taatsbosbeheer geeft penheid van zaken KdTexels F amilieberichten Landbouw iderhoud kost f 105,- per Texelaar IEXELSE J COURANT takers En Passant rtten competitie Gemeente wint strijd over Nikadelgrond Snijmais rijpt traag af Barendregt: „Parkeerbeleid breed aanpakken" Geslaagd Bromfietser geraakt Bromfietser ten val Familieberichten VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 Hheer van de reservaten en het ihouden van alle recreatieve ilijkheden in de natuurgebieden jl eiland kostte in 1992 ruim miljoen gulden. Omgerekend is l0or elke Texelaar 7 105,- of li per toeristische overnachting jjoenl. Dat openbaart Staats- iheer (SBB) in het beheers- jg dat deze week het licht zag oor iedereen in EcoMare be- ibaar is. district Texel is onderverdeeld in beheerseenheden, waarin totaal itnsen vast werk hebben. Voor ■waking van de natuurreservaten icursies worden in het seizoen trtra krachten ingezet. SBB j dus net als elk bedrijf de nodi- sten. Totaal bedroegen de uitga- in investeringen vorig jaar 2,4 m gulden. Zo vergde instand- Dig van het fietspaden net (35 /I08.000,- en kostte onderhoud je wandelpaden ƒ21.450. De in- sen waren ruim één miljoen en fkomstig uit verkoop van hout, rprodukten, excursies, huur en foutershok. itrslag geeft een gedetailleerd tht van de samenstelling van eheersgebied en het werk dat gebeurt. Zo werd in 1992 de nmuy tot een diepte van 25 cm raven over een oppervlakte van itare om de oorspronkelijke ve- e terug te krijgen. In het kader sn bezuinigingsoperatie nam de eheerseenheid Texel het beheer irverskooi over. De Vogelwerk- wil de kooi gebruiken voor het van vogels. Sinds 1961 zijn in ,oi 66.549 vogels geringd. Hier- jn er 3.701 van elders terugge- Rotganzen mzenreservaat Zeeburg heeft dit aar tevredenheid van SBB ge meerd. Op 23 april bezochten 12.200 ganzen de boerderij. De constateert een groei van de len strandvogels door de zachte De zilvermeeuw is nog altijd eest talrijk. Er broedde vorig Sparen lepelaars in de Muy. hakers van En Passant zijn be- n met hun interne competitie, ote vraag is natuurlijk of tl in staat is om Jaap Dros van jftiende kampioenschap van ie houden. De afgelopen jaren niemand kans gezien Dros se- bedreigen. Maar vorig sei- hebben vele En Passant-leden terkte gewonnen door het vol- =n een schaakcursus. Het resul ts de eerste speelavond al aar. Met een groot arsenaal ictische wapens zetten de schakers een enorme aan- op het bord, hetgeen prach- artijen opleverde. De spelers die itiatief in de partij namen, wer- sarvoor beloond. Zo kon Roel an de eerste winstpartij note- een goed uitgevoerde aanval stelling van Frans Eijgenraam. de partij tussen Ferry van Ta- '6 en Paul Eelman ging het er aan toe. Nadat de rook was 'okken hield Eelman een betere over, die hij knap verzilverde, alovend was het spel van de Emile Keyser. In een gedegen se opening manoeuvreerde hij ukken zorgvuldig in de richting koning van Henk Tuinema. In |e ti|dnood miste Tuinema de «erdediging en werd Emile Key- ;oond voor zijn gedurfde spel. invallende instelling is een goe- enschap voor een jonge scha- lid-wereldkampioen Max Euwe Als men in het begin van een kcarrière geen risico neemt, zal men het dèn doen", bekman ondervond nog eens fit van Jaap Dros. Aan het lambiet hield Hoekman een stelling over, maar een foutje middenspel werd hem fataal, Dros al meteen een goede slag in voor een nieuwe titel. O-F Eijgenraam 1-0; T. Witte-RBake- W. Hoekman-J. Dros 0-1, W. v.d kMeri 1-0; H. Tuinema-E. Keyser 0-1; itenhove-P. Eelman 0-1. Over ander vogels meldt het verslag gedetailleerde aantallen. Ook is er volop informatie over insecten en ve getatie en een overzicht van het on derzoek dat door SBB is uitgevoerd. Om het jaarverslag te begrijpen hoef je geen diepgaande natuurstudie te hebben gevolgd. Het is in begrijpelijke taal geschreven, voorzien van fraaie illustraties en bedoeld om Texelaars en andere geïnteresseerden een kijkje te gunnen in de keuken van SBB. Niet alleen het werk dat SBB de laat ste jaren heeft verzet, maar ook een overzicht van de taken die de dienst heeft, zijn in het verslag opgenomen. Tegen een kostprijs van 73,50 ligt voor iedereen een exemplaar klaar bij EcoMare. Schilderij gekocht.Voor f\762,50 is door de gemeente een schilderij aan gekocht van de op Texel geboren en opgegroeide Raymond Huisman. Het betreft een werk waarop de Fonteins nol staat afgebeeld. Oud-Texelse Miranda van der Slikke (26) heeft donderdag de docterandus-bul in ontvangst geno men op de Universiteit van Amster dam, waar zij Franse taal- en letterkunde studeerde. Stark. De gemeente gaat een be zwaarschrift indienen tegen de wei gering van de provincie om uitbreiding van het bedrijf van Stark aan de Harkebuurt toe te staan. De uitgeverij/drukkerij wil in het buiten gebied aanzienlijk uitbreiden. Omdat dit gunstig is voor de werkgelegen heid in en om Oosterend wil de ge meente alsnog een poging wagen toestemming te krijgen. Strender Nieuws. Wegens vakantie van de redakteuren krijgen Oosteren- ders hun dorpsblad Strender Nieuws een week later, op 9 oktober in de bus. Kopij kan tot maandag worden ingeleverd bij Dirk Kuiter, Mul derstraat 22. Dubbele functies gewest. „Bij de samenstelling van het bestuur van het gewest en bestuurders van orga nisaties die daarmee zijn verbonden, zoals de stichting Ondernemen in de Kop, is sprake van dubbele functies." Die kritiek ventileerde Gerbrand Poster (Texels Belang) gisteravond in de commissie FET. Volgens wethou der Terpstra zijn dit soort opmerkin gen schering en inslag, omdat deze vierde bestuurslaag steeds meer ta ken van de gemeente overneemt. „Het komt de kwaliteit inderdaad niet ten goede. Maar komt u dan maar met andere bestuursleden op de proppen. Er is namelijk veel werk te doen." De arrondissementsrechtbank te Alk maar heeft de gemeente na een langdurig juridisch gevecht in het ge lijk gesteld in een geschil met VOF Selecta uit De Koog. Inzet van het conflict is een stuk grond aan de Ni- kadel, waarop Selecta meende een claim te hebben. De gemeente heeft het terrein inmiddels voor andere doeleinden bestemd. Selecta baseerde zich op toezegging en die door de gemeente in 1987 zouden zijn gedaan. Het bedrijf had plannen voor een squashbaan, een sauna en een winkel. Tijdens de on derhandelingen zou een prijs van 7125,- per vierkante meter zijn af gesproken. Toen de projectonwikke- ling van Selecta stagneerde verkocht de gemeente de grond in 1989 voor een prijs van 7350,- per meter. Toen voelde Selecta zich gepasseerd en maakte de gemeente attent op de eerdere afspraken. Volgens de ge meente was toen echter geen over eenstemming bereikt. Selecta nam dit niet en stapte naar de rechter. Dat was het startsein voor een lange reeks getuigenverhoren. Toen de ge meente er in slaagde de zware bewij sopdracht die werd opgelegd hard te maken, stelde de meervoudige kamer voor de behandeling van burgerzaken de gemeente in het gelijk. De juridi sche kosten die zijn gemaakt komen vor r rekening van Selecta. I.M. ADVERTENTIE DE PRIJS KENT U AL 12211 DE PRIJS KENT U AL Evenals bij de granen verloopt de af rijping van snijmais zeer traag. Het koude weer en de regen van de laatste maanden is daar de oorzaak van. Half juli werd algemeen gedacht dat er vroege graanoogst zou plaats vinden. Maar het liep anders. Het werd zelfs september voordat het laatste graan kon worden geoogst. De trage afrijping zorgde wel voor goede korrelopbrengten per ha. Voor al zomergerst deed het erg goed. Van sommige percelen kwam tot 8 000 kg korrel per ha. Deze gerst was meestal in februari, begin maart ge zaaid. Aan zaaizaad was er nauwe lijks 100 kg per ha gebruikt. Ook de schimmelbestrijding bleef tot één keer beperkt. Wintertarwe kwam eveneens goed uit de bus. Van meerdere percelen werden opbrengsten aan korrel ge oogst van 9.000 kg en meer per ha. Zomertarwe bleef hierbij achter. Hoge korrelopbrengst is prettig gezien de lage graanprijzen, nauwelijks 30 cent per kg. om nog enig rendement te hebben per ha. En doordat meerdere graantelers nog droogkosten moeten betalen zal het financiële overschot per ha. niet hoog zijn. Nog steeds moet er stro worden ge perst. Dit terwijl er een grote vraag naar stro op Texel is. Veel stro is no dig voor het afdekken van de bloem bollen en de plm. 30 ha wortelen die voor vorst moet worden beschermd. Aanvoer van stro van het vaste land is nu noodzakelijk. Door schaarste is de prijs per ton vrij hoog. Hoge op brengsten zijn er over het algemeen behaald van de pootaardappel perce len. De meeste partijen zijn grof, met als gevolg dat die grove knollen met afgevoerd worden als pootgoed. Aardappelen Het koele en zonarme weer tijdens de groei heeft eveneens een negatie ve invloed gehad op het onderwater- gewicht van de aardappelen voor de verwerkende industrie. Naast een ras eigenschap speelt de bemesting daarbij eveneens een belangrijke rol. Teveel stikstof en kali werken nega tief op het onderwatergewicht. Suikerbieten De suikerbietenoogst is begonnen. Vanuit de P.H. polder kwam het be richt dat daar reeds een suikergehalte werd gehaald van 17%. Maar uit pol der Eierland kwam informatie van nog geen 16% suiker. Ook hier spe len het weer en de bemesting een rol. Vooral een organische bemesting wil het suikergehalte en de kwaliteit van de bieten nogal eens nadelig beïnvloeden. Naar aanleiding van een brief van mensen uit de Wilhelminalaan, wil wethouder Barendregt de parkeer problemen op het eiland uitgebreid onder de loep nemen. De schrijvers verzochten een groenstrook op te offeren ten bate van meer parkeer ruimte. De leden van de raadscommissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid voelden niet veel voor het voorstel van de briefschrijvers. „Dat is geen structurele oplossing. In de zomer staat zo'n plek toch meteen weer vol In 1990 behaalde Martine Bakker van „Helios" haar Bachelors degree in Business Administration aan Nijenro- de. Universiteit voor Bedrijfskunde te Breukelen. Sinds woensdag mag zij zich ook doctorandus in de Commu nicatiewetenschap noemen. Zij be haalde deze graad aan de Universiteit van Amsterdam. met toeristen", aldus Jaap Vlaming van Groen Links. Cor Kuip van Texels Belang stelde voor in de Wilhelmina laan ook parkeermeters te plaatsen en de bewoners een ontheffing te geven. „Want de problemen ontstaan doordat toeristen andere plekken zoe ken dan de grotere betaald parkeren gedeelten." Jan Koolhof van het CDA wil de parkeerplaatsen in de straat voor bewoners vrij houden door mid del van inklapbare beugels, maar dat ging Barendregt te ver. Een 32-jarige tractorchauffeur uit De Cocksdorp zag bij het afslaan op de Postweg een 17-jarige bromfietster over het hoofd, die op het fietspad reed. Door de aanrijding liep zij ver schillende kneuzingen op en haar brommer raakte zwaar beschadigd. Een 26-jarige bromfietser uit Oude- schild raakte bij het passeren op het fietspad langs de Schilderweg een 17-jarige voetgangster uit Duitsland Beiden kwamen ten val, maar hielden daar geen letsel aan over. De brom mer was echter wel beschadigd. Don't ever give up to laugh over the good things in life. Sometimes it even helps to laugh over the worst. Jan Overleden Jan Marius Ellen 29 april 1928 't Noorden, Texel t 29 september 1993 Vancouver, Canada M. C. Ellen-Verbrugge Cor en Victorien Nelly Siets en Maartje Tiny Matty en Ben Noud en Olga Peter en Irene Jenny en Arend Neven en nichten Correspondentie-adres: T. Ellen, Keesomlaan 47, 1791 DB Den Burg. Vervuld van fijne herinneringen maar bedroefd om haar heengaan, geven wij kennis dat na een leven vol liefde en hartelijkheid, geheel onverwacht van ons is heengegaan onze lieve zuster, "moeder" en oma Alida Cornelia Roeper weduwe van W. Munters geb: 28-10-1908 overl:29-9-1993 Hilversum: A. E. Smit-Roeper Sliedrecht: C. A. van den Berg-Roeper M. J. van den Berg Bergen: C. Roeper T. Roeper-Dros Dordrecht: B. Scheepbouwer-Roeper Stolwijk: W. J. G. Roeper Gouda: G. Mulder Waalderstraat 47, 1791 EB Den Burg Texel. Een rouwdienst zal worden gehouden op za terdag 2 oktober om 13.30 uur in de Doopsge zinde kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de algemene begraafplaats zal plaats vinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de Doopsgezinde kerk. Bij een droge stof gehalte van 28 tot 35% komen de minste verliezen aan Voedereenheden Melk (VEM) bij mais voor. Eendere oogst geeft verliezen die op kunnen lopen tot 25% aan VEM en droge stof. Het oogststadi- um is te bepalen door enkele maïs kolven uit het perceel te halen. Deze kolven kunnen worden gebroken waarna de korrels worden genomen. Wanneer er uit de korrels gen vocht meer komt bij het uitknijpen kan wor den gehakseld Droge mais, tegen de 35% droge stof, heeft positieve in vloeden op de opname door de koei en. Tevens wordt daar het beste van gemolken en zijn de gehalten aan vet en eiwit het hoogste. Inzaaien rogge Vrij komende gronden kunnen wor den ingezaaid met rogge om stuiven tegen te gaan. Met 80 tot 100 kg zaaizaad per ha. is een goed resul taat te bereiken. Altijd bezige handen een warm kloppend hart ingehaald door de tijd... Alida Cornelia Roeper 28-10-1908 29-9-1993 Lieve tante, je was er altijd in vreugde en verdriet. We zullen je zo missen maar vergeten word je niet. Jan en Mary-Ann U hield ons bij elkaar Aan onzichtbare draden Als de klosjes op uw kussen En U weefde ons Naar Uw eigen patroon Tot één familie Alida Cornelia Roeper 28-10-1908 29-9-1993 Alle neven en nichten Oma van Texel, Je had altijd tijd voor ons altijd stond je voor ons klaar met raad en daad met hoofd en hand Dank je wel, lieve oma. Mirella en Saidja Voor uw betoonde medeleven, in de vorm van troostende woorden, kaarten en bloemen na het overlijden van mijn man, onze vader en opa CORNELIS MOENS zeg ik u allen, mede namens mijn kinderen en klein kinderen, oprechte dank. In het bijzonder het personeel van „Sint Jan", dr. Vos, dr. Van Dijk en ds. Fibben. M. Moens-Schaatsenberg Texel, oktober 1993. Voor de vele blijken van medeleven, welke wij moch ten ontvangen, na het plotseling overlijden van mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa JACOB J. VAN DIJK zeggen wij u hartelijk dank. De aanwezigheid van u allen, alsmede de bloemen en de schriftelijke reakties hebben ons heel goed gedaan. A. G. van Dijk-Keijser kinderen en kleinkinderen Den Burg - Texel, oktober 1993. Wij hadden het niet verwacht. Zoveel belangstelling vanuit Holland bij het overlijden van onze vader en opa THEO VAN SAMBEEK Het heeft ons veel troost gegeven. Hartelijk dank daarvoor. Heel blij zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje Nick Den Burg, 29 september 1993 Adrie en Jeanet Barhorst-Vriezema Monique en Roy Wilsterstraat 42, 1791 XT Den Burg. Telefoon 15069. Heel blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter Lisanne 28 september 1993. Tijd: 17.57 uur. Gewicht: 3940 gram. Aad en Anja Amsing-van Exel Spangerweg 20, 1793 EH De Waal. Moeder en dochter ver blijven tijdelijk in het zie kenhuis. ledereen hartstikke bedankt voor de kaarten, bloemen en andere attenties tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. Corrie Goes Wij willen iedereen bedanken voor het doen slagen van ons 50-jarig huwelijksfeest. Ook namens de kinderen. Het was geweldig! Bertus en Aaltje Eenhoorn Langs deze-weg willen wij iedereen hartelijk bedanken voor de vele bloemen en kaarten, ontvangen bij ons 60-jarig huwelijk. Fam. R. Berkenbosch Bijenkorfweg 2, 1794 AG Oosterend. Vanaf ons vakantieadres willen we met name de Teso bedanken en verder iedereen die onze trouw dag, in wat voor vorm dan ook, onvergetelijk heeft gemaakt. Mare en Petra Prins Familie Storm Australië, oktober 1993. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ6,30 tot en met 3 regels. Per regel meer ƒ2,10 (incl. btw) T.k.a.: Renault 5 GT Turbo, bj. '85. Tel. 15353 13160. Gezocht oude caravan, 6 meter lang. Tel. 15422. Tegen advertentiekosten af te halen electronisch orgel. Schilderend 123, tel. 14009. T.k.a.: stacaravan, 5.80 me ter, 1 slaapkamers, alles nieuw gestoffeerd, nieuwe wanden, zonder standplaats, prijs 3.000,-. Tel. 075- 216003 Te koop: i.z.g.st z2 broods nijmachines, per st. ƒ850,-, ex. btw; 1 Leza elec. kassa, f750,-; 1 Hobart Menger, 380 volt, f850,-; 1 Wapp schrobmachine, type RA 450, /Ï750,-. Te bevr., tel 02279-3235. Te koop: Opel Ascona 2.0 S. 1979, APK-gekeurd. Caros. opkn. voor liefh., f600,-. Tel. 14408 (12.00-17.00 uur). Stoffenboet. Elke week iets nieuws. Er zijn weer nieuwe kinderstoffen voor o.a wieg- bekleding. Keperkatoen voor broeken enz. Palm Beach compact-sun. Nu voor 1495,-. Combi Brou wer, tel. 12294. Gezocht. Welke vrouw wil ons enkele dagen per week komen helpen bij het schoonhouden van onze ho telkamers. Voor info: tel. 19623. Zonnehemels. Reeds v.a. 599,-. Combi Brouwer, tel. 12294. Trainingsbroeken - voetbal broeken - gymschoenen - ballet/gympakjes - leggings - aerobic/fitmss kleding - knie/ schoenbeschermers enz. enz. Mantje Sport. Het Texelse Rode Kruis wil bloed zienl O S.G. 8 oktober van 17.30 - 21.00 uur. Qnipp Kapsalon, 6 dagen per week geopend!! Liefst op afspraak, tel. 12227. Tenson - Badboys - O'neill - Samas. Mooie collectie win terjacks. Mantje Sport. Alle mensen die ons bedacht hebben tijdens ons 55-jarig huwelijk willen wij hierbij hartelijk bedanken. Bram de Smidt Janny de Smidt-Boot 5 november bazaar Ned. Herv. kerk Den Burg. Heeft u nog goede gebruikte of nieu we spullen voor ons? Alleen geen bedden en bankstellen Even een telefoontje naar 15361 of 14277 en we ko men zaterdagmorgen bij u langs. Te koop. 5 portofoons, type Cuna 1200, met laders en re serve accu's. Bereik ca. 216 km Tel. 15056. T.k.: Tabbert toeracaravan, type 500, bj. '81 met nw. Brand-voortent. Pr. ƒ6950,-. (staat op De Krim, nr 1010). Tel. 02984-5029. Gevestigd: per 1-10-1993 Schoo warmtetechmek, tel. 10082. onderhoud en servi ce gas cv-toestellen, geisers, boilers, gashaarden. De consument besteedt te genwoordig veel aandacht aan het interieur. Kunst is niet langer voorbehouden aan de happy few. Een aqua rel of schilderij is gezien de prijs voor velen haalbaar. Kunsthandel Hans van der Klift is op Texel al bijna 25 jaar hèt adres voor schilderij en, aquarellen en antiek aar dewerk.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 3