Groene vingers voor jeugd Daalderschool lolwoningen Hoornder am ping niet haalbaar Erna Eelman: „Besturen wordt steeds ingewikkelder" carmoon TEXELSE COURANT wc Stoelendans Doel: bewuster omgaan met milieu iels Belang terug Terschelling „Onderhoud plantsoen Noordwest een janboel" Aanrijdingen Zwaar verkeer moet Schilderend mijden Waterpartij Krimbos alsnog voltooid Vrijstelling op bouwverordening Riolering paviljoens kost M,4 miljoen VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 1990 had Tlne Krijnen-Bays de injur als vrouwelijke wethouder Texel. Nog voor het verstrijken de collegeperiode krijgt ze gezel jap van Erna Eelman-van der Kooi, latmee de verhouding man-vrouw jen w op 2-2 wordt gebracht, aar dat vind ik helemaal niet zo ingrijk", reageert Erna Eelman sgevraagd. „Voor mij staat kwali- voorop. Ik zou me ongelukkig tien als ik alleen op basis van lp vrouw-zijn ergens voor word iozen." 1986 meldde de huidige VVD- ctieleidster zich in de Texelse poli- 1 Voordien was ze actief bij de U-vrouwen, die haar binnen de dij als raadskandidaat naar voren boven. „Maar niet met de bedoe- jom per se een vrouw in de raad krijgen. De algemene ledenverga- nng heeft uiteindelijk de volgorde paald.'De leden zagen het blijk- ii in haar zitten, want ze belandde de tweede plaats, achter Klaas undregt. idat de VVD bij de gemeente- dsverkiezingen van '86 met rhts twee zetels uit de strijd am en Barendregt tot wethouder rd gekozen, kwam de debutante er laar eentje voor te staan. „Ik ben n echt in het diepe gegooid. Zat ieen in alle commissies, wat ont land veel voorbereiding en verga- lijd kostte. Zelfs nu vraag ik me wel eens af hoe ik dat toen heb ed. Gelukkig heb ik wel altijd de gehad van de fractie -we ver gaderden elke maand met het bestuur erbij- en van thuis." Haar echtgenoot Martin Eelman, met wie ze de afgelegen hoeve Zeeburg in polder De Eendracht bewoont, stond ook ooit op de kandidatenlijst van de VVD. Hun gedeelde politieke interesse levert aan de etenstafel dan ook vaak stof tot discussie. „We heb ben allebei een brede maatschappelij ke interesse. Anders had ik me nooit in de gemeentepolitiek gestort." Hoewel ze inmiddels voldoende routi ne heeft, kost het raadswerk haar gek genoeg steeds meer tijd. „Naar mate je de problematiek beter kent, ga /e ook merken wat je nog niet weet. Dus heb je de neiging om die per op dingen in te gaan. Daarnaast wordt besturen steeds ingewikkelder. De regelgeving door het rijk neemt toe en op Texel hebben we vaker te maken met botsende belangen. Als bestuurder moet je dan meer weten om een goede afweging te kunnen maken." In de raad staat Erna Eelman bekend ~'~L. - Erne Ealman kan zich op hoeve Zeeburg In alle rust voorbereiden op de komende periode als wethouder. lfjm f„„, Hopm>n, om haar sympathie voor de agrari sche sector. „Ja, dat overheerst wel licht iets door de problemen die in de landbouw spelen. Maar ik wil als raadslid geen sector voortrekken." De VVD-achterban bestaat ook voor een belangrijk deel uit recreatie ondernemers en anderen die aan het toerisme verdienen. In sommige ge vallen lijken de belangen van de land bouw haaks te staan op die van de recreatiesector, zoals bij de golfbaan. In dat soort gevallen zoekt Erna Eel man het compromis. „Ik ben voor een golfbaan op Texel, maar het af stoten van landbouwgronden kan al leen als het gaat om land dat niet zoveel waarde heeft." Tegen het komende half jaar ziet Er na Eelman niet op „Omdat ik wist van Barendregts sollicitaties hield ik er rekening mee, maar het is toch sneller rondgekomen dan ik had ver wacht. Ik bereid me er nu geestelijk op voor. Of ik als wethouder ook nieuwe initiatieven neem? Geen idee, ik heb geen zicht op wat allemaal nog tot een goed einde moet worden gebracht." Het wethouderschap geeft haar poli tieke loopbaan een nieuwe dimensie en vormt een steun in de rug voor de gemeenteraadsverkiezingen op 2 maart 1994. Dan hoopt ze als lijst trekker voor de VVD stemmen te winnen. „Klaas Barendregt en ik heb ben ons in de raad altijd duidelijk op gesteld, men weet waar wij voor staan. Hopelijk werpt dat straks z'n vruchten af." Frans Hopman mee:: ik wil geen ryrnrnzoEhf MAG IK U ER OP WW EN DAT UUU LINKE RH AND ZICH IN M'JM RECHTER ZüZRK/ll "BEVINDT STO MHE TRR WAAR 16 DE \N.G. rmmffTiTU n uttt plan voor 35 holwoningen op ping Loodsmansduin lijkt defini- van de baan. Realisatie van het ct dat elf ondernemers uit Den n ruim vijf jaar geleden lanceer- liek dichterbij toen ontwikke- Harry Keizer er brood in zag. De wil het terrein waarop de bouw gepland echter in gebruik hou- ils nudistencamping. Toch is «stuur in voor nieuw initiatief, at directeur Hofmann weten. fcreniging Recreatieve Ontwikke len Hoorn, bestaande uit onder is uit het dorp, bedacht het oningenproject om een graantje te pikken van de groeiende toe stroom. Hun plannen stuitten op verzet van de. Ook de ge- i wilde niet meewerken. Toch de er na verloop van tijd hoop initiatiefnemers, toen ontwikke- Harry Keizer het plan in handen Op zijn kosten werden een te- 3 en een maquette van de hol- igen gemaakt. Eeti deel van de i bevindt zich ondergronds, een deel erboven. „We hebben het gepresenteerd aan de RST, maar «stuur zag er wederom niets verzoek van Keizer heeft tacteur Hofmann het plan on- nogmaals besproken. „Daarna Hofmann me op dat het plan ipig op een laag pitje staat", al- iizer. Toch laat de ondernemer iet alle moed varen. „Er is veel iivesteerd. Het zou zonder zijn «weggegooid geld blijkt." is mede-initiatiefnemer Mare prichting van een Waddenge- kwam ter sprake tijdens het ik dat een afvaardiging van Belang dit' weekend in de «nde regen bracht aan een hereniging op Terschelling. ke werd geopperd door Ger uster, die bij het ventileren Vi bezwaren tegen de huidige "werking van Texel met de kop 'oordholland op Terschelling het 9ehoor trof. „Op de eilanden "vaak dezelfde problemen. Jel zaken wordt hetzelfde ge- i constateerde Poster. Voor- waarvan is de belangengroep te vergelijkbaar is met „10 wel". De Terschellingers slaag- JjU de uitbreiding van een groot paal 8 tot staan te brengen, bij de boer is op het *jd niet aan de orde. Wel mo tet buitengebied meerdere re- terblijven in boerderijen ^ondergebracht. Poster om- de Terschellinger economie tijdig, maar florerend." Hij wil !re waddeneilanden be- van Rijsselberghe is haast geboden, want een ultimatum aan Keizer ver strijkt binnenkort. Rijsselberghe zelf heeft veel energie in het holwoning. De Hoornder ziet de zaken in een groter verband. „Toen er nog plannen waren om van bollengebied de Naai natuurgebied te maken, kon het ver lies aan duingrond door de woningen worden gecompenseerd met nieuw natuurterrein." Inmiddels zijn de plan nen voor natuurontwikkeling ten zuiden van Den Hoorn van de baan. Toen de projectontwikkelaars alles, tot en met een maquette en een fi nancier aan de RST presenteerde, „Het onderhoud van plantsoenen en pleintjes in Noordwest in Den Burg is een janboel." Van een rondgang door de nieuwbouwwijk was Ger- brand Poster (Texels Belang) flink ge schrokken. „De raad moet maar eens een missie die kant uit onder nemen", stelde hij donderdagavond voor. Poster was de nieuwbouw ingelokt door een bewoner van de Noord wester die naast het speelterrein woont waar Jehovah's Getuigen hun kerk mogen bouwen. „Die man kreeg steeds van de afdeling grondzaken te horen dat hij wel een stukje van het terrein mocht overnemen. Maar door de bestemming blijkt dat helemaal niet te kunnen. Hier werden valse verwachtingen gewekt", brieste Poster. Wethouder Terpstra (grondza ken) drukte hem in de commissie FET op het hart dat b en w een wel overwogen besluit hadden genomen. De wethouder beloofde over de on- derhoudstoestand van de plantsoe nen contact met gemeentewerken op te nemen. „Maar wegens bezuinigin gen moeten we beknibbelen." Een 29-jarige inwoner van Den Burg reed vanuit een parkeerplaats de Burgwal op, waar net een 24-jarige plaatsgenoot achteruit reed. Bij de aanrijding die volgde liepen beide wa gens schade op. Een 42-jarige Oudeschildse reed bij een keermanoeuvre op de Achtertune in Oosterend tegen de wagen van een 73-jarige toerist. Ze meldde dit keurig bij de politie, zodat de schade kon worden geregeld. Een 50-jarige bestuurder van een Opel verleende zaterdag bij het oprij den van de Jonkerstraat uit een uitrit geen voorrang aan een 29-jarige in woner van Den burg in een BMW. De schade die door de botsing ontstond was aanzienlijk. Een 40-jarige Oosterender verleende op de haven van Oudeschild zaterdag geen voorrang aan een 31-jarige man uit Beuningen. Door de aanrijding raakten beide wagens zwaar be schadigd. keerde het bestuur zich tegen het voorstel. Eén van de argumenten was dat met enkele fraaie zomers achter de rug de tent bezetting voldeed. Daarnaast wilde het bestuur de nu distencamping niet inruilen voor de holwoningen. Nieuw initiatief Ondanks het „nee" van het RST- bestuur laat Menno Hofmann toch weten in te zijn voor nieuw initiatief. „We staan open voor ieder leuk, goed plan. Daar denken we graag in mee. Als een project inpasbaar is in Loodsmansduin, dan zullen we dit ze ker doen. Het betekent toch een stuk seizoensuitbreiding voor Den Hoorn." RST koestert zelf geen plannen. Navraag bij de gemeente, die destijds wel meewerkte aan de bouw van ecologische woningen op Denne noord (De Witteberg) leert dat er weinig hoop is dat het ooit zover zal komen.Het is niet aannemelijk dat het college een deel van de 2000 slaapplaatsen die momenteel in „re serve" zijn, of eventuele nieuwe bed den vrijkomen ten gunste komen van de RST zal laten komen. Gezien de kwetsbaarheid van het natuurgebied is niet waarschijnlijk dat gemeente en provincie medewerking zullen verle nen. De ideeën over duinbeheer zijn inmiddels aangescherpt. Na de herinrichting van het Schilde rend vanaf de Emmalaan tot de Rei- jer Keijserstraat Is zwaar vrachtverkeer niet meer gewenst op dit traject. Om het plaveisel te spa ren moeten transporten boven een bepaald tonnage van en naar Oude schild voortaan hun route kiezen via de Redoute of de Laagwaalderweg. De vraag of chauffeurs met verkeers borden op de verkeersmaatregel wor den gewezen of dat afspraken worden gemaakt met transportbedrij ven kon wethouder Barendregt (ruim telijk ordening) nog niet beantwoorden aan de commissie Ruimtelijk- en Huisvestingsbeleid. De commissieleden drongen aan op een betere scheiding van voetgangers, wielrijders en automobilisten op het- Schilderend. Plan is om bij de herin richting aan weerszijden een voetpad aan te leggen. Daarnaast nog een fietspad, dat aansluit op dat van de Schilderweg, vindt Barendregt onge wenst en kost bovendien teveel ruim te. Vanaf de publieke tribune stelde Menno Stam voor een markering aan te brengen voor een aparte De kinderen van de Jacob Daalder- school in Oosterend zijn komend schooljaar minder vaak in de school banken te vinden. Niet omdat ze spijbelen, maar omdat hun school meedoet aan het natuur- en milieu project „Wat doe jij buiten?". Ze ko men in aanraking met verschijnselen in natuur en leren daar bewuster mee omgaan, zo luidt de doelstelling van de proef. De onderwijzers van de Daalder- school, één van de vijf in het Noord- hollands project, worden tijdens de milieulessen bijgestaan door Pièrre Bonnet, bij EcoMare verantwoordelijk voor het veldwerk voor scholieren. „De lesmethode is uniek in zijn soort. De vijf scholen hebben elk een eigen project, waarbij elke leerkracht prakti sche vorm geeft aan de lessen. Deze zijn geheel gericht op de eigen situa tie. Er ontstaan dus vijf totaal ver schillende projecten." Tussentijds wisselen de deelnemers informatie uit. Verder houden de deelnemers van hun activiteiten een logboek bij. Hiermee stellen zè een bronnenboek samen dat als basis dient voor nieu we projecten waaraan andere scho len zullen meedoen. fietsstrook. Hij kreeg steun van de commissie die de wethouder vroeg te kijken of er voor wielrijders toch zo'n oplossing mogelijk is. De gemeente overweegt nog of er plaats is voor parkeerhavens aan het Schilderend. De werkzaamheden beginnen naar verwachting half oktober en duren tot het eind van dit jaar. De laatste hand wordt gelegd een het waterwerk echter het Krimbos. (Foto Tessa de Graeff) I.M. ADVERTENTIE DE PRIJS KENT U AL De waterpartij die oorspronkelijk in het Krimbos was gepland, wordt op dit moment alsnog verwezenlijkt. Bij de aanleg van het bos, tussen 1983 en 1985, werd met het graven al een begin gemaakt omdat de grond die daarbij vrij kwam elders nodig was. Toen het geld op was, werden de werkzaamheden echter gestaakt en de plannen niet verder uitge werkt. In het recentelijk tot stand gekomen beheersplan van Staats bosbeheer (SBB) is duidelijk gewor den wat de plannen zijn, zodat het gat dat er nu al jaren zit een echte waterpartij kan worden met een op pervlakte van ongeveer een halve hectare. De bedoeling is het landschap met het „nieuwe" project aantrekkelijker te maken en vogels de gelegenheid te bieden te fourageren op de flauwe (en in de toekomst begroeide) oevers. Het open water zal ondermeer een aantal eendensoorten trekken, zo ver wacht SBB. Door het meertje'op en kele plaatsen zo diep te maken dat het zelfs bij strenge vorst niet tot de bodem dichtvriest, zullen vissen en andere waterdieren 's winters kunnen overleven. Het is niet de bedoeling van SBB er een speelvijver van te maken. Wél zal het water bij vorst geschikt zijn als krabbelbaantje voor kinderen. De werkzaamheden zullen naar schatting ongeveer twee weken du ren en worden uitgevoerd door de fa. Tatenhove. (Foto Tessa do Greoff) In de nieuwe bouwverordening die in maart in werking is getreden staat dat de aanvrager van een bouwver gunning een rapport moet overleggen van de bodemgesteldheid. Om te voorkomen dat bij kleine bouwwer ken een kostbaar rapport moet wor den gemaakt, wil het college Wegens hun ervaring met natuurge- richt onderwijs zijn scholen uitgeko zen die al redelijke „groen" zijn ingesteld. „Nou, ze zijn bij ons pre cies aan het goede adres", vertelt schoolhoofd Albert Hoven trots. „On ze leerlingen doen al veel karweitjes in de schooltuin. De gemeente laat het beheer aan ons over." Het resul taat van hun inspanning is volgens Hoven goed merkbaar in Oosterend, waar de jeugd de plantsoenen geen haar krenkt. Determinatie van insecten of aard wormen is niet opgenomen in het milieu-educatiepakket. „Het is de be doeling dat de kinderen zich realise ren wat er in de natuur aan de hand is", legt Hoven uit. „Ais we bijvoor beeld een vlieg tegenkomen, dan be kijken we het dier van alle kanten en vragen ons af waar het vandaan komt, en wat het er doet. En dan merken de kinderen dat zo'n dier er niet alleen is om dood te meppen." In een verwilderd grasveld bij de school leren de scholieren verschillen de grassoorten onderscheiden De gemeente is bijzonder ingenomen met de natuurlessen in Oosterend en stelt belangeloos lesmateriaal ter be schikking. Behalve door EcoMare wordt het project begeleid door de Stichting Schoolbegeleidingsdienst en de Groene Poolster in Noordholland. Dit is een centrum voor natuuronder wijs. Riolering voor strandpaviljoens, waartoe het Besluit Horecabedrijven Hinderwet met ingang van 1 decem ber verplicht, gaat op Texel 1,4 mil joen gulden kosten. Omdat de termijn niet haalbaar is, wil de ge meente voorlopig soepelheid be trachten. De kwestie kwam aan de orde in het overleg tussen Noordzeestrand ge meenten dat maandag werd gehou den. De vraag wie voor de kosten van de riolering moet opdraaien werd in dit overleg niet beantwoord. Ge suggereerd werd de gemeente, pro vincie, het rijk, de paviljoenhouders of een combinatie. In Den Helder betaalt de gemeente een deel van de kosten. Gerbrand Poster (Texels Belang) acht te riolering in het geheel niet nodig. „Dat is toch waanzin. Wat voor kwaad kan dat nu. Vandaag of mor gen moet een boer in een weiland met koeien ook riolering aanleggen." Wethouder Terpstra (milieu) wees op de groeiende lengte van het toe ristenseizoen, waardoor het bodem water te zwaar wordt verontreinigd. Een goed compromis zag de commis sie FET donderdagavond in de werk wijze zoals op paal 9 wordt toegepast. De uitwerpselen worden daar in een tank opgevangen die re gelmatig wordt leeg gezogen. „Veel paviljoens staan echter op het strand, en daar gaat dat verhaal niet op", verklaarde Terpstra, die geen stan daardoplossing kon bieden. Het colle ge komt nog terug op deze kwestie. vrijstelling verlenen van deze eis bij bouwwerken die minder kosten dan f25.000,-. In de verordening staat ook dat voor iedere sloopactiviteit een vergunning moet worden aangevraagd. B en w hebben bepaald dat dat niet hoeft als minder dan tien kuub sloopafval vrij komt. I.M ADVERTENTIE 22211 DE PRIJS KENT U AL

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5