Werk Mokslootgebied olgens voorschriften I 38 over af plaggen van natuurterrein: [ÖRTTexels TEXELSE 7 COURANT Lange dagen voor grondwerker Lont 'e Modelvliegclub: kick van het vliegen" Bridgers Groot Slam: Jong geleerd, oud gedaan Wij gaan weer naar school Damclub verwacht spannend seizoen Ontmoetingsdag voor ouderen Sporttas met rijke inhoud ontvreemd Gevarieerd programma Plattelandsvrouwen DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 waar denken dat het Mokslootproject voorspoedig verloopt, i vertel jij ons dat het niet goed gaat", serveert Roel Klaas- jjstrictshoofd van Staatsbosbeheer (SBB), glimlachend een :(llfje. In de uren die volgen laat collega Erik van der Spek hans onbenut de argwaan weg te nemen, waarbij de bos- 0 er een uitgebreide rondrit door het voormalige waterwin ti jn de duinen bij Den Hoorn tegenaan gooit. [dagspraat of niet, de geruch- de uitvoering van het project, it Mokslootgebied zijn oude moet teruggeven, niet gaat zo de voorlichting is aangekon- (ragen om opheldering. Een icht van SBB dat melding van een vlot en probleemloos p van het werk doet de deur Want wie zit er nu te wach- alwéér een positief verhaal It toch omstreden project", teen collega me op weg naar aioepen. ien over de enorme kaart van delijk duingebied op het bu- an Van der Spek, vist de bos- er naar de herkomst van de i, „Eigenlijk is de kritiek me tot nog meegevallen. Er is tte veel gemeenschapsgeld imoeid, waarmee de natuur hijnlijk behoorlijk overhoop gehaald. Maar de afkeuring is legevallen. Kennelijk raakt men Huurbouw gewend en weet et te waarderen." nar net wie je spreekt denk ik. giaven van de humusrijke bo- g geeft dan wel het door SBB ode eerherstel van de #tvallei, je spit wel een cul- ig die in honderden jaren is op- ad in een diep gat. „Van onze jot", zoals een Hoornder het ,Maar dat is een discussie s gevoerd", aldus Van der Hij wijst erop dat het afplag- gen van de bovenlaag en aanpassing van de waterstand voorkomt dat de humus in de natte duinvallei in een smerige modderlaag verandert. Afplaggen Behalve het afplaggen van grote de len van het gebied, wordt de wate rafvoer hersteld en het waterpeil tot het niveau teruggebracht van vóór de waterwinning, toen het duingebied voor landbouwdoeleinden werd ge bruikt. Voor de latere waterwinning werd destijds de afvoer van water via de Moksloot naar open zee on mogelijk gemaakt. De afvoerbuis dwars door de zogenaamde „su perstormvloedkering" ten zuiden van de Mokweg kon tijdens recentelijke werkzaamheden echter niet in z'n volle lengte (56 meter! door de brede zandrug worden geperst, zodat een gedeelte met toestemming van Rijks waterstaat (RWS) werd ingegraven. Hoewel SBB opdroeg al het organi sche materiaal af te voeren, werd de zandrug hiermee wèl afgedekt om verstuiving te voorkomen. Via een duiker onder de Mokweg die de uit stroom naar deMokbaai vormt, kan bij hoge waterstand ook zeewater de Moksloot binnen stromen, zodat in het achterliggende Pompevlak een brakkig milieu onstaat. Over de vraag of de verzilting gewenst is, is SBB nog niet uitgedacht. Met enige trots vertelt Van der Spek dat beweegbare schuiven bij de kokers - een klein- Aannemer D.C. Lont vertrouwt erop tijdig klaar te zijn met het Moksloot-project. „Sommige stukken vallen mee, andere te gen, maar we redden het wel. Bepaald werk, zoals het helm planten en persen van de afvoer- leiding door de superstormvloed kering besteden we uit. Bovendien hebben we hulp van Texelse loonwerkers." Het zijn drukke tijden voor de grondwerkers uit Wie ringen, die lange dagen maken. „Kort nadat we op Texel aan de slag konden, kregen we ook een project in de Kop van Noordholland toegewe zen. We werken nu op twee plekken tegelijk." Die weten schap zou de aannemer er echter niet vanaf hebben gebracht on geveer de helft lager in te schrij ven dan het door Staatsbosbeheer (SBB) begrote bedrag (ruim één miljoen gulden). „Zeker weet ik het nog niet, maar ik denk dat het wel uit kan", voorspelt Lont. Dankzij de meevaller besloot SBB dat valleien die aanvankelijk niet zouden worden afgeplagd, nu toch worden meegenomen. In de rechte sloot in de kwelder van de Mok ba ai wordt een aantal bochten gegraven, zodat die het uiterlijk van een kreek krijgt. schalige uitvoering van de Deltawer ken - de instroom van zout water tegengaan. „Een en ander gaat in zorgvuldig overleg met RWS." Een fel oranje plastic zeil dat halver- wHei ter hoogte van strandpaal 10 wordt opgevuld met afgeplagd materiaal uit het Mokslootgebied (Foto s Gerard Timmerman) De rechte sloot in de kwelder van de Mokbaai wege de Moksloot ligt uitgespreid, le vert volgens de boswachter het bewijs dat bij het tanken van de graafmachines geen brandstof wordt gemorst. Aanvankelijk zou uitsluitend worden getankt op de parkeerplaats bij paal 9 en niet in de duinen om verontreiniging te voorkomen. „Dat was echter geen haalbare kaart Door de grote afstand die de rupskraan moet afleggen kost het tanken teveel tijd." „Lekkage van gasolie in de natuur? Voor zover ik weet niet- De brandstof voor de machines wordt aangevoerd met tankwagens die zijn uitgerust met een bak eronder die dat voor komt. Tanken gebeurt alleen boven een zeil." SBB-controleur Cees Bruin en Steve Geel die toezicht houdt na mens directievoerder Grontmij halen beiden de schouders op. Geel: „De aannemer werkt volgens de afspraak al moeten we de chauffeurs in hun enthousiasme wel eens afremmen. Ook bij het afplaggen houden ze zich aan onze aanwijzingen." Na een blik op het horloge besluiten we de con trole maar niet af te wachten en de rondrit te vervolgen. Juist als een olie-achtige gloed op het Moksloot- water twijfels veroorzaakt, zegt Van der Spek: „Het is niet wat je denkt. Dit is minerale olie afkomstig van bacteriën in de grond." Ook de stalling van materieel op de parkeerplaats waartegen Hoornders fel gekant waren, ging niet door om dat dit deels in de „schuur van Vla ming" werd ondergebracht. Een kleine strandloper, die tijdens zijn trektocht neerstrijkt op de nakende zandvlakte, heeft meer interesse voor de nieuwe voedselbron. „De pas ge- gegraven glooiende oevers van de Moksloot, waar het riet plaatselijk al weer wortel begint te schieten, zijn een uitstekende overlevingsplaats krijgt dankzij enkele bochten het uiterlijk van een i voor plantensoorten die nu worden overwoekerd, zoals de kruipwilg, dwergvlas, guichelheil, parnassia en verschillende orchideeën." Om wan delaars een kijkje te gunnen in de op geknapte gebieden is SBB van plan bestaande wandelrouten een stukje te verleggen. Vanaf hoger gelegen trajecten heeft men dan uitzicht op de flora van de glooiende oevers. Om overwoekering van de gewenste vegetatie door bijvoorbeeld riet te voorkomen keren na jaren van afwe zigheid wellicht schapen terug in de vallei. „Door maaien of begrazen kan ongewenste plantengroei worden voorkomen." SBB beslist hierover te zijner tijd over. Voor het zover is worden tientallen boorputten opgeruimd en moet zo'n drie kilometer drinkwaterleiding wor den bovengespit, die na het staken van de waterwinning niet meer nodig zijn. Omdat hierin asbestcement is verwerkt, gaat men uiterst voorzich tig te werk. Ter hoogte van paal 10 staan we voor de stortplaats waar de aanwezi ge laagte is opgehoogd met het afge- plagde organische materiaal uit de Mokslootvallei. Van der Spek: „Zo slaan we twee vliegen in één klap. In overleg met RWS verstevigen we de duinvoet, terwijl wij over een stort plaats op korte afstand van het werk beschikken." Informerend of er al autowrakken aan de oppervlakte zijn gekomen die hier ooit moeten zijn gedumpt, wijst hij naar het strand. „Die liggen volgens mij al ver in zee." Rijdend over de Witteweg passeren we het omvangrij ke billboard waarop de namen van de project-deelnemers. „Tja, het viel wat groter uit dan gedacht. Maar ach, als het werk in november klaar is ver dwijnt het bord weer." Gerard Timmerman Boswachter Erik van der Spek bij de spindelschuif in de duiker onder de Mokweg, die voorkomt dat zout water de Moksloot binnen stroomt. ouwen van een model geeft Idoening, maar uiteindelijk ittoch om 'de kick' van het Vooral bij de eerste vlucht nieuw model, de 'Maiden- gieren de zenuwen de cluble- irde keel", verwoordt Nico aal de grote aantrekkings- •an het modelvliegen. Omdat de eerste vlucht écht blijkt of stel goed is gebouwd, wordt uitgevoerd door de erva- ten van de club. „Tenslotte iets de lucht in waaraan dik- aanden is gebouwd en dat «af heeft gekost. Dat hou je teel." lelvliegclub Texel werd in april pgericht om de „losse" hob- gelegenheid te geven fit te wisselen en bovendien lolligheid te laten ervaren. In- is het ledental uitgegroeid tot niet iedereen even actief, "at redelijk vliegweer, zonder niet een windkracht minder 'in er altijd wel 5 tot 10 vinden op het voormalige '.aldus Nagtegaal. „Je kunt at'viteit kwijt in de sport en Rijkheid bestaat deel te ne- wedstrijden op landelijk en neld niveau." 9 die de vliegers altijd wordt lswat dekosten zijn. „Moei- "ntwoorden", zegt Nagte- Tijn vliegtuigen van f100,-, van f1000,-. Zenders heb W '350,-, maar computer ven f2000,- bestaan ook. Prijsverschillen zie je bij de todat er toestellen rondvlie- '10.000,-. Maar een begin ner al voor ƒ750,- en als je ands spullen koopt kom je uit. Op de club zeggen we dat de prijs tegenwoordig etsel hoeft te zijn." berden zijn van harte uitge- ^ferdag of zondag tussen n 16.30 ur een kijkje te ne- et terrein van de vliegclub •esterweg. Bridge maakt furore. Niet alleen lan delijk groeit het aantal actievelingen (de Bridgebond is op weg naar de 100.000 leden), maar ook de Wad deneilanden timmeren aan de weg. De deelname van de bridgeclubs aan de sportuitwisselingen bewijzen dat. Bridgeclub Groot Slam heeft mo menteel zo'n 70 vaste leden, van wie de meesten drie keer per week actief zijn: maandag vanaf 20.00 uur in manege Akenburg en woens dag (13.30 uur! en donderdag (19.30 uur) in de Dorpskelder in De Koog. Trots meldt Groot Slam dat de club sinds kort in het bezit is van een computer, om de uitslagen snel ler te verwerken. Onder het motto „bridgen moet je vroeg leren, wil je later tot goede resultaten komen", is er sinds vorig jaar „minibridge" voor de oudste leerlingen van deLu- bertischool. In juni presteerden de kinderen zeer verdienstelijk tijdens het minibridgekampioenschap in het hoofdgebouw van de landelijke brid gebond. Voor talentjes die zich ver der willen bekwamen is er gelegenheid om woensdag vanaf 16.30 uur te bridgen in de Dorpskel der in De Koog. Voor beginners is er een cursus in de maak. Evenementen waar de bridgers dit seizoen naar uitkijken, zijn een toer nooi op 9 en 10 oktober in Hotel Opduin en een Texelse aflevering van de landelijke Interpoliscompetitie op 20 november. In maart van het volgend jaar bestaat Groot Slam 45 jaar, ongetwijfeld reden het bridgen op Texel nog eens extra te promo ten. Voor inlichtingen kan men te recht bij mevr. J.G.M. Veenema, tel. 17489. Grootkoor. Ongeveer vijftien Texe laars hebben zaterdag de eerste repe titie van het Grootkoor Noordholland meegemaakt. Onder leiding van twee ervaren dirigenten repeteren zij met bijna 200 andere Noordhollandse zanglustigen voor het gezamenlijk concert met solist Marco Bakker, op 25 november in de Helderse schouw burg De Kampagne. De volgende re petitie is op zaterdag 25 september in de Vredeskerk, Torpstraat, Den Helder, aanvang 10.00 uur. Dat is de laatste gelegenheid voor aanmelding. Damclub Oosterend/Texel begint het nieuwe seizoen vandaag. Na een kor te ledenvergadering (ca. 19.30-21.00 uur) zullen in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend direct de degens ge kruist worden in oefenpartijtjes en zogenaamde vluggertjes. Deelname is kosteloos en staat open voor ieder een. Vanaf volgende week spelen de dam mers elke dinsdagavond hun competi tie, die gewoonlijk om 19.45 uur begint. Indien mogelijk nemen spelers van ongeveer gelijke kracht het tegen elkaar op. Het afgelopen seizoen is de jeugdige Victor Voskuil kampioen geworden. Hij zal in zijn streven naar prolongatie van de titel zware tegen stand ontmoeten van Piet Bakelaar, Rinus Vittali en Adriaan Bruin, terwijl ook anderen een misgreep van de kampioen niet onbenut zullen laten. Een achttal zal deelnemen aan de bondscompetitie. Door de nieuwe in deling, een gevolg van het vervallen van de districten, wordt tegen diver se nieuwe tegenstanders gespeeld. Op het programma staan uitwedstrij den tegen clubs uit Bovenkarspel, As sendelft en Purmerend. Thuis wordt ondermeer gespeeld tegen teams uit Volendam en Oostzaan. Zoals gebruikelijk heeft het bestuur het voornemen ook deze winter een topper naar Texel te halen. Wie dat wordt, is nog niet bekend. Traditio neel zullen de leden dit evenement fi nancieel mogelijk maken door de verkoop van amaryllusbollen. Wan neer er voldoende belangstelling bestaat, kan op een nader te bepalen tijdstip les worden gegeven, zodat geïnteresseerden de damsport (beter) onder de knie kunnen krijgen. Ook is literatuur voorhanden en kan met een computer worden geoefend. Voor in formatie kunnen mensen terecht bij Piet Bakelaar (tel. 13843) of Jos de Wolf (18420). Laai onze eerste schooldag mei de laatste zi|a 2,5 miljoen schoolkjndcrcn__ Swlr*. fMnlnJ In het kader van het Europees jaar voor de ouderen houdt de Anbo Texel een ontmoetingsdag op vrijdag 8 ok tober in het strandpaviljoen van paal 28. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 16.00 uur en deelname kost ƒ20,-, inclusief koffie/thee en lunch. Op het programma staat een inlei ding over ouderenzorg in Europa en solidariteit tussen de generaties. Spreker is K.J. Kuyper, oud- en ere voorzitter van yhet Anbo hoofd bestuur, thans penningmeester van de Europese raad voor ouderen in Brussel. Na de lunch is er een voordracht in het West Fries en een muzikale kwis. Alle 55 plussers zijn welkom, maar er is slechts plaats voor 100 personen, dus vooraf aanmelden is noodzakelijk. Voor vervoer wordt (gratis) gezorgd met bussen. Informatie hierover staat op de toegangskaarten, die op vrijdag 10 september na 14.00 uur kunnen worden afgehaald tegen betaling van ƒ20,- bij fam. Huizinga, De Zes 13 in Den Burg. Mensen in de buitendorpen kunnen de kaarten vanaf die dag telefonisch bestellen bij familie Huizinga (13533). Uit een Texels zwembad werd vorige week de sporttas ontvreemd van een 34-jarige man uit Alphen aan den Rijn, die het ding even achter zich op de grond had gezet om zijn haar te kammen. In de tas zaten een waar devol horloge, een dure zonnebril, een fototoestel en badlakens en - kleding. De totale waarde van de spullen bedroeg ongeveer ƒ1700,-. WARMLOPEN U vast wol eens een wandeling in de duinen. En ongetw i'eSd geniet u dan volop van het mooie landschap en de unieke flora en fauna. Voor zo lang als het duurt, want het gaat hatd berg afwaarts met de duinen. Zure regen, waterwinning en massa-recrca'ie tasten de dumen in toenemende mate aan Samen met Stichting Duinbehoud kunt u deze ontwikkelng een ha't toe roepen! Steun daarom do Stichting Duinbehoud Bel vandaag nog voor meet informatie Tohloon 07 Ir 131600/I40S4& VOOR DE DUINEN Met een lezing van de heer drs. E.H. Vrouwe uit Warga over het menseliik eetgedrag op maandag 13 september begint de afdeling Texel van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen het nieuwe seizoen. Het is de eerste van een serie van tien bijeen komsten, waarin uiteenlopende on derwerpen aan bod komen. De lezing van drs. Vrouwe behandelt niet alleen het eetgedrag, maar gaat ook in op de psychologische achter gronden. Net als de meeste andere bijeenkomsten is deze avond in de voormalige LBO-kantine aan de Em- malaan in Den Burg. De aanvang is 20.00 uur. Introducées zijn tegen be taling van ƒ5,- van harte welkom. Het jaarprogramma 1994 is erg geva rieerd. Bijzonder is de lezing op 6 ok tober van mevrouw M. van Gurp, transplantatie-coördinator van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, die ingaat op orgaandonatie en het bege leiden van nabestaanden. Aanleiding voor haar komst is een ervaring van een Texels gezin. Van een geheel an der kaliber is de dialezing van Dik Haker (19 oktober) over zijn avontuur lijke fietstocht door de Jemen. Ge tooid in een origineel Arabisch gewaad zal Haker laten zien hoe de mensen in dat land nog in de Middel eeuwen leven. Dit jaar kunnen de da mes nog aanschuiven voor een gezamenlijke avond met het Gilde (24 november) en een kerstavond (20 december), terwijl ook een open dag van de Overkoepeling in Klif 12 (4 november) in de agenda kan worden genoteerd. De jaarvergadering is ditmaal op woensdag 26 januari. In het nieuwe jaar staan onder meer twee muzikale avonden van eigen bodem op het programma. Dinsdag 15 februari ver zorgt muziekschool-directeur Hendrik Jan Trooster een muziekavond en ter afsluiting van het seizoen kunnen de leden meedansen met Volksdans groep Texel op 14 april. De activiteiten voor 1994 haken ge deeltelijk in op het nieuwe thema van de landelijke bond „Kritisch consume ren - duurzaam produceren". De le den worden op de hoogte gehouden via het tien maal per jaar verschijnen de blad „De Plattelandsvrouw" en de eigen „Praatbrief", waarin het afde- lingsnieuws is opgenomen.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7