Bchnisch lego en boodschappen ren doen in het buitenland Bedrijven geven tekort openheid van zaken ichting wil alles eten van boerderijen misvorming voor brugklassers TVO-aandeel in onderzoek stelt teleur Bedrijvig^# TEXELSE COURANT els Belang: ir personeel espreekbaar Concert Eerhart Dubbelkwartet Internationale conferentie over voorlichting en educatie in het waddengebied Collecte voor Prinses Beatrix Fonds Siebe Waaijer in nieuw kantoor VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1993 papier uitzoeken, de nieuwe agenda al hier en daar inwijden -oorzichtige krabbeltjes en stickers. De speciale geur van de ne tas, die eindeloos de eerste week in en uit wordt gepakt warmee ze nog jarenlang moeten omzeulen op de OSG de Berg... Het nieuwe schooljaar is vorige week gestart voor jaieer de 170 brugklassers. Allemaal krijgen ze te maken de basisvorming, waarover in de landelijke media de menin- vér uiteenlopen. Op welke manier gaat De Hoge Berg om basisvorming? Annemarieke de Vries -conrector van de dbouw- geeft uitleg. iet op de basisvorming is voor ét nieuw", aldus Annemarieke és „Door de fusie kregen we jaar geleden al te maken met feaalvergroting en het omzetten 30 (lager beroepsonderwijs) |B0 (voortgezet beroepsonder- H op de basisvorming houdt ig in dat er naast het bestaan- ienpakket drie nieuwe vakken en. Het betreft informatica, ik en verzorging. Alle basisleer- luijgen dezelfde vakken en het programma. Techniek drie vakken toevoegen aan het ket is voor onze school minder end dan voor bepaalde scholen overkant. Het vak informatie- werd al jarenlang gegeven op Tschruek werd direct na de fu- evoerd in alle brugklassen en dus al twee jaar. Verzorging is op het LBO een beroepsrichting. De benaming verzorging dekt binnen de basisvorming een volkomen andere lading. Wij beginnen pas volgend jaar met dit vak voor de tweede klas- sers", aldus de conrector. Derhalve vooralsnog geen kooklessen voor de „brugpiepers" voor wie het aangebo den vakkenpakket al pittig genoeg is. Invoering van het vak techniek geeft voor overkantse VWO-HAVO en MA VO scholen ingrijpende problemen, omdat ze vaak nog midden in de van boven af opgelegde fusies zitten en nog niet over de benodigde facilitei ten beschikken. Op Texel werd de fu sie tussen RSG en LBO soepel afgewerkt, waardoor invoering van de nieuwe richting techniek ook voor spoedig verliep. De faciliteiten van het LBO konden worden gebruikt en er werd een extra lokaal ingericht. De scholieren leren omgaan met electriciteit en gereedschappen. Ze maken kennis met alle vormen van techniek in hun dagelijkse omgeving. De moderne techniek krijgt uitgebreid aandacht. De voormalige RSG leerlin gen kregen daar vroeger maar sum mier mee te maken. Een geizer maakt deel uit van het technieklokaal en er is een grote voorraad technisch LEGO, waarmee allerlei principes worden uitgelegd. Verzorging Volgend jaar krijgen de tweede klas- sers het vak verzorging. Daarin zit een breed scala aan maatschappelijk belangrijke zaken verwerkt, inspelend op het dagelijks leven. Budgetbeheer (hoe ga je om met je zakgeld), voor lichting over drugs en alcohol en per soonlijke hygiëne zijn daar voorbeelden van. Totaal iets anders dan de veronderstelde kooklessen dus. „De basisvorming is vooral practisch gericht", zegt Annemarieke de Vries. „Dat strekt zich uit over een breed vakkenaanbod. De talen worden bij voorbeeld tegenwoordig zodanig ge geven dat een leerling al snel in het buitenland z'n woordje kan doen." Niveau De acht brugklassen zijn verdeeld over vijf niveau's. Van IBO (indivi dueel) VBO-VBO/MAVO-M AVO/HAVO tot HAVO/VWO. „Daar is voor geko zen omdat je anders het ene kind te veel belast en het andere te kort doet. Alle kinderen krijgen dezelfde Conrector Annemarieke de Vries. onderwerpen aangeboden op hun eigen niveau. Je kunt in het buiten land boodschappen leren doen met ingewikkelde zinnen, maar ook met eenvoudige. Als je maar met dezélfde spullen thuiskomt!" Daarmee vat Annemarieke de Vries de huidige aanpak van OSG de Hoge berg kernachtig samen. Binnen de basisscholen waren er het afgelopen jaar verontruste geluiden te horen over al die verschillende brug klassen. De conrector: „Voor de kin deren vinden wij dit toch het beste systeem. Al betekent het dat soms kinderen halverwege over moeten stappen naar een ander niveau, om dat ze toch sneller of langzamer gaan. Hoe een kind zich ontwikkeld is nooit 100 procent te voorspellen." Door de fusie twee jaar geleden en de reeds ingevoerde vakken is er een voorsprong en een stuk praktijkerva ring op Texel. Nieuw is de toets die gedurende het schooljaar wordt afge nomen. „Daarmee kijken we of de beoogde "eindterm" van de basisvor ming gehaald is. Deze CITO-toets heeft géén officiéél tintje en is niet van invloed op de eindcijfers", bena drukt de conrector. Het gaat er voor al om te kijken of de leerlingen de verworven vaardigheden gebruiken. Ze krijgen opdrachten die zowel theo retische kennis vereisen alsmede een practische aanpak. Sommige leerkrachten hebben hun lesinvulling volledig moeten omgooi en, er zijn talloze studiedagen ge weest. „Het mooiste is dat we nu een gevarieerd aanbod hebben", zegt Annemarieke de Vries. „Er valt voor de kinderen véél te ontdekken!" Wil de Leeuw personeel voor de gemeentelij- eu afdeling is voor Texels Be- tioluut onbespreekbaar. Dat Ebrand Poster dinsdagavond jadsvergadering naar aanlei- in een jaarverslag van de af- eente moet bij uitvoering van j<e milieuwetten van tegen- o, rekening houden met de en van het rijk. Milieu staat "het vaandel van de overheid iordt geld beschikbaar gesteld uitvoering van de taken. Dat izo'n ƒ72.000,-, maar dat Jidt overgemaakt aan het Ge- op van Noordholland. «entelijke milieu-afdeling «mand door vier mensen. Om te kunnen uitvoeren, zijn 6,4 formatieplaatsen nodig, üende raadsleden vallen !r. fovan het CDA raadde de af- Jan de efficiency eens onder nemen. Poster vond dat 9t minder tijd moet worden in het maken van zulke lijvi- kgen. Erna Eelman (VVD) is lij mee dat het geld naar *est gaat. „We hebben een ülieu-afdeling en die wordt al- dersteund door het Gewest." der Terpstra drukte de raad op het hart dat als het college om meer personeel vraagt het ook echt dringend nodig is. „Er is al bekeken of efficiënter kan worden gewerkt. Als er geen mensen bijkomen, wor den enkele taken niet uitgevoerd en de raad mag dan zeggen welke." Terpstra legde uit dat het rijk als geldgever een verslag eist van wat ermee wordt gedaan. „Daar wordt echt niet meer tijd in gestoken dan nodig is." Ook dit jaar zal het Eerhart Dubbel kwartet uit Weesp weer een concert op Texel geven. Het is inmiddels tra ditie dat de uitvoering plaatsvindt in de Nederlands Hervormde kerk te Oosterend. Dit vocaal ensemble, dat uitsluitend a capella zingt, brengt deze keer een geheel Engelstalig programma, met muziek afkomstig uit Engeland en Amerika. Het repertoire varieert van middeleeuwse tot eigentijdse compo sities, onder andere van de Beatles. Het vocale gedeelte wordt afgwisseld met twee instrumentale intermezzi door Loes Bakker, Monique Jansen en Anke Lont (dwarsfluit). Het concert vindt plaats op zaterdag om 20.00 uur, in de Nederlands Her vormde kerk te Oosterend. De toe gang is gratis, maar hou rekening met de mogelijkheid dat bij de uit gang iemand u een pet voorhoudt. Van 20 tot en met 24 september wordt op EcoMare op Texel de eerste internationale conferentie ge houden over voorlichting en educatie in het waddengebied. Deelnemers van een groot aantal organisatis uit Nederland, Duitsland en Denemarken bespreken hoe voorlichting en edu catie een grotere rol kunnen spelen bij de bescherming van het wadden gebied. Staatssecretaris J. D. Gabor zal vrijdag de conferentie afsluiten. EcoMare organiseert deze conferentie in opdracht van het ministerie van LNV. Doel van de conferentie is het uitwoisselen van ervaringen en het verkennen van de mogelijkheden tot samenwerken. In verhouding tot het geld dat beschikbaar is voor beleids ontwikkeling en onderzoek, komen voorlichting en educatie er bekaaid af. Er wordt te weinig met de be schikbare kennis gedaan. Door de huidige activiteiten van de natuur- en milieu-organisaties kritisch onder de loep te nemen, kan hopelijk tot een effectiever gebruik van middelen wor den gekomen. De resultaten van deze conferentie worden meegenomen in de ministers conferentie over de Waddenzee, die in 1994 in Nederland wordt ge houden. Vrijdagochtend 24 september zullen de conclusies en aanbevelingen wor den gepresenteerd, waarna staats secretaris Gabor van natuurbeheer de conferentie zal afsluiten. Nadere informatie: Nienke Bloksma of Gerbrand Gaaff, EcoMare tel. 02220 - 17741 Ook op Texel wordt volgende week gecollecteerd voor het Prinses Beatrix Fonds. Dit fonds verleent steun aan mensen die kampen met de gevolgen van ziekten van het centrale ze nuwstelsel of de spieren. Eén op de 200 Nederlanders kampt met de gevolgen van beschadigingen van het centrale zenuwstelsel of spieren. Oorzaken zijn ziekten als po lio, spierziekten en de ziekten van Hurrington en Parkinson, spasticiteit en multiple sclerose. Veelal raken de mensen door deze ziekten gehandi capt en kunnen de kosten van hulp middelen en aanpassingen in huis niet zelf betalen. Het Beatrixfonds schiet dan te hulp maar geeft ook steun aan wetenschappelijk onder zoek naar oorzaak en behandeling van de ziekten. In alle Texelse dorpen wordt gecollecteerd. Wie toch geen collectant aan de deur krijgt kan een gift overmaken op postbank 969 of bankrekening 70.70.70.325. dan de gegevens bijeen die we heb ben gevonden, waarbij vaak weer nieuwe vragen rijzen. Er ontstaan wel eens puzzels, bijvoorbeeld omdat een boerderij één of meerdere keren van naam is veranderd". Veldnamen Belangrijke bron van gegevens is het veldnamenboek dat door J. Schraag is geschreven, evenals het bevol kingsregister en het kadaster. Ook gegevens die alleen bij mondelinge navraag worden verkregen, zijn wel kom evenals koopactes en andere of ficiële stukken die op boerderijgebouwen betrekking heb ben. De samenstellers hopen daarom op medewerking van het publiek. Ze hebben inmiddels al heel wat feiten bijeen gegaard, blijkens een omvang rijk kaartsysteem. Er zitten in de in formatie nog veel „gaten". Bewoners, vroegere bewoners of andere betrok kenen zullen de mankerende gege vens vaak moeiteloos kunnen geven. Zij kunnen contact opnemen met Cor Rey, telefoon 12955. Stichting Twee van de drie onderzoekers zijn lid van de Historische Vereniging Texel, maar hun boerderijonderzoek staat geheel los van deze vereniging. Ze hebben de afgelopen zomer een eigen stichting in het leven geroepen die luistert naar de naam „Stichting Historie van Boerderijen op Texel". Blijkens artikel 2 van de statuten is het doel: „Het vergroten en vastleg gen van kennis en inzicht aangaande de geschiedenis en naamgeving van boerderijen op het eiland Texel en voorts al datgene wat met een en ander rechtstreeks of zijdelings ver band houdt". De geringe bereidheid van het be drijfsleven financieel bij te dragen aan een onderzoek naar het beste dingspatroon op Texel is het college een doorn in het oog. Tot dusver be talen ze slechts een derde van de kosten (ƒ72.239,-). ,,Zeer teleurstel lend, want de ondernemers gaven zelf opdracht tot het onderzoek", al dus wethouder Terpstra (financiën). Het onderzoek is volgens wethouder Terpstra broodnodig, omdat de huidi ge cijfers waarmee wordt gewerkt zijn verouderd. „Op toekomstige bestemmingsplannen af te stemmen op het bestedingspatroon zijn actuele gegevens een bittere noodzaak. Om de concurrentieverhoudingen niet te verstoren hebben de middenstanders hier zelf ook baat bij." Om meer aan de weet te komen over het huidige bestedingspatroon van zowel Texelaars als toeristen heeft het TVO ondernemers gevraagd mee te werken aan een bedrijfsonderzoek. Behalve informatie over de interne bedrijfsvoering krijgen ze ook vragen over het uitgavepatroon van zowel Texelaars als passanten. „Op deze manier ontstaat een redelijk beeld van het winkelklimaat, de dienstverle nende sector en ambachtelijke bedrij ven op het eiland", aldus TVO-voorzitter Co Vinke. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het KNOV, dat met de uitkomst een rapport maakt over het bedrijf. Daarin zijn eventuele knelpunten op genomen. „Het is dus zeer nuttig voor een bedrijf hieraan deel te ne men." Anoniem De verworven gegevens zijn tevens de basis voor het DPO-onderzoek. Om de schroom bij ondernemers weg te nemen worden de uitkomsten ge heel anoniem verwerkt. Ook de kosten (ƒ325,- per bedrijf, waarvan een deel voor het DPO) kunnen geen belemmering zijn, vindt Vinke. Alle goede bedoelingen ten spijt heb ben tot dusver heeft nog maar tien procent van de door TVO aange schreven bedrijven (500) gereageerd. „En dan voornamelijk de grotere. Het zijn er veel te kort om een goed beeld van de Texelse bedrijvigheid te schetsen", erkent Vinke. Opnieuw Om méér ondernemers in het onder zoek te betrekken gaat TVO bedrijven na de zomer opnieuw benaderen als nog mee te doen. ,,Want in het hoog seizoen hoef je het echt niet te proberen. Dan heeft iedereen het veel te druk." Overigens betekent de ontoereikende bijdrage van TVO niet dat het DPO, dat onderdeel is van het Sociaal Eco nomisch Structuuronderzoek dat vol gend jaar gereed komt, niet doorgaat. De gemeente heeft zich namelijk fi nancieel garant gesteld. Dankzij een bijdrage van f 50.000,- door Teso, is de dekking geen probleem. Assurantiebemiddelaar Siebe Waaijer heeft zijn werkzaamheden vijf jaar lang moeten doen in een tot kantoor ingerichte slaapkamer. Sinds begin deze maand beschikt hij echter over een volwaardig kantoor, waar hij en zijn meewerkende levenspartner Gu- dy Witte efficiënt kunnen werken en waar de klanten prima kunnen wor den ontvangen. Na zes jaar in dienst te zijn geweest van Jan Dekker verzekeringen en twee jaar (als boekhouder) bij Jan Spanjer, begon Siebe Waaijer in 1988 voor zichzelf. Het bedrijfje ontwikkel de zich stormachtig zodat het uit zijn jasje groeide en Gudy moest worden ingeschakeld om het werk aan te kunnen. Nu is een nieuw kantoor ingericht in de voormalige zomerwo ning bij de bungalow Kogerstraat 61, die Waaijer in juni vorig jaar overnam van C. van Zutphen na vier jaar op Schoudieck 28 actief te zijn geweest. Die zomerwoning werd inwendig zeer ingrijpend verbouwd en opvallend stijlvol ingericht. Naast een kantoorruimte met balie waar de klanten in eerste instantie te woord gestaan worden, is er een af geschutte spreekruimte. De zolderver dieping werd tot archiefruimte gemaakt. Verbouw en inrichting wer den bedacht door Waaijers school vriend architect Hans Witte uit Delft. De fraai ogende balie, een groot deel van het meubilair (waaronder een soort schommelstoelen) en een tus senwand zijn van een uniek ontwerp en werden vervaardigd door meubel maker Gerard Vlaar uit de Ko gerstraat. Ook de andere uitvoerders van bouw en inrichting zijn afkomstig van Texel of behoren tot Waaijers kennissen- en familiekring. Aannemer was Bouwbedrijf Daalder uit De Cocksdorp, de electra werd aange legd door Willem Duvekot. Loonbe drijf Dros zorgde voor de sierbestrating van het terrein tussen straat en kantoor, de CVI legde de verwarming aan, zwager Jan Thomas uit Kockengen toonde zijn vakkennis als stucadoor, Bosma bracht de stof fering aan, de installatie van (nieuwe) computers en telefoon was in han den van Meltec (Melchior Tijssen) en de vaders Jan Waaijer en Jan Witte leverden hun aandeel door schilder en ander werk te verrichten. Siebe Waaijer zegt de groei van zijn bedrijf mede te danken te hebben aan At lanta Reklame van Henk Stark, die de promotie van het bedrijf bedacht en ook zorgde voor een volwassen huisstijl. lang niet altijd lukken. Geput mag worden uit de collectie van Maarten Stoepker, maar als andere verzame laars ook willen meewerken wordt dat zeer op prijs gesteld. Initiatiefnemer is Kees Hoogerheide uit De Koog. Hij heeft interesse voor met name de historische aspecten van boerderijbouw en voor agrarische bedrijvigheid in het algemeen. Hij merkte dat over elk gebouw wel een interessant verhaal is te vertellen, maar stelde ook vast dat veel gege vens niet kloppen of ontbreken. Het alsnog opdiepen daarvan leek hem leuk en dankbaar werk. Hij sprak er over met de in historie geïnteresseer de Cor Rey uit Den Burg en met Ka- rel van Empel, die het gemeentelijk archief beheert. „Het klikte meteen", vertelt Hoogerheide. „We komen elke maandag bij elkaar. We voegen Boeiend srderijen valt heel wat te ver dook voor niet direct betrok- teressant is. Ook nu nog is touw een uiterst belangrijke toon op Texel. Het aantal tot er direct of indirect bij flis, loopt in de duizenden. kort was de gezamenlijke &et van de landbouw zelfs J die van de toeristische be- Op dit moment zijn er 'Orotere agrarische bedrijven daarvan de helft melkvee- Als de bollenboeren en lijfjes ook worden meege- je volgens landbouwvoor- J5 Kuiper zelfs op ongeveer ^9lngen. Vroeger was dat Voorbeeld van een niet meer bestaande boerderij, die van Hopman aan de duinrand ten noorden van De Koog. De luchtfoto moet in het begin van de vijftiger jaren zijn gemaakt Alleen de schapenboet staat er nu nog. boren, controleren en vast en historische en andere bij een van Texelse boerderijen "en verleden. Dat is het 'van Kees Hoogerheide (53), to Empel (58) en Cor Rey !*ijn al een tijdje bezig met ttmelen van gegevens en ho- "fcn enkele jaren een boek uit 9en waarin in woord en beeld dse boerderijen worden ge- eerd. tecure, want als je de boer- teerekent die recentelijk of in to verleden zijn verdwenen, 'om wel zevenhonderd ge- De heren zijn dus voorlopig Genoemde drie Texelaars verwachten dat zij in hun boek uiteindelijk zo'n 700 gebouwen onder de loep zullen nemen. Geprobeerd zal worden het bouwjaar te achterhalen, de betekenis van de naam en personalia van de boeren die er in de loop der jaren hun brood hebben verdiend. Ook veranderingen in de bedrijfsvoering zijn interessant, evenals bouwkundige bijzonderheden. De onderzoekers willen ook foto's hebben van de boerderijen, al zal dat bij niet meer bestaande bedrijven

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 11