)p school kon ze zo leuk tekenen" ,lk heb altijd vanuit een ekere gedrevenheid gewerkt" istalgie in De Scholerie aap Dekker neemt afscheid van de VVV TEXELSE^* couRANT Katholiek vrouwengilde start nieuw seizoen Lampionnenoptocht jeugd Oosterend Vogelwerkgroep praat over plan ringstation Boekhouden Waar is dit? D66 houdt presentatie verkiezingsprogramma Geen animo voor Open Deur TV? Welboren, haalde ter gelegenheid van de opening van de expositie herinne ringen op aan vroeger. „Toen kon ze al zo leuk tekenen. Ze was er altijd mee bezig, op hoekjes van schriften en op kladjes. Ik benijd mijn oud leer linge dat ze zo ver is gekomen." Gisela Dijt heeft haar eerste tien le vensjaren op het eiland doorgebracht, waarvan de laatste vijf in Eierland. Ze bezocht er de lagere school, toen ge vestigd in de huidige Scholerie. Kan beter Tekenen deed ze altijd. Vaak maakte ze visuele verslagen van vakanties of belevenissen. Ze begon pas „serieus" te schilderen en aquarelleren na een expositie over Ierland. „Ik was daar ook geweest en de schilderijen die ik zag vielen me bitter tegen. Ik kan dat beter, dacht ik. Dus ik heb de kwast ter hand genomen." Bescheiden ver telt ze hoe ze zelf experimenteerde, tot ze een eigen stijl had uitgevon den. „Maar ik liep tegen bepaalde technische problemen op, dus ik heb toch les genomen." Ontwikkeling Al sinds 1962 komt Gisela Jorritsma- Dijt, die tegenwoordig in het Brabant se Halsteren woont, regelmatig enige weken naar Texel. Ze bezoekt dan steevast Niek in de Scholerie. „Het grappige is dat we allerlei ontwikke lingen op schildergebied tegelijk door maken. Toen hij abstract ging werken, had ik dat ook net gepro beerd en zo zijn er meer voorbeelden te noemen. We kunnen uren bomen over ons werk." Gisela Dijt wordt in hoge mate geïnspireerd door Ierland en door Texel. Haar landschappen zijn rea listisch en kenmerken zich door een bijzonder kleurgebruik. Sommige wer ken hebben een impressionistische inslag. Behalve aquarellen hangen er ook enige boeiende olieverf-werken. Het werk is te koop. Er zijn tevens exposities van te zien in het Ierse Clifden. Daarnaast heeft mevrouw Jorritsma tentoonstellingen gehad in Halsteren, Bergen op Zoom, Culem- borg, Goes en Amsterdam. Woensdag start het Katholiek Vrou wengilde het nieuwe seizoen om 19.30 uur in de R. K. kerk te Den Burg. Hierna wordt de avond voort gezet in de „Witte Burcht". Maria van der Spek zal vertellen over haar werk als natuurgeneeskundige. Op woensdag 20 oktober is er een creatieve avond onder leiding van mevrouw W. de Haan. Donderdag 4 november zal de open dag van de Overkoepeling worden gehouden in De jeugd van Oosterend trekt woens dag in een lampionnenoptocht door het dorp. Het thema is dit jaar „Se samstraat". Deelnemertjes worden uitgenodigd al hun creativiteit te ge bruiken en de lampionnen zo fraai mogelijk te versieren. Na afloop is er in de muzieknis een prijsuitreiking voor de origineelste uitbeeldingen. De start is om 19.30 uur bij dorpshuis De Bijenkorf. Het geheel wordt opge luisterd door drumband Excelsior. De Vogelwerkgroep Texel wil in de Korverskooi bij De Koog een station voor het ringen van zangvogels op zetten. Dat gebeurt in een fuik die geschikt is voor het vangen van zangvogels, de zogenaamde Helgo- landtrap. Staatsbosbeheer, die het toezicht van de kooi onlangs over droeg aan de Wildbeheerseenheid Texel, heeft inmiddels toestemming verleend. De Vogelwerkgroep houdt woensdag om 20.00 uur een extra ledenvergadering in d'Ouwe Ulo om deze lang gekoesterde wens in ver vulling te laten gaan. Besproken wor den de relatie met de Wildbeheerseenheid Texel en de fi nanciële gevolgen voor de Vogelwerk groep. fietsen, 'Dat is een aardig ding', zei ik tegen de informatrice die naast me stond. Dat vond zij eigenlijk ook wel, hoorde ik haar nog zeggen terwijl ik weg spurtte om mijn fiets te pakken, Na een uur kwam ik weer terug op mijn werk, in het bezit van haar naam en adres. Ik heb haar nooit meer losgelaten." Hij zegt dat hij, op het moment dat hij hoorde dat het VVV-kantoor op Texel een boekhouder/correspondent zocht, geen moment aarzelde. „Het toerisme trok me. Daar kwam bij dat Thilly en ik graag wilden trouwen en in Amsterdam nog lang niet aan de beurt waren voor een woning. In augustus 1956 trad ik in dienst bij de VVV, in december trouwden we." Die begintijd bij de VVV. Weet hij nog ongeveer hoe dat toe ging? Jaap Dekker begint te lachen. „Nou, ik moet eerlijk zeggen dat mijn boek houdkundige kennis te wensen over liet. Ik wist dat je links en rechts iets neer moest zetten, dan moest optel len of aftrekken, om daarna iets over te houden. Maar er was ook een ad ministratiekantoor, onder wiens lei ding al snel een doorschrijfboekhouding werd opge zet. In feite hoefde ik dus alleen ge gevens te registreren. Als correspon dent voelde ik me beter op m'n plaats." „Ik werkte aanvankelijk onder Quint, de zomers ervoor onder Oskamp. Bij het vertrek van Quint deed ik voor de eerste keer een gooi naar het direc teurschap. Dat was in 1959. Ik kreeg de baan niet. Ze vonden me waar schijnlijk te jong en te onervaren. De baan ging naar Fortgens. MaaV die had het hier snel bekeken, hij was zo weer vertrokken. Toen heb ik nog een keer gesolliciteerd. Ditmaal kreeg ik de functie wel." Hoogtepunt Hij vertelt dat, in vergelijking met de jaren ervoor, de toeristengolf in de 60-er jaren een hoogtepunt bereikte. „Nadat in 1948 iedere Nederlander recht kreeg op vakantie, kwam de bouw van accommodatie in de 50-er jaren op gang. Accommodatie die vaak lang niet optimaal was, zodat we menige klacht te behandelen kre gen. En we zaten met het feit dat er meer vraag was dan aanbod. Het voorzieningenpakket op het eiland moest worden uitgebreid, er moesten wandel-, fietsroutes en andere bro chures komen en er moest promotie voor het eiland worden gemaakt. In De Koog, Den Hoorn en De Cocks- dorp werden bijkantoren geopend, waar ik tijdelijk de titel 'de bouw pastoor' aan overhield. Tja, na vesti gingen in vier dorpen te hebben gehad, is nu alles weer in één ge bouw ondergebracht." Tevreden Als hij begint over de financiële opzet van de VVV op Texel, doet hij dat met voldoening. „We worden qua fi nanciering landelijk vaak tot voor beeld gesteld. In het verleden moesten we, als een begroting niet kloppend was te krijgen, bij de ge- zelf goed kunt vind je heel Oude (school-)tekeningetjes en i aldus de 68-jarige oud- handwerken maken het tot een aan sla Dijt, tegenwoordig bevelenswaardig nostalgisch geheel. "3- Ze exposeert tot eind ok- j iDe Scholerie. Het is meer Meester Broere, ook nog leraar ge- I ^gewone tentoonstelling. weest van Scholerie-eigenaar Niek t valt niet mee om te stoppen je 32 jaar aan het roer hebt !aan en de richting hebt mogen ebepalenDat is ronduit moeilijk, jk heb het nu overgegeven. Er i genoeg werk thuis. Bovendien Ik nog een aantal dingen in m'n ld die ik voor Texel wil doen. En is natuurlijk een aantrekkelijk 0m op zondag geen vaklitera- meer te hoeven lezen. Want dat betreft hield mijn werk nooit Jaap Dekker (62 jaar) treedt fttge gezondheidsredenen ver- igd uit. Hij maakt er geen ge- van dat hij liever nog een tijdje yVV-directeur was aangebleven, oral nu het nieuwe gebouw er i Het is na zoveel jaar modde- een verademing daarin te wer- ^hoolbanken, waar het eens begon voor Gisela Dijt. gkijkend constateert Dekker dat ch toch een gelukkig mens i „Ik heb de ontwikkeling van ioerisme mee mogen maken. Op pont heb ik het tij gewoon mee- d Daarnaast heb ik mijn werk een zekere gedrevenheid gedaan. ,vat me niet altijd in dank is af ren." jfteven stil. „Ik ben ook nogal oudend", vervolgt hij met stel- d „Er is me meerdere malen eten dat ik flink door kan dram- Oat heeft wel eens moeilijke si- es opgeleverd. We zijn er echter uitgekomen. Dat moet ook, als er een beslissing moet wor- genomen, ben je veelal tot elkaar irdeeld Maar het is een feit dat s ik het gelijk aan mijn kant te hebben, anderen daarvan wil overtuigen. Tja, wat moet ffop zeggen? Ik hoop dat de ge- :ems aantoont dat die vasthou- «id toch ergens goed voor is est." Kritiek i vraag van welke eigenschap zijn werk voordeel heeft gehad, r.ij eens verzitten. Hij staart naar fcen van zijn woonkamer aan mhardlaan. „Misschien wel dat id alles heb gedaan om kritiek irkomen. Voor commentaar ben lal gevoelig, ik heb altijd ge- kritiek het hoofd te bieden." at op om koffie in te schen- et gesprek komt op de bijzon- ideling van zijn huis. Trots hij dat hij het zelf heeft ont- „Ik heb er al menig uurtje jend in doorgebracht. Het is ierlijke plek om te wonen, it we hier kwamen liet ik op akje vaak de hond uit, onderwijl pvaliend mogelijk het aantal uitpassend." telt dat hij geboren is in een aan het Schilderend, naast Jaap Dekker, de personificatie van de Texelpromotie. Ria's winkeltje. „Mijn moeder runde een textielzaak, mijn vader had een schildersbedrijf. Aanvankelijk heb ik met de gedachte gespeeld de winkel van m'n moeder over te nemen. Na dat ik er een tijdje in had gewerkt, bleek dat het toch niet voor me te zijn. Het lag allemaal niet zo eenvou dig na de oorlog. Ik heb mijn tas on der de arm genomen om bij enkele scheepvaartmaatschappijen te sollici teren, met de toezegging dat ik direct kon beginnen. Binnen een week was ik als assistent-purser op weg naar Australië. Op een schip vol emigran ten. Via Nederlands-lndië, waar we repatrianten ophaalden, gingen we weer naar Nederland. Tijdens deze reis heeft het gezegde 'een oude boom moet je niet verplanten' bete kenis voor me gekregen. Menigeen heeft Nederland nooit gehaald. We hebben heel wat keren aan de railing iFoto Tessa de Craattl gestaan om passagiers via de plank aan het water toe te vertrouwen. Momenten die ik m'n leven lang niet zal vergeten." Frans „Na een reis naar Canada besloot ik het varen voor gezien te houden, want echte ontplooiingskansen zaten er niet in. Nadat ik een tijdje op het kantoor van de maatschappij had ge zeten, kreeg ik de kans over te stap pen naar een handelsfirma die zaken deed met Frankrijk. Talen hebben al tijd mijn interesse gehad en hier kon ik m'n Frans wat opkrikken. Texel bleef me echter trekken, het stadsle ven was niets voor mij. Twee jaar achtereen werkte ik 's zomers achter de balie van de VVV om op het eiland te kunnen zijn. Staande in de deuropening van het VVV-gebouw zag ik op een dag een meisje voorbij DINSDAG 21 SEPTEMBER 1993 meente om subsidieverhoging vragen. Dat werd in toenemende mate een gang naar Canossa, omdat de verant woordelijkheid van de leden steeds aan de orde kwam. Een zakelijke aan pak is echt de enige manier waarop een VVV-organisatie kan blijven func tioneren. Iedere tak van de VVV is nu financieel self-supporting. Daar ben ik werkelijk heel tevreden over. Hetzelfde geldt voor de stichtings vorm waarin de VVV is onderge bracht. De bouw van het nieuwe kantoor heeft dankzij die financieel gezonde situatie toch maar mooi kunnen plaatsvinden." Als de toekomst van de VVV aan de orde komt, („is de VVV straks nog wel nodig, nu begrippen als leefbaar heid en bereikte grenzen steeds vaker hete hangijzers blijken te zijn"), rea geert hij een beetje korzelig. „Voor de VVV is er altijd toekomst", is zijn vaste overtuiging. „De tijd dat men 25 jaar achtereen naar hetzelfde va kantieadres ging, is voorbij. Mensen wisselen vaker af. En wat de discus sie over de grens van de 47.000 bedden betreft... De waarheid over de vraag of die grens nu bereikt is of niet, ligt waarschijnlijk in het midden Je moet je echter op ontwikkelingen in het toerisme blijven richten. In mijn ogen was er een wanverhouding tussen het kampeertoerisme en men sen die in andere accommodatievor- men verbleven. Inmiddels is er al een hoeveelheid kampeerplaatsen verruild voor bungalows. Niemand weet ech ter of er in 2010 nog net zoveel wordt gekampeerd als nu. Als je het aantal slaapplaatsen in die sector on gemoeid liet, zou Texel dus sterk sei- zoensafhankelijk blijven." Fel voegt hij eraan toe dat de VVV vast moet houden wat zij heeft. „Als je in slaapt, ben je verkocht. De concur rentie is alom aanwezig. Een vakantie naar Florida is tegenwoordig net zo gewoon als een vakantie op Texel." Het feit dat VVV Texel als één van de eersten in Nederland een vakantie reisgids uitbracht, brengt het gesprek op het onderwerp drukwerk. Jaap Dekker is onder meer nauw betrok ken geweest bij het drukken van het blad „Vrienden van Texel", dat vroe ger door de VVV voor vakantiegan gers werd samengesteld. „Als ik niet in deze functie was beland, had ik ook graag iets in de grafische wereld gedaan", zegt hij enthousiast. „Ik heb dat altijd enorm fascinerend ge vonden. Er zijn heel wat folders door me vol geschreven. Daarom heb ik de hele ontwikkeling, van oude cli- ché's tot de moderne litho's, mee kunnen maken. Een prachtig iets." Is de affaire rond vermeende steek penningen, die drukkerij Brügemann in verband met het binnenhalen van drukorders aan Dekker zou hebben verstrekt, geen domper op dit gebied geweest? „Niet alleen op dit gebied. Het heeft me destijds enorm aangepakt. Ik heb altijd geprobeerd om volgens de streep te leven. Bewijsmateriaal heeft gelukkig uitgewezen dat de beschul digingen kant noch wal raakten." Met zijn hoofd achterover op de bank leunend aarzelt hij even met z'n ant woord op de vraag waar hij nou graag zou willen verblijven als hij als toerist naar Texel kwam. „Ergens rond Den Hoorn", weet hij opeens. „Dan zou ik lekker dicht bij De Hors zitten, de mooiste plek van Texel. Ik houd van een weids uitzicht. Als je op de Leemkuil staat en richting Den Hoorn kijkt, zie je Texel nog zoals het vroeger was. Op weg naar de boot kijk ik daar altijd met welgevallen naar. Wat dat betreft heeft Henk Groenen in het nieuwe gebouw enorm geboft. Die kijkt er vanuit zijn kamer recht op uit." Wat gaat Jaap Dekker na zijn af scheid nu precies doen? „Allereerst gaan we er een weekje tussenuit. We houden erg van reizen. Daarnaast maak ik nog deel uit van verschillende commissies en heb ik een aantal verzoeken gehad om als adviseur op te treden." Over zijn eerder genoemde plannen om voor Texel nog enkele dingen te doen, wil Dekker niet nader ingaan. „Dat komt nog wel. Eerst maar af scheid nemen. Daarna zien we wel weer.' Margreet Berndsen Bewonderend bekijkt Dekker de zonnewijzer die hij heeft gekregen van de gezamenlijke VVV- directeuren. lFoto Tessa de Gr„„, Klif 12 te Den Hoorn. Voor de mid dag spreekt mevrouw Buena de Mes- quita over de economische zelfstandigheid van de vrouw. Na de lunch treedt de cabaretière Coby Streyer op met haar programma „Door de zee van de tijd". De geza menlijke avond met de plattelands vrouwen in november staat in het teken van „Vrouwen uit andere cultu ren, vanuit onze eigen cultuur beke ken". Deze avond is in de OSG. Tijdens de kerstavond op 15 decem ber zal Roelie Bakker een verhaal en enkele gedichten voordragen. In janu ari is de jaarvergadering met op veler verzoek bingo. De heer Zijp neemt de dames op 16 februari mee op zijn reis naar Santiago de Compostella. Ook vertelt hij over pelgrimages en bedevaarten in het algemeen. Woens dag 23 maart staat in het teken van de Lepra-Zending Nederland. De slot- avond in april wordt verzorgd door de familie Spil van het bakkerijmuseum „De Oude Bakkerij" uit Medemblik. Alle avonden beginnen om 20.00 uur in de „Witte Burcht", tenzij anders vermeld. Nieuwe leden en belangstel lenden zijn van harte welkom. Wie weet waar deze boerderijen staan? Reacties kunnen worden door gebeld naar Maarten Stoepker, tele foon 12940. De ruilbeurs van de Historische Vere niging is vrijdag om 20.00 uur in de Witte Burcht. Mevr. A. Dros-Koorn exposeert prentebriefkaarten over Den Burg. De volgende ruilbeurs is op 26 november. De nieuw leven ingeblazen Texelse afdeling van D66 wil tijdens de ko mende gemeenteraadsverkiezingen hoge ogen gooien. Zaterdag start de partij tijdens een openbare bijeen komst in Hotel Den Burg (Emmalaan) de campagne met de bekendmaking van het verkiezingsprogramma, aan vang 14.00 uur. Alle kandidaat- raadsleden zullen daarbij aanwezig zijn. Wie de lijsttrekker wordt, staat nog niet vast, omdat de algemene le denvergadering van D66 zich daar nog over zal uitspreken. Het loopt nog niet storm voor de Open deur TV van de VPRO. Te wei nig mensen hebben zich tot dusver aangemeld om hun boodschap uit te spreken voor de camera in de mobie le studio, die vrijdag en zaterdag a.s. op Texel staat. De VPRO hoopt dat zich alsnog geïnteresseerden (vanaf 14 jaar} zullen opgeven via telefoon 035-712388. Alls is mogelijk, zolang het geen re clame of politiek betreft. Gehoopt wordt op een optreden van mensen met een originele act: een opvatting, gedicht, spannend verhaal, etc. van maximaal twee minuten.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5