Cjroen rwartrjexehin het harL, ïele wandelroute „link" Lissen dorp en strand ff I r t HANDEN AF VAN H0R5 „Straks mogen we niet meer in onze achtertuin komen N jger ondernemers reageren positief s< i Actie tegen status natuurmonument Hors ummer v iumvoorziening: neente ziet het even aan Fris Realisatie hangt af van subsidie Reinigingsrecht naar ƒ413,- *1 !V: ,- r r Handtekeningenactie om Gabor te stoppen Vanavond begint Bluesfestival Vlooienmarkt door jeugd in De Koog VERDER IN DIT Hf Toch haalbaarheidsonderzoek 2 Hf Zwartboek over jacht 5 Hf RST: geld in „Kogerstrand" 7 Hf VVD tegen harmonisatie 9 Hf Antropoloog onderzocht Texelse vissershistorie 11 Hf Harry over zijn „zoon" 11 TEXELSE^COURANT ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10824 VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 "nt dinsdags en vrijdags. r,{mentsprijs /48.50 per half jaar; Los /1,35 jnk 652 Katies ABN-AMRO nr. 46 99.17.636 l3nk nr. 36.25.01.742, I N.G. bank nr. 67 34 60.398 Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-62600 Telefax 02220-14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220 62620. Verschijning dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /48.50 per half jaar Los H,35. Geen krant gehad? Bel 02220-62600 Buiten kantooruren bel uw bezorger. Redactie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplem 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. ondernemers van De Koog jen gisteravond positief ge- I op het plan voor her- Jiting van de Dorpsstraat e Badweg. Zij zijn bereid te betalen aan het plan, voor zowel winkelpubliek jadgasten een verbetering kent. Centraal onderdeel is lieuwe, gele bestrating, die wachten nog met een beslis- izake de podiumvoorziening in urg. Zowel de mogelijkheden mema Texel als van De Linde- zullen worden bekeken, maar rden pas spijkers met koppen l«n als er duidelijkheid is over van De Lindeboom. ?0ege had recent voorkeur geuit e Cinema, op basis van voor van de Stichting Ondersteu- i'elzijnswerk. Wethouder Tine „We zien echter het liefst De oom terug als meest veelzijdi- voor culturele evenementen, bevolking wil dat, zo is ge- Maar omdat dit tot dusver pgelijk was vanwege die sle- rechtszaak en het telkens rek- m het faillissement, hebben we dere mogelijkheid willen bekij- u De Lindeboom failliet gaat, jn er op korte termijn mis- weer mogelijkheden. Dat wil- afwachten". s de wethouder moet er bo- rekening mee worden gehou- er bezwaren komen tegen de |w van de Cinema tot evene- izaal, omdat wordt gevreesd inder voor de omgeving. Er is ifcel 19 procedure nodig. Op ment ligt er al een brief met ten bij de gemeenteraad. JL. letterlijk een ander stand- 1 neemt, kan dat /e kijk op de veranderen. Het verruimt 'frist je inzicht. Dat consta- i onze nieuwe burgervader toen hij zwevend over tanuit de hoogte zijn werkge- ferzag. Leegte, rust, ruimte, natuur en alleen ,,De Krim" fn enigszins „storend" ele- Ja, dan ziet alles er heel an- uit. Maar sta je weer met benen op de grond dan ver ft het perspectief en zit je f in de dagelijkse werkelijk ten nieuwe wethouder en teneenteraad die steeds ver ft te verbrokkelen. Gelukkig er snel verkiezingen en kan 'nieuwe club van frisse da te heren worden gekozen. 11Hoe fris zal dat zijnHet Is Irisse democraten dat zich iingedienddoet veel oude nieuwe zakken. Gemeente nen worden meer op per- ban op ideeën en program- Sekozen. Moeten we het s®$erop zoeken en zijn we 'I els vierde bruid van Wie- •-frissende plannen hebben big. Daarom mag voortaan lesselaar één keer per jaar 'ten zweefvliegtuig het ei- beschouwen, want daar fris op. Inschrijven en uw ver fde gedachten deponeren Horszei als het ware de verbinding vormt tussen dorp en strand. De Dorpsstraat wordt in een vrolijk jasje gestoken, de Bad weg wordt een stukje verlegd en veiliger gemaakt. Uitvoering van het plan hangt af van de provincie. Totaal heeft „Haarlem" drie miljoen gulden voor Noordhol landse projecten in kas. Behalve Texel zullen ook andere gemeenten proberen subsidie in de wacht te slepen. Texel zal naast het plan-De Koog ook een plan voor verbetering van de verkeerssituatie rond het vliegveld indienen. Gemeente, de Koger dorpscommissie, ondernemersvereniging De Koog Bad plaats en de Recreatiestichting Texel IRST) hebben sinds augustus in een werkgroep aan het plan gewerkt. Gis teravond hielden de ambtenaren Erik Strating (ruimtelijke ordening) en Bert Dennenberg (civiele techniek) een B en w hebben definitieve voorstel len gedaan inzake de verhoging van de reinigingsrechten per 1 januari a.s. De tarieven stijgen zeer rigoreus: met 35% voor huishoudens en met 40% voor de bedrijven. Als de gemeenteraad daar genoegen mee neemt, betekent het dat het rei nigingsrecht voor een meerpersoons huishouden (de meest voorkomende situatie) 7413,- wordt. Een meerper soons huishouden waar groente-, fruit- en tuinafval zelf wordt gecom- posteerd, betaalt straks 7348,- (bij gebruik van een gemeentelijk com- postvat 7363,-). Voor éénpersoons huishoudens worden deze bedragen resp. 7256,-, 7211,- en 7226,-. Het reinigingsrecht voor bedrijven wordt bij gebruik van een minicontai- ner voor restafval die 26 keer wordt geleegd 7495,-, bij 40 legingen 7707,- en bij 52 legingen 7989,-. Voor de afvoer van GFT per minicon- tainer moet bij 26 legingen 7455,- worden betaald, bij 40 legingen 7758,-, bij 52 legingen 71.016,- en bij 80 legingen 71.616,-. De huur voor een stalen container van 1600 liter gaat meer dan hon derd gulden omhoog en wordt 7360,-. Het legen van zo'n container kost per jaar straks 7113,-, bij twee containers tegelijk wordt dat 7205,- en bij drie containers 7306,-. De nieuwe tarieven zijn een gevolg van de sterk gestegen kosten van huisvuilverwerking. Ook nu wordt de exploitatie van dit onderdeel van de gemeentelijke dienstverlening gesteund met geld (7476.000,-) uit de toeristenbelasting. Zonder dat zou het reinigingsrecht nog aanmerkelijk hoger worden. r V 'f.- presentatie voor de Koger onderne mers in Bosch en Zee. Verbetering van de Dorpsstraat staat al lang op het verlanglijstje van zowel winkeliers als gemeente. Het plaveisel van de drukke winkelstraat wordt ontsierd door diverse kuilen. In de gemeente begroting voor dit jaar is ƒ160.000,- gereserveerd voor een opknapbeurt. Door de onverwachte kans op provin- ciegeld is het plan nu drastisch bij gesteld. De tijd is rijp om de bestrating, die een vrij saaie indruk maakt, te vervangen. Door de Bad weg erbij te betrekken, zal De Koog als badplaats een facelift krijgen. Kwaliteitsverbetering dus. Vrolijk Door het gebruik van verschillende kleuren klinkers moet een vrolijk straatbeeld ontstaan. Als een geel lint slingert de hoofdroute voor voet gangers zich van het ene (hoek Brink) tot het andere (hoek Badweg) uiteinde. Om de relatie met de aanlig gende bedrijven te versterken, krijgen de entrees tot de winkelpanden de zelfde gele steentjes. Daarin zouden nog merktekens kunnen worden ver werkt, bijvoorbeeld een mes en vork ten teken dat men voor een restau rant staat. Verscheidene elementen, zoals bo men, paaltjes en bankjes, moeten het imago van de Dorpsstraat verder op vijzelen. Gedacht wordt nog aan speelse objecten, zoals in de Kik- kertstraat (De Cocksdorp). Het dorpsplein behoudt dezelfde ringstructuur, maar wordt van andere kleur steen voorzien. Voor parkeer plaatsen is geen ruimte in de geheel voor voetgangers bestemde Dorpsstraat. Badweg De lijn wordt doorgetrokken langs de Badweg tot aan de „rotonde" bij RST-camping Kogerstrand. Om ruimte voor voetgangers te creëren zal de Badweg een stukje in noordelijke richting (dus naar Motel Texel toe) worden verlegd. De rijbaan wordt bo vendien een meter smaller en zal nog bVz meter breed zijn. Hierdoor ont staat aan de zijde van de Dorpsstraat een ruim vijf meter breed trottoir, wederom opgetrokken uit gele ste nen. Tussen de rijbaan en de prome nade komt een verhoging, waarop desgewenst enkele struiken of bomen kunnen worden geplaatst. Zowel de bocht Badweg-Nikadel als de bocht Badweg-Ruyslaan wordt veiliger gemaakt. Vier verkeersdrem pels moeten automobilisten tot rustig rijden bewegen. In laatstgenoemde bocht komen bovendien twee zebra paden. Op de hoek Nikadel-Boodtlaan zal tevens de voorrangssituatie wor den verduidelijkt. Steentje bijdragen Voorwaarde van de provincie voor het verstrekken van subsidie is dat overheid en ondernemers samen voor de financiering zorgen. Van alle on dernemers in en rond De Koog wordt daarom verwacht dat zij -in sommige gevallen letterlijk- een steentje bijdra gen. De circa 25 op de vergadering Lees verder pagina 5 Het spandoek waarmee actievoerders Jo-an van Vijfeijken Ien Jan Slikker tegen de plannen van staatssecretaris Gabor protesteren laat weinig te raden over. (Foto Gerard Timmerman) „Het strand is een eeuwenoud recht van ons. Op de Hors kan je gaan en staan waar je wil. Dat moet zo blijven." Jan Slikker en Jo-an van Vijfeijken zijn boos op staatssecretaris Gabor omdat hij van de zandvlakte per 1 december een natuurmonument wil maken. „Straks mogen we niet eens meer in onze eigen achter tuin komen. Dat is toch waanzin." Ze vragen de Texelaars hun handtekening te zetten om Gabor terug te fluiten. „Want het is vijf voor twaalf." waar we niet meer mogen komen. Vergeleken met de overige wadden eilanden en de rest van Nederland zijn we zwaar bedeeld.", aldus het tweetal. Ze vinden dat het rijk ongebreidelde aankoop van gebieden voor natuurbe scherming ten onrechte stimuleert. „Bijvoorbeeld de landbouwgebieden voor de relatienota en natuurontwik keling. Of natuurmonumenten aan de oostkant van het eiland. Ze zijn voor Texelaars afgesloten. Neem Utopia, waar 12 hectare achter de heining verdwijnt en de Haneplas bij De Cocksdorp die op de nominatie staat om natuurmonument te worden. Maar daar blijft het niet bij, want er liggen in Den Haag ook plannen om het duingebied onder de Natuurbe schermingswet te plaatsen. Het land schapspark kwam er niet, maar stukje bij beetje worden we toch in gepakt." „Door zijn uitgestrektheid voegt de Hors iets toe aan de recreatieve ver scheidenheid op het eiland. Het beet je vrijheid dat we nog over hebben dreigen we nu ook kwijt te raken. Want er zijn al zoveel natuurgebieden Dijkmanshuizen zit in het plan. De watersporters kunnen wellicht inpak ken. Het strandje bij paal 33, geliefd bij pierenstekers, wordt in de nota als natuurmonument genoemd." De raadscommissie voor Ruimtelijk en Huisvestingsbeleid heeft deze voornemens van het rijk onlangs ver worpen. Jim Ie Roux, die als chef ruimtelijke ordening veel met de ma terie te maken heeft, verwacht dat Gabor hierdoor wil afzien van het wad achter de PH-polder, Dijkmans- Lees verder pagina 5 In negen zalen in Den Burg- centrum klinkt vanaf 22.00 uur blues-muziek van internationale allure. Het zesde Texelse Blues festival wordt morgenavond in dezelfde lokaties, maar met an dere artiesten voortgezet. In de grote zaal van het geplaagde ho tel De Lindeboom is twee avon den de top act te vinden. Vanavond treedt de Amerikaanse zanger-gitarist Chick Willis op en zaterdag de Percy Strother Band. Beide malen probeert een Texelse band in het voorprogramma de show te stelen. Eerst de Van Beurden Bluesband, die het de volgende avond dunnetjes mag overdoen in discotheek Question, en morgen de Nioz-band Bottle Steel Company. Het veelbelo vende programma lijkt echter ook een bezoek aan de overige café's de moeite waard te maken. Wijzi gingen ten opzichte van het in de Blueskrant aangekondigde programma zijn er niet. „Alles loopt gesmeerd", aldus mede organisator Gelein Jansen. Het festival krijgt zondag net als vo rig jaar, toen Harry Muskee Izie foto) de Jelleboog op z'n kop zette, een uitsmijter op zondag avond. Ditmaal in de vorm van een optreden in Question van de bekende formatie Barrelhouse, waarvan drummer Bob Dros zijn eerste muzikale schreden op Texel zette. Wie alles wil zien kan voor f25,- een passepartout ko pen. Een dagkaart voor zaterdag kost f17,50, losse kaarten aan de zaal zijn f7,50 IDe Linde boom f 12,501. Surfstrandje „Kijk, dat ze delen van de Wadden zee die bepaalde natuurwaarden heb ben een tijdje willen afsluiten is begrijpelijk Maar ze moeten afblijven van de zone's direct rond het eiland Die hebben voor Texelaars een grote gevoelswaarde." In de voorlopige plannen van Gabor zijn behalve de Hors ook het wad achter de Prins Hendrikdijk opgeno men. „Niet alleen het steken van za gers kan daardoor verboden worden, maar ook moeten bootbezitters een andere ankerplek zoeken. Het strand je van Ceres, een geliefde aanleg plaats voor kanovaarders, kan worden afgesloten. Ook het surfstrandje van Dinsdag is de Dorpsstraat (De Koog) het decor van een kindervlooien markt. Jongens en meisjes die op Texel vakantie vieren en Texelse kin deren mogen op allerlei manieren hun waren aanprijzen. Wie zin heeft om mee te doen kan vanaf 9.00 uur een plaatsje zoeken. De markt is om on geveer 13.00 uur weer afgelopen. Voor alle deelnemende kinderen is er een verrassing. De kindervlooien markt, die vorig jaar een succes was, wordt een week later, in de herfstva kantie van de Texelse schooljeugd, herhaald. I.M ADVERTENTIE Ailft T'btf bjru Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een HERFSTNIEUWS FOLDER van Slijterij Wijnhandel de Wit Weverstraat 18, Den Burg. Telefoon 12134. BLOEMBOLLEN in vele soorten o.a: Laagbloeiende botanische tulpen Hyacinthen in 6 kleuren Amaryllisbollen in 6 kleuren. Vele soorten narcissen en andere bolgewassen. A. van Strien Heemskerckstraat 23, Oudeschild. Telefoon 13659 b.g.g. 12904

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1