laat boot niet onder er keerde naam varen 1 Gemeente maakt vaste afspraken met dorpen Genodigden overladen Schippers met kado's chipper waarschuwt in afscheidsrede: >xel s Sfeervol afscheid in De Koning hal TEXELSE 7 couRANT gische delegatie aait Schipper uit VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1993 t{r 0 de gistermiddag gehouden ptie voor genodigden ging schei- burgemeester Ton Schipper («per in op het „Texels eigen", bjds waarschuwde hij in zijn af- jdsrede de Texelaars dat zij er ,jop moeten zijn dat bootdienst de belangen van de eilandbe- ng goed behartigt. Anderzijds [Schipper dat Texel zich niet 1 blindstaren op de eigen kwali- maar invloed van buitenaf overkant") dient te accepteren. verbinding met de andere vaste wordt onderhouden door moder- Siepen, die bijna altijd en op tijd LVerantwoordelijk daarvoor is s Eigen Stoomboot Onderneming nadruk), waar de gemeenschap jens nagenoeg geen invloed op En dit is nu weer één van die ss, waar ik de Texelaars met be- Kom niet aan Teso -en terecht-, ondertussen is een groot aantal len naar de overkant verkocht itwee van de vijf commissaris- vet op Texel woonachtig. Voor- n zal toch moeten worden, dat straks onder een verkeerde vaart", aldus Schipper, iper hoopt van harte dat het tarief in stand blijft: „Wethou- irendregt moet werkelijk alles ikast halen om zo'n gerecht- gd voordeel van eilandbewoners dedigen. Het wegvallen van de lie zou verstrekkende gevolgen si voor het Texels bedrijfsleven voorbeeld het Nioz." Asperge-taktiek rgemeester verklapte dat hij de ars niet helemaal heeft leren n, ondanks alle bezoekjes die men met zijn vrouw aflegde, statig vallen er dingen voor, ij ik me vertwijfeld afvraag: hoe mogelijk. Soms lijkt het alsof onderling een soort 'asperge- k'volgt. Heeft iemand succes steekt iets boven het gemiddel- ,dan lijkt men te proberen hem ir zo diep mogelijk weg te ste lp Texel blijkt dit overigens, te geweldige geestkracht die eft, in veel gevallen niet te luk- Ir ontstaat dan uiteindelijk toch een bloeiend gewas, dat we vervol gens in alle hevigheid koesteren." Klauwtje geld Texel moet zorgen dat de eigen cul tuur (en natuur) in stand blijft, vindt Schipper. Dat betekent echter niet, dat het eiland de ogen voor de bui tenwereld moet sluiten. „In het begin van mijn ambtsperiode heeft men mij via een lichte hersenspoeling van het idee, dat er buiten Texel nog meer is, proberen af te brengen. De slogan, uitgesproken door de toenmalige (en wie weet....) wethouder Schilling 'laat ze ons maar 'n klauwtje geld geven en dan redden we ons wel', gaf pre cies weer hoe je toen moest den ken." „De overkant was dus ver weg en het begrip 'status aparte' is vaak gekscherend, maar met een serieuze ondertoon, van stal gehaald. Ik denk overigens, dat zo'n status aparte niets extra's zou opleveren. Men zal in Den Haag blijven proberen invloed uit te oefenen. Maar dan via zware regeringsdelegaties, ingevlogen via ons international airport, onder lei ding van minister-president Lubbers, gevolgd door de ministers van Bin nenlandse Zaken en Justitie, die uit sluitend tot doel hebben aan het 'klauwtje geld' zulke voorwaarden te verbinden, dat we als gemeenschap helemaal niets meer te zeggen heb ben. Dan toch maar voorzichtig naar de overkant." Mokbaai Ter illustratie van de eigen mentaliteit van de Texelaars ging Schipper op de humoristische toer. Hij zei „uit zeer betrouwbare bron" te hebben verno men dat b en w van Den Helder overwogen Texel erbij te nemen, toen bekend werd dat Schipper zou ver trekken.... „Zeven jaar geleden zei iemand in Drente nog, dat de marine in Den Helder was gelegerd, om de rest van Nederland tegen de Texe laars te beschermen.... Nu wordt de marine afgebouwd, maar hebben de mariniers zich stevig op ons eiland in hun kazerne bij de Mokbaai genesteld en zijn we druk bezig onze verdedi gingswerken weer te restaureren. Dit geeft symbolisch weer, hoe er op het eiland wordt gedacht." Gewest Op het eiland wordt met gemengde gevoelens gedacht over de steeds groter wordende grip van het gewest Kop van Noordholland. Schipper ver telde persoonlijk een groot voorstan der te zijn. „Het is nu eenmaal niet meer mogelijk als gemeente alleen verder te gaan." Volgens Schipper is het gewest op de goede weg. „Wel moet er nog veel gebeuren. Het gewest moet geen taken naar zich toe willen trek- Geslaagd. Na haar opleiding in Amsterdam is Bianca van der Wete ring geslaagd voor het diploma tot oefentherapeut Mensendieck. Geslaagd. M. Buijsman is geslaagd voor het Gezeldiploma schilderen. Hij is werkzaam bij Vandergracht Schilders. rijden hadden ze er voor over Burgemeester Willy Vanhoo- zijn twee schepenen (wethou- toger O pst ae Ie en Er win Feys Vlaamse kustplaats Bredene gisteren speciaal voor het af- 'van burgemeester Schipper hel gereisd. Tijdens de recep tor genodigden, 's middags in Koninghal, gaven ze acte de mc& Met Bredene heeft de ge- Texel de afgelopen jaren een Schappelijke band opgebouwd, Cnondde in uitwisselingen over De Belgen presteerden het wn een met veel publiciteit om- fietstocht naar Texel op poten ten. Voor de overkantse geno- stond een bus gereed voor de »n vier uur, maar daaryan de Vlaamse delegatie geen maken. ,,We zijn met de en ik heb mijn 71 gulden be- lozijn wij Belgen", sprak bur ster Vanhooren tot vermaak aanwezigen. Hij vertelde dat land de burgemeester wordt Ge loopt dan wel eens de m de deur te worden gezet, in van uitgewuifd." Vanhooren het oog op de volgend jaar len verkiezingen uit elke poli- eek een wethouder meegeno- Hoewel geen sprake is van 'iciële zusterhand, zei Vanhoo- bopen dat de contacten met eg jaren blijven bestaan. Voor gemeesterspaar bracht hij Bel- bloembollen, champagne en ek Over Rn=>rie>n& mot* Als hoofd van de strandvonderij mocht Klaas Barendregt gisteren de bijbehorende hoed passen. d van het Texelse burgemeesterspaar hadden b en w van Bredene graag een 0Ver Tweede van links burgemeester Willy Vanhooren. Foto Frons Hopmani Op de valreep ondertekende burge meester Schipper gistermiddag een overeenkomst tussen de gemeente en alle dorpscommissies. Dit conve nant bevat zwart op wit diverse af spraken, met als doel de dorpen beter bij het gemeentelijk beleid te betrekken. In zijn Texelse periode heeft burge meester Schipper zich persoonlijk hard gemaakt voor een betere relatie met de dorpscommissies. Hoe beter de gemeente weet wat er in de dor pen leeft, hoe beter plannen op de wensen van de bevolking kunnen worden afgestemd. Schipper gaat er vanuit dat het beleid op die manier een breder draagvlak krijgt. Het eenmaal per jaar overleg voeren met de dorpscommissies stond hoog op het prioriteitenlijstje van Schipper. Inmiddels gebeurt dat en zijn de ver gaderingen voor publiek toegankelijk. Sommige commissies waren eerst huiverig voor de aanwezigheid van publiek en pers, maar dat lijkt nu niet meer het geval. Alle afspraken zijn thans officieel vastgelegd in een convenant. De on dertekening hiervan was uitgesteld, omdat één van de commissies zich niet in de tekst kon vinden. Gister middag kon de ondertekening einde lijk plaatsvinden, en wel in de sfeervolle Burgemeester De Koninghal als ware het een kroon op het werk van burgemeester Schipper. De zaak was dinsdag met instemming van Schipper rondgemaakt, alleen met de gezamenlijke bekrachtiging was nog twee dagen gewacht. Daarom was de handtekening van Schipper, on danks dat hij gistermiddag zijn ambt officieel niet meer uitoefende, wél rechtsgeldig, zo haastte ceremonie meester Wout Stam zich erbij te ver melden. Erkenning Het convenant betekent een erken ning van de dorpscommissies als gesprekspartner. De commissies heb ben een adviserende rol, de gemeen teraad neemt de besluiten. Wél moet de raad motiveren waarom ze even tueel een advies naast zich neerleg gen. Belangrijke voornemens, zoals (wijziging van) bestemmingsplannen en reconstructies van straten en plei nen, zullen vroegtijdig met de com missies worden besproken. Tevens verplicht men zich tot het houden van openbare hoorzittingen. De besturen krijgen de stukken van raadsvergaderingen toegestuurd, zo dat zij optimaal geïnformeerd worden. De dorpscommissies zijn verplicht eens per drie jaar verkiezingen te houden. Het convenant is geldig tot en met 16 april 1995. Een volle De Koninghal luistert naar de afscheidsrede van burgemeester Schipper ken, terwijl de gemeenten daar nog niet aan toe zijn." Hij vindt dat Texel als een bijzondere gemeente moet worden beschouwd, die een zichzelf blijvende eigen plaats in regio's en bij andere overheden mag innemen. Toerisme Tot slot constateerde de burge- meester een spanningsveld tussen de eigen leefgemeenschap en het willen ontvangen van honderdduizenden gasten per jaar. „De een vraagt zich af, waar het allemaal goed voor is. De ander zegt, dat het toch zo'n goed gevoel geeft, als je een ander mee kunt laten delen in al het moois dat we hier hebben. Hoe je er ook over denkt; voor beide partijen is het belangrijk een zekere privacy te be waren." Schipper doelt daarmee op de leef baarheid, waarvoor hij zich persoon lijk enorm heeft ingespannen. „In de wetenschap dat me dit een forse kri tische kolom 'Wat ik zeggen wou' kan opleveren, durf ik te stellen dat de situatie op Texel goed is te noe men. Kennelijk voldoet Texel aan de eisen, die in de huidige tijd worden gesteld. Dat is echter geen reden om op de lauweren te blijven rusten." Schalen met Drentse Turfjes vorm den het bewijs dat voor het afscheid van het burgemeesterspaar aan de tails was gedacht. De feestelijk inge richte Burgemeester De Koninghal vormde gisteren een fraai decor voor twee recepties. Een hoek van het grote podium was na afloop net een geschenkenwinkel; genodigden en burgers waren duidelijk niet met lege handen gekomen. Tot de prominente aanwezigen bij de bijeenkomst voor genodigden behoor de gistermiddag de hoogbejaarde me vrouw Koopstra, moeder van de burgemeestersvrouw. De talrijke uitin gen van waardering voor haar doch ter en schoonzoon moeten haar met trots hebben vervuld. Loco burgemeester Barendregt opende de reeks sprekers. Hij noemde burge meester Schipper „een bindende fac tor in de Texelse samenleving, die een ontspannen sfeer in de gemeen teraad bevorderde". Volgens Baren dregt was dat de basis om beleid tot uitvoering te brengen. Hij overhandig de een zware doos, die een videore corder bleek te bevatten. Namens de gemeenteraad voerde raadsoudste Ate Rienstra het woord. Ook hij prees de goede sfeer en ver klapte dat Schipper zich tijdens raad- suitstapjes ontpopte als bedenker van limericks. In aansluiting hierop gaf Rienstra een Dikke van Dale woor denboek. Twee collega-burgemeesters prezen de Texelse gastvrijheid. Eerst sprak burgemeester J. Gutker van Zijpe na mens de burgemeesterskring Kop van Noordholland zijn waardering uit. „Op Texel ontbrak zelden een collega, waarschijnlijk mede dankzij de voor treffelijke kookkunst van Lutske." Vol gens Gutker liet Schipper nimmer na de eilandpositie van Texel (en daar aan verbonden voorrechten) te bena drukken. Burgemeester mevr. Van Beukering (Terschelling) vertegen woordigde het Overleg Orgaan Wad deneilanden, waarvan Schipper ook deel uitmaakte. Zij leerde Schipper kennen als „een weloverwogen, wijs lid" en dacht met genoegen terug aan de Bourgondische maaltijd die het OOW eens op Texel had genoten. De traditionele scheepsbel was haar geschenk. Rinus Kuiper (Texelse landbouworga nisaties) schetste Schipper als „een stijlvol, waardig burgemeester, die zijn verantwoording niet uit de weg ging, ook niet wat betreft de Texelse landbouw". Hij vermoedde dat het de heer en mevrouw Schipper zwaar zou vallen om het „wonderschone" eiland (en het besturen daarvan) los te laten. Nioz-directeur W.G. Mook memoreer de dat in Schippers ambtsperiode veel was gebeurd: nieuw schip, nieu we haven, nieuwe afdeling. Alleen de huisvesting van personeel is nog al tijd een probleem. Op de kado gege ven luchtfoto van het Nioz bleef wellicht om die reden studenten- en stagiairesverblijf De Potvis buiten beeld.... Een schoonzus van mevrouw Schip per deed een kort woordje namens de familie, de dorpscommissies on dertekenden het convenant met de gemeente en burgemeester Willy Vanhooren van Bredene (Bel.) kreeg een open doekje voor zijn humoristi sche toespraak. Gemeentesecretaris Piet Zoon noemde „communicatie, aanspreekbaarheid, en consistente, heldere besluitvorming de belangrijke pijlers in het functioneren van burge meester Schipper". De initiatieven om de bevolking bij het gemeentebe leid te betrekken, waren kenmerkend. Hoogtepunten waren volgens Zoon de verbouw en aanpassing van het gemeentehuis, het bezoek van konin gin Beatrix, de succesvolle onderhan delingen met de Gaskop over de Texelse tarieven en de contacten met vele bewindslieden. De toezegging van ex-minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat voor zandsupple- ties is speciaal het vermelden waard. Vriendenboek Met waarschijnlijk het meest waarde volle kado kwam chef algemene za ken Wout Stam aanzetten. Hij overhandigde het echtpaar Schipper een vriendenboek, een dik album vol herinneringen van personen die het burgemeesterspaar de afgelopen veertig jaar van nabij hebben meege maakt. Schipper op zijn beurt be dankte Stam uitbundig voor de diens inspanningen. Over kwesties als openbare orde en gokbeleid hadden ze samen heel wat uurtjes gediscus sieerd. Ook had Stam een belangrijk aandeel in de „afscheidsshow". Dat kan ook worden gezegd van de me dewerkers van theater-restaurant Klif 12, die waren ingehuurd om het de aanwezigen zo aangenaam mogelijk te maken. Een stel Texelse muzikan ten zorgden met subtiele nummers voor een extra verhoging van de sfeer. Ton en Lutske Schipper bladeren door het vriendenboek, waarschijnlijk het meest waardevolle geschenk dat zij bij hun afscheid kregen. (Foto Frons Hopman)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7