an Rappard favoriet ïeeste commissieleden olten betreurt vertrek burgemeester met groen hart' xel gaf geen unaniem advies, maar: TEXELSE COURANT Duitse auto's gekraakt Landbouwers komen op voor wethouder Zwembad nog open Opening dansseizoen Geslaagde collecte door buitendorpen Geslaagd Postzegelbeurs fe keer zwemmen meteen een taart DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 Holtenaren vinden het jammer ljurgemeester Van Rappard veertien jaar verlaat. Geen inwoners die wij in de O ver ijs- i plaats op straat aanklamp- de opgelucht adem. De staat bekend als een so man, die graag goede din- Hioor zijn gemeente gzenlijkt. „Een doener, die i staat voor andere ideeen", ordt hij gekenschetst. familie Van Rappard bewoont schitterend landhuis aan de van de Holterberg, een steile ikkel" die ongeveer tien keer zo js als de Texelse Hogeberg. de bevolking is het geen on- idringbare vesting met slot- ;ht, integendeel. Van Rappard gaat niet prat op zijn adellijke titel en probeert gewone contacten te onderhouden. „Er ligt een lading op zijn titel", zegt een inwoonster desgevraagd. „Maar hij is zeker geen boeman. Een enkeling kan minder goed met hem overweg, maar onze burgemeester is geen onaardige man -met een aardige echtgenote- en heeft een open be nadering. Hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind, dat is overal Alle politieke partijen in de Holten- se gemeenteraad loven hun schei dende voorzitter. Blijkens een artikel in het Deventer Dagblad waarderen de vier fractievoorzit ters Van Rappards onpartijdigheid en wijze van samenwerking. „On danks dat Van Rappard ook VVD'er was, heeft de fractie daar nooit enig voordeel van gehad", concludeert de liberaal L.H. Ren- sen. Oppositieleider H. Rustebiel van Gemeentebelang staat even min te juichen en H.J. Dul (CDA) zegt: „Van Rappard heeft de capa citeiten om een grotere gemeente te leiden. Daadkracht kan hem beslist niet worden ontzegd. Hij is voor Holten vooral een doener ge weest. Ik weet ook dat hij in de regio een enorme inbreng voor Holten heeft gehad. Politiek gezien betreur ik dan ook dat hij ver trekt." In een eerste reactie zegt PvdA- fractieleider J. Metsemakers te ho pen „dat er weer iemand komt met een open benadering en een groen hart". Wat dat laatste be treft doelt Metsemakers onder meer op Van Rappards opstelling in recreatieprojecten. Ook schroomde de burgemeester niet om wegen in het bosrijke gebied voor autoverkeer af te sluiten. Voorzitter Gelein Jansen van de Texelse vertrouwenscommissie zegt dat Van Rappard dit punt goed heeft uitgelegd „Voor de commissieleden was het niet af schrikwekkend. Het is afhankelijk van de situatie of zo'n maatregel nodig is." Volgens ingewijden staat Van Rap pards „groene hart" niet haaks op de landbouw-belangen aldaar. De burgemeester weet zich diploma tiek op te stellen en telkens een gulden middenweg te vinden. Opgemerkt wordt ook dat Van Rappard zich voorzichtig opstelt. Hij gaat niet over een nacht ijs en probeert altijd vergaande, liefst unanieme overeenstemming te ver krijgen voor belangrijke raads besluiten. „Dat streven is de afgelopen veertien jaar kenmer kend voor Van Rappard geweest", schrijft Theo Booij, die hem als verslaggever voor het Deventer Dagblad in de regio Holten jaren lang van nabij heeft meegemaakt. „Lukte hem dat niet op onderge schikte punten, dan legde hij zich er gemakkelijk bij neer. Aan zijn democratische gezindheid hoeft niet getwijfeld te worden, maar als het ging om grotere zaken, kostte het hem duidelijk meer moeite om tegenstellingen in de raad te ac cepteren." Een verkeersstructuurplan loodste hij slechts met miniem verschil door de raad, maar de fusie van de twee plaatselijke scholen voor voortgezet onderwijs haalde het met verve. Door vervolgens een fusie aan te gaan met een naburi ge scholengemeenschap behoudt Holten „onderwijs in een omvang en kwaliteit, die ver uitstijgt boven hetgeen in een plaats van deze omvang gebruikelijk is". Ook het samengaan van twee basisscholen is door Van Rappard zelf kundig begeleid. Geconcludeerd wordt dat hij op een gunstig moment vertrekt, om dat een aantal belangrijke zaken, waarmee hij zich intensief had be zig gehouden, bijna of helemaal voor uitvoering gereed zijn. Van Rappard kan zich dus met gerust hart en nieuwe energie op zijn vol gende werkkring storten. Het burgemeesterspaar voor hun prachtige landhuis in Holten (Foto Gerard veidhws. Wamsveid) op de natuur. Dat spreekt me wel aan." Geen grapjas Zonder voorbehoud positief laat Ger- brand Poster (Texels Belang) zich uit over Texels nieuwe eerste burger. ,,Een bedachtzame, rustige man die goed luistert. Geen grapjas. Hij heeft duidelijk stijl maar je voelt je toch gauw bij hem op je gemak". Poster zette Van Rappard als eerste op zijn lijstje, mede omdat hij in de praktijk met agrarische en toeristische zaken te maken heeft gehad. Dat Ridder van Rappard ooit aanhanger was van de (inmiddels opgeheven) politieke partij DS70, sprak hem ook in gun stige zin aan. Nuchter Ook Jan van Asselt (onafhankelijk) hoorde tot de meerderheid van de vertrouwenscommissie die de voor keur gaf aan Ridder van Rappard. „Hij kwam bij mij over als een man die actief naar oplossingen wil zoe ken en niet zo gauw bij de pakken gaat neerzitten. Hij maakt een cor recte, enigszins traditionele indruk. Heel zakelijk. In het gesprek legt hij niet direct zijn eigen mening domine rend op tafel maar laat ook andere ideeën tot zijn recht komen. Van As selt denkt dat Van Rappard zich nuchter door de praktijk van alledag zal laten leiden en minder door partij principes. „Hij was lid van DS 70. Die partij hield op te bestaan en om dat je lid van een politieke partij moet zijn om burgemeester te kun nen worden, heeft hij de VVD maar gekozen". Ook de redelijk gunstige fi nanciële situatie waarin de gemeente Holten zich bevindt, was voor Van Asselt reden om de voorkeur aan Van Rappard te geven. „De vrouwelijke tweede kandidaat kwam van een armlastige gemeente". Commissielid en wethouder Klaas Ba- rendregt (VVD) vindt het wel aardig dat de nieuwe burgemeester een par tijgenoot is, maar hecht daar verder geen bijzondere waarde aan. „Veel belangrijker zijn zijn bestuurlijke kwa liteiten en daar heb ik een heel gun stige indruk van gekregen". Ook voor de wethouder was het positief dat Ridder van Rappard in de praktijk te maken heeft gehad met agrarische vraagstukken, zoals de verzuringspro- blematiek en met de beheersing van het toerisme. Barendregt heeft toe dat de adellijke naam van de nieuwe burgemeester wel een bepaald voor oordeel bij hem opriep. „Maar dat viel erg mee. Je kunt merken dat hij een goede, traditionele opvoeding heeft gehad, maar het is beslist geen kakvent. In het begin vond ik hem iets gereserveerd, maar toen hij een maal aan de praat was kwam hij vlot en aangenaam over. Ik denk dat de Texelaars best met hem overweg zul len kunnen". Nog even een paar uurtjes winkelen endan lekker met de boot van twee uur naar huis. Althans, dat was vrij dagochtend het plan van een Duitse familie. Toen de toeristen om 13.45 uur terugkeerden bij hun in de Em- malaan geparkeerde auto, bemerkten ze tot hun schrik dat het slot van het portier was geforceerd. Van de reisbagage ontbrak niets, maar uit een handtas waren alle bankpassen, paspoorten, rijbewijzen en cheques verdwenen. Bovendien had(den) de dader(s) een portemon nee met DM 160,- meegenomen. Na dat de familie aangifte had gedaan bij de politie, de bankrekeningen in Duitsland waren geblokkeerd en het In navolging van het college van b en w tekenen de gezamenlijke land bouworganisaties protest aan tegen de globale begrenzing van de relatienota-, reservaats- en natuurge bieden zoals die onlangs door de provincie is vastgesteld. „Een schoolvoorbeeld van onbehoor lijk bestuur", omschrijft WLTO- voorzitter Rinus Kuiper het besluit van GS, die voorbij zouden zijn ge gaan aan gemaakte afspraken. De brief naar de provincie moet steun geven aan wethouder Barendregt (ruimtelijke ordening), die vorige week aan kritiek van de werkgroep Landschapszorg bloot stond. Kuiper distantieert zich hiervan en bevestig de dat de landbouworganisaties on der de huidige voorwaarden niet zullen meewerken aan de invulling. autoslot provisorisch was gerepa reerd, kon pas met de boot van vier uur de thuisreis worden aanvaard. Een dag later werden twee landgeno ten van deze familie eveneens slacht offer van een autokraak. De toeristen parkeerden hun auto omstreeks 20.30 uur op de Groeneplaats en gingen op zoek naar een hotel. Toen zij tien minuten later terugkwamen, bleek het slot van de kofferbak gefor ceerd. Ontvreemd werden ondermeer twee rijbewijzen, cheques, bankpas sen en twee leren jassen. De politie roept eventuele getuigen van de kraaks op zich te melden (tel. 22188). Doordat het zwembad Molenkoog in verband met diplomazwemmen vori ge week eerder op de dag dicht ging dan anders, is enige verwarring ont staan over de opening van het bad. Molenkoog is nog geopend tot en met 26 september. In deze periode zijn er nog verschillende evenemen ten. Zo wordt aanstaande woensdag tussen 14.00 en 16.00 uur een pan- nekoekenmiddag gehouden. Vrijdag begint om 18.00 uur een mini- triathlon. Op 26 september wordt de seizoenssluiting een feestelijk evene ment. Bovendien zijn er tot die tijd el ke woensdagmiddag (als het weer het toelaat) evenementen in Mo lenkoog. Zaterdag 11 september houdt dans club Madira in De Kaapsnol in De Koog een introductie-avond voor ie dereen die van Latin en stijldansen houdt. Ook oud-leden en/of nieuwe leden zijn welkom. De bijeenkomst begint om 20.30 uur, de toegang is gratis. Dankzij de medewerking van 75 vrij willigers collecteerde de Nederlandse Lever Darm Stichting ditmaal niet al leen in Den Burg, maar ook in de bui tendorpen. In de week van 22 tot 28 augustus gingen zij langs de deuren. De opbrengst was ernaar: totaal f6.492,65, ruim de helft meer dan vorig jaar Den Burg had nog wel ver reweg het grootste aandeel: 73.715,95. Oosterend volgde met 7734,50 op de tweede plaats. In De Cocksdorp werd 7508,40 geteld, in Oudeschild 7441,25, in Den Hoorn 7355,30, in Eierland 7355,30, in De Koog 7233,- en in De Waal 7225,10. Het geld is voornamelijk bestemd voor onderzoek bij kinderen. Aan de school voor voetreflexologie heeft Nel Schuijl-Smit het diploma voetreflextherapeute gehaald. Postzegelvereniging „De Postzegel- beurs" begint deze week weer met de maandelijkse ruilavonden. Donder dag tussen 20.00 en 22.00 uur kun nen verzamelaars (jong en oud) terecht in De Schakel, naast de Her vormde kerk in Den Burg De ruila vonden zijn elke tweede donderdag van de maand. Er kunnen alleen postzegels worden geruild; tevens is er telkens een gratis verloting. De le den betalen 78,- contributie per jaar, jeugdleden 73,-. Nieuwkomers zijn uiteraard welkom. Voor verdere infor matie: tel. 19314. keuze voor mr. W.L.F.C. Rid- Rappard heeft minister Da- nnenlandse Zaken) het erheidsadvies van de Texelse uwenscommissie opgevolgd, leste commissieleden (verte- Dordigers van alle raadsfracties) n de Holtense burgemeester aan hun kandidatenlijstje ge- jnks wilde liever een vrouw, oordeelt positief over de uitein- benoemde man. m ioI dertig sollicitanten had de lollandse commissaris der ko- Van Kemenade zes kansheb- [ielecteerd. De vier mannen ■re vrouwen van verschillende i kleur werden op een angst- jeheim gehouden plaats op het rddoor de vertrouwenscom- ondervraagd. „Tussen de af- n zat geruime tijd, zodat de mien elkaar niet tegen het lijf lopen", vertelt commissie- Ser Gelein Jansen. „We hebben ididaten een lijst van 22 vra- Zo konden we de «den goed met elkaar vergelij- Compliment Jansen had de commissaris iark Molenkoog verwelkomde Idag de 50.000ste bezoeker. was de 7-jarige Ramon rs, één van de kinderen van de ïiverschool die op de eerste lag zwemles kregen. Ramon t dat hij nooit eerder een had getrokken, zodat zijn eer- loek aan het zwembad meteen as. Als nummer twaalf van de mseerde hij het loket en it „juf" Ria Keyser uit de rij Het compleet verraste vent- 1 een slagroomtaart, bloemen Mooi t-shirt, dat zo te zien op was gekocht. Molenkoog be de 50.000ste op precies de- lag als vorig jaar. Toen moest mierdaagse echter nog mden, terwijl die nu al achter is. Verwacht mag daarom dat het gemeentelijk open- d het seizoen afsluit i lichte achterstand ten op- '3n 1992. De slechte zomer is ongetwijfeld debet. Het Wen, waarvan Molenkoog het fee/s moet hebben, was echter lO gunstig. (Foto Frons Hopman) der koningin een compliment voor de vragenlijst. „Men kreeg nauwelijks kans om stokpaardjes te berijden. Op de vele open vragen en stellingen moest een direct antwoord worden gegeven." In de vertrouwenscommissie zaten behalve CDA'er Jansen ook Gerbrand Poster (Texels Belang, vice-voorzitter), Peter Bakker (Groen Links, secreta ris), Klaas Barendregt (VVD), Hans Roeper (PvdA) en Jan van Asselt (onafhankelijk). De gesprekken na men per kandidaat ruim een uur in beslag. Na elk gesprek maakten de commissieleden samen de balans op en lieten de indrukken nog een week op zich inwerken, waarna een defini tieve beoordeling werd gemaakt. Ook maakte ieder commissielid voor zich zelf een volgorde. De zes leden slaag den er echter niet in om tot een unaniem advies te komen, hoewel dit de wens was van Van Kemenade. Geen vrouw De commissaris maakte vervolgens een voordracht van twee.kandidaten. Wie Van Rappards concurrent was, wordt niet onthuld. Bekend is de voorkeur van Van Kemenade voor een burgermoeder, maar kennelijk speelde dat in de voordracht geen doorslaggevende rol en woog het Texelse meerderheidsadvies het zwaarst. „Jammer", vindt commissielid Peter Bakker. „Blijkbaar hinkt Binnenlandse Zaken op twee gedachten. Enerzijds wil men het advies van de vertrou wenscommissie overnemen, ander zijds wil men meer vrouwen als burgemeester. Misschien moet de mi nister eens wat forceren. In dit geval had het gekund, want er waren goe de vrouwelijke kandidaten." Representatie De aspirant-burgemeesters moesten voldoen aan een tevoren door de ver trouwenscommissie en commissaris opgestelde profielschets. Betrokken heid bij toerisme en landbouw was wel een pluspunt, maar belangrijker nog was de aard van de persoon. Gelein Jansen: „In tegenstelling tot sommige andere gemeenten, zijn po litiek gevoelige zaken op Texel niet bij de burgemeester ondergebracht, maar bij de wethouders. Het ging ons daarom niet alleen om managers kwaliteiten, maar ook om representa tie en contact met de bevolking." Bij de vorige burgemeestersbenoeming in 1986 was de profielschets voor zien van een „landschapsaanhang sel". Van speciale voorwaarden was ditmaal geen sprake, aldus Jansen. James Bond Complimenten heeft hij voor de rol van gemeentesecretaris Piet Zoon, die de vertrouwenscommissie nauw gezet begeleidde. „De secretaris heeft het perfect gedaan. Hij deed al le voorbereidingen en handelde alles uiterst correct af", aldus Jansen. Hij grinnikt: „Soms was het bij het Ja mes Bond-achtige af. Brieven waren altijd verzegeld en op gekleurd papier, zodat ze niet konden worden geko pieerd. En op de Texelse boot gingen we -om maar niet op te vallen- ver spreid zitten...." Vaart De commissieleden zijn verheugd over de vaart waarmee de procedure is afgerond. Hans Roeper: „Met het oog op de naderende gemeenteraads verkiezingen was het belangrijk dat het 'burgemeesterloze tijdperk', met een wethouder als loco, niet te lang zou duren. Veel hebben we te dan ken aan burgemeester Schipper. Door zijn vroegtijdige bekendmaking kon de weg snel worden vrijgemaakt." Hoewel hij het met met zoveel woor den zegt, had Roeper een andere voorkeur. Dat Texel geen vrouw als burgemeester krijgt, noemt hij „een teleurstelling". Van Rappard krijgt desondanks zijn fiat: „Hij weet wat het burgemeestersambt inhoudt en komt uit een toeristisch gebied. Voor de komende periode, die door de af topping van het toerisme heel be langrijk wordt voor Texel, geeft dat vertrouwen." Momentopname „De politieke signatuur vind ik van ondergeschikt belang", reageert Peter Bakker. De fractieleider van Groen Links oordeelt mild over de komende VVD-burgemeester. „Deze kandidaat kwam goed over, rustig en goed for mulerend. Al blijft een sollicitatie gesprek natuurlijk een momentopname, maar dat geldt voor alle kandidaten." Bakker vindt Van Rappards bestuurlij ke ervaring inzake recreatie en toe risme een pluspunt. „De man is breed georiënteerd. Hij heeft kennis van zowel lokaal gebonden cultuur als van een monumentale stad (De venter). Toevallig was ik vorig jaar op vakan tie in de omgeving van Holten. Het viel me op dat daar sommige wegen voor autoverkeer waren afgesloten met het oog op de toeristische druk

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5