Cjrocn cZwartx Jexeh in het hart 'ollege in nota van aanbieding: inanciële positie gemeente nog steeds gunstig Raad beslist of Cinema podiumvoorziening wordt Stichting stimuleert Bloem van Texel ummer orszel B en w borduren door op SOW-voorstel Wisseling van de wacht Talk of the Town isploeg ontdekt fhond op strand IN DIT w Pieter Jan Koorn 60 jaar KTF-muzikant 2 Vt Leerhuis start Islam-lezingen 2 w Morgen monumenten kijken 5 sw Buitenschoolse opvang spoedig van start? 5 r Nieuwbouw hotel Molenbos kost 3,2 miljoen 7 w Moet uitgeverij Stark naar bedrijventerrein? 7 w Keus uit cursussen 9 Stamgasten bereiden alpinist warm welkom rr Tussen dijk en duinenrij Zaterdagavond a.s. deurprijs: TAXITEGOEDBON t.w.v. f150,- van Taxi Grootjen trekking: 01.30 uur. «éRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10814 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 „jvertentles, abonnementen, etc Langeveld en de Rooy b.v., Postbus ,j90 AA Den Burg. telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. ^parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. tóning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; /l35. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel uorger Redactie bulten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplem 27, m telefoon 02220-15472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; Los fl.35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 dat de financiële positie van gemeente Texel nog steeds d te noemen is, kunnen tegenvallende inkomsten ook dit jaar f vrijwel probleemloos worden opgevangen. Dat zegt het i van b en w in haar nota van aanbieding, het eerste van stukken in het kader van de jaarlijkse begrotingsbehande- Eind oktober volgt de reactie van de raadsfracties middels algemene beschouwingen. ju in 1994 drie maal verkiezin- voor het Europees parlement, de tweede kamer en voor de enteraad. De komende begro- sdan ook de laatste van het je in de huidige samenstelling, (dijende overleg- en vergadercul- baart b en w zorgen. Voorstellen aken naar het Gewest over te len, zullen daarom van geval tot jl worden beoordeeld, waarbij de iden worden gevraagd om hun college heeft kritiek op de perso- Igevolgen van de vorming van de (basiseenheid Den Helder-Texel. (Texelse kaderleden werden s samenvoeging aan de over- Ingedeeld, terwijl niet op het 1 wonende politiemensen op liijn geplaatst. landweer kan in 1994 rekenen (bijdrage van f42.000,- voor f van beschermende kleding, inister wil dat het zwaartepunt (brandweer verschuift naar re- bl niveau, maar het college (erop dat de eilandpositie een f basisbrandweerzorg vereist. Kruispunt |rstructie van het kruispunt ig/Hoornderweg staat hoog op atanglijstje van het college. Met I door fietsende schooljeugd f deze oversteek als onveilig er- ji Een minirotonde zou een I zijn. Het deel van de Pont- Itussen de veerhaven en Aken- I wordt echter onderhouden door wincie, die aanpassing van de «te kruising niet zo belangrijk J Vandaar dat eventuele re- die uit eigen middelen van de Jïnte zou moeten worden be- Havenmond tering van de havenmond in schild gaat 19 miljoen gulden Dat en de kosten voor het leren van baggerslib zal wor- teegenomen in de besprekingen t rijk over overname van de II door de gemeente. De reacties I rijk toe worden afgestemd (e van Wieringen en Den Helder, Texel een gezamenlijk have- heeft. ;'dt gepoogd bij de provincie |het rijk geld te krijgen voor len naar paal 9 en langs de 'fle zeehond die was aan bid op het strand dankt zijn le- |sn drie leden van de Koger die het uitgeputte dier op «deltocht naar huis tussen [[Ten 18 zaterdagnacht aantrof- etwee maanden oude zeehond tok vermagerd en bloedde uit wgen over het hele lichaam. I zes zondagmorgen arriveer- 9 drietal in EcoMare, waar zee- 'erzorgers zich over het ^ontfermden. De vondeling is al weer wat op krachten i en heeft goede overle- ms. Limietweg. Het college belooft zich sterk in te spannen voor handhaving van de tariefsdifferentiatie bij Teso ten behoeve van de eigen inwoners. Economie Halverwege volgend jaar volgt het eindrapport van het sociaaleconomi- sche structuur onderzoek. Het idee om in het Pen-complex een bedrijfs verzamelgebouw te beginnen, zal na der worden uitgewerkt. Leerlingenvervoer Het college blijft bij haar standpunt dat het leerlingenvervoer voor de Strijbosschool in midden-Eierland moet worden afgeschaft. Daarnaast wordt de afstand waarop ouders in aanmerking komen voor leerlingenver- voersvergoeding opgeschroefd van 4 naar 6 kilometer. Steeds meer financiële middelen voor het in stand houden van onderwijs worden door het rijk naar de ge meenten gedecentraliseerd. Het colle ge wil schoolbesturen budgetten geven o.a. voor schoolbegeleiding, zo dat ze zelf kunnen kiezen waar ze geld aan willen besteden. De culturele en recreatieve zaken die de gemeente onder handen heeft, zijn terug te vinden in het ontwerp jaarprogramma sociaal culturele acti viteiten. In de nota van aanbieding wordt nog wel met nadruk gewezen op het in stand houden van zwem bad Molenkoog, dat in 1994 zal wor den aangepast aan de eisen van deze tijd. Ook wil het college meer geld beschikbaar stellen voor restauratie van schapenboeten. Stortplaats Dat de medische post in De Koog zo goed heeft gedraaid afgelopen zomer doet het college deugd. In 1994 zul len weer bevolkingsonderzoeken op het eiland worden gedaan naar borst en baarmoederhalskanker, r is veel onrust ontstaan door provin ciale mededelingen over sluiting van verzorgingstehuizen. Dat zou grote consequenties hebben voor Texel. Het college zegt toe de eilandpositie te zullen benadrukken op provinciaal niveau. De provincie is nog steeds niet tevre den met de manier waarop de ge meente de stortplaats aan 't Horntje heeft afgewerkt. Men vindt het een verontreinigde lokatie die moet wor den gesaneerd. Bodem- en grondwa- teronderzoeken moeten uitmaken of dit inderdaad zo is. Zo ja, dan wacht de gemeente een aanzienlijke kostenpost. De reinigingstarieven stijgen nog steeds. De inzameling van glas, oud papier en chemisch afval brengt steeds meer kosten met zich mee, daarnaast nemen de milieu-eisen toe, evenals de tarieven van de NV huis- vuilcentrale. Hoeveel het reinigings recht toeneemt is nog niet te zeggen, omdat de huisvuilcentrale nog geen nieuwe tarieven heeft doorgegeven. Het college wil de nadruk leggen op indammen van de afvalstromen. Slaapplaatsen Afgelopen jaar zijn tal van onbenutte groeimogelijkheden op gebied van toeristische slaapplaatsen gesaneerd. Het aantal schommelt momenteel rond de 45.000. Er werden in '93 52 vrijstellingen verleend voor kamperen bij de boer. Het college merkt op dat de vraag naar woningen op het eiland steeds nijpender wordt. Dit zou in het pro vinciale streekplan tot uitdrukking moeten komen, opdat er rekening mee wordt gehouden. Belastingen De volgende belastingen wil het col lege ongewijzigd laten: brandweer rechten, hondenbelasting, precariorechten, marktgelden, bouw- ieges, begrafenisrechten, toeristenbe lasting en de woonforensenbelasting. Wel voor verhoging in aanmerking komen deonroerend goed belastingen (3%), hinderwetleges (20%), overige leges met uitzondering van de bouw- leges (1,75%), rioolrechten (3%) en de reinigingsrechten (nog niet bekend hoeveel). In 1995 zal de belastingbe taler een gecombineerde aanslag krij gen, waarbij gespreide betaling mogelijk is. Op 5 oktober is een uitgebreide openbare vergadering voor alle raad scommissies in het raadhuis (aan vang 19.30 uur) waarin vragen kunnen worden gesteld over de nota van aanbieding. I I Sel IS de hort op... Als het verenigingsleven tegen aan vaardbare kosten gebruik kan maken van Cinema Texel is de kans groot dat de gemeente geld vrijmaakt om de bioscoop in gebruik te nemen als podiumvoorziening. Het college wil een plan hiervoor tijdens de begro tingsvergadering in november aan de gemeenteraad voorleggen. Springer BV is echter van plan De Lindeboom een opknapbeurt geven. Het voornemen van b en w komt en kele dagen na het verschijnen van het eindrapport over de haalbaarheid van een podiumvoorziening dat is ge maakt door de Stichting Ondersteu ning Welzijnswerk (SOW). De SOW stelt de gemeente voor f5.800,- uit te trekken voor een akoestisch on derzoek in de bioscoop. De stichting adviseert de huidige jaarlijkse pacht prijs (f18.562,-) te verlagen naar een symbolisch bedrag van een gulden, overeenkomstig de overeenkomst tus sen RST en Springer BV inzake de erfpacht van de zaal in De Linde boom. „Hierdoor krijgt de pachter mevr. Nieuwenhuizen de ruimte te in vesteren in kleedruimte en de foyer." Afspraken SOW verbindt er de voorwaarde dat duidelijk wordt afgesproken tot welke Han Dros (derde van rechtsdemonstreerde gisteren na de ondertekening van het contract voor bestuursleden van de Stichting Stimulering Texels Produkt de fraaie houten molendie hij heeft aangeschaft om het van Sint Donatus afkomstige meel te malen. tFoto Harry <j© Groot) investering en verbouwing de exploi- tante zich verplicht. In de pachtove reenkomst kunnen voorwaarden worden gesteld over gebruik, beheer en zaalhuur voor het verenigingsle ven. „Een eenvoudig maar helder advies dat aansluit bij de visie die ik zelf al enkele jaren heb", kwalificeert wet houder Tine Krijnen-Baijs (cultuur) het SOW-advies. Ze heeft haar ambtena ren opdracht gegeven het advies uit te werken tot een concreet voorstel dat ze tijdens de begrotingsvergade ring aan de raad wil voorleggen. Lindeboom Overigens sluit het SOW-advies niet uit de Schouwburgzaal van De Linde boom toch voor het verenigingsleven wordt gebruikt. „Verenigingen kunnen er nu toch ook terecht", constateert de wethouder, die herinnert aan de overeenkomst met RST waarin Sprin ger zich verplicht de zaal beschikbaar te stellen voor gemeenschapsdoelein den tegen „een sociaal aanvaardbaar tarief". „Dat gebeurde ook vóór deze als snookerzaal in gebruik werd geno men." Notenbomer Twijfels hierover rezen door een aan gekondigde openbare veiling van De Lindeboom. Ook deden geruchten Bergbeklimmer Bob Schelfhout wacht vanavond een hartelijk onthaal. Zijn vrienden verwelkomen hem op spe ciale wijze tussen zes en zeven uur in Schelfhouts stamcafé De Grooten Slock. Gehuld in t-shirts met zelfbe dachte teksten houden zij een „aan deelhoudersvergadering". Samen hebben de maats de levensverzeke ring gefinancierd, die Schelfhout heeft afgesloten voor de riskante be klimming van de onheilspellende Hi- malayatop K2. De aandelen die ze in ruil voor hun bijdrage kregen, gaven recht op 7100.000,- per persoon, of tewel 10 procent van de uitkering bij eventueel overlijden. Iedere be langstellende is vanavond welkom tij dens het „uur van Bobs vrienden". over een openbare verkoping van de inboedel de ronde. „Tja, wanneer zijn er nou géén geruchten rond De Lin deboom", aldus A.H. Notenbomer van Springer BV. „De fiscus claimde geld waar ze geen recht op had. Maar alles is nu betaald." Volgens Notenbomer blijft de zaal beschik baar. Het is zijn bedoeling de zaal vrijwel geluiddicht te maken, hoewel dat niet toereikend zal zijn om pop concerten te houden. „Maar we zijn nog niet helemaal rond met de nieu we exploitant." Of de nieuwe exploitante Maaike Raateland is, van wie onlangs bekend werd dat ze de Schouwburgzaal met haar man Dick wilde runnen, houdt hij in het midden. Notenbomer: „Maar we gaan de zaal hoe dan ook geschikt maken voor uitvoeringen en bruiloften, ik heb de nieuwe stoelen hier al staan." Overigens verbaast hij zich over het voorstel Cinema Texel als schouw burgzaal in gebruik te nemen. „Wij hebben al eerder aangeboden de bio scoop aan te passen. Maar toen wil de het college dit onder geen beding, want er zou geen kleedruimte en geen geschikte foyer zijn." Ondernemers die een echt Texels produkt van hoge kwaliteit op de markt willen brengen, kunnen om fi nanciële en andere steun vragen bij de sedert kort bestaande Stichting Stimulering Texels Produkt. Bakkerij Dros in Oudeschild heeft als eerste van deze regeling gebruik gemaakt bij het introduceren van het „Bloem van Texel"-brood. Dat is biologisch brood, gebakken van Texels graan dat op Texel is gemalen. Gistermiddag werd van de onderteke ning van het betreffende contract dat Dros met de stichting is aangegaan, een kleine plechtigheid gemaakt. Er wordt bewust aan de weg getim merd. Gehoopt wordt op meer initia tieven van Texelse ondernemers die artikelen willen produceren, die aan hun kwaliteit en Texelse herkomst ex tra waarde ontlenen, zodat er lucra tief zaken mee kunnen worden gedaan. Gezien het belang voor de plaatselijke werkgelegenheid heeft de stichting van de provincie een bijdra ge van f60.000,- gekregen. Met het zelfde bedrag kwam de gemeente over de brug. Dit budget maakt het mogelijk leningen en renteloze voor schotten te verstrekken aan onderne mers die de zaken anders niet of moeilijk rond kunnen krijgen. Succes Het „Bloem van TexeT'-brood bestaat al enkele maanden en is een succes gebleken. De vraag heeft de ver wachtingen overtroffen. Vooral in winkels waar wordt gezorgd voor een goede presentatie, gaan de diverse door Klaas Bonne Burgemeester Schipper toont Ons volk voorgoed zijn hielen Kwam ongeschonden uit de hoek Waar vaak de klappen vielen Maar het valt niet altijd mee Om goed te functioneren Als je op de hoogste tree Perfect wilt balanceren En bovendien nog wordt belaagd Door lastige muskieten Die op ons mooie eiland reeds Hun sporen achterlieten En Texel, ooit een blonde fee Wordt toch een dametje op jaren En kan niet altijd ongestraft Projecten blijven baren Maar de Ridder die straks lief en leed Met het schapenvolk komt delen Zet misschien zijn blinkend zwaard In al die luchtkastelen soorten brood en banket die zijn ge bakken van het Texelse meel, vlot van de hand. Een Bloem van Texel- brood is 15 cent duurder dan de ad viesprijs van een gewoon brood. Voorzitter van de Stichting Stimule ring Texels produkt is wethouder Dirk Terpstra. Die waarschuwde gistermid dag dat de ondernemers in eerste in stantie een beroep moeten doen op de gebruikelijke financieringsinstellin gen en de adviesorganen waarover hun bedrijfstak beschikt. De stichting werkt aanvullend. Intensieve begelei ding is onmogelijk omdat men uitslui tend met vrijwilligers werkt. Echt beter Om voor steun in aanmerking te ko men moet de betrokken ondernemer met een goed bedrijfsplan komen en het moet duidelijk zijn dat het pro dukt reële meerwaarde dankt aan zijn Texelse herkomst. Veelal zal het gaan om land- en tuinbouwprodukten, die op Texel werkelijk van een hogere kwaliteit kunnen zijn als gevolg van klimatologische en andere omstandig heden. De agrariërs zijn dan ook ver tegenwoordigd in het stichtingsbestuur. Dat bestuur bestaat uit voorzitter Dirk Terpstra, vice-voorzitter Hans de Leeuw van de ING-bank, secretaris Marc van Reijs- selberge, penningmeester Piet Hin na mens de landbouworganisaties en loonwerker Jan Grisnigt. Namens bakkerij Dros toonde Han Dros zich gistermiddag erg blij met de lening. Het bedrijf heeft een moei lijke periode achter de rug zodat dit ruggesteuntje goed van pas kwam. Voor de verwerking van het Texelse graan tot brood en andere produkten heeft het bedrijf enige investeringen moeten doen. Belangrijkste aanschaf is een (electrische) molen, waarmee het van „Sint Donatus" afkomstige biologisch geteelde graan wordt ge malen. Ook werd geld gestoken in een folder waarmee het bijzondere karakter van „Bloem van Texel" on der de aandacht van het publiek wordt gebracht. Dergelijke promotie is onmisbaar. Wat dat betreft wil de stichting zich ook inspannen. Men kijkt uit naar een in het oog sprin gend verkooppunt waar alle Texelse produkten kunnen worden gepre senteerd. I.M. ADVERTENTIE

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1