Compleet nieuw hotel vervangt Molenbos GS weigeren uitbreiding uitgeverij in Oosterend „Openingstijden niet publieksvriendelijk Werkgelegenheid naar overkant MTexels Postkantoor dicht op twee ochtenden TEXELSE y COURANT id tweemaal op derlandse radio tan-koor zoekt gliefhebbers ïitect J. Pelgrim associatie aan «Ikoor The Messengers repetities leeftijdsgrens r stembureau's ëlfeest bij „Elba" Heetgebakerde Cocksdorper Kinderdansgroep start seizoen Verrassingsrit Cursus voetreflexologie Texel B1 speelt niet VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 9" „Seed Pearl" van Vivid heeft angstelling van „Hilversum" t. De Texelse rockband zal bin it tweemaal uitgebreid op Ra- Ie horen zijn. Morgenavond al groep te beluisteren in het programma „Twee meter tussen 22.00 en 24.00 Eigende week zaterdag komt „Leidsekade Live". dacht op de radio had ik eerlijk gd wel verwacht. Maar dat het iel zou gaan, verrast me", rea- gitarist Pinie op het goede „s De cd is pas een week of fi rn de handel (alleen op Texel het schijfje al eerder verkrijg- De muziek wekte meteen de lacht van discjockey Henk West vervanger van de vaste pre- ator, de twee meter lange Jan Kroeske. Westbroek -zelf ook opmuzikant actief- draaide afge- week zelfs al een nummer van („Insane") in de uitzending, eling is dat het Texelse vijftal za- afloop van hun optreden in üdio wordt geïnterviewd. Distri- maatschappij Via, die de promo or Vivid verzorgt, had de :ten gelegd. Op eigen houtje derden de Texelaars (lees: p.r.- Erik van Bruggen) de program mers van „Leidsekade Live", ge meerd door Mare Stakenburg. In rending van 18 september Vivid daarin op voor publiek. •anzangers, alten, tenoren en die Balkanliederen willen zin- ;unnen meezingen in het Helder- Ikankoor „Dubravka". De ities worden donderdagavond 9,15 tot 21.15 uur gehouden, ars kunnen dan nog met de boot naar huis. Gerepeteerd in lokaal „De Eendracht", in Den Helder (Achter Falga Cen- Voor inlichtingen Theo Tressel arkstraat 70, Den Helder. Tel. 9-68090. eet Jan Pelgrim uit Den Burg is amenwerkingsverband aange- met het Alkmaarse architecten- jemeursbureau Reus en Leeu- Emp BV. Voor zijn Texelse klan- *andert in de praktijk weinig; de naam is gewijzigd in Asso- Jan Pelgrim Reus en Leeu- smp BV. Beide bureaus maakten uime tijd gebruik van eikaars len. De Alkmaarse vestiging >rt landelijk, bestrijkt alle disci- van de bouw en telt dertig werkers. Per 1 september is de nauwer en officiëler geworden, het intensiever benutten van zamenlijke organisatie, kennis raliteiten. Gehoopt wordt dat zo tkelijker kan worden ingespeeld wensen van opdrachtgevers, ens zonder dat het vertrouwde treekse contact tussen archi- opdrachtgever verloren gaat. Poort" achter de Gerefor- kerk aan de Elemert in Den of4 wdt weer gerepeteerd door erkerkelijk gospelkoor The ngers. Repetitietijd zaterdag '00 tot 21.00 uur. Jongeren 9 gospelmuziek willen zingen harte welkom. ;pm* föjdsgrens voor de bemanning ^bureau's wordt afgeschaft, toe werd 70 jaar als maxi- fcschouwd. Het instellen van sns wordt tegenwoordig als gezien, omdat veel oude- °P hoge leeftijd kapabel zijn we functie. <k* fengelistenpaar Jan en Paula if laat september als feest- v°or het volk van Israël niet 5r*t voorbij gaan. Vanaf vrij- september 18.00 uur is er op :n maaltijd, een kennismaking 9asten en een oriëntatie op volk van Israël. Zaterdag het ontbijt de loofhut ge- L, Vervolgens wensen de aan- n elkaar „een zoet nieuwjaar" toning gedoopte appels, 's Is Wordt „de grote verzoen- Wierd en 's avonds het „Loof- A <:9st"- 's Zondags is er „de j eder wet". Al deze feesten to te vinden in de bijbel, °d houdt van vreugde", al- echtpaar Brouwer. Voor in- 8l]&n aanmeldingen: tel. 0{ 13770. De investeringen die worden gedaan voor uitbreiding, zouden ook kunnen worden aangewend voor verplaat sing van het bedrijf naar het in dustrieterrein. Dat is de belangrijkste reden waarom Gedeputeerde Staten de verklaring van geen bezwaar voor uitbreiding van uitgeverij Stark Texel b.v. aan de Harkebuurt in Oosterend weigeren af te geven. De gemeente voerde een artikel 19 procedure voor de uitbreiding, omdat het bedrijf in het buitengebied is ge vestigd. De beoogde uitbreiding over schrijdt het toegestane maximum. De werkgroep Landschapszorg heeft een bezwaarschrift ingediend tegen het bouwplan. Deze instantie vindt dat een niet-agrarisch bedrijf niet thuis hoort in het buitengebied, maar op het industrieterrein. De gemeente voert als argumenten aan dat het bedrijf al vele jaren aan de Harkebuurt is gevestigd en dat Een 29-jarige Cocksdorper heeft een proces verbaal gekregen omdat hij een 28-jarige toerist uit Nuth bij de keel heeft gegrepen en geslagen. De toerist liep met zijn vrouw en aange lijnde hond langs een horecagelegen heid waaruit een Doberman-pincher naar buiten kwam rennen. De Cocks dorper kwam achter zijn hond aan, waarop de man uit Nuth opmerkte dat hij de Doberman beter kon aanlij nen. Daarop greep de Cocksdorper de toerist vast en verkocht hem eni ge vuistslagen. verplaatsing een kostbare zaak zou zijn. Het bedrijf splitsen, zodat de nieuwbouw op industrieterrein plaats vindt, is bedrijfsorganisatorisch niet wenselijk. En als uitbreiding op de huidige plaats niet mogelijk is, bestaat de kans dat de firma verhuist naar de overkant, waardoor vele ar beidsplaatsen van het eiland verdwij nen. Voor de gemeente wegen deze werkgelegenheidsbelangen zwaarder dan de planologische. Vraagtekens Hoewel de provincie zich wel kan vinden in de argumenten van de ge meente, worden door GS toch vraag tekens geplaatst bij de uitbreidingsplannen. Het bedrijf heeft momenteel een oppervlakte van 800 De Internationale Kinderdansgroep voor jongens en meisjes van 9 tot 15 jaar start dinsdagmiddag 5 oktober met de repetities in de gymnastiek zaal van de Jozefschool. In de groep is nog plaats voor nieuwe leden. Het repertoir van de kinderdansgroep is internationaal, van Israëlische tot Bul gaarse dansen. Meerdere keren per jaar geeft de in internationale kostuums getooide groep een de monstratie. De leiding bereidt mo menteel een uitwisseling voor met een Duitse dansgroep. De repetities zijn van 16.00 tot 17.30 uur, de con tributie bedraagt f25,-. Een eerste kennismaking met de dansgroep is vrijblijvend. Liefhebbers kunnen zich opgeven bij begeleidster Vronie Mosk (16686) of Annelies Peet (15025). vierkante meter en wil uitbreiden met 570 vierkante meter. Daarnaast is al bekend dat in de nabije toekomst nog eens een uitbreiding met 1290 vierkante meter nodig zal zijn. „Een dergelijke schaal laat zich, naar ons oordeel, niet verenigen met het ka rakter van het gebied", aldus GS. De provincie is het eens met de ge meente dat het vasthouden van niet- toeristische werkgelegenheid op het eiland belangrijk is, maar denkt dat, gezien de investeringen die het be drijf wil doen voor nieuwbouw, ook wel te praten valt over verplaatsing. „Weliswaar gaat dat gepaard met enige meerkosten, maar dat hoeft geen onoverkomelijke situatie te zijn", zo oordelen GS. Dhr. Ploeg van uitgeverij Stark is nog niet bereid uitspraken te doen naar aanleiding van het GS besluit. „We hebben even tijd nodig om ons te be raden." De verrassingsrit van menvereniging Tussen Wad en Duin op 12 septem ber a.s. start niet om 13.45 uur maar om 11.45 uur. Tesselschade. Omdat het 24 de cember precies 400 jaar geleden is dat een vloot VOC-schepen voor de kust van Texel zonk, wordt gepoogd een herdenkingsmanifestatie op te zetten. Het initiatief hiertoe gaat uit van een Amsterdammer. Contacten worden gelegd met de afdeling cultu rele zaken van de gemeente en het Maritiem- en Juttersmuseum. Bejaardenwoningen. In de vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening wordt deze maand het voorbereidingsbesluit be handeld voor elf bejaardenwoningen die moeten komen op de plaats van de huidige landbouwschool aan de Bea- trixlaan. De beslissing van de PTT het post kantoor in Den Burg op dinsdag- en zaterdagmorgen te sluiten is slecht gevallen op Texel. „Het is een aan zienlijk verlies in de serviceverlening aan toeristen en Texelaars", vindt het college van b en w. dat zijn be klag gaat doen bij de PTT. B en w staan niet alleen in hun kri tiek. Ook de middenstandsvereniging in Den Burg is verbaasd over het PTT-besluit de openingstijden per 6 september terug te brengen. „Niet publieksvriendelijk", vindt onderne mer Peter Bakker. „We hebben onder ling afgesproken als zaken sluiten, het dan op dinsdagmiddag te doen. Het PTT-besluit loopt hiermee niet parallel." De middenstanders zullen hun bezwaren per brief aan de PTT kenbaar maken. Hogerhand Het besluit tot beperking van de ope ningstijden is niet op Texel genomen maar komt van hogerhand, aldus PTT-voorlichter Van Elferen. „Maar er is wel overleg geweest met het kan toor in Den Burg." De voornaamste oorzaak ligt in het achteruitlopen van het aantal loke thandelingen door toenemend gebruik van de betaalautomaat. „We kunnen voor een paar klanten niet het kan toor open houden. We streven naar efficiency bij de openingstijden. Za terdagmorgen sluiten veel van onze kantoren de deuren. En we hebben begrepen dat het merendeel van de winkels op Texel dinsdagmorgen dicht is." Dat laatste zou volgens de voorlichter zijn gebleken uit contac ten met de Texelse mid denstand, maar uit de reactie van Bakker valt op te maken dat dit op een mis verstand berust. Hij overweegt zelfs zijn postbus er maar aan te geven, omdat die op dinsdag en zaterdag uitsluitend vóór 9.15 uur moet wor den geleegd. Volgens Van Elferen wil len veel bedrijven juist liefst al vóór 8.00 uur hun postbus legen. „Dat sluit beter aan bij hun interne boek houding." B en w vinden dat beperking van de openingstijden niet strookt met de seizoensverbreding. „Zo druk is het nu toch niet meer op het eiland", veronderstelt Van Elferen. „En in de zomer hanteren we weer de normale openingstijden." Hij sluit niet uit dat de PTT gezien de kritiek terugkomt op het besluit. De parttime jaaropleiding tot voetre- flextherapeutlel gaat in oktober van start. De lessen (130 uur) worden in het weekend gegeven op Texel en in Alkmaar. De opleiding wordt in juni afgesloten met vier examens in de hoofdvakken anatomie, fysiologie en pathologie, meridianen en voetreflexo logie. De bijvakken zijn: handreflexo- logie, metamorfosemassage, chakra's, natuurvoeding en psychologie. Mor gen is er een informatieochtend in Alkmaar, zaterdag 18 september in Den Helder. Inlichtingen: School voor Voetreflexologie, tel. 19708. De wedstrijd JVC B2 - Texel B1 gaat zaterdag niet door wegens een wijzi ging van de klasse-indeling. De Texe laars spelen hun eerste wedstrijd nu volgende week zaterdag. rant. Het gebouw is voor en achter 21/2 meter breder dan de huidige ac commodatie. De benedenverdieping telt dertien standaardkamers met douche/toilet. Met 25 m2 zïjn deze vertrekken 10 m2 groter dan nu het geval is. Vermoedelijk zullen deze ka mers vooral worden gereserveerd door de vaste gasten, zo toonde een enquête aan. De meesten gaven de voorkeur aan een douche, „want we willen niet in bad staan". Het Molenbos-publiek bestaat over het al gemeen uit (oudere) stellen die het eiland waarderen om de rust, de na tuur, de fietsmogelijkheden en de ge zellige dorpjes. De enquête wees uit Rob Teisman en Corrie de Jager tonen de maquette van het nieuwe hotel-restaurant Op de achtergrond het huidige ..Molenbos", dat in de loop der jaren telkens een stukje werd uitgebreid. Links is het oudste gedeelte, de vroegere graanschuur, waar thans het la carte restaurant is ge vestigd. (Foto Frans HopmanI dat zij de kleinschaligheid en per soonlijke benadering het meest op prijs stellen. De bovenverdieping biedt méér com fort. De twaalf 35 m2 grote kamers zijn ingericht met bad, zithoek en schrijftafel. Het interieur ademt boven en beneden de sfeer van natuur en landschap. „We hebben gekozen voor 'eilandse kleuren'; het blauw van de lucht, de diverse tinten uit bos en duin en de sfeer van het strand. Kunststof materialen proberen we te vermijden." Orangerie Een ronde glazen pui zal menig pas sant in het oog springen. Bedoeling is daar een deel van het restaurant in onder te brengen, naar voorbeeld van een orangerie" (binnenterras, aange kleed met planten). Het restaurant krijgt een grondige opknapbeurt, maar blijft bestaan uit een ruimte voor de hotelgasten en een la carte-gedeelte. Het nieuwe hotel krijgt het Internatio naal Toegankelijkheids Symbool op de muur, ten teken dat de inrichting vriendelijk is voor rolstoelgangers. Twee kamers, een toiletgroep en het restaurant zijn aan mindervalide gasten aangepast. Praatje Een vide zorgt voor ruime inval van daglicht in de hal. Aan de achterzijde komt op de bovenverdieping de be drijfswoning, eveneens met glazen pui, van waaruit van een schitterend uitzicht op de Roggesloot te genieten valt. Voor Rob Teisman en Corrie de Jager, die medio jaren zeventig in een bunker op camping Loodsmans duin huisden, een hele vooruitgang. In de nieuwe situatie willen ze er wel voor zorgen dat het contact met de gasten behouden blijft. „We bespeur den een zekere angst. 'U houdt toch nog wel tijd voor een praatje met ons?', werd ons gevraagd. Nou, we dat zijn we zeker van plan." Slenk Teisman studeerde biologie. De Jager tuinarchitectuur. Beider voorliefde blijkt uit de aanleg van een tuin voor het nieuwe gebouw, op de plaats waar nu nog een parkeerplaats is. Auto's kunnen vanaf volgend jaar te recht op een terrein achter het ge bouw, ingang Molenlaan. De bestaande parkeerweide daar wordt bestraat. De ernaast gelegen zelf aangelegde natuurtuin blijft intact. Het intieme stukje is voorzien van een vijver -door Teisman „de slenk" genoemd- met talrijke waterplanten. Op zowel hotelgasten als voorbijgan gers blijkt de tuin grote aantrekkings kracht uit te oefenen. Behalve in de zomer, nota bene als de tuin hele maal in bloei staat. „In juli zie je er bijna niemand, maar in voor- en na seizoen weten de mensen het plekje goed te-vinden. Een kwestie van een ander soort publiek." Pasen Dat het hotel al voor de herfstvakan tie wordt afgebroken, komt doordat Pasen in 1994 vroeg valt. Het nieu we „Molenbos" moet voor de paas vakantie geopend zijn. De sloop is in handen van aannemersbedrijf Wester- laken, die ook het grondwerk voor re kening neemt. Andere onderaannemers zijn IGT (verwar ming, electra en sanitair), Piet Kooger (tegels) en Jan Graaf (schilderwerk). Op 4 oktober half twee 's middags gaat hotel-restaurant „Mo lenbos" onder de slopershamer. Het gebouw op de hoek Postweg-Molenlaan gaat tegen de vlakte om plaats te maken voor een volledig nieuw pand. Gezien het ontwerp zal het een verfraaiing betekenen voor de entree van De Cocksdorp. Het omvangrijke project, dat op 1 april volgend jaar gereed is, kost circa f3,2 miljoen. Bijzonder is dat twee Texelse aanne mers het werk uitvoeren. Vissers Bouw- en Timmerbedrijf (Oude- schild) en Meijert Boon Systeem bouw (De Cocksdorp) vormen voor de gelegenheid een combinatie. Vis ser heeft de eindverantwoording. Met de voorgenomen sloop verdwijnt ook de vroegere graanschuur, die hoorde bij de graanmaalderij die er in de jaren twintig en dertig was ge vestigd. Vóór die tijd stond er een Zaanse korenmolen, waaraan de laan en het hotel hun naam te danken hebben. De molen („De Hoop") brandde in 1920 af. Erna werd er een diesel-gemaal gevestigd, tot het op komende toerisme aanleiding was om het graan- en meelpakhuis in 1938 te verbouwen tot theehuis. „Electrisch licht, en stroomend water ontbreken niet, evenmin moderne toiletten. Zelfs een douche met kleedkamertje om zich te verfrisschen is beschikbaar", schreef de Texelse Courant bij de opening. De plannen van de eerste exploitant, E. Hooyberg, werden door de oorlog doorkruist, maar daarna werd de draad weer opgepakt. De familie Ma- rinus was de volgende eigenaar, tot 1979. Na drie jaar leegstand nam de Recreatie Stichting Texel (RST) via dochteronderneming Retex BV de ex ploitatie over. Rob Teisman en Corrie de Jager werden aangetrokken als beheerders. Twee jaar later konden ze het complex overnemen. Met de toeristische groei van eind ja ren tachtig ontwikkelde zich het plan om „Molenbos" uit te breiden en te moderniseren. Aanvankelijk ging de gedachte uit naar een ingrijpende verbouwing. Het ontwerp, een recht, twee verdiepingen hoog gebouw met kap voldeed aan de normen, maar misstond volgens de eigenaars in de omgeving. „Molenbos" vormt in feite een visitekaartje voor De Cocksdorp, gelegen aan het begin van de karak teristieke Molenlaan en grenzend aan het wijdse Rogsloot-gebied. Ongebruikelijk Architect Louis Uriot kreeg vervol gens opdracht een „vrolijker" plan te bedenken. In vergelijking tot het oor spronkelijke ontwerp bevat het nieu we hotel aanzienlijk minder bedden: 54 in plaats van 90. Ten opzichte van de huidige 30 slaapplaatsen is toch sprake van uitbreiding. „Door met minder genoegen te ne men bereiken we een kwaliteitsverbe tering", verklaren Teisman en De Jager. „Het comfort van het nieuwe hotel is groot, méér dan in drie sterrenhotels gebruikelijk is. Het vol doet zelfs bijna aan de normen voor vier sterren, maar dat willen we niet. Een andere klassificering leidt name lijk tot ook tot een andere categorie gasten. We willen ons huidige pu bliek graag vasthouden." Beide eigenaars (niet alleen zakelijk maar ook privé partners) namen een ongebruikelijk standpunt in: als de bouwtekeningen niet werden goedge keurd, zouden ze het hotel verkopen en ander werk gaan zoeken. „Een hotel op Texel is hard werken. Zeven dagen per week, dag en nacht ben je ermee bezig. Om dat er voor over te hebben, moet het werk wel léuk zijn. Daarom wilden we per se iets waar we zelf helemaal achter konden staan." Royaal Zowel welstandscommissie als ge meenteraad kon zich in de nieuwe versie vinden. Het resultaat is een royaal ingedeeld hotel annex restau-

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7