.andschapszorg wil over acht zwartboek maken Verbod op kokkelvangst Schorren aangevochten sgers zijn moe van beschuldigingen M MTexels carMoon Route tussen dorp en strand Geld over voor 'n tolluk. Handen af van de Hors TEXELSE^ C0URANT The Pen(T) House affaire VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 ,een die opmerkingen heeft over jachtactiviteiten of zich er- ergert. wordt verzocht dit te melden bij de werkgroep Land- ipszorg. In navolging van landelijke acties wil deze instantie zwartboek samenstellen. Dit zal aan het eind van het jacht ten aan Staatsbosbeheer worden aangeboden. Zowel de ja- als Staatsbosbeheer zijn bereid met Landschapszorg over onderwerp om de tafel te gaan, mits dat leidt tot een zinvol- scussie. misschien een beetje overdre- ïn het echt een actie te noe- zegt Sytske Dijksen van ichapszorg. „We willen de jacht Kussie stellen. Dat doen we -lijk al jaren. Maar maandag in de tweede kamer de nota en Wildbeheer behandeld, dus Ijk is het onderwerp momenteel n the picture. Daar willen wij kvan maken." Op Texel wordt, ote ergernis van Landschaps- nok gejaagd in natuurgebieden, /monumenten staat jacht op weinen met toe, Staatsbosbe- «el. „Alleen als het noodzakelijk yhet beheer mag van Natuur- menten worden gejaagd. Maar og alleen door beheersjagers", iytske Dijksen aan. Het is Land- szorg een doorn in het oog dat iezierjacht toestaat. „We vinden ii in deze tijd met meer thuis- SBB profileert zich overal als iuurbeschermings- en beheer- ntie. Maar dan moet je daar msequent in zijn." Gemoord ts Dijksen is zeker negentig nt van de bevolking in Neder- •gen de jacht. „Het doden van uitsluitend omdat je dat zo'n hobby vindt, is ethisch onver- otd. Er wordt al genoeg ge in de maatschappij en gen op de natuur in het alge- gepleegd, zonder dat mensen iver en alleen voor hun plezier Argumenten van jagers dat zij dstand beheren, worden door ihapszorg van tafel geveegd, lat te doen, hoef je geen o dood te schieten. Het behe- xdt door de jagers als stok- gebruikt om hun activiteiten itvaardigen." Volgens de na- schermers reguleert de natuur Istand zelf. „Grote aaneen- n natuurgebieden, zoals bij- eld de duinen van Texel, een goed functionerend eco- ii. Neem de velduil. Zijn er aizen, dan krijgen ze veel jon- laar in een slecht muizenjaar ook het aantal velduilen af. it vanzelf. Daar moet je niet ipen als dat niet héél strikt kelijk is." Niet voeren iiapszorg verwijt de jagers dat iluurlijke elementen de natuur Als voorbeeld wordt het uit- ran fazanten genoemd, dat tot «t was toegestaan. „Dan gezegd: er zijn teveel mannet- iten, die moeten wij dus i. Maar die hebben ze zelf uit- De werkgroep is ook geen Oder van het bijvoeren van de winter. „In een strenge gaan normaal de zwakkere iood. Die redden het niet. d jagers de dieren die ze lillen bejagen bijvoeren, gaan dood. En dan wordt er het s gezegd: er zijn er veel te «beschermers geven toe dat ersoorten moeten worden be- Bijvoorbeeld zilvermeeuwen sternkolonie ruïneren of konij- pas geplant helmgras voor ïherming opvreten. Maar het st gebeuren door mensen die euk vinden om beesten dood te schieten, maar door iemand die er speciaal voor is aangesteld en het ziet als zijn werk." Plezierjagers verdedigen hun activitei ten ook wel door te zeggen dat zij zich beperken tot het afschieten van „schadelijk wild". Landschapszorg heeft daar z'n twijfels over. Sytske Dijksen: „Meeste dieren onder die noemer zijn helemaal niet schadelijk. Neem nou de houtsnip en de waters nip. Kleine vogeltjes die nergens schade doen. Ze wroeten in de mod der en eten wormen, insecten en kleine waterbeestjes. Er mag op wor den gejaagd, hoewel ze steeds schaarser worden." Eendensoorten brengen wel schade toe aan agrari sche gronden. „Maar die moet je dus juist niet bejagen als ze op natuurge bieden zijn. Daar mógen ze grazen. Als je ze daar wegjaagt, loop je de kans dat ze neerstrijken in een wei land, wat nu net niet de bedoeling is." Ook de verstoring door de knallen en het vertrappen van natuurterreinen door jagers vindt Landschapszorg on verteerbaar. „Je wilt rustig in de dui nen wandelen, genieten van de stilte. Er wordt veel reclame gemaakt om Texel in het naseizoen te bezoeken, juist om die rust. Dan erger je je na tuurlijk wezenloos aan al dat geknal." Confrontaties Aan de overkant hebben acties van anti-groeperingen tegen de jagers wel geleid tot harde confrontaties. „Dat is niet onze stijl", zegt Sytske Dijk sen. „Het is niet onze bedoeling om jachtpartijen te verstoren." Land schapszorg richt zich meer tot Staatsbosbeheer dan de individuele jagers. „Discussies in het veld lossen niets op, dat heeft de praktijk uitge wezen. We moeten proberen het overheidsbeleid aan te pakken, zodat de jacht van hogerhand wordt verbo den." Over de gemeente is de werk groep goed te spreken. „Men is daar méér natuurbeschermer dan SBB. Na een actie van de Vogelbescherming is een lijst vogels overgenomen waar met op mag worden geschoten, maar die geldt alleen op gemeentelijk jachtterrein en dat is er niet zoveel." Moedeloos „Plezierjacht bestaat niet meer", al dus Paul Kuip, voorzitter van de Texelse Koninklijke Nederlandse Ja gers Vereniging afdeling. „Alle jacht is beheersjacht. Iedere jacht is erop gericht in een bepaald gebied een ideale wildstand te behouden. Wie al leen maar jaagt om zoveel mogelijk te knallen moet op kleiduiven gaan schieten. Door de huidige regels zijn zulke mensen trouwens allang uit de jachtcombinaties verdwenen. En iemand die voor zijn verdriet jaagt, ken ik niet." Volgens Kuip worden de jagers moedeloos van alle onterechte aanvallen. „Als je het hebt over do den of niet doden, praat je over een ethisch verhaal. Maar dan moet je al le vissers in Oudeschild ook moorde naars noemen." Hij heeft verschillende onjuistheden in de be weringen van Landschapszorg ontdekt. Wettelijk zijn veel regels voor jagers vastgelegd. Wat voor diersoorten mo gen worden bejaagd, wanneer en op wat voor manier. Jaarlijks wordt aan de hand van statistieken bepaald of een soort wel of niet mag worden bejaagd. In Nederland wordt slechts geschoten op 23 van de 72 in Euro pa toegestane soorten jachtwild. „Als iemand wil discussiëren over die regeltjes, dan is dat zinvol. Daar kun nen we over praten, want op dat ge bied valt nog wel wat bij te stellen. Maar het heeft weinig zin om te pro beren een Gereformeerde en een Jood in één kerk te krijgen." Kuip noemt de jagers fokkers van dieren, maar dan in de vrije natuur „Landschapszorg kan mij geen enkel voorbeeld geven van een gebied waar de natuur zijn eigen gang kan gaan en waar een gebalanceerde wildstand is. Als je niet beheert, ver armt een gebied juist. Dan waren er geen herten, wilde zwijnen of fazan ten. En dan kan je zeggen: die dieren hebben we helemaal niet nodig. Maar dat is een discussie zo vervelend ver doorvoeren dat het geen zin heeft om verder te praten." Wie een grote verscheidenheid aan fauna wil hebben en houden, kan niet om de jagers heen, vindt Kuip: „Wat een jager schiet is alleen het oogsten van overvloed. Als dat niet mag, mag je ook niet vissen of bra men plukken. Het plezier in jacht is altijd ondergeschikt aan de ideale wildstand. Als ergens weinig wild is, wordt met geschoten" Alle jacht combinaties houden afschotcijfers bij. SBB krijgt die jaarlijks. Geen eenden Het beheren van wild gaat alleen op voor die diersoorten die in een be paald gebied verblijven. Het geldt niet voor trekwild. Kuip: „Dat is een an der verhaal. Van het trekwild worden alleen de overschotten afgeschoten. De vraag is dan natuurlijk wat je als overschot beschouwt. Maar dat wordt landelijk goed bijgehouden." Op Texel bestaat een afspraak tussen de jagers en SBB dat eendensoorten niet worden bejaagd. „Als dat toch gebeurt, raakt de betrokkene zijn jachtacte kwijt", aldus Kuip. „En wat verstoring door jagers betreft een dier schrikt net zo erg van een toerist of een loslopende hond. Trouwens, het meeste wild heeft een territorium en keert daar weer naar terug." hRD IK DAN TOCH EERST EEN HAALBAARHEIDS ONDERZOEK MOETEN DOEN OM TE 2IEN OF HET HAALBAAR WA6 DAT HAALBAARHEIDS OHDER20EK PCM-G6COUW I I WfctHOUDfcQ QhT^iry Bijvoeren De jagers voeren wild bij om te voor komen dat ze door honger gedreven agrarische gronden plunderen. „Je hebt die beesten niet aan een touwt je. De enige andere oplossing zou zijn om alle agrarische gebieden te onhei- nen. Maar dan moet je ook alle fa zanten kortwieken. Onzin dus." Kuip geeft toe dat in extreem strenge win ters ook wel wordt bijgevoerd om te Jacht in natuurgebieden, wel of niet meer van deze tijd (Foto archief Texelse Couranti voorkomen dat teveel dieren het loodje leggen. „Maar het is niet de bedoeling om de zwakkere exempla ren kunstmatig in leven te houden. De soort wordt er niet door ver zwakt, want die minder sterke dieren worden afgeschoten. Oftewel: wij maken deel uit van het „natuurlijk" evenwicht. En dat tussen aanha lingstekens, want er is niets meer „natuurlijk"." Orders uitvoeren „Het verschil tussen SBB en Natuur monumenten is de doelstelling", al dus Erik van de Spek, woordvoerder van SBB „Zij zijn zuiver gericht op het beheren van natuurterreinen. Wij doen dat ook, maar zorgen daarnaast voor houtproductie, recreatie en land schapsbeheer. Bovendien zijn zij een particuliere instantie, terwijl wij or ders van het rijk uitvoeren." Volgens SBB is het bij een bepaalde omvang van een populatie aan wild mogelijk om een deel af te schieten. „Mits de stand niet wordt bedreigd." SBB heeft de jacht op Texel wel de gelijk aan banden gelegd, volgens de woordvoerder. „Er mag niet worden gejaagd in de Slufter, rond de Muy- plas en de Geul Dit om verstoring op deze hoogwater-vluchtplaatsen te voorkomen. En bij elke herziening van de jachtcontracten worden alle gebieden waar wèl mag worden ge jaagd opnieuw onder de loep geno men." Tevens wordt jaarlijks een wildbeheersplan opgesteld waarin staat welke soorten wel en welke niet mogen worden bejaagd. Modderig Wie klachten heeft over de jacht kan ook terecht bij SBB Van de Spek: „We gaan serieus om met alle op merkingen van onze terreingebruikers, maar we kunnen niet beloven dat we alle problemen verhelpen. Momenteel wordt bijvoorbeeld veel geklaagd over de modderige paden, maar dat is voor ons geen aanleiding om alles te verharden." Landschapszorg is bij SBB welkom als het zwartboek klaar is. „Natuurlijk luisteren we naar zulke signalen. Maar we wegen ze af tegen andere belangen en daarvan hangt het af of er iets mee wordt gedaan." VERVOLG VAN PAGINA 1 aanwezige leden grepen de kans op verfraaiing van hun dorpscentrum met beide handen aan. Unaniem gin gen ze akkoord met de door het bestuur voorgestelde verdeelsleutel. De bijdrage is afhankelijk van het aantal te bestraten vierkante meters, de gevellengte en het soort bedrijf. Verwacht wordt dat de ondernemers gezamenlijk maximaal ƒ180.000,- op hoesten. (De totale herinrichting kost naar schatting ƒ1, 1 miljoen.) Eigenaren van grond die wordt mee- bestraat moeten samen ƒ60.000,- op tafel leggen. Omgerekend komt dat neer op f45,- per m2. De bedrijven in de Dorpsstraat en Badweg betalen voorts ƒ100,- per strekkende meter gevellengte. Ook dit levert totaal ƒ60.000,- op. Van de logiesverstrek- kende bedrijven in en rond de bad plaats wordt eveneens een bijdrage voor de verbetering van De Koogs imago verwacht. Zij zullen eveneens samen voor 60 mille moeten zorgen. Uitgaande van 15 tot 20.000 slaap plaatsen betekent dat een bedrag van ƒ1,50 ƒ4,- per bed. Harry Wuis, te vens voorzitter van de Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers (TVL), zegde de leden toe zich ervoor hard te maken dat Koger hotels en cam pings over de brug komen. Voorts werd voorgesteld om per lid van de dorpscommissie een tientje te vragen, wat nog ƒ3.500,- in het laat je brengt. Vanuit de zaal werd voor gesteld om van dit voornemen af te zien. Daarnaast werd er op aange drongen om de werkzaamheden ruim voor het seizoen af te ronden. Mogelijk wordt de herinrichting naar later datum verschoven, omdat eerst de riolering wordt verbeterd. Diverse aanwezigen klaagden over stankover last bij bepaalde weersomstandighe den. Van gemeentezijde zal worden bekeken wat er moet gebeuren en of dat met de herinrichting te combine ren valt. theater met Je CJP. Een Harlinger bedrijf gaat het verbod op kokkelvisserij op en rond natuur monument de Schorren aanvechten. Het bedrijf legt zich niet neer bij een uitspraak van de Alkmaarse recht bank die onlangs in kort geding be paalde dat het verbod dat de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten instelde, gerechtvaar digd is. Nadat Natuurmonumenten in 1989 de Schorren overnam van het Water schap Texel berichtte de vereniging 37 kokkelvissers dat op droogvallen de banken in een gebied van zo'n 1250 hectare niet meer mag worden gevist. De vereniging vindt dat de kokkelvisserij schadelijk is voor de natuurwaarden in het gebied. Eén van de grootste visserijbedrijven, Len- ger Seafoods uit Harlingen, vocht de ze beslissing aan in de hoop komende herfst en winter nog te kunnen vissen. Het bedrijf voerde aan er al zo'n vijfendertig jaar actief te zijn. Door de beschutte ligging zijn de Schorren een ideale groeiplaats voor kokkels. Lenger bestreed het eigen domsrecht van Natuurmonumenten. Dit eigendom zou bovendien het ver bod niet rechtvaardigen, zo meent de visser. Natuurbelang De rechtbankpresident oordeelde dat Natuurmonumenten als eigenaar van de Schorren zelf regels mag stellen in het gebied. Hij vindt verder dat het natuurbelang zwaarder weegt dan het economisch belang van de vis sers. Volgens de rechter is er geen noodzaak, omdat volgens het RIVO elders in de Waddenzee nog 20.000 ton kokkelvlees beschikbaar is. Drie kwart daarvan ligt echter op voor vis sers onbereikbare plaatsen, meent directeur Lenger. „Veel alternatief is er dus niet." Bij Zeeuwse delta's en in de Ooster- schelde worden ook kokkels gevan gen, maar zo'n 60 procent komt uit de Waddenzee. Lenger vreest dat door het verbod zijn jaarproduktie van 8000 naar 5000 ton zal teruglopen. Zijn bedrijf met 50 werknemers hoort tot de grootste in de kokkelsecter. Principezaak „Voor ons is het een principezaak ge worden. Nu zijn het de Schorren, maar straks gaat het rijk misschien andere delen van de Waddenzee ver kopen." Volgens Lenger kan het rijk ook zelf tot een visverbod besluiten. „In al die jaren dat we er hebben ge vist zijn de kokkels steeds weer aan gegroeid." Lenger start een juridische procedure waarbij alle argumenten nog eens worden afgewogen. De uit spraak valt naar verwachting over een jaar. Tot die tijd mag in het ge bied niet op kokkels worden gevist. Ploegwedstrijden. Wegens de aan houdende regenval heeft de organisa tie het Texels ploegkampioenschap voor onbepaalde tijd uitgesteld. Fietspad. SBB heeft van de ge meente, na overleg, een nieuw voor stel gekregen voor het tracee van een fietspad naar paal 9. Een reactie daarop wordt afgewacht. VERVOLG VAN PAGINA 1 huizen en paal 33. „Maar ondanks bezwaren van de gemeente houdt hij vast aan de Hors." Le Roux erkent dat de zandvlakte enige natuurwaarde heeft. „Maar de natuurbeschermingswet is een veel te zwaar instrument. De Gemeentelij ke Verordening Waddenzee biedt vol doende beschermingsmogelijkheden. Deze zou op de Hors kunnen worden toegepast Er mag dan geen vuilnis worden achtergelaten, er mag niet met voertuigen worden gereden en geen verf van boten worden af gestoken. Hoewel dat nog niet is gebeurd, biedt de verordening wel de mogelijkheid broedgebiedjes van bijvoorbeeld dwergsterns tijdelijk af te sluiten. En het is onwaarschijnlijk dat door de status natuurmonument oefeningen door de marine worden verboden." ledereen kan nu nog vrij rondlopen op de Hors, maar per 1 december verandert dat. Gabor is voornemens de vlakte de artikel 16-status toe te kennen. Elke activiteit die afbreuk doet aan het natuurmonument is dan verboden. „De honden moeten aan gelijnd. Je kan dus geen stuk hout meer weggooien waar ze achteraan kunnen rennen. Duiken of snorkelen zal met meer mogen. Wandelen door het natuurmonument mag nog wel, maar dat verandert zodra de regering besluit er een artikel 17-gebied van te maken. „Dan is de Hors volledig af gesloten. Als er straks een schip strandt of een lading hout aanspoelt kunnen we er niet eens meer bijko men. En hoe moeten de wandelaars dan het rondje Texel lopen?" Slikker heeft geen goed woord over voor de manier waarop de aanwijzing tot stand is gekomen. „De procedure deugt niet. Als we zelf een bouwplan hebben moeten we een lange weg doorlopen en kan iedereen bezwaar indienen. Aan de aanwijzing van de Hors is geen inspraakronde verbon den en we kunnen geen beroep aan tekenen. Dat kan toch niet in deze tijd." Slikker vindt dat Gabor het overleg met Texel netjes moet afron den. „Hij vertelde onlangs dat het natuur beleid niet haalbaar is als de bevol king er niet achter staat. Kennelijk onderschat hij de recreatieve waarde van de Hors. En daarmee komt hij aan de broodwinning van veel Texe laars." De actievoerders zullen de bewinds man vragen zich op het eiland te ver antwoorden voor zijn beslissing Landschapszorg De werkgroep Landschapszorg ziet de zandplaat wèl als een waardevol natuurgebied. „Een van de weinige terreinen waar de natuur nog vrij spel heeft. De Hors kent weliswaar nog geen specifieke flora en fauna, maar er broeden op sommige plekken dwergsterns en bij hoog water strij ken veel vogels neer", vindt Adriaan Dijksen. Net als het ministerie van Natuurbeheer vindt hij dat de ge meentelijk verordening onvoldoende bescherming biedt. Aan de militaire oefeningen, die al flink zijn beperkt, kan de Natuurbeschermingswet vol gens hem wel een eind maken. De Hors helemaal afsluiten voor men sen gaat ook Dijksen te ver. „Dat is ook niet de bedoeling. De mensen mogen alleen hun honden niet meer vrij laten rondlopen, want die versto ren de vogels en halen nesten over hoop. En sluit die gebieden waar wèl vogels broeden af door het plaatsen van borden." Razende Bol Hoewel niet per 1 december is Gabor ook voornemens de Razende Bol bin nen afzienbare tijd onder de Natuur beschermingswet te plaatsen. „De Razende Bol hoort bij het eiland, maar voor Texelaars is ook deze zandplaat straks verboden gebied", waarschuwt Slikker. Insiders ver wachten dat een gebied dat zich uit strekt vanaf Julianadorp tot paal 12 volledig zal worden afgesloten. De aanwijzing wordt aangemoedigd door een stevige lobby tussen het ministe rie van Landbouw, Visserij en Natuur beheer en Defensie, die schietoefeningen houdt op het terrein en liever geen mensen op de zand plaat ziet. De gemeente heeft protest aangete kend tegen de monumentale status voor de Razende Bol. Ook de Wad- vaarders, een jonge vereniging die de belangen van waterrecreanten behar tigt, is fel tegenstander van Gabors plannen. Onlangs bezocht een dele gatie hiervan, vergezeld door natuur beschermers de Razende Bol. Ze conludeerden dat verstoringen wor den veroorzaakt door eigenaars van snelle boten. De Wadvaarders vinden dat net als op Engelsmanplaat een bewa- kings/voorlichtingspost moet worden ingericht om de rust te bewaren. De ze kan van mei tot september wor den bemand door vrijwillige wadwachters, die de plaat tevens schoonhouden. „Door deze maatre gelen is de gemeentelijke verordening afdoende." Sympathisanten van Slikker en Van Vijfeijcken kunnen een advertentie verderop in deze krant, voorzien van hun handtekening inleveren in dozen die in de volgende supermarkten staan. De Garantmarkt in De Cocks- dorp, TopTien in De Koog, AH, Super en de Dagmarkt in Den Burg, G. Koot in Oosterend, Klaverboer in Oude schild en Goënga in Den Hoorn. De handtekeningen worden tesamen met een petitie binnenkort overhandigd aan Gabor. Om de actie kracht bij te zetten worden kopieën naar kamerle den verzonden.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5