Cjrocn 'Zwartsjexeh in het hartL, (loeiende afscheidsshow oor burgemeesterspaar Raad: „Schipper zeilde tussen alle klippen PEN windmolenpark tweede in toptien Scheidende burgemeester ook ridder aneenschakeling van hoogtepunten: Talk of the Town verder XT IN DIT J\| ummer w Opnieuw geharrewar in raad over PEN-donatie 5 w Dorpen meer betrokken bij gemeentebeleid 7 s» Kalfjes komen met z'n drieën 9 sa Bestrijding iepziekte vraagt opnieuw extra geld 10 w Nieuwe vakken in brugklas-nieuwe stijl 11 Door de week studeren 't weekend is voor TEXELSE ^COU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een wijzigingskaart van de Texelse telefoongids en een ecco folder van mantje schoenen Opnieuw asielzoekers in Motel Texel ster kwam niet [R|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10816 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1993 Productiechef Theo Takes met op de achtergrond molen nummer twee, de meest productieve van het park. iFoto Harry de GroatI na een langdurige en hektische ver gadering, waarin de raadsleden elkaar menigmaal in de haren vlogen: „Ik wil u complimenteren met de prettige wijze waarop u met elkaar hebt ge- communcieerd...." Het respect dat Lees verder pagina 5 I.M. ADVERTENTIE Zaterdagavond a.s. deurprijs Teso bootkaarten t.w.v. ƒ150,- Trekking 01.30 uur. I M. ADVERTENTIE Den Burg - De Koog - S 12102 f1652 alics ABN AMRO nr. 46.99 17 636 nr. 36.25.01.742; I N G. bank nr. 67.34 60.398 ^nt dinsdags en vrijdags. ementspnjs M8.50 per half jaar; Los /1.35 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v„ Postbus 11. 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kan tooruren bel uw bezorger Redaktie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75. De Koog, telefoon 02220-17266. mevrouw Schipper de hand te druk ken. Vele Texelaars maakten van die gelegenheid gebruik. Omdat menig een direct weer wegging, waren de stoelen in de grote feestzaal matig bezet, maar de loop zat er stevig in. Van vijf uur tot half acht stond er voortdurend een kleine rij wachten den. Het burgemeesterspaar nam de tijd voor een persoonlijk gesprekje en een welgemeend afscheidswoord. Het afscheidsprogramma werd uitge breid verslagen door Radio Texel, zo dat heel Texel in staat was om de gebeurtenissen te volgen. Het zou in teressant zijn de luisterdichtheid te weten. Dankzij de luchtige stemming leverden de feestelijkheden in elk ge val boeiende uitzendingen op. Schaar Mevrouw Schipper werd telkens na drukkelijk in de hulde betrokken. Raadslid Peter Bakker (Groen Links) stelde gisterochtend zelfs voor het koninklijk lintje in twee stukken te knippen. Symbolisch overhandigde Bakker een schaar. „Het is wezenlijk belangrijk een partner te hebben die naast je staat." Ook het feit dat mevrouw Schipper zich maatschappelijk verdienstelijk heeft gemaakt op Texel, werd door diverse sprekers genoemd. Met haar befaamde kookcursus voor 55-plussers droeg ze een steentje bij aan de zelfstandigheid en emancipa tie van het „grijze" deel der bevol king. Daarnaast behoorde ze tot de vrijwilligers die rondleidingen verzorg de in de Oudheidkamer. Voor de verdere verslaggeving van de feestelijkheden rond burge meester Schippers afscheid verwij zen wij naar de diverse artikelen elders in deze krant. emeester Ton Schipper en zijn echtgenote Lutske kregen ien en eergisteren een prachtig afscheid. Schippers onder- iding tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau was slechts van de vele hoogtepunten. Met genoegen zal het echtpaar jper ongetwijfeld ook terugdenken aan de amusante avond liet gemeentepersoneel, de lof van de gemeenteraad, de tal cadeaus -waaronder een uniek vriendenboek- en de belang- ng vanuit de bevolking. „Nu steekt hij niet meer af bij zijn opvolger", werd gisterochtend gefluisterd in de raadszaal, waar afscheid nemende burge meester Ton Schipper 158) de versierselen kreeg opgespeld, be horende bij de onderscheiding Ridder in de orde van Oranje Nassau. Uit de toespraken van de raadsfractievoorzitters en ge meentesecretaris P. Zoon bleek dat het handhaven van de onder linge goede sfeer vooral als een verdienste van Schipper wordt gezien. Of. zoals Gelein Jansen van het CDA het treffend sa menvatte: „U hebt altijd behendig tussen alle klippen door we ten te zeilen." Motel Texel in De Koog biedt binnen kort weer plaats aan maximaal hon derd asielzoekers. Ze nemen er vanaf 1 oktober hun intrek en blijven er uiterlijk tot 1 mei gehuisvest. Vluchtelingenwerk Texel is officieel nog niet op de hoogte gebracht door het ministerie van WVC, maar vol gens voorzitter Gerda Rootlieb zal de ze instantie weer op de gebruikelijke manier hulp en bijstand aan de asiel zoekers verlenen. Dit voorjaar huis vestte het hotel 50 vluchtelingen. Net als toen zullen de asielzoekers zelf hun maaltijden bereiden. Texel en de gemeente Vledder zijn de enige gemeenten waar dat gebeurt. Vol gens een woordvoerder van WVC be valt dat uitstekend. Omdat het college geen problemen verwacht heeft de gemeente geen bezwaar tegen de opvang van asiel zoekers. Commissaris van de Koningin J.A. van Kemenade reikte de onderschei ding uit wegens het afscheid en veertigjarig ambtsjubileum van Schipper. Van Kemenade schetste in het kort de carrière van de scheidende burge meester en prees hem voor de am bassadeursrol die hij voor het eiland heeft vervuld en zijn grote maat schappelijke betrokkenheid. „Je moet hem niet onderschatten, hij is vrien delijk, maar gaat zeer beslist op zijn doel af." Scheefgroei Wethouder Barendregt, die tot de in- worden overdreven. Gemiddeld is het 3%, op dagen met veel wind (zoals maandag j.l.) loopt dat op tot 8%. Als er geen of weinig wind is (min der dan kracht drie) wordt er uiter aard niets geproduceerd, zodat het vermogen van de centrale als gevolg van de introductie van de molens niet kon worden verminderd. Wat wel indruk maakt is dat op genoemde winderige maandag in de centrale drie ton brandstof werd bespaard dank zij de molens. Dat betekent dat Lees verder pagina 5 stallatie van Van Rappard op 1 okto ber het burgemeestersambt vervult, gaf een overzicht van de vele veran deringen die hebben plaatsgevonden in de zevenenhalf jaar dat Schipper op het eiland werkte. „Van stimule ring van het toerisme tot beheersing van de groei en verbetering van kwa liteit De landbouw en de visserij zijn in een diep dal terecht gekomen en doordat dienstverlenende bedrijven veelal opgaan in grotere verbanden, is scheefgroei ontstaan in de econo mische sectoren op het eiland." Ba rendregt wees erop dat Schipper dit probleem tijdig heeft zien aankomen en er aandacht voor vroeg, ook bij de provincie en het rijk. Dichtvorm Gelein Jansen sprak namens het CDA op anekdotische wijze waarde ring uit voor het burgemeestersecht paar. Hij had allerlei uitdrukkingen die te maken hebben met zee, schepen en schippers aan elkaar gevlochten en eindigde met een welgemeend „behouden vaart" voor de toekomst. Texels Belang-voorman Gerbrand Poster had een fraai gedicht gemaakt waarin hij zijn raadscollega's op de hak nam. Hij kreeg de toehoorders aan het schateren door de zinsnede die de burgemeester ooit gebruikte (afscheid van de raadhuis- «erkers woensdagavond. Je het burgemeesterspaar ineen vol programma. De bui- wne raadsvergadering 's mor- In de raadszaal, en daarna in Koninghal de bijeenkomst genodigden en receptie voor de óng hadden een vloeiend ver- De heer en mevrouw Schipper mog twee weken op het (Vanaf 1 oktober, de dag g de nieuwe burgemeester appard zijn intrede doet, wo- lin Roderesch, een klein dorp éden van Roden (Drente). ai, op de dag van zijn officiële ïd roemden de diverse sprekers ;«r om de opvatting van zijn ,U was een echte burgervader, liet als een plicht om dienst- i zijn aan de burgers", aldus ordde CDA-spreker Gelein Jan- i mening van velen, eelevendheid blijkt het duide- ii de circa 300 bezoeken die htpaar Schipper heeft afgelegd «el alle ingezetenen, die hun i huwelijksjubileum of méér i. Schipper zei hierover giste- )j het aantreden in deze ge- had ik één grote wens: leer Texelaars kennen. Door die be- s hadden we de kans om die h vervulling te doen gaan. We ten er met alleen veel plezier aar ontmoetten ook een cate- woners, die door de jaren bij wijs was geworden. Die leen goede tegenhanger van len vaak heethoofdiger gene- die mijn pad kruisten tijdens vergaderingen en bijeen- n." Dorpscommissies er stimuleerde ook op andere et verlagen van de „drempel" gemeente en de politiek voor olking. Voorbeelden zijn de »e bijeenkomsten in het ge- laatste moment is het bezoek nister Hedy d'Ancona (Welzijn, Mndheid en Cultuur) dinsdag afgegaan. De minister zegde 'at zij onverwacht naar de Kamer was geroepen. Er is to nieuwe datum geprikt, "wel de Texelse PvdA-afdeling degenen die haar op het eiland ontvangen, betekende de af- 0 een teleurstelling. Directeur •an de Stichting Texels Mu- ti desgevraagd, dat hij dol- k mogelijke vestiging van een tarcheologisch depot aan de 1 gesteld. D'Ancona's voor- Bnnkman heeft hierover toe- leo gedaan, maar geen geld baar gesteld. Wellicht had het "van de situatie ter plekke Wen Jutters Museum) me- dAncona over de streep ge- Kuiper wacht nog even af of ave afspraak kan worden ge- Zo niet, dan wil hij andere bewandelen om het doel te f! meentehuis onder het motto „Vragen staat vrij", periodiek overleg met be langengroeperingen op het eiland, het integraal uitzenden van raadsvergade ringen door Radio Texel en het verga deren met de dorpscommissies. Onder burgemeester Schipper werden de dorpen beter bij de besluitvorming betrokken. Gistermiddag verrichtte Schipper zijn laatste bestuurlijke daad door het zetten van een handteke ning onder een convenant tussen ge meente en dorpscommissies (zie artikel elders). Vlieg met me mee Woensdagavond was het gemeente- personeel vooraf gegaan. Het ambte lijk organisatiecomité schotelde de aanwezigen in de De Koninghal in sa menwerking met theater-restaurant Klif 12 en de Klapband een gevarieer de afscheidsshow voor. Eén van de hoogtepunten in het programma was het lied dat Schipper zong op de me lodie van Paul de Leeuws hit „Vlieg met me mee naar de regenboog". Voor de gelegenheid was de burger vader uitgedost met bontmuts en - jas, geleend van cabaretier Bert Vis- scher, die dinsdagavond in Klif 12 op trad. Burgers Gistermiddag en -avond was het de beurt aan de burgerij om de heer en 's de hort op.... De vier electriciteit opwekkende windturbines die het PEN in 1991 liet plaatsen op de dijk bij Oude- schild, doen het prima. De molens staan wat productie betreft als tweede op de lijst van de tien best producerende windparken in Neder land, zo blijkt uit cijfers over het eer ste halfjaar van 1993, gepubliceerd in het blad Duurzame Energie. De vier molens van het fabrikaat Nordwind leverden in die tijd 815700 kWu wat neerkomt op 486 kWh per vierkante meter bladoppervlakte. De eerste plaats wordt ingenomen door het windpark Lauwersoog met een opbrengst van 503 kWh per m2 bla doppervlak. Met dat laatste wordt de oppervlakte materiaal van de wieken bedoeld. Competitie In de PEN-centrale zijn ze er best trots op dat „hun" molens het op één na best producerende windpark van Nederland vormen. Theo Takes, productiechef van de centrale die te vens is belast met het beheer van het park: „We vinden het leuk. Het is een beetje een competitie. De cijfers van de windparken in Nederland wor den maandelijks gepubliceerd. We houden ze scherp in de gaten". Weinig storing De tot de nieuwste generatie beho rende PEN-molens hebben nauwelijks kinderziektes vertoond. De productie is daardoor zelden onderbroken ge weest. Hoewel de 250 kw-molens identiek zijn, hebben ze niet alle vier evenveel geproduceerd. Molen num mer drie (de tweede gerekend vanaf het noorden) was met 540 kWh/m2 de topper. Het verschil met de drie andere is echter klein. Molen één en soms ook nummer twee moesten in cidenteel worden stilgezet om een eind te maken aan overlast in de na burige jachthaven. Aan de hinderwet vergunning die voor het park is afgegeven, is de voorwaarde verbon den dat een of twee turbines worden gestopt als bezoekers van de jacht haven klagen over het lawaai. In 1991 waren er acht klachten, in 1992 tien en in 1993 tot dusver twee. Eén of twee van de molens werden dus twintig keer stilgezet, hoewel de PEN-mannen zich soms verbaasden. In één geval werd er ge klaagd toen een molen al stil stond, ten onrechte dus. Of hinder wordt ondervonden hangt af van de win drichting en de windkracht. Bij noor doostelijke wind is in de jachthaven wat te horen, maar bij harde wind uit dezelfde richting is er geen probleem, want dan is er zoveel ander achter grondgeluid dat het geruis van de molenwieken daarin totaal verloren gaat. De moeite waard De bijdrage die de vier molens leve ren aan de elektriciteitsvoorziening op Texel is niet gering, maar moet niet

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1