)onatie Pen aanvaard, nderzoek nog niet en draak van een gebouw" Bollen Natuurbloem Texel vinden weg naar afnemers carmoon TEXELSE COURANT idende burgemeester Reductieplan voor ammoniakuitstoot is niet nodig Als tariefsharmonisatie dreigt: „Texels college schuwt politieke actie niet" Windmolenpark Onvrede over „nee" GS, maar: Nog geen beroep inzake vergroting uitgeverij PTT in dorpshuis van De Koog? BEZORGERS TEXELSE COURANT x Vaarwel VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1993 altijd zo moeilijk doet als u iets krijgt, zou ik u niet graag kadootje geven", verzuchtte Peter Bakker van Groen Links dagavond. Opnieuw was er veel geharrewar over de donatie f150.000,- van het Pen, maar die werd uiteindelijk aan- d. Over een haalbaarheidsonderzoek naar een bedrijfsverza- lebouw in het Pen-complex konden de raadsleden het echter eens worden. Wegens afwezigheid van J. van Asselt staak je stemmen bij zeven tegen zeven, dus dit onderwerp komt ende maand weer aan bod. m-centrale in Oudeschild sluit lanuari 1995. Daarmee ver een flink stuk niet-toeristische jelegenheid van het eiland. Ter ensatie besloot het Pen 000,- te geven aan Texel, mits wordt gebruikt voor werkge- keidsprojecten. DA en de VVD vinden dat de je teveel aan voorwaarden is den. Texels Belang noemt het g.^en fooi". Pen-directie is ook gepraat #at moet gebeuren met het to aan de IJsdijk. Het idee van edri|fsverzamelgebouw is geop- maar of daar voldoende animo i wil het college laten onder- Dat kost zo'n ƒ60.000,-, /20.000,- wordt gesubsidieerd iet Regionaal Ontwikkelingsplan au Noordholland. De resterende CO,- willen b en w betalen van idonatie. Geen voorwaarde adsleden gooiden beide onder dinsdag herhaaldelijk door el- ïowel Poster (Texels Belang) als DAI en Erna Eelman (VVD) ga- in niets voor een haalbaarheid- mek te voelen. Wethouder lijdeed meerdere pogingen dui- maken dat het onderzoek oorwaarde was voor het aan- nvan de donatie. „De enige aarde die het Pen stelt, is dat d wordt besteed aan werkge- eidsprojecten. Als u dat niet (eert, lopen we ƒ150.000,- mis. up we dan mee bezig?" Ger uster wees de wethouder er- de link tussen de donatie en Jerzoek voortdurend is gelegd. 3 kaatste de bal terug door te dat dat is gedaan door Texels het CDA en de VVD. „Nou niet doen alsof wij simpel opperde Poster, waarop hij Iging met het aanvaarden van D.OOO,- Twijfels 'n van het CDA heeft zijn of een haalbaarheidsonder- ar vestiging van een bedrijfs gebouw in het Pen-complex iets oplevert. „Laat ondernemers dat toch zelf uitzoeken en besteed het geld aan hen. Zo'n rapportage voegt niets toe." Poster trok nog feller van leer. „De enige die er iets wijzer van wordt is de onderzoeksinstantie! Veel onderzoek laten doen is een teken van zwakte." Erna Eelman ziet liever dat op gebied van grondprijzen iets wordt gedaan om de startende on dernemers tegemoet te komen. Wethouder Terpstra legde uit dat de gemeente wil bekijken wat kan wor den gedaan om de werkgelegenheid op het eiland een positieve impuls te geven. Daarnaast is er de vraag wat moet worden gedaan met het leeg komende Pengebouw. „Startende on dernemers hebben vaak moeite met het financieren van een bedrijfsge bouw. Het zou toch mooi zijn als ze ruimte kunnen huren?" Volgens Terpstra gaat het onderzoek niet al leen om de haalbaarheid van een be drijfsverzamelgebouw, maar ook om alternatieve bestemmingen voor het Pen-complex. Draak Gelein Jansen (CDA) merkte op dat het om een „draak van een gebouw" gaat, dat helemaal met zo geschikt is om meerdere bedrijven in te vestigen. „We hebben al ervaring met de zui velfabriek en het groothandelscen trum in Oudeschild. Dat liep ook niet, daar kunnen we onze conclusies uit trekken. Het gebouw lijkt wel een kerk. Zoeken die Jehova's niet nog een plekje....?" „Texels Belang bestaat zeker uit vier profeten. Ze onderzoeken niets en voorspellingen doen kunnen ze zelf wel", schamperde Peter Bakker van Groen Links. Hij vindt een onderzoek wèl belangrijk, juist omdat het een ongemakkelijk gebouw is. „Er is door het Pen een glasvezelkabel naar Texel gelegd. Dat maakt een telematica project mogelijk. Erg belangrijk voor Texel, want dat overbrugt de eiland positie" Hans Roeper van de PvdA gaf hem gelijk. „En er blijft toch nog ƒ110.000,- over van de donatie om andere leuke dingen mee te doen?" Roeper nodigde de tegenstanders uit met andere ideeën te komen voor het ERV0LG VAN PAGINA 1 er toonde voor iedere Texelaar wijze waarop hij soms ongenu- le uitlatingen van raadsleden relativeren, werd door Poster id. Iets minder luchtig, maar welgemeend was het betoog ns Roeper van de PvdA. Hij >k nadrukkelijk op de betrok- van Lutske Schipper- 'a bij de carrière van haar Als model akker van Groen Links biecht- lat hij indertijd bij de aanstel een nieuwe burgemeester, i al deel uitmaakte van de ver- ^scommissie die zich daarmee ^eld, met voor Schipper had „Maar deze keer was ik er 'J en bij het maken van de pro- its, hebben we u als model •ten dat is toch een groots tent." Bakker pakte uit met "ende kadootjes voor het bur- 'tersechtpaar. Zo had hij twee °to's van het eiland, waarvan ledrukt op een t-shirt. Verder das vol witte schaapjes, 'één zwarte was afgebeeld, stilte viel er toen Bakker op- tot Schipper ten onrechte Verscheiden. „Bij een relatie 'oor beide partners geïnveste- ^s waarom zou de man alle ler'? Lutske Schipper verdient 9af haar een schaar met de •zojuist opgespelde lintje '"tippen: ieder de helft. „En st te gortig vindt, stel ik voor 11 op de even dagen draagt en '"'op de oneven...." Blauwschimmel? kfeen was uitgelachen hield J|an van de VVD een tame- |ek getint betoog waarin ze prees voor het verdedigen Randpositie en het goed ^n de onderlinge verstand- 1 n tussen allerlei instanties Jand. Jan van Asselt (onaf- vergeleek de keuze van een eester met de aankoop van een paard. „Moet het een roodvos worden of een blauwschimmel? Maar al gauw blijken harde benen en een goede beharing veel belangrijker dan de kleur. U hebt altijd geprobeerd mensen bijeen te houden en dat waardeer ik zeer." Gemeentesecretaris Zoon wees erop dat Schipper in al die zevenenhalf jaar alle 106 vergaderingen van de Texelse gemeenteraad heeft voorge zeten. „U hebt er geeneen gemist. En ik heb u maar één keer kunnen be trappen op het verslappen van de aandacht. Dat was in de begrotings behandeling van vorig jaar, toen u zei: en nu geef ik het woord aan de secretaris die zal formuleren hoe het voorstel zal luiden waarover de stem ming straks zal plaatsvinden...." Geen discipline „Burgemeester zijn van Texel is een stuk levenservaring dat nog lang in vloed zal doen gelden." Schipper ging in zijn toespraak in op de pretti ge samenwerking met het gemeente bestuur. „Hoewel u niet gauw een blad voor de mond nam. In vele ge vallen ontbrak de fractie-discipline volledig." Schipper gaf zichzelf de schuld van de lange duur van sommi ge raadsvergaderingen. „Maar ik vind dat die ene keer in de maand dat vertegenwoordigers van de bevolking de kans krijgen zich ten overstaan van hun kiezers te uiten, daar ruimte voor moet zijn." Hij zei bewondering te hebben voor de grote betrokken heid van de raadsleden. Ook de burgemeester zelf vond dat hij ten onrechte was onderscheiden. „Het is geen verdienste als je gezond bent van lijf en leden en veertig jaar je werk naar behoren doet. Je moet je voor 100 procent inzetten waar voor je bent aangenomen." Toch toonde hij zich wel blij met de onder scheiding. Maar hij was het met de sprekers eens dat een evengroot deel van de eer bij zijn vrouw thuishoorde. Door de ambtsketen om de schou ders van Klaas Barendregt te hangen en hem de hoge hoed van hoofd strandvonderij op het hoofd te druk ken, deed Schipper officieel afstand van het ambt dat hij zo'n lange perio de op het eiland, naar veler tevreden heid, heeft uitgeoefend. Pen-complex, Erna Eelman vindt dat het Pen daar zelf maar mee moet aankomen. „Ze willen dat de ge meente opdraait voor de zorg voor het complex. En dit houdt helemaal geen verband met het telematica project. Dat gaat evengoed wel door." Ook Hin voelt er niets voor zo veel dankbaarheid te tonen richting Pen. „Slopen is duur, dus zij zijn erbij gebaat als er een andere bestemming wordt gevonden." Terpstra noemde het triest dat een deel van de raad de herbestemming zo negatief benadert. „We willen een oplossing die een zo hoog mogelijk rendement heeft voor de werkgele genheid. Déér gaat het ons om." In de raadsvergadering van oktober komt dit onderwerp weer aan de orde. Omdat op Texel de uitstoot van am moniak laag is en omdat de proce dure erg ingewikkeld is, vindt het college van b en w het niet nodig een reductieplan voor het eiland op te stellen. De gemeenteraad was het daar dinsdag van harte mee eens. Erna Eelman van de VVD vroeg wat dan wèl het beleid wordt, nu geen reductieplan wordt gemaakt. Momen teel wordt onderzoek gedaan bij rundveehouderijen die vlakbij verzu- ringsgevoelige gebieden liggen. Aan de hand van de uitkomsten zal wor den bekeken wat moet worden ge daan. Wethouder Terpstra (milieu) benadrukte dat bestaande bedrijven op de huidige voet kunnen doordraai en. „Er bestaat in de ergste gevallen alleen een kans dat de groeimogelijk heden worden stop gezet." Eelman wilde ook weten waarom het college het beleid ten aanzien van deze probleemgevallen wil laten toet sen bij de Regionale Inspectie Milieu hygiëne. Dat wordt gedaan omdat de steun van de inspekteur belangrijk is, mocht er ooit een Raad van State- zaak plaatsvinden bij problemen. „Een redelijk geslaagd experiment." Zo omschrijft bloembollenkweker Dirk Terpstra de biologisch bollen die zijn geteeld door het samenwer kingsverband „Natuurbloem Texel". De eerste pakketten liggen deze week als primeur in winkels in het westen van het land. Als één van de participanten in het project kijkt hij terug op een „leer zaam seizoen". „De opbrengst viel niet tegen en de bollen zien er ge zond en gaaf uit", oordeelt hij over de tulpenoogst die op zijn bedrijf in de Prins Hendrikpolder werd ver werkt. Omdat de biologische teeltwij ze extra kosten vergt, ligt de verkoopprijs zo'n 40 procent hoger dan de bollen die op de gebruikelijke wijze zijn geteeld. Deze prijs wordt gegarandeerd door Bloemenveiling Aalsmeer, die wel brood ziet in het „schone" produkt. Om het aanzien van de bollen te verhogen werd op Sint Donatus een verpakking ontwor pen, waarop het Texelse imago van de bollen in beeld wordt gebracht. Het college gaat „politieke actie" ondernemen als het ministerie van Economische Zaken blijft vasthouden aan gelijkstelling van de tarieven voor de veerverbinding. Die belofte deed Klaas Barendregt dinsdag avond. De wethouder zetelt in de begeleidingscommissie van het on derzoek naar de haalbaarheid van de harmonisatie. „We hebben alle argumenten vóór het behoud van de gedifferentieerde tarieven tijdens de bespreking van het TNO-rapport over de harmonisa tie op Ameland op tafel gelegd", ver zekerde Barendregt, die reageerde op vragen van Cor Kuip (Texels Belang). „De veerdienst is geen gewoon bedrijf, maar een verlengstuk van de samenleving op Texel. Vanuit dat oogpunt zijn lagere tarieven voor de eilandbewoners gerechtvaardigd." Ba rendregt, die namens de wadden eilanden in de adviescommissie zetelt, omschreef de TNO- onderzoekers als „mensen uit de gro te stad die alles heel zakelijk benade ren." „Wij hebben er een stuk emotie aan toegevoegd Bekijk het vanuit de eilandpositie." Het ministerie van EZ gaat op basis van de adviesen van de begeleiding scommissie het conceptrapport even tueel bijstellen. „Zo niet, dan zullen we de politieke actie niet schuwen." Bollen van Natuurbloem Texel klaar voor transport. Vlnr Dirk Terpstra. Nico Vergeer. Jan Gris- nigt en Chiel Kuip. iFoto Arend Ni/kampl VERVOLG VAN PAGINA 1 12 ton minder C02 in de atmosfeer terecht is gekomen. Business Creation Result „Als Texelse gemeenschap ben je toch verplicht op een rijtje te zetten wat de mogelijkheden van het ge bouw zijn. En het wordt nog betaald ook", vindt H. Thewessem van Busi ness Creation Results, die de ge meente heeft aangeboden de mogelijkheden van de PEN-centrale te onderzoeken. „Wat kun je ermee en welke bestemming moet je het ge ven. Moeten er kleine bedrijven in, of grote. Of misschien helemaal geen bedrijven en geeft je er een sociale- of culturele bestemming aan. Want als je niets doet gaat er misschien een overkantse koper mee vandoor, of het wordt gesloopt. Dat is toch doodzonde, want het is een prachtig gebouw." Kritiek Het kritiekpunt dat kleine bedrijven zelf wel huisvesting kunnen vinden, vindt hij niet op z'n plaats. „Dat is wel zo, maar moet je daarom maar met je armen over elkaar gaan zitten en afwachten wat er met dat ge bouw gaat gebeuren. Maar laat de politiek daar maar een uitspraak over doen. Onze meerwaarde is dat we met onze ervaring bij het zoeken van een bestemming van leegkomende bedrijfsgebouwen alle voor- en nade len tegen elkaar kunnen afwegen." Biomassa-vergasser De suggestie een biomassa-vergasser te huisvesten in de centrale, zoals onlangs door Fup Boon werd geop perd, beschouwt hij als welkom. „En als het niet in de centrale kan, is er misschien wel een andere lokatie op Texel beschikbaar." Het college heeft nog niet besloten in beroep te gaan tegen weigering van de provicie medewerking aan de uitbreiding van Uitgeverij Stark in Oosterend te verlenen. Dit antwoord de wethouder Barendregt (ruimtelijke ordenig, op vragen van Gerbrand Poster (Texels Belang). „Maar we vin den het zeer spijtig. Het bedrijf biedt hoogwaardige werkgelegenheid bui ten de toeristische sector en het is een schone industrie. Voldoende ar gumenten die pleiten voor behoud van dit bedrijf op de huidige lokatie," B en w willen de provincie aanspre ken op hun verantwoordelijkheid voor de werkgelegenheid op Texel. De tijd hiervoor en andere onkosten van het project komen voor rekening van de Stichting Stimulering Texelpro- duct. Prijsgarantie Volgens secretaris Nico Vergeer geldt prijsgarantie van Veiling Aalsmeer voor een termijn van drie maanden. „Dan moet blijken of vraag en aan bod met elkaar in evenwicht zijn." Voorlopig zijn de Texelse bollen alleen te koop in Nederlandse winkels. Wel is er contact met Duitse afnemers, maar er zijn nog geen zaken gedaan. Volgens Vergeer is de vraag naar „bio-bollen" groot, maar was er tot dusver nauwelijks aanbod. Het Texel se proefproject kan daarin verande ring brengen. „Veel telers kijken nu nog even de kat uit de boom. Als blijkt dat biologische teelt rendabel is, zullen velen volgen." Texelse te lers, die nog niet deelnemen in het samenwerkingsverband, moedigt hij aan zich aan te sluiten. „Mits ze iets hebben toe te voegen. Bijvoorbeeld kennis, land of een variëteit bollen die gemakkelijk gróeit en niet vatbaar is voor ziekten." Natuurbloem Texel wil de oppervlakte bollen komend seizoen uitbreiden naar een kwart hectare, bestaande uit tulpen, narcissen en krokussen. Een andere primeur heeft Sint Dona tus met de verkoop van phacalia. Tot dusver is dit gewas in gebruik als groenbemester op braakliggende ak kers. De bloem doet het nu ook goed in gemengde boeketten. De plannen voor een dorpshuis bij de RK kerk van De Koog nemen steeds vastere vorm aan. De gemeenteraad heeft een voorbereidingskrediet van ƒ20.000,- beschikbaar gesteld. Om het zo rendabel mogelijk te maken, zou het prettig zijn als meerdere in stanties van de ruimte gebruik ma ken. Het college van b en w denkt daarbij aan een peuterspeelzaal, een medische post en een PTT-kantoortje. Wethouder Krijnen (welzijn) bena drukte dat het niet de bedoeling is veranderingen te brengen in de huidi ge situatie (het PTT loket is onderge bracht bij een bedrijf) als die goed voldoet. „Het is maar een ideetje." Gerbrand Poster van Texels Belang voegde nog eentje toe: een politie post. Maar volgens burgemeester Schipper bestaat geen enkele aanlei ding om het huidige bureau in De Koog te sluiten. X Naam Peter van Heerwaarden Henk van Heerwaarden Martijn Beers Barry v.d. Veen Alexander Elias Kees van Es Marike Janssen Stefan Huisman Paula Vrijdag Mevrouw Barhorst Piet Zijm Mevrouw A. Mulder Jolanda Leijen Jitze Betsema Susan Kooiman Petra Hin Peter Broekman Barendregt, Martin Olaf Boon Susan Boon Petra Kooiman Mw. v.d. Vis-Dijker Mw. S. Koopman-Grit 'Reina Bos Ria Leyen Mw. Brouwer Marija Gerlsma Ricardo de Graaf Christien Veeger J. Flier Erwin Goënga Ruben van der Zee Martijn Barendregt Daniëlle van Leersum Erik Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E. Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./ Kogerstr. 1-57/2-74, Jan Reystr. De Mars (oudste deel)/Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluys- coog, Verlaet, Kofbaeck, Duyker- dam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw Oorspr.w., Stengw., Limietw. Midden-Eierland en Oorsprongweg Vuurtoren/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijerte- bos, (Waalen)burgerdijk Oost Spangerw., Marsw., Kadijksw., Hallerweg 20, Veenselangweg Hogeberg, Reijer Keijserstr, Haller weg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68, Waterwg Zuidhaffel Westerw., Driehuizen, Keesomln. 45 Pontw. 91-95, Akenb., Hemmerkooi Rozendijk, Smitsweg Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëw., Pijpersdijk, Pontw. 123-224, Ruigend Mien- terglop, Bosrandw. v.a. 516 Kogerweg De Kaai Eierland, Postw., Hollandsew., Hoofdweg (ged.) Hoornderw., Hemmerw., Emmaln.33 De Grie Slufterweg/Zanddijk Telefoon 12573 12038 14301 12531 10022 14030 10131 14478 10443 12763 19223 17956 16344 18235 13956 17908 16362 11231 16225 18307 18332 18635 18869 13621 19339 12836 14001 14216 12229 14607 15365 18915 11231 19653 11653 Den Burg A:Sint Jan, Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-143 oneven en 2-58 even. Binnenburg Burgwal, P. v. Cuyckstraat, Duinreep, Elemert. Gasthuisstraat 1-31, Golfslag, Gravenstraat, Groe neplaats, Hogerstraat, Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39; Mo lenstraat. Molendwarsstraat, Noordwester, Parkstraat, Schilderend 6 en 10, Schoorwal Stenenplaats, Vaargeul, Vismarkt, Vloedlijn, Vogelenzang, Warmoesstraat, Weststraat, We verstraat, Pater Witteplein, Zeebries, Zwaanstraat Den Burg B: Achterom, Bernardlaan 50- even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brou werstraat, Drijverstraat, Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86. Wilhelmina laan 7 - oneven en 50-120 even, Wilsterstraat. Den Burg C Beatrixlaan 145-. oneven en 60- even, W. van Beierenstraat. Boogerd, Jan Dirks- zoord, Gasthuisstraat 33-76, Jonkerstraat, Kogerstraat 59- oneven en 76- even, lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan, Julianastraat, Burdetstraat, Mr. Kraaistr., Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., Lieuwstr. Den Burg E: Bernhardlaan 123-oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waalderstraat 2-48 even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat. Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27 BEHOUDEN- VRRRT SCLÜPPER(S) 1 li

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5