oorzet „Het is een keiharde wereld" Kleine slagingskans voor Texelaars in profvoetbal m TEXELSE 22 COURANT Volleybal op eigen niveau bij Tevoko Badmintonclub vooral op recreatieve toer Intensief gebruik manege Akenburg Trouwe clubleden Judoka's hebben respect voor elkaar Sporthal 't Stappeland: elke maand toernooien GVT verwacht ge herhaling topjaai Bowlen: sport voi mensen van 8 tot COLOFON DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 V Texel was lange tijd een witte vlek voor de professionele voet balclubs, maar de laatste paar jaar komt daar verandering in. Pi onier Martin Koorn 1261 lijkt na een aantal omzwervingen te slagen bij Volendam, Jeffrey Androg 120) is teleurgesteld afge haakt bij Emmen maar heeft gezien zijn leeftijd de hoop op een mooie carrière nog niet opgegeven en de gebroeders Sieme (15) en Kasper (13) Zijm zijn de jongste lichting, die via het Alkmaar- se AZ de toppen van hun vermogen willen bereiken. In een ge sprek verhalen de heren over de kansen om als gemoedelijke Texelaar te slagen in een keiharde wereld. „Een leek begrijpt niets van prof voetbal. Het is een wereld waarin je alles zelf moet ontdekken. Ik ken het verhaal van een jonge speler die voor de training in de kleedkamer kwam, zijn tas neerzette en nog een bakkie koffie ging drinken. Toen hij terugkwam waren al zijn spullen zeiknat en door de hele kleedkamer gegooid. Want ja, hij had het ge waagd die tas neer te zetten op de stoel die een ander altijd gebruikte. Nog weken later werd die jongen tij dens de training in de hekken ge schopt. En niemand zei iets tegen hem. Het is echt een keiharde we reld." Sieme en Kasper Zijm kijken wat on wennig rond wanneer Martin Koorn meewarig glimlachend zijn verhaal vertelt. Jeffrey Androg kent eveneens het klappen van de zweep: „Bij Em men tikte ik op de training eens een oudere speler de bal door zijn benen. Bij de amateurs zou om die vent worden gelachen, maar ik kreeg een schop en de waarschuwing dat ik dat nooit meer moest proberen." Egoïsme De ervaringen van Androg en Koorn met het betaalde voetbal worden be paald door hiërarchische verhoudin gen, niet-nagekomen afspraken en veel egoïsme. Voor Jeffrey, die via Oosterend, Texelse Boys, het Helder- se HCSC en de A-junioren van AZ in het oosten des lands belandde, reden om het na twee jaar voor gezien te houden. „Ze beloofden van alles. Zo zouden ze mijn vriendin aan een baan helpen. Nooit meer wat van ge hoord. Bovendien werd ik in het eer ste jaar heel lang langs de kant gehouden, vanwege een centen kwestie. En ik was te verlegen. Als anderen een grote bek opzetten, zei ik nooit wat terug." Martin leerde al vroeg van zich afbij ten, toen hij bij SV Texel speelde en door FC Utrecht werd gevraagd. „Ik kwam in het tweede terecht en het eerste dat ik leerde was dat spelers uit het eerste team nooit praten met mensen uit hettweede. Je ging na de training ook niet in bad met het eer ste, dat was gewoon regel." Blijken van enig medeleven bestaan ook niet: „Als je bij de amateurs gebles seerd raakt, vraagt iedereen regelma tig hoe het met je gaat. Maar bij de profs wordt er gelachen: weer een concurrent minder. Je moet echt voor je zelf opkomen, want anders lopen ze over je heen." Tegenspreken Sieme, die bij de B-junioren van AZ speelt en regelmatig uitkomt voor de Noordhollandse jeugdselectie, knikt begrijpend. „Je moet er boven staan. Ik zeg ook wel eens wat terug tegen de trainer." De profs kijken verschrikt op: „Wat? Tegen de trainer? Je moet van je afbijten tegen de andere spe lers, maar tegen de trainer moet je je mond houden. Dat moet je niet meer doen hoor", waarschuwt Martin zor gelijk. Sieme sputtert tegen: „Hij vindt het wel mooi soms, geloof ik." Maar Jeffrey is onverbiddelijk: „Welke trainer heb je bij AZ? Toen ik daar nog speelde is er eens iemand de laan uitgestuurd omdat hij de trainer tegensprak. Ik zou maar uitkijken." Ook Kasper kijkt vertwijfeld naar zijn broer. Je ziet hem denken: „Straks moeten ze mij ook niet meer, net nu ik ook bij de AZ-voetbalschool mag trainen." Martin sust de boel: „Jullie hoeven van ons niks aan te nemen. Je merkt vanzelf hoe het toegaat als je straks hogerop komt." Handicap? Of je als Texelaar wel een reële kans hebt om die regionen te bereiken, is moeilijk te beantwoorden, denken de profs. Martin: „Het is tegenwoordig wel gemakkelijker dan toen ik zo oud was als Sieme en Kasper. Een goed scoutingsysteem bestond toen am per. Het is toch zonde dat iemand als Simon Brand nooit een kans heeft gehad. Op z'n 32e is hij nu de beste man van het veld tegen Feyenoord op het Maritiem Toernooi. Tegenwoor dig heeft elke club minstens zes scouts rondlopen en die kijken ook op Texel en in Den Helder goed om zich heen. De clubs geven nu meer geld uit aan het scouten dan aan het aankopen van spelers." De afstand die getalenteerde Texe laars moeten afleggen, beschouwen ze allemaal als grootste handicap Sieme, die drie keer per week in Alk maar traint, heeft het voordeel dat enkele teamgenoten in Den Helder wonen, zodat de verschillende ouders het chauffeuren onderling kunnen verdelen. Jeffrey had het vier jaar ge leden moeilijker: „Ik zat op Siemes leeftijd op de MAVO. Een hele be lasting om steeds met de trein naar Alkmaar te reizen als je net uit school komt. Als ik 's avonds thuis kwam had ik nauwelijks tijd om nog wat aan mijn huiswerk te doen. Het enige voordeel is dat je wel extra ge motiveerd moet zijn. Als je zolang op reis bent om de training te bereiken, vind je het zonde om maar wat aan te rotzooien." Martin werpt tegen: „Maar als je dat maareven niet kunt Jeffrey De routiniers en de aanstormende talenten bediscussiëren de harde voetbalwereld. Vlnr. Sieme Zijm. Martin Koorn. Kasper Zijm en drog. opbrengen is het afgelopen met je. Ik ben er zeker van dat je als Texelaar veel minder kansen hebt om te sla gen in het profvoetbal." Jalouzie Als vervelend ervaart Martin de jalou zie die hij op Texel tegenkomt. „Er zijn nogal wat mensen die het leuk vinden als het wat minder gaat. Eén foute bal op tv en half Den Burq spreekt je de volgende dag aan op straat." Op Jeffrey's suggestie dat dit niet typisch-Texels is, antwoordt Koorn: „Toen ik in Zwolle woonde, werd ik als prof heel wat meer geac cepteerd. Hier kijkt iedereen naar de cijfers die je krijgt in de Voetbal Inter national. Ze hebben niet door dat die ook met alles zeggen." De ambities van de Texelaars hangen, niet onvoorspelbaar, samen met de ervaringen die ze tot nu toe in de voetballerij hebben opgedaan. „Ik leef nu echt van jaar tot jaar", meldt Martin enigszins gelaten. „Een beetje ben ik wel afgekakt op het profvoet bal. Als ze twee jaar terug bij Zwolle niet zo moeilijk hadden gedaan, had ik heel wat verder kunnen komen. Er was belangstelling van Go Ahead, MVV en het Schotse Motherwell, maar Zwolle vroeg een ton en dat is erg veel voor een verdediger. Daar door ben ik er een jaar uit geweest en dat heeft een flinke terugslag ver oorzaakt. Nu ben ik 26 en ik zie wel. Samen met mijn vriendin heb ik een huis gekocht en in Den Burg runnen we een dekbeddenwinkel. Als ik nog een paar jaar bij Volendam kan spe len doe ik dat, maar ik ga niet meer naar een club verder in het land." Jeffrey is ondanks zijn 20 jaar even min erg ambitieus: „Ik ga lekker bij HRC in Den Helder spelen. Mocht er een profclub komen, dan ben ik zeker geïnteresseerd. Zoniet, dan vind ik het ook prima." „De Zijmpies", zoals ze in hun ge boortedorp Den Hoorn heten, hebben vanzelfsprekend grotere verwachtin gen. Sieme: „Bij de B-junioren van AZ gaat het nu erg goed, maar het gaat er nu om de A-tjes te halen. Als dat lukt zie ik het wel zitten." Kasper, die Bayern München-speler Jan Wouters als grote voorbeeld heeft, traint alleen nog maar bij de voetbalschool van AZ: „Ik hoop op de B-junioren van AZ." Martin spot: „Is dat alles? Je wilt toch wel miljo nair worden?" De jongste Zijm aar zelt: „Nou, een aardig huisje lijkt me wel wat." Volleybal is een sport die door jong en oud en op veel verschillende ni veaus wordt beoefend. Ook bij de Texelse volleybalvereniging Tevoko kunnen de leden een partijtje ballen met anderen van gelijke sterkte. Eén van de mogelijkheden is uitkomen in de NeVoBo-competitie, een reeks van ongeveer 22 wedstrijden tussen eind september en april. De uitwedstrijden (aan de overkant) worden op maandag- of donderdagavond gespeeld, de thuiswedstrijden op za terdagmiddag in sporthal Ons Genoe gen. Het eerste herenteam van Tevoko wordt dit jaar ongetwijfeld publiekstrekker. Afgelopen seizoen zijn de spelers kampioen geworden, waardoor ze in de promotieklasse mogen uitkomen. Van dit team wordt Badminton is voor velen een spel tij dens windstille zomeravonden Ont spanning is tevens het motto van de meeste leden van Badmintonclub Texel. Slechts een kleine groep bena dert deze sport prestatiegericht. Het komende seizoen hebben de Texe laars maar één team (onder de naam „Texelslag") ingeschreven voor de bondscompetitie. „Relatief weinig ja, als je bedenkt dat we 90 leden tei len", zegt secretaresse Margriet Reij. „Vorig jaar hebben we het tweede team terug getrokken. Je moet de Ie den het Marsdiep als het ware over- sleuren." Voor de onderlinge competitie is de animo beduidend groter. De leiding deelt (gemengde) teams van onge veer gelijke sterkte in, die tijdens de wekelijkse clubavonden op maandag in sporthal Ons Genoegen tegen el kaar uitkomen. Beginners, gevorder den en competitiespelers kunnen die avond ook hun spelpeil verbeteren onder leiding van trainer Nico Groot uit Den Helder Getraind wordt van 19.00 tot 21.00 uur. Nieuwkomers kunnen zich aanmelden tijdens de training of bij Margriet Reij, tel. 12345. een aantal pittige wedstrijden verwacht. Tussen september en mei wordt de Tevoko eilandcompetitie gespeeld. In drie klassen (heren, dames en ge mengd) leven vele Texelaars zich op dinsdagavond uit in de sporthal. De teams zorgen zelf voor hun sponsor, scheidsrechter en/of teller. Getraind kan er uiteraard ook worden en wel onder leiding van Martin Koe nen. Het rooster in de Burg. de Ko ninghal is: maandag 20.30-21.45 uur heren 2/4, recreanten eerste klasse; dinsdag 16.30-17.30 uur jeugd A/B, meisjes 15-18 jaar; woensdag 16.30-17.30 uur jeugd C 10-15 jaar; 17.30-18.30 uur recreanten derde klasse; 19.30-21.00 uur dames 1/2; 21.00-22.30 uur heren 1; donderdag 18.30-19.30 uur heren 3, recreanten tweede klasse; 19.30-20.30 uur da mes recreanten tweede klasse; 20.30-21.30 uur dames recreanten eerste klasse; 21.30-22.30 uur da mes 3; vrijdag 16.30-17.30 uur jeugd C extra training; 17.30-18.30 uur jeugd A/B extra training, heren 1 ex tra training. De eerste twee trainingen zijn gratis. Inlichtingen bij Martin Koenen, tel. 10162. Voor inlichtingen omtrent Te voko: Rita Dogger, tel. 13387. Inlich tingen Eilandcompetitie: Willem vd Kamer 15194. Wie van paarden en pony's houdt, kan komende winter zijn hart ophalen in manege Akenburg aan de Aken- buurt. De accommodatie wordt en thousiast gebruikt door leden van ponyclub De Kleppertjes, rijvereniging De Waddenruiters en menvereniging Tussen Wad en Duin. ledereen is wel kom tijdens wedstrijden of trainingen, de toegang is gratis. Van de manege wordt druk gebruik gemaakt. Per 1 oktober begint voor de wedstrijdrijdende ruiters en ama zones het indoorseizoen. Dit kalen derjaar zijn er dressuurwedstrijden op 24 oktober en 28 november. Gesprongen wordt er op 14 no vember. Op 26 en 27 december wordt tradi tiegetrouw de Kerstbokaal-wedstrijd verreden. Leden en niet-leden meten zich met elkaar in diverse klassen dressuur en springen. Deze onged wongen winterwedstrijd wordt altijd druk bezocht.Shows wisselen de wedstrijdrubrieken af. Ook de menvereniging houdt wedstrijden in de binnenmanege. In middels een traditie is de strijd om de Jaap de Graaf-bokaal, waarbij de tuigpaardrijders een dressuurproef en Schakers En Passant: Schaken in clubverband heeft voor iedere speler zijn eigen betekenis. Voor de „echte" wedstrijdschakers is de uitslag van de partij bepalend voor het al of niet hebben van een geslaagde avond. Voor anderen is de clubavond een leuk avondje uit, on geacht het resultaat van de partij. De meeste leden van En Passant vallen tussen deze uitersten en zijn vaak al jarenlang trouwe bezoekers van de clubavond. Het gehanteerde competitiesysteem bij En Passant is aantrekkelijk voor mensen die wèl regelmatig willen schaken, maar zich liever niet teveel vastleggen. Op de clubavond zelf wordt gekeken welke spelers aanwe zig zijn, waarna tegenstanders van ongeveer gelijke sterkte aan elkaar worden gekoppeld. Dit maakt het mogelijk dat iedere toerist of Texelse huisschaker, mits op tijd aanwezig, een partijtje meespeelt. Iets fanatiekere schakers kunnen eens per maand (op zaterdag) meespelen in de bondscompetitie. Af wisselend „thuis" en „uit" ontmoet een team van acht En Passant spelers een achttal van een andere club. De historie van de Texelaars is roemrucht, want zo'n 15 jaar geleden had de club drie bondsteams, waar van het hoogste achttal in de top van Noord-Holland meespeelde. Nu vervlogen roem, maar in ieder geval nog één team trekt maandelijks een vrije zaterdag voor de edele sport uit. De clubavond speelt zich iedere maandag vanaf 20.00 uur af in De Witte Burcht. Het schaken voor de jeugd begint op 1 oktober en duurt van 19.00 tot 20.00 uur. een vaardigheidstest (kegeltjes) moe ten afleggen. Na een serie wedstrij den volgt een finale in het voorjaar. De data in '93 zijn 21 november en 19 december. De finale is op 24 april. Daarnaast organiseert de men vereniging verschillende interessante bijeenkomsten. Zo geeft jurylid P. van Dooleweerd in november een lezing over dressuur, aanspanningen en ju reren. De jaarlijkse feestavond van de menvereniging is op 8 januari. Op dinsdagavond en zaterdagochtend trainen De Kleppertjes en De Wad denruiters. Wie binnen loopt, kan constateren hoe op Texel wordt ge werkt aan de harmonie tussen ruiter en rijdier. Tijdens het winterseizoen worden re gelmatig cursussen en lezingen ge houden op rij- en men-gebied. Deze worden over het algemeen aangekon digd in de Texelse Courant. Ook voor de wedstrijden van de verschillende verenigingen in 1994 verwijzen we naar de TC. Judo is een bij uitstek sportieve sport, waarbij wordt geleerd de eigen krachten te kennen. Dit alles met vol ledig respect voor de tegenstander, zo weet de Texelse judoclub Shima. De sport is vooral zeer geschikt voor kinderen, omdat ze naast de judogre pen ook valtechnieken onderricht krijgen. Vanaf morgen draait het seizoen voor Shima weer op volle toeren. Kinderen vanaf zes jaar kunnen in sporthal De Ferrever gratis met de sport ken nismaken tijdens het uur voor begin ners, dat duurt van 13.45 tot 14.45 uur. Na twee lessen moeten ze beslissen of ze zich verder willen be kwamen. Omdat waarschijnlijk niet genoeg judopakken voorhanden zijn, wordt de beginners verzocht om ge makkelijke kleding aan te trekken. De lessen worden gegeven door Lou Mi- go. Het overige trainingsschema voor morgen luidt: 14.45-15.45 uur: gele band; 15.45-16.45 uur: gele band met slip en oranje band en hoger. Za terdag van 10.00-11.00 uur is er judo voor geestelijk gehandicapten. Inlichtingen bij Shima-secretaris Dick Schermer, tel. 14239. Tennisliefhebbers kunnen dankzij sport- en evenementencentrum 't Stappeland hun favoriete sport 's winters overdekt beoefenen. De vo rig jaar opgerichte club Kogerslag overweegt een competitie op te zet ten. Daarnaast zijn er plannen voor een „huisvrouwen-competitie" en zijn er maandelijks toernooien. Squash en badminton worden (nog) niet in wedstrijdverband beoefend. Gymvereniging Texel (GVT) is és van de oudste en grootste clubs het eiland. De 450 (jeugd-)leden senteren zich jaarlijks aan het gr; publiek tijdens een sprankelende show, met discomuziek, licht-efi en acrobatische toeren als opveil elementen. GVT kan de ouderse andere toeschouwers een g programma voorschotelen, omdj club uit twee afdelingen bestaat nen en jazzdans. Alle jeugd wo= getraind door twee beroepstal Nico Stoter en Yvonne Bruining. gelopen seizoen boekten ze uits kende resultaten met de diverse leeftijdsgroepen wedstrijdturnen dens de regionale kampioensclï veroverden liefst zeven Texelse! nemers de eerste plaats. „Het a heel moeilijk worden om dat kunststukje nogmaals te leveren kampioenen zijn gepromoveerd i moeten zich nu op een hoger n waarmaken", verwacht trainer) Stoter. Eén van de grootste tafe; Mark Jan Mulder, komt ditmaal het eerst bij de senioren uit. naleplaats zal verschrikkelijk m« zijn." Jazzdans is elke maandag enw dag in De Ferrever, gymnastiek springen in de Beatrixzaal op (fa rige dagen, behalve zondag. Zat gochtend krijgen de beste jonge meisjes extra training. Met 120 leden, die in leeftijd»' van 8 tot 80 jaar, meent de Bro bond Texel met recht te kunnen ken van een actieve sport voor iedereen. Omdat de competitie woensdag- en donderdagavondi Kogerslag is uitgegroeid tot een vas e wQrdt |d met een han(fc gebruiker van de hal en telt inmiddels hgbben b innende spi zo n tachtig leden, onder wie veel -■ vrouwen. Sporthal-exploitant Nico Er- wich wil daarop inspelen met een dames-competitie, bijvoorbeeld een ochtend per week. Belangstellenden kunnen zich nu aanmelden, tel. 27000. Om het indoor-tennis te promoten, organiseren Erwich en zijn medewer kers elke maand toernooien. Voor zo wel tennis als squash staat in november het Texels winterkampioen schap op het programma en is er eind december een kersttoernooi. Speciale arrangementen moeten de Texelse sporters over de drempel trekken. Voor f225,- kan van 1 okto ber tot 1 april een vast tennis-uur per persoon worden gereserveerd. Wie langer wil spelen, is alleen de extra energiekosten (ƒ5,- per uur) kwijt. Op de „Stappeland-pas" krijgt men te vens korting voor de toernooien. Voor squash geldt een soortgelijke aanbie ding. Verder hoopt Erwich dat ook de animo voor badminton aantrekt. Vooral veel Duitsers waren deze zo mer op de vier banen te vinden. Niet- sportieve activiteiten in de hal zijn een snuffelmarkt (herfstvakantie) en eventueel een herhaling van de Texel se autoshow. bovendien ongeveer gelijke kans als de getrainde collega's. Op do derdagmorgen wordt een aparte mesleague gespeeld. De jeugdsp kunnen op vrijdagavond terecht oktober begint de nieuwe comp Vier maal per jaar wordt een to gespeeld, waarin jong en oud si om de titels in de afzonderlijke klassen. Ook aan „de overkant" zijn Tew bowlers actief. In een team van wegend mannen zullen zij ookfl jaar meedingen in de strijd omf kampioenschap van de Kop van Noord-Holland. Voor mensen die geïnteresseerd in het bowlen zal eind septet soort oefencompetitie worden? ganiseerd. Ook „eenlingen" zijn bij van harte welkom, zo meldti Texelse vereniging, die daarbij kent dat voor mensen die nood' hebben begrepen van de telling problemen zijn opgelost: een cd ter telt op automatische wijze fl score. Voor meer informatie kan men' recht bij T. Veldman (tel. 1772- 17672) of S. Verseput (tel. De artikelen werden genw' door Wil de Leeuw, Frans Hopman en Joop Rommets Lay-out: Pip Barnard en f Oostra. Fotografie: redactie Texelse Courant. Eindredactie: Joop Rome®5

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 12