. Zowel vrouwen als mannen, volwassenen als scholie ren zijn welkom om mee te doen. Volksdansewn is typisch iets om sa men te doen, in tegenstelling tot veel dansvormen van tegenwoordig. Het volksdansen wordt in de eerste plaats voor het eigen plezier gedaan maar op bescheiden manier wordt door een deel van de groep in de zo mer opgetreden. Hoofdzaak blijft ech ter het wekelijkse dansen in de normale dansuren. De dansavonden starten op woensdag 8 september om 19.45 uur in ,,De Wielewaal" in De Waal. Na het uur voor beginners volgt het uur voor gevorderden, maar beide zijn voor ieder toegankelijk, wie een keer „de kat uit de boom wil kij ken" is ook welkom, en hij of zij hoeft niet slechts te kijken maar kan ook meedoen. Inlichtingen bij Kees Veth, telefoon 13516. Ook dit theaterseizon oganiseert de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk weer een aantal zgn. schouwburgrei- zen naar de Helderse schouwburg De Kampanje. Uit de aangeboden voor stellingen zijn, drie gekozen waarvoor voldoende belangstelling bestond om de TESO te verzoeken een extraboot in te zetten. Het betreft de voorstel lingen van Herman Finkers (donder dag 21 oktober), de Hoofdstad operette met La Vie Parisienne (vrij dag 12 november) en Voup van 't HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. dhr. J. Wieten; uitzen ding via Radio Texel. De Waal: 9.30 u. dienst in De Koog. De Koog: 9.30 u. mevr. C. Vlaming. 19.30 u. in RK kerk dhr. B. Guiljam m.m.v. Texels Christelijk Mannenkoor en organist P. Krayma. Den Hoorn: 9.30 u. dhr. A. Breet uit Amersfoort. Oosterend: 9.30 u. dhr. B. Guiljam. Oudeschild: 11.00 u. dhr. A. Breet uit Amersfoort. De Cocksdorp: 11.00 u. mevr. C. Vlaming; GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. F. J. Daane, vie ring Heilig Avondmaal; 19.00 u. drs. F. J. Daane, voortzetting Heilig Avondmaal; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wilmink; 19.30 u. drs. J. J. N. Wilmink. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend"moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16 00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10 00 u. ds. L. Kmpscheer; uitzending via De Lichtboei; kerkbusje Den Hoorn. BAPTISTENGEMEENTE 10 00 u. ds. A. Reurekas. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. herenkoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. dameskoor; crèche. Oosterend: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 u. Lezing van kringopziener. Wachttorenstudie: 11.20 u. „Hoe kun nen wij bij ons geloof deugd voegen?" Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tand heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particulie re. praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spreek uur, maandag van 9.00 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. Hek (28 april). Texelaars die voor de ze voorstellingen kaarten besteld heb ben, krijgen binnenkort bericht wanneer de kaarten kunnen worden afgehaald. De belangstelling voor Youp van 't Hek bleek overweldigend: 200 Texe laars zullen deze voorstelling bijwo nen. Enkele tientallen belangstellen den moesten zelfs worden teleur gesteld, daar niet meer kaarten voor Texel beschikbaar waren. Ook de voorstelling van Herman Finkers is in middels uitverkocht. Voor de voorstel ling van de Hoofdstadoperette zijn nog enkele kaartjes beschikbaar. Voor meer bestellingen/informatie kan con tact worden opgenomen met de SOW, telefoon 15582. Jan Kiljan van het Agrarisch en Wa genmuseum in De Waal kan het smidsvuur op kolen blijven stoken. Volgens M. van Leeuwen veroor zaakte de oude smidse stankover last. Bij de afdeling Geschillen van de Raad van State maakte deze buurtbewoner bezwaar tegen de hin derwetvergunning. De Kroon oor deelde onlangs dat de vrijwilligers onder beperkende voorwaarden hun gang kunnen blijven gaan in het museum. De stankoverlast veroorzaakte vol gens de inmiddels verhuisde Van Leeuwen tal van lichamelijke klach ten. Door zijn actie raakte een onge kend aantal instanties betrokken bij de zaak, variërend van onderzoek sinstituten en gezondheidsinstanties tot de Raad van State, waarvan afge vaardigden poolshoogte namen in De Waal. In het geschil tussen Van Leeu wen tegen de gemeente bevestigde de RvS in grote lijnen de inhoud van de hinderwetvergunning, maar maak te wel enkele aanvullingen. Zo mag het vuur niet branden op vetkolen, maar dat is volgens bestuurder Cor Dros ook nooit het geval geweest. De Kroon eist ook dat de rookafvoer op een voorgeschreven wijze gebeurt en stelde als voorwaar de dat Kiljan zijn vuur niet mag aan maken met krantepapier, maar houtskool of spiritus moet gebruik en. „Dat doen we nu al, dus er ver andert eigenlijk niets", aldus Dros, die de suggestie de kolen te vervan gen door een gasvlam als „onmoge lijk" omschrijft. „Daarin kan je toch geen ijzer wellen. Hoewel Dros een dergelijke uitspraak van de Raad van State al had verwacht, is hij blij dat de smidse gewoon in gebruik kan blijven. „Het is een echte pu bliekstrekker in het museum, die we niet kunnen missen." Jan Kiljan kan het vuur van de oude smidse in kolen blijven stoken. het Ararisch en Wagenmuseum in De Waal met (Foto Gerard Timmerman) De excursies naar het fort De Schans, die deze zomer vanuit het Maritiem en Juttersmuseum werden gehouden, mochten zich in een gro te belangstelling verheugen. Daarom heeft het museum besloten in sep tember nog tweemaal een dergelijke rondleiding te houden. De rondleidingen op de Schans wer den steeds in kleine groepen gege ven, met êen maximum van vijfentwintig deelnemers. Dit maxi mum werd echter elke keer bereikt en soms was de belangstelling zo groot dat twee rondleidingen op een dag geen overbodige luxe zouden zijn geweest. Volgens het zomerprogram- ma van het Maritiem Museum zou de rondleiding van afgelopen woensdag de laatste van het seizoen zijn ge weest, maar wegens de grote be langstelling wordt woensdag 15 september nog een rondleiding gege ven. Deze excursie begint om 11.00 Drumband Excelsior start op maan dag 6 september om 20.00 uur weer met de repetities in de Bijenkorf. Marjorettes om 19.00 uur. Wie lid wil worden is welkom tijdens de repetitie-avonden. Aan de Rijksuniversiteit van Gronin gen is Paul Schneider afgestudeerd in de richting mariene biologie.. Oudplaatsgenote Betty Buren is geslaagd voor verpleegkundige A. Zij is werkzaam in het Kennemergast- 'huis. Lokatie E.G. Haarlem. Vrijdag 3 september In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Teenage Mutant Ninja Turt les III", om 19.00 uur „Cliffhan ger" en om 21.15 uur „Dragon, the Bruce Lee-story". Wielervereniging Texél houdt een criterium op het parcours bij Den Burg. Start |eugd 18.15 uur; seni oren 19.00 uur. Zaterdag 4 september Om 9 uur start bij paal 31 of 33 de Vlielandtocht voor leden van de zeekanoclub De Wadjakkers. Om 10.00 uur gaat bi) paal 33 het Texels kampioenschap bran- dingzeilen van start. Briefing om 10.00 uur. Programma Cinema Texel: zie on der vrijdag. Op het ZDH-veld bij Den Hoorn begint omstreeks 16.30 uur een reünie-wedstrijd van pupillen van 15 jaar geleden: ZDH-Texelse Boys. Zondag 5 september Bij paal 33 worden de Texelse kampioenschappen brandingzei- len voortgezet. Briefing om 10.00 uur. Windsurfclub Texel houdt de laat ste clubwedstrijd van dit seizoen. Start 10.00 uur bij Dijkmanshui zen. Inschrijven aldaar vanaf 9.00 uur. Programma Cinema Texel: zie on der vrijdag. In de R.K. kerk van De Koog wordt de laatste interkerkelijk zomeravonddienst gehouden, aanvang 19.30 uur. Voorgang Bram Guiljam. Medewerking, het Texels Christelijk Manneit olv Martien de Visser. Organj Piet Krayma. Maandag 6 september Om 9.00 uur begint op de Gn neplaats in Den Burg de jaaitj Texelse schapenfokdag. Programma Cinema Texel: zie der vrijdag. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een diavertoning over Texel gegeven, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 7 september Programma Cinema Texel: ze der vrijdag. De oudere Doopsgezinde zus ring komt om 14.30 uur bijee het zaaltje bij de kerk. Zr Ads Laan vertelt over haar beleven sen in Joegoslavië. Wielervereniging Texel houdt: het parcours bij Den Burg e criterium. Start jeugd 18.15 u senioren 19.00 uur. In de Hervormde kerk van Oosterend wordt een zomen vondconcert gegeven door ft Zwart (orgel), Ingrid Hogenho (piano) en Frans Pas de Loup (trompet) en Nancy Koot (tra pet). Aanvang 20.15 uur. Hoogwater Oudeschi Vr. Za. Zo. Ma. Di. Wo. Do. Vr. 3 4 5 6 7 8 9 10 10.35 en 22.3 10.54 en 231 11.24 en 23.1 11.54 en 23.1 12.25 en 23.! 12.27 en 00.10 en 12.1 01.00 en 14.1 Aan het strand is het ongeveer e eerder hoog water De zon komt 5 tember op om 06.56 u. en gaat oil om 20 16 u. 1 september volle ma september springtij. uur, toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van het museum. Te vens zal in oktober een rondleiding in de avonduren worden gegeven om Texelaars die vanwege werkzaamhe den nog niet in de gelegenheid wa ren het fort te bezoeken die mogelijkheid alsnog te bieden. Tijdens de eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen, dinsdagmiddag in het zaaltje naast de Doopgezinde kerk. verwelkomt de Oudere Doops gezinde Zusterkring van Den Burg een prominente gast. Het betreft oud-Texelse Ada Laan-Boogaard, de nieuwe voorzitster van de Landelijke Federatie van Doopsgezinde Zuster- kringen. Het bestuur heeft haar uitgenodigd, zodat de 55 leden kunnen kennisma ken. Daarnaast zal mevrouw Laan vertellen over haar ervaringen in Joe goslavië. Zij is door het oorlogsge bied gereisd om met eigen ogen te zien welke hulp noodzakelijk is. Of dit aanleiding zal zijn voor een Texelse actie, is door het bestuur van de zusterkring nog niet besproken. „Mis schien dat dinsdag een vonk over slaat", zegt voorzitster Wil Keyser. Mevrouw Laan luisterde naar de strij dende partijen: Kroaten, Moslims en Serviërs, met predikanten, hulpverle ners en vluchtelingen. Ze kwam tot de ontdekking dat bij velen van hen de hoop leefde om na de „na rie" weer met elkaar verder tt De zusterkring, wat aantal lel treft de grootste van Texel, he weer een omvangrijk jaarproy samengesteld. Elke dinsdagrra aanvang 14.30 uur, is er in hit je naast de kerk aan de Koge een bijeenkomst. Naar aanleili een enquete, die aan het eind het afgelopen seizoen werd gi den, is gekozen voor een geve aanbod. De wens om méér rel getinte thema's te behandelen gestalte gegeven. Belangstele niet-leden zijn eveneens van 1 welkom. Basketballtraining. Met het in aantocht houdt basketball! ging De Mareis vanaf dinsdag lijks trainingen in de Burg. De Koninghal. Onder leiding vanl Koenen oefenen de junioren te met 13 jaar van 17.30 tot 13 Junioren ouder dan 13 jaar tu tussen 18.30 en 19.30 uur Collecte. De collecte voort derlandse lever- en darmstidï heeft op Texel f6492,65 opge Muziek geheel aangepast aan kerk en orgel, een zangeres met een prachti ge stem en een organist die over loopt van vakmanschap waren de ingrediënten, waaruit een zeer sma kelijke muzikale maaltijd werd opge diend tijdens het zomeravondconcert in de R.k. kerk van Den Burg. Het programma bevatte nu eens niet de onvermijdelijke barok of allerlei ex perimentele moderne klanken. Met veel zorg was een keuze gemaakt uit romantiek van goed gehalte, ge mengd met veel mystiek en devotie. De altmezzo Els Kal begon haar bij drage met een Ave Maria van de Ne derlandse componiste Henriëtte Bosmans, die indertijd een zeer be kend concertpianiste was en veel lie deren voor zang en piano heeft gecomponeerd op veelal Franse teksten. Na een fantasie van Samt- Saëns, die trefzeker en vrolijk door organist Joost Veerman werd gespeeld en waarbij ook de kleppe rende pedaaltoesten hoorbaar meede den, vervolgde Els Kal het programma met een drietal liederen van Edward Elgar die op de zee zijn geïnspireerd. In deze wat mystierieu- ze muziek nam de zangeres alle gele genheid te baat om haar prachtige, hoge altstem te laten klinken. Vol zelfvertrouwen, met een fors en stra lend stemgeluid werden de schil derstukken van de zee ingekleurd. Opvallend en zeer te waarderen is dat Els Kal minimaal gebruik maakt van het zo dikwijls misbruikte vibrato, waardoor de natuurlijke klank van haar stem optimaal naar voren kwam. Bij de begeleiding op het dui delijk romantisch getinte orgel kon Joost Veerman de vele mogelijkhe den prima gebruiken om de kabbelen de golfjes in de haven en de bredere golfslag boven het koraalrif te sugge reren. Vervolgens klonk een grote ko raalfantasie van Max Reger over het lied „Straf mich nicht in denem Zorn". Deze melodie dateert uit de 17de eeuw en de tekst is gebaseerd op de boetepsalm 6. Max Reger heeft dit lied gebruikt om de toorn van de Allerhoogste te laten klinken. Hij gebruikt hiervoor grote dikke ac- coorden met veel trompet-geschal. Hier tegenover klinkt het smeken van de arme zondaar met zachte stem men en veelkleurige harmonisaties. Het is duidelijk dat Reger, als kind van zijn tijd, deze eenvoudige melodie voorzag van veel accoordenwisselin- gen op de lange stoten, waarbij de componist zich mijlenver verwijdert van de gangbare praktijk uit 1600. Joost Veerman benutte in dit zeer omvangrijke stuk alle mogelijkheden van het 19de eeuwse orgel door zeer geraffineerd de verschillende i te gebruiken. Het breeduitgem variatiewerk eindigde in een# otsiche slotformule. Na een lie Gustav Mahler zong Els Kal ni tweetal composties van Hens Bosmans. Met name het eers! klonk zeer ondeugend. Dan w de beloofde vogelgeluiden var langs overleden Franse compi Olivier Messiaen. In zijn inleid! de organist al enkele vogeltje laten, zodat de luisteraars m" het bos werden ingestuurd or luisteren naar merel, nachtegi lijster en roodborstje. Zo vera: het deftige „Roomse" orgels een kwatterende volière... Nad Kal nog een lied van Mahler 1 zongen, waarbij zij beweestT altstem ook moeiteloos in hc< gionen kan verkeren, besloot1 zijdige en zeer begaafde org? concert met een leuke, frisse satie over het lied „Heer Jess een hofke, waar schoon blof staan". Hiermee benadrukte hij nog?' kleurrijk en stijlvol dit conce" Het zoontje van Els Kal, eenl van nauwelijks drie maande"1 was ook bij het concert aan# Onder het toeziend oog va"1 se vader was de kleine vlak" het orgel. Als Mozes in het kistje" overleefde hij daar de: de orgelklanken. Hij sluimerde door zonder een kik te gevtj bij het hem inmiddels zo bekj stemgeluid van zijn moeder 1 vreden wat knorrende gele*? horen...

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2