Geen boorplatforms, el recreanten op Wad Ridderorde voor VVV-pionier Cjroen 'wartsjexeh in het harL. «I „Tijd rijp voor acht tenten per boerenerf DIEET MARGARINE an Kemenade breekt lans voor natuur: Texels Belang sleutelt aan compromis M WNÜM5K. Meer veiligheid door maatregelen Brand in stacaravan met gieter geblust In zee gesleept door vlieger VERDER \TltY1(..ov IN DIT Pedagogische praktijk geopend op Texel 2 Gedreven Dekker nam afscheid van de VVV 5 w Feestelijke proefvaart TX 68 „Vertrouwen" 7 Boetseerwedstrijd of ploegkampioenschap? 9 500 gram 99 cent TEXELS F.^COU RANT staat niet stil et Waddengebied DINSDAG 21 SEPTEMBER 1993 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10817 Texels Belang onderzoekt of het poli tiek haalbaar is het aantal kampeer plaatsen bij de boer uit te breiden van vijf naar acht. Een eerder voor stel tot verruiming naar tien eenhe den haalde het niet in de gemeenteraad, maar nu de in komsten van agrariërs teruglopen, acht de partij de tijd rijp voor een nieuwe poging. Door de slechte prijzen in de land bouw verwacht fractievoorzitter Ger- brand Poster nu een bredere politieke steun voor het compromis-voorstel. Hij hoopt dit op korte termijn in te dienen. Poster wil echter niet nog maals het risico lopen dat de raad het voorstel verwerpt. Achter de schermen is zijn partij daarom bezig Ter verhoging van de veiligheid heeft het college besloten enkele ver keersmaatregelen te nemen. B en w willen de uitrit van de Krakeling naar de Noordwester laten verhogen voor een snelheidsremmend effect. Daar naast bestaan plannen voor het laten vervallen van parkeerplaatsen en het aanbrengen van een witte streep in de Noordwester, maar dit wordt nog nader uitgewerkt. Wel wordt van de Beatrixlaan tot de kruising Noord wester/Vloedlijn aan één zijde een parkeerverbod ingesteld, met uitzon dering van de bestaande vakken. Klassen van de Oudeschilder Bruin- visschool zijn wegens de nieuwbouw tijdelijk in de sportschool aan de Schilderweg ondergebracht. Om de veiligheid voor de kinderen te verho gen zal aan de zuidkant van de Schil derweg tot het garagebedrijf van Van Sambeek een schelpenpad worden aangelegd. Aan het eind ervan komt een oversteekplaats. Ook komen er waarschuwingsborden voor het overi ge verkeer. Er zullen eenvoudige ver keersremmers in de vorm van rubber strips op de weg worden aange bracht. B en w hebben tevens besloten voor de hele Hollewal in Den Burg een parkeerverbod buiten de vakken in te stellen. Kordaat optreden van een camping- gast zorgde vrijdagavond dat een brandje in een huurcaravan op cam ping Loodsmansduin in de kiem werd gesmoord. De redder in de nood, een Duitse brandweerman die in de buurt kampeerde, wist een brandende koel kast met een gieter te doven. De gealarmeerde Texelse brandweer hoefde hierdoor niet meer te blussen. De huurders van de caravan, een in woner van Beilen (Dr.) en zijn vrien din, kwamen met de schrik vrij. Zij waren nauwelijks vijf minuten in hun weekend-onderkomen toen de brand ontstond. Dat gebeurde toen de man de gaskraan opendraaide om de koel kast aan te zetten. Even later hoord en ze een sissend geluid en zagen ze rook uit de koelkast komen, gevolgd door een steekvlam die de vrouw bij na in het gezicht trof. Hoewel het stel snel hulp kreeg, was de caravan door rook- en waterschade onbruik baar geworden. Camping-beheerder P. Zadeits richtte in allerijl een andere caravan voor hen in. Door de sterke aflandige wind is zon dagmorgen op het strand bij paal 19 een man door zijn vlieger zo'n 150 meter de zee in gesleurd. Hij zat met een tuigje aan het gevaarte van zes bij anderhalve meter vast en wist dit pas na enige angstige seconden los te krijgen. De inderhaast gealarmeerde wipper- ploeg van De Koog was al na vijf mi nuten ter plaatse, maar de drenkeling had net zelf zwemmend de kant we ten te bereiken. De redders maakten zich verdienstelijk door de kostbare vlieger uit zee te vissen, waarop de onfortuinlijke vliegerbestuurder een donatie van ƒ100,- aan de red dingsmaatschappij deed. uit te zoeken hoe de andere partijen over het compromis denken. „Pas als we van een meerderheid overtuigd zijn, brengen we het in de raad." Kampeerwet Een verruiming in de Kampeerwet staat het agrariërs toe maximaal vijf tien tenten of caravans te huisvesten. De Wet Openlucht Recreatie bepaalt dat gemeentes afzonderlijk mogen beslissen hoeveel eenheden ze toestaan. Ondanks de vurige wens van menige boer voor méér kampeer ders op hun erf, verzette de gemeen teraad zich tot dusver. Het college heeft nu duizend slaapplaatsen voor dit doel gereserveerd. Momenteel zijn er op Texel nu vijftig kampeerboeren. Met momenteel drie slaapplaatsen per tent (vijftien slaapplaatsen per erf) zijn er nog 250 beschikbaar. De ze zijn bestemd voor nieuwe kam peerboeren, zo oordeelde een raadsmeerderheid tot dusver. Wethouder Klaas Barendregt (ruimte lijke ordening) is officieel nog niet op de hoogte van het voorstel, maar staat niet te popelen om een deel van de 2000 slaapplaatsen die Texel nog in reserve heeft boven de be staande 45.000 „bedden" aan de kampeerboeren toe te kennen. Een raadsmeerderheid wilde dit restant destijds ten goede laten komen aan logiesverstrekkers om het rendement van hun bedrijf mee te vergroten. Over de haalbaarheid van een even tueel voorstel ten gunste van de kampeerboeren laat Barendregt zich nog niet uit. „Het college neemt geen initiatief in deze zaak." I.M ADVERTENTIE Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 I.M. ADVERTENTIE ujrl Jf\rh ioltef lurL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van Burg "S 15375 Weverstraat 1 en een folder van Stenenplaats 6, Den Buig, S 15479 iuris der Koningin prof. dr. Jos van Kemenade bezocht voor de tweede maal binnen een week het eiland. IFoto (jergrd Timmerman! boorplatforms in de Waddenzee. Ze ontsieren het land- i, laten de bodem dalen en brengen het risico van calami- met zich mee. Een duidelijke stellingname door prof. dr. Kemenade, commissaris der Koningin in Noord-Holland één van de sprekers op de ledendag van de Wad- reniging die in het NIOZ werd gehouden. Van Kemenade dat het belang van de natuur, landschap en recreatie ider weegt dan het aanboren van een nieuwe aardgasbron. 50 leden van de Vereniging tot van de Waddenzee zaten za- aan de lippen gekluisterd van rekers op de Waddendag. On- thema „Het wel en wee van Menzee" schetste Dr. Poppe loer van het Instituut voor itenschappen te Utrecht het m van de eilanden, die zich in van de geschiedenis lang- oostelijke richting verplaat- oewel dit is tegen te gaan sndsuppleties vroeg de weten- er zich af of de natuur niet ser speelruimte moet krijgen stsen waar dat verantwoord is. Van Kemenade, voor de tweede maal binnen een week op het eiland, ging dieper in op het spanningsveld tus sen natuurbescherming en werken, wonen en recreëren op het Wad. Hij stelde ter discussie of de recreatie- drukte op en rond de eilanden zijn grenzen al heeft bereikt. „Het Wad dengebied moet toegankelijk zijn voor recreanten, zodat een brede steun ontstaat voor het natuurbeleid zoals dat door de overheid wordt gevoerd." De commissaris vroeg zich af waar om juist de recreatiefunctie van het Waddengebied zo vaak ter discussie staat. „Door de ruimte, rust, natuur, zeewater met strand en het histori sche karakter oefenen de eilanden grote aantrekkingskracht uit op toe risten. We gaan vaker op vakantie en Om tot een nieuw beleid voor recrea tie en toerisme te komen werkt de Stuurgroep Waddenprovincies, waar van Van Kemenade voorzitter is, aan het zogenaamde Interprovinciaal Be leidsplan Waddenzee. Begin volgend jaar zal dat klaar zijn. De spreker liet alvast doorschemeren dat het belang van de natuur daarin zal domineren boven het menselijk handelen. Dat in het Waddengebied plaats moet zijn voor de recreant staat vast voor Van Kemenade. „Wat heb je eraan als mensen niet kunnen genieten van het landschappelijk schoon." Gasboringen Hij pleitte ervoor zorgvuldig met het Waddengebied om te springen. „Het is volstrekt in strijd met de gekozen doelstellingen om zo'n fantastisch ge bied te belasten met boorplatforms. De afweging tussen het behoud van een ongeschonden Waddenzee of een nieuwe bron van aardgas moet om ecologische, maar ook om sociale en economische redenen ten gunste van landschap, natuur en recreatie worden gemaakt." Hij drukte zijn toe hoorders op het hart nog niet te den ken over een eervolle opheffingsvergadering voor de Wad denvereniging. „Integendeel. Blijf een bijdrage leveren aan een verantwoord bestuur en beheer van de Wadden." Tijdens zijn afscheidsreceptie krijgt Jaap Dekker door loco-burgemeester Klaas Barendregt de ridderorde opgespeld iroto Tessa de Graaft) „We zaten nooit zo dik in de adel op Texel, maar nu hebben we in eens drie ridders in een week tijd." Hoewel hevig geëmotioneerd, zag VVV-directeur Jaap Dekker toch nog kans voor een vrolijke noot tij dens zijn afscheidsspeech gister middag. Voor zijn verdiensten ontving hij uit handen van tijdelijk burgemeester Klaas Barendregt een ridderorde. Tijdens een druk bezochte bijeen komst in het Havenrestaurant werd afscheid genomen van Dekker, na een dienstverband van ruim 37 jaar. Hij werd geroemd om zijn in zet en creativiteit. „Dekker was één van de laatste directeurs, die behoorde tot de lichting die zélf moest invullen wat deze functie in hield", aldus collegae-directeuren. Hoge bomen vangen veel wind", memoreerde TVO-voorzitter Co Vinke een minder leuke periode in het directeurschap van Dekker. „Maar je hebt je dienstverlenende rol met veel inzet vervuld en krijgt daarvoor veel dank van onderne mend Texel." Menig spreker ging in op de ont wikkeling van het toerisme op Texel in de periode dat Dekker aan het bewind was. „Jaap Dekker is de personificatie van de Texelpromotie. Voor de toekomst van het toerisme op het eiland is een rol weggelegd voor de gemeente, maar zeker ook voor de Stichting VVV Texel Pro motie", aldus loco-burgemeester Barendregt. Ook Dekkers echtgenote Til werd in het zonnetje gezet, niet in de laatste plaats door haar eigen man, die op aangrijpende wijze zijn waardering uitsprak voor haar steun aan hem en de VVV. Het echtpaar ontving vele fraaie ge schenken, waaronder een schilderij van Blok van de Velden van het VVV-bestuur, een schilderij van Ou- deschild namens TVL, een zonne wijzer van de gezamenlijke VVV-directeuren en een zilveren legpenning voor mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het VVV wezen, uit handen van ANVV-directrice Annette Eyckmans. De bezoekers van de bijeenkomst werden gelijk in de gelegenheid gesteld kennis te maken met Joost van Lmge, de opvolger van Jaap Dekker. Elders in deze krant staat een uit gebreid interview met de schei dende VVV directeur. mk 652 Lt.es ABN-AMRO nr 46 9917.636 ^nr 36.25.01.742; I.N.G. bank nr 67.34 60 398 M dinsdags en vrijdags. sfiientspnjs f48,50 per half jaar, Los /1,35 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan tooruren bel uw bezorgerzorger Redaktie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Acceptatie In hoeverre de natuur is opgewassen tegen de jaarronddrukte hield Van Ke menade in het midden. „De grens waarbij eilanders en toeristen de el kaar nog accepteren is niet te trace ren, evenmin is precies duidelijk waar de recreatiedruk de draagkracht van de natuur te boven gaat." Dynamisch namische vorm van natuurbe- e volgens dr. Jaap de Vlas l Ministerie van Landbouw, beheer en Visserij haaks staat traditionele landaanwinning (Vswaterstaat. Hij vond dat jen elke prijs natuurgebieden ten moeten blijven, zeker als t zeldzame terreinen betreft, «de zich voorstander van nieu- ieersmethoden, zoals het laten bnven van bepaalde duingebie- aardoor deze een nieuwe be stijgen. Minder heil zag hij in sigangsgebied van zoet naar 'er in de Waddenzee, dat is 'door plannenmakers van iterstaat. Afname visstand l!°ei, het verdwijnen van !«ren, stervende eidereenden Plotselinge afname van de i in de Wadden- en Noordzee 1 nogal eens toegeschreven «uvervuiling of ander mense- delen. Volgens Han J. Linde- het NIOZ zijn de agewijze veranderingen eind Ser laren echter taan de gewijzigde samen- »an het instromende water fe Atlantische Oceaan. Een 'de ijskap bij Groenland ver bet zoutgehalte van het ocea- Bepaalde vissoorten, o.a. beerde de Noord- en Wadden- Moor de staart toe. Door kli- Jische verandering wijzigde de Set in de Oceaan. Ook de "abteit en de visstand veran- jfdoor. Lindeboom rekende W activiteiten tot de „minst ïolijke" oorzaak van de da- 'devis-en vogelstand. „Maar jjen vrijbrief alles maar toe te visstand in een dal zit, de vissers daar rekening mee zijn ons meer voor de natuur gaan in teresseren. Aanbieders van logiesac- commodaties profiteren van die ontwikkeling." Wel onderkende hij dat de eilandbe woners de recreatiedrukte op ver schillende wijze ervaren. „Er zijn voor- en nadelen aan verbonden. De vakantiespreiding biedt de mogelijk heid tot jaarrond exploitatie."

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1