Kans op tien extra woningen in 1994 Cjrom Twarts Jexeh in het harL, Op de trekker bedacht c collegevoorstellen Texelse koeien weer aan kop in provincie Een feestje waarbij de gastheer kado's uitdeelt?! grarische wethouder nam afscheid Nog geen lokatie beschikbaar in DIT f\ummer ian Schilling schikbaar voor tneenteraad Kijk in de bijgaande folder! VERDER AT Vertroetelde koe in record tempo naar magische grens 2 w Veel belangstelling voor hobbymarkt 2 v* Texel uit z'n dak tijdens bluesfestival 5 ari Volkssterrenwacht opent „het zwarte gat" 5 w Beenbreuk op Boysveld 7 Brokkenpiloot houdt hulpverleners uren onnodig uit slaap Harmonisatieplannen nog even in ijskast TEXELSE^COURANT A. v.d. VIS Spaanse 4A/1 manda- 4fjU njnen //fl uw met brommer itaal op auto GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10825 DINSDAG 19 OKTOBER 1993 Op Texel kunnen volgend jaar waar schijnlijk tien extra huur- of premie koopwoningen worden gebouwd. Het is nog onduidelijk welk dorp van de meevaller profiteert. Planologisch is er namelijke geen rekening gehou den met deze meevaller. Verder ziet het er naar uit dat de gemeente toe stemming krijgt van de provincie om de minimum prijs voor een koophuis voor niet-Texelaars op het eiland op te schroeven. De extra subsidie is te danken aan de lage rentestand waardoor extra geld beschikbaar is voor woning bouw. Dit werd woensdag bekend tij dens overleg van de Regionale Volkshuisvestingscommissie van het gewest Kop van Noordholland. Voor Texel was wethouder Barendregt bij de bespreking aanwezig. „Het aantal staat nog niet helemaal vast, maar we verwachten voor tien extra wo ningen in aanmerking te komen." Vei liggesteld is reeds de subsidie voor woningbouw in De Koog (22 over een periode van drie jaar), acht extra ten profiteren van de toeristische groei wilde hij geen kwaad woord horen over het initiatief de kampeer plaatsen bij de boer van vijf naar acht te vergroten. „Maar ook hier komt een stukje belangenafweging om de hoek kijken, want we moeten ook rekening houden met de recreatie-ondernemers en de mobili teit op het platteland." De wethouder vertrekt op een mo ment dat er op ruimtelijk geied volop zaken in ontwikkeling zijn. Voorbeel den zijn de eerste herziening van het bestemmingsplan buitengebied, de in vulling van het Nikadelgebied in De Koog, woningbouw in Oudeschild (Mieland) en Den Hoorn (Zouteland) en Den Burg-west en niet te vergeten de tweede fase-relatienota. „Ik hoop dat de provincie alsnog tot inkeer komt." Boerderij Hoewel het bestuurlijke werk hem steeds meer in beslag neemt, bleef Barendregt de boerderij aanhouden. „Maar zonder de hulp van mijn vader zou ik niet weten welke koers het bedrijf zou zijn gevaren." Boer en wethouder is een combinatie die soms wat veel vergde van Baren dregt, die ooit bedrijfskunde studeer de in Delft. Wethouder Krijnen klapte namens het college uit de school. „Als we dinsdagmorgen om 9.00 uur aan het college-overleg begonnen, had hij er al een schoft opzitten. Dat wreekte zich later op de dag, want tegen de middag verslapte de aan dacht wel eens." Om hem wakker te houden kondigde zijn collega's voor de grap eens een grote uitgave aan, waarbij de wethouder terstond klaar wakker was. Krijnen omschreef Barendregt als een nuchter wethouder die hoofdzaken goed van de bijzaken wist te onder scheiden enzich op financiën inzette voor het welzijn van de Texelaars. Als commissaris van Teso schuwde hij de kritiek over de benutting van de ca paciteit van de dubbeldekkers met. Typerend is zijn verzet tegen de har contingenten voor het gezinsvervan gende tehuis op de huidige lokatie van de huishoudschool en 11 op de plaats van de landbouwschool die op de nominatie staat voor sloop. De af deling ruimtelijke ordening heeft nog geen lokatie voor de extra woningen beschikbaar. Het bestemmingsplan 't Zouteland in Den Hoorn is weliswaar door de provincie goedgekeurd, maar omdat tenminste één van de be zwaarmakers heeft gedreigd met een Kroonprocedure, verwacht Barendregt hier volgend jaar nog niet te kunnen bouwen. „De kans is groot dat dit wel kan als het bezwaar wordt inge trokken." Hij liet weten dat het college in deze kwestie geen initiatief zal nemen Als alternatief denkt de gemeente aan huizenbouw ten westen van Den Burg, waarvoor een bestemmingsplan in de maak is. Als derde mogelijkheid denkt Barendregt aan huizenbouw op 't Horntje voor NlOZ-medewerkers. Hiervoor moet nog een bouwproce- dure worden gevoerd. momsatieplannen bij de veerdiensten. Kritiek vanuit de raad liet hij schijn baar ongeroerd over zich heen ko men, om daarna te verklaren: „Dat nemen we mee". De vertegenwoordi gers van de zeven raadsfracties die hem ooit het vuur aan de schenen legden, zwaaiden de scheidende wet houder vrijdag alom lof toe. Zijn agra- Lees verder pagina 3 Een 19-jarige Utrechter die in de nacht van zondag op maandag met zijn auto in de sloot langs de Post weg belandde heeft hulpverleners langdurig en onnodig in onzekerheid gehouden. De chauffeur was er on gedeerd en zonder iemand te waar schuwen vandoor gegaan. Het ongeval gebeurde ter hoogte van de slinger ten noorden van Zuid- Eierland. De chauffeur verklaarde de volgende dag tegenover de politie op zijn weg vanaf De Cocksdorp naar De Waal 's nachts door vermoeidheid te zijn overmand. Met hoge snelheid raakte hij van de weg en ramde en kele stenen. Hij raakte de controle over het stuur kwijt en schoot naar links de rijbaan over. Na zo'n veertig meter door de berm, het talud en de sloot te zijn geschoven was zijn Opel Manta ondersteboven dwars in de sloot tot stilstand gekomen. Onge deerd slaagde hij erin het voertuig te verlaten en kroop drijfnat en besmeurd op het droge. De man ver klaarde niet te weten wat hij moest doen en maakte zich daarom uit de voeten. Hij bracht de nacht niet door op zijn logeeradres. De politie heeft geen aanwijzingen dat er alcohol in het spel is geweest. Een besluit over invoering van de zo genaamde tariefsharmonisatie is door het ministerie van Economische Za ken (EZ) voorlopig opgeschort. Dit naar aanleiding vanforse kritiek op het TNO-harmonistatierapport door de begeleidingscommissie. Het rap port werd onlangs aangeboden aan EZ. Klaas Barendregt maakte dit vrij dag bekend bij zijn afscheid als wet houder. Als commissielid namens de waddeneilanden hekelde Barendregt tijdens overleg op Ameland de con clusies in het rapport dat zou aanbe velen tot afschaffing van de differentiatie van de tarieven van de waddenveren. „Ik hoop dat van uit stel afstel komt", aldus Barendregt, die deze wens vorige week al ken baar maakte aan VVD-kamerlid Blaauw. I M. ADVERTENTIE (jritM ia htt hjrt. Een jubileum waarbij de gasten het hardste jubelea' Kijk in de bijgaande folder van garage Dros, Eierland. Kijk voor herfstaanbiedingen in de PLUS/KLUS folder van DOE HET ZELF MARKT Mancoweg 6, Den Burg, 12356 IM ADVERTENTIE net ca 2 kilo W W Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 I M ADVERTENTIE L^nk nr 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67 34.60.398 ichijnt dinsdags en vrijdags. (mementsprijs ƒ48,50 per half jaar; Los ƒ1,35 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 11. 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-62600 Telefax 02220-14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. tel 02220-62620. Verschijning dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs ƒ48.50 per half jaar. Los ƒ1,35 Geen krant gehad? Bel 02220-62600 Buiten kantooruren bel uw bezorger. Redactie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75 De Koog, telefoon 02220-17266. \Ien van diverse kado's geniet Klaas Barendregt van één der vele toespraken. (Foto Frans Hopmonl ningen kreeg hij de erepenning in zilver van de gemeente Texel. het gemeentehuis piekerde ik suf over mijn boerderij en op de ter dacht ik na over de voorstel len de raad." Wat hem het ït bezig hield, zijn wethouder- p of het boerenbedrijf, hield i Barendregt vrijdag bij zijn af- id maar in het midden. Na ruim ar in de raad vertrekt hij naar «rveen waar hij 1 november bur- eester wordt. Voor zijn inspan- In zijn afscheidsrede verklaarde Ba rendregt, die acht jaar wethouder fi nanciën was en bijna vier jaar verantwoordelijk voor ruimtelijke or dening en huisvesting, dat het be stuurlijke werk er met eenvoudiger op was geworden. „In plaats van belan genbehartiging moeten we de zaken nu meer afwegen. Ons werk wordt tegenwoordig minder gewaardeerd." Als voorbeeld noemde hij het toe risme waarvan de groei aanvankelijk werd aangemoedigd, maar nu ter dis cussie staat. Als agrariër in hart en nieren wond hij zich vrijdag op over de „schande lijke wijze waarop deze sector aan zijn lot wordt overgelaten" Om de landbouwers op Texel enigszins te la- Schilling uit Den Hoorn doet lan de gemeenteraadsverkiezin- 1994. De 57-jarige bloembollen- lissionair staat op de lijst van Belang en is ook weer be- baar als wethouder. ng kan bogen op langdurige er- I in de lokale politiek. Hij zat njaar in de raad, waarvan acht !s wethouder. Bij de jongste bngen stelde hij zich niet meer ikbaar wegens drukke werk lieden De omstrandigheden li zich echter zodanig ontwik- lat hij nu weer tijd heeft voor adswerk. Hij wil graag („Het me nooit losgelaten") maar 'J zeker niet bij voorbaat van uit i wordt gekozen, waarbij hij »P de alfabetische lijst waar- bels Belang ook nu weer de liegen ingaat. „Ik hoop dat ik i'eiste aantal stemmen weer bij kan sprokkelen, maar je weet wit bij ons. Ik ben niet de enige laat" Belang heeft inmiddels meer h bereid gevonden om zich abaar te stellen, maar de lijst is iat kompleet. 'jarige vrouw uit De Koog liep diddag kneuzingen op toen ze 8osrandweg met haar brom- ■ntaal op een auto van een uit Den Burg botste. bocht naar links hield de ister van de bromfiets onvol- i'echts en kon de auto die uit "ergestelde richting naderde W ontwijken. De vrouw werd bulance naar het ziekenhuis J. Na onderzoek mocht ze is. Haar bromfiets raakte aan Rijde zwaar beschadigd, net into. Burgemeester Van Rappard overhandigt wethouder Barendregt wegens zijn verdiensten voor het eiland de erepenning in zilver van de gemeente Texel. F„„s Hopmlnl De Texelse rundveehouders hebben hun toonaangevende positie in Noordholland verstevigd. De belang rijkste factor, het vet/eiwit-gehalte van hun koeien, steeg in de periode 1 september 1992-31 augustus 1993 met 27 kilogram, de grootste stijging van de provincie. Bovendien produceerden de Texelse koeien ge middeld 370 kg meer melk. Indivi dueel aan kop staat het bedrijf van Sjors Jimmink uit Bargen. Deze voor Texel verheugende produk- tiecijfers werden vrijdagavond wereld kundig gemaakt door secretaris Gerrit de Vries van de Rundveeverbeterings Organisatie Noordholland (RON|. Hij deed dat bij de huldiging van Pietje 114, een koe van Frans Bakker (Hoornder Nieuwland), die de „magi sche" grens van 100.000 kg melk heeft bereikt. Zijn gehoor van tiental len belangstellenden uit de Texelse landbouwwereld kreeg aldus een pri meur, want het produktie-overzicht was juist uit de RON-computer gerold. Met een gehalte van 579 kg vet/ei wit steekt de RON-afdeling Texel uit boven het provincie-gemiddelde van 560. Landelijk bedraagt dit gehalte 535 kg. Aan deze factor wordt zo veel waarde gehecht, omdat vetten en eiwitten van belang zijn voor respectievelijk de boter- en kaaspro- duktie. Des te hoger het gemiddelde, des te meer boter en kaas en des te beter de prijs die de fabrieken de boeren voor een liter melk betalen. De stijging van de melkproduktie be droeg in Noordholland gemiddeld 140 kg per koe. Met deze cijfers staat de provincie derde in Nederland achter Flevoland en Zeeland. Op Texel gaven de koeien het afgelopen jaar gemid deld 7.250 kg melk (landelijk 6.789 kg). Texelse ranglijst De 33 koeien tellende veestapel van Jimmink zorgden voor de mooiste rapportcijfers. Gemiddeld produceer den ze 9.362 kg melk, met een vet/eiwit-gehalte van 739 kg. Als goede tweede eindigde het bedrijf D. Smit en Zn uit Den Burg en derde werd de firma J. Rutten en Zn uit De Cocksdorp. De top van de ranglijst ziet er verder als volgt uit: 4. Fa. H. en K. Tjepkema (De Waal): 5. Joh. A. Witte (Den Burg), 6.Fa. J.C. Hin en Zn (Oosterend): 7, S.N. Roeper (De Cocksdorp): 8. N.C. Barendregt (De Cocksdorp): 9. Fa. P.C. Hin (De Waal): 10. F.J. Bakker (Den Hoorn): 11. Fa. C.P. Kuip en Zn (De Waal): 12. Fa. C.M. Veeger en Zn (Den Hoorn): 13. Fa. H.G. Timmer (Den Hoorn): 14. S. Vlaming (Oosterend): 15. A. Boo gaard (Oosterendl: 16. P.F. Veeger (Den Burg).

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1