A/eekend massaal benut jm 'lekker te bluesen' Vat ik zeggen wou. Volkssterrenwacht Observatorium voor TEXELSE^ C0URANT rartboek jacht Rog van 220 Volt Lezing over handlijnkunde rppvrr or r- DINSDAG 19 OKTOBER 1993 tn van lezers aanleiding van het artikel over twartboek jacht wil de Werk- 3 Landschapszorg graag nog eni- -merkingen maken. Howel de van het artikel: „Jagers zijn moe beschuldigingen" misschien an- suggereert, willen wij de jagers naai niet ergens van beschuldi- Wij zijn het totaal niet eens met activiteiten, maar wij weten ook dat zij binnen de regels en moge- =den werken die de wet en tsbosbeheer hen bieden. Als we Jden moeten beschuldigen, be ogen we Staatsbosbeheer van nns inziens onjuist beheer van de IJfgebieden van de staat der Ne- nden! berjacht bestaat niet meer", zegt Kuip. Wat is het schieten van iogels en dieren die ter plaatse schade doen dan? Is het om de fnaamde ideale wildstand" te Wen? Wie bepaalt eigenlijk wat -eale stand is? Hoe eten de ja- dat en hoe weten zij dan hoe- te er moeten afschieten? voor moeten zij bijvoorbeeld we- 'oeveel er in totaal zijn, hoeveel een hoeveel oude dieren er zijn, voedsel er voor de dieren is, tel natuurlijke vijanden er zijn, er elders door anderen zullen Jn afgeschoten en noem maar feit dat een dier is geboren U leeft, betekent dat er plaats hem in de natuur is. Er is dus •overschot" of „overvloed". Dat 1,1 mensen (jagers) ervan omdat speelruimte geeft. Maar dat subjectief. jacht op Texel beheersjacht |arom betalen de jagers Staats heer dan, in plaats van er geld 10 vragen? Overigens wordt bij Buiten verantwoordelijkheid van de redactie deze dienst gesproken over de ver huur van „het genot van de jacht" en werd onlangs nog geopperd dat de inkomsten uit deze verpachtingen zouden moeten groeien. Gesproken wordt over de „wildstand". Wat is ei genlijk wild? Alle in het wild levende dieren of zoals in jagerskringen ken nelijk gebruikelijk: alleen dieren die geschoten mogen worden? Maar kun je die los zien van de stand van de andere dieren? De jachtwet spreekt over schadelijk wild (bijvoorbeeld konijnen, en zee honden) en jachtwild (bijvoorbeeld eenden, ganzen, hoenders, snippen). |n Nederland wordt zeker niet jaarlijks aan de hand van statistieken bepaald welke soorten wel of niet mogen worden gejaagd. Wel kan de Minister van Landbouw de jacht op bepaalde soorten (al dan niet tijdelijk) sluiten (zoals bijvoorbeeld op de zeehond). Dat dat systeem eigenlijk nauwelijks werkt, zien we aan het feit dat de stand van de patrijs de laatste decen nia landelijk zeker gehalveerd is, maar dat jacht op de soort met door de minister is gesloten. Ook wordt niet jaarlijks door de over heid vastgesteld hoeveel dieren er van een bepaalde soort mogen wor den geschoten (het zogenaamde overschot) zoals bijvoorbeeld in de Verenigde Staten. Daar wordt ge werkt met jaarlijkse quota. Bij ons kan dat in de eerste plaats niet om dat er geen landelijke verplichting is afschotcijfers door te geven en bo vendien omdat de meeste trekvogels door Europa een tiental landen aandoen. In Nederland kan door jagers op soorten waarop de jacht geopend wordt worden onbeperkt geschoten. Tot dit jaar kreeg staatsbosbeheer Texel in ieder geval geen afschotge- Zaterdagavond konden ze wèl door gaan, en met succes. ■dagavond, De Lindeboom. Op het podium in de grote zaal jlt de Amerikaanse bluesveteraan Chick Willis in de pauze ndtekeningen uit. De goedgemutste gitaarheld heeft voor iedere een vriendelijk woordje over. Een blond meisje heeft haar zin- n gezet op Chicks felgekleurde overhemd. „Chick, I want your ;es!" Helaas Willis heeft meer verstand van blues. En hoe. n succesvolle optreden zette de toon voor een muzikaal uitste- id en drukbezocht Texels Bluesfestival. door het volgende nummer weer te niet gedaan Willis vrolijke verschijning en zijn hel dere, soms onnavolgbare gitaarspel zorgden echter dat genoeg te genie ten overbleef. Hij deed zijn uiterste best om het publiek bij zijn optreden te betrekken. Enkele malen wandelde hij al spelend de zaal in, liet zich een zonnebril op de neus zetten en maak te een muzikaal dansie met vrouwelij ke fans. Uierkruier Een andere band met Texelse achter grond is Bottle, Steel Company, die zaterdag in het voorprogramma van De Lindeboom stond. „Ten onrechte zijn we hier als Nioz-band aangekon digd", vond gitarist Pieter Adriaans. Zijn broer Ewout, die als zanger gitarist de spil is van de band, werkt inderdaad op het oceanografisch in stituut in 't Horntje en bassist Peter Groen ook. Maar Pieter Adriaans komt uit Utrecht en de drumster („de kleinste van Nederland"! woont in Heerhugowaard. „We zijn gewoon een bluesband die door het hele land optredens heeft. Allemaal hebben we een baan ernaast Noem het maar een uit de hand gelopen hobby." Na hun goed ontvangen optreden werden zij opgevolgd door de Belgi sche band Dizzy Dave, die een avond eerder al De Zwaan op stelten had gezet en zaterdag de zaal tot in de kleine uurtjes plat speelde. Een dolle boel was het ook in De Twaalf Balc- ken, waar de knotsgekke Jumping Arnold de scepter zwaaide. Ellende De Grooten Slock had met Left Hand Freddy twee avonden een uitsteken de band in huis, wat ook geldt voor De Karseboom (met Ides of May) en 't Tesselaartje (Falcon, Crutch But- De nieuwste Texelse kotter TX 68 bracht vrijdag een bijzondere vis mee naar Oudeschild. Het was een 40 cm lange sidderrog, die de vissers woensdag op de Noordzee 40 mijl ten westen van IJmuiden in de net ten hadden gekregen. Een gevaarlijke vangst voor schipper Pieter Aris van der Vis en zijn bemanning, want als deze rog op bepaalde plekken wordt aangeraakt, kan een stroomstoot van •■ping Arnold zoekt afkoeling. Is verwacht stroomde het publiek jfal zaterdagavond massaal naar iBurg. Dankzij de beschikbaar- i! van de schouwburgzaal puilden negen deelnemende zalen net uit, al was het hier en daar wel igen geblazen. De openingsavond minder belangstelling, maar in a alle zalen was het gezellig toe- Het ,,na-bluesen" (ditmaal met relhouse in discotheek Question) snet als verleden jaar een schot te roos. ir de kwaliteit van de bands wa de bezoekers goed te spreken, twee aangekondigde top- •cties Chick Willis (vrijdag) en VStrother (zaterdag) wisten de richtingen waar te maken, otste verrassing was Piano Pete, twee avonden met een gedreven ormance de bezoekers van de eboom-kelderbar tot groot en- siasme bracht. De zaal in Chick Willis was het jammer hij niet een avond later op het jramma stond. Weliswaar was de ngstelling heel behoorlijk, waar voorin de zaal ruimte was om te •gen, maar gaandeweg de avond ide animo af. In plaats van een 'erende finale voor een deinende &gte, speelde de 58-jarige (maar jonger lijkende) muzikant uit At- 2 zijn laatste nummers voor een «uitgedund gehoor. Misschien net ook een beetje aan Willis en Nederlandse begeleidingsband want de opbouw van hun optre- was niet erg logisch te noemen, side de band eindelijk een klas- er die de vlam in de pan deed dan werd het meeswingen In de pauze voegde Willis een extra dimensie toe door uitgebreid de tijd te nemen voor een praatje en hand tekeningen. Hij vertelde dat hij minstens driemaal per jaar met blues grootheid BB King op de planken staat. Echter geen reden om zich te groot te voelen voor het Texelse festival: „Van andere muzikanten heb ik goede verhalen over Texel gehoord. En ik ken Gelein Jansen, die mij eens in de kleedkamer opzocht." Voor Willis was het Texelse optreden onderdeel van een vermoeiende toer- nee. Naast een middagdutje had hij nog even tijd om rond te kijken in Den Burg. „Nice town. En lekker ge geten. Hoe heet het ook alweer? Oh ja, uierkruier." Van Beurden Ook in andere zalen was het vrijdag ondanks het goede muziekaanbod vrij vroeg afgelopen. Toch was het vrij wel overal tot een uur of half twee gezellig druk. Uitzondering was Question, waar de dansvloer leeg bleef, hoewel de band niet slecht speelde. De tegenvaller werd de vol gende avonden weer goed gemaakt door de optredens van de Texelse Van Beurden Bluesband (zaterdag) en Barrelhouse (zondag). Rob van Beur den en zijn makkers hadden zich vrij dagavond in De Lindeboom warmgedraaid. De band had een kor te voorbereiding achter de rug. Na het succes van vorig jaar en de Utrechtse Bluesroute volgden nauwe lijks andere optredens, zodat de Texe laars de afgelopen weken flink moesten oefenen om weer als van ouds te klinken. In het ondankbare eerste uur van de avond gaf de band alles, met als re sultaat dat de eerste beentjes van de vloer gingen. „Het lukte aardig. Jam mer dat we alweer moesten ophou den toen de boel net lekker in beweging was", aldus Van Beurden. Zaterdagavond was het festival drukbezocht, zoals hier bij het optreden van ..top of the bill" Percy Strother in De Lindeboom (Foto's Frans Hopman) Marcel Bakker (TX 68) en voorbijganger Jonas Schagen bestuderen de vervaarlijke jF- (Foto Bert Koning) gevens van zogenaamd schadelijk wild in haar gebieden, noch wist zij hoeveel fazanten er met vergunning in haar gebieden mochten worden uitgezet. Dat heeft SBB ons zelf me degedeeld. De beheerder wist niet wat de jagers in haar gebieden nu ei genlijk beheerden! Als dit onjuist is, heeft SBB ons onjuist voorgelicht. Afschotgegevens die door jagers vrij willig aan het NMF (tot voor enkele jaren de verantwoordelijke instantie voor de jachtverpachting) werden doorgegeven, werden door deze dienst niet aan derden gegeven, ze zijn voor „de buitenwacht" dus geheim. „Als ergens weinig wild is, wordt niet geschoten", zegt de heer Kuip. Waarom wordt er dan nog steeds op konijnen gejaagd? Die zijn er in de duinen weinig terwijl SBB juist graag grazers in het duin heeft vanwege de toenemende vergrassing. Konijnen schieten en koeien er voor in de plaats? De vissers in Oudeschild van gen beroepsmatig levende dieren. Dat kan je niet vergelijken met jagers die in hun vrije tijd in natuurgebieden op trekvogels schieten. Inderdaad, een den worden er op Staatsbosbeheer- terrein niet meer geschoten, maar nu deze dienst de Korverskooi in handen van de Wildbeheereenheid heeft ge geven, kunnen er weer onbeperkt wilde eenden en smienten worden gevangen die de nek wordt omge draaid. Als fazanten in het agrarische land schade doen moet je ze daar bejagen (verjagen kan overigens ook). Dat is beheersjacht (en die kunnen we indien goed uitgevoerd billijken). Als je de dieren eerst naar de duinen lokt en daarna daar weer gaat beja gen, jaag je ze weer naar het agra risch land. Als er geen voedsel voor fazanten in de duinen is, horen ze daar gewoon niet thuis. Het lijkt er toch meer op dat ze door het voeren naar de duinen gelokt moeten wor den om meer jachtbuit te verkrijgen! Afgezien van al deze argumenten, is deze actie vooral ook begonnen om dat de jacht zo verstorend werkt. Ook voor (trek)vogels in gebieden waar dan niet gejaagd mag worden. Een ieder moet op het pad blijven en honden van toeristen en Texelaars mogen niet los door het veld lopen. Dat is ter bescherming van flora en fauna een goede maatregel. Jacht partijen lopen echter overal dwars doorheen met hun honden en jagen alle dieren (niet alleen het jachtwild) op. Ons steekt het dat dat in hoog waardige natuurreservaten nog steeds gebeurt. Mensen die een proces-verbaal krijgen omdat ze al dan niet per ongeluk van het pad af raken, zien in herfst en winter jagers dwars door het gebied lopen en trek vogels en onschadelijke dieren dood schieten en allerlei andere niet be- jaagbare soorten alle kanten op vlie gen. Welke en wiens belangen Staatsbosbeheer afweegt, is ons niet echt duidelijk, als door onafhankelijke landelijke onderzoekbureaus is vast gesteld dat meer dan 90% van de Nederlanders jacht in natuurreserva ten en jacht op trekvogels afwijst. Wij hopen dan ook dat we veel reac ties krijgen, zodat we onze argumen ten die we t.z.t. bij de directeur van SBB in Driebergen ter tafel hopen te brengen, veel kracht kunnen meege ven. Tefefoontjes en brieven worden verwacht bij het secretariaat van de werkgroep: p/a Rommelpot 7, 1797 Hoorn Den RN Den Hoorn. (Telefoon 19231). Werkgroep Landschapszorg Texel Ratnam Dros verzorgt een lezing over handlijnkunde. Door haar interesse in mensen en haar uitgebreide opleiding heeft Ratnam Dros een goede kijk gekregen op wat lijnen, heuvels en vormen van handen over onszelf kun nen zeggen, Het belooft een interes sante avond te worden. De lezing wordt gehouden in het Eierlandsche Huis, op 28 oktober, aanvang 19.45 uur. ledereen is welkom, entree f 5,-. „Ik zag in de krant een aankondiging van een cursus astrologie. Maar u kunt dat geld beter besteden aan deze volkssterrenwacht", aldus pro fessor Kees de Jager, vermaard ster renkundige. De geboren en getogen Texelaar opende zaterdag het obser vatorium van de Texelse Volksster renwacht die naar hem is vernoemd. Na tweeënhalf jaar van plannen ma ken en mogelijkheden inventariseren was het eindelijk zo ver voor Volkssterrenwacht De Jager: het ob servatorium bij EcoMare werd ge opend. De kuil, die al is omgedoopt in „Het Zwarte Gat" wegens de zwartgeschilderde borstwering, werd onthuld door het verwijderen van landbouwplastic. Een rookmachine zorgde voor een passende mysterieu ze sfeer. Kees Ribbens, één van de initiatiefne mers, dankte de vele sponsors en do nateurs die de vereniging hebben gesteund. „Maar we komen nog zo'n ƒ3500,- te kort, dus als er nog lief hebbers zijn...." Dak te duur De eerste plannen van de volksster renwacht betroffen een gebouw met een afrolbaar dak, liefst in het buiten gebied omdat het daar lekker donker is. „Dat bleek financieel niet haal baar, dus hebben we onze eisen bij gesteld", aldus Ribbens. De volgende optie was een observatiepost op het dak van de OSG De Hoge Berg. Schoolleiding en gemeente gingen akkoord, maar opnieuw waren de kosten (een ton) een hinderpaal. Uit eindelijk bleek een kuil bij EcoMare wel een mogelijkheid. Voorzitter Braakman van de Vereni ging Landelijke Samenwerkende Volkssterrenwachten (LSV), was zeer te spreken over het Texelse initiatief. „Het is de negentiende instantie die is aangesloten bij onze vereniging. We hebben als doel het populariseren van sterrenkunde. Vaak zien we be zoekers binnenkomen met het idee dat de materie erg moeilijk en on doorzichtig is. Deze argwaan wordt meestal ingeruild voor ongeloof en verbazing over wat in sterrenwachten met eigen ogen te zien is." In Nederland bestaat een netwerk van sterrenwachten. Texel past daar uitstekend in. „Jullie hebben een mooie, donkere lokatie, zonder storen de lichtinvloeden van steden", aldus Braakman, die de observatiepost aan prees als een uitbreiding van de at tracties op het eiland. „Het is een beschaafde vorm van recreatie voor Texelaars en toeristen, die geen over last bezorgt en daarom veel aandacht verdient. Ik weet dat de wens leeft een kijker aan te schaffen waarmee overdag naar de zon kan worden ge keken. Misschien iets voor de ge meente en de VVV om dat te sponsoren? Of door horeca- organisaties, want zo'n kijker bezorgt hen geen concurrentie." Professor De Jager, die ook aan de wieg heeft gestaan van de LSV, wenste de Texelse amateur- sterrenkundigen veel succes. „Jullie hebben het sterrenbeeld Orion tot symbool gekozen. Dat is de mooiste, een broeinest waarin nieuwe sterren ontstaan en andere uitdoven. Ik hoop dat jullie net zo'n fraaie toekomst te gemoet gaan." Open huis Donderdag houdt Volkssterrenwacht De Jager open huis voor belangstel lenden. ledereen is vanaf 20.00 uur welkom bij EcoMare om de twee sterrekijkers uit te proberen. De grote kijker zal worden gericht op de maan en de planeet Saturnus, terwijl de kleine kijker een prachtig zicht op de Melkweg verschaft. De toegang is gratis, warme kleding een noodzaak Mochten wolken het uitzicht op de hemel beletten, dan wordt als alternatief een „ruimtereisje per dia" geboden. Professor De Jager werpt een blik door de kijker. /Foto Tessa de Graaft) ter). De Jelleboog mikte met Sultans of Soul met succes op het jongere publiek, maar ook menig oudere jon gere kwam er even swingen. Top-act Percy Strother oogstte zaterdag in de propvolle Lindeboom-zaal veel suc ces. De Amerikaan met zijn typisch hoge gitaarhouding maakte vooral in druk met zijn stem, waarin zijn door ellende en verdriet getekende leven 220 Volt worden overgebracht. De sidderrog was echter al dood bij het verwerken van de vangst aan boord. In zuidelijker wateren is deze rogsoort een bekende verschijning, maar ter hoogte van ons land komt hij maar zelden voor. Tekenend is dat de 81-jarige Jonas Schagen, die vrijdag middag op de haven aanwezig was, in zijn hele leven nog nooit een sid derrog had gezien. De vis werd kort na aankomst overgebracht naar Eco Mare. als het ware doorklonk. Een deel van de (Texelse) bezoekers ging drie da gen lang „lekker te bluesen". Zon dagavond bij Barrelhouse was het dan ook een puur Texelse aangele genheid. Voor de derde achtereenvol gende avond waren daar ook Mare Roeper en Jeroen Haak in touw. Het jeugdige tweetal vormt het bedrijfje Texeltronic, dat afgelopen weekend in vier zalen voor licht en geluid zorgde. „Onze zwaarste klus tot nog toe", vertelt Haak. De jongens maakten lange dagen. Voor elk optreden moesten ze de apparatuur opbouwen (en testen met de artiesten) en het weer opbreken duurde vaak tot diep in de nacht. Klappen Op straat deed de Vietnamese loem piaverkoper traditioneel goede zaken met zijn „elf loempia's voor een tient je". De taxibedrijven hadden zich op alles voorbereid en wachtten in een lange rij, die zich soms uitstrekte van de Gereformeerde kerk tot de Vismarkt. De festivalgangers gedroegen zich soms uitgelaten, maar dat leidde niet tot onlusten. De politie maakt mel ding van één vechtpartijtje in de nacht van zaterdag op zondag, waar bij een 21-jarige Oudeschilder van een onbekende klappen kreeg. Het letsel bleef beperkt tot een dikke neus en schaafwonden. Een bewoner van de Gravenstraat klaagde een etmaal eerder over gelui- doverlast. Eén der bands bleek nogal hard te spelen. De betrokken café- eigenaar, die hierover door de politie werd aangesproken, vond dat zelf ook en had inmiddels tegenmaatrege len genomen. Hij liet de band stop pen en schakelde over op cd's.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5