liet Vertrouwen de pekomst tegemoet „Kogerslag" beleefde eerste clubtoernooi )igt en Bussaard innen IMK ringsteken UTTexels [t TEXELSE y couRANT éi - vv^viwa YAViisW*** Clubkampioenschappen tennisvereniging Deuce Dia-avond scouting ia menwedstrijd melding IBOP Klaverjassen in De Cocksdorp Yoga met kinderen Zondagmiddagconcert derden familieleden, vrienden en zakenrelaties maakten za- jgmiddag de officiële proefvaart mee van de TX 68 „Ver ben" van Pieter Aris van der Vis uit Oosterend. Mede dank et zonnige en windstille weer werd het een zeer feestelijke suftenis, waarbij door het wisselen van de vlaggen het schip Scheepswerf Haak B.V. uit Zaandam werd overgedragen opdrachtgever. DINSDAG 21 SEPTEMBER 1993 'i Jf .o4 en v juwe 68 is 41,50 meter lang, en 5,30 hol. De kotter is van een 2000 pk Caterpillar en twee hulpmotoren van het- merk van 335 pk. Het schip, md 7,5 miljoen gulden heeft ge- beschikt verder over een boeg- ef en talloze andere jnische en elektronische voor gen die men tegenwoordig in oderne Noordzeekotters aantreft, rgelijking met andere schepen diverse kleine en grotere ver- Elke opdrachtgever heeft zijn wensen en omdat de techniek lil staat, dienen zich telkens g mogelijkheden aan tot verde- fectie. Iets bijzonders bij de is bijvoorbeeld dat de generatorset met de compres- de generatorkamer is aange- waardoor de geluidshinder tot rünimum is teruggebracht. Ver zwaard is ook het spelingvrije Systeem aan de giek, waar- san de mast/giekverbinding geen slijtage kan ontstaan De man over boord-boot (een voorgeschreven reddingsmiddel ter waarde van onge veer f10.000,-) is onderhoudsvrij om dat hij in een gesloten bak zit. Mooi schip Zowel vakmensen als leken waren het er zaterdag over eens dat de nieuwe „Vertrouwen" ook om te zien een aantrekkelijk schip is. De boot heeft een fraai silhouet, mede omdat de achtermast en de schoorsteen als één object zijn uitgevoerd en een aar dig accent vormen. De receptie na afloop van de proef vaart werd gehouden in dorpshuis 't Skiltje. DETV-voorzitter Bas van der Beek, een van de sprekers, zei de naam „Vertrouwen" zeer toepasselijk te vinden. Er is immers heel wat ver trouwen nodig in ondernemerschap, vakkennis en opvarenden om deze miljoeneninvestering in een jaar of tien boven water te krijgen? De nieuwe Vertrouwen" tijdens de proefvaart van zaterdag Als die tien jaar zijn verstreken zullen de visserijomstandigheden sterk zijn gewijzigd maar er zal ook dan ge noeg tong en schol moeten zijn. Hier ligt een taak en verantwoordelijkheid voor overheid en visserij. Van der Beek sprak dan ook de wens uit dat Pieter Aris van der Vis in staat zal zijn de investering op een goede en eerlijke manier terug te verdienen. Als l/acht is een feit. Toen de vlaggen waren gewisseld, overhandigden de gebroeders Haak het it aan schipper Pieter Aris certificaat van goedkeuring van Scheepvaar- IFoto Harry de Groot) geschenk overhandigde hij een getij- denklok, bedoeld om in de brug te worden aangebracht. De nieuwe 68 is de zesde kotter van het fabrikaat Haak, die op Texel in gebruik is. Kees Boersen, namens het bestuur van de Coöperatieve Inkoop vereniging voor Visserijbenodigdhe den (CIV), sprak daar als kennelijke Haak-fan zijn vreugde over uit. Ook de „Vertrouwen" bevat alles waarom de opdrachtgever heeft gevraagd. „Het is een maatkotter. Bij Haak zeg gen ze: vraag niet wat we maken, maar we maken wat u vraagt". Op zijn eigen wijze fulmineerde Boersen tegen het keurslijf waarin de visserij de laatste jaren wordt gedwongen en hekelde hij de buitensporige boetes die hij zag als „rancuneus" en als „een poging om de lol van het vak af te krijgen". Hij blikte ook even terug in de ge schiedenis van de CIV, opgericht in een crisisperiode met als doel de kosten te beheersen. De CIV doet dat ook nu nog en de 28 leden pluk ken daarvan volop de vruchten. De gasolieverkoop was het afgelopen jaar 28 miljoen liter. „De kotters ge bruiken evenveel liters gasolie als de Texelse koeien melk geven". Het had Boersen goed gedaan dat er erken ning is voor de milieuvriendelijke wij ze waarop de CIV zijn werk doet. De pluim van Greenpeace was terecht. Opgelet De bemanning van de TX 68 bestaat uit schipper Pieter Aris van der Vis, Cor daalder, Jaap Boersen, Louis van der Vis, Biem Trap, Arie Kooger en Sam van der Slikke. Met uitzondering van de schipper hebben ze de laatste tijd op andere kotters gevaren. Ze let- tFoto Dirk Kuiter) ten daarbij vooral op dingen die daar minder goed werkten en gaven dat door, zodat er bij de bouw van „hun" 68 rekening mee kon worden gehou den. Zo had de bemanning grote in breng. Dat vertelde stuurman Sam van der Slikke. Die keek vervolgens terug in de visserijgeschiedenis van de familie Van der Vis, waaruit bleek dat al in 1927 werd gevist met een schip dat „Vertrouwen" heette. Nog eerder viste Aris van der Vis uit oost al met een in Makkum gebouwde blazer die het nummer TX 68 droeg. Van der Slikke vertelde uitvoerig over de diverse schepen die bij de familie in gebruik zijn geweest, met vermel ding van maten, motorvermogens en andere details. Pieter en Biem van der Vis hoorden in crisistijd voor de oorlog tot de Texelaars, die het toen nieuwe scheepstype „kotter" lieten bouwen, dwars tegen de verdrukking van de tijd in. De kotter werd in de oorlog door de Duitsers gevorderd, maar werd in 1945 teruggevonden in Delfzijl. Met Sinterklaas van dat jaar was het schip weer visklaar. Van der Slikke liet ook de naoorlogse periode uitvoerig de revue passeren. In 1983 werd naar aanleiding van het overlij den van firmant Theo van der Vis een bedrijfssplitsing doorgevoerd, waarbij Pieter Aris de 68 overnam, en zijn neef Pieter verder viste met de 21. Eerstgenoemde verkocht de 68 naar Lowestoft en nam, de in 1980 gebouwde TX 43 van de fa Gebr. vd Vis over. Dit schip werd weer de TX 68 „Vertrouwen" en daarmee werd vijf jaar succesvol ge vist. Toen in het voorjaar van 1992 zich een Ierse koper aandiende, besloot Pieter Aris een geheel nieuwe schip te laten bouwen, de nu in ge bruik genomen „Vertrouwen". Nadat zaterdag de halve finales wer den gespeeld van de jaarlijkse club kampioenschappen, zijn zondag onder ideale weersomstandigheden de finalepartijen gespeeld bij Deuce. Jammer genoeg kon de finale heren enkel in de categorie D/C wegens een blessure van Simon Brand niet doorgaan, waardoor Theo van Man nen kampioen werd zonder te spelen. Bij het dames-enkelspel D/C werd Janny Zutphen clubkampioene door een overwinning op Tinneke Buningh. De sterkste jeugdspelers waren uitge nodigd om bij de senioren mee te doen en hebben zich duidelijk waar gemaakt. Hans Geus wist door te dringen tot de kwartfinale Ewoud Bakker en Ilse Beerling belandden weliswaar in de verliezers-ronde, maar wisten deze wel te winnen door hierin nog drie senioren te vers laan. Het kampioenschap dames- dubbel werd behaald door Tineke Bu ningh met Alie Boeijen door een overwinning op Els Postma met Jan ny Zutphen. Bij de heren waren het Simon Brand en Marcel Boogaard die in de finale Henk Groen en Kees Boeijen versloegen. In het enkelspel werd ook gespeeld in de E-categorie. Daarbij waren de dames Tini van der Vis en Anneke Bol nummer 1 en 2. Bij de heren wa ren dat Erik Kossen en Mare Prins. Dit jaar was er voor het eerst een categorie 50 De eerste en tweede plaats werden bij het heren-enkel be haald door Rinus Manuels en Roelf Siebmga. Het dames-dubbelspel werd gewonnen door Annelies Joosten en Jo van Beek Brommer gestolen. Balorige jonge lui zagen hun kans schoon toen ze een bromfiets langs de Pontweg von den. Agenten ontdekten dat ze er mee crosten ter hoogte van de Noordwester. De bromfiets was eigendom van een inwoonster van Den Burg, die zondag aangifte had gedaan van diefstal van het rijwiel. Vandalisme. Door een ferme worp met een bierglas heeft een lid van een grote groep scholieren zaterdag nacht waarschijnlijk een ruit van een dakkapel aan de Warmoesstraat inge gooid. De dader is onbekend. Scouting houdt zaterdag een dia avond van het zomerkamp naar De nemarken. Leden en geïnteresseerden zijn vanaf 19.30 uur welkom. Deelne mers aan het zomerkamp worden verzocht eigen foto's mee te nemen. In de vorige aankondiging van scou ting Texel is vergeten te vermelden dat ook de voortrekkers (18 t/m 23 jaar) weer beginnen. Hun eerste bij eenkomst is gelijk met de dia-avond, dus zaterdag om 19.30 uur. Limburgse Arcen behaalde de afvaardiging zondag een nt succes tijdens het Neder- kampioenschap ringsteken. De mning van Henk Spigt en Cor- ssaard met de 8-jarige zwart- in Dominant werd nationaal wn, maar ook de nummers drie en zes waren van Texelse In totaal deden drieëntwintig raties uit heel Nederland mee. Mapper" werd de Texelaars de schoot geworpen. In houdt menvereniging „Tussen 'Duin" een rit na de grote to van zaterdag, met menners streken van het land. Na de 'de soep klaar in de manege. ndie mee wil rijden moet zich Mvóór 24 september). De 111.30 uur (wintertijd) en fi- bij manege Akenburg. Opge- bij L. Eelman, telefoon toA. Siebeling, tel. 14464. fende deelname (minimaal 12 J wordt op 7 december op "dBOP-examen afgenomen, ■hiervoor kan tot 5 oktober to Goënga, telefoon 19252. "tuut bruikbaarheids onder den is ingesteld door het 16 van landbouw om de aan aarden aan te tonen. Bij ^stamboeken is het afleggen "BOP-test verplicht voor het bepaalde predikaten. "eaan IBOP-proeven staat ,}fr|j-, tuig- en basispaarden stamboeken. doende deelnemers zijn karnen wordt in de maand er vier keer een begeleiding- gouden in de manege. augustus hadden de aanspanningen zich voor het NK geplaatst tijdens het districtskampioenschap in De Zilk. Maar daarmee waren ze er nog niet, want de vier uur-durende reis naar Arcen leek op financiële proble men te stuiten. Gelukkig bracht het veevervoerbedrijf van Eelman uit komst, zodat zaterdag met een vrachtwagen de reis kon worden on dernomen. De zondag ving aan met een gezellig- heidsrit door de tuinen van het lokale kasteel. „Pracht en praal, schitte rend", meent Henk Spigt die zich er samen met partner Corrien Bussaard echter niet door liet afleiden. Want in de 's middag verreden ringsteekwed strijd over drie ronden slaagden ze er in alle negen ringen te steken. Ook de duo's Fedde de Jong/Annemarie Reiding en Frans Bakker/Emmy Scholl-Bakker bleken de nuchterheid zelve. Zij prikten slechts één ring minder en moesten in een barrage uitmaken wie tweede werden. De Jong en Reiding waren daarin het succesvolst. Op een eervolle zesde plaats eindigden Jos Waterman en Joke Bouthoorn. De Texelse successen kwamen ook voor Henk Spigt als een verrassing, maar na even nadenken suggereerde hij als verklaring: „We zijn met het Texels kampioenschap afgelopen zo mer goed bezig geweest. Die was ook promotioneel van grote waarde. Het ringsteken op Texel leeft." Lof zwaait Spigt toe aan zijn partner Corrien Bussaard. „De koetsier heeft als taak goed te sturen, maar de steekster moet op het juiste moment koelbloedig zijn. Ach, de combinatie moet gewoon goed zijn." En natuur lijk kweet ook het paard Galant, ge zamenlijk eigendom van Spigt en zwager Aad Stiggelbout, zich prima van zijn taak. Klaverjasclub Eierland luidt dinsdag 28 september het nieuwe seizoen in met een vergadering in het Eierlandse Huis om 20.00 uur. Na afloop daar van is gelegenheid voor het spelen van een paar partijen. De competitie wordt gestart op dinsdag 5 oktober. Er wordt niet met een vaste maat gespeeld. Oude en nieuwe leden zijn welkom. Wie meer inlichtingen wil hebben kan bellen naar Nico Ooije- vaar, telefoon 16507. In het yogacentrum „De aleph", We verstraat 54 te Den Burg wordt vanaf woensdag 22 september van 16.30 tot 17.20 uur yoga voor kinderen ge geven. Inspelend op de eenvoudige wens van kinderen te ervaren, te pakken en te willen spelen met wat hen direct voor ogen komt worden eenvoudige yoga-oefeningen in de vorm van spelletjes en verhaaltjes aan de kinderen geleerd. De effecten zijn steeds weer verschillend. Het zelfvertrouwen neemt toe, ook het kunnen concentreren of ruzietjes met anderen (kinderen, ouderen) nemen af. En voor al de rug wordt weer soepel. Voor verder inlichtingen of opgave bellen naar Paul van Mierlo, tel. 19706 of 19426. Tijdens de prijsuitreiking zaterdagavond De winnaars van het enkelspel Atie Voerman en Mauri ce de Groot krijgen hun trofó. (Foto Harry de Groef) Henk Spigt en Corrien Bussaard ontvangen de huldeblijken, behorend bij hun Nederlands kam pioenschap ringsteken. IFoto Albort Scholl) Een mijlpaal voor de piepjonge ten nisvereniging „Kogerslag" uit De Koog: het eerste clubtoernooi zit er op. Zo'n 64 leden hebben er vanaf 6 september enthousiast aan meege daan. Het niveau bleek heel behoor lijk te zijn, zodat er alle aanleiding was voor een afsluiting met prijsui treiking in feestelijke sfeer, zaterdag avond in tennis- en evenementenhal 't Stappeland. De vereniging bloeit. Niet minder dan 116 leden zijn aangesloten, voor het overgrote deel afkomstig uit De Koog zelf. Ongeveer de helft van de leden kan tot de junioren worden gerekend. Deze categorie van 6-18 jaar was ook sterk vertegenwoordig bij het toernooi en kon aan een volledig pro gramma meedoen. De weersomstan digheden waren redelijk gunstig: de eerste week konden alle wedstrijden buiten worden gespeeld. „Tekenend voor de goede geest bin nen de vereniging is de algemene be reidheid om de handen uit de mouwen te steken. Vrijwilligers vorm den het wedstrijdcomité en leverden de scheidsrechters. De bevolking van De Koog leeft ook mee. Bij het toer nooi was bijna voortdurend behoorlij ke publieke belangstelling", vertelt voorzitter Theo van Veen. De onder nemers van de badplaats hebben het blijkbaar ook goed voor met Ko gerslag, want toen het bestuur op hen een beroep deed om de vrij hoge kosten van het evenement te helpen dekken, kwamen ze zonder uitzonde ring royaal over de brug. Daardoor werd het zaterdagavond onder andere mogelijk leuke prijzen uit te reiken en een prima verzorgd koud buffet aan te bieden. Uitslagen Heren enkel gevorderden: 1 Maurice de Groot 6-2, 7-6; 2. Ronald Bleijerveld Dames enkel gevorderd: 1 Atie Voerman 6-3, 6-2; 2. Nel Rommel. Heren dubbel gevorderd 1. Bobby Bleijerveld en Ronald Bleijerveld 6-2, 6-4; 2 Jeroen Gieles en Bas Thijssen Dames dubbel gevorderd: 1 Atie Voerman en Saskia v. Veen 6-4; 6-1; 2 Marjan v. Aken en Nel Rommel Dames dubbel beginners 1. Yardena v.d. Meer en margo Kikkert 6-3, 6-2; 2. Harmke v. Aken en Jantien v. Aken Mixed dubbel: 1 Atie Voerman en Maurice d. Groot 6-3, 6-1, 2 Marjan v. Aken en Hans Frank Heren enkel beginners: 1 René Guldemond 6-3, 7-5; 2. Piet Koopman. Dames enkel beginners: 1. Tilly Vinke 6-1; 7-6; 2. Henny Imhoff Heren junio ren enkel 1 Ralf Keijser 6-0, 6-1; 2. Robert Bakker. Kinderen gevorderd: 1 Roelf Siebmga 6-3, 6-0; 2 Ben Siebinga. Kinderen begin ners: 1. Eddy Witte 6-0, 6-1; 2. Dominique Kooiman Poedelprijs: Martin Imhoff Aanmoe digingsprijzen: Brenda Houwing en Carolien Imhoff. Zondag 26 september geeft het voor deze gelegeneheid zo genoemde Bac chus Consort een concert in het kerkje van Den Hoorn als afsluiting van o.a. een weekend musiceren op Texel. Er worden vocale en instru mentale werken uitgevoerd van Tallis, Byrd, Sweelick, Handel e.a. Het en semble bestaat uit Ghislaine van den Berg-van Opstal (sopraan), Rens Bij- ma (tenor, clavecimbel). Lex de Haan (bas, blokfluit), Arie Hordijk (bariton, barokfagot), Carolien Reijkmans (vi ool) en Linda Wels (alt, clavecimbel). Het concert begint om 16.00 uur, de toegang is gratis.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7