Cjrocn c/wartsKJexels in het harL, rna Eelman wethouder anaf raad 12 oktober N )ldoende steun voor kandidatuur roen Zwart Lijnentrekker Ooms zet streep onder loopbaan ummer "J |t open vizier Texelse kotter met beide netten vast Gewonde door valpartij Diefstal uit boot TEXELSE^COURANT LEIJDEKKERS 't GOUWE BOLTJE van KABELTEX VERDER IN DIT Recreatiebedrijven in andere handen 2 n Werk Staatsbosbeheer kost elke Texelaar f105,- 3 w Erna Eelman: „Besturen wordt steeds ingewikkelder 5 Holwoningen Loodsmansduin nog geen haalbare kaart 5 Voetbalderby tussen De Koog en Texelse Boys 9 Texel weer op de barricaden Kantoor opengebroken TWO sponsort Arco tot en met Spelen CAFÉ DE KUIP zondagmiddag a.s. 17.00 uur: DE VAN BEURDEN BLUESBAND HICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10820 VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 tf.trtenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 50 AA Den Burg, telefoon 02220-62600. Telefax 02220-14111 jiParkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-62620 ^ing dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; 35 Geen krant gehad7 Bel 02220-62600. Buiten kantooruren bel jengel Redactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, nig, telefoon 02220-15639 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48.50 per half jaar; Los f1.35 Erna Eelman-van der Kooi is de weg vrij om tijdens de svergadering van 12 oktober tot wethouder te worden geko- Dinsdagavond gingen de drie collegepartijen Texels Belang, en VVD tijdens een korte vergadering akkoord met haar idatuur. De VVD-vrouw volgt haar partijgenoot Klaas Baren- l op. die per 1 november als burgemeester in Nieuwveen aan de slag gaat. jgoeming van Erna Eelman momenteel raadslid en fractie- liter, gaat pas per 1 november jel in. Dat geldt ook voor Ge- van der Kooi, die tot de ko- it gemeenteraadsverkiezingen „kar 19941 de VVD-zetel in de {al bezetten. Barendregt legt Iten als wethouder op 5 okto- legepartjjen waren er dinsdag- vlot uit. Texels Belang had zich een na de verrassende bekend- jvan Barendregt afgelopen I positief uitgelaten over een «el wethouderschap van Erna i. De PvdA nam nog niet direct indpunt in over het VVD- >1. „Maar we hebben absoluut edenkingen jegens Erna Eel- itelt PvdA-voorman Hans Roe- let is een logische gang van We hebben samen een colle- pmma, waarover alle drie par- et eens zijn. Als er dan een «der afvalt, moet de betrokken «oor een vervanger zorgen. Wat reft staat het programma i de persoon komt op de twee- sts. De keuze is de verant- elijkheid van -in dit geval- de N- *<£23$ Erna Eelman-van der Kooi. De toekomstige wethouder zelf houdt een slag om de arm. Want ondanks de steunbetuiging zou de wethou dersverkiezing op 12 oktober een an dere wending kunnen nemen. Er vanuit gaande dat zij niet op zichzelf stemt, kunnen de stemmen op 7 te gen 7 staken. Een rondje langs de overige fracties leert dat deze kans echter nihil is. Onafhankelijk raadslid Jan van Asselt zegt er geen probleem van te zullen Redactioneel commentaar r gaat het doek op voor LFC. Ridder van Rappard als leesrer van Texel. Letterlijk, Ie buitengewone gemeente- igadering waarin „loco" Ba ll de ambtsketen overdraagt gehouden op het toneelpodium Burgemeester De Koninghal. ttje symbolisch zou je de Iheid kunnen beschouwen als ste bedrijf van een stuk, waar- t'n rol heeft en waarvan nie- et einde kent. Wordt het een et als held van het verhaal ene ridder zonder vrees, die al- i weet te keren? Wordt het spel, een drama of een ts ook, burgemeester Van Rap- Ö3t voor een spannende perio- p Texelse geschiedenis. Pd, omdat de zorg voor een pitige ontwikkeling van het F komende jaren centraal fa jaren van toeristische groei F Texein een situatie van sta- Dat is heel wat minder want dan moeten er keu rs gemaakt. Telkens weer smeentebestuur een afwe- belangen moeten maken, 'een zal z'n zin krijgen. En ers iets wèl voor elkaar krij- dat weerstanden oproepen. et toerisme wordt momenteel op een ongezonde manier vertrouwde een recreatie ier ons onlangs toe. Om de nog vrije slaapplaatsen is strijd ontbrand. Texelaars !fter de drukte op wegen en 'els, en de VVV kreeg dit 1opmerkelijk veel klachten van gasten die zich ongastvrij behandeld voelden. Verder schreeuwen de land bouw, horeca en natuurbeschermers om het hardst om aandacht. Kortom, hoewel het Texel op zich voor de wind gaat, dreigt er een ver harding van standpunten op te tre den. Conflicten tussen groeperingen, die hun weerslag kunnen hebben op de Texelse politiek. Gelukkig gaan de raadsleden tussen hun maandelijkse vergaderingen door nog steeds ami- kaal met elkaar om. Voor de nieuwe burgemeester de taak om dat zo te houden. Het „overbruggen van tegen stellingen", wat de vorige „burgerva der" Schipper hoog in het vaandel had staan, zal door Van Rappard wel licht nog sterker in de praktijk moe ten worden gebracht. Als hij alle partijen met open vizier tegemoet treedt, maar tegelijk niet bang is om eens met de vuist op tafel te slaan, kunnen de gelederen zich weer slui ten. Zijn open benadering en streven naar harmonie, waarvoor hij in zijn vorige gemeente Holten werd ge roemd, zal Van Rappard hier dus ze ker moeten aanspreken. Overigens wacht Van Rappard een zwaar begin. De afgelopen weken en dagen heeft hij in allerijl afscheid moeten nemen van zijn Overijsselse collega's en kennissen. Intussen moest hij zich voorbereiden op het geen hem op Texel te wachten staat. Onder meer ontving hij een dikke bundel vergaderstukken, want begin november al staat de behandeling van de gemeentebegroting op de agenda. Na het feestelijk welkom vanmiddag houdt Van Rappard weinig vrije tijd over; ook komende week puilt uit van de kennismakingsbijeenkomsten. En meteen al is de nieuwe burgemeester aan den lijve geconfronteerd met een nijpend Texels probleem, de woning nood. Voorlopig moet hij zich zien te redden in een vakantiehuisje ergens op het eiland. Wij wensen burge meester Van Rappard veel succes. I.M. ADVERTENTIE n 741/ DE PRIJS KENT U AL maken. Groen Links is van plan blan co te stemmen. Fractieleider Peter Bakker: „We nemen hetzelfde stand punt in als bij de vorige wethouders verkiezingen. Toen gaven we onze stem ook alleen maar aan een linkse wethouder." Bakker heeft niet over wogen om met een tegenkandidaat te komen. „Het heeft weinig zin om voor een half jaar het collegepro gramma volledig op z'n kop te zet ten." Het CDA heeft er nog niet over ver gaderd. Volgens woordvoerder Gelein Jansen heeft dat ook niet zoveel zin, nu alle collegepartijen het eens zijn over de opvolging van Barendregt. Zwaar pakket Erna Eelman neemt van Barendregt de portefeuille ruimtelijke ordening en volkshuisvestingsbeleid over. Onder haar verantwoording vallen ook re creatie (incl. strandbeheer), verkeer en vervoer, monumentenbeleid, natuur- en landschapszorg. Een zwaar pakket dus, maar na ruim ze ven jaar raadservaring maakt de VVD-kandidate er geen punt van. Omdat de VVD slechts twee zetels heeft en Barendregt wethouder was, kwam al het raadswerk op haar schouders neer. Onder meer had ze zitting in alle vier raadsfracties, zodat ze op alle be leidsterreinen kan meepraten. „Met Barendregt onderhield ik goed con tact, hij heeft me veel over zijn werk gebied verteld. Natuurlijk zal ik tijd nodig hebben om me in te werken. Maar wat gedaan moet worden, moet worden gedaan. Je kunt het niet maken om bepaalde kwesties maar te laten sudderen", aldus Erna Eelman. Haar volle neef Gerard van der Kooi Vijfentwintig jaar geleden zette lijnentrekker Krijn Ooms (57) zijn eerste streep op het Texels wegdek en gisteren de laatste. Kaarsrecht en precies in het midden, zoals het hoort. De nij vere wegmarkeerder, al 34 jaar „in het vak" en verantwoorde lijk voor ontelbare reflectielijnen, zit vanaf vandaag in de vut. Een interview met Ooms staat verderop in deze krant. (Foto Tessa de Graaff) Gerard ven der Kooi. neemt, als de raad zijn geloofsbrieven op 12 oktober goedkeurt, haar ver trouwde stoel in de raadszaal tussen de raadsleden Van Asselt en Hin over. De eveneens 53-jarige Van der Kooi („ik ben twee maanden jonger dan mijn nicht") is geen onbekende in de Texelse politiek. Van 1978 tot 1982 was hij wethouder gemeente werken en ruimtelijke ordening. Daar voor zat hij anderhalf jaar in de raad, nadat hij tussentijds Tine Vlas-van der Vlies was opgevolgd. Van der Kooi verdient zijn brood als winkelier in Den Burg-centrum. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat hij zegt de komende periode extra aandacht te zullen vragen voor het midden- en kleinbedrijf op Texel. Verkiezingen In principe zal hij slechts tot de ge meenteraadsverkiezingen als raadslid aanblijven. De verkiezingen zijn op 2 maart 1994, maar de nieuwe raad wordt waarschijnlijk pas in mei geïnstalleerd. Op 27 september aan vaardde Van der Kooi zijn benoeming door de voorzitter van het stemburo. Na de 12e oktober is er nog een be roepstermijn van zes dagen, waarna de officiële beëdiging kan plaatsvin den. Dat gebeurt op 1 november, voor aanvang van de eerste begro tingsvergadering. Lees voor een interview met de aan staande wethouder Erna Eelman ver der op pagina 5. De TX 41 „Broedertrouw" van de gebroeders De Vries heeft woens dagmorgen ten noordwesten van Texel ruim een halve dag muurvast gezeten. Aan beide zijden waren de netten verstrikt geraakt. Geas sisteerd door de reddingboot Beursplein 5 slaagden duikers van Terschelling erin de kotter te ont zetten. Zo'n tien kilometer ten noordwesten van de vuurtoren kreeg de Noordzee- kotter rond 3.00 uur aan de ene kant Een 12-jarige meisje uit Diemen is op het fietspad langs de Pontweg in de buurt van de stoplichten ten val ge komen. Ze fietste in een groep en raakte haar voorgangster. Tot over maat van ramp werd de groep op dat moment net ingehaald door een 17-jarige bromfietster uit De Koog, die tegen het vallende meisje opreed. De jonge toeriste liep een gebroken arm, een hersenschudding en een hoofdwond op. Ze werd per ambulan ce naar het Geminiziekenhuis ge bracht. De bromfietster bleef ongedeerd. een brok beton van zo'n drie ton in de netten. De steen diende ooit als anker voor een boei. Vrijwel gelijk tijdig raakte de wekkerkettingen aan de andere zijde verstrikt in een anker van een wrak. Een toevalstreffer die maar zelden voorkomt. Hoewel de bemanning niet om hulp vroeg beslo ten de redders na overleg met KNRM-secretaris Kees Vlas veilig heidshalve toch uit te rukken. Dat kwam goed van pas, want dankzij de snelheid waarmee Beursplein 5 de duikers ophaalde kon het duikteam Equador van Terschelling snel aan het werk. Nog voor het duikvaartuig de Ursus ter plaatse was, hadden de kikvorsmannen aan één kant het tuig al vrijgemaakt. Met vrijwel onbescha digde netten kon de Broedertrouw de tocht binnen enkele uren weer ver volgen. Nog voor de Beursplein 5 had afge meerd bij De Cocksdorp schoten de redders een Duitse kotter te hulp, die een draad in de schroef had gekre gen. Ook hier moesten duikers aan te pas komen. Uit een kajuitvisboot die in de buurt van paal 33 voor de kust lag afge meerd is een 27 MC bakje gestolen. Een raam en een kast zijn openge broken. De schade beloopt zo'n 71250,-. I.M ADVERTENTIE l<rvi ^utirL Jitth u bef hjrU Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een kijkkrant van contactlensspecialist - juwelier - opüciën lfeüderstraat 18, Den Burg, S 12826 een waardebonnenkaart van bakkerij en een programmalijst In Den Burg, De Koog en Oudeschild Heeft u een nieuwtje? Bel het nieuwe, rechtstreekse redactienummer 62620 (advertenties: 62600) In 1988 heeft Texel landelijk met succes actie gevoerd voor toeken ning van een investeringsimpuls aan alle gemeenten. Maar de gemeente kan weer op de barricaden, want het rijk heeft besloten per 1994 het geld alleen te geven aan stedelijke ge meenten die op een bepaalde „knooppuntenlijst" staan. In '88 wilde het rijk de investering simpuls alleen toekennen aan ge meenten met meer dan 25.000 inwoners. Het ging om een extra bij drage voor het gemeetefonds, door de gemeenten naar eigen inzicht voor investeringen te benutten. Texel vond het een scheve situatie dat niet alle gemeenten in aanmerking kwamen voor dit voordeeltje. De zaak werd beslecht met een motie in de tweede kamer door CDA-er Koetje, waardoor de regering werd teruggefloten. Maar nu dreigen meer dan 600 ge meenten opnieuw hun jaarlijkse ex traatje voor investeringen kwijt te raken. Volgens gemeentesecretaris Piet Zoon zal Texel opnieuw in actie komen. „We beraden ons echter nog over de manier waarop. Misschien gaan we de Vereniging van Neder landse Gemeenten benaderen, maar het kan ook zijn dat we H. Koetje een briefje sturen." Een kantoor aan de Slingerweg is in de nacht van maandag op dinsdag opengebroken. De daders kwamen binnen door een raam open te wrik ken. Een kast met daarin een geldkist werd gekraakt. De inhoud (f4000,-) werd meegenomen. Ook werd een diplomatenkoffer opengebroken, maar daaruit wordt niets vermist. De aan wezige Datasafe bleek bestand tegen de inbrekers. Omdat de daders ver schillende sporen hebben nagelaten, stelt de technische recherche een on derzoek in. Arco de Graaf gaat zich volledig richten op de Paralympics, die in 1996 in de Amerikaanse stad At lanta worden gehouden. Na de teleurstelling tijdens de Olympi sche Spelen voor gehandicapten in Barcelona deed de Texelse rolstoelatleet het dit jaar rustig aan. Minder intensief trainen en weinig wedstrijden. Nu voelt hij zich er weer klaar voor om er nog drie jaar „vol" tegenaan te gaan. De 29-jarige topsporter be leefde deze week een opsteker van jewelste. De Texelse Wol On derneming toonde zich bereid om hem tot en met „Atlanta" volle dig te sponsoren. De Oudeschil der dekbeddenfabriek betaalt Arco's kleding, reiskosten en als klap op de vuurpijl zijn hypermo derne wedstrijdstoel van super- licht materiaal. Alleen de stoel al kost zesduizend gulden. Hiermee hoopt Arco de Graaf aansluiting te vinden bij de (sub) top van de wereld op de 800, 1500 en 5000 meter en probeert hij door te dringen tot de Top 10 op de marathon. „Ik ben hier enorm in m'n sas mee", aldus een opgeto gen Arco. „TWO is een echt Texels bedrijf, ze maken een puur produkt, ik ken de mensen. Ja, ik voel me echt gemotiveerd om hiervoor te rijden." Inmiddels Is hij met lange duur- trainingen begonnen, zodat hij komend seizoen goed kan preste ren op het WK wheelers in Berlijn. I M ADVERTENTIE (net als vroeger) I.M ADVERTENTIE 22211 DE PRIJS KENT U AL

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1