V oorzet Drie trainers gooien een balletje op pt Hoe leuk is sport als het je beroep is? i Weinig nieuwe regels in 18e zaalvoetbalcompetitie TEXELSE JJ COURANT irels profiteert van ream Team"-effect Karate: een lichaamscultuur pDI Tafeltennissers doen het met robot Dames-leden welkom bij Eilandschutters Sportprijs DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 rols in actie. Vlnr: Nico Stoter, Martin Koenen en Roland Visser. een tiental mensen geeft op de een of andere wijze bewe- iles op Texel. Buiten de scholen om zijn degenen die met hun brood verdienen op de vingers van één hand te tellen, en hebben ze de jeugd en senioren van diverse sportvereni- »n onder hoede. Drie van deze „profs" praten met elkaar hun vak en de specifieke Texelse situatie. Wil de Leeuw gt verslag uit. kkig hoefde ik niet de fiets te zegt Nico Stoter, „ik ben ofietserig". En gemakzuchtig ren we allebei onze vierwielige sis vlak voor de deur Roland in Oudeschild. Samen met Koenen wacht hij ons reeds Visser woont drie jaar op i is nu na wat omzwervingen teraar bij Deuce. Martin Koenen de volley-en basketballers onder «de en is de trainer van de at- lub Gedurende de zomermaan- hij werkzaam als badmeester tgeveer 20-jarige basketballvere- I De Mareis organiseert met re- at spektakelstukken om de te promoten. Vlak voor de kerst in de traditionele dunkwedstrij- ehouden, waarbij deelnemers 0 veel mogelijk kracht de bal het netje moeten drukken. Rond 'is er sinds 1988 het Pilaartoer- Dit toernooi was de eerste keer al zo'n succes dat werd beslo- 1 eilandcompetitie te beginnen op de vrijdagavond in de de Koninghal. Maar dé aanlei- ">or de groei van het leden- (nu 55) is waarschijnlijk de iriteit vanhet „Dream Team", de toanse ploeg tijdens de Olym- i Spelen van vorig jaar. Vooral pmerkelijke hoeveelheid jeugdi- sketballers meldde zich toen bij b. v°lg van de eilandcompetitie team moeten minimaal twee 5 staan) is het niveau bij de da- 'chtbaar gestegen, wat vorig citeerde in het kampioenschap 6 klasse regio Noord-Holland- voor het bondsteam. Na jaren- 3fwezigheid keerde vorig jaar herenteam terug op het toeel. Dit haalde een ver- e''jke derde plaats. Pogingen n juniorenteam te laten deelne- an de bondscompetitie slaag- nu niet. Thuiswedstrijden van s worden gebruikelijk op za- 'n de Burg. de Koninghal e'd: de dames om 17.30 uur en en om 18.30 uur. Uitwedstrij den plaats in Den Helder (da- "00 uur, heren 19.00 uur), dagavond wordt onder leiding 3ftin Koenen in de De Koning- jraind; 17.30-18.30 uur junioren 'aar: 18.30-19.30 uur junioren öan 13 jaar; 19.30-20.30 uur <0.30-21.30 uur dames. e'nfo is verkrijgbaar bij R. van 9ern- tel. 15695. in zwempark Molenkoog. Hij woont nu anderhalf jaar op Texel. Nico Sto ter vormt samen met z'n echtgenote .Yvonne Bruining de spil van GVT. Ruim elf jaar werkt hij met veel inzet voor deze gymnastiekvereniging Elastiek Op de vraag of ze alle drie full-time in dienst zijn zegt Nico berustend: „Wat is full-time? Kijk, als je het lang wilt volhouden in dit vak zijn 25 le suren per week de absolute limiet. Je brandt gegarandeerd veel te snel op als je over die grens gaat. Yvonne en ik proberen ons daaraan te houden en op deze manier kunnen we er re delijk goed van leven." De uren die besteed worden aan voorbereiding en organisatie staan los van het aantal gesubsidieerde lésu- ren. Deze uren zijn voor menige sporttrainer vaak van elastiek. De be trokkenheid met de clubs staat ech ter hoog in het vaandel en de heren zijn eensgezind van mening dat je dan niet op een uurtje moet kijken. (Foto Harry de Graotl Martin Koenen traint 25 uur per week verdeeld over de diverse clubs. „Het is goed te combineren met het zwembad, het overlapt elkaar maar een korte periode." Roland Visser draait per seizoen 300 lesuren op de tennisbaan. Hij pro beert samen met Martin het werkter rein wat uit te breiden. Zo verzorgden ze een sportief dagje uit in opdracht van theater-restaurant Klif 12. Aan het trainersduo de taak om een grote groep mensen overdag flink in bewe ging te houden, voordat die 's avonds het bezoek met een diner cabaret afsloten. Het ambitieuze tweetal ziet wel meer mogelijkheden in de toeristische sec tor. „Fietstochten langs boerderijen en dorpjes kunnen veel spannender opgezet worden. Er is niets op tegen om dit soort zaken commercieel aan te pakken". Komende winter wordt verder ge broed op de plannen die ze volgend jaar willen uitvoeren. Wedstrijdsport We keren terug naar het onderwerp SPORT en op welke manier Texelaars daarmee om gaan. Nico Stoter is van mening dat de recreatieve sport met veel enthousiasme beoefend wordt. „Wat dat betreft hebben we niets te klagen. De wedstrijdsport is een an der verhaal. Je loopt voortdurend aan tegen het beperkte aantal uren dat de kinderen kunnen en willen trainen. Ze hebben een overvol programma. De muziekschool, paardrijden, zwem lessen en weet ik wat nog meer alle maal!" Hij zit duidelijk op z'n stokpaardje. „Aan de overkant is het heel gewoon dat kinderen zes tot tien uur extra trainen. Dat is hier ab soluut niet haalbaar." Roland Visser: „Misschien missen ze een uitdaging. Hier is het vrij voor spelbaar wie de wedstrijden winnen. Aan de overkant is er méér voor no dig om de 'top' binnen een club te bereiken." Nico vertelt dat binnen GVT een vrij brede groep behoorlijk goed is. Maar hij verzucht: „Het loopt niet alleen stuk op de tijd van de kinderen, maar vooral ook mijn tijd. Hier sta ik er alleen voor. Aan de overkant zie je vaak dat er een speci alist is voor de vrije oefening, een andere voor de rekstok en ga zo maar door. Deze mensen werken ge zamenlijk naar een eindresultaat en dèt is iets om jaloers op te zijn!" Lesboer „Ik wil geen 'lesboer' zijn", zegt Ro land. „Lesjes afdraaien en dan naar huis is niks voor mij. We zijn deze zo mer begonnen met een ouderenpro- ject binnen de tennisclub. Het is leuk om oudere mensen les te geven die nog nooit een racket in hun hand hebben gehad. Je kunt heel goed op latere leeftijd met tennis beginnen. Het enthousiasme is groot en deze mensen zijn een aanwinst voor de club. Ze hebben meestal veel tijd be schikbaar, in tegenstelling tot jonge ren die nog opgroeiende kinderen hebben." „Naar mijn idee zijn deze senioren zeer geschikt voor bestuursfuncties. Ze beschikken vaak over bestuurlijke ervaring. De komende jaren zal deze categorie alleen maar groeien en daar moeten de clubs meer gebruik van maken." Nico Stoter is van mening dat er voor ouderen door de Stichting Wel zijn Ouderen Texel (SWOT) voldoende aan beweging wordt georganiseerd. „Deze stichting wordt zo zwaar ge subsidieerd, dat wij het nooit goed koper kunnen aanbieden." Trends Sommige sporten zijn trendgevoelig, ze rijzen als paddestoelen uit de grond en na een paar jaar kan het zó weer over zijn. Martin Koenen heeft de snelgroeiende basketbalclub De Mareis het afgelopen jaar zien uitdij en van 8 tot 40 jeugdleden. „Dat basketbal zo in trek is heeft met in de laatste plaats te maken met die lollige petjes." Het Amerikaanse „Dreamteam" van vorig jaar sprak de jeugd waarschijn lijk ook zeer aan. In ieder geval is er nu een prima draaiende club en Mar tin zal er alles aan doen om dat zo te houden. Minder trendgevoelig is de volleybal. TeVoKo is een bloeiende club met veel "dertigers". Middelbare volleybalspelers worden door hun trainer aangespoord vooral door te gaan in een iets lager tempo. Dit soort sporten kun je niet meer aanle ren na je veertigste", aldus Martin. Voor de jongere volleyballers die aan de overkant gaan studeren heeft hij speciale weekend-trainingen opgezet. Nico Stoter ziet ook met hartzeer elk jaar weer een aantal mensen naar de overkant vertrekken. „Je hebt ze ja renlang begeleid, in hun puberteitsja ren met ze geknokt en nét als ze sterke persoonlijkheden zijn gewor den, raak je ze kwijt." Er is een categorie mensen die niets van sport moet hebben. Het fana tisme staat hen tegen en vaak zijn het jeugdtrauma's; veroorzaakt door niets ontziende sportleraren die niets met "kneusjes" ophadden. Roland Visser denkt dat dit vooral op de scholen veroorzaakt wordt. „Als je op school een weerzin ontwikkelt tegen het gymnastiekuur, zul je min der gemakkelijk aansluiting zoeken bij een sportvereniging. Op mijn eigen school waren er altijd een aantal mensen die gewoon niet aan de bak kwamen." Martin Koenen is er van overtuigd dat op Texel de kinderen die op spor tief gebied niet zulke hoogstandjes realiseren, véél beter in de groep geaccepteerd worden dan aan de overkant. „Mijn eigen ervaring is, dat het er daar keihard aan toe ging on der elkaar en menigeen haakte teleur gesteld af. De solidariteit lijkt hier groter.Een kind dat absoluut niets van sport wil weten moet je niet dwingen, dat werkt averechts." Nico Stoter sluit zich bij die mening aan „Bij ons in de recreatieve groe pen vindt een kind meestal zijn weg wel. Wij maken de selectie's voor het turnen en daar moeten ze zélf ach terstaan, anders is het zinloos. Wat jij bedoelt vind ik duidelijk iets van vroeger." Hij heeft wel te maken met enthousiaste sporters die plotseling hun belangstelling verliezen zodra ze naar de disco gaan. Maar dèt is een ander verhaal. Zelfverdediging is de oudste beteke nis van karate, dat als zodanig al honderden jaren bestaat en uit China stamt. Eeuwenlang werden de tech nieken van vader op zoon overgedra gen. Pas de laatste jaren is men deze technieken grondig gaan bestuderen en verbeteren. Als zelfverdedigingsmethode heeft karate het voordeel dat de bedreigde door stoten en trappen steeds een afstand met de aanvaller kan bewa ren, zodat lichamelijk contact wordt vermeden. Karate is niet minder dan een li chaamscultuur, meldt de Karatevere- niging Texel, omdat het alle spieren van het lichaam leert beheersen. Zo wel van de linker- als de rechterzijde, wat niet van iedere sport kan worden gezegd. Ook is de sport geschikt om zowel geestelijk als lichamelijk in een goede conditie te blijven. De Karatevereniging heeft plannen om binnenkort een cursus zelfverde diging te starten. Verder liggen strand- en bostrainingen, stages en uitwisselingen met andere verenigin gen in het verschiet. Geïnteresseerden kunnen kosteloos vier lessen meedoen of gewoon een keer meedoen. De trainingen starten vandaag in sporthal „De Ferrever", de tijden zijn alsvolgt: dinsdag van 18.15 tot 19.15 uur en vrijdag van 17.30 tot 19.00 uur. Tafeltennisvereniging Tetak is met tien jeugd- en vijftien seniorenleden een kleine maar enthousiaste club. Dat blijkt ondermeer uit de deelname met twee seniorenteams aan de bondscompetitie, die op zaterdagmid dag wordt gespeeld. Het eerste team komt hierbij uit in de 4e klasse. Het tweede team is het afgelopen sei zoen gepromoveerd en zal in de 5e klasse optreden. Tijdens de trainingen bestaat sinds een jaar de mogelijkheid om met be hulp van een robot aan de techniek te schaven. De vereniging meldt dat geïnteresseerden eerst drie maal gra tis kunnen meetrainen, voordat ze beslissen lid te worden. Er wordt getraind op donderdagavond in sporthal De Ferrever. Voor de jeugd is dat van 18.30 tot 19.45 uur. Daar na oefenen de senioren tot 21.30 uur. Meer informatie kan worden in gewonnen bij L. van der Veen, tel. 16395. De zaalvoetballers en -scheids rechters die vanaf morgen in actie komen, hoeven in tegenstelling tot vorig jaar niet te wennen aan een scala aan nieuwe spelregels. Als kleine uitzondering overweegt de Rayoncommissie Texel om vrije schoppen niet vanaf de zwarte cir kel, maar vanaf de vroegere vrije- schopcirkel te laten nemen. De strafschopstip zou eveneens op die afstand van het doel komen te liggen. Opvallende afwezige in de competitie, die voor de achttiende maal van start gaat, is Gamma. Deze vereniging is opgegaan in SV Texel en zal uitko men onder de naam Le Berry. Ooster end blijft met zes teams de grootste vereniging, maar moet dit predikaat delen met De Koog, dat met hetzelf de aantal teams aan de competitie begint. De Koog 6 is een team van sociale werkplaats De Bolder, waar van de rayoncommissie het voor een betere herkenning van de verschillen de teams overigens betreurt dat het niet onder die naam uitkomt. Favorieten De hoofdklasse bestaat uit negen teams die in 24 wedstrijden (ander halve competitie) zullen uitmaken wie de titel van Gamma mag overnemen Le Berry is als het voormalige Gam ma natuurlijk de grootste kanshebber, maar ook Texel behoort tot de favo rieten. Als outsiders zullen Klif, Mant- je en Jelleboog zich naar verwachting duchtig mengen in de strijd om de bovenste plaatsen. De Koog kan met een sterk gewijzigde ploeg tot de verrassingen gaan beho ren. Hetzelfde geldt voor Plus Klus, dat dit jaar voor het eerst op het hoogste niveau acteert. Oosterend maakt de negen ploegen compleet. In totaal spelen 46 seniorenteams mee: 13 in de eerste en 12 in de tweede en derde klasse. Helaas zul len er dit jaar geen dames in de zaal zijn te bewonderen. Na tien seizoe nen is er een (tijdelijk) einde aan de competitie gekomen. Het enige Texel se damesteam dat nog actief is (Klif), komt uit in de eerste afdelingsklasse en speelt de thuiswedstrijden in Den Helder. De rayoncommissie Texel had liever gezien dat de vereniging, alvo rens toe te treden tot het rayon Den Helder, overleg had gepleegd. In dat geval was het mogelijk geweest Klif namens Texel uit te laten komen, zo dat de dames hun thuiswedstrijden op het eiland hadden kunnen spelen. Triest voor het damesvoetbal, zo meent de rayoncommissie. Het juniorenvoetbal is op sterven na dood. Komend seizoen zullen nog maar vier teams het in competitiever band tegen elkaar opnemen. De oor zaken zijn al eerder in de Texelse Courant belicht: het lijkt erop dat zaalvoetbal bij dejeugd (of de ouders?) niet aanslaat als tweede sport. Spektakel Het seizoen gaat zoals gebruikelijk van start met twee bekerronden, al vorens de competitie op 29 septem ber begint. Bekerwinnaar Texel heeft in de eerste ronde vrij, maar speelt op 10 september voor de districtsbe ker tegen JP Dupont. Helaas voor het publiek heeft Texel een uit wedstrijd geloot. Wellicht dat „door- bekeren" en een gunstige loting nog voor wat spektakel op Texel kunnen zorgen. Spektakel wordt ook vanachter de bestuurstafel verwacht. Binnenkort komt de KNVB met enige voorstellen die het beoefenen van zaalvoetbal aantrekkelijker moeten maken. Eén daarvan houdt in dat het teams ge makkelijker moet worden gemaakt om aan de competitie deel te nemen. Op dit moment moet een vereniging met tenminste 25 leden staan inge schreven bij de notaris. Als deze voorwaarden verdwijnen, wordt te ruggekeerd naar de situatie uit het begin van de Texelse zaalvoetbalcom- petitie. Op 18 oktober wordt een en ander besproken tijdens de najaars vergadering in de kantine van SV Oosterend. „Boogschieten zwaar? Dat valt best mee hoor. Als je niet zoveel kracht hebt, begin je gewoon met een lichte boog." Aan het woord is Ed Vermeu len, penningmeester van boogschiet- verenigmg De Eilandschutters. De sport blijkt tot dusver hoofdzakelijk mannen aan te spreken. Van de circa 40 leden is er slechts één van het vrouwelijk geslacht. „Jammer, want ook dames zijn van harte welkom bij ons." Nieuwkomers kunnen zich het best op de vrijdagse clubavond in sport zaal De Ferrever (Den Burg) melden. Die avond krijgen ze begeleiding van ervaren leden. De trainingstijden zijn (onder voorbehoud) vrijdag 19.30-21.30 uur en dinsdag 20.00-22.00 uur. Serieuze gegadig den kunnen gebruik maken van het verenigingsmateriaal. De minimum leeftijd is 12 jaar. De Eilandschutters houden vanaf eind november een onderlinge competitie, die ongeveer 2Vz maand in beslag neemt. Het niveau is hierdoor duide lijk gestegen, vindt Ed Vermeulen. „De gemiddelde scores liggen aan zienlijk hoger. Door uitbreiding van het aantal competitie-avonden zijn de leden gemotiveerd bezig. Sommigen doen bovendien ervaring op in de Helderse wintercompetitie. Maar om écht aan de top te komen, zijn we niet fanatiek genoeg. Dan moet je minstens vier avonden per week schieten Sport op Texel. Texel sportend. Sportend Texel. Er wordt wat af- gesport op ons eiland. Iedereen is direct of indirect wel eens met sport in aanraking geweest. Wie kent ze niet, de personen die zich al zwetend en zwoegend voortbewegen langs wegen, bospaden en in sportaccommo daties. De een doet het omdat het heilzaam werkt, de ander om eens een erepodium te kunnen bestijgen. Wat dat laatste betreft: er wordt kwistig met prijzen gesmeten In mijn ogen tè kwistig. Toch zou ik al tijden ook eens een prijs willen uitreiken Een prijs die eigenlijk al jarenlang er gens in een kast moet staan. Via de Texelse Courant word ik nu in de gelegenheid gesteld die prijs uit te reiken. Daarvoor moeten we even terug naar al die wedstrijden die plaats vinden. Vaak is er voor de deelnemers een lange tijd van voorbereiding aan vooraf gegaan. En is het mo ment daar, dan gaat de adrenali ne stromen, wordt het blikveld ernstig vernauwd en het verstand op nul gezet. Na het beginsignaal is er geen houden meer aan. De arme deelnemers aan hun lot overlaten zou dodelijk zijn. Een goede stroomlijning van het ge heel is een vereiste, anders zou den ze de gemeenschap ernstige schade kunnen berokkenen. Na afloop van het evenement gaan de schijnwerpers branden, de camera's zoemen en de boka len worden uitgereikt Iedereen komt aan zijn of haar trekken; hetzij nationaal, hetzij regionaal, hetzij in familieverband. De win naar staat de glimmen voor de camera's, aan de laatst binnen komende wordt ook ruim aan dacht besteedt en familieleden, vrienden en kennissen ontfermen zich uitgebreid over alles wat daar tussenzit. Intussen is een andere categorie sporters stille tjes door een zijdeur vertrokken Een volgende keer zullen ze weer door diezelfde zijdeur binnenko men, terwijl een hoofdingang voor hen zeker op zijn plaats zou zijn. Bijna niemand van de deelnemers heeft stilgestaan bij hun aanwe zigheid. Waarom zou je ook. „Het is toch vanzelfsprekend dat je kunt hardlopen, voetballen, zwemmen, wielrennen, wande len, surfen en noem maar op Dus wat of wie heb ik gemist Blootstaan aan verwijten, op gestoken middelvingers, vloeken, scheldkanonnades en oprukkende autobumpers trotserend, over het hoofd gezien worden door ande ren en dan toch terugkomen voor de sport. Dat verdient m.i. een prijs Op voorhand reik ik de sportprijs voor het sportjaar 1993-1994 nu reeds uit, daarbij gesterkt door de wetenschap dat de ontvanger zijn of haar prestatie al jarenlang levert en een onmisbare schakel vormt op sportend Texel Zonder zijn of haar aanwezigheid zou menig Texelse sporter de sport niet zo optimaal kunnen beoefe nen als nu het geval is. Mijn prijs gaat bij deze naar ...de vrij williger. Albert Hoven voorzitter van de Texelse Sportraad

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 11