„Alles wat met fanfare te maken heeft is geweldig" Weekend Pieter-Jan Koorn 60 jaar lid KTF VOOR Agenda oud Papier Een jaar lang voor half geld de Texelse Coura Studenten abonnement TEXELSE^ COURANT van 11 en 12 september 1993 Extra betalen bij vermissing paspoort Cursus voetzonereflexologie Burgemeester Schipi op Radio Noordhollai Leerhuis start met lezingen over Islam EXELSE^COUIU' De Texelse Courant lj( de band in stand- VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 „Ik heb zo'n beetje alles al gedaan bij KTF, want alles wat met de vereniging te maken heeft vind ik gewoon geweldig." Aan het woord is Pieter Jan Koorn uit Den Burg die zaterdag 18 septem ber behalve zijn 71-ste verjaardag het zestigjarig lidmaatschap van het Koninklijk Texels Fanfarekorps viert. Koorn ivooraan tweede van linksl in de vijftiger jaren. „Wat wil je nog van me weten? Bij het honderdjarig jubileum van KTF hebben jullie me al het hemd van m'n lijf gevraagd", haalt hij een arti kel in de jubileumeditie van de Texel se Courant voor de dag. Als geen ander kent hij de muziekvereniging van binnen en van buiten. Terwijl hij uitlegt niet zo nodig op de voorgronc te willen treden, krijgt zijn vereni- gingshart de overhand. „Ach, een beetje aandacht kan de fanfare ook wel gebruiken." Aan publiciteit heeft de nestor van KTF zijn bijdrage beslist geleverd, zo blijkt uit de talrijke foto's en krante artikelen die hij bewaart vanaf zijn elfde verjaardag, de dag waarop de moeder van de muziekliefhebber hem het lidmaatschap van de fanfare ca deau deed „Wat er zo mooi aan KTF is? Nou ja, alles zo'n beetje. Het ma ken van muziek. Of het nou een con cert betreft, een serenade, de taptoe of de intocht bij Sinterklaas. En het maakt me met uit of ik loop of zit. Ik ga helemaal op in het blazen en ver geet wat er om me heen gebeurt, dat werkt op mij heel ontspannend. Van begin af aan was ik er gek van. Bij het fanatieke af zelfs. Toen ik nog timmermansknecht was vroeg ik aan vankelijk netjes toestemming om naar een optreden te gaan. Maar later ging ik zonder iets te zeggen naar KTF, al was het nog zo druk op het werk. Ze hadden me gewoon nodig, want in een orkest kan je eigenlijk niemand missen, nog steeds, al denkt niet iedereen bij KTF er zo over", stelt Koorn fronsend vast, die nog steeds geen repetitie wil missen. Nu hij niet meer hoeft te werken blaast hij thuis elke middag een deuntje op zijn bugel. Voorzitter Door zijn betrokkenheid werd Koorn als twintiger al voorzitter van KTF. Plichtsgevoel was een belangrijke drijfveer voor zijn inspanning voor de vereniging. „Tegenover je donateurs ben je toch verplicht goed en regel matig naar buiten te treden." Het donateursschap was toen het nog entreebewijs voor de uitvoerin gen die in de Oranjeboom werden gehouden, waarbij na afloop een kor te toneelvoorstelling volgde. De kluchtige eenakters werden meren deels opgevoerd door de muzikanten zelf waarbij ook Koorn voor het voet- Kerkdiensten zondag 12 september HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u dhr. J. Wieten. De Waal: 11.00 u. dhr. M. D. Kuiper. De Koog: 9 30 u. dhr M. D. Kuiper. Den Hoorn: 9.30 u. ds H. K. Fibbe. Oosterend: 9.30 u. ds. W. J. de Hoest uit Zuid-Scharwoude. Oudeschild: 11.00 u. ds. W. J. de Hoest uit Zuid-Scharwoude. De Cocksdorp: 11 00 u. ds. H. K. Fibbe. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. F. J. Daane, doop- dienst; uitzending via Radio Texel; 19 00 u. drs. J. J. N. Wilmink. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wilmink; viering Heilig Avondmaal; 19.30 u. drs F J. Daane; viering Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10 00 en 16.00 u. dienst. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend"moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Noordhollandse gemeentedag. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser; 19 00 u. ds. J. Visser; evangelisatiedienst. Uit zending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. dameskoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. herenkoor; crèche. De Koog: zo. 9.30 u. Woord- Communiedienst. Oosterend: zo. 9.30 u. Woord- Communiedienst. St. Jan: zo. 9.30 u. Woord- Communiedienst. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg Openbare lezing: 10.30 u. „Waarom vol gens Bijbelse maatstaven leven?" Wachttorenstudie: 11.20 u. „Raak niet in de strik van hebzucht." Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter H. van Dijk, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Consult uitsluitend na telefonische af spraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies. Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14 00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527 Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren. 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen- tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tand heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particulie re. praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12 30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spreek uur, maandag van 9.00 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. licht trad. „Ach, het gaf wel eens problemen voldoende acteurs te vin den. Later zijn we ermee gestopt. De drumband en majorettes kwamen er bij als trekpleister voor de dona teurs." Na de oorlog zou hij nog eens 25 jaar de voorzittershamer hanteren. „Ach, veel drukte gaf het eigenlijk met, want het bestuur functioneerde prima." Zowel de voorstellingen als de actie ve werving leidde tot een grote be trokkenheid van van de Texelaars bij KTF, dat als een van de weinige fan farekorpsen in Nederland met een eigen gebouw, waaraan Koorn overi gens de nodige steentjes heeft bijge dragen. Geen gezicht Het vrijwilligerswerk hield echter niet op bij besturen en muziekmaken op zijn bugel, want als timmerman spij kerde hij ook nog eens het podium voor de uitvoeringen in elkaar. In afwezigheid van de vaste dirigent gaf Koorn ook wel leiding aan het fanfarekorps. „Bijvoorbeeld bij de in tocht van Sinterklaas, dan telde ik af." Vóór de muziekschool op het eiland zijn intrede deed, was Koorn een van de mensen die jonge leden begeleid de Behalve de techniek en het no tenschrift besteedde hij ook aandacht aan de houding van zijn pupillen. „Een blaasinstrument moet je rech top vast houden, kijk maar", terwijl hij een foto toont waarop hij in een rij naar beneden wijzende trompetter waarin zijn bugel als enige fier naar voren steekt. „Dat is toch geen ge zicht." Bij een goed voorkomen hoort ook een mooi uniform. „Eerst hadden we alleen een pet, toen kregen we een wit overhemd en later werden we in het pak gestoken. Nou ja, we namen de blauwe uniformen van de lucht vaartonderneming KLM over. Daarna kregen we een rode jas, met een grij ze broek." Dat werd nadien vervan gen door een bruin pak wat werd gevolgd door het huidige blauwe. Op een foto in zijn woonkamer is de spreker in beide uniformen te zien. Koorn In karakteristieke pose zo'n 35 jaar geleden. „Het is een montage van twee foto's die gemaakt zijn op de dag dat we de nieuwe kregen." Koorn maakt geen onderscheid in kwaliteit tussen de Texelse fanfare korpsen. „Hoogstens is er sprake van rivaliteit, maar dat is een gezonde zaak." De onderlinge wedijver verhin derde niet dat KTF en DEK uit Den Hoorn jaren geleden gedwongen door een tanend ledental zo'n tien jaar sa men optredens verzorgden. „Het was geen fusie, zodat we tijdelijk met twee voorzitters beslissingen namen. Maar dat ging goed." Als opmerkelijke gebeurtenis noemt hij de serenade in Hotel Texel aan mevrouw Bruchers in Den Burg, de eerste honderdjarige waarbij dat ge beurde. „Ik weet het nog goed. Het zou buiten gebeuren, maar het was noodweer en er was dijkwacht." Bij zijn 50-jarig lidmaatschap kreeg hij zelf een serenade in boerderij Hem- merkooi, waar hij is geboren. Koninklijk Apetrots is hij op het koninklijke zil ver dat hij in 1982 kreeg opgespeld voor zijn verdiensten voor KTF. „Ach, sommige leden zijn er niet in geïnte resseerd en moeten er niets van heb ben. Maar ik wilde zoiets altijd al hebben en vond het geweldig toen ik het kreeg." Als koningsgezinde was hij dolblij dat het Texelse Fanfare korps in 1953 werd onderscheiden met het predikaat „Koninklijk". Om iedereen de gelegenheid te bie den Koorn te feliciteren met zijn jubi leum en zijn verjaardag biedt KTF hem zaterdagmiddag 18 september van 16.30 tot 18.00 uur een recep tie aan in het fanfaregebouw. v„ Pieter-Jan Koorn blaast 18 september zestig jaar mee bij KTF. fFoto Gerard TimmormonI Wie zijn paspoort of rijbewijs kwijt is, dient bij de aanvraag van een nieuw exemplaar f 30,- extra te betalen we gens administratiekosten. Geschat wordt dat het zeker vijftien keer per jaar voorkomt dat een nieuw docu ment wordtaangevraagd ter vervan ging van een vermist exemplaar. „Het valt op dat mensen de laatste jaren bijzonder slordig omgaan met hun persoonlijke papieren", aldus een woordvoerder van de gemeente. „Het komt vaak voor dat men paspoorten niet meer kan vinden omdat wordt vergeten waar ze zijn opgeborgen. Diefstal van waardepapieren uit Vrijdag 10 september In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Cliffhanger" en om 21.15 uur „Oeroeg". Zaterdag 11 september Om 13.00 uur gaat op het strand van paal 9 de Texel-race (ronde om Texel voor topsurfers) van start. Bij de haven van Oudeschild be gint om 13.00 uur het open Noordhollands kampioenschap tij drijden voor wielrenners recreanten over 40 kilometer. In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Teenage Mutant Ninja Turt les III", om 19.00 uur „Cliffhan ger" en om 21.15 uur „Oeroeg". Vanaf 20.30 uur wordt in „De Kaaps-nol" in De Koog een dan savond gehouden (stijl en latin). Deelname gratis Vanaf 20.30 uur wordt ook in „Het Eierlandsche Huis" in De Cocksdorp een dansavond (stijl en latin) gehouden. Deelname gratis. Via Radio 3 is tussen 22.00 en 24.00 uur in het programma „Twee meter sessies" o.a. de Texelse groep Vivid te horen. Zondag 12 september Programma Cinema Texel: zie on der zaterdag. De MAB-club Texel heeft een na jaarsmotortreffen op het terrein aan de Hoofdweg, aanvang 13.00 uur. Maandag 13 september In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Cliffhanger" en om 21.15 uur „Oeroeg". In de Hervormde kerk van De Koog wordt om 20.00 uur een dia-serie over Texel vertoond. In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk in Den Burg houdt drs R.S. Kuitse uit Amsterdam lezing over de geschiedenis de Islam: 20.00 uur. Elke be langstellende is welkom. een van De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben in de 0S| kantine in Den Burg een avond over eetgedrag en de psychoid sche achtergronden daarvan Spreker drs. E. H. Vrouwe uit Wageningen. 20.00 uur. Dinsdag 14 september Wielervereniging Texel houdt ea criterium op het parcours bij 0 Burg. Start jeugd 18.15 uur; se oren 19.00 uur. In Cinema Texel draait om 191 uur „Cliffhanger" en om 21,15 uur „Oeroeg". In 't Schildertje in Den Hoorns gint vandaag een expositie vu portretten in houtskool en pas; gemaakt door Johannes Minde raa (1906-1991). Tot 2 oktober Van 11.00 tot 17.00 uur is de Hervormde kerk aan de Kik- kertstraat in De Cocksdorp ope voor bezichtiging. Om 19.30 uur begint in het ge meentehuis de maandelijkse openbare raadsvergadering. De afdeling Stamboomonderzt van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in dorpshuis d'Ouwe ULO. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn treedt vanaf 21.00 uur cabaretier Bert Vischer op met het programma „Jammer' Entree f17,50. Hoogwater Oudeschili Vr. 10 01.00 en 14.00 Za. 11 02.17 en 15.05 Zo. 12 04.00 en 17.30 Ma. 13 06.04 en 18.50 Di. 14 07.26 en 19.54 Wo. 15 08.25 en 21.10 Do. 16 09.25 en 22.16 Vr. 17 10.15 en 23,05 Aan het strand is het ongeveer e eerder hoog water De zon komt 12 s tember op om 07.07 u. en gaat ortds om 20.01 u. 9 september laatste kw tier, 10 september doodtij In oktober gaat weer een cursus voetzonereflexologie van start. Deze cursus zal bestaan uit vijftien lessen van twee uur op de woensdagavond. In de cursus zal buiten de reflexzone- massage ook veel aandacht worden besteed aan voeding, kennis van het lichaam, eenvoudige kruiden- en ho meopathische middelen. Ook zullen extra technieken worden geoefend, zoals Moxeren en Indiaanse massage. Daarnaast wordt een cursus autoge ne training gegeven. Deze training, ook wel yoga van het Westen ge noemd, kan een Koningsweg zijn tot ontspanning. Bij slaap-, hoge bloeddruk- en stressproblemen een welkome oplossing. Voor jonge ou ders wordt een cursus over kinder- zorg gegeven. „Wat kan ik doen wanneer mijn kind ziek is", voeding en voedingsallergiën, slaap- en incon tinentieproblemen, etc. Tevens wordt tijdens deze cursus geleerd om! gaan met homeopathische mid« en wikkels. Voor inlichtingen en gave: Maria van de Spek, tel. II (na 19.30 uur). Het afscheid van burgemeester Schipper staat centraal in het pr gramma Hofplein 3 dat Radio N( holland woensdag 22 septembe uitzendt van 12.05 tot 12.30 uu een portret kijkt de burgemeeste rug op veertig dienstjaren. auto's komt ook veel voor." Wie zijn paspoort kwijt is dient een proces verbaal te laten opmaken bij de politie. De gemeente volgt vervol gens bij de aanvraag van een nieuwe een interne procedure, die is vast gesteld door het ministerie van Bin nenlandse Zaken. „Op die manier wordt gepoogd te voorkomen dat fraude wordt gepleegd." Omdat voor deze procedure veel (aangetekende) post over en weer wordt verzonden, zijn de portokosten voor de gemeen te flink hoog. Daarnaast moet veel tijd worden besteed aan het opzoe ken van stukken in archieven. In het verleden werd bij vermissing van waardepapieren een boete van f 85,- gegeven. Dat is niet meer het geval. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud. papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat, Binsbergenstraat en Brouwerstraat. Oudeschild In Oudeschild wordt dinsdag 14 sep tember om 15.30 uur door de leerlin gen van „De Bruinvis" oud papier opgehaald, leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Maandag gaat het Leerhuis weer van start. In een serie van 10 avon den staat het komende wintersei zoen het thema Jodendom, Christendom en Islam centraal. Drs. R. S. Kuitse, voormalig doopsge zind predikant op Texel, voormalig do cent Islam aan het Mennonite Seminary in Indiana, U.S.A., houdt 2 lezingen over de Islam. De eerste (a.s. maandag) over de geschiedenis, de tweede (maandag 27 september) over stromingen binnen de Islam. De lezingen worden gehouden in het zaaltje bij de Doopsgezinde Kerk, Den Burg. In principe wordt een bijdrage van f 5,- per avond op prijs gesteld, koffie en thee voor eigen rekening. Elke belangstellende is welkom. Voor nadere informatie: tel. 13193 (Vla ming) en 15238 (Tromp). i jrtels ia Ixl hurt. Aan de overkant wonen en stuff maar toch op de hoogte blijven je eiland? Lezen wat je oude s[< duppie presteert en wat ze a"' uithalen in je geboortedorp? Meeleven met oud-klasgenoten i gaan trouwen of een kindje hek gekregen? Weten wat er de kor weekends te beleven valt? Mee? ten over branden, ongelukken, I tiek en ander nieuws? Dat kan allemaal met een op de Texelse Courant. Jongens én meisjes die aan de$ kant wonen en studeren, lm® ook in dit studiejaar 1993-1994 speciale korting van 50 procent het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen maar een school' klaring te overleggen en uit0 vóór 1 oktober a.s. te reagere Ook degenen die afgelopen jaar de Texelse Courant ontvingen en hun studenten abonnement willen verlengen moeten dit vóór 1 oktober reg Informatie: abonnementenadministratie Texelse Courant Carina Bakker en Carry de ft aan de LenR-balie Parkstraat 10, telefoon 12741-

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2