Georgisch schilderij geschenk voor gemeente VD-kamerleden: geen ariefsharmonisatie KORT Texels Mensen laterweekend in lorama JURRASIC PARK In de rij voor snert „Kermis De Koog niet toelaatbaar" Manifestatie over bewegen voor ouderen Redders zochten naar boot hasjtransport TEXELSE COURANT ichting Ondersteuning Welzijns- toudt binnenkort een theater- nd waarin jongeren in de 4 van twaalf tot en met vijftien snnis kunnen maken met ver inde aspecten van „theater", njdag 26 tot en met zondag Gember verandert jeugdherberg ama in een theaterschool. Het behelst de onderdelen to- muziek en decorbouw. Voor elk !d rie onderdelen kan worden breven. Het theaterweekend °nder leiding van Betty Bakker, "hne (docenten muziekschool), 'Ikenburg (theatermaker) en a Berghuis (docente drama). °j6ct start op vrijdagavond. Na ste kennismaking gaan de cur- naar huis toe. De nacht van *9 op zondag wordt doorge- de jeugdherberg. Ook wordt Jhenlijk gegeten. Zondagmid- een presentatie plaats voor familie en vrienden. diverse onderdelen is een mi- Aantal deelenemers vereist. *Kiek gaat de organisatie uit paal vijftien aanmeldingen. Pjke beheersing van het in- is wenselijk. Verder is zang "strument welkom. Voor het *1 toneel geldt een minimum tien en voor decorbouw n(Jer de belichting valt) vijftien. 13 plaats voor een aantal rede- video-enthousiastelingen, het weekend een videore gistratie kunnen maken. De verschil lende disciplines (muziek, toneel en decorbouw) zullen tijdens het week end worden samengesmeed tot één geheel. Informatie-avond Op dinsdag 19 oktober vindt in d' Ouwe Ulo een informatie-avond plaats, waar belangstellenden vragen kunnen stellen over dit theaterweek end. Deze avond begint om 19.00 uur. Opgave voor het weekend in Pa norama kan vanaf heden bij de Stich ting Ondersteuning Welzijnswerk, telefoon 15582, tijdens kantooruren. De kosten die verbonden zijn aan dit project, bedragen ƒ50,- per persoon. Dit bedrag kan zo laag worden ge houden omdat het theaterproject ge subsidieerd wordt door de gemeente Texel, het Anjer Fonds en het be drijfsleven. Vieze weg. Een loonbedrijf uit Oosterend is door de politie gesom meerd de straat ter hoogte van de Marsweg, Kadijksweg en Waal- derstraat schoon te maken. Die was door de maïsoogst volgereden met modder en klei. Bloemschikken. De Nederlandse Ikebanacluborganiseert deze week een studieweek voor de leraressen van de Ichiyoschool. In d'Ouwe Ulo zullen donderdag vier grote arrange menten worden gemaakt, die 's mid dags voor belangstellenden zijn te bezichtigen. denkt toch niet dat ze op de jtse Hebriden hun veertarieven harmoniseren? Dus ik zie niet jarom dat op Texel wel zou tenVVD-er J.D. Blaauw en zijn ga Heemskerck Pillis zijn er ze- un dat de Tweede Kamer zich taal tegen staatssecretaris Yvon- jii Rooij zal keren als zij het stel voor harmonisatie opnieuw de orde brengt. prominente VVD-ers brachten isdag een bliksembezoek aan Defensiespecialisten Blaauw en «skerck Pillis werden vergezeld VVD-voorzitster Van Leeuwen, jnarie Jorritsma moest verstek gaan. alitici werden naar Texel ge it met een Mark III landingsboot et Korps Mariniers. Na een irije ontvangst op de Joost fcmkazerne, waar een oefening bijgewoond, vertrok het gezel- prtaar Den Burg voor een ge- met het college van b en w. Onzinnig plan Jaauw, die ook deel uitmaakt !e vaste kamercommissie voor smische zaken, beloofde zich te maken voor de gedifferen- veertarieven voor eilandbewo- „Het is natuurlijk een onzinnig om dat af te schaffen. Ik ben baal uiteraard niet tegen con- itie, maar je moet bedrijven niet van een eiland af jagen." Blaauw noemt het onderzoek dat drie |aar in beslag heeft genomen een „typisch Hollandse oplossing" „Als de ka merleden roepen dat ze een plan niet zien zitten, vlucht de staatssecretaris in een commissie en een onderzoek." Het rapport dat naar aanleiding van het onderzoek is gemaakt, is nog niet openbaar. Minimaal Met het college sprak de VVD- delegatie ook over de luchtmachtoe feningen op De Vliehors. De twee defensiespecialisten hoorden ervan op dat momenteel weer met „live weapons" wordt geoefend. Blaauw: „Ik heb de vorige keer contact opge nomen met defensie en ga dat nu weer doen. Natuurlijk moet worden geoefend. Dat kan niet anders. Maar de overlast moet minimaal zijn." Hij had ook gehoord dat tot laat wordt doorgevlogen met de straaljagers. „Daar ga ik ook achteraan. De Texe laars zijn erg loyaal en verdraagzaam. Wij moeten daar uiterst zorgvuldig mee omgaan", aldus Blaauw die Texel een heerlijk eiland noemde. Het toerisme op Texel werd kort besproken. De VVD-delegatie was het erover eens dat er voorzichtig mee moet worden omgegaan. „Als het te zwaar weegt, heeft dat een negatief effect. Dat mag niet", aldus mevrouw Heemskerck Pillis. «uw hopt de steiger vast op. terwijl S Heemskerck Pillis de hand drukt van Mok- Wanr Den Doop. Nog aan boord van de Mark lil wacht VVD voorzitster Van Leeuwen •tomde trap at te dalen. IFow r„„ d0 G,„m \ui A FOTO Beren maken. In Atelier de Witte Engel begint woensdagavond 20 ok tober een cursus beren maken. In drie avonden wordt een antiek ogen de beer gemaakt met draaibare lede maten en kop. Er wordt gewerkt met katoenen teddystof, handgemaakte glazen ogen en houten draaischijven. De vulling is van schapenwol. De cursus kost f 90,-. Voor inlichten en opgave: tel. 13644 Friesland. Het college van b en w zal een schriftelijke reactie geven op het plan van Gelem Jansen om Texel bij Friesland te voegen en een Wad dengewest te vormen. SBB borden. Raadslid Gelein Jan sen vindt het vreemd dat een natuur- minnende instantie als SBB zulke enorme ontsierende borden heeft ge plaatst bij de werkzaamheden in haar gebied bij paal 9 Wethouder Terpstra was het daarmee eens. burgeroorlog verscheurde land. Het wijst op vrijheid en democratie. Dat momenteel een Amsterdamse kunstenaar in de galerie in Tbilisi ex poseert, juichte ze ook toe want er groeit kennelijk een culturele band tussen beide landen. VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 Het grootste filmspektakel van 1993 draait al twee weken na de première bij ons op Texel. Ci nema Texel gooit er zelfs dage lijks een extra voorstelling tegen aan: Jurrasic Park zal om 16.00 uur, 19.00 uur en 21.30 uur ver toond worden. Herman Mock's introduktie in Preview spreekt voor zich: „Ver geet nu eens even die maanden lange publiciteitscampagne en de zich aaneenrijgende kassare cords, en laat de T-shirts, de pet jes, de videogames en de mini- atuurdino's maar thuis: Jurassic Park is ook gewoon een schitte rende film. Steven Spielberg presteert het bijna altijd weer om met hetzelfde compacte pakketje handelsmerken (toverlicht, open gesperde kinderogen, relativeren de humor, bijna ouderwets aandoende thrillereffecten) films tevoorschijn te goochelen, die jong en oud over de hele wereld in hun ban krijgen. In Jurassic Park komen daar nu de verbijste rend levensechte dino's bij - en zo krijgt het afgesleten woord fantastisch ineens weer fonkel nieuwe dimensies." Het verhaal: een steenrijke oude zonderling heeft uit fossiel DNA prehistorische monsters ge kweekt en wil die in een bijzon der natuurpark op een door hem aangekocht eilandje laten rondstruinen. Tijdens een werk bezoek van een aantal geleerden nog voor de opening van het park slaan echter alle stoppen door zowel bij de controle computers als de hongerige monsters..,. Wat al jaren een normaal straat beeld is in Oost-Europa, was woensdagmorgen te zien in de Parkstraat. Door een aanbieding van honderd pakken erwtensoep door de exploitant van de gelijk namige snackbar meldde menig Texelaar zich ruimschoots voor de opening aan het loket. De koopjesjagers maakten tevens kans op een prijs van honderd gulden en een reis naar een tro- Toast op het succes van de tentoonstelling. Van links naar rechts tv-journaliste la Shechetadze. wethouder Tine Krijnen, galeriehouder Zarub Gui- orgadze en Thomas Guiorgadze. Aan de wand rechts het schilderij dat aan de gemeente werd geschonken <foio Harry de Graan De gemeente Texel heeft als ge schenk een olieverfschilderij van een Georgische kunstenaar ontvangen. Wethouder Tine Krijnen ontving het gistermiddag uit handen van Zarub Guiorgadze, eigenaar van de White Gallery in de Georgische hoofdstad Tbilisi. Deze (particuliere) galerie heeft mo menteel in het raadhuis een exposi tie met acryl- en olieverfschilderijen van negen Georgiërs, die zich met moderne kunst bezig houden. White Gallery is in moderne kunst gespecialiseerd. In Tbilisi organiseert het bedrijf regelmatig tentoonstellin gen van binnen- en buitenlandse mo derne kunstenaars. De expositie die nu in Den Burg is te zien, is de eer ste van White Gallery in West- Europa. De keus viel op Texel, we gens de historische verbondenheid die de Georgiërs met dit eiland voe len. Nadien zullen de werken onder meer in Amsterdam zijn te zien. De schilderijen vormen een bonte collec tie van uiteenlopende stijlen. Er zit zeer fraai werk bij. De exposerende kunstenaars hebben allen gestudeerd aan de rijksakademie voor beeldende kunsten in Tbilisi en exposeerden in tal van plaatsen in binnen- en buiten land. De in het raadhuis tentoon gestelde werken zijn te koop voor ƒ900,- tot 2000,-. De tentoonstelling werd gistermiddag geopend in aanwezigheid van onder meer galeriehouder Guiorgadze. Zijn broer Thomas, die sedert enkele jaren in Amsterdam woont en daar een rol wil spelen bij het ontwikkelen van culturele en economische betrekkin- Als het aan het bestuur van onderne mersvereniging De Koog Badplaats ligt, keert de kermis volgend seizoen niet in het dorp terug. „Het is een niet meer toelaatbare manifestatie. De kermis doet meer afbreuk dan dat hij bijdraagt aan wat De Koog de mensen te bieden heeft", oordeelde voorzitter Harry Wuis. De kermis stond tijdens het hoogseizoen een week op het grote parkeerterrein aan de Nikadel, waardoor teveel parkeer ruimte verloren ging. Bovendien zou den de ondernemers inkomsten mislopen door de aanwezigheid van de kermis. Tegen het circus, dat op dezelfde lokatie in de zomer neerstreek, heeft De Koog Badplaats geen bezwaar. „Het circus heeft wel een meerwaarde en neemt minder ruimte in." Ik neem aan dat de film wel een aantal weken zal blijven draaien, zodat alle Texelse liefhebbers wel in de gelegenheid zullen zijn om dit technische filmwonder te zien. BAMBI Probleem is echter dat bovenge noemde film niet geschikt is voor kleintjes, daarom zorgt de pro grammeur van de bioscoop voor de herfstvakantie toch voor een bijzonder leuke film voor de jeugd. Bambi is een echte Disney-klassieker maar geheel gerestaureerd en opnieuw Neder lands ingesproken en -gezongen. Hertejong Bambi verliest door toedoen van de harteloos jagen de mens zijn moeder en blijft moederziel alleen achter. Maar gelukkig zijn daar konijn Stam pertje en stinkdier Bloem die voortdurend verwikkeld raken in liefdesperikelen. En ook Bambi valt voor een 'scheetje van een reetje'. (CvH) BAMBI, dagelijks om 14.00 uur. Op zaterdag 30 oktober vindt in de sporthal „Ons Genoegen" een grote Meer Bewegen voor Ouderen- manifestatie plaats. De organisatie is in handen van de Stichting Welzijn Ouderen Texel en de Sportraad Texel. De manifestatie wordt gehouden in het kader van „het jaar van de oude ren". Naast de activiteiten van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (gym, stijldan sen, volksdansen, koersbal, zwem men) zullen andere sporten te zien zijn, waar ouderen actief aan mee kunnen doen. Verder vinden verschil lende demonstraties plaats van sport en spel-activiteiten, mede gericht op 55-plussers. Het sport-medisch ad viescentrum uit Den Helder is aanwe zig om voorlichting te geven over sport-medische zaken. Een mode show van sportkleding completeert deze boeiende dag. De manifestatie wordt om 11.00 uur geopend door Albert Hoven, voorzitter van de Texel se Sportraad. Reddingboot Beursplein 5 heeft dins dagmorgen vroeg tevergeefs gezocht naar een vermiste rubberboot die be trokken zou zijn bij het hasjtransport dat voor de Noordhollandse kust is onderschept. De Texelse redders zochten in het Molengat. Men verkeerde in de ver onderstelling dat het om drie ver miste rubberboten zou gaan, maar achteraf bleken het er twee. Beide boten zijn onderschept, waarbij de bemanning is aangehouden. Nadat de zoekactie was afgeblazen hebben de Beursplein 5 en de be manning van de wipperploeg geza menlijk korte tijd gezocht naar een drenkeling die door een helikopter zou zijn gesignaleerd. Omdat de zoe kactie niets opleverde en windstoten tot kracht 12 het werk onmogelijk maakten, besloten de redders de ac tie af te blazen. Achteraf bleek het vermoedelijk om een boei te gaan. gen tussen Nederland en Georgië, diende als tolk. Het was de bedoeling geweest om voor deze gelegenheid ook de Georgische minister van cul tuur David Magradze en de burge meester van Tbilisi naar Texel te halen. Dat was niet doorgegaan in verband met de gespannen toestand m het land. De Georgische televisie was er wel, maar kort voor de ope ningsplechtigheid liet de camera het afweten. John Smit van Videolux schoot met zijn apparatuur te hulp, en maakte een reportage van de ope ning en legde interviews vast die pre sentatrice la Shecheladze had met enkele betrokkenen. Wethouder Tine Krijnen toonde zich dankbaar voor het schilderij. Het stelt een lamp voor en dat leek haar wel symbolisch. Deze tentoonstelling van moderne kunst vond ze op zichzelf al hoopgevend voor het thans nog door Aan de universiteit van Leiden heeft oud-Texelse Pauline Vonk (24) met goed gevolg het doctoraal exa men in de Politieke Wetenschappen afgelegd. Voor haar specialisatie Poli tiek en Bedrijfsleven volgde ze colle ge aan de Erasumus Universiteit te Rotterdam. Haar bul krijgt ze vrijdag overhandigd tijdens een feestelijke bijeenkomst in Leiden. Volgend jaar hoopt ze aan de zelfde universiteit af te studeren in bestuurskunde.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9