1ST steekt f5 miljoen i camping Kogerstrand Allemaal meedoen aan ondernemersonderzoek Opbrengst Max de Zak minder dan vorig jaar igrijpende modernisering in '95 gereed Bedrijvi gheid asprong was ider massaal TVO spoort bedrijven aan: Garage Dros 30 jaar Renault-dealer TEXELSE f C0URANT el Texelse fans nden wedstrijd it thuis volgen Schoentjes Staatssecretaris bij oplevering natuurbouw „We hebben echter maar één Ko gerstrand Dat vereist uiterste zorg vuldig milieubeheer", aldus wethouder Terpstra. Uit een inventari satie van de riolering maakte hij op dat in het buitengebied op korte ter mijn veel woningen en bedrijven op het riool moeten worden aangeslo ten, De voorzieningen zijn onderdeel van het Plan Zonering Verspreide Lo zing van afvalwater, waarvoor de ge meente jaarlijks ƒ200.000,- uittrekt. „Het is goed dat de RST zelf het ini tiatief voor een rioleringsplan heeft genomen. Misschien kunnen de strandpaviljoens 19, 19,5 en 20 aan dit systeem worden gekoppeld, want die worden ook verplicht zich op het riool aan te sluiten." Riolering Volgens Ed Momberg van Adviesbu reau B&M Projektadvising, verant woordelijk voor de uitwerking van het plan, zijn de strandslagen heel goed aan te sluiten op het systeem. „Maar het zal nog wel wat voeten in aarde hebben voor hetzover is", doelde hij op de financieringsproblematiek. Volgens plan verdwijnt de komende maanden zo'n vijf kilometer riole- Nardus en Niek Dros openden 85 jaar geleden de smederij Dros in Eier- land. Automobielen vormden al snel een belangrijk onderdeel van de han del. In de showroom van Garage Dros zijn veel foto's te zien uit vroe gere tijden. Ondermeer het toenmali ge gezin Dros met verwanten gezeten in een Oldtimer Rugby anno 1925. Kees Dros verwierf 30 jaar geleden het dealerschap van Renault. Het al lereerste „viertje" verkocht hij in 1963 voor de prijs van f4000,- min één gulden aan Kobus Kalf. Het witte Renaultje staat glanzend te pronk in de showroom te midden van occasi ons en splinternieuwe modellen. „Vijftien jaar geleden ruilde ik hem in en om sentimentele redenen heb ik er nooit meer afstand van kunnen doen", aldus de garagehouder. „Zaken zijn als kruiwagens. Ze staan stil als je ze niet voortduwt." Deze spreuk siert de wand van het kantoor van Kees Dros. „Het gaat goed, maar je moet voortdurend blijven duwen. Ik heb zes man aan het werk. On danks het feit dat landelijk de cijfers wat minder worden gaat het niet slecht. De laatste jaren zijn de extra klanten van De Krim bijvoorbeeld een welkome aanvulling. We hebben het aan onze trouwe klanten te danken dat we dit jubileum kunnen vieren." Het 30 jarig jubileum wordt feestelijk omlijst met speciale inruilacties en een receptie waarbij een Renault For mule 1 racewagen een hoogtepunt zal vormen. Woensdag 20 oktober is de receptie van 16 00 tot 19.00 uur. Er is een fo tograaf die Polaroidfoto's maakt van jong en oud die in de Formule 1 wa gen willen plaatsnemen. Elke 15e be zoeker krijgt tevens een T-shirt aangeboden met daarop de geprinte foto. Deze actie loopt door t/m zater dag 23 oktober. Een speciale inruilactie houdt in dat er naast de normale ANWB/Bovag koerslijsten een extra inruil bedrag wordt gegeven bij aankoop van een nieuwe auto. Deze actie loopt tot 20 november. Op reparaties boven de f300,- wordt van oktober tot februari korting gegeven. Nieuwe types krij gen van Renault gedurende deze jubi leumacties speciale prijsstellingen. Wil de Leeuw bak", glundert medewerker Frans Kuiper. Mensen uit het dorp, maar ook gasten van De Krim en Slufter vallei -waar RTL 5 nog niet op de schotel is te ontvangen- waren er op af gekomen. „Alle tafels, stoe len en barkrukken waren bezet. Er heerste een echte oranje-stemming: petjes, sjaals en in de rust lekker meezingen." De meeste ouderen gingen direct na afloop weer naar huis, maar de jongere fans vierden de overwinning tot na middernacht. La Morena had al vroeg, meteen bij de introduktie van RTL 5, de scho telantenne aangepast, en plukte daar woensdagavond de vruchten van. De investering van ruim hon derd gulden haalde men er dik uit. Lang met iedereen was zo geluk kig. Combi Brouwer in Den Burg werd overspoeld door telefoontjes van Texelse schotelbezitters die een VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 jet stuktrekken van de oude ileiding gaf wethouder Terpstra middag het startschot voor de jnisering van camping Ko- ,sr>d. De komende maanden ihet terrein voorzien nieuwe Heiding. electriciteit, kabel-TV (i modern lucht- aleringsnet dat bij uitstek ge- lis voor het heuvelachtige ter- Volgend jaar worden de jling en de gebouwen ver- rd. In 1995 volgt de afwerking, jcreatie Stichting Texel raamt sten op vijf miljoen gulden. iT koestert al vele jaren plannen ,srbetering van het 50 hectare duinkampeerterrein. „Bij een jge bezetting met 4000 vakan- ■gers kun je gerust spreken van ink dorp", aldus RST-voorzitter Graaf tijdens de plechtigheid in upsnol. „Maar ik moet u eerlijk nen dat we met de voorziemn- ide 35 jaar die we hier zitten chterop zijn geraakt." De ach- nd is te wijten aan de erfpach- snkomst met Staatsbosbeheer 2004 zou verlopen en niet zou worden verlengd. Verder de RST door de dreigende slag niet meer te investeren in nping. Dankzij de zandsupple- i verlenging van het contract BB is het bestaan van de duin- Krterreinen Loodsmansduin en itrand tot ver in de twintigste veilig gesteld. zekerheid maakte voor RST de rij om te gaan werken aan de opwaardering van de fraaie »g- Fasen uwei bestaat uit vier fasen, j eerst het ondergrondse deel aangepakt. Afvalwater werd sver opgevangen in verzamel en vloeide weg via het grond- ij? or paracentrum Texel georgani- wedstrijd vrije valspringen sams van twintig personen, is under massale aangelegenheid den dan de bedoeling was. ijk als gevolg van concurrentie sn soortgelijke wedstrijd in ij< en de minder gunstige vooruitzichten, konden niet dan twee teams worden ge- terwijl op vijf of zes was ge in de groepen was het „Texel- dat op twee man na bestond te springers van Texel. Het an- am bevatte parachutisten uit ■een, Hilversum, Rotterdam, deden geen buitenlanders wedstrijd moesten de deelne- a het verlaten van het toestel mogelijk een tevoren aange- de figuur vormen. De meeste en werden uitgevoerd boven tgveld Texel. De prestaties vastgelegd door meesprin- parachutisten die een videoca- «dienden. Het evenement ondag met speciale toestem- 'gesloten met een sprong bo- t strand van paal 28, waarna Mviljoen aldaar een barbecue nd gehouden. Uiteraard be- tet risico dat de parachutisten zouden vallen, zodat de whipperploeg met rubberboot stond om ze op te pikken. De 'hoefden echter niet in actie *n. Bij de eerste sprong kwam ;endeel van de parachutisten «rendeels in de achterliggende terecht; bij de tweede sprong edereen keurig op het strand. 9 Texelse voetbalsupporter 'de belangrijke voetbalinter- Nederland-Engeland woensdag °P het eigen tv-toestel kunnen Alleen aangeslotenen op de 'en een deel van de schotel- ^gers konden de spectaculai- '•dstrijd, die werd uitgezonden nieuwe zender RTL 5, thuis Veel liefhebbers zagen de *9e van Oranje daarom bij fa- er> kennissen, of zaten ouder man de radio gekluisterd. I!l9e café's speelden handig situatie in, zoals La Morena ^ocksdorp, dat het duel ver hop een groot scherm en 's- „We hadden een volle ringsbuis, waterleiding, stroom- en tv-kabel in de grond. 420 caravans of tenten worden aangesloten. Hoofd aannemer is de Fa. Tatenhove. Het in- stallatiewerk gebeurt door de firma IBS/Oele en het hypermoderne lOcht- persrioleringssysteem wordt aange legd door de enige niet-Texelse be trokkene, Joh. Ranzijn B.V Dit bedrijf bedacht een goedkoop en duurzaam rioleringssysteem, dat goed functioneert op een terrein met hoog teverschillen. De afvoerleidingen van toilet- en doucheruimten worden in serie met elkaar verbonden. Een inge nieus systeem zorgt ervoor dat het afval met perslucht door de zes cen- timer dikke leidingen naar het ge meentelijk riool wordt geblazen. Het onderhoud van het systeem is mini maal. Er wordt geen afvalwater ge loosd, er blijven door de luchtstroom geen resten achter in de leiding, waardoor geen gasvorming optreedt. Zelfs zand dat door toeristen in grote hoeveelheden wordt aangesleept, zet zich niet vast in de leiding. Deze blij ven intact en er zijn geen kwetsbare pompen nodig, omschreef J. van Baar van de firma Ranzijn de voorde len van het systeem dat door hem is bedacht. „Slechts één vacuumpomp perst lucht in de leidingen. Bovendien is het een goedkoop systeem." Zwembad Het afvoersysteem op de camping wordt aangesloten op een persleiding van de gemeentelijke riolering aan de Badweg. Daarmee wordt circa 17.000 kubieke meter afvalwater afgevoerd, vergelijk baar met 32 maal de inhoud van zwembad Molenkoog. Het is de bedoeling dat de onder grondse operatie voor het begin van het volgende seizoen is afgerond. Ko- Een toeziend oog van kraanmachinist Dirk Wijngaarden kon niet verhinderen dat machinist Dirk Terpstra een waterleiding in tweeën brak De ac tie van de wethouder betekende een ludiek starschot van de modernisering van camping Kogerstrand. (foto Geard Tmmermani mend najaar volgt de tweede fase, waarbij de bestrating op de camping een opknapbeurt krijgt. Wanneer alle bouwprocedure's naar wens zijn doorlopen verwacht RST-directeur Menno Hofmann dat in september 1994 kan worden begonnen aan de nieuwbouw van alle bedrijfsgebou wen, receptie, woonhuis, loodsen en uitbreiding van parkeerterreinen. „We streven naar een efficiënter invulling en hopen daarmee, uitgezonderd een paar piekdagen parkeeroverlast aan de Ruijslaan te voorkomen." Archi- tektenbureau Alkema en Honing werkt op dit moment aan een ont werp. Om het verkeer naar de camping te stroomlijnen zal ook de aanvoerroute via de Badweg enigszins worden aangepast. Tot dusver doet slechts tien procent van de Texelse ondernemers mee aan het doorlichten van hun bedrijf, als onderdeel van het grootschalige onderzoek naar de economische toe komstmogelijkheden van Texel. Door de geringe medewerking dreigt een onvolledig beeld te ontstaan. Het bestuur van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) voert daarom nu actie om meer bedrijven over de streep te trekken. Bij de dinsdag gehouden actie „Geef Max de zak" is op Texel 18 ton kle ding en schoenen ingezameld. Dat betekent dat de record opbrengst van vorig jaar (23 ton) niet is ge haald en dat het resultaat ongeveer gelijk is aan dat van 1991. De op brengst in geld staat nog niet vast, maar verwacht wordt dat minstens 90 cent per kilo wordt gevangen, zodat de organisatoren tevreden zijn met het financiële resultaat van de actie. Een minder grote opbrengst werd overigens verwacht. Ook elders ih het land blijkt dat het resultaat van kledinginzamelingen nauw samen hangt met de conjunctuur. In een tijd van economische neergang wordt er minder gekocht en veel minder weg gedaan. Interessant waren de verschillen op Texel. Uit De Koog kwam bijv. veel minder kleding dan vorig jaar terwijl er in Oosterend nauwelijks verschil was. De actie „Geef Max de Zak" werd voor de veertiende keer op Texel ge houden. Ook nu waren de leden van de Rotaryclub Texel geholpen door tientallen andere vrijwilligers er de hele middag mee in touw. Met vijf tien bestelauto's en kleine vrachtwa gens ging men om 13.00 uur de weg op, meer dan een uur vroeger dan in vorige jaren. Voor het publiek was dat blijkbaar even wennen, menigeen zette de zakken rijkelijk laat buiten de deur. Toch willen de organisatoren vasthouden aan deze vroege start. Het is erg prettig als de actie vóór het invallen van de duisternis kan worden afgerond. Het herhaalde verzoek om kleding en schoenen in aparte zakken aan te bieden, heeft elk jaar beter resultaat. Het aantal „gemengde" zakken was weer beduidend lager. Ook kwam het veel minder voor dat zakken bij het overladen open barstten omdat ze te vol waren gepropt. Storm De weersomstandigheden waren uit gesproken slecht. Met de verwachte buien viel het mee, maar er stond een zware storm met uitschieters tot windkracht 11. Menige gereedliggen de zak kleding ging aan het rollen en belandde soms in een sloot of op een andere plek buiten het zicht van de ophalers. De meeste konden nog dezelfde avond worden opgepikt, te gelijk met zakken die door de opha lers waren vergeten of nét te laat aan de weg waren gezet. Vanuit de ophaalwagens werden de zakken in grote vrachtwagens over geladen in een der gebouwen van Rab in Oudeschild. Net als vorig jaar werd dit materieel onder gunstige kondities beschikbaar gesteld door A.RC. Koopman uit Oosterend en de VTB in Den Burg. De vracht is inmid dels afgevoerd naar Ommen. Vandaag of morgen ontvangen alle 490 ondernemers die nog niet op een eerdere oproep hebben gerea geerd, een brief van TVO. In de brief onderstreept TVO het grote belang van het onderzoek. Het ondernemer sonderzoek is een aanvulling op het Distributie Planologisch Onderzoek (uitgevoerd door het IMK) en het So ciaal Economisch Structuuronderzoek (uitgevoerd door de Grontmij, in op dracht van de gemeente). De ge meente wil op basis van de nieuwe cijfers het beleid voor de komende tien tot vijftien jaar uitstippelen. Het ondernemersonderzoek is inmid dels al gestart. „Het mes snijdt aan twee kanten", aldus TVO-bestuurslid Hans de Leeuw. „Enerzijds dragen de gegevens bij tot het totaalbeeld voor Texel. Anderzijds krijgt de onderne mer voor een paar honderd gulden een bedrijfsanalyse, waarvan hij de vruchten kan plukken." De deelnemende bedrijven blijven in het eindrapport overigens anoniem. Deelname kost f325,- per onderne mersonderzoek. De ongeveer ƒ200,- BTW die bovenop dit bedrag komt, krijgen de ondernemers later terug. De deelnamekosten zijn betrekkelijk laag, doordat een deel van het onder zoek is gesubsidieerd. Volgens TVO is de bijdrage voor de ondernemers volledig aftrekbaar. Men kan mee doen door het bij de brief gevoegde aanmeldingsformulier aan een van de TVO-bestuursleden te geven, of naar het secretariaat op te sturen. Nieuwe aanmeldingen moeten binnen twee tot drie weken binnen zijn. Seizoendrukte? „Het huidige beleid wordt gevoerd op verouderde cijfers. De uitkomsten van deze onderzoeken vormen de basis voor uw toekomst", aldus pept het TVO-bestuur de aangeschreven leden en niet-leden op. Tot nu toe hebben ruim 60 ondernemers, onder wie veel grotere bedrijven, dit belang ingezien. „Geen idee waarom de respons zo laag is", zegt De Leeuw. „Blijkbaar is de noodzaak niet duidelijk. We heb ben de mensen voor het seizoen een brief met begeleidende informatie toegezonden, dus men moet toch weten waar het om gaat. Misschien dat de seizoendrukte een rol heeft gespeeld, vandaar dat we het nu nogmaals proberen." Vrijwilligers waren uren bezig met het uitzoeken van de voor Suriname bestemde kinderschoe nen. (Foto Frans HopmanI „extender" (frequentie-omzetter) hadden besteld. RTL 5 zendt uit op een lage frequentie, die niet door de gangbare satelliet-ontvangers wordt opgepikt. „Voor de kijker is het uitzenden van zo'n belangrijke voetbalwedstrijd via RTL 5 een gro ve streek. RTL 5 richt zich blijkbaar helemaal op de kabelexploitanten", stelt ondernemer Jan Brouwer. De genen die geen kabel hebben, moe ten dus maar zien hoe ze het station kunnen ontvangen. Dat Brouwer niet aan de vraag naar ka- naalomzetters kon voldoen, was niet zijn schuld. „De leveranciers konden ze niet leveren. Heel Neder land heeft daar last van." Thomas en Sijbrand Stiehl van Ser vice Centre Texel waren de afgelo pen dagen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig met het monteren van kanaalomzetters, die al wel waren afgeleverd. „Een paar honderd stuks over heel Texel. Ook in de dorpen waar de kabel ligt", aldus Stiehl senior. Ook Gert Jan Schoorl van Kabeltex betreurt dat zoveel schotelbezitters de dupe zijn geworden doordat zo weinig kanaalomzetters leverbaar waren. Kabeltex had het vooral druk met het instellen van tv's bij abonnees die het RTL 5-kanaal niet zelf konden vinden. Via adverten ties had de Texelse kabelexploitant op deze service gewezen. „We hebben het er hartstikke druk mee gehad", zegt Schoorl. „Tientallen kijkers zijn in de dagen voor de wedstrijd geholpen." Over het aantal nieuwe abonnees naar aanleiding van de komst van RTL 5 kan Schoorl nog weinig zeg gen. Hij heeft de indruk dat de ac tie voor nieuwe aansluitingen die Kabeltex momenteel voert voor spoedig loopt. Aan de actie was deze keer een bij zondere inzameling voor een ander doel verbonden. Op het „overlaadsta- tion" maakte een groepje vrouwen alle zakken met schoenen open om er de eventuele kinderschoenen uit te halen. Deze werden apart gehouden om te worden verstuurd naar Nel Bakker in Paramaribo. Noodlijdende kinderen die geen geld hebben om schoenen te kopen zullen ermee wor den geholpen. De oogst aan kinder schoenen overtrof de verwachtingen. Een berg van zeker anderhalve kubie ke meter zal kunnen worden ver scheept voor dit doel. De opbrengst van de overige schoe nen en kleding zal zoals gewoonlijk ten goede komen van Texelse reuma patiënten en het Tesselhuus. De reu mapatiënten krijgen het geld ter (gedeeltelijke) bekostiging van een kuurreis naar Badgastein in Oosten rijk of een ander kuuroord. Onlangs hebben zes Texelaars weer zo'n kuur reis gemaakt. De kuur brengt geen genezing, maar veroorzaakt een zo danige verlichting van de pijn- en an dere problemen dat de patiënten er weer voor een tijd tegen kunnen. Staatssecretaris Gabor van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij komt dinsdag 23 november naar Texel ter gelegenheid van de voltooiing van het Mokslootproject. De bewindsman arriveert met andere genodigden om 10.00 uur op Texel. In het NlOZ-auditorium neemt hij deel aan een seminar over samenwerking tussen Staatsbosbeheer en waterlei dingbedrijven bij natuurbouwactivitei- ten. Na de lunch gaat het gezelschap naar de Hoornder duinen om te bekij ken wat daar is gebeurd. Bij het Hoornderslag zal Gabor een officiële handeling verrichten bij wijze van „opening", waarna een samenzijn volgt in paviljoen paal 9. Het is de bedoeling dat de Texelaars vóór 23 november in de gelegenheid worden gesteld een kijkje in het nu „bewerkte" natuurgebied te nemen. Op een nader aan te kondigen zater dag zullen in het gebied excursies worden georganiseerd, waarvoor be langstellenden zich kunnen aan melden.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7