Met andere ogen naar eigen dorp kijken" Buitenschoolse opvang inventariseert wensen Alleen de allerbesten strijden in Texel-race en Hoorn thema Open Monumentendag Hl Surfers kruisen rond het eiland TEXELSE COURANT PROGRAMMA cai_ O OU De wonderbare avonturen van een rappe ridder lijdingen Bert Visscher weer in Klif 12 Eilandcompetitie volleybal VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 zevende keer wordt zaterdag de Open Monumentendag mden. De formule om één bepaald dorp in het zonnetje te bleek vorig jaar aan te slaan. Dus na Oudeschild valt dit de eer aan Den Hoorn om haar grote rijkdom aan monu- tile panden voor het publiek open te stellen. De inventieve commissie stelde in samenwerking met de Historische Ver eg en de gemeente een aantrekkelijk programma samen. iodigen alle Texelaars en toe- uit om zaterdag ons dorp te ;ken," aldus de leden van de tommissie die vanaf juni bezig et de voorbereidingen voor de Monumentendag. Een rondlei- tngs de historische panden van loorn onder leiding van terverteller Willem Kikkert is ze- te bevelen. De fotopuzzel- samengesteld door de ommissie, is een stimulans om n speelse manier de oude pan- sn een nader onderzoek te on- jpen. Er zijn diverse prijzen Jbaar voor de winnaars, sertal exposities en speciaal de jand samengesteld uit oude op- van '47 tot '67 zullen het pu- teker boeien. wel geloven dat ik die beelden Vermaning nog nooit gezien zegt Roelie Bakker. „Zeven jaar li hier nu al, maar door deze leiten voor de Open Monumen- s bekijk ik het dorp met heel ogen." Hans Zijm en Nel Ber lijn het roerend met haar eens. rpcommissieleden zijn in petite bijeen om de laatste puntjes te zetten en de brochure te •n, die verkrijgbaar is bij de Den Burg en bij het dorps- Den Hoorn. ndzame boekje geeft een over ran alle aktiviteiten die voor 11 nber zijn georganiseerd in het ien zevental monumenten bui- n Hoorn krijgt tevens de nodi- dacht. Loodsen schiedenis van Den Hoorn uitgebreid beschreven. De ge erde tekst van de hand van Kikkert maakt duidelijk, dat ornders het door de eeuwen set gemakkelijk hadden. Het Den Hoorn was al een lood- en na een 500 jarige traditie men de laatste loodsen in de uw uit het dorp. werd het oude Den Hoorn Istgebrand door „Likendelers", vriendjes van de Friezen. De ite inwoners konden terecht leuvel „Clijf-Geestland". De van het verwoeste dorp werd lehouden en zo kreeg het hui- vp de naam die geografisch met klopt. Tot in de 18e eeuw in Hoorn het tweede dorp van )e boeren kregen meer land en vaart door het Marsdiep bleef Niet alleen loodsen, maar Jolschippers en Commandeurs an in het dorp. Daarnaast fen zich ook andere ambtsdra- m de VOC. De Herenstraat ar zijn naam aan. Rampspoed de van de welvaart kwam in *n in 1794 de Mokbaai zoda- tand bleek dat de schepen el an ligplaats zochten. De grote 'am in de Franse Tijd. Napole- aide de scheepvaart met zijn Male stelsel rigoreus de nek loodsenwoning. Langgerekt en laag was het een bescheiden onderkomen voor zeelieden met een bescheiden inkomen. Klif 19 is de Hoornder ge schiedenis in zakformaat. Eerst lood senwoning, dan arbeidershuisje. De arbeider klom op tot kleine zelfstandi ge door de bloembollenteelt, totdat Na deze moeilijke tijden richt Den Hoorn zich weer op. De bloembollen teelt en het toerisme zijn nieuwe pij lers waar het dorp op probeert te steunen. Het inwonertal stijgt, het woongenot in een dorp dat de status „beschermd dorpsgezicht" mag voe ren, lokt velen. Historische panden „We kregen een lijst van de gemeen te met alle historische panden in Den Hoorn", vertelt Hans Zijm, voorzitter van de dorpscommissie. Uit maar liefst 42 onder Monumentenzorg val lende panden koos men 22 monu menten die ieder afzonderlijk in de brochure onder de aandacht gebracht worden. Klif 19 is een typisch fraai bewaarde 10.00 u. start Open Monumentendag 11.30 u. rondleiding door Willem Kikkert. 15.00 u. R.K. Kerk concert zanggroep Historische Vereniging 17.00 u. einde Open Monumentendag Gehele dag van 10.00 tot 17.00 uur bezoeken opengestelde monumenten in Den Hoorn: Mokweg 13, Mokweg 4, Herenstraat 49 en Molwerk 1 Opengestelde monumenten andere dorpen; zie brochure. Expositie Diek 11 A schilderijen. Expositie R.K. kerk Diek 22 ansicht kaarten en video. Expositie Dorpshuis De Waldhoorn Herenstraat 30 Foto's /dia's boeken, puzzeltocht stencils inleveren. Deelname puzzeltocht. Brochure en stencil verkrijgbaar in dorpshuis. de kleintjes verdwenen voor enkele grote. Het huisje werd verkocht als tweede woning. Duinkeet Helder worden de 22 monumenten al dan niet vergezeld van een foto be schreven in het boekje. Enkele monu menten worden opengesteld voor publiek. Een stolpschuur, een schape- boet, een duinkeet en een loodswo- ning. Deze panden zijn herkenbaar aan de speciale Open Monumenten- dagvlag. Een plattegrond maakt het bezoekers extra gemakkelijk. „De bekende pan den zijn schitterend, maar juist die iets minder bekende monumenten zijn extra de moeite waard", aldus de leden van de dorpscommissie die de „duinkeet" aan het Molwerk 1 van Dick Drijver speciaal onder de aan dacht willen brengen. Dit gebouwtje staat onder de categorie schapeboet op de monumentenlijst. Kenners we ten echter dat een echte Texelse schapenboet er anders uitziet. Deze duinkeet is het laatste exemplaar in zijn soort op Texel. Dick Drijver is zelf eigenlijk ook een monument, hij is de enige duinboer op Texel en zaterdag is hij de hele dag aanwezig bij zijn keet om bezoekers te woord te staan. De waterpomp bij de keet biedt gelegenheid om een slokje zui ver duinwater te proeven. Expositie's In de voormalige Doopsgezinde Ver maning aan de Diek is een expositie te zien van schilderijen van Henk Noorlander en Raymond Huisman met als hoofdthema Den Hoorn en Texelse landschappen. In de Rooms Katholieke kerk is een expositie ingericht van oude ansicht kaarten van Den Hoorn door A. Bakker. Tevens draait er permanent een op video gezette film uit 1964-1967 over het dorp en zijn bewoners. Deze film wordt afgewisseld met een video over Den Hoorns eigen fanfarekorps DEK van 1948. „Het is schitterend om te zien hoe het dorp veranderd is in ruim veertig jaar", vertelt Hans Zijm. „Onlangs heb ik de film gezien en ik denk dat de mensen er van zul len genieten". In het Dorpshuis is een presentatie van produkten die in en om Den Hoorn worden gemaakt. Tevens ligt er een collectie boeken die over Den Hoorn en Texel zijn verschenen. De „Kroniek van Den Hoorn" wordt op 11 september voor een speciale prijs aangeboden. De verhalenbundel van Willem Kikkert en het boek van Toon Fey „In het voetspoor van J.P.Thijs- se" zijn vrij recent; in het verleden zijn verbazend veel boeken geschre ven over Texel en zijn bewoners. Het dorpshuis De Waldhoorn wordt voor deze gelegenheid op een specia le manier sfeervol aangekleed om de bezoekers in een nostalgische stem ming te brengen. In de hal is een ex positie van aquarellen van Hanneke Smidt-Peetoom en in de kleine zaal zal een doorlopende diavoorstelling te zien zijn over Den Hoorn. De dia's werden door Daan Koopman speciaal gemaakt voor de Open Monumen tendag. Waardevol In de Rooms Katholieke kerk Diek 22 zal om 15.00 uur de zanggroep van de Historische vereniging een deel van haar repertoir ten gehore bren gen. Zeemansliedjes, oude volkslied jes en andere oude versjes van commentaar voorzien door Willem Kikkert. Alle horecagelegenheden bie den op deze dag een kop koffie met een stuk Hoornder ring en een Hoornder likeurtje voor de prijs van f 6,50. Met veel plezier heeft de Dorpscom missie met veel vrijwilligers en in sa menwerking met de gemeente en het VVV dit programma samengesteld. „We hopen alleen voor het volgende dorp dat ze het iets eerder te horen krijgen", zegt Roelie Bakker. Hans (wordt vervolgd) Zijm sluit zich daarbij aan. „Midden in het hoogseizoen iets dergelijks voorbereiden, zonder een budget is niet eenvoudig. We willen het dorp zo goed mogelijk presenteren en ho pelijk werkt het weer mee!" Hij vertelt dat er samen met de ge meente een onderzoek zal worden gedaan waar de belangstelling van de mensen vooral naar uit gaat. „Wij als dorpcommissie hebben er veel van geleerd, we zijn nu bezig met de her inrichting van de Herenstraat en door deze Open Monumentendag ga je veel beter letten op bepaalde dingen, waar je voorheen toch minder oog voor had. We zien nu nog sterker de historische waarde van Den Hoorn." De dorpscommissie heeft besloten een aantal wijzigingen in het pro gramma aan te brengen; naar aanlei ding van het overlijden van dorpsgenoot A. Vlaming. De N.H. kerk aan de Kerkstraat 5 wordt zater dag in verband met de rouwdienst niet opengesteld voor publiek. Ook de rondrit met paard en wagen is af- De Buitenschoolse Opvang zal mo gelijk aan het eind van dit jaar of be gin volgend jaar in Den Burg van start gaan. De initiatiefnemers hou den momenteel een enquete om wat betreft openingstijden e.d. de wen sen van de ouders te inventariseren. Buitenschoolse Opvang moet niet worden verward met peuterspeelzaal of kinderdagverblijf. Het gaat om de opvang van kinderen van 4 tot 10/12 jaar buiten de schooltijden, waardoor hun ouders in staat worden gesteld te werken of een opleiding te volgen. De Buitenschoolse Opvang functio neert dus vóór en/of na de gebruike lijke schooluren, maar ook gedurende de schoolvakanties. De opvang wordt geleid door goed opgeleide mensen (geen ouders/vrijwilligers), die de kin deren een aangenaam „thuis" bieden. Dat er interesse is voor deze vorm van opvang is reeds gebleken. Zo'n vijftig mensen hebben belangstelling getoond. De bedoeling is experimen teel te beginnen met ongeveer acht kinderen in de buurt van het kinder dagverblijf (de voormalige „Buitel- boet" bij de CVO-school). De gemeente heeft inmiddels een rap port en een subsidieaanvraag gehad. De belanghebbende ouders zullen een bijdrage moeten betalen. Het ta rief is mede afhankelijk van de ope ningstijden. Het bedrag per maand zal vergelijkbaar zijn met dat van de peutergroep van het dagverblijf, dus per uur ongeveer f3,50 f4,50. Geïnteresseerde ouders worden ver zocht een enquêteformulier af te ha len bij het kinderdagverblijf (Burdetstraat 2) en dit zo spoedig mogelijk ingevuld te retourneren. an rampspoed volgden. Vele trokken weg en huizen wer- sloopt. Rond 1860 valt het zeevarend Den Hoorn. Een I klein dorpje, bewoond door "boeren, landarbeiders en een ■ommenvisser. De crisis in MO en de daaropvolgende üjn een absoluut dieptepunt. fige Koger zag te laat dat ■'hem op de Pontweg rijden- S,ige Cocksdorper afremde. S|og volgde, waarbij beide 'beuken opliepen. Hoge Israëliër fietste met een K vriendin uit Luxemburg op ''ik hij Oudeschild. Zijn vriendin 'maal rechts, maar de man '3'aggend over de wegmar- het midden van de straat. "e'op komende motorrijder uit "b probeerde de fietser links "an, maar op dat moment ■Israëliër ook naar links uit. ,ei> elkaar en kwamen beiden waarbij zowel de fiets als de ■eschadigd raakten. 'lange automobilist uit Vinke- ln de Kaapstraat een be deltje van een particulier "raakte zich uit de voeten, bch bekend te maken. Maar !jn kenteken was genoteerd, op een bon ge- Alleen de allerbesten. Dat geldt voor de vijftig surfers die zijn geselec teerd voor de Texel-race die zater dagmiddag om 13.00 uur bij paal 9 van start gaat. De weerkundigen voorspellen zuidwest windkracht 5, maar wat betreft organisator Wieb van der Berg mag het wel wat har der waaien zodat de planzeilers alles in het werk moeten stellen om over eind te blijven. Of de recordtijd van 1.58.15 uur waarin Stefan van den Berg het eiland wist te ronden aan stukken wordt gezeild hangt in hoge mate af van de windkracht en richting. De surfers hopen op noordwest, kracht 6, zodat ze met „halve wind" en lan ge slagen naar de finish bij paal 9 kunnen kruisen. „Maar de race kan ook erg zwaar zijn", aldus Van der Berg, die daarmee de hoge selectie- eisen verklaart. Bepalend daarbij zijn de resultaten in voorgaande wedstrijden. „Vooral bij zuidwestenwind, als de surfers steeds over één kant hangen, komt het er op aan. Zeker als het wat lan ger duurt wordt het lichaam flink op de proef gesteld." Daarbij komt nog dat de golfslag en stroming op de Noordzee anders zijn dan op de Wad denzee. De branding is een extra handicap. T Topsurfers De Texel Race, die als een der zwaarste bekend staat, trekt ondanks concurrentie van surfkampioenschap- pen in Egypte, Japan en Engeland ook dit jaar de nodig topzeilers. Jasper Vlasblom is van de partij om zijn titel van vorig jaar te verdedigen. Om zich optimaal voor te bereiden heeft de marathon-specialist de stro- mingskaart diepgaand bestudeerd. Andere kanshebbers zijn Olaf van Tol, de enige echte profsurfer die Neder land telt, Edwin Junghe (sneltste ron detijd 2.51 uur), John van der Starre, bekend van de Elfstedentocht, de oversteek naar Engeland en andere prestatietochten. Ook topsurfer Alexander Hoekstra is van de partij. Hij komt in gezelschap van vriendin Dorien de Vries, die brons won op de Olympische Spelen in Barcelona. Ze is een van de vijf dames die aan de criteria voldeden. Dat geldt ook voor de zes Texelaars in het deelnemersveld. Of hun grote re kennis van het vaarwater opweegt tegen het surplus aan materiaal van de rijk-gesponsorde topsurfers is maar de vraag. „Als je keus hebt uit zes surfboarden pak je natuurlijk die plank die het beste bij het weertype past." Zeker is wel dat het tussen André van der Berg, Menno Loning, Klaas Jan van der Vis, Marc van Rijs- selberghe, Jacob Roeper en Geert Jan de Wit een strijd op het scherpst van de snede zal worden. Race De surfers worden vanaf de start op het strand bij paal 9 in de gaten ge houden door zo'n zeventig vrijwillig- gers deels aan boord van talloze volgboten. Ook de reddingboot van de KNRM is stand-by. De meetpaal ter hoogte van De Koog passeren de surfers aan de oostkant. Ter verho ging van de veiligheid heeft opticiën Bakker twee sterke verrekijkers be schikbaar gesteld aan de stichting Texel Race. Ter hoogte van de VC- boei ten noordoosten van Texel ligt de pierenspitmachine van Flip Duin- ker die de surfers buitenom passeren. Toeschouwers die de surfers van dichtbij willen zien zijn het beste af bij de vuurtoren of Oudeschild waar de surfers op hun weg naar paal 9 tussen het havenhoofd en een boei door varen. Radio Texel Mochten de weergoden roet in het eten gooien, dan zal dit zaterdagmor gen om 11.00 via Radio Texel worden bekend gemaakt. De uitzendingen van deze zender staan overigens de hele dag in het teken van de Texel Race, waardoor het normale zater dagprogramma komt te vervallen. Af gewisseld door muziek zijn reportages te horen vanaf het strand bij paal 9, interviews en achtergron dinformatie. De studio is de hele dag bereikbaar onder telefoonnummer 12199. Kamperen De overkantse deelnemers en hun ge zelschap mogen gratis kamperen in Vakantiecentrum De Krim, waar za terdagavond om 20.00 uur de prijsui treiking wordt gehouden. Aansluitend krijgen de deelnemers een Indisch buffet voorgeschoteld. gelast. Het optreden van de zang groep van de Historische vereniging wordt verplaatst naar de R.K. kerk Diek 22. Aan de brochure zijn losse inlegvellen toegevoegd ter verduidelij king van het aangepaste programma van de Open Monumentendag in Den Hoorn. De N.H.kerk aan de Trompstraat in Oudeschild wordt opengesteld ter vervanging van het „kerkje" van Den Hoorn. Wil de Leeuw Inmiddels traditiegetrouw staat in september Bert Visscher op het po dium van Klif 12. Vorig jaar nog met een try-out, nu met een volledige, bijna geheel vernieuwde voorstelling: JAMMER. Zijn programma's kenmer ken zich door een gestage metamor fose van het lege podium in een prettige puinhoop. Bert Visscher wil dit keer met een voorstelling komen die ook eens er gens over gaat. Met een diepere zin. Hiertoe heeft hij verschillende hulp middelen aangeschaft, variërend van een wilde dierenkooi tot een tennis- kanon. Wanneer dit echter niet leidt tot een diepgravende voorstelling heeft Visscher altijd nog de beschik king over twee afgestudeerde psy chologen, die hem niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk terzijde zullen staan: Daniël Wever en Pieter Klijnjan. Hoewel zij naar verwachting een dagtaak aan het begeleiden van Visscher zuilenhebben, zijn zij toch bereid gevonden, tegen een fors ho norarium, tevens licht, geluid en dé cor te verzorgen. Onlangs werd Bert Visscher door de verenigde schouwburg-direkteuren de "NAR" toegekend voor de meest be lovende artiest op het gebied van het cabaret. Klif 12, Den Hoorn, aanvang 21.00 uur, entree f 17,50, vriendenprijs f15,00. De eilandcompetie volleybal gaat weer beginnen. Aanmelden kan bij Willem van de Kamer, telefoon 15194 of bij Bianca Slik, tel. 18593. Ook is het mogelijk om aan te melden tij dens de inspeelavond op 14 septem ber a.s. De competitie start 22 september. Ook dit jaar wordt weer gespeeld in 1 gemengde-, 2 heren en 3 damesklassen. Wie geen team heeft, maar wel wil meespelen kan zich ook aanmelden op de inspeel avond.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5