Gedwongen samenwerking of betalen voor gebruik veld? Dreiging voor Boys en SV Texel: Sport ïORÏTexels MIGS DE WEG emini (II) TEXELSE p COURANT adyakkers" per o naar Vlieland ster gymvereniging eschild '93/'94 1 nenkoor hervat tities Laatste surfwedstrijd Vrolijke orgeltraditie hersteld in Oosterend Atletiekvereniging SV Texel jeugdtraining Open huis Atelier De Witte Engel VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1993 n bezoek aan de notaris, aan- je dinsdag, kan de Texelse zee- jreniging de toevoeging „in ltjng" definitief weglaten. De de club, die „De Wadyak- (i8et, hoeven de officiële ,ling niet af te wachten, want ,d weekend staat een tocht flieland op het programma, weersomstandigheden mee- n vertrekken de leden zaterdag 00 uur voor de weekendtocht. ut is vanaf paal 31 of paal 33. «lichtingen: 's avonds tel. De vereniging telt momenteel wintig leden, waarvan een deel dief. Elke woensdagavond gezamenlijk geoefend, om uur op het wad bij Oudeschild. stuur bestaat uit voorzitter Pe- mp (voorlopigl, secretaris Jan- trda, penningmeester Jo-an feijken en algemeen lid Erik ig 7 september beginnen de fessen gymnastiek weer van unastiekvereniging Oudeschild jymzaal van 't Skiltje. De vol- ss beginnen een week later 15 september terwijl de lessen evr. Zuidewind pas start vanaf itember. ISTER ir Dames recreatie al.v. Tiny Zuidewind. J Kleuters 4-5 jaar al.v. Nico Stoter, jr Jongens en meisjes vanaf 10 jaar al.v. Nico Stoter Volleybal o.l.v. Sieme Dros. Volleybal o.l.v Sieme Dros. ■g: r Conditie gymnastiek al.v. Nico Stoter. (Peuters (3 jaar) o.l.v. Henny Koopman en Dia van Beek. r Jongens en meisjes 5/6/7 jaar al.v. Nico Stoter. (Jongens en meisjes 8/9 jaar al.v Nico Stoter i Extra training jongens/meisjes 6.V. Oudeschild. formatie over de lessen: Koopman tel. 14377. loter tel. 15228. els Christelijk Manenkoor on- ing van Martin de Visser be- repetities vanavond weer 30 uur in het muziekcentrum ierend. Nieuwe leden zijn wel ft koor telt thans 67 leden, tdag geeft het koor haar me- ing aan een dienst voor het utwerk te De Koog, aanvang iur in de R.K. kerk. Het laatste id van oktober gaat het koor H am Zee, vlas bij Trier de stad van Duitsland. Samen plaatselijk mannenkoor ge- zaterdag een concert. Als SV Texel en Texelse Boys vasthouden aan het huidige aantal voetbalvelden op het sportcomplex Den Burg zuid, zullen ze ƒ12.336,- moeten betalen voor het gebruik ervan. Dat is de meest soepele oplossing die het college van b en w voorstelt. De andere is het afdwingen van samenwerking tussen beide ver enigingen, waardoor één veld kan worden afgestoten. De gemeente wil de uitgaven aan het sportcomplex beperken. Vandaar dat een notitie is gemaakt, waaruit blijkt dat drie in plaats van vijf voetbalvel den voldoende zou zijn voor de elftal len van SV Texel en de Texelse Boys, die beiden zetelen op het complex. Dit eist echter vergevorderde samen werking tussen de clubs. De ge meenteraad wilde een besparing van ruim f12.000,- op de kosten, wat neerkomt op het afstoten van één veld. Het onderzoek richtte zich op het op heffen trainingsveld en een gedeelte van het B-veld van SV Texel. De ge meente wil dit terrein gebruiken voor vestiging van bedrijven. Met SV Texel en Texelse Boys is overleg gevoerd, waaruit naar voren kwam dat de clubs, hoewel de on derlinge verhoudingen goed zijn, sa menwerking afwijzen. Zelfstandig De voetbalverenigingen en de atle tiekvereniging, die ook gebruik maakt van het complex, hebben hun bezwa ren tegen de plannen van de ge meente in een rapport samengevat. Het bezwaar van de voetbalclubs is dat de gemeente niet is uitgegaan van twee zelfstandige verenigingen, maar alle elftallen van beide clubs hebben opgeteld. Volgens normen van de Nederlandse Sport federatie kan dan inderdaad een veld worden afgestoten. Maar een klein beetje groei betekent al dat er weer een veld bij moet en de clubs verwachten dat het aantal leden bij de jeugd en de dames nog wel zal toenemen. Junioren Een ander probleem heeft te maken met de zaterdagcompetitie van de ju nioren. Enkele jaren geleden weiger den clubs van de overkant naar Texel te komen in verband met de hoge reiskosten en de slechte bereikbaar heid van de velden met het openbaar vervoer. De KNVB heeft hierin bemid deld en laat sindsdien altijd vier over- kantse elftallen tegelijk op het eiland spelen. Op de haven staat een bus klaar die deze spelers naar hun vel den vervoert. Regelmatig komt het voor dat ze allemaal op het sport complex in Den Burg zuid moeten zijn: twee bij de Texelse Boys en twee bij SV Texel. Vier velden zijn dan absoluut onontbeerlijk en als eentje wordt opgeheven bestaat het risico dat de regeling met de over- kantse clubs in gevaar komt. Daar komt nog bij dat SV Texel-spelers die op een veld van Texelse Boys voet ballen in de rusttijd terug moeten lo pen naar het SVT-gebouw. De binding met de eigen vereniging gaat enigszins verloren, en daarmee het idee dat een thuiswedstrijd wordt gespeeld. Toernooien Het gebrek aan velden geeft voor het organiseren van toernooien proble men. Bovendien is niet duidelijk wie de verantwoordelijkheid krijgt voor het aanbrengen van belijning en het plaatsen van hoekvlaggen, bij een ge zamenlijk gebruik van een veld. Afstoten van een veld geeft extra be lasting op de overige, die daardoor meer te lijden hebben. Meer afgelaste wedstrijden kan daarvan een gevolg zijn. De atletiekvereniging maakt al enige jaren gebruik van het Texelse Boy scomplex. Er bestaan plannen om rond het B-veld lichtmasten te plaat sen, om ook in de winter voldoende te kunnen trainen. Dan is namelijk de bezettingsgraad van het trainingsveld zo gföot dat de uren van AVT in het gedrang komen. De atleten wijken daardoor vaak uit naar een gedeelte van de wielerbaan. De ontwikkeling van een speciale atletiekbaan rond het B-veld is voorlopig van de baan. Dit veld zal namelijk, als de samen werking tussen de voetbalclubs wordt afgedwongen, te druk worden. Behalve de atleten wordt ook op en om de velden van Texelse Boys ge traind door de wielerclub en de hoc- keyvereniging. Verstandhouding De gemeente vindt dat in goed over leg alle bezwaren uit de weg kunnen worden geruimd, maar de clubs voe- De windsurfclub Texel houdt zondag de laatste clubwedstrijd van dit sei zoen. Als het weer het toelaat wordt de eerder afgelaste wedstrijd Dijkmanshuizen-'t Horntje alsnog ge varen, meetellend voor het clubkam pioenschap, Ook niet-leden mogen meedoen. Inschrijving vanaf 9.00 uur in de kantine bij Dijkmanshuizen, start om 10.00 uur. Leden betalen f5,-; niet-leden f 10,-. len daar niets voor. Texelse Boys voorzitter Cees de Grave: „De ver standhouding tussen ons is prima, maar het karakter van onze verenigin gen is dermate verschillend dat sa menwerking niet gaat." Rob Dapper, voorzitter van SV Texel is verbaasd over het harde standpunt van b en w. „Burgemeester Schipper heeft tij dens het zestigjarig jubileum van Texelse Boys duidelijk gezegd dat we in goed overleg tot overeenstemming moeten komen. Hij heeft het nooit over afdwingen gehad. Hij vond juist dat er té krachtige termen in het ge meentelijke verhaal stonden." Uit gesprekken met de afdeling Wel zijn is de clubs nooit duidelijk gewor den dat het „mes op tafel" zou komen. Dapper: „Maar dit moet na tuurlijk nog worden besproken in de raad en de commissie voor welzijns beleid." Cees de Grave (Texelse BoysI en Rob Dapper (SV TexelI. onze verenigingen het doelwit van de gemeentelijke bezuinigingen(Foto Gerard Trmmarmanl Vroeger was het kerkgebouw door de week een sociale ontmoe tingsplek voor de bevolking, waarbij vrolijk op het orgel werd gespeeld. Dinsdagavond wordt deze eeuwen oude traditie enigszins in ere her steld tijdens het zomeravondconcert in de Ned. Hervormde kerk van Oosterend, aanvang 20.15 uur. Bij het woord „kerkorgel" denkt men vaak aan sobere, gewijde klanken. Toch stond het orgel eeuwenlang in een kwade reuk bij kerkbestuurders, want dit instrument werd te vrolijk geacht om kerkdiensten te begelei den. Daarom was ,,des zondags" het orgelspel zelfs verboden. Door de week was dat zoals gezegd echter De atletiekvereniging Texel start de komende week weer met de trainin gen, die voor de senioren worden ge houden op woensdag van 18.30 uur tot 19.30 uur en op vrijdag van 19.30 uur tot 20.30 uur. De jeugd traint op vrijdag van 18.30 uur tot 19.30 uur. Een en ander vindt plaats op het complex van de Texelse Boys aan de Haffelderweg. Geïnteresseer den zijn altijd welkom voor ken nismaking. Voorts vindt het jaarlijkse (gezellige) uitstapje naar Vlieland plaats op zon dag 12 september. Er kunnen dan di verse afstanden worden gelopen, zowel individueel als in groepsver- band.Vvoor het vervoer van overtolli ge ballast wordt gezorgd. Opgave s.v.p. vóór donderdag 9 september bij Cees Timmer, tel., 18512. anders. Terwijl de kinderen in het kerkgebouw hun spelletjes speelden, volwassenen rustig keuvelden of han del dreven en geliefden elkaar vonden in de donkere nisjes, speelde de or ganist de „tophits" van die tijd. Straatliedjes, drank- en dansliederen en populaire wijsjes klonken door het kerkgewelf. Dinsdagavond in Oosterend doet het orgel, in combinatie met piano en twee trompetten deze oude traditie weer herleven. Geen gewijde klanken, maar vrolijke en romantische melo dieën uit de pop, jazz, lichte en klas sieke genres wisselen elkaar af. Van de „Rhapsody in Blue" van Gershwin tot het „Adagio" van Albinoni, van „Watermusic" van Hëndel tot de „Bohemian Rhapsody" van Queen. Tot de uitvoerenden behoort oud- Texelaar Peter Zwart, die het or gelspel voor zijn rekening neemt. Ja ren geleden verliet hij het eiland door „plotselinge watervrees", maar voor dit speciale concert schijnt hij zijn vrees te hebben laten varen. De an dere medewerkenden zijn de trompet tisten Frans Pasdeloup en Nancy Koot (allebei lid van het bekende Marker Koperkwartet) en pianiste In- grid Hogenhoudt uit Hoorn. Zij tekent samen met Zwart voor de arrange menten van dit concert. Ook het Oudeschilder jeugd voetbalteam hervat de training. Dit team, in de competitie uitkomend als Texel E4, oefent vanaf woensdag a.s. in het Ankerpark, aanvang 16.30 uur. Opgave voor nieuwe leden voor zo wel het Oudeschilder team als alle andere teams van SV Texel: J. Raven, tel. 12334, of M. Kikkert, tel. 13279. Op woensdag 8 september is in Ate lier De Witte Engel een open (in schrijf) dag. Getoond wordt dan, wat komend najaar aan cursussen op het programma staat. Dat is onder ande re poppen maken, berten maken, kerstgroep maken, quiltcursussen voor beginners en gevorderden, wer ken met sprookjeswol en werken met woodsies (een uit Amerika overge waaide decoratietechniek). Speciaal voor deze dag komt quiltdocente Ine ke Vaillant uit Zeist om informatie en toelichting te geven bij haar cursus aanbod. De hele dag kan men zich inschrijven voor cursussen, informatie vragen of vrijblijvend kennis maken met de bezigheden van het Atelier. Atelier De Witte Engel, Warmoes straat 50 is op 8 september open van 10.30 tot 12.30, 13.30 tot 14.30 en van 19.30 tot 21.30 uur. Grote Jager. Het museumschip „De Grote Jager" blijft langer in de vaart dan was aangekondigd. Er is nog veel vraag naar de vaarten van uit de haven van Oudeschild, zodat schipper Nol Bruul heeft besloten nog enkele vaarten te maken. Bij vol doende deelname vaart het schip el ke dag om 11.00 uur, 13.00 uur en 15.00 uur uit. Plaatsbewijzen zijn ver krijgbaar aan de kassa van het Mari tiem en Juttersmuseum. In Sportlokaal van Radio Texel is van 16.00 tot 17.00 uur een surfspecial opgenomen waarin plankzeiler André v/d Berg een voorbeschouwing geeft van de Texelrace die op 11 september wordt gezeild. fag van de operatie begon niet Ik mocht slechts een licht V gebruiken: niet meer dan beschuiten. Die zijn inderdaad ze waaien haast van je bord naagvulling van betekenis leve- ze niet op. Ik houd niet van be- 'it „Het knarst in je hoofd en stuuft in je keel", heb ik Ellie snhoeven eens terecht horen ien. aardige anesthesiste kwam me Witje geven om kalm te wor- Dat vond ik een beetje flauw, ik dan niet prachtig kalm en fst onder deze beproevende Handigheden? Maar het bleek standaardhandeling te zijn voor operatiepatiënt. Tegen de "eng hielp die prik trouwens "9. Toen ik met bed en al door angen werd gereden op weg 'be operatiekamer, bonkte mijn hoorbaar. Ik dacht aan het dat mijn oude moeder op moment thuis ontstak voor het 's-beeld. Lieve heer laat het 'ukken. Die jongen kan zijn tiet missen". Ook aan de an ient van de wereld werd op w'ize de Allerhoogste te hulp 'Pen. Missiezusters op Celebes "suw-Guinea hadden geschre- zij allemaal zouden bidden be goede afloop. Hartverwar- Het zou misschien niet ba- msar het zou zeker niet ben. gerust was ik nog allerminst. :"b op het rijdende bed kon ik "fond dat aan me voorbij gleed, nog heel aardig zien. Was het eigenlijk wel echt nodig dat ik werd geopereerd? Kon ik niet beter van die brancard springen, het zie kenhuis uitrennen en nog net de boot van half drie halen? Maar vluchten kon niet meer. Een patiënt in het Gemini wordt op de ochtend van de operatie namelijk in de vol gende kledij gehesen: papieren on derbroek, blauw jasschortje, lange witte (te kleine) kousen en een plastic baret. Met dit mallotige uni form zou ik in het verkeersgewoel van Den Helder snel door achter volgende zusters worden gevonden. De angst dat er bij narcose of ope ratie iets mis zou gaan, bleef kna gen. Ik raakte bijna in paniek bij de gedachte dat ze het linker- in plaats van het rechteroog zouden opereren. Dat zou toch kunnen in de drukte? Ze weten natuurlijk wel dat het om het rechteroog gaat, maar links en rechts zijn betrekke lijke begrippen, net als in de Texel se politiek. Het hangt er vanaf waar je staat. Professor Diepen horst hield daar in de zestiger jaren bij forumdiscussies voor de tv reke ning mee. „Rechts van mij - voor de kijkers links - zit de heer....." In het voorgeborgte van de opera tiekamer werd ik uitgeleverd aan twee jongens in groene pakken. Ze vertelden op de inmiddels ver trouwde opgewekte toon dat ze een infuus gingen aanleggen en me onder narcose zouden brengen. Routine. Vervolgens wisselden ze ontspannen met elkaar van ge dachten over wat ze de avond en nacht tevoren in hun vrije tijd had den beleefd. De tekst kon zo in Medisch Centrum West, maar ik werd er niet geruster op. Denkend aan Diepenhorst riep ik nog: „Het rèchteroog, hè? Dus voor jullie links!!" Maar daar reageerden ze alleen maar lacherig op. Snotneu zen. „Nou meneer De Graaf, welte rusten I" zei die ene hoofdschuddend en hij perste met een spuit de narcosevloeistof in de inlaat, die ze op mijn pols hadden gemonteerd. Ik moet onmiddellijk van de wereld zijn geweest. Ik her inner me zelfs niet dat ik wegzakte of slaperig werd. Geen enkele erva ring. Gewoon niets meer. Het bijkomen na een paar uur was nauwelijks anders dan wakker wor den na een langdurige verkwikken de slaap. De verhalen over hoofdpijn, misselijkheid en braken klopten dus niet. Een beetje duf, dat wel. De eerste verheugende constatering was dat het juiste oog was geopereerd. Want dat was dichtgeplakt en deed een beetje pijn. Die pijn zou erger worden, verwachtte ik, maar het tegendeel was waar. Alles prima dus, maar de spanning bleef nog even. Wat zou ik zien als het lapje eraf ging? Zou ik sowieso wat zien? Toch had ik groot vertrouwen in de oogheelkundig geneesheer die de operatie had uitgevoerd: dokter Piet Smit. Broer van de momenteel ern stig zieke Peter Smit (van EcoMare) uit De Waal. Een paar jaar geleden bij het eerste contact met hem, deed ik een bijzondere ontdekking. Aan de wand van zijn spreekkamer hing een landkaart van „mijn" Nieuw-Guinea en overal trommen, speren en schilden. Hoewel hij nooit in dat land is geweest, koestert hij bijzondere interesse voor Papoea-kunst. Je kunt dus ra den waarover wij vooral spraken bij het halfjaarlijkse consult. Dat duur de daardoor langer dan gewoonlijk, zodat wachttijden ontstonden voor de patiënten die achter mij kwa men. Smit werkt overigens zeer snel en accuraat. Moet ook wel, want hij heeft het erg druk. Hulp vaardig, vriendelijk en informatief, maar geen woord teveel. Flitsend beweegt hij zich van patiënt naar patiënt. Toch nog onverwacht dook hij daags na de operatie naast mij op om het verband eraf te halen. „Het was een zware bevalling, een kind van een pond of negen", zei hij. Een ogenblik dacht ik aan een sen sationeel misverstand, maar hij bleek te bedoelen dat de operatie met van een leien dakje was ge gaan. Het oog lag nogal diep en was daardoor moeilijk bereikbaar. Bovendien had zich enkele keren een moeilijk te stelpen bloeding voorgedaan, waardoor de operatie een minuut of twintig langer dan gewoonlijk had geduurd. Het eind resultaat was er echter niet minder door, zo constateerde hij even later. Tot mijn onuitsprekelijke vreugde zag ik met hèt oog niet alleen licht maar ook beelden. Een beetje troe bel en waterig nog, maar al een stuk helderder dan wat ik gewend was. Er zat nog wat bloed en an dere ongerechtigheid op de nieuwe lens; dat zou binnen een paar da gen vanzelf verdwijnen. Ik mocht nu uit bed, maar ik moest rustig aan doen. Bloedspan- ning in het hoofd vermijden, want de uiterst fijne steekjes waarmee de wond in mijn oog was dichtge naaid, mochten niet losbarsten. Dus niet bukken, geen abrupte be wegingen maken met het hoofd en rustig en gratieus lopen, als een mannequin. Vooral dat laatste was moeilijk, herhaaldelijk viel ik terug in mijn gebruikelijke stijl: snelle stappen van ruim een meter, flink stampend met de hakken op de grond. Dat moest ik dus afleren. Ook op dit moment beweeg ik mij nog voorzichtig. Zelfs de vriendelij ke maar heftige knikjes waarmee ik gewoonlijk raadsleden en ambtena ren begroet, kunnen er voorlopig niet af. Als ik dagelijks de voorge schreven drie soorten druppels in mijn oog doe, niet te lang achter elkaar lees en schrijf en geen roke rige boerenvergaderingen bezoek, zal ik binnen een paar maanden weer volledig ter beschikking kun nen staan van het Texelse volk. Hoewel maar weinig mensen wisten dat ik in het ziekenhuis lag, had ik daar over belangstelling niet te klagen. Herhaaldelijk bezoek en kaartjes van mensen waarvan ik het helemaal niet had verwacht. Collega's verschenen aan het bed met echt-Texelse produkten, waar onder kleikoek (van Timmer) en Kees Boontje (van De Wit). Beiden veroorzaken bij inwendig gebruik een warm thuis-gevoel en dat was precies wat mij nog ontbrak. Ik vermoedde dat sterke drank in het ziekenhuis verboden is en daarom gebeurde het innemen stiekem 's nachts, samen met een man uit Anna Paulowna die ook dringend aan een hartversterking toe was. We dronken de hoog-alcoholische kruidendrank uit theekopjes. Het kwam goed uit dat een fles Kees Boontje van een schroefdop is voorzien die je onhoorbaar kunt losdraaien, want het typische piep- plopgeluid dat je hoort bij het ont kurken van een gewone Nederland se fles drank, zou op de nachtelijke ziekenzaal zeker de aandacht heb ben getrokken van medepatienten of de nachtzuster. De Texelse kleikoek verorberde ik gewoon overdag bij de koffie. Zit tend voor het grote raam in de gang samen met de bijna 90-jarige meneer Halfweg uit Wiermgen. Halfweg was vroeger wier- en mosselvisser. Bij gebrek aan een opvolger had hij zijn bedrijf aan de kant gedaan, wat hem erg had gespeten. Hij vond het leuk dat ik interesse had voor visserij en ver telde honderduit over hoe dat vroe ger allemaal ging. Hij kende veel visserijfamilies van Texel. Namen als Drijver, Van der Vis en Schagen gingen over de tafel. Soms ont stond daarbij een misverstand. Als Halfweg het over Maarten Drijver had, bedoelde hij een andere Maar ten dan die van mijn generatie, ook al vaart hij op een kotter met het zelfde nummer. Over de verzorging in het Gemini meldde ik al het nodige goede. De service is voorbeeldig. De derde nacht kreeg ik zelfs een vrouw bij me in bed, althans het scheelde niet veel. Rond drie uur werd ik wakker: iemand probeerde in mijn bed te klimmen en was daarmee al aardig gevorderd. Bij het gedempte licht zag ik met mijn gerepareerde oog dat het een oud dametje was, een beetje in de war en daardoor de verkeerde zaal binnengelopen. Ik schoof direct een eindje op en ver heugde me op de reactie van de zuster met de thermometer als die ons beiden de volgende ochtend zo skrep naast elkaar zou aantreffen. Zo ver kwam het niet, want een verpleegster had het inmiddels ver miste vrouwtje gevonden en leidde haar terug naar haar eigen bed. De dag voordat ik het ziekenhuis uit mocht zal me nog lang heugen. Niet eerder heb ik mij zo gelukkig gevoeld met zoiets gewoons als „zien". Het oog was nu maximaal opgeklaard dat alles om mij heen kraakhelder was. Dokter Smit was tevreden. Uitzonderlijk goed geslaagd, had hij gezegd bij de laatste controle. Zittend voor het eerder genoemde grote raam aan het eind van de gang, zat ik moei teloos de krant te lezen, luisterend naar Wagner-muziek uit de walk man, haast bedwelmd door dank baarheid en voldoening. Ik ontdekte toen pas dat het raam uitzicht biedt op Texel. Het eiland lag onder een blauwe hemel sprookjesachtig blinkend aan de horizon met alle details: de boeien in het Molengat, het kerkje van Den Hoorn, de meetpaal op de Hors, het Licht van Troost, de rietschermen langs de duinvoet bij de Kreeftepolder en de windmolen van het NIOZ. Allemaal helder en ragscherp. Mijn God, wat prachtig. Op hetzelfde moment klonken in de koptelefoon de ge zwollen tonen van de ouverture van Tannhauser en ik schoot hele maal vol. Harry.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7