V Raakbare kunst en eilandpoëzie in Art Gallery Het Posthuys Agenda F amiliebenchten TEXELSE Rose Harmony Singers treden op met „Inspirited" COURANT Cursus seminole Ruyslaan dicht Pen-centrale Spaanse ondernemers kijken kunst af van Texelse bedrijven DINSDAG 12 OKTOBER 1993 In galerie Het Posthuys in De Koog werd zondag op sfeervolle wijze een nieuwe expositie geopend. Cobie Kooiker is sinds augustus de nieuwe beheerster van de galerie. Dit is de eerste expositie die onder haar ver antwoordelijkheid is ingericht. De expositie is zeer gevarieerd. De sieraden van de veelzijdige Philme Giebel-Schwarz zijn boeiende compo sities van metalen met andere mate rialen. De kunstenares woont en werkt in Baden-Baden waar ze een eigen atelier en galerie heeft. Ze ver werkt alle mogelijke materialen van goud, zilver, koper, hout en stenen tot kiezels en briljanten. Ze schildert ook. Een aantal doeken is voorzien van kettingen en broches. Beschilder de leren voorwerpen mogen worden opgepakt en kunnen van alle kanten worden bekeken. De Inka cultuur vormde de inspiratie voor drie mummie-achtige doeken. Pure zijde is als basis gebruikt met daarover pa- piermaché en handgeschept papier. Cement en olieverf, veertjes en daar over een laklaag houden de zijden mummies stevig op hun plaats. Ook bijzonder zijn de ceintuurs, met gespen waarin kalkoenenleer is ver werkt. Kleurrijk De kleuren in het schilderwerk van Marijke Roosen, afkomstig uit het Brabantse Dongen, zijn overheersend. Ze hanteert gemengde technieken, al les om maar de gewenste kleur te verwezelijken. „Emoties, gevoelens, daar gaat het om", zegt de kunstena res. Haar doeken zijn royaal van op zet en derhalve is het Posthuys niet groot genoeg om al haar werk ten Coby Kooiker bij een van de werken in de galerie. Zaterdagavond 16 oktober geven The Rose Harmony Singers onder leiding van Hanny Roos een concert, in samenwerking met het Christelijk jongerenkoor „Inspirited" uit Rijswijk. De groep uit Rijswijk komt met 28 personen een weekend uitwaaien op het eiland en wil dat graag combine ren met een vocaal optreden. Het in 1987 opgerichte „Inspirited" is een relatief jong koor dat optreedt in kerkdiensten maar ook vaak daarbui ten. Het repertoire ligt voor een deel in het gospelgenre, maar bevat ook lichte en moderne muziek. Dat laat ste blijkt bijv. uit het feit dat het koor in Den Burg een medly uit de musi cal Les Miserables ten gehore zal brengen. De groep staat onder leiding van dirigent en medeoprichter Gregor toon te stellen. Voor de serie „Vrou wenvriendschappen die tesamen een sterk geladen verhaal vertellen is uitgeweken naar Hotel Opduin. In de hal hangt deze - ten dele figuratieve - serie die zeer de moeite waard is. Gedichten „Fata Morgana" is de titel van het schilderij van Roosen dat is gebruikt voor het omslag van de bundel ei- landpoezië van Paul van Dijck. De ti tel van het boekwerkje is „Brieven van de overkant". Het is verkrijgbaar is bij Nauta boek en in Het Posthuys. De huisarts uit Dongen is bevriend met Marijke Roosen en twee jaar ge leden verscheen hun eerste gedichten bundel „Pas de deux". Paul van Dijck komt al jaren op Texel en heeft zijn hart verpand aan de Waddeneilanden. Puur voor zijn genoegen schrijft hij gedichten. Van Dijck raakte met Daan Welboren van Nauta boek in gesprek tijdens een bezoek aan Klif 12. Ze kwamen op het idee een nieu we bundel uit te brengen. De 19 ei landgedichten zijn stuk voor stuk juweeltjes. Geïnspireerd door de mu sical „Heerlijk duurt het langst" in Klif schreef Van Dijck: De mensen spreken hier een taal die ik niet kan verstaan dwars door mij heen zien zij mij nergens staan gelukkig lijken zij als aan de overkant gelukkig aan elkaar. In dit fragment beschrijft hij het ge voel dat hem bekroop temidden van Texelaars onder elkaar, die een avondje uit waren in Klif 12. Cobie Kooiker uit Oosterend is sinds 1 augustus galeriebeheerster van Het Posthuys. Daarnaast geeft ze Kunst geschiedenis en Textiele werkvormen aan het Albrecht College. „De organisatie van een dergelijke expositie is nieuw voor me, maar door mijn opleiding sta ik niet on wennig tegenover kunst. In de toe komst is het de bedoeling dat Tinie Visser en ik in overleg onze keuzes maken voor de tentoonstellingen." De expositie in Art Gallery Het Posthuys (Brink 16 in De Koog) loopt tot 26 november. Openingstijden dinsdag t/m donderdag: 15.00-17.30 uur en 19 00-21.00 uur zaterdag en zondag.14.00-17.00 uur Vanaf 01-11-93: dinsdag, donderdag, zaterdag en zondag: 14.00-17 00 uur Wil de Leeuw Seminole is de kunst van het van stof maken van randen in allerlei mo tieven, oorspronkelijk afkomstig van de Indianen. In één dagdeel wordt geleerd te werken met rolmes, snij- mat en liniaal. De stroken stof wor den op kunstige wijze samengenaaid en versneden, zodat ze geschikt wor den om te verwerken als randdecora tie in bijvoorbeeld kleding en quilts. Voor de cursus heeft men nodig: wat verschillende stukjes (katoenen) stof van gelijke dikte en een naaimachine. De cursus wordt vrijdagmorgen aan staande gegeven in atelier De Witte Engel, Warmoesstraat 50 en kost ƒ15,- excl. materiaal. Aanvang 9.30 uur. Inlichtingen en opgave: tel. 13644. Dinsdag 12 oktober Vanaf 13.00 uur wordt op Texel de actie „Geen Max de zak" ge houden. Mochten na afloop (ca 17.00 uur) ergens zakken kleding niet zijn opgehaald, dan kan wor den gebeld naar 12235 of 17266. Om 19.30 uur komt de gemeen teraad in openbare vergadering bijeen. Onder andere installatie wethouder Erna Eelman en raadslid Gerard van der Kooi Czn. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel heeft om 20.00 uur een bij eenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Mad Dog and Glory". In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt vanaf 20.30 uur opgetreden door het Groot Niet te Vermijden Dans Show orkest. Woensdag 13 oktober Om 9.15 uur begint in De Scha kel bij de Hervormde kerk in Den Burg een interkerkelijke koffieoch tend. Crèche aanwezig. Marleen Ramaker spreekt over „Vrijheid, hoe beleef ik dat?". In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Dennis the Manace". In de muziek- en dansschool (Ouwe ULO) wordt een voor ieder toegankelijke voorspeela vond gehouden, aanvang 19.15 uur. Gymnastiekvereniging Oudesch houdt om 20.00 uur jaarvergap ring in dorpshuis 't Skiltje. Het Groot Niet te Vermijden Dans Showorkest geeft vo» de tweede maal een optreden 1 Klif 12, aanvang 20.30 uur Donderdag 14 oktober In Bosch en Zee is een bijzonj re ledenvergadering van De Ke Badplaats om 20.00 uur. Vrijdag 15 oktober Tijdens een speciale raadsverg, dering wordt afscheid genome van Klaas Barendregt als wet houder van Texel, aanvang 15.) uur. Hoogwater Oudeschili Di. 12 Wo. 13 Do. 14 Vr. 15 Za. 16 Zo. 17 Ma. 18 Di. 19 04.40 en 05.56 en 06.44 en 07.45 en 08.34 en 09.46 en 10.36 en 11.16 en 17.2! 18.1! 19.27 20.25 21.2! 22,1 22.4! 22.5) IFoto March Hei/nenl Bak, die ook begeleider is en arran geur van de meeste programmaon derdelen. The Rose Harmony Singers openen het concert met enkele klassieke werken (Mendelssohn, Brahms, Chu- bert) het overige programma bestaat grotendeels uit muziek van het lichte re genre. Het concert begint om 20.45 uur, de kerk is open om 20.30 uur. De toe gang is gratis, maar na afloop wordt een collecte gehouden. Vanaf woensdag is de Ruyslaan voor anderhalve twee weken afgesloten in verband met herstrating. Tussen de Badweg en de Kaapstraat zijn name lijk enkele slechte plekken in het wegdek ontstaan. De werkzaamhe den worden uitgevoerd door de firma Westerlaken. Fietsers en voetgangers kunnen er, met enige moeite, nog wel door. VERVOLG VAN PAGINA 1 afstand van zijn woning aan de Laag- waalderweg, geniet echter de voor keur. „De gelegenheid doet zich voor en ik ben de helft van de tijd op het eiland. Bovendien wil ik de organisa tie vanuit Texel besturen." Vooruitdenkend heeft hij inmiddels een tijdschema ontwikkeld. „De tijd die het Pen nodig heeft om de gene ratoren uit het gebouw te slopen, hebben wij nodig om onze appara tuur te laten bouwen. Want we wer ken nu al aan de opbouw van de produktielijn." De ondernemer heeft inmiddels con tact gehad met het Pen. Hoewel de onderhandelingen nog niet zijn gestart, heeft hij goede hoop. „Er zijn nog geen bedragen genoemd, maar de prijs zal mede afhankelijk zijn van de wergelegenheid die de nieuwe be stemming biedt." Bij het Pen was gisteren niemand beschikbaar com mentaar te geven. Dekbeddenfabriek Lang voordat Woolthuis zijn plannen ontwikkelde, toonde de Texelse Wol Onderneming (TWO) interesse voor de centrale. Toen BCR plannen be dacht voor een bedrijfsverzamelge bouw, is het PEN niet ingegaan op het bod van de TWO, omdat deze op korte termijn onvoldoende werkgele genheid kon garanderen. „Een merk waardige zaak, zeker omdat het jaren heeft geduurd voor er een koper was voor de melkfabriek", vindt directeur Dick Graaf. Inmiddels heeft TWO bij het huidige onderkomen een uitbrei ding gerealiseerd. „Op korte termijn hebben we nu geen interesse. Voor een eventuele uitbreiding hebben we bovendien een optie op een stuk bouwgrond op het Pen-terrein. We gaan dus niet met een andere koper wedijveren. Maar mocht het tot een openbare inschrijving komen -en voorzover ik weet is dat de bedoeling - dan breng ik wel een bod uit." Als TWO de nieuwe eigenaar van de centrale wordt, is er geen ruimte voor andere bedrijven in de fabriek. „We gebruiken het hele gebouw." Een groep startende ondernemers uit de Spaanse havenplaats Cadiz kwam woensdag op het eiland de kunst van het ondernemen afkijken. Net als Den Helder ondervindt de Zuideuropese marinestad namelijk de gevolgen van de bezuinigingen op defensie. „De werkloosheid is officieel 26 procent", verklaarde de Ricardo Diaz. „Maar doordat veel wordt bijgeklust is dit cijfer eigenlijk lager." Om toch alter natieve werkgelegenheid te ontwikke len besloot de Spaanse overheid tot een uitwisselingsproject met Neder land. De gasten werden door Harry Thewessem van Business Creation Results IBCR) langs snelgegroeide Texelse ondernemingen geleid. Het gezelschap nam een kijkje in de Texelse Wol Onderneming en op de haven in Oudeschild. 's Middags kre gen ze een excursie in vakantiecen trum De Krim en in EcoMare. Ze waren vooral nieuwsgierig naar de manier waarop deze organisaties zich zo snel hadden ontwikkeld. Ideeën hadden de Spanjaarden namelijk al in overvloed. „Er zijn plannen voor een fabriek voor fietsen en rolstoelen en een bedrijf voor maritieme zaken." Op het programma stond ook een bezoek aan de PEN-centrale, die in 1995 gaat sluiten. „Dat was slecht nieuws voor het personeel", blikt be drijfsleider Theo Takes terug. Hij maakte de Spanjaarden deelgenoot van de ontwikkeling van de stroom- centrale. Er bestaan plannen om van de fabriek een bedrijfsverzamelge bouw te maken. De raad kon het on langs niet eens worden over een onderzoek naar de haalbaarheid hier van door BCR. „Maar het is zonde als de centrale straks aan de hoogste bieder wordt verkocht", vindt The wessem. Binnenkort beslist de raad opnieuw over het aanbod van zijn be drijf. Theo Takes (met stropdasbedrijfsleider van de PEN-centrale. poseert temidden van de Spaan se delegatie. iFoto Gerard TimmermanI ALGEMENE KENNISGEVING Met droefheid geven wij u kennis dat toch nog onverwacht van ons is heengegaan onze lieve Co Jacobus Franciscus de Block weduwnaar van Rieuwkje Saakje Dam op de leeftijd van 66 jaar. Reeuwijk: Jacqueline en Dirk Dennis Mark Camberra: Fam. de Block Texel, 9 oktober 1993 „St. Jan." Correspondentie-adres: Anne Frankstraat 15, 2811 VP Reeuwijk. Co is opgebaard in „St. Jan", alwaar u af scheid van hem kan nemen. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op woensdag 13 oktober om 14.00 uur in het crematorium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Na de crematieplechtigheid is er gelegenheid de familie te condoleren in het crematorium. Vertrek naar Schagen met de boot van 13.05 uur. Maar de goedertierenheid des Heren is van eeuwigheid tot eeuwigheid over wie Hem vrezen en zijn gerechtigheid over kinds kinderen PS 103:17 Na een kort ziekbed heeft de Here tot zich genomen onze vader, grootvader en over grootvader Jelle Visser sedert 22 mei 1991 weduwnaar van Rienkje Kalis op de leeftijd van 86 jaar. Den Burg: G. Visser M. Visser-Oosterhof Vijfhuizen: Jaap Visser Oosterend: F. Visser J. Visser-Brouwer Den Burg: J. Visser M. Visser-Koorn S. Visser H. G. Tuntelder-Visser J. Tuntelder Oosterend: J. Visser E. Visser-Wenzler klein- en achterkleinkinderen 10 oktober 1993. Correspondentie-adres: G. Visser Witte Kruislaan 5, 1791 EG Den Burg. De samenkomst zal gehouden worden don derdag 14 oktober om 14.00 uur in de Doops gezinde kerk, Kogerstraat 20 te Den Burg, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren woensdag 13 ok tober 1993 van 19.30 tot 20.30 uur in de Doopsgezinde kerk en na de begrafenis. Aan het strand is het ongeveer eenm eerder hoog water. De zon komt 17o tober op om 7.07 en gaat onder om 17.40 u.; 15 oktober nieuwe maan;! oktober springtij. „De Heer is mijn Herdt Voor ons onverwacht, maar op Zijn tijd, u de Heere tot Zich, onze lieve moeder en ci Neeltje Cornelia Kreeft-van der Knaap Geboren 18 maart 1904 Jannie en Ale Adrie en Martha Jaap en Martha klein- en achterkleinkinders Den Burg, 8 oktober 1993 „De Gollards", De Zes 12. Correspondentie-adres: A. Kreeft, Ada van Hollandstraat 9, 1791 DG Den Burg - Texel. De begrafenis heeft inmiddels plaats vonden. Uw genade is mij gen: Heden is van ons heengegaan onze gele zuster, schoonzuster en tante Neeltje Cornelia Kreeft-van der Knaap op de leeftijd van 79 jaar. K. Vinke-van der Knaap K. van der Knaap-van der 2 H. Bakker-van der Knaap Texel, 8 oktober 1993 Houdt Gij mijn kinderen vest als ik ze los moet laten. Vandaag hebben we afscheid moeten n&i van onze allerliefste Oma Kreeft Wat zullen we u missen Oma! Jan en Joke Nellie en Harry Jaap Thea en Bert Kees Theo en Caroline Jano en Erica Adrie Herman Peter Hans en haar 12 achterkleinkind! Den Burg, 8 oktober 1993. Voor de grote deelneming die wij van u alk mochten ontvangen bij het overlijden en aardebestelling van mijn lieve man en onvers vader en opa JAN VERBERNE zeg ik namens mijn kinderen en kleinkinderi hartelijke dank. A. Verberne-Copa1 Oktober 1993. 18 september jl. is voor mij een onvergete'i geworden. De dag waarop ik mijn 71s,ev8! vierde en tevens mijn 60-jarig jubileum als het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Voor al uw belangstelling en felicitaties, i vorm dan ook, heel, heel veel dank. Ook namens mijn vrouw. Pieter J>'

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2