Wat ik zeggen wou. Nieuwe praktijk helpt ouders bij opvoeding Ouders zijn ook maar mensen" Agenda TEXELSE coURANT Wie is nu de grootste eikel? Teletaxi Verrassingstocht voor senioren Rangers WIMF opene seizoen in Pandaboe Plattelandsvrouwen Echt goud voor Pieter Jan Intieme klanken van dubbelkwartet DINSDAG 21 SEPTEMBER 1993 Dinsdag 21 september In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Last Action Hero". De Historische Vereniging Texel heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bibliotheekavond, alleen toe gankelijk voor leden. Aanvang 19.30 uur. De bejaardensocieteit van Oosterend heeft om 15.00 uur in De Bijenkorf de eerste bijeen komst van dit seizoen. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over Buitenschoolse Opvang, vervanging meubilair, vloerbedekking etc. van obs Dur- perhonk, aanschaf leerlingstoelen Thijsseschool en afstoting sport veld sportcomplex Den Burg-zuid. Woensdag 22 september Het programma Hofplein 3 van radio Noordholland staat in het teken van het afscheid van bur gemeester Schipper: 12.00-12.30 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Teenage Ninja Turtles III" en om 19.00 en 21.15 uur „Last Ac tion Hero". Voor de Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland houdt Co- rinne Grootelaar van de kap- en schoonheidssalon Oudeschild een lezing, aanvang 19.45 uur in Het Eierlandsche huis. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid houdt een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. On der andere wordt gesproken over windmolens, relatienota, tennis banen van Deuce en tuinwallen. In d'Ouwe ULO houdt de vogel werkgroep Texel een extra leden vergadering, aanvang 22.00 uur Gesproken wordt over de relatie met de Wildbeheereenheid Texel en de financiële gevolgen daarvan. Donderdag 23 september In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Last Action Hero" De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Gesproken wordt over vervanging van vloerbedekking, meubilair e.d. van scholen, de gladheidsbestrijding, aanschaffm gen voor de brandweer en over het onderzoek naar gemeentelijk lasten door de Kamer van Koop- handel. Vrijdag 24 september In Cinema Texel draait om 1900 en 21.15 uur „Last Action Hero", De verzamelaarsafdeling van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in de Witte Burcht. In kantine De Spil houdt ZDH jaarvergadering, aanvang 20.00 uur. De Klapband geeft een benefiet concert in restaurant De Graven molen in de Gravenstraat. Entree f100,- ten bate van het Tes- selhuus. Hoogwater Oudeschild Dl. 21 00.17 en 13.00 Wo. 22 00.37 en 13.30 Do. 23 01.17 en 14.00 Vr. 24 02.25 en 14.54 Za. 25 03.35 en 16.06 Zo. 26 04.00 en 17.15 Ma. 27 05.30 en 18.20 Di. 28 06.35 en 19.14 Aan het strand is het ongeveer eeniw eerder hoog water. De zon komt 26se tember op om 06.31 en gaat onder on 18.28 u. 22 september laatse kwarfo 23 doodtij. Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van Een eenzaam klein eikenboompje doet, geheel spontaan, sinds 1991 vergeefs z'n best om in de berm van het Mieland (Puzzelweg), een echte grote eikenboom te worden. Hi] staat niemand in de weg. Kort bij de sloot kant vormt hij ook geen gevaar voor uitwijkende auto's (die stuk voor stuk aanzienlijk harder rijden van de toe gestane 50 km/uur), dus dat kan geen probleem vormen. Twee seizoe nen lang was de maaistok aan een traktor wèl een probleem en maaide de jonge spruit genadeloos af. ,,Goed kort was de opdracht", dacht de ei kel die de traktor bestuurde. Weg ei kenboompje was het resultaaat. „Dit jaar", dacht ondergetekende, „gaan we de natuur eens een handje hel pen". Nadat lachend „smerige hipo- criet" naar m'n hoofd geslingerd was, kreeg ik twee palen van Hans Witte van de gemeentelijke buiten dienst mee. (Jammer dat Hans me zo goed blijkt te kennen). Samen met onze jongste zoon zijn de palen zóver de grond ingeramd, totdat ze in het Chinees terug begonnen te schelden. „Diep genoeg", meenden we toen. Nog even een klein bordje erbij gezet waarop te lezen viel dat hier een heuse eikenboom stond. Zo staat hij geramd zou je denken. Ook de buurt bewoners leefden in positieve zin mee. „Hé eikel, goed gedaan jochie!, waren de reakties alom. We hoeven ons nu niet meer af te vragen hoe je op Skil aan een bijnaam komt... Helaas, een week later stonden al leen de palen en het bordje nog in de berm. „Welke eikel, heeft dat nu weer geflikt", vroeg ik aan m'n wet tige echtgenote, „een eikel in een kraan die de slootkanten vrij van riet- groei moest maken"., vertelde ze met een hulpeloos gebaar. De graafmachi ne bleek vanuit het weiland, dus de andere kant van de sloot, te werk Verleden week maakte ik voor de eerste maal gebruik van de Teletaxi. Het busje stond er met, dus werd het een taxi. Met een andere klant raakte de chauffeuse aan de praat. Het was één en al geroddel. Dat ze een ander taxibedrijf zó door het slijk halen is niet netjes. Zoiets komt de Teletaxi niet ten goede. De Teletaxi moet er maar eens goed over denken om zul ke roddelende chauffeurs aan te hou den. T. Koopman, Alkmaar. gegaan te zijn. Precies achteii len was het taluut zo kaal als hara. Bedankt eikel, vakwerk Is De enige begroeiing, buiten gu vooral veel onkruid, is nu nogi en schrijve één slee- of esdooi fietsers kunnen tot in lengte ia gen tegen de wind opboksen e ven er niet op te rekenen dat; een fraaie begroeing, zoals lang Pont weg tussen Den Burg enü Koog, komt Nu rest de vraag' wie is nu werkelijk de grootst! Teleurgesteld groet ik u, Roy M. Helleman, Oudeschild. De dorpscommissie van Oosts dit jaar aan de beurt om de w lend op Texel en aan de overfc houden seniorentocht te organ Deelnemers worden 25 septet van huis opgehaald, waarna t> 13.30 uur bij dorpshuis De Bj( wordt vertrokken voor een riti het eiland. De organisatie wen programma nog geheim te hoi maar belooft een verrassende zellige dag. Om ongeveer 180 is er een afsluitende broodms' Opgave bij A. Rentenaar (tel. of A. Koot (18283). De Rangers van het Wereld N fonds komen zaterdag 25 sep van 13.00 tot 16.00 uur bij# Pandaboet. Deze ligt middeni' duinen en is te zien vanaf de naar de parkeerplaats bij pas' De Koog. De komende maanden bestede rangers aan het opknappen vi boet, er worden films vertoon houden een paddestoelentocll brengen een bezoek aan de winkel. Ook verdiepen ze zich visserij, het jutten en de walv In de lente gaan ze een kijkje bij de geboorte van lammetjes krijgen ze een voorjaarsexcufl Hoogtepunt vormt een bezoe* Vlieland. Rangers die vorig jaar van del waren hebben al een uitnodig' vangen. Nieuwelingen zijn oo» kom, evenals ouders of fafW* om wiens hulp het WNF drinj verzoekt. Meer informatie N Milder, tel. 12944 of Teun de 16630. Het uitgangspunt van beide pedago gen is de ervaring van de ouders. Ri ka van den Berg: „Wij gaan uit van de ervaring en de emotie van de ouders. Wij bekijken, zonder oordeel, wat er is gebeurd in een gezin. De si tuatie is vaak ontstaan door een kombmatie van allerlei factoren en wisselwerkingen tussen het gedrag van de ouders en dat van het kind. Een vaak onoverzichtelijke situatie Wat wij in de eerste instantie doen is ontrafelen. Wat gebeurt er, wanneer, hoe gaat het, wat doe je, wat is de reactie van je kind...etc. Daarna ne men we één onderwerp dat we aan pakken. Niet alles tegelijk." Anneke: „Dat is ook de kracht. Per onderwerp een doelmatiger aanpak. Als één ding lukt, geeft dat een tevreden gevoel bij ouder en kind, hé, dit werkt!, en het geeft meer (zelf)vertrouwen en inzicht in andere opvoedingssituaties. Ouders krijgen ook een soort huis werk. Beginnen we met het volgende bezoek eerst daarmee. Dan pas iets nieuws." Rika van den Berg: „Ouders zijn vaak al heel opgelucht dat ze hun verhaal kwijtkunnen, dat ze worden begre pen, en ook niet de enige zijn. Ouders zijn ook maar mensen, tenslotte.' Handreikingen De pedagoge brengt gemiddeld een viertal bezoeken aan huis. Naast richtlijnen voor een doelmatiger aan pak krijgen de ouders ook inzicht in hun eigen handelen en een stuk ken nisoverdracht, hoe bijvoorbeeld de psyche van een vierjarige werkt. Waar het om gaat is dat ouders han dreikingen krijgen om beter te leren omgaan met hun situaties, zodat het hele gezin weer zijn draai vindt. In de praktijk blijkt dat vier op de vijf ge- zinnnen na de hulpverlening weer vooruit kan. De reactie van de Texelse huisartsen op het initiatief is dan ook zeer positief. De pedagogische praktijk is te berei ken via een doorverwijzing van art sen, fysiotherapeuten, maatschappelijk werk en consultatie- buro. Ouders kunnen ook direct bel len met Rika van den Berg, telefoon 18875 of Anneke Dekker, telefoon 15976. Twaalf oktober start de cursus vaar digheden voor ouders (opvoeden zo!). In vijf ochtenden (anderhalf uur) wor den diverse onderwerpen behandeld. De cursus kost f75,- Marija Westerlaken een geslaagd optreden van Loes Bak ker en Monique Jansen op de dwars fluit. Zij speelden charmante muziek van Louis Drouet en later in het pro gramma met jeugdige flair een ,,duo concertante" van Fnedrich Kuhlau. Het samenspel van beide fluitisten, die op Texel zijn opgegroeid, was ge heel in overeenstemming met dat van het dubbelkwartet. En dankzij de al eerder geroemde akoestiek van de kerk leek het soms wel of er muzi kaal méér gebeurde dan het simpele samenklinken van twee dwarsfluiten. Na een zeer geconcentreerd gezon gen compositie van Edward Bairstow op een tekst uit het hooglied klonken de drie composities van The Beatles: Blackbird, Yesterday en Michelle. Met name het laatste werk is lastig en gecompliceerd, maar het vormde geen beletsel voor het zingende acht tal. Verder waren er Amerikaanse bij dragen van Joe Jackson en Arlo Gutherie en werden de toehoorders verrast door de droombeelden van de „The prince of sleep", gecomponeerd door Edward Elgar. De sfeer die bij deze uitvoering werd opgeroepen was zó indrukwekkend, dat het ademloos luisterende publiek applau disseren ongepast vond. Na een och tendlied van Henri Purcell en het ontroerende „If ye love me" van Tal- lis klonke er tenslotte twee canons van Thomas Ravenscroft: Het aanprij zen op de markt van de lOosterend- se?l oesters en een onzintekst met een uitbundige climax. Het was een fijn concert in Oosterend, waarbij je even de boze buitenwereld kon verge ten en waarbij het Eerhardt Dubbel kwartet bewees wat er aan schoons kan worden bereikt, wanneer mensen optimaal samenwerken en naar elkaar luisteren. Verder is het voorbeeldig, dat de kerkvoogdij van de N.H. gemeente in Oosterend haar prachtige kerk zon dermeer voor dit soort evenementen ter beschikking stelt. Ook mag in dit verband koster Co Mechielsen wel eens worden genoemd, die beschei den op de achtergrond zo idealistisch bezig is met het organiseren en prak tisch begeleiden van allerlei con certen. Frans Visser De bijeenkomst van De Cocksdorper en Eierlander plattelandsvrouwen op woensdag in het Eierlandse Huis be gint om 19.45 uur en niet om 17.45 uur, zoals abusievelijk eerder was ver meld. Corinne Grootelaar verzorgt een avond over haar- en huidver zorging. Foto Harry da Graof) Rika van den Berg en Anneke Dekker openen vrijdag de Pedago gische Praktijk Texel. Een nieuw begrip op het eiland, want wat (s een pedagoge eigenlijk en vooral, wat doet zij? De Texelse huisartsen juichen het initiatiief van de beide specialisten in op voedkunde toe. „Texel is hiermee een dienstenpakket rijker." universiteit van Groningen in '81), beiden moeder, hebben binnen hun specialisatie gekozen voor de hulpver lening aan gezinnen met kinderen in de leeftijd van 0-6 jaar. Enerzijds om dat zij beide een grote ervaring heb- Carolientje is tweeenhalf. Twee maanden geleden heeft ze een broertje gekregen. Haar vader werkt en haar moeder zorgt voor haar broertje en haarzelf. Carolientje heeft een willetje. In de supermarkt stort ze zich krijsend op de grond als ze haar zin niet krijgt, thuis knijpt ze stiekum haar broertje en smijt haar speelgoed door het hele huis. Ze is graag bij oma, bij oma is het fijn en daar is ze lief. Dat vindt oma ook. „Ik begrijp niet dat jij problemen hebt met haar", zegt ze tegen haar doch ter. „Zo'n lief kind." Carolientjes moeder voelt zich schuldig, het zal dus wel aan haar liggen. En ze doet echt haar best, maar er zijn dingen die Carolientje moet leren, bijvoor beeld haar speelgoed opruimen. Moe der vraagt het haar keer op keer maar Carolientje rent weg en ver stopt zich onder de bank of zet het op een krijsen. Carolientjes moeder heeft het zweet in haar nek staan. De baby huilt, het eten staat op, het huis Is een puinhoop...ze had het zich allemaal zo anders voorgesteld... Een pedegoog houdt zich bezig met opvoeding; de gespecialiseerde ortho pedagoog met problemen in de op voeding. Eén op de vier ouders ervaart problemen bij de opvoeding van hun kinderen. Dat kan al jong Pieter Jan Koorn uit Den Burg heeft zaterdagmiddag de hoogste onderscheiding gehad die de Al gemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen kent: de (echt!) gouden speld. Koorn kwam voor dit ereblijk in aanmer king in verband met zijn 60-jarig jubileum als lid van het Koninklijk Texels Fanfare. Het eremetaal werd opgespeld (foto) door de ANU-vertegenwoordigster me vrouw J.E. Koning-Westerman, tijdens een drukbezochte receptie in het fanfaregebouw. Koorn en zijn vrouw hadden tevoren met rijtuig een ereronde door Den Burg gemaakt, vooraf gegaan door het musicerende korps. In het gebouw werd de 71-jarige muzikant toegesproken door KTF-voorzitter Wim van Sam- beek, die benadrukte dat Koorn in die 60 jaar niet alleen een trouw muzikant is geweest, maar ook altijd bereid bleek op andere wijze de handen uit de mouwen te steken Jarenlang was hij bestuurslid, maar ook leer meester, toneelspeler, gebouwbe heerder, koffiezetter, bouwmeester, etc. Tekenend is dat hij voorafgaand aan deze re ceptie nog even het gras tussen de tegels bij het gebouw had verwijderd... Koorn reageerde nuchter op de huidewoorden. „Alles wat ik ge daan heb, heb ik samen met an deren gedaan. Zestig jaar lidmaatschap is geen verdienste maar een voorrecht". Wanneer je tenor zingt in een dub belkwartet en een zomerhuisje bezit op Texel, ligt het voor de hand om met dit gezelschap van zangers en zangeressen naar het eiland komen. Op deze manier kun je fijn samen studeren en de laatste hand leggen aan het concertprogramma, dat vol gens een traditie van vele jaren in de N.H. kerk van Oosterend wordt gegeven. Voor deze zaterdagavond had dirigent Bert Schreuder een geheel Engelstalig programma opgesteld, waarin teksten werden bezongen van wel zeer uit eenlopende aard. Er waren plechtige psalmgedeeltes en allerlei wereldlijke teksten waaronder een drietal „klas sieke" liedjes van The Beatles. Het Eerhardt Dubbelkwartet uit Weesp begon het optreden in Ooste rend met een zeer oude canon uit de 13de eeuw waarna er acht berijmde psalmteksten klonken in zeer strenge, homofone zettingen van Thomas Tal lis uit de 16de eeuw. Al direct werd duidelijk hoe fraai dit dubbelkwartet is samengesteld. In de vierstemmigheid moeten de twee zangers, die dezelfde partij zingen, precies gelijk zijn en de zelfde intona tie heben, anders gaat de samen klank verloren. Dit aspect was méér dan prachtig verzorgd en met name de beide baszangers zongen zo ver bazend gelijk, dat het leek alsof er maar één stem klonk. Ook de andere stemmen waren zeer eensgezind, waardoor er een zachteintieme koorklank werd bereikt, die samen met de prachtige akoestiek van de kerk tot een indrukwekkend resultaat leidde. Krolse katten Na de psalmen klonk er een veelkleu rige canon van Michael Wise uit de 17de eeuw, waarbij het gedoe van krolse kaften, volgens de tekst, min der nare gevolgen heeft dan wanneer mensen zich op het hefdespad bege ven. Tenslotte werd het eerste pro- grammablok besloten met een verstild avondgebed van Edward El gar, die leefde tussen 1857 en 1934. Als instrumentale afwissling was er Rika van den Berg (links) en Anneke Dekker (rechts)i beginnen: bijvoorbeeld een huilbaby, of een peuter die 's nachts altijd wakker wordt, niet wil eten of niet luistert. Soms is het een kind dat heel erg druk is of zichzelf niet kan vermaken. Vaak gaan deze dingen vanzelf weer over maar soms duurt het maanden of zelfs jaren. Het wordt steeds erger en de spanningen lopen op. Wat het ook is, de ouders zitten met de handen in het haar. Ze stellen (te) hoge eisen aan zichzelf en worden onzeker door alle tegen strijdige adviezen. Ze hebben alles al geprobeerd en niets helpt Ze voelen zich als ouder tekort schieten. Als een gezin in een spiraal is geraakt waarbij de problemen niet meer han teerbaar zijn, kan de hulp van een or thopedagoge worden ingeroepen. Rika van den Berg (afgestudeerd aan de VU te Amsterdam in '77) en An neke Dekker (afgestudeerd aan de ..Ouders zijn ook maar mensen. iFoto March Heijnen) ben met deze leeftijdsgroep en anderzijds omdat het een kortduren de hulpverlening is, met een relatief hoog slagingspercentage. Anneke Dekker: „In de leeftijd van 0-6 heb je te maken met normale basisproble men, zindelijk worden, eten, sla pen...gewone dingen die dagelijks terugkomen. Bij jonge kinderen kun nen gewone problemen leiden tot spanningen in de opvoeding, maar bij een gerichte aanpak heb je, juist bij jonge kinderen, ook snel effect. Drie keer waarschuwen, vierde keer even apart zetten. En volhouden, dat werkt heel snel. Ik begrijp dat een moeder in een situatie zoals die met Carolientje klem zit. Zij zit zo vast in een spiraal van onmacht en een ge voel van tekortschieten, dat ze met meer in staat is om haar situatie ob jectief te bekijken. Daar zijn wij dus voor."

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2