Wèl haalbaarheidsonderzoek geen nota Strandbeleid Wakend NU WEGLEGGEN, STRAKS GENIETEN. Een unieke fles wijn cadeau bij een helder spaaraanbod. VOOR HET oud Papier Agenda 5 «SPAARBANK TEXELSE COURANT van 16 en 17 oktober 1993 Kerkdiensten zondag 17 oktober Haker vertelt bij plattelandsvrouwen College praat met dorpscommissie Kookcursus voor oudere mannen Oude kanonnen boven water De NMS, de bank die u kent. VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 Tevreden gezichten dinsdag na de raadsvergadering. Van Erna Eelman-van der Kooi, die met ruime meerderheid tot wethouder werd gekozen. Van de strandexploitanten, die na een langdradi ge discussie de nota strandbeleid toch teruggetrokken zagen worden. En van burgemeester Van Rappard, wegens een geslaagd debuut als voorzitter. Erg hete hangijzers waren er niet tij dens de vergadering. Ate Rienstra vond dat het CDA was gepasseerd bij de discussie over de opvolging van wethouder Klaas Barendregt, die burgemeester wordt in Nieuwveen. Hij kreeg lik op stuk van Hans Roe per (PvdA) en Gerbrand Poster (Texels Belang). „Het CDA is geen collegepartij en staat dus aan de zij lijn. Het heeft geen zin om het hele collegeprogramma op de helling te zetten voor de laatste paar maanden tot de verkiezing." De CDA-ers en drie andere raadsleden stemden blan co, maar dat hield de benoeming van Eelman natuurlijk niet tegen. Na het in ontvangst nemen van de felicita ties noemde zij het wethouderschap een extra dimensie. „Ik mag nu hel pen met de ingrediënten voor het menu en dat is toch anders dan al leen raadslid zijn." Erna Eelman hoop te dat de bevolking haar ook weet te vinden nu ze wethouder is. „Ik zal mijn best doen om een positieve bij drage te leveren aan het gemeente bestuur." De geloofsbrieven van Eelmans opvol ger G. van der Kooi Czn. werden in de vergadering goedgekeurd. Haalbaarheid Het haalbaarheidsonderzoek voor het Pen-gebouw komt er toch. Acht stemmen vóór en zeven tegen wer den uitgebracht. Dat zich inmiddels een gegadigde voor het gebouw heeft gemeld, maakte dat enkele raadsleden nog feller tegen een on derzoek waren. Kees Hin (CDA): „De hele affaire verbaast me. De wethou der zei de vorige keer nog dat er geen passende initiatieven voor het gebouw waren en nu blijkt dat er wel twéé serieuze kopers zijn, waarvan één al een maand geleden is wezen praten." Wethouder Terpstra verklaar de dat hij met „passend" bedoelde dat het maximaal rendement moet opleveren voor de werkgelegenheid. „De man zelf verzocht mij mijn mond erover te houden." Nadat de raadsleden hun standpun ten van de vorige keer hadden her haald en Jan van Asselt HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar; uitzen ding via Radio Texel De Waal: 11.00 ds. G. Wolfersbergen uit Driebergen; viering Heilig Avondmaal. De Koog: 9.30 u. ds. H. K. Fibbe; viering Heilig Avondmaal. Den Hoorn: 9.30 u. ds. G. Wolfersbergen uit Driebergen. Oosterend: 9.30 u. ds. L. O. Giethoorn uit Groningen. Oudeschild: 11.00 u. ds. L. O. Giethoorn uit Groningen. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe m.m.v. Cocksdorper koor. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. H. Buurmeester uit 's Gravezande; 19.00 uur ds. H. Buur meester uit 's Gravenzande; uitzending via De Lichtboei Oosterend: 10.00 u. ds. H. Weggemans uit Harderwijk; 19.00 u. ds. H. Wegge mans uit Harderwijk. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12 00 uur worden ingeleverd GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. en 16 30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. ds. L. Knipscheer; kerkbusje Den Hoorn; uitzending via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za 19 30 u. Jongerenkoor Stedebroec; uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. The Gospeltram; kinderne- vendienst; crèche. De Koog: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg Openbare lezing: 10.30 u. „Respect voor autoriteit is een bescherming voor u". Wachttorenstudie: 11.20 u. „Het Christelijke gezin doet dingen samen" Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter H. van Dijk, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Consult uitsluitend na telefonische af spraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zondag om 18 00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08 00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18 00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). 'Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwer kend met hetheelkundig centrum; ver goed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere paraktijk), tel. 16441. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112 Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17 00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spreek uur, maandag van 9.00 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. (onafhankelijk) zich tegen een onder zoek had uitgesproken, vroeg Ate Rienstra een schorsing aan. Hij was namelijk van mening veranderd, en probeerde zijn partijgenoten om te praten. Dat lukte echter niet. „Ik praat dus voor mezelf. Ik was tegen een onderzoek, want als daar niets uitkomt is het geld weggegooid en zitten we nog met een leeg pand. Maar nu is de situatie anders. Er is een koper, dus er gebeurt in ieder ge val wat met het pand." Zijn stem gaf de doorslag. Toch teruggetrokken Dat de nota Strandbeleid niet alleen de gemoederen van de exploitanten in beweging bracht, bleek tijdens de raadsvergadering. Enkele politici gin gen in detail in op onjuistheden in de nota. Erna Eelman: „Op enkele pun ten is de tekst aangepast, maar op andere weer niet. Hier en daar zijn zomaar nieuwe gegevens toege voegd." Op de PvdA na verklaarden de raadsleden zich vóór terugtrekking van het stuk. Jan Koolhof (CDA): „Er zijn zoveel emoties en onduidelijkhe den. Praat die eerst eens uit." Volgens wethouder Barendregt heb ben de strandexploitanten wel vol doende mogelijkheid tot inspraak gehad. Hij was gevoelig voor de smeekbede van Cor Kuip (Texels Be lang) dat sommige exploitanten door de regels in het stuk ernstig worden gedupeerd. Na een schorsing kwam het college met het voorstel de nota op enkele punten aan te passen. Dat betrof de lengte van de bebou- wingsstrook voor strandhuisjes en de opslag in de noordkop. „Het is abso luut niet onze bedoeling om bedrijven in de problemen te brengen. Als we de huidige hoeveelheid strandhuisjes nu eens als maximum bepalen. En de opslag uit de noordkop hoeft niet bij paal 15. Kunt u zich dan in de nota vinden?" Omdat enkele raadsleden nog wat „pijnpuntjes" veranderd wil den zien en omdat er tijd genoeg is om de nota nog eens onder de loep te nemen, werd uiteindelijk toch besloten de zaak terug te trekken. „Maar de definitieve versie komt in de raad van december", waarschuw de Barendregt. Buitenschools Het idee om buitenschoolse opvang op Texel te realiseren spreekt alle raadsleden aan. Alleen hadden de VVD en de PvdA vragen over hoe het verder moet als rijk en provincie na het experiment van twee jaar stoppen met hun bijdrage. „We moe ten na die tijd als gemeente niet on gewild met verplichtingen worden opgezadeld", aldus Erna Eelman. Jaap Vlaming en Peter Bakker van Groen Links reageerden fel: „Altijd maar weer die reactie van: leuk plan, als het ons maar niets kost. Kunt u zich nou niet gewoon principieel vóór of tegen buitenschoolse opvang uit spreken, zonder daar meteen honderd procent financiering van het rijk aan te koppelen?" Wethouder Tine Krij- nen merkte fijntjes op dat het ver trouwen van de Texelse raadsleden in het rijk kennelijk niet zo groot is. „Maar we zijn zelf ook overheid en iemand in de bijstand kost de ge meenschap ook een boel geld. Dat moet u niet vergeten." Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan en Noordwester. Oudeschild: In Oudeschild wordt dinsdag 19 okto ber vanaf 15.30 uur door „De Bruin vis" oud papier opgehaald, leder wordt verzocht het papier tijdig ge bundeld aan de straat te zetten. Vrijdag 15 oktober Tijdens een speciale raadsverga dering neemt Klaas Barendregt afscheid als wethouder van de gemeente Texel, 15.30 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Bambi" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". In het raadhuis is tot en met 12 november een expositie moderne Georgische kunst te zien. In Den Burg begint om 22.00 uur in alle horecagelegenheden het bluesfestival. Zaterdag 16 oktober Van 11.00 tot 20.00 uur wordt in het Eierlandsche huis in De Cocksdorp een hobbymarkt ge houden met show en verkoop van zelfgemaakte spullen. Om 14.00 uur begint op de ba nen van Deuce een gemengd dubbeltoernooi. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Bambi" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". In de Hervormde kerk van De Koog wordt een diaserie over Texel vertoond, 20.00 uur. In de R.K. kerk in Den Burg ge ven The Rose Harmony Singers en het Chr. jongerenkoor Inspiri ted uit Rijswijk een uitvoering, aanvang 20.45 uur. Entree vrij; na afloop collecte. In Den Burg wordt vanaf 22.00 uur het Bluesfestival vervolgd. Zondag 17 oktober Wandelsportvereniging Het Gou den Boltje houdt de herfstwan- deltocht. Gestart kan worden tussen 13.00 en 14.00 uur in EcoMare. Het inschrijfgeld van f5,- is ten bate van EcoMare. In de R.K. kerk van De Cocks dorp wordt een concert gegeven door Saskia Eelman, Oscar Bre mer, Jan Beijert, Johan Ran en Gerhard Smeenk. Aanvang 15.00 uur; toegang gratis. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Bambi", en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". Om 22.00 uur begint in Den Burg de laatste fase van het Blu esfestival 1993. Onder andere met „Barrelhouse" (drummer oud-Texelaar Bob Dros) in Question. Maandag 18 oktober Ingaand vandaag worden tot en met vrijdag dagelijks onderlinge wedstrijden gehouden van Gym nastiekvereniging Texel in de Beatrixzaal in Den Burg. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Bambi" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". In de Waddenwinkel aan de Wil- helminalaan is een diapresentatie over vogeltrek en het waddenge bied „Tussen Sahara en Siberië". Aanvang 19.30 uur; entree f5,-. In het gebouwtje bij de Doopsge zinde kerk in Den Burg heeft het Overkoepelend Orgaan van Vrou wenorganisaties een vergadering, aanvang 13.30 uur. De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft om 19.30 uur een openba re vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over indeling WGR samenwer kingsgebieden, de algemene wet Bestuursrecht en Rechtspositie Ambtenaar en het BBI-project. Tennisvereniging Deuce heeft in de kantine najaarsvergadering; 20.00 uur, In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk in Den Burg is een Leer huisbijeenkomst; 20.00 uur. L. Evers uit Amstelveen houdt een lezing over „Bijbelse voorschrif ten in het leven van alledag". Toegang vrij voor ieder. In de schoutenzaal van De Linde boom begint om 20.30 uur een discussieavond over het verkie zingsprogramma van D 66: ge zondheidszorg, cultuur en onderwijs. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een dia-serie over Texel vertoond; 20.00 uur. Dinsdag 19 oktober In De koog wordt vlooienrnarl gehouden In Cinema Texel draait om 14 uur „Bambi" en om 16.00, Ij en 21.15 uur „Jurassic Park", Jongens en meisjes kunnen v koopman of -vrouw spelen tij dens de kindervlooienmarkt, <j wordt gehouden in de Dorpsstraat in De Koog. Koop jagers en andere belangstellen den kunnen terecht van 9.00 13.00 uur. Burgemeester en wethouders vergaderen met de dorpscorm sie van Eierland in het Eierlan sche huis, aanvang 19.30 uui Publiek is welkom, echter alle als toehoorder. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhu een openbare vergadering, aai vang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over het ont werp jaarprogramma 1994 en reacties daarop, de podiumvor ziening voor Den Burg, de reg ling medegebruik schoolgebouwen en de Verorfi ning Godsdienst- en Vormings derricht. In de OSG-kantme (LBO-afdeli houdt Dik Haker voor de Platt landsvrouwen van de afdeling Texel een dia-vertelling over zij fietstocht door Jemen. In dorpshuis d'Ouwe ULO beg om 19.00 uur een informatiea vond over het theaterweekend voor jongeren, dat eind novem in Panorama wordt gehouden. De Historische Vereniging Texs houdt in d'Ouwe ULO een bibl theekavond, alleen toegankelijk voor leden. Aanvang 19.30 uu Hoogwater Oudeschil 07.45 en 20.2: 08.34 en 21.2! 09.46 en 22.1! 10.36 en 22.4! 11.16 en 22 5! 11.34 en 23.31 11.57 en 00.05 en 12.21 Aan het strand is het ongeveer eer eerder hoog water De zon komt 17 tober op om 7.07 en gaat onder om 17.40 u.; 15 oktober nieuwe maan: oktober springtij. Vr. 15 Za. 16 Zo. 17 Ma. 18 Di. 19 Wo. 20 Do. 21 Vr. 22 Dik Haker is dinsdag om 20.00 uur te gast bij de plattelandsvrouwen af deling Texel. In OSG De Hoge Berg (LBO-afdeling) vertoont hij dia's en vertelt hij over zijn fietstocht door Je men. Naast leden zijn deze avond in- troducées, tegen betaling van 75,-, welkom. De jaarlijkse rondgang van b en w langs de dorpscommissies wordt dinsdag gestart. Om 19.30 uur wordt in het Eierlandse Huis vergadert met de Stichting Dorpscommissie Eier land. De vergadering is openbaar, maar het publiek mag zich niet in het gesprek mengen. Veel mannen van 55 jaar en ouder vinden het belangrijk dat ze zelf hun maaltijden kunnen bereiden. Ze zijn dan niet afhankelijk van anderen en kunnen langer zelfstandig blijven. Voor hen houdt de Stichting Welzijn Ouderen Texel weer een kookcursus. De cursus bestaat uit minimaal acht lessen en kost 740, (excl. te gebrui ken ingrediënten). Inlichtingen en op gave bij Henk Snijders, projektleider Stichting Welzijn Ouderen Texel, tel. 12696. Twee gietijzeren kanonnen zijn zondag door leden van duikbe- drijf Neptunus boven water ge haald. Het schiettuig is een jaar geleden al opgedoken bij een wrak op het wad, een kilometer uit de haven van Oudeschild. ,,We hebben ze zo lang in de ha ven onder water opgeslagen om dat we geen gelegenheid hadden ze te conserveren", vertelt Nan Westerlaken van het duikbedrijf. „Maar nu moesten ze wel omdat de haven wordt uitge gerd." Bij de duikers ontstond enig: warring toen achterop de ka nen het getal 1880 viel te ontcijferen. „Het wrak wan lagen is van 1554. Dat viel leiden uit andere vondsten. I nu vragen we ons af of mis schien een tweede wrak vat center datum op het eerste Een andere mogelijkheid is o het getal het gewicht aange ponden." De leden van het i bedrijf gaan de kanonnen lè conserveren. iron ir I M. ADVERTENTIE De NMS Spaaractie loopt van 15 tot en met 30 oktober 1993. De NMS Spaarbank heeft voor nieuwe spaarders tijdens de spaar actie een bijzonder aantrekkelijk aanbod Naast uiteraard een degelijk persoonlijk advies en een goede rente ontvangt u een uniek welkomstgeschenk. Indien u een eerste spaarbedrag inlegt van minimaal 250,-krijgt u een bijzondere fles wijn met een opvallend zwevend etiket. De fles is in een beperkte genum merde oplage speciaal vervaardigd voor nieuwe klanten van de NMS Spaarbank. Kom langs bij het agentschap van de NMS Spaarbank of bel 06 - 0250019 (gratis) voor het adres van de dichtstbijzijnde NMS-agent. De NMS Spaarbank is een onderdeel van de ING Bank. De fles wijn ontvangt u alleen in de actieperiode en zolang de voorraad strekt Dit aanbod geldt niet voor personen onder de 18 jaar

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2